Μάτιασμα

trelokotsidou

Νεοφερμένος

Η trelokotsidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Δεν έχω νιώσει ποτέ να έχω ματιαστεί...μάλλον περνάω απαρατήρητη :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω μόνο στα μαθηματικά και στον έρωτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
φτου σου να μη σε ματιάσω :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :
Εγώ πιστεύω μόνο στα μαθηματικά και στον έρωτα

Μια απο τα ίδια κι εδώ! Γεια σου ρε αζεφούληηη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey :
Βρε είμαστε κουκλιά! Γι'αυτό  8)

ΑΑ εντάξει τότε αφού αυτό δίχνει :D ματιάστε με καλέ ματιάστε με :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
εγώ δεν πιστεύω στο "μάτι"..δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος,απλά δεν πιστεύω..κατά την γνώμη μου,αν πιστεύουμε τόσο πολύ στην ύπαρξη αυτής της ενέργειας και ότι η κακή -και η καλή αντίστοιχα- ενέργεια μεταδίδεται και μπορεί να αρρωστήσει άνθρωπο,ακόμα και να σκάσει ζώο,τότε θα πρέπει -κατά την γνώμη μου πάντα- να πιστεύουμε και στην ύπαρξη πολλών ακόμα μορφών ενεργειών+πραγμάτων που γενικά, αμφισβητούνται...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
There ain't no such thing
ναι καλα!!!!!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Μάτιασμα ή βασκανία ή λάβωμα......
Ναι, πιστευω πως υπάρχει......
Τώρα όσο για το αν "ματιάζω" κάποιον, λέγετε πως όλοι μας έχουμε την "δυναμη" αυτή, απλά δεν το γνωρίζουμε και τις περισσότερες φορές το κάνουμε ασυνείδητα.....και δυστυχώς σε άτομα με χαμηλότερες ψυχικές άντοχες από τις δικές μας......
Μου έχει τύχει να με "ματιάσουν"......ήμουν σε άθλια κατάσταση και όλη μέρα είχα καταπιεί τα άπειρα παυσίπονα, χωρίς αποτέλεσμα όμως......με ξεμάτιαξαν τρία άτομα (έτσι λένε ότι πρέπει).....και πραγματικά μετά από λίγη ώρα όλα τα "παράλογα" συμπτώματα εξαφανίστηκαν.....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μάτιασμα; :)

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα! Όλα είναι στο μυαλό του θύματος. Νομίζουμε ότι έχουμε ματιαστεί και έτσι μας παίρνει από κάτω και στη συνέχεια νομίζουμε ότι έχουμε ξεματιαστεί. Σωματόμορφη ψυχική αντίδραση λέγεται αυτό το πράγμα.

Σε μερικές φυλές στον Αμαζόνιο μάλιστα η πίστη ότι κάποιος έχει υποστεί μάγια βουντού οδηγεί ακόμη και στον θάνατο σε ακραίες περιπτώσεις.

Το μυστικό στην όλη υπόθεση είναι το ότι το σώμα μας δεν αντιδρά ανεξάρτητα από τον οργανισμό μας. Μέσα από τις σκέψεις μας μπορούμε να ενεργοποιήσουμε τα διάφορα συστήματα του οργανισμού μας.

Το πιο καλό παράδειγμα ελέγχου είναι το συμπαθητικό και το παρασυμπαθητικό σύστημα. Το συμπαθητικό ενεργοποιείται σε κατάσταση φόβου, άγχους κτλ ώστε ο οργανισμός να έλθει σε κατάσταση φυγής. Σε αυτό το σύστημα υπάγονται οι χτύποι της καρδιάς, η έκριση στομαχικού υγρού, η διαστολή της κόρης των ματιών κτλ. Τπ παρασυμπαθητικό ενεργοποιείται για να επαναφέρει σε κατάσταση ηρεμίας το σώμα κυρίως μέσω της έκκρισης ορμονών μέσα στο αίμα (και κατά συνέπεια σε όλα τα "συμπαθητικά" όργανα.

