Τι πρέπει να γίνει αν το Ιράν συνεχίσει το πυρηνικό του πρόγραμμα;

Τί πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει αν το Ιράν συνεχίσει το πυρηνικό του πρόγραμμα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 35)
  • Τίποτα απολύτως. Δικαιούται να αποκτήσει πυρηνική τεχνολογία

    Ψήφοι: 20 57.1%
  • Οικονομικό εμπάργκο

    Ψήφοι: 10 28.6%
  • Οικ. εμπάργκο και αεροπορικές επιδρομές από Η.Π.Α - Συμμάχους, εναντίον των Πυρ. εγκαταστάσεών του.

    Ψήφοι: 1 2.9%
  • Οικ. εμπάργκο, αεροπορικ. επιδρομές εναντίων πυρην εγκαταστ. και στρατιωτικών στόχων

    Ψήφοι: 2 5.7%
  • Εισβολή και κατοχή της χώρας από τους συμμάχους - όπως στο Ιράκ

    Ψήφοι: 2 5.7%
  • Πυρηνική επίθεση από Η.Π.Α - Συμμάχους.

    Ψήφοι: 0 0.0%

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ πάντως συμφωνώ απόλυτα με τον faithplus. Όλα γίνονται για το πετρέλαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
1)Ό,τι και να θέλουμε οι Αμερικανοί θα χτυπήσουν με αεροπλάνα και βόμβες,όπως έκαναν πιο παλιά στη Γιουγκοσλαβία,όχι όπως στο Ιράκ.
2)Γιατί να μην έχουν κι αυτοί πυρηνικά εργοστάσια και πυρηνική ενέργεια?Οι Αμερικανοί πώς έχουν?Αυτοί δε μας απειλούν?Exposed οι Αμερικανοί με την πρώτη ευκαιρία κάνουν πόλεμο,εγώ δεν είδα Ιρακινούς και Ιρανούς να κάνουν πόλεμο;)
3)Το ότι οι κάτοικοι είναι αμμόρφωτοι δε νομίζω να έχει σχέση.''Θέλουν να δείξουν το μίσος τους?'':fool:

Φίλε Bill,
1) Καλά, ότι ο πόλεμος είναι προαποφασισμένος, είναι το μόνο σίγουρο - άσχετα τί θέλει ο καθένας μας. Απλά έθεσα το θέμα όχι επειδή θα αλλάξει κάτι λόγω της γνώμης της πλειοψηφίας, αλλά για να κάνουμε μια δημιουργική και εποικοδομητική συζήτηση,αναλύοντας και υποστηρίζοντας ο καθένας τις δικές του απόψεις και θέσεις. Πάντα πίστευα στη δύναμη του διαλόγου - έστω και αν είναι e-διάλογος και όχι ζωντανός. :D
2) Έχε υπόψη σου ότι Ιράκ και Ιράν δεν είναι τα περιστέρια της ειρήνης που ίσως νομίζεις. Συγκεκριμένα το Ιράκ έχει εμπλακεί στις εξής αναμετρήσεις: 1967 και 1973, αποστολή στρατευμάτων ενάντια στο Ισραήλ, στους πολέμους των έξι ημερών και του Γιάν Κιμπούρ αντίστοιχα. 1980-1988, πόλεμος κόντρα στο Ιράν (Πάνω από 1 εκατ. νεκροί και από τις δύο πλευρές. 1987, χημική επίθεση εναντίον των Κούρδων του Βορείου Ιράκ για καταστολή εξέγερσης. 5000 νεκροί. 1990-91 Εισβολή στο Κουβέιτ, ενώ ακολουθεί η καταιγίδα της Ερήμου. Κοντά 1 εκατ νεκροί στη μεγάλη πλειοψηφία Ιρακινοί στρατιώτες. Τέλος 2003, ο δεύτερος πόλεμος στο περσικό που όμως ωφείλω να παραδεχθώ ΔΕΝ επιδίωξε το Ιράκ. Χώρια από όλα αυτά οι εκκαθαρίσεις αντιφρονούντων - Κάτι εκατοντάδες χιλιάδες. Όσο για το Ιράν: 1980-88 πόλεμος με Ιράκ και μεγάλες εκκαθαρίσεις αντιφρονούντων. Όπως καταλαβαίνεις και οι δύο απέχουν ΠΟΛΥ από αυτό που λέμε ειρηνικά κράτη. Φαντάσου να είχαν και πυρηνικά από πάνω. ;)
3) Δε μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι όταν ένας λαός είναι αμόρφωτος και υπανάπτυκτος, εύκολα στρέφεται στο φανατισμό και στο μίσος ως τρόπο φυγής από τα αληθινά και μεγάλα προβλήματά του. Επίσης ένας τέτοιος λαός πολύ εύκολα χειραγωγείται από την ηγεσία του. Τα παραγείγματα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ από τη παγκόσμια ιστορία. Δε λέω ότι φταίει ο λαός γι'αυτό, όμως αυτό δε σημαίνει ότι είναι άμοιρος ευθυνών ή ότι είναι ακίνδυνος. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγω μονο 3 ερωτησεις εχω να σας κανω:

