Εργαζόμενοι "Β κατηγορίας"

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οκ το παρακάτω θέμα έχει κοινωνική προσέγγιση όμως μιας και υπάρχει τοπικ για την εργασία σκεφτηκα πως κολλάει πιο πολύ εδώ.
Διαβάζω κι ακούω συνεχώς ποσο δύσκολο είναι να βρει καποιος μια αξιοπρεπή δουλειά.Αυτό που με προβληματίζει είναι πως αν άτομα με εφόδια (πτυχία,γνώσεις) τα βρίσκουν σκούρα στην ανεύρεση εργασίας τότε πως άτομα με "βεβαρημένο"παρελθόν θα μπορέσουν να επανενταχθούν;Αναφερομαι σε πρωην χρήστες ναρκωτικών ουσιών, σε αποφυλακισμενους, σε ατομα που περασαν καποια σοβαρή ασθενεια που τους κράτησε χρόνια μακρυα απο την αγορα εργασίας και σε πολλές άλλες περιπτώσεις που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό.
Ξερώ πως υποθετικά υπαρχουν κρατικά προγράμματα για την εργασιακή τους επανένταξη αλλα ας μην γελιόμαστε υπολειτουργουν.
Και φυσικα αυτοι οι άνθρωποι δεν κυνηγουν θεσεις καριερες, απλες αξιοπρεπεις δουλειες για να συντηρηθούν.Σκεφτηκα αν εγώ είχα μια επιχείρηση μικρή ή μεγάλη και μου ζητούσε καποιος απο αυτους δουλεια, αισθανομαι άσχημα που θα πω πως ακομη κι αν τον προσλαμβανα παντα θα είχα μια καχυποψία για το ατομο του κι ενοιωσα ρατσίστρια μόλις το σκέφτηκα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Οκ το παρακάτω θέμα έχει κοινωνική προσέγγιση όμως μιας και υπάρχει τοπικ για την εργασία σκεφτηκα πως κολλάει πιο πολύ εδώ.
Διαβάζω κι ακούω συνεχώς ποσο δύσκολο είναι να βρει καποιος μια αξιοπρεπή δουλειά.Αυτό που με προβληματίζει είναι πως αν άτομα με εφόδια (πτυχία,γνώσεις) τα βρίσκουν σκούρα στην ανεύρεση εργασίας τότε πως άτομα με "βεβαρημένο"παρελθόν θα μπορέσουν να επανενταχθούν;Αναφερομαι σε πρωην χρήστες ναρκωτικών ουσιών, σε αποφυλακισμενους, σε ατομα που περασαν καποια σοβαρή ασθενεια που τους κράτησε χρόνια μακρυα απο την αγορα εργασίας και σε πολλές άλλες περιπτώσεις που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό.
Ξερώ πως υποθετικά υπαρχουν κρατικά προγράμματα για την εργασιακή τους επανένταξη αλλα ας μην γελιόμαστε υπολειτουργουν.
Και φυσικα αυτοι οι άνθρωποι δεν κυνηγουν θεσεις καριερες, απλες αξιοπρεπεις δουλειες για να συντηρηθούν.Σκεφτηκα αν εγώ είχα μια επιχείρηση μικρή ή μεγάλη και μου ζητούσε καποιος απο αυτους δουλεια, αισθανομαι άσχημα που θα πω πως ακομη κι αν τον προσλαμβανα παντα θα είχα μια καχυποψία για το ατομο του κι ενοιωσα ρατσίστρια μόλις το σκέφτηκα:(

