Ζωή σε ξένη χώρα

Θα θέλατε να μείνετε μόνιμα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • ΝαιΙ

    Ψήφοι: 107 72.3%
  • Όχι!

    Ψήφοι: 41 27.7%

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πόλοι άνθρωποι για διάφορους λόγους κατοικούν σε μια χώρα η όπια δεν είναι η πατρίδα τους. Κάποιοι μάλιστα στο forum μας ζούνε σε άλλη χώρα και κάποιοι ίσως να το έχουνε κάνει παλιότερα. Εσάς πια η γνώμη σας για αυτό το θέμα; Θα τολμούσατε να ξεκινήσετε μια καινούργια ζωή; Για πείτε μας λοιπόν εμπειρίες, γνώμες, "φοβίες" και θετικά σχετικά με το θέμα

Προσωπικά το έχω κάνει κατά κάποιων τρόπο και σε κάθε άλλο παρά καλό μου βγήκε. Τώρα έχω την δυνατότητα να το ξανακάνω, σε άλλη χώρα, αλλά πρώτου γίνει οποιαδήποτε κινήσει θα το ψάξω το θέμα γιατί πιθανών να καταστραφούν τα όνειρα μου για το μέλλων. Βασικά θα τολμούσα να το κάνω αν δεν ήτανε στην μέση δυο μόνο πραγματάκια, τα όπια όμως μου προκαλούν μεγάλο πρόβλημα. Ο πατέρας μου θέλει, βέβαια ακόμα δεν ξέρουμε τπτ, απλός του δόθηκε η ιδέα και η αφορμή πριν λίγες μέρες αλλά το ερευνάει ακόμα. Και άμα του πω εγώ ότι θέλω αμέσως κάνει ότι είναι να κάνει και πάμε και ρισκάρουμε, δεν έχουμε τπτ να χάσουμε, όμως δεν ξέρω τι τρέχει με συγκεκριμένα θέματα και δεν θέλω να ρισκάρω γιατί μπορεί να βγω πολύ κερδισμένος από μια άποψη αλλά θα καταστραφεί ένα όνειρο το οποίο το έχω από 5 χρόνων και επιπλέον θα είμαι μακριά από την Ρόδο που τόσο αγαπώ και από τους συγγενείς μου που έχω ένα ιδιαίτερο δέσιμο μαζί τους. Γενικά είμαι μπερδεμένος.
Για πείτε μας λοιπόν εμπειρίες, γνώμες, "φοβίες" και θετικά σχετικά με το θέμα
[FONT=&quot]Γενικός λοιπόν θα έλεγα ότι είμαι υπέρ, αλλά προσωπικά για εμένα πρέπει να υπάρχει ένας λόγος που πραγματικά να με τραβάει καθώς αγαπάω απίστευτα την Ελλάδα.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αν και δεν έχω ζήσει έκτος Ελλάδος νομίζω πως θα μπορούσα να το κάνω αν ήταν για περιορισμένο χρονικό διαστημα δλδ μέχρι ένα χρόνο το πολύ.Παραπάνω δεν θα άντεχα...........:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θα μπορούσα να μιλάω ώρες για αυτό το θέμα δεδομένου ότι θα είναι πάντα επιθυμία μου να ζήσω εκτός ελλάδας.
Το για πόσο δε το ξέρω γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι το πόσο αντέχεις ή δεν αντέχεις την ξένη νοοτροπία έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες...
Που είσαι, σε ποιά χώρα, με ποιόν, τι δουλειά έχεις εκεί, αν έχεις φίλους, παρέες, γνωστούς, συγγενείς, πόσο εύκολα προσαρμόζεσαι, πόσο κοινωνικός είσαι, τι όνειρα έχεις, τι ελπίδες, τι επαγγελματικές επιδειώξεις και ΧΙΛΙΑ δυο άλλα που θα μπορούσα να πω....
Ο καθένας που έχει κάνει κάτι τέτοιο ή που θα κάνει, αν και εφόσον μιλάμε για ενήλικα και όχι για υποχρεωτική ακολουθεία στους γονείς ανηλίκου, σίγουρα το κάνει έχοντας μέσα του ένα μικρόβιο.
Το μικρόβιο της ξενιτιάς....
Εγω λοιπόν το έχω αυτό... θα το έκανα... εύκολα...
Αρκεί να διάλεγα εγώ το ΠΟΥ! Τίποτα άλλο... μόνο το ΠΟΥ να διάλεγα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και εγω θελω να ζησω στο εξωτερικο ... και μαλλον θα το επιχειρησω καποτε....Ημουν για 5 χρόνια Γερμανια αλλά σε τετοια ηλικια που ημουν δεν κερδισα πολλα ... τουλαχιστον οσα ηθελα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πρόσθεσα και δημοσκοποιησή για να έχουμε τις απαντήσεις συγκεντρωμένες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα, θα αναγκαστώ σε καναδυό χρόνια να φύγω για αρκετά μεγάλο διάστημα (5+ χρόνια και βλέπουμε) προς το εξωτερικό.Αλλά να σας πω την αλήθεια ανυπομονώ να γίνει.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αντι για μονιμα δεν θα ητανε καλυτερα να εχεις ερωτιση θα θελατε να μεινετε στο εξωτερικο και σαν απαντιση Ναι, μονιμα Ναι, αλλα για συγκεκριμενο διαστιμα και Οχι; Εγω πχ θα θελω για λιγο αλλα οχι για ολη μου την ζωη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Θα μπορούσα άνετα και θα το επιδιώξω. Προτιμώ να μην δένομαι με χώματα, σύμβολα κτλ αλλά με ανθρώπους. Οπότε εάν θα μείνω εξωτερικό αυτό που θα μου λείψει είναι οι φίλοι και οι συγγενείς μου και όχι η "πατρίδα". Πατρίδα είναι εκεί που είναι η καρδιά.