1. Εχει διαβασει κανεις τα πιστευω τον ιρανων και ιρακινων;
2. Εσας σαν ανθρωπος ποιος σας βοηθησε να βελτιωθητε; Η αμερικη ή Το ιραν;
3. Την ανθρωποτητα ποιος την βοηθησε να παει μπροστα;


Δεν εχω προσθεσω τπτ αλλο ο Crow_of_Darkness με καλυπτει απολυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εγω μονο 3 ερωτησεις εχω να σας κανω:

1. Εχει διαβασει κανεις τα πιστευω τον ιρανων και ιρακινων;
2. Εσας σαν ανθρωπος ποιος σας βοηθησε να βελτιωθητε; Η αμερικη ή Το ιραν;
3. Την ανθρωποτητα ποιος την βοηθησε να παει μπροστα;


Δεν εχω προσθεσω τπτ αλλο ο Crow_of_Darkness με καλυπτει απολυτα

1.Πρωσοπικα οχι, ξερω κατι λιγα επι του θεματος, εαν ενοεις τα πιστευω που οιωθετουν απο το Κορανι.
2.Κανενας απο τους δυο.
3.Συγκεκριμενα ατομα με την ανακαληωεις και της εφευρεσης τους και απο εκει και περα κατι ελαχιστα καθε κρατος για τον εαυτο του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδιά! Μην τρελαθούμε κιόλας! Δεν θεοποιούμε τις ΗΠΑ! Σιγά μην τις χρωστάμε και χάρη κιόλας!!!

Είναι απλά τα πράγματα για εμένα. Δεν θέλω πυρηνικά πουθενά. Δεν γουστάρω την πολεμική μηχανή που λέγεται ΗΠΑ, ούτε το δέλεαρ που λέγεται πετρέλαιο. Από την άλλη δεν γουστάρω ούτε τα απολυταρχικά καθεστώτα, όπως στο Ιράν, στην Κίνα ή στην Λευκορωσία.

Η απαξίωση της μίας χώρας δεν σημαίνει θεοποίηση της άλλης! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
1.Πρωσοπικα οχι, ξερω κατι λιγα επι του θεματος, εαν ενοεις τα πιστευω που οιωθετουν απο το Κορανι.
2.Κανενας απο τους δυο.
3.Συγκεκριμενα ατομα με την ανακαληωεις και της εφευρεσης τους και απο εκει και περα κατι ελαχιστα καθε κρατος για τον εαυτο του

1. Με λιγα λογια λεει: Ειτε σκοτωνουμε τους αλλοθρησκους ειτε τους κανουμε να πιστευουν τα ιδια με εμενα. Το Κορανι για εμενα ειναι το πιο αθλιο κατασκευασμα του ανθρωπου, μονο για φανατισμο μιλαει και τιποτα αλλο!

2. Χμμμ για αυτο εχεις PC :P

3. Θα στο θεσω αλλιως, τι θα προτιμουσες να μην υπηρχει ... το ιραν ή η αμερικη ...

