• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πόσο ασφαλή είναι τα αντισυλληπτικά χάπια;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Αλλο πάλι κ αυτό..!Δίκιο έχεις για την Αμερική και το γνωρίζω από πρώτο χέρι κ αυτό που λες!Οπως το είπες..Αμάθεια και προκατάληψη που δεν λένε να ξεπεραστούν..

Κι εγώ απο πρώτο χέρι το γνωρίζω. Την πρώτη φορά που είχα πάει, φορούσα κι εγώ σερβιέτες. Ε χρειάστηκε να πάρω γιατί μου τέλειωναν και είδα κι έπαθα να βρώ κάτι που να μην είναι άθλιο! Παντού ταμπόν! Για να μην αναφέρω οτι η ξαδέρφη μου (ζει εκει) με κοίταζε λες και ήμουν ούφο που φόραγα σερβιέτες και της φαινόταν το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο να έβαζα ταμπόν. Βασικά κι εγώ ταμπόν ήθελα ανέκαθεν αλλά ήμουν μικρούλα τότε και δεν με άφηνε η μαμά μου (η οποιία νόμιζε - άκουσον άκουσον! - ότι θα έσπαγε η παρθενιά μου και ήταν λέει κρίμα να σπάσει έτσι :lol: ):P

Lorien φυσικά και πρέπει να πηγαίνει συχνά μια κοπέλα στο γυναικολόγο!! Έστω και για προληπτικούς λόγους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Ε συνηθως οταν μια γυναικα νεα, χωρις προβληματα υγειας, κλπ, και χωρις να θελει να παρει χαπια, ...ναι δε κανει γυναικολογικη εξεταση χωρις λογο. Αντε να κανει μια σαν τσεκαπ. Υπαρχει κανενα επιστημονικο στοιχειο που να λεει οτι πρεπει να κανει συχνα ; Τεσπα, απλα το ανεφερα σαν ενα κοστος που μπορει να μην χρειαζεται παντα, μη σταθουμε εκει και φυγουμε απο το θεμα μας.

Οι τιμες που ανεφερα ειναι επισης απο την Mayo Clinic για το 2005 (ειχα το λινκ προχειρο) και μαλιστα τις τσεκαρα σε μερικα online μαγαζια (που ειναι και φθηνοτερα απο το να πας σε κανονικο μαγαζι). Οντως βρηκα και με 20 $ αλλα κανενα πιο φθηνο. Εχεις κανενα λινκ που τα δινει 7-10 δολλαρια ;

Που και παλι , με 10 $ αγοραζεις 40 προφυλακτικα. Οπως και να το παρεις , δεν ειναι φθηνοτερα απο τα προφυλακτικα.

Οι τιμές που ανέφερα εγώ είναι αυτές που αγοράζω..Ε αμα δεν το πιστεύεις πήγαινε στο πιο γειτονικό σου φαρμακείο και ρώτα τις τιμές των αντισυλληπτικών!5 με 7 ευρώ κάνουν ενώ τα προφυλακτικά κοστίζουν κοντά στα 6 ευρώ η εξάδα!Στο σάιτ της mednet γράφει αλλες τιμές και όταν παραγγείλεις πληρώνεις αυτά που σου λέω!Ρώτα είναι απλό!!

Ναι μια γυναικα πρέπει να κάνει γυναικολογική εξέταση,τέστ παπ,υπερήχους ενδοκολπικό και ωοθηκών κάθε ενάμιση με δύο χρόνια μέχρι την ηλικία των 30 και κάθε ενα χρόνο από εκεί κ πέρα!Γιατί πολύ απλά με την υγεία μας δεν παίζουμε!;)

Οπως και να έχει το θ'εμα δε θέλω να ασχοληθώ άλλο γιατί δεν αξιζει περαιτέρω..Καθένας κάνει τις επιλογές του όχι τόσο με βάση το κόστος αλλά με βάση το τι τον συμφέρει και το τι θεωρεί ασφαλέστερο για τον εαυτό του..!