Ποιός ήρθε, η λέξη επανένταξη ακούγετε μάλλον ειρωνία παρά πραγματικότητα. Δυστηχώς σε ένα κράτος της μίζας και της λαμογιάς τα περισσότερα "κρατικά προγράμματα" και οι επιδοτήσεις άπλά μεταφράζονται σε νέες βίλες και αυτοκίνητα για τους γνωστούς διοικητές και προησταμένους υπηρεσιών. Άλλωστε εδώ την πατάς απο εργαζόμενους που υποτίθεται είναι νορμάλ, πως μπορεί μία εταιρεία να εμπιστευτεί έναν πρώην τρόφιμο φυλακών ή έναν χρήστη ναρκωτικών 'ασχετα με το αν εκείνος μπορούσε να δουλεύει 3 φορές πιο σκληρά απο όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Ποιός ήρθε, η λέξη επανένταξη ακούγετε μάλλον ειρωνία παρά πραγματικότητα. Δυστηχώς σε ένα κράτος της μίζας και της λαμογιάς τα περισσότερα "κρατικά προγράμματα" και οι επιδοτήσεις άπλά μεταφράζονται σε νέες βίλες και αυτοκίνητα για τους γνωστούς διοικητές και προησταμένους υπηρεσιών. Άλλωστε εδώ την πατάς απο εργαζόμενους που υποτίθεται είναι νορμάλ, πως μπορεί μία εταιρεία να εμπιστευτεί έναν πρώην τρόφιμο φυλακών ή έναν χρήστη ναρκωτικών 'ασχετα με το αν εκείνος μπορούσε να δουλεύει 3 φορές πιο σκληρά απο όλους.

Σκληρή, αλλά πραγματικότητα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Μία από τις θεωρίες μου είναι ότι άτομα τα οποία διαθέτουν όλα εκείνα τα απαραίτητα εφόδια για να βγούν στην αγορά εργασίας, πιστευουν πως θα βρούνε δούλεια με πάρα πολλά χρήματα, σε στελεχιακή θέση, σε γραφείο με θεα την Ακρόπολη(λέμε τώρα)....οπότε όταν πάνε για την κάλυψη μιας θέσης και διαπιστώσουν πως η θέση δεν είναι όλα αυτά τα οποία πιστεύουν πως αξίζουν γιατι σπουδάσανε τόσα χρόνια και ξοδέψανε τόσα λεφτα και φαια ουσια....την κάνουν με μικρα πηδηματακια....και πάνε σε άλλη δουλεια και "ξανασπάνε" τα όμορφα μουτράκια τους και ξανα και ξανα....ώσπου κάποια στιγμη θα αντιλληφθουν πως δεν αρκουν μόνο οι γνώσεις, αλλά και η εμπειρία και πως σίγουρα όλοι από κάπου ξεκινάνε και σιγα σιγα ανεβαίνουν την σκάλα της κοινωνικής αναγνώρισης (δηλαδη της θέσης που ονειρευόντουσαν τα χρόνια που σπουδάζανε)....Τώρα όσον αφορα τα άτομα που προσπαθούν να επανενταχθουν στο κοινωνικό σύνολο....πέρα από το ότι υπάρχουν και "τρέχουν" ειδικά προγράμματα που κατά κυριο λόγο απευθύνονται σε παραγωγικές επιχειρήσεις....τα άτομα αυτά πίστευω πως στην αρχή το μόνο πράγμα που τους ενδιαφέρει είναι η κάλυψη των βασικών αναγκωω τους και τπτ παραπάνω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
Τώρα όσον αφορα τα άτομα που προσπαθούν να επανενταχθουν στο κοινωνικό σύνολο....πέρα από το ότι υπάρχουν και "τρέχουν" ειδικά προγράμματα που κατά κυριο λόγο απευθύνονται σε παραγωγικές επιχειρήσεις....τα άτομα αυτά πίστευω πως στην αρχή το μόνο πράγμα που τους ενδιαφέρει είναι η κάλυψη των βασικών αναγκωω τους και τπτ παραπάνω.....