Εντάξει ρε παιδιά! Μην τρελαθούμε κιόλας! Δεν θεοποιούμε τις ΗΠΑ! Σιγά μην τις χρωστάμε και χάρη κιόλας!!!
Δεν λεω οτι ειναι αγιοι δεν λεω οτι πρεπει να τους προσκυναμε ... Απλως εγω αναγνωριζω αυτα που μου εχουν προσφερει και αυτα που προσφεραν στην κοινωνια σαν συνολο

Αναγνωριζω τον φανατισμο μου για την ανατολη κυριως για καθε τι μουσουλμανικο ... αυτο κυριως επειδη ειναι τοσο φανατικοι απεναντη στην ευρωπη και αμερικη και δεν δεχονται τπτ απο ολα αυτα που εχει κανει η ευρωπη και η αμερικη για να διατηρισουν ειρηνη. Αλλα ο κυριοτερος λογος ειναι δεν εχουν προσφερει ΤΙΠΟΤΑ στον κοσμο

Υ.γ.: Αν και το ρωτησα πιο πανω ... θα το ξανα ρωτησω
Ξερει κανεις για τι θελει να πετυχει η ρωσια και υποστηριζει το ιραν; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εγω μονο 3 ερωτησεις εχω να σας κανω:

1. Εχει διαβασει κανεις τα πιστευω τον ιρανων και ιρακινων;
2. Εσας σαν ανθρωπος ποιος σας βοηθησε να βελτιωθητε; Η αμερικη ή Το ιραν;
3. Την ανθρωποτητα ποιος την βοηθησε να παει μπροστα;


Δεν εχω προσθεσω τπτ αλλο ο Crow_of_Darkness με καλυπτει απολυτα

1.Οτι και να λένε έχουν δίκιο εναντίον της χώρας των ηλιθίων(Η.Π.Α) και των ηλίθιων υποστηρικτών τους.
2,3. Ωραία αστεία, η μάζα των αποβρασμάτων που πήγε σε εκείνον τον τόπο εξολόθρευσε τους ιθαγενείς και φυσικά πήρε μαζί της και όλη την γνώση των επιστημών απο την Εύρωπη, μη απειλούμενη απο κανέναν γείτονα η μή κατάφερε να αναπτυχθεί περισσότερο ενώ οι ευρωπαίοι πολεμούσαν σε παγκοσμίους πολέμους μέσα στο ίδιο τους το σπίτι, οι η.π.α αναπτυσόταν παράλληλα και έστειλε απλώς στρατεύματα και βόμβες, για να έρχεται ο καθένας σήμερα να μας λέει οτι τα ζώα που κατοικούν εκει πέρα είναι οι κυρίαρχοι της τεχνολογίας,αλλά θα γυρίσει και ο τρόχος και τα έκφυλα,πατριωτικά αναθρεμένα αμερικανάκια θα το πληρώσουν με το ίδιο το νόμισμα αυτό που έκαναν στον κόσμο τα προηγούμενα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
1. Με λιγα λογια λεει: Ειτε σκοτωνουμε τους αλλοθρησκους ειτε τους κανουμε να πιστευουν τα ιδια με εμενα. Το Κορανι για εμενα ειναι το πιο αθλιο κατασκευασμα του ανθρωπου, μονο για φανατισμο μιλαει και τιποτα αλλο!

2. Χμμμ για αυτο εχεις PC :P

3. Θα στο θεσω αλλιως, τι θα προτιμουσες να μην υπηρχει ... το ιραν ή η αμερικη ...

Δεν λεω οτι ειναι αγιοι δεν λεω οτι πρεπει να τους προσκυναμε ... Απλως εγω αναγνωριζω αυτα που μου εχουν προσφερει και αυτα που προσφεραν στην κοινωνια σαν συνολο

Αναγνωριζω τον φανατισμο μου για την ανατολη κυριως για καθε τι μουσουλμανικο ... αυτο κυριως επειδη ειναι τοσο φανατικοι απεναντη στην ευρωπη και αμερικη και δεν δεχονται τπτ απο ολα αυτα που εχει κανει η ευρωπη και η αμερικη για να διατηρισουν ειρηνη. Αλλα ο κυριοτερος λογος ειναι δεν εχουν προσφερει ΤΙΠΟΤΑ στον κοσμο