Προσωπικά πίστευα τα ίδια με εσένα παλιότερα αλλά μετά από κάποια άρνητική εμπειρία που είχα από προφυλακτικά αναγκάστηκα να το ψάξω επανηλλειμένως και σε γιατρούς και στο εξωτερικό και σε νοσοκομεία και σε κέντρα οικογενειακού προγραμματισμού και άλλαξα γνώμη οπότε και συμφώνησα με τα νέα στοιχεία της επιστήμης που θέλουν τα αντισυλληπτικά ασφαλέστερα και πρατκικότερα κάτω από προυποθέσεις(ιατρική συμβουλή και εξέταση,αυστηρώς μόνιμη σχέση κλπ κλπ). Τώρα ο καθένας είναι ελεύθερος να χρήσιμοποιήσει όποια αντισυλληπτική μέθοδο του κάνει κέφι και τον βολεύει περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Lorien φυσικά και πρέπει να πηγαίνει συχνά μια κοπέλα στο γυναικολόγο!! Έστω και για προληπτικούς λόγους!
Επετρεψε μου να σου πω οτι δε το προσεγγιζεις σωστα. Με το ιδιο σκεπτικο πρεπει να πηγαινουμε ΟΛΟΙ (ανεξαιρετως υγειας, ηλικιας κλπ) σε ΟΛΟΥΣ τους γιατρους ολων των ειδικοτητων, για...προληπτικους λογους. Δε παει ετσι (αν και θα συνεφερε τους γιατρους που τα προτεινουν αυτα :D )

Υπαρχουν καταστασεις οπου καποιος μπορει να εχει αυξημενες πιθανοτητες για να παθει κατι. Τοτε πρεπει να κανει περιοδικους ελεγχους. Οχι οποτεδηποτε. Να χουμε και καποιο μετρο. Οταν εχεις πιθανοτητες 0.01% για το Χ νοσημα...ε δε πας στο γιατρο καθε μηνα....( παραδειγμα για να γινω κατανοητος)

Τωρα αν καποιος ανησυχει τοσο πολυ για την υγεια του για το παραμικρο, ε τοτε μαλλον πρεπει να περασει πρωτα απο τον ψυχιατρο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οι τιμές που ανέφερα εγώ είναι αυτές που αγοράζω..Ε αμα δεν το πιστεύεις πήγαινε στο πιο γειτονικό σου φαρμακείο και ρώτα τις τιμές των αντισυλληπτικών!5 με 7 ευρώ κάνουν ενώ τα προφυλακτικά κοστίζουν κοντά στα 6 ευρώ η εξάδα!Στο σάιτ της mednet γράφει αλλες τιμές και όταν παραγγείλεις πληρώνεις αυτά που σου λέω!Ρώτα είναι απλό!!
Εχμ...ειπα ομως απο την αρχη οτι δε μιλαω για τιμες στην ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ μας αλλα σε λιγο μεγαλυτερη κλιμακα (αρα και πιο αντιπροσωπευτικη). Μιλαω για Αμερικη. Το ποσο θα τα χρεωσει το φαρμακειο της γειτονιας μου στην μικρη μας χωρα, δεν ειναι αντιπροσωπευτικο. Απλα πραματα. Επισης, δεν ειναι θεμα να σε πιστεψω ή οχι απο κακια. Απλα βλεπω να μην ειναι οπως τα λες και γιαυτο παρεθεσα και στοιχεια και ζητησα να παραθεσεις κι εσυ αν εχεις μηπως κανω λαθος. (αλλα επαναλαμαβανω οχι για Ελλαδα γιατι δε το χω ψαξει).