Εκτεταμένη ενεργοποίηση του συμπαθητικού, όπως είναι το άγχος ή το μάτιασμα (που κ πάλι είναι άγχος!) μπορεί να φέρει βλάβες στο σώμα. Το άτομο ας πούμε που είναι αγχωμένο συνέχεια έχει μεγάλες πιθανότητες να αναπτύξει έλκος στο στομάχι λόγω ακριβώς της συνεχής ενεργοποίησης των γαστρικών υγρών του. Αν θέλετε να πάρουμε την ακραία περίπτωση των φυλών του Αμαζονίου, ο συνεχής φόβος (=άγχος) του ατόμου ότι κάποιος τον έχει καταραστεί οδηγεί σε ενεργοποίηση του συμπαθητικού, κάτι που έχει ως αποτέλεσμα την ταχυπαλμία, τον συνεχή ιδρώτα και τις γρήγορες αντιδράσεις του ατόμου, κάτι που κουράζει τον οργανισμό και τελικά, μετά από μακροχρόνια ενεργοποίηση, το άτομο καταλήγει στο θάνατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Μάτιασμα; :)

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα! Όλα είναι στο μυαλό του θύματος. Νομίζουμε ότι έχουμε ματιαστεί και έτσι μας παίρνει από κάτω και στη συνέχεια νομίζουμε ότι έχουμε ξεματιαστεί. .

Συμφωνώ απόλυτα! Το καλύτερο μου είναι να βάζω κόσμο να με ξεματιάζει ενώ είμαι μια χαρά και μετά να τους βλέπω να χασμουριούνται και να μου λένε πόσο ματιασμένους ήμουν κτλ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
πιστευω στη μεταφορα θετικης η αρνητικης ενεργειας, ναι, αλλα ματιασμα?? δεν ξερω....εγω χασμουριεμαι και παθαινω πονοκεφαλους οπως ολος ο κοσμος, αλλα δε πιστευω να πιστευω πραγματικα......:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Little_johnny77

Νεοφερμένος

Ο Ιβάν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος πώς πιστεύω σε αυτό , αλλά ποιος ξέρει ??? Μπορεί και να μεταδίδετε κάπως ΄΄αρνητική΄΄ ενέργεια… παντός το ξεμάτιασμα νομίζω πως οφείλεται περισσότερο στο ψυχολογικό του ανθρώπου … δηλαδή ξέρεις ότι τώρα που σε ξεματιάσανε πρέπει να γίνεις καλύτερα και γίνεσαι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ισως κατι να υπαρχει, αλλα θα το πιστεψω μονο υπο συνθηκες, Πολλοι πχ ξερουν οτι τους ξεματιασαν και αυτο μπορει να κανει εφε placebo...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
πιστευω στη μεταφορα θετικης η αρνητικης ενεργειας, ναι, αλλα ματιασμα?? δεν ξερω....εγω χασμουριεμαι και παθαινω πονοκεφαλους οπως ολος ο κοσμος, αλλα δε πιστευω να πιστευω πραγματικα......:hmm:

προσωπικά ακριβώς επειδή πιστεύω στη μεταφορά θετικής και αρνητικής ενέργειας, πιστεύω και στο "μάτι"....
Τι είναι το μάτι λοιπόν...
Η μεταφορά κακής ενέργειας σε δεδομένες στιγμές που είμαστε για τον χ-ψ λόγο ευάλωτοι σε ενέργειες άλλων, μπορούν να μας προκαλέσουν πονοκεφάλους και άλλου είδους παρενέργειες..... κάτι που ονομάζουμε λαϊκά εδώ και χρόνια, μάτιασμα...
Τι είναι το ξεμάτιασμα....
Η διάθεση κάποιου τρίτου, να μας δώσει θετική ενέργεια ώστε να μπορέσουμε να ισοσταθμήσουμε αυτό που υπάρχει πάνω μας ενεργειακά.
Γιατί το "ξεμάτιασμα γίνεται με "προσευχές" (και όχι με πηρούνια? :P )
Γιατί για να μας δώσει κάποιος την μέγιστη θετική ενέργεια που μπορεί, πρέπει να έχει την δύναμη και την πίστη ότι μπορεί να το κάνει...
Κάτι που για τους περισσότερους είναι ευφικτό αν πιστεύουν σε κάποια "προσευχή"
Και γιατί χασμουρίεται ο "ξεματιαστής" κατά την διάρκεια?
Γιατί ο οργανισμός του κουράζεται κατά την διάρκεια της μεταφοράς από αυτόν στον άλλον της θετικής ενέργειας...
Και πως κρίνει ο άλλος ότι και καλά είχα πολύ ή λίγο κακό μάτι?
Το κρίνει από το πόση πολλή θετική ενέργεια νιώθει να φεύγει από πάνω του....