Γιατί να κάτσω σε μια χώρα που θα πρέπει να παλέψω 100 φορές παραπάνω για να αναγνωριστεί η αξία μου και να κάνω τη δουλειά μου σωστά και με τον τρόπο που θέλω, τη στιγμή που οι ευκαιρίες στο εξωτερικό είναι απείρως περισσότερες και πιο δελεαστικές;

Έχω ζήσει μόνος μου στην Κύπρο 3 χρόνια και πάω για τον 4ο και δεν φοβήθηκα ούτε λεπτό, παρόλο που έχασα φίλους, συγγενείς κτλ, τους οποίους βλέπω Χριστούγεννα και καλοκαίρι (αν κ τα χριστούγεννα παίζεται, καθώς δεν προλαβαίνω να τους δω όλους). Και μην ακούσω μία βλακεία που λένε μερικοί: "Τι Κύπρος, τι Ελλάδα...". Κι όμως! Το μόνο κοινό είναι η γλώσσα (και αυτό παίζεται!:P). Οι άνθρωποι, ο τρόπος ζωής, το σύστημα κτλ είναι όλα διαφορετικά. Όποιος θέλει μπορεί...

Προσωπικά έχω στόχο να πάω Γερμανία. Αρχικά για κάποιο αγγλικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα και αργότερα ίσως κ για διαμονή. Ένας άλλος στόχος είναι οι ΗΠΑ. Όσο και να μισώ την ηγεσία της, η κοινωνία της προσφέρεται για το επαγγελμά μου καθώς εκεί οι σύνδεσμοι είναι ισχυροί, το επάγγελμα του ψυχολόγου δεν είναι ταμπού και είναι ιδιαίτερα αναπτυγμένο, και τα λεφτά πολύ περισσότερα.

Εγώ και το ταίρι μου... Τίποτα άλλο! :inlove:
Να ετοιμάσω τις βαλίτσες μου;;;:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα, θα αναγκαστώ σε καναδυό χρόνια να φύγω για αρκετά μεγάλο διάστημα (5+ χρόνια και βλέπουμε) προς το εξωτερικό.Αλλά να σας πω την αλήθεια ανυπομονώ να γίνει.:D

Σουηδία ε; ;)

Ίσως και εγώ μελλοντικά φύγω, you never know..

