Άγιο φως... ή μήπως όχι;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μου εδειξαν ενα ωραιο αρθρο για το θεμα και σας το παραθετω για σχόλια.

Αγιο φως : θαυμα ή τρυκ ;

Aν και ετσι κι αλλιως δεν πιστευω ευκολα σε τετοια θεματα, το αρθρο ριχνει επιπλεον φως, περι "Αγιου" φωτος, θρησκειας, ελεγχου κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όχι δεν πιστεύω πως το Άγιο Φως είναι θαύμα.
Γιατί ακόμα και να είναι, απλά, δεν με συναρπάζει.

Κάθε τελετή απαιτεί μια τελετουργία για να υποβάλλει τους συμμετέχοντες και να δημιουργήσει μια συγκεκριμένη αίσθηση στους παρευρισκόμενους.
Σκεφτείτε ένα ρομαντικό δείπνο -που στην ουσία είναι μια μικρή τελετουργία- χωρίς την ανάλογη ατμόσφαιρα. Χαμηλό φωτισμό, ανάλογη μουσική, μυρωδιές... Όλα αυτά είναι μέρος της τελετουργίας φτιαγμένα να επηρεάσουν τις πέντε (ή έξι?) αισθήσεις μας με ανάλογο τρόπο.

Το ίδιο συμβαίνει και με το Άγιο Φως κατά τη γνώμη μου. Είναι ένα κομμάτι της συγκεκριμένης ιεροτελεστίας.

Άλλωστε είναι μια όμορφη στιγμή όταν χαμογελώντας ζητά ο ένας στον άλλο λίγο από αυτό το ..θαύμα που κανείς δεν αρνείται να μοιραστεί. Είναι η στιγμή που ενώνει τους παρευρισκόμενους και τους κοινωνεί ίσως το μήνυμα πως η φλόγα όσες φορές κι αν τη μοιραστείς δεν χάνει τίποτα από τη λαμπρότητά της.
Όπως ίσως συμβαίνει και με την Αγάπη...

Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να κρίνω αυτά που περιγράφει ο κύριος στην ιστοσελίδα.
Πιστεύω όμως, πως το σημαντικό είναι αυτό που αισθάνεται κάποιος που δέχεται το συγκεκριμένο Φως και τα συναισθήματα που του προκαλεί. Γιατί πιστεύω ότι κάθε είδους πίστη έχει τη δύναμη να σε υποβάλλει.

Βρέθηκα φέτος στην Ανάσταση με μια φιλική οικογένεια. Ένα συγγενικό τους πρόσωπο βρισκόταν λίγο παραπέρα αλλά όπως μου εξήγησαν έχουν χρόνια να μιλήσουν, γι' αυτό έκαναν πως δεν τον είδαν. (Λογικά το ίδιο έκανε κι εκείνος...)
Αν αυτό το Άγιο Φως είχε τη "δύναμη" να τους συμφιλιώσει, τότε ναι, θα είχε τη σημασία του για αυτούς τους ανθρώπους. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...

Σημασία λοιπόν για μένα δεν έχει από που προέρχεται το Φως αυτό, αλλά πως το αντιλαμβανόμαστε.


Υ.Γ. Τη θέση μου σε σχέση με τη Θρησκεία, θα την αναλύσω μιαν άλλη φορά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ειχε ξαναναφερθει το θεμα νομιζω.