Ναι αυτό το διευκρινίζω, ενδιαφέρονται απλως για μια αξιοπρεπή δουλειά και στις αξιοπρεπείς δουλειές συμπεριλαμβάνω ένα πλήθος επαγγελμάτων πλυστες,διανομεις,παρκαδόροι κ.α. ο,τιδήποτε που δεν έχει σχέση με κλοπή ή παρανομία.Ομως ακόμη και για αυτές τις θέσεις δεν τους προτιμούν.Μετά σκεφτηκα πως θα αντιδρούσα εγώ αν ήμουν εργοδότης.Κι εντάξει μην κολλάτε μόνο στους ναρκομανείς υπαρχουν ενα σωρό παρόμοιες περιπτώσεις όπως άτομα που λογω μιας νεανικής βλακείας ή ακόμη και για χρέη κατέληξαν στην φυλακή και τώρα αγωνίζονται να ξαναφτιάξουν την ζωή τους ή ακομα πιο τραγικό πρωην επαγγελματίες που περασαν μια ασθενεια και δεν μπορούσαν επι χρόνια να δουλέψουν, ή γυναίκες που αποφάσισαν ή μάλλον αναγκαστηκαν στα 40 ή 50 τους να εργαστουν για πρώτη φορά.Απλα θεστε λίγο τον εαυτό σας στην θέση εργοδότη(καποιοι μπορεί και να είστε δεν ξέρω) θα ανοιγατε τις πορτες για τετοια άτομα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
και που ξέρει ο εργοδότης ότι το παιδί που έχει μπροστά του είναι πρώην χρήστης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
κλεφτρούλα, ο όμιλος στον οποίο δουλευω, τα τελευταία 2 χρόνια έχει "ανοίξει" τις πόρτες του σε άτομα σαν αυτά που περιγράφεις....μέχρι στιγμής δεν είχαμε κανένα μα κανένα απολύτως πρόβλημα....απλά το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να είναι όσο πιο περιποιημένα γίνεται, να ταιριάζουν (όσο αυτό είναι εφικτό) με το προφίλ του ομίλου και φυσικά την δέσμευση τους ότι δεν θα "ξανακυλήσουν" σε παλιές συνήθειες (δεν αναφέρομαι μόνο στα ναρκωτικά, ή τις κλοπές κ.α.)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
και που ξέρει ο εργοδότης ότι το παιδί που έχει μπροστά του είναι πρώην χρήστης?

Την κολοκυθιά θες να παίξουμε ρε ντουντούνι;:P :P :P :P
Υπέθεσε ό,τι το ξερει:) :)
Εξάλλου αν λαβεις υπόψη σου ότι συνήθως δεν αναζητούν εργασία σε μεγάλες εταιρείες(λόγω του ότι δεν έχουν καποιο βιογραφικό αξιόλογο να παρουσιασουν) αλλα σε οικογενειακές επιχειρήσεις ο εργοδότης ρωτάει και μαθαίνει(την κα Νίτσα,την κα Σούλα,τυχον προηγούμενους εργοδότες);)


@ erodia ιδιαίτερα αξιέπαινο τουλάχιστον εγώ δεν το ακούω συχνά να γίνεται στην Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αλλού το πήγαινα βρε:P

ότι στην Ελλάδα ό,τι δηλώσεις είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
αλλού το πήγαινα βρε:P

ότι στην Ελλάδα ό,τι δηλώσεις είσαι.

Δεν είναι πάντα ό,τι πιο απλό να κρύψεις το παρελθόν σου..........you know συστάσεις,προυπηρεσία;) ;) ;) Έχει διαφορά να φουσκώσεις λιγάκι το βιογραφικό σου και διαφορά να αποκρύψεις ότι πχ.ήσουν 3 χρόνια φυλακή;)

Εξάλλου αν η πιο δόκιμη λύση είναι να λένε ψέματα για το τι έκαναν δεν νομίζω ότι αυτό μας τιμά και ιδιαίτερα ως κράτος πρόνοιας.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
και που ξέρει ο εργοδότης ότι το παιδί που έχει μπροστά του είναι πρώην χρήστης?
Να παει εστω μια φορα σε νοσοκομια για αυτο το λογο το ξερει. Επισης αν εχει παει σε καποιο κεντρο υποθετω οτι μπορει να το μαθει ... κανω λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Να παει εστω μια φορα σε νοσοκομια για αυτο το λογο το ξερει. Επισης αν εχει παει σε καποιο κεντρο υποθετω οτι μπορει να το μαθει ... κανω λαθος;

Τώρα με μπέρδεψες.Σίγουρα τα κέντρα απεξάρτησης δεν δίνουν πληροφορίες για τους τρόφιμους.Όσο αφορά την νοσοκόμα what's your point;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Δεν είναι πάντα ό,τι πιο απλό να κρύψεις το παρελθόν σου..........you know συστάσεις,προυπηρεσία;) ;) ;) Έχει διαφορά να φουσκώσεις λιγάκι το βιογραφικό σου και διαφορά να αποκρύψεις ότι πχ.ήσουν 3 χρόνια φυλακή;)
-Τι προϋπηρεσία έχετε κ.τάδε?
- Βοηθούσα τον πατέρα μου στο μαγαζί/δούλευα ως γκαρσόνι γιατί δεν έβρισκα κάτι καλύτερο, κλπ. Έχω όμως όλη την όρεξη να μάθω και να ξεκινήσω μια νέα καριέρα.