Ναι μια γυναικα πρέπει να κάνει γυναικολογική εξέταση,τέστ παπ,υπερήχους ενδοκολπικό και ωοθηκών κάθε ενάμιση με δύο χρόνια μέχρι την ηλικία των 30 και κάθε ενα χρόνο από εκεί κ πέρα!Γιατί πολύ απλά με την υγεία μας δεν παίζουμε!
Καθε εναμιση με 2 χρονια.Αυτο μας λενε οι γυναικολογοι. Και δε συμφωνουν και ολοι αποτι ξερω. Πρακτικα γινεται πολυ πιο αραια απο ολους. Και οπως και να χει δεν επιασες το νοημα που το ανεφερα σχετικα με την συνταγη+εξεταση για να παρει χαπια, οποτε το αφηνω, μια και δεν ειναι η ουσια του θεματος.

Οπως και να έχει το θ'εμα δε θέλω να ασχοληθώ άλλο γιατί δεν αξιζει περαιτέρω..Καθένας κάνει τις επιλογές του όχι τόσο με βάση το κόστος αλλά με βάση το τι τον συμφέρει και το τι θεωρεί ασφαλέστερο για τον εαυτό του..!
Δε συζηταμε για προσωπικες επιλογες, δε χρειαζεται να ενοχλεισαι. Συζηταμε για το πιο ειναι φθηνοτερο και στατιστικα αποτελεσματικοτερο ή υγειηνοτερο.. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ολοι θα προτιμουμε τα χαπια αν ηταν ολα μελι γαλα (ή αν ειναι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μην ξεχνάμε πως το προφυλακτικό σε προστατεύει και από σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα κάτι που το χάπι δεν κάνει.
Στην πραγματικότητα για μένα κάθε περίπτωση έχει τις δικές τις ιδιαιτερότητες και θα πρέπει να επιλέγεται κάθε φορά η σωστή μέθοδος για τους εκάστοτε ερωτικούς συντρόφους.
Όσο για τα κάθε είδους τσεκ-απ, δε ξέρω, είμαι διχασμένη. :hmm:


Πάντως είναι ευχάριστο να βλέπεις πως και οι άνδρες το ψάχνουν το θέμα και τους ενδιαφέρει! :) :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οντως, το οτι τα αντισυλληπτικα δεν προστατευουν απο ΣΜΝ ειναι ενα προβλημα, αλλα ουτε το προφυλακτικο σε προστατευει απ'αυτα σε συγκεκριμενες περιπτωσεις.
Νομιζω οτι αν δεν ειχα ορμονικο προβλημα, δε θα εψαχνα το θεμα με τα αντισυλληπτικα, αλλα και παλι πιστευω οτι ως φαρμακα δεν ειναι και τοοοοσο αθωα πια.. Σιγουρα δεν κανουν τα τερατα που ακουγονται, αλλα ειδικα αν δεν εχεις σταθερη σχεση το προφυλακτικο ειναι η πιο ασφαλης λυση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Επετρεψε μου να σου πω οτι δε το προσεγγιζεις σωστα. Με το ιδιο σκεπτικο πρεπει να πηγαινουμε ΟΛΟΙ (ανεξαιρετως υγειας, ηλικιας κλπ) σε ΟΛΟΥΣ τους γιατρους ολων των ειδικοτητων, για...προληπτικους λογους. Δε παει ετσι (αν και θα συνεφερε τους γιατρους που τα προτεινουν αυτα :D )

Υπαρχουν καταστασεις οπου καποιος μπορει να εχει αυξημενες πιθανοτητες για να παθει κατι. Τοτε πρεπει να κανει περιοδικους ελεγχους. Οχι οποτεδηποτε. Να χουμε και καποιο μετρο. Οταν εχεις πιθανοτητες 0.01% για το Χ νοσημα...ε δε πας στο γιατρο καθε μηνα....( παραδειγμα για να γινω κατανοητος)

Τωρα αν καποιος ανησυχει τοσο πολυ για την υγεια του για το παραμικρο, ε τοτε μαλλον πρεπει να περασει πρωτα απο τον ψυχιατρο :P