Δένομαι και με τα μέρη, με τις εικόνες που έχω συνδέσει με τους ανθρώπους άρα θα γυρνάω πίσω πιστεύω αλλά πάντως δεν ξέρω αν θα άντεχα να ζω μόνιμα αλλού. Time will tell
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω μονιμα δεν θα μπορουσα να φυγω απο την Ροδο για πολους και διαφορους λογους. Για μερικα χρονια το εχω κανει ιδι, πιθανων να το κανω συντομα και ισως να το κανω και αργοτερα σαν ενηλικας, αναλογα τι μου φερει η ζωη. Αλλα μην τα εχετε ολα ροδινα, δεν ειναι τοσο ευκολο να πας σε αλλη χωρα και να ζησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα να μείνω εκτός Ελλάδας. Μ'αρέσει εδώ που ζω. Το ξέρω ότι δεν είναι τέλεια, αλλά δεν με ενδιαφέρει και τόσο. Μ'άρεσει το κλίμα, τα μέρη, οι άνθρωποι...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Πολλες φορες καταργιεμαι που ζω στην Ελλαδα αλλα...σαν την Ελλαδα δεν εχει πουθενα στον κοσμο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Έχω ήδη ζήσει σε δύο χώρες του εξωτερικού για χρονικά διαστήματα από μισό έως ένα χρόνο. Φυσικά οι συνθήκες που πήγα ήταν ιδανικές δεδομένης της "ομπρέλας" της φοιτητικής μου ιδιότητας και των οργανωμένων δομών που βρήκα εκεί λόγω αυτού ακριβώς του γεγονότος, συνεπώς το πρίσμα υπό το οποίο κρίνω την κατάσταση αυτή είναι ελαφρά παραμορφωμένο και θετικά προκατειλημμένο. Πάντως η σύντομη εμπειρία αυτή με έπεισε πως σίγουρα θα ήθελα να επιχειρήσω να ζήσω "έξω" τμήμα της ενηλικής υπεύθυνης ζωής μου. Είναι δεδομένο ότι πραγματικά ανοίγουν οι ορίζοντες σου (βεβαίως πρέπει να το προσπαθήσεις κι όλας) και έρχεσαι σε επαφή με ερεθίσματα που δεν είχες διανοηθεί ποτέ.

Εντυπωσιάστηκα με το πόσο πρακτικά και απλά ήταν δομημένη η ζωή των ανθρώπων που γνώρισα. Καμία διάθεση για επίδειξη (όχι τρία κινητά ο καθένας, υπαίθριες αγορές για ανταλλαγή πραγμάτων που δε χρειαζόντουσαν και άλλα πολλά), πολύ συνετή χρήση των χρημάτων τους (αλλά με κερνούσαν πότε-πότε), εκμετάλλευση στο έπακρο των αγαθών που τους προσέφερε η πόλη (δημόσιες συγκοινωνίες ή το πράσινο που υπήρχε παντού), σημαντικές παροχές από το κράτος όπως και τρομερές υπηρεσίες υγείας και όχι υπερεκτίμηση των υλικών αγαθών και υπηρεσιών (με τη συγκάτοικο μου είχαμε aDSL 1024/128 με 15 ευρώ όταν ο οτες δεν ήξερε τι σημαίνουν τα αρχικά :D) και άλλα πολλά τέτοια. Εννοείται πως υπάρχουν και αρνητικά, αλλά δε θα εστιάσω σε αυτά γιατί δεν είναι αρκετά να με πείσουν να μη το θέλω. Α επίσης το πόρισμα μου ύστερα από ενάμιση περίπου χρόνο "ξενιτιάς" είναι ότι το "οι Έλληνες είναι φιλότιμοι, φιλόξενοι, ανοιχτόκαρδοι και ξέρουν να διασκεδάζουν" είναι από τα καλύτερα ανέκδοτα που έχω ακούσει. Στο εξωτερικό είδα πόσο ψεύτικες είναι οι απόψεις για τους λαούς σαν γενικεύσεις.

Σε γενικές γραμμές ανυπομονώ να ξαναφύγω για κάπου αλλά για να μην είμαι άδικη για τη χώρα μας, ο ήλιος και το ελληνικό φαγητό (το οποίο το έχουμε καταστρέψει λίγο) είναι σαφώς πολύ σημαντικό δέλεαρ για να μείνω (συν του ότι ξένη χώρα από ξένη χώρα έχει μεγάλη διαφορά).

Χειροκροτώ την άποψη του μοναχού ότι "Πατρίδα είναι εκεί που είναι η καρδιά" και το μέρος εκείνο γενικά που θα σε κάνει να το νιώσεις δικό σου και αντίστροφα πόσο μάλλον χωρίς λόγους συγγένειας ή παρελθόντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Σουηδία ε; ;)

Ίσως και εγώ μελλοντικά φύγω, you never know..