Υ.γ.: Αν και το ρωτησα πιο πανω ... θα το ξανα ρωτησω
Ξερει κανεις για τι θελει να πετυχει η ρωσια και υποστηριζει το ιραν; :worry:

1) Το κορανι τα λεει αυτα, για το συγκεκριμενο το ηξερα, ομως ποτε δεν εχω αιστανθει καπιον μουσουλμανο να ειναι κινδινος για την ζωη μου. Με τους Αμερικανους δεν τα εχουν γιατι δεν ειναι Μουσουλμανοι, τα εχουν για τους αλλους λογους που εχουν αναφερθει. Και οι Ρωσσοι δεν ειναι μουσουλμανοι, κιομως συνεργαζονται...
2) Δεν καταλαβα τι ενοεις
3)Θα προτιμουσα να μην υπαρχει η Αμερικη

Τι εχουν προσφερει; Εγω μονο πολεμους βλεπω να εχουν προσφερει...
Αυτην την στιμγη και στο παρελθων πραγματι δεν εχουν προσφερει, αλλα και οι Ελλαδα μεχρι πριν μερικα χρονια δεν ειχε προσφερει. Επρεπε και σε εμας να ειχανε κανει πολεμο ε;

Δεν ξερω τι θελει να περυχει, αλλα ειτε σχετικα με την οικονομια της ειναι ειτε θελει να επαφερει τον ψυχρο πολεμο σιγα-σιγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νομίζω αρκετά το κάναμε το θέμα Αμερική VS. Ιράν. Δεν έχει νόημα ... Το θέμα για εμένα είναι ότι το Ιράν προσπαθεί να περάσει νέα δεδομένα στο τρόπο διαχείρισης τις πυρηνικής ενεργείας. Αυτά τα δεδομένα δεν έχουν τίποτα όμως να προσφέρουν στο σύνολο. ΦΥΣΙΚΑ και δεν είμαι υπερ του πολέμου αλλά φυσικά και δεν είμαι υπερ στην συμπεριφοράς του Ιράν.


Θέλω να σας θέσω το εξής σενάριο.
Όλοι ξέρουμε ότι η εφορία έχει το δικαίωμα για έλεγχους σε εταιρίες / επιχειρήσεις. Αν ένας φτωχός καταστηματάρχης εμπόδιζε τον εφοριακό για έλεγχο θα δικαιολογούσατε τον καταστηματάρχη; Φαντάζομαι πως όχι ... Τους Ιρακινούς για τους δικαιολογητικό; Μήπως μόνο και μόνο επειδή δεν συμπαθάτε τους Αμερικανούς;

-------------------- :mad: -------------------------
Αγαπητε M3nt0r ΠΡΟΣΕΧΕ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ.
1.Οτι και να λένε έχουν δίκιο εναντίον της χώρας των ηλιθίων(Η.Π.Α) και των ηλίθιων υποστηρικτών τους.
Αρχική Δημοσίευση από Όροι χρήσης :
Απαγορεύονται αυστηρά οι κάθε μορφής προσωπικές επιθέσεις με την χρήση ειρωνικών, χλευαστικών και προσβλητικών εκφράσεων και οι αρνητικοί προσωπικοί χαρακτηρισμοί. Η κάθε μορφής κριτική πρέπει να γίνεται στις ιδέες και όχι στους ανθρώπους. Οι όποιες προσωπικές αντιπαραθέσεις θα πρέπει να γίνονται σε κόσμιο επίπεδο, και σε ήπιο τόνο, ώστε να μην προσβάλλεται ο συνομιλητής, σε οποιοδήποτε σημείο του site. Παρακαλούνται τα μέλη να ενημερώνουν τους διαχειριστές εάν λάβουν προσβλητικά προσωπικά μηνύματα ώστε να μπορούν οι παραβάτες να λάβουν τις ανάλογες ποινές.