Εμ συγγνώμη αλλα εδώ θα διαφωνήσω εγώ......αν κι ούτε εγώ πηγαίνω σε γιατρούς για προληπτικούς λογους(εδώ δεν πηγαίνω κι όταν συντρεχει λόγος:P ) νομίζω πως το ενδεδειγμενο είναι τα τακτικά(περιπου καθε χρόνο) τσεκ απ.Το εχω ξαναγραψει η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη.Κι αν εστω δεν θες να παίρνεις σβάρνα τους γιατρούς καθε χρονο μια κοπέλα ιδιαίτερα οταν έχει αρχισει την σεξουαλική της ζωή οφείλει να επισκεπτεται τον γυναικολογο της τουλαχιστον για να κανει αυτο το ρημάδι το τεστ Παπ κι αν όχι καθε εξι μηνες τουλαχιστον καθε ένα χρόνο (βεβαια κι εγω που τα γραφω αυτά μονο δυο φορες το έχω κανει:D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ασουπή... θα μιλήσω εγώ και δεν θέλω ΟΥ :P
Αν η διαμάχη μας έγγειται στο πια αντισυλληπτική μέθοδος είναι η πιο ασφαλής τότε μιλάμε για την αποχή (βέβαια η παρθένος Μαρία ίσως δεν συμφωνεί αλλά τεσπα :P χούμορ κάνω, μη μου παρεξηγηθεί κανένας σας :P)
Λοιπόν οκ θα μιλήσω σοβαρά.... έχουν δίκιο και οι δύο πλευρές.... θα πω λοιπόν τα θετικά και τα αρνητικά και στις δύο περιπτώσεις και από κει και περα ο καθένας για πάρτη του κάνει τις επιλογές του....
πριν ξεκινήσω θα σας πω ότι έπαιρνα για πάρα πολλά χρόνια χάπια και ΟΥΔΕΠΟΤΕ δεν μου παρουσίασε αύξηση βάρους.... σε βαθμό που πιστεύω ότι όσες παίρνουν βάρος το ρίχνουν στο χάπι για να μην πουν ότι μασαμπούκιασαν :P
όμως κακά τα ψέμματα, ένα χάπι δεν παύει να είναι χαπι.... εδώ προσπαθούμε να αποφύγουμε την ασπιρίνη... πόσο μάλλον ένα ορμονικό χάπι σε καθημερινή λήψη....
ποιό όμως είναι το θέμα.... το χάπι είναι σαφώς πιο ΣΙΓΟΥΡΟ απ το προφυλακτικό όταν χρησιμοποιείται ΣΩΣΤΑ (δεν ξεχνιεται, λαμβάνεται σε σταθερή ώρα κλπ)....το χάπι έχει ποσοστό αποτυχίας 0.5% όπως σωστά ανέφερε η diddle όταν λαμβάνεται σωστά και ποσοστό επιτυχίας 82% όπως σωστά είπε ο Lorien όταν λαμβάνεται λάθος....
το χάπι ακριβώς επειδή είναι χάπι δε θα μπορούσε να παραμίνει στην αγορά μόνο για αντισύλληψη γιαυτό φροντισαν να χρησιμοποιείται και σε κάποιες παθογενής καταστάσεις (βλεπε πολυκυστικές οωθήκες κλπ).... φυσικά και είναι αποδεδειγμενο και μελετημένο ότι έχει ΚΑΙ ευεργετικές δράσεις σε γυναικες, όπως έχει παρατηρηθεί ότι προλαμβάνει κάποια είδη καρκίνου (βέβαια τελευταίως κυκλοφορούν και κάτι σκύλοι που σε μυριζουν και σου λεν αν έχεις καρκίνο ή όχι αλλά τεσπα και δω :P)
το χάπι μπορεί να έχει κάποιες παρενέργειες στον οργανισμό καθότι όπως προείπα δεν παύει να είναι ένα ορμονικό χάπι ΑΛΛΑ... είναι σαφώς ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ οι παρενέργειες που μπορεί να έχει μια γυναίκα που παίρνει εφ όρου ζωής χάπι απ τη γυναίκα που κάνει ΜΙΑ έκτρωση....