Κοινώς..... ακόμα και αν δεν είσαι ματιασμένος Γιάννη μου, μπορεί κάποιος να σε ξεματιάσει και να χασμουριέται :P Γιατί απλά κουράζεται να σου μεταφέρει ποσοστό της θετικής του ενέργειας για να σε βοηθήσει με την καλή του την καρδιά :P


όλα αυτά φυσικά είναι ο δικός μου τρόπος σκέψης και βασίζεται καθαρά στα δικά μου και όχι σε επιστημονικά δεδομένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
να κανω κι εγω μια ερωτηση, αν και δεν ξερω αν επιτρεπεται απο τους κανονες......πως ακριβως καταλαβαινεις αν εχεις ματιαστει?? γιατι εχω ακουσει διαφορα και καθε φορα μπερδευομαι περισσοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
να κανω κι εγω μια ερωτηση, αν και δεν ξερω αν επιτρεπεται απο τους κανονες......
Ε; Γιατί να μην επιτρέπεται;

Αρχική Δημοσίευση από ines:
πως ακριβως καταλαβαινεις αν εχεις ματιαστει?? γιατι εχω ακουσει διαφορα και καθε φορα μπερδευομαι περισσοτερο...

Φαντάζομαι απλά ότι νοιώθεις γενικότερα άσχημα. Πονοκέφαλος, δεν έχεις δύναμη, δεν έχεις όρεξη για τιποτα. Γενικά είσαι ράκος. Ένα πράγμα σαν την γρίπη, αλλά χωρίς πυρετό! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Πιστευω πολυ στην αποτελεσματικοτητα του panadol οποτε γλιτωνω τα μαραφετια με τα λαδια :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πιστεύω στο μάτι,γενικά πιστεύω σε όλο το στόρυ περί θετικής και αρνητικής ενέργειας.Όπως πιστευω και στην γλωσσοφαγιά,στην γρουσουζιά(ναι είμαι και προληπτική:D ).Δεν ξέρω αν θα ακουστεί οπισθοδρομικό ή κατινίστικο αλλά νομίζω πως όταν γινόμαστε αντικείμενο συζήτησης,κουτσομπολιού,κακογλωσσιάς αυτό μας επηρεάζει.Αντίστροφα μας επηρεάζει και η θετική ενέργεια.Δεν νοιώθετε εντελώς διαφορετικά όταν περιτριγυρίζεστε απο άτομα που σας αγαπούν;Δεν έχετε ποτέ αντιληφθεί ότι κάποιος μπορεί να σας κοιτάζει ενώ έχετε γυρισμένη την πλάτη σας(αυτά είναι κόλπα ζόρικα που κανουν στην Ινδία:P );
Πως το αντιλαμβανόμαστε αυτό;Τι μας κάνει να το νιώσουμε;Η ενέργεια που μεταδίδει εκείνο το ατομο προς εμας.(Τώρα αν αναφέρω ότι πιστεύω και στην αύρα θα σκάσετε στα γέλια;:redface: ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σκεφτειτε και ποσες φορες μιλουν ασχημα για μας και ΔΕΝ μας επηρεαζει ομως ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Τώρα αν αναφέρω ότι πιστεύω και στην αύρα θα σκάσετε στα γέλια;
εγώ ... όχι ;)
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Σκεφτειτε και ποσες φορες μιλουν ασχημα για μας και ΔΕΝ μας επηρεαζει ομως ;)
δεν μπορείς να το ξέρεις αυτό.... μιας που δεν ξέρεις πότε μιλούν άσχημα για σένα και πόσο άσχημα μιλούν δεν μπορείς να ξέρεις και πόσο σε επηρρεάζει ή όχι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 26 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top