Όπως καταλαβαίνεις χάρη σου κανω και δεν τρως warning :mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Νομίζω αρκετά το κάναμε το θέμα Αμερική VS. Ιράν. Δεν έχει νόημα ... Το θέμα για εμένα είναι ότι το Ιράν προσπαθεί να περάσει νέα δεδομένα στο τρόπο διαχείρισης τις πυρηνικής ενεργείας. Αυτά τα δεδομένα δεν έχουν τίποτα όμως να προσφέρουν στο σύνολο. ΦΥΣΙΚΑ και δεν είμαι υπερ του πολέμου αλλά φυσικά και δεν είμαι υπερ στην συμπεριφοράς του Ιράν.


Θέλω να σας θέσω το εξής σενάριο.
Όλοι ξέρουμε ότι η εφορία έχει το δικαίωμα για έλεγχους σε εταιρίες / επιχειρήσεις. Αν ένας φτωχός καταστηματάρχης εμπόδιζε τον εφοριακό για έλεγχο θα δικαιολογούσατε τον καταστηματάρχη; Φαντάζομαι πως όχι ... Τους Ιρακινούς για τους δικαιολογητικό; Μήπως μόνο και μόνο επειδή δεν συμπαθάτε τους Αμερικανούς;

-------------------- :mad: -------------------------
Αγαπητε M3nt0r ΠΡΟΣΕΧΕ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ.



Όπως καταλαβαίνεις χάρη σου κανω και δεν τρως warning :mad::mad::mad:

Καλά που είδες τον προσωπικό χαρακτηρισμό εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Κανόνας 5
Εκφράσεις ρατσιστικών & φανατικών ιδεών ή λεκτικές επιθέσεις σε κοινωνικοπολιτικές ή θρησκευτικές ομάδες δεν έχουν θέση στην ιστοσελίδα μας.
:::Όροι Χρήσης:::
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν έχω να πω κάτι, καθώς εκφράζετε προσωπικές σας απόψεις / γούστα που είναι είτε υπέρ της μίας είτε υπέρ της άλλης άποψης. Προσωπικά δεν νομίζω ότι χρωστώ χάρη στους Αμερικάνους για τίποτα. Κατά τη γνώμη μου η Ευρώπη πήγε μπροστά τον κόσμο και όχι οι ΗΠΑ...

Μόνο με ενόχλησε η αναφορά στο Κοράνι. Δυστυχώς δεν έχουμε επαφή με το κοράνι για να ξέρουμε τι λέει. Εάν κρίνουμε μόνο από τους φανατικούς φτάνουμε σε λάθος συμπεράσματα γιατί είναι σαν να κρίνεις από την Λουκά για την Ορθοδοξία... :)

Έχω μιλήσει με μουσουλμανους και έχω ρίξει ματιές στο κοράνι και δεν μου φάνηκε καθόλου φανατισμένο. Τουλάχιστον όχι περισσότερο από την Αγία Γραφή. Άρα τα όποια λάθη της θεοκρατίας καλά είναι να χρεώνονται στους ηγέτες και όχι στο θρησκευτικό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Λοιπόν, δεν έχω να πω κάτι, καθώς εκφράζετε προσωπικές σας απόψεις / γούστα που είναι είτε υπέρ της μίας είτε υπέρ της άλλης άποψης. Προσωπικά δεν νομίζω ότι χρωστώ χάρη στους Αμερικάνους για τίποτα. Κατά τη γνώμη μου η Ευρώπη πήγε μπροστά τον κόσμο και όχι οι ΗΠΑ...

Μόνο με ενόχλησε η αναφορά στο Κοράνι. Δυστυχώς δεν έχουμε επαφή με το κοράνι για να ξέρουμε τι λέει. Εάν κρίνουμε μόνο από τους φανατικούς φτάνουμε σε λάθος συμπεράσματα γιατί είναι σαν να κρίνεις από την Λουκά για την Ορθοδοξία... :)

Έχω μιλήσει με μουσουλμανους και έχω ρίξει ματιές στο κοράνι και δεν μου φάνηκε καθόλου φανατισμένο. Τουλάχιστον όχι περισσότερο από την Αγία Γραφή. Άρα τα όποια λάθη της θεοκρατίας καλά είναι να χρεώνονται στους ηγέτες και όχι στο θρησκευτικό σύστημα.