το χάπι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ για γυναίκες άνω των 30 που καπνίζουν....
το προφυλακτικό.... δεν είναι κακό αλλά όλοι μα όλοι ξέρουμε ότι δεν είναι το ίδιο απολαυστικό :P και αφού ΔΕΝ είναι απολαυστικό, ΔΕΝ είναι και πιο σίγουρο απ ότι το χάπι (σπάει, βγαινει, κολλάει μέσα στον τράχηλο και άντε τρέχα να στο βγάλουν στο εφημερεύον και να γίνεις και ρομπια γιατί το μέγεθος ΔΕΝ είναι το ΧΧΧΧΧΧΧΧΧL :p) σιγά μην ασχοληθούμε με αυτό :P
είναι ΕΝΤΕΛΩΣ απαραίτητο οι γυναίκες να επισκέπτονται τον γυναικολόγο τους σε ετήσια βάση ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ερωτική επαφή... οι μύκητες, τα κονδυλωματα κλπ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΜΝ!!! κολάνε και από αλλού!!!! (προσωπικά μου έχει κάτσει φάση από παραλία γμτ :( και δεν είναι και σπανιο.... )
επίσης, η ετησια επίσκεψη σε γυναικολόγο και το παπ ΕΊΤΕ ΕΧΕΙΣ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ερωτική επαφή... ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΡΑΧΗΛΟΥ!
και ΝΑΙ... κυριες και κυριοι... το έχω πάθει ΚΑΙ αυτό.... (μα τι θκατα... μουτζωμένη με έχουν? :P)
ENNOEITAI ότι για να πάρει χάπια μια γυναίκα θα πρέπει να της τα δώσει ό γιατρός της ώστε να έχει κάνει τις εξετάσεις της πριν και όχι ο φαρμακοποιός της για να είναι τα χάπια αυτά που πρέπει για αυτήν και όχι για τον φαρμακοποιό!!!!!!
και ΝΑΙ μπορεί το μόνο που σε προστατεύει απ τα ΣΜΝ να είναι το προφυλακτικό αλλά αυτό ισχύει για νέες σχέσεις.... (ε δεν μπορεις να είσαι κανα χρόνο με τον άλλο και να του λες για ΣΜΝ... Θα βάλει τους cheaters να ψάχνει με ποιον/α του/της τα φοράς :P)...
αυτά είχα εγω να πω καλά μου παιδόπουλα και όποιος θέλει τα λαμβανει υπόψη του ως την άποψη-γνώμη-εμπειρια μιας γυραιάς κυρίας... οι υπόλοιποι απλά προσπεράσε την και δεν θέλω σχόλια... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ πες τα! εγώ μαζί σου!!! Αν κι όλοι την ευκολία μας κοιτάμε στην τελική, αλλά όπως λες, κάποια πολύ σοβαρά προβλήματα τα προλαβαίνουμε με έγκαιρη εξέταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
το χάπι μπορεί να έχει κάποιες παρενέργειες στον οργανισμό καθότι όπως προείπα δεν παύει να είναι ένα ορμονικό χάπι ΑΛΛΑ... είναι σαφώς ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ οι παρενέργειες που μπορεί να έχει μια γυναίκα που παίρνει εφ όρου ζωής χάπι απ τη γυναίκα που κάνει ΜΙΑ έκτρωση....
Εχει γινει καποια επιστημονικη μελετη πανω σε αυτο ; Που το εχεις ακουσει ;

