Τόξο κύκλου

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Sos... χρειάζομαι asap τον τύπο που συνδέει το μήκος του τόξου ενός κύκλου με την ακτίνα και την γωνία (δεν θυμαμαι πως λέγεται τώρα αυτή η γωνία!!!)

Could be (π*μ)/(r*180)? plz plz plz όποιος έχει κάπου πρόχειρο τον τύπο ας μου τον πει... Thx!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Sos... χρειάζομαι asap τον τύπο που συνδέει το μήκος του τόξου ενός κύκλου με την ακτίνα και την γωνία (δεν θυμαμαι πως λέγεται τώρα αυτή η γωνία!!!)

Could be (π*μ)/(r*180)? plz plz plz όποιος έχει κάπου πρόχειρο τον τύπο ας μου τον πει... Thx!!!
Την επίκεντρη γωνία?:P
Μήπως π*ρ*μ/180?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Την επίκεντρη γωνία?:P
Μήπως π*ρ*μ/180?

Έτσι τη λένε ε??? οκ... :D
thx!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος...νομίζω
Πάντως το μήκος ενός τόξου το βρίσκεις με αυτόν τον τύπο.
Η επίκεντρη γωνία είναι ίση με το αντίστοιχο τόξο της(που της αντιστοιχεί)
Η ακτίνα δεν ξέρω τι σχέση έχει με το τόξο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αν l ειναι το μηκος του τοξου σε κυκλο ακτινας R , και θ η γωνια που αντιστοιχει στο τοξο μετρημενη σε μοιρες ειναι l= π*R*θ/180 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό είπα με άλλα λόγια(π*ρ*μ/180)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top