συστάσεις? εδώ ελλάντα, λέμε. την προϋπηρεσία την καλύψαμε. Για απλές θέσεις υπαλλήλων, δεν χρειάζονται και πολλά. Ο κ. τάδε μπορεί να αισθάνεται περήφανος που γλύτωσε από τα ναρκωτικά, ξέρει όμως ότι αν το πει στις 98 από τις 100 περιπτώσεις, θα φάει πόρτα.

Α, και το ποινικό μητρώο καθαρίζει μετά από 3 χρόνια νομίζω.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Εξάλλου αν η πιο δόκιμη λύση είναι να λένε ψέματα για το τι έκαναν δεν νομίζω ότι αυτό μας τιμά και ιδιαίτερα ως κράτος πρόνοιας.......
γιαπ. δε μας τιμά καθόλου.

πρόσεξες? ένας μεγάλος όμιλος άνοιξε τις πόρτες του σε αυτούς τους ανθρώπους. όχι οι μικροεπιχειρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Εξάλλου αν λαβεις υπόψη σου ότι συνήθως δεν αναζητούν εργασία σε μεγάλες εταιρείες(λόγω του ότι δεν έχουν καποιο βιογραφικό αξιόλογο να παρουσιασουν) αλλα σε οικογενειακές επιχειρήσεις ο εργοδότης ρωτάει και μαθαίνει(την κα Νίτσα,την κα Σούλα,τυχον προηγούμενους εργοδότες);)

ο όμιλος είναι μεγάλος και περιλαμβάνει 5 μικρότερες εταιρείες.....επίσης είναι πολύ γνωστός στο ευρύτερο κοινό....όσον αφορά τα βιογραφικά τους, εκ των προτέρων γνωρίζουμε για τί άτομα πρόκειται γιατί τα προσλαμβάνουμαι μέσω του προγράμματος.....τέλος όσο για το αξιέπαινο δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, αν φυσικά αναλογιστεις τα οικονομικά οφέλει που έχει ο όμιλος μέσα από αυτό το πρόγραμμα....:( ....εγώ όμως θέλω να το βλέπω καθαρα από την οπτική των παιδιών αυτών που ψάχνουν από κάπου να πιαστούν για να κάνουν ένα νέο ξεκίνημα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
-Τι προϋπηρεσία έχετε κ.τάδε?
- Βοηθούσα τον πατέρα μου στο μαγαζί/δούλευα ως γκαρσόνι γιατί δεν έβρισκα κάτι καλύτερο, κλπ. Έχω όμως όλη την όρεξη να μάθω και να ξεκινήσω μια νέα καριέρα.


συστάσεις? εδώ ελλάντα, λέμε. την προϋπηρεσία την καλύψαμε. Για απλές θέσεις υπαλλήλων, δεν χρειάζονται και πολλά. Ο κ. τάδε μπορεί να αισθάνεται περήφανος που γλύτωσε από τα ναρκωτικά, ξέρει όμως ότι αν το πει στις 98 από τις 100 περιπτώσεις, θα φάει πόρτα.

Α, και το ποινικό μητρώο καθαρίζει μετά από 3 χρόνια νομίζω.

γιαπ. δε μας τιμά καθόλου.

πρόσεξες? ένας μεγάλος όμιλος άνοιξε τις πόρτες του σε αυτούς τους ανθρώπους. όχι οι μικροεπιχειρήσεις.

Δεν είναι τόσο απλό ρε ντουντούνι αν μια στις χίλιες μαθευτεί;
Και μην μου απαντήσεις τώρα ότι μέχρι να μαθευτεί θα έχουν δει τι χρυσό παιδί είναι οπότε δεν θα το σουτάρουν.....
Και γιαπ δεν σας τιμώ καθόλου(έγινες κράτος βρε:P ) όχι όταν η πιο ενδεδειγμένη λύση για να βρει κάποιος δουλειά είναι να αρχιζει τα ψέματα.
Αυτό με το μητρώο δεν το γνωρίζω καθόλου......ας μας δώσει κάποιος τα φώτα του:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Τώρα με μπέρδεψες.Σίγουρα τα κέντρα απεξάρτησης δεν δίνουν πληροφορίες για τους τρόφιμους.Όσο αφορά την νοσοκόμα what's your point;:confused:
Βρε παιδι μου ... αν εγω παρω υπερβολικη δωση απο καποιο ναρκωτικο δεν θα με πανε στο νοσοκομιο; Ε δεν θα μεινει στα χαρτια αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Βρε παιδι μου ... αν εγω παρω υπερβολικη δωση απο καποιο ναρκωτικο δεν θα με πανε στο νοσοκομιο; Ε δεν θα μεινει στα χαρτια αυτο;
εγώ λέω να θεσπιστεί θέση στις εταιρείες, όπου 2-3 υπάλληλοι θα ερευνούν το παρελθόν των υποψηφίων για κάποια θέση στην εταιρεία:bleh:

σι-άι-έι ρουλζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Απέναντι από το γραφείο που εργάζομαι, υπάρχει ένα κέντρο επανένταξης πρωην φυλακισμένων που χρηματοδοτείται από το κράτος. Αν μπορέσω, θα τραβήξω φωτο να δείτε την κατάντια του κτιρίου και την βρωμιά που επικρατεί. Είναι δυνατόν μέσα από κει, να μπορέσει να βοηθηθεί κάποιος άνθρωπος? Και όταν λέμε το κράτος χρηματοδοτεί, ξέρουμε όλοι ότι τα ποσά που προσφέρει είναι γελοία...και όμως...κανείς δεν διαμαρτύρεται για τίποτα......Ίσα ίσα, που κάποιοι από την γειτονιά, προσπαθούσαν να τους διώξουν τους άμοιρους, οι οποιοι 7 χρόνια που είμαι σ'αυτό το γραφείο, δεν έχουν δημιουργήσει ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
τέλος όσο για το αξιέπαινο δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, αν φυσικά αναλογιστεις τα οικονομικά οφέλει που έχει ο όμιλος μέσα από αυτό το πρόγραμμα....:( ....εγώ όμως θέλω να το βλέπω καθαρα από την οπτική των παιδιών αυτών που ψάχνουν από κάπου να πιαστούν για να κάνουν ένα νέο ξεκίνημα....:)

Τίποτα δεν γίνεται με το αζημίωτο, το θέμα είναι πως σε αυτήν την περίπτωση το ένα χέρι νίβει το άλλο.Οι περισσότερες εταιρείες που θέλουν να επωφεληθούν απο επιχορηγήσεις προτιμούν να προσλαμβάνουν μακροχρόνια ανεργους κι όχι απο ευπαθείς ομάδες.


Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Βρε παιδι μου ... αν εγω παρω υπερβολικη δωση απο καποιο ναρκωτικο δεν θα με πανε στο νοσοκομιο; Ε δεν θα μεινει στα χαρτια αυτο;

Βρε Εχρ εκτός του ό,τι κι αυτά είναι απόρρητα κανένας εργοδότης δεν παίρνει σβάρνα τα ιατρικά αρχεία των νοσοκομείων πριν προσλάβει κάποιον.:)


υ.γ.Κρέζι τα ποσά που προσφέρονται είναι τεράστια όμως για έναν περίεργο λόγο δεν φτάνουν ποτέ στα χέρια αυτών που πρέπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Τίποτα δεν γίνεται με το αζημίωτο, το θέμα είναι πως σε αυτήν την περίπτωση το ένα χέρι νίβει το άλλο.Οι περισσότερες εταιρείες που θέλουν να επωφεληθούν απο επιχορηγήσεις προτιμούν να προσλαμβάνουν μακροχρόνια ανεργους κι όχι απο ευπαθείς ομάδες.

Αν θυμάμαι καλά κάτι παίζει με το τί γράφει η σύμβαση εργασίας....από τον οαεδ 1 χρόνο τα έξοδα είναι 50-50 και μετά το πέρας του χρόνου αυτού ό εργοδότης είναι υποχρεωμένος να τον κρατήσει για άλλο 1 χρόνο με όλα τα έξοδα δικά του (του εργοδότη)....ενώ στην δική μας περιπτώση η ΄συμβαση εργασίας είναι τριετής (αν θυμάμαι καλα) και τα έξοδα ειναι 50-50 καθόλη την διάρκεια....

όσον αφορά το μητρώο το πλημέλλημα είναι αυτό που σβύνεται μετά από 3 χρόνια από το μητρώο (π.χ.παράβαση του κοκ) , με μεγαλη επιφύλαξη όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top