είναι ΕΝΤΕΛΩΣ απαραίτητο οι γυναίκες να επισκέπτονται τον γυναικολόγο τους σε ετήσια βάση ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ερωτική επαφή...
Το επισημο , οπως ειπε το αλλο παιδι, ειναι 2 χρονια επι ενεργους σεξ.ζωης και καθε χρονο για μετα τα 30. Αυτο που λες τωρα ισως το διαδιδουν μερικοι γυναικολογοι, γιατι εχουν πηξει σε σριθμο και θελουν πελατες :P

επίσης, η ετησια επίσκεψη σε γυναικολόγο και το παπ ΕΊΤΕ ΕΧΕΙΣ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ερωτική επαφή... ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΡΑΧΗΛΟΥ!
και ΝΑΙ... κυριες και κυριοι... το έχω πάθει ΚΑΙ αυτό.... (μα τι θκατα... μουτζωμένη με έχουν?
...εννοεις καρκινο τραχηλου μητρας ; :confused:

Σαφως και η καλυτερη θεραπεια ειναι η προληψη και συμφωνω οτι καλο ειναι να προσεχουμε. Απλα να ξερετε οτι πολλες φορες μπορει να το εκμεταλευονται καποιοι αυτο (τον φοβο μας δλδ) για τα φραγκα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
ασουπή... θα μιλήσω εγώ και δεν θέλω ΟΥ :P
:kissing:
Αρχική Δημοσίευση από KOUE:
το χάπι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ για γυναίκες άνω των 30 που καπνίζουν....
ζατί κυραδασκάλα?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
ζατί κυραδασκάλα?:worry:

Δεν είμαι η κυρα-δασκάλα αλλά απαγορεύεται γιατί αυξάνονται δραματικά οι πιθανότητες για θρομβώσεις κυρίως αλλά κ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Εχει γινει καποια επιστημονικη μελετη πανω σε αυτο ; Που το εχεις ακουσει ;

Το επισημο , οπως ειπε το αλλο παιδι, ειναι 2 χρονια επι ενεργους σεξ.ζωης και καθε χρονο για μετα τα 30. Αυτο που λες τωρα ισως το διαδιδουν μερικοι γυναικολογοι, γιατι εχουν πηξει σε σριθμο και θελουν πελατες :P

Απλα να ξερετε οτι πολλες φορες μπορει να το εκμεταλευονται καποιοι αυτο (τον φοβο μας δλδ) για τα φραγκα..

Δεν χρειάζεται να γίνει κάποια επιστημονική μελέτη για να το αποδείξει το παραπάνω.Είναι κοινή λογική.

Ξέρεις που άκουσα την παρακάτω φράση την τελευταία βδομάδα???Σε μάθημα Μικροβιολογίας της Ιατρικής Αθηνών από γνωστό καθηγητή γυναικολογίας: "Μια έκτρωση είναι πολύ πιο επώδυνη από το να παίρνεις χάπια για όλη σου τη ζωή.Και μάλιστα μακάρι να έπαιρναν όλες οι κοπέλες ώστε να μη βλέπω αυτή την ουρά έξω από το ιατρείο μου σε καθημερινή βάση για απανωτές εκτρώσεις..Είναι πραγματικά τραγικό που δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση..Η αμάθεια σκοτώνει.."