Δένομαι και με τα μέρη, με τις εικόνες που έχω συνδέσει με τους ανθρώπους άρα θα γυρνάω πίσω πιστεύω αλλά πάντως δεν ξέρω αν θα άντεχα να ζω μόνιμα αλλού. Time will tell
Προς τα κει ελπίζω να πάω :).
Φεύγοντας, δεν είναι ότι ρίχνει κάποιος μαύρη πέτρα πίσω του.Νομίζω ότι οι αποστάσεις έχουν μικρύνει αρκετά.Π.χ. αεροπορικώς για να πάει κάποιος σχεδόν οπουδήποτε στην Ευρώπη δε θάλει πολύ περισσότερο από 4 ώρες.Με το ΚΤΕΛ από Πάτρα για Αθήνα θέλω 3 ώρες.
Αρχική Δημοσίευση από maxnikos:
Πολλες φορες καταργιεμαι που ζω στην Ελλαδα αλλα...σαν την Ελλαδα δεν εχει πουθενα στον κοσμο.:)
Αυτό είναι αλήθεια.

Γενικά, νομίζω ότι είναι καθαρά στον κάθε άνθρωπο αν μπορεί να ζήσει σε άλλη χώρα ή όχι.Δεν ξέρω αν μπορεί να με πείσει κάποιος ότι θα είναι ωραία ή όχι να ζω στο εξωτερικό, αν εγώ νιώθω το αντίθετο.Ακόμα κι απ'όσους φεύγουν, άλλοι το βλέπουν ως αναγκαστική επιλογή και ανυπομονούν να επιστρέψουν, άλλοι το κάνουν εκούσια και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maxnikos:
Πολλες φορες καταργιεμαι που ζω στην Ελλαδα αλλα...σαν την Ελλαδα δεν εχει πουθενα στον κοσμο.:)

Όπως και σαν την Ιταλία και σαν τη Γαλλία και σαν την Ισλανδία και σαν τη Ζιμπάμπουε (δεν ειρωνεύομαι, έτσι? :)), απλά ζυγίζεις ποια σου προσφέρει πιο πολλά. Οί περισσότερες χώρες (ευρωπαικές τουλάχιστον, πιο πέρα δυστυχώς δεν έχω φτάσει ακόμη στα πλαίσια του μακρόπνοου σχεδίου μου να ονομάζω κάποια στιγμή εαυτό πολίτη του κόσμου) έχουν κάτι το μοναδικό και πολύ σημαντικό.

Faithplus τι θα κάνεις στη Σουηδία; Σε ποια πόλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ζήσω σε άλλη χώρα για πάνω από μια εβδομάδα.Ψυχοπλακώνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μμμμμ...ναι...το σκέφτομαι και είναι στα άμεσα σχέδια μου να ξενιτευτώ μιας και η δουλειά μου, μου προσφέρει αυτή την δυνατότητα....Και θα το κάνω...Είναι ενδιαφέρον να γνωρίζεις διαφορετικό τρόπο ζωής, νέους ανθρώπους και ο,τι συνεπάγεται η αλλαγή χώρας 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι οι περισσότεροι από μας μιλάμε, φαντάζομαι, χωρίς να έχουμε εμπειρία μεγάλου διαστήματος στο εξωτερικό (το περισσότερο που έχω βρεθεί στο εξωτερικό ήταν 1 μήνας, που και πάλι δε μου φαίνεται ότι συγκρίνεται με ένα ή παραπάνω χρόνια).Είναι από τις περιπτώσεις που ταιριάζει το "μια δοκιμή θα μας πείσει".Και για όσους λένε ότι θα ζούσαν σε άλλη χώρα και για όσους λένε όχι.:)

@tralala: Για να συνεχίσω τις σπουδές, λόγω των εξωπραγματικών αναμονών εδώ (για ειδικότητα):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αν και με φοβιζει λιγο η ιδεα, ελπιζω πως στο μελλον θα το δοκιμασω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
εγω εζησα εξω καλα ηταν το μονο πραμα που μου ελειπε φοβερα ηταν οι φιλες μου κ οι γονεις μου κ πολλα αλλα πραματα που εκανα εδω τεσπα γυρισα κ ολα τωρα ειναι καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top