Θα συμφωνησω οτι αν η αμερικη πηγε τον κοσμο μια φορα μπροστα η ευρωπη τον πηγε μπροστα 10 φορες ... απλως εγω εκτιμω εστω και την μια φορα

Οσο για το κορανι εχω διαβασει κυριως αποσπασματα που βρηκα σε εφημεριδες αλλα και απο συζητησεις που ειχα με θεολογους που εκτιμω ...

Υ.γ.: Εγω την ορθοδοξια την κρινω και απο την λουκα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Απλά θέλω να προσθέσω κάτι που έμμεσα φανερώνει ότι ο πόλεμος είναι ήδη προαποφασισμένος. Μιλώ για την επερχόμενη επίσκεψη της Κοντολίζας Ράις στην Ελλάδα. Ακούγονται ψίθυροι ότι ο ουσιαστικός λόγος της επίσκεψης, είναι το να αποσπάσει το ΟΚ της Ελληνικής κυβέρνησης για τη χρήση της βάσης της Σούδας στην επερχόμενη αναμέτρηση - όπως και στον πόλεμο του Ιράκ. Δε γνωρίζω αν είναι αλήθεια, πάντως φαίνεται λογικό.

Ακόμα θέλω να πώ ότι σήμερα ο πρόεδρος του Ιράν Αχμαντινεζάντ, αναμένεται να ανακοινώσει ότι η χώρα του ΔΕΝ πρόκειται να κάνει πίσω στο θέμα εμπλουτισμού του Ουρανίου (U). Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει σύμφωνα με αναλυτές λόγω των χθεσινών δηλώσεων ανώτατου στελέχους των Ιρανών που δήλωσε τα ίδια μια ημέρα πρίν την επίσημη τοποθέτηση του Προέδρου του για το όλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Το διάβασα σήμερα στην εφημερίδα.Είναι λίγο μεγαλούτσικο, όποιος δε βαριέται...
https://www.enet.gr/online/online_text/c=111,id=90314268
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Απλά θέλω να προσθέσω κάτι που έμμεσα φανερώνει ότι ο πόλεμος είναι ήδη προαποφασισμένος. Μιλώ για την επερχόμενη επίσκεψη της Κοντολίζας Ράις στην Ελλάδα. Ακούγονται ψίθυροι ότι ο ουσιαστικός λόγος της επίσκεψης, είναι το να αποσπάσει το ΟΚ της Ελληνικής κυβέρνησης για τη χρήση της βάσης της Σούδας στην επερχόμενη αναμέτρηση - όπως και στον πόλεμο του Ιράκ. Δε γνωρίζω αν είναι αλήθεια, πάντως φαίνεται λογικό.
Ποτε θα γινει η επισκεψη; Αν εγινε, τελικά πήρε το OK;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ποτε θα γινει η επισκεψη; Αν εγινε, τελικά πήρε το OK;
Υπήρχε περίπτωση να μην το πάρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ξεχνας ενα οχι νομιζω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ποτε θα γινει η επισκεψη; Αν εγινε, τελικά πήρε το OK;
Ναι, όλα εντάξει.:thumbup:Δεν ξέρω αν ακούσατε πριν λίγο στις ειδήσεις, αλλά στη συμφωνία για τη Σούδα προβλέπεται η χρήση της από τους Αμερικάνους χωρίς απαραίτητα να έχουμε συμφωνήσει εμείς.Αμερικάνικη βάση είναι έτσι κι αλλιώς, τί λόγος μας πέφτει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Δεν ξέρω αν ακούσατε πριν λίγο στις ειδήσεις, αλλά στη συμφωνία για τη Σούδα προβλέπεται η χρήση της από τους Αμερικάνους χωρίς απαραίτητα να έχουμε συμφωνήσει εμείς.Αμερικάνικη βάση είναι έτσι κι αλλιώς, τί λόγος μας πέφτει?
τι λόγος μας πέφτει?...... να υποθέσω ότι το λες ελαφρώς ειρωνικά ή το εννοείς? :thinking:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top