Οπως επίσης ισχύει και για το χάπι της επόμενησ ημέρας.. Είναι προτιμότερο να παίρνεις όλο το χρόνο αντισυλληπτικά από το να σου σπάσει μια φορά το χρόνο το προφυλακτικό και να πάρεις το χάπι της επόμενης ημέρας. Ολοι οι γιατροί δεν είναι ίδιοι. Οταν εγώ είπα στον γιατρό μου να κλείσω ραντεβού μέσα τον επόμενο χρόνο που είπε πως δεν είναι απαραίτητο για την ηλικία και πως αρκεί κάθε ενάμιση χρόνο εκτός φυσικά αν προκύψει κάτι. Για την ακρίβεια το επίσημο είναι κάθε ενάμιση χρόνο για ηλικίες κάτω των 25 και κάθε ενα χρόνο απο εκεί κ έπειτα και ναι ξέρω πολλές κοπέλες που έίναι συνεπείς στο ραντεβού τους γιατί γνωρίζουν ότι η πρόληψη σώζει.. Το τεστ ΠΑΠ μπορεί να εντοπίσει κακοήθεια σε πολύ πολύ αρχικό στάδιο που να θεραπευτεί με απλή φαρμακευτική αγωγή μια και καλή ενώ αν παραμείνει μπορεί να εξελιχτεί σε σοβαρότερη κακοήθεια και τότε να ναι πλέον αργά..Γιαυτό συνίσταται ο ένας χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Είναι κρίμα εν έτη 2006, και ενώ το θέμα του σεξ πλέον συζητιέται ανοιχτά από όλους και όλες και μάλιστα από πάρα πολύ μικρές ηλικίες, να μην είμαστε ενημερωμένοι τουλάχιστον για τα βασικά.
Σαφώς και το τεστ ΠΑΠ είναι απαραίτητο μία φορά το χρόνο, σαφώς και οι κοπέλες πρέπει να επισκέπτονται τακτικά τον γυναικολόγο τους, σαφώς και οι επισκέψεις είναι πολύ ακριβές, αλλά ποιός λογαριάζει τα χρήματα σε τέτοιες περιπτώσεις? Ακόμα και αν οι γιατροί είναι υπερβολικοί, και θέλουν να κερδίζουν εις βάρος μας, και μόνο του ότι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, δεν εξαγοράζεται με όλα τα χρήματα του κόσμου.
Το χάπι, όπως είπε και η ΚΕ απαγορεύεται μετά τα 30 σε καπνίστριες, διότι οι θρομβώσεις καραδοκούν, κατά τα άλλα, τα χάπια της τρίτης γενιάς που κυκλοφορούν στο εμπόριο δεν προκαλούν πλέον ούτε καν κατακράτηση υγρών (μέχρι προσφάτως με την χρήση του χαπιού είχες στο τσεπάκι σου σίγουρα 2-3 κιλάκια), ΑΛΛΑ δεν παύουν να είναι ΦΑΡΜΑΚΑ, οπότε ποτέ δεν τα καταπίνουμε σαν καραμέλες, παρά μόνο μετά τις απαραίτητες εξετάσεις του γυναικολόγου που μας παρακολουθεί.
Αυτά και άλλα πολλά.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να γίνει κάποια επιστημονική μελέτη για να το αποδείξει το παραπάνω.Είναι κοινή λογική.
:blink: Με κουφανες τωρα ! Φυσικα και χρειαζεται επιστημονικη μελετη (και οχι μια, πολλες) για να πεις ενα επιστημονικο συμπερασμα. Δεν ειναι θεμα απλα λογικης, αλλα λογικης βασισμενης σε πληροφοριες. Αυτες τις πληροφοριες ρωτησα.

Ξέρεις που άκουσα την παρακάτω φράση την τελευταία βδομάδα???Σε μάθημα Μικροβιολογίας της Ιατρικής Αθηνών από γνωστό καθηγητή γυναικολογίας:
Καλα, εσυ μηχανολογος δεν εισαι ; Για χομπυ πας και παρακολουθεις μαθηματα ιατρικης ; :P Δε μου λεει και πολλα παντως το οτι το ακουσες εκει. εχουν ακουστει και καμποσα κουφα απο μερικους καθηγητες ιατρικης εδω...Γιαυτο παρεθεσα στοιχεια απο εξωτερικο.

Οπως επίσης ισχύει και για το χάπι της επόμενησ ημέρας.. Είναι προτιμότερο να παίρνεις όλο το χρόνο αντισυλληπτικά από το να σου σπάσει μια φορά το χρόνο το προφυλακτικό και να πάρεις το χάπι της επόμενης ημέρας.
Προτιμοτερο απο αποψης υγειας μιλαμε. Οποτε ξαναρωταω :που το ξερεις αυτο ; Οπου εχω διαβασει εγω, κανεις δε γραφει για καμια παρενεργεια (περα απο τα προσωρινα ναυτια, νωριτερο/αργοτερο επομενο κυκλο κλπ) για τα χαπια της επομενης ημερας.