Πρωσοπικα πιστευω οτι κατι παιζετε "κατω απο το τραπεζι". Ισως βεβαια και να πεζη κατι στην συγκεκριμενη περιοχη. Δεν παει ομως να πει και οτι ειναι θαυμα. Αλλωστε μπορει καπια χημικη παραμετρο να μην την εχουν ανακαλυψει ακομα οι επιστιμονες. Ποτε δεν ξεουμε τι κριβει το αγνωστο, γι' αυτο εχουμε φτιαξει και τους θεους. Και ο κεραυνος καποτε θεωρουνταν θαυμα, σημερα ομως ξερουμε οτι ειναι φυσικη αντιδραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει να αμφισβητώ πράγματα για τα οποία δεν έχω επαρκής γνώσεις.
Το μόνο που γνωρίζω για το συγκεκριμένο θεμα είναι πως (έτσι λέγεται τουλάχιστον) μόνο στα χέρια ορθόδοξου ανάβει.
Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι πως το Πατριαρχείο διατηρεί πάρα πολλά στρέμματα εκτάσεων στην περιοχή οι οποίες το 2012(νομίζω ή και νωρίτερα) θα έρθουν στην πλήρη κυριότητα του(μιλάμε για αξίες αρκετών εκατομμυρίων).Δεν ξέρω αν θυμάστε το σκάνδαλο που είχε ξεσπάσει πρόσφατα και την επιμονή των ντόπιων να απομακρυνθεί το ορθόδοξο πατριαρχείο;Νομίζω πως το θαύμα του φωτός(είτε πρόκειται για θαύμα είτε για απάτη) συντηρεί την παραμονή του πατριαρχείου εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Δεν μου αρέσει να αμφισβητώ πράγματα για τα οποία δεν έχω επαρκής γνώσεις.
Μα το θαυμα δεν υποτιθεται οτι βασιζεται σε γνωσεις, απλως συμβαινει ... το πως αναβει δεν το ξερει ουτε η εκκλησια (δλδ ετσι λεει). ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πολυ ωραια τα πες isiliel. :thumbup:

Dark_kronos : δε νομιζω οτι παιζει κατι που δεν εχει ανακαλυφθει απο την επιστημη. Εδω φαινεται να ειναι μαλιστα πολυ παλια γνωση. Αιωνων.

kleftra : εμενα δε μαρεσει να πιστευω πραγματα χωρις επαρκεις γνωσεις ;). Και κατι μου λεει πως στα χερια οποιουδηποτε θα αναψει η φλογα. Εχω δει σε ντοκυμαντερ ασχετο, πως αναβει απο το τιποτα, μια ουσια. Καπνιζει απο μονη της λιγο και μετα παιρνει φωτια και πραγματικα μαοιαζει με θαυμα.

Exposed_Bone : Υποτιθεται δε το ξερει η εκκλησια. Μαλλον ομως απλα την συμφερει να λεει ετσι. Αλλιως δε θα πστευε κανεις το " θαυμα" .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ενοουσα οτι μπορει πραγματι να μην παιζει καπιο τρικ και να αναβουν απο μονα τους τα κερια, αλλα να γινετε απο φυσικα ετια τα οπια δεν εχει κατανοησει ακομα ο ανθρωπος. Καταλαβες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Α οκ. Αλλα τοτε γιατι δεν αφηνουν επιστημονες να το τσεκαρουν ωστε να αποκλεισουν τουλαχιστον ολα τα γνωστα φαινομενα ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι μπορει να φοβουνται οτι παιζει καιτ τετιο. Καταλαβενεις τι θα χασουν αμα ανακαλυθει οτι προκιτε περι φυσικου θεματος και οχι θαυματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Α οκ. Αλλα τοτε γιατι δεν αφηνουν επιστημονες να το τσεκαρουν ωστε να αποκλεισουν τουλαχιστον ολα τα γνωστα φαινομενα ; :hmm:

Γιατί τους βολεύει πολύ το "Πίστευε και μη ερεύνα" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Exposed_Bone : Υποτιθεται δε το ξερει η εκκλησια. Μαλλον ομως απλα την συμφερει να λεει ετσι. Αλλιως δε θα πστευε κανεις το " θαυμα" .
Συμφωνω απολυτα μαζι σου ... Για εμενα ... Επαναλαμβανομενο θαυμα πρωτη φορα βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
παιδια απο την γιαγια μου που ειχε παει στα ιεροσολυμα το μονο που καταλαβα ειναι οτι το αγιο φως μονο σε εμας τους ορθοδοξους αναβει εχουν προσπαθησει πολλες αιρεσεις να το κανουν αλλα τζιφος θυμαμαι μια χρονια το ειδα σε ενα βιβλιο δεν θυμαμαι πιο κατι εγινε κ μια ασπιδα φωτος το αναψε το φως εκτος παναγιου ταφου το ειχαν κ σε φοτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καθως ομως καθαρος ουρανος ατραπες δε φοβαται, αν ηταν οντως θαυμα, δε θα ηθελε η εκκλησια η ορθοδοξη, να το δειξει αυτο σε ολους ξεκαθαρα, ωστε να προσελκυσει κιαλλους πιστους ; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
μα ηδη συρεουν χιλιαδες πιστων εκει καθε χρονο απο ολο τις θρησκειες για να το δουν ελπιζω καποτε να παω κ να το δω τι μπορει να γινετε βεβαια δεν αποκλειω ορισμενα πραγματα οτι μπορει να ειναι κατι σαν τρικ οπως κανουν με τα μαγικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
The more the merrier για την εκκλησια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
kleftra : εμενα δε μαρεσει να πιστευω πραγματα χωρις επαρκεις γνωσεις ;). Και κατι μου λεει πως στα χερια οποιουδηποτε θα αναψει η φλογα. Εχω δει σε ντοκυμαντερ ασχετο, πως αναβει απο το τιποτα, μια ουσια. Καπνιζει απο μονη της λιγο και μετα παιρνει φωτια και πραγματικα μαοιαζει με θαυμα.

Οχι δεν με καταλαβες.Δεν εννοώ να το αμφισβητήσω ή να το πιστέψω γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις για το μεν ή το δε, αλλά ότι εγώ δεν έχω επαρκείς γνώσεις δλδ δεν έχω διαβάσει κατι σχετικά που να το υποστηρίζει ή να το κατακρίνει για να σχηματίσω άποψη, απλά μόνο το έχω ακούσει πως συμβαίνει.
Το μόνο το οποίο γνωρίζω με βεβαιότητα είναι τα τεράστια οικονομικά συμφέροντα του Πατριαρχείου στην περιοχή και το γεγονός πως "το θαύμα" συντηρεί την παραμονή του ορθόδοξου πατριαρχείου εκεί;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλα το προσεγγιζεις. Γιαυτο και εβαλα το αρθρο , για περισσοτερες πληροφοριες στο θεμα. Γενικα, να ψαχνομαστε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ladycat:
μα ηδη συρεουν χιλιαδες πιστων εκει καθε χρονο απο ολο τις θρησκειες για να το δουν

κανείς όμως δεν μπαίνει μέσα στον τάφο, μαζί με τον παπούλη....


υπάρχει ένα είδος φωσφόρου, που όταν έρθει σε συνθήκες.......Πανάγιου Τάφου :P (κάτι με περιεκτικότητα της ατμόσφαιρας σε οξυγόνο έχει να κάνει), αναφλέγεται.

Όλα τα άλλα είναι εικασίες. Ακόμα και το αν αυτός ο φώσφορος βρίσκεται στη τσέπη του παπούλη ή όχι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cuto

Νεοφερμένος

Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Εγω ειχα δει σε μια εκπομπη πριν καποια χρονια(οχι στα μεγαλα καναλια),κερια να αναβουν μονα τους.Αυτο που ειχε γινει,ειναι οτι αλειφαν το φυτιλι με ενα μειγμα 2 ουσιων κ μετα απο λιγη ωρα αναβε μονο του.το χρονο που θα περασει μεχρι την αναφλεξη τον καθοριζαν με την αναλογια των ουσιων.
Δεν λεω βεβαια οτι δεν ειναι θαυμα αυτο που γινεται στον παναγιο ταφο,απλως αναρωτιεμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top