Σαφώς και το τεστ ΠΑΠ είναι απαραίτητο μία φορά το χρόνο, σαφώς και οι κοπέλες πρέπει να επισκέπτονται τακτικά τον γυναικολόγο τους
Δε συμφωνω με αυτο το τσουβαλιασμα. Και μια και λεει ο καθενας ποτε πρεπει να γινεται το ΠΑΠ τεστ, ας παραθεσω κι εγω μερικα στοιχεια :

"You need a Pap test if you are:
  • 21 years or older
  • under 21 years old and have been sexually active for three years or more
  • How often do I need to get a Pap test?

    It depends on your age and health history. Talk with your doctor about what is best for you. The American College of Obstetricians and Gynecologists recommends the following:
  • If you are younger than 30 years old, you should get a Pap test every year.
  • If you are age 30 or older and have had three normal Pap tests for three years in a row, talk to your doctor about spacing out Pap tests to every two or three years.
  • If you are ages 65 to 70 and have had at least three normal Pap tests and no abnormal Pap tests in the last 10 years, ask your doctor if you can stop having Pap tests.
You should have a Pap test every year no matter how old you are if:
  • You have a weakened immune system because of organ transplant, chemotherapy or steroid use
  • Your mother was exposed to diethylstilbestrol (DES) while pregnant
  • You are HIV-positive" (πηγη : https://www.4woman.gov )
"Testing should start within 3 years of a woman beginning sexual intercourse, whatever age that may be, but no later than 21 years of age. The American Cancer Society recommends the following screening schedule.1 Women younger than 30 should have yearly standard Pap tests. Every 2 years is recommended if liquid-based collection is used.
Women older than 30 should have different screening recommendations based on their risk factors." (πηγη : https://www.webmd.com )


"The difference in screening annually, biennually, or triennially is substantial in the number of tests performed and in the public health implications. In this analysis, women screened 1, 2, and 3 years after a normal Pap test had similar risk for developing HSIL and suggestive of squamous cell carcinoma. Other studies have indicated clinically insignificant additional protection in testing yearly compared with triennially" ( source : Center for Disease Control (CDC) https://www.cdc.gov )


"While most experts agree that cervical screening is effective, there remains controversy over the most appropriate screening interval. Annual screening is common in North America. In England, some argue for 3-yearly screening while others believe 5-yearly screening is adequate, and the frequency varies from one part of the country to another. Screening histories of 1305 women aged 20-69 years, diagnosed with frankly invasive cervical cancer and 2532 age-matched controls were obtained from UK screening programme databases. Data were analysed in terms of time since last negative, and time since last screening smear. Five-yearly screening offers considerable protection (83%) against cancer at ages 55-69 years and even annual screening offers only modest additional protection (87%). Three-yearly screening offers additional protection (84%) over 5-yearly screening (73%) for cancers at ages 40-54 years, but is almost as good as annual screening (88%). In women aged 20-39 years, even annual screening is not as effective (76%) as 3-yearly screening in older women, and 3 years after screening cancer rates return to those in unscreened women. This calls into question the policy of having a uniform screening interval from age 20 to 64 years and stresses the value of screening in middle-aged women." (source : NATURE magazine https://www.nature.com )


Για να εχουμε και καποια στοιχεια απο συγκεκριμενες πηγες, και οχι απο οτι ακουμε δεξια-αριστερα ;)


σαφώς και οι επισκέψεις είναι πολύ ακριβές, αλλά ποιός λογαριάζει τα χρήματα σε τέτοιες περιπτώσεις?
...αυτοι που δε τα χουν ισως ;


Ακόμα και αν οι γιατροί είναι υπερβολικοί, και θέλουν να κερδίζουν εις βάρος μας, και μόνο του ότι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, δεν εξαγοράζεται με όλα τα χρήματα του κόσμου.
Δε χρειαζονται χρηματα, αλλα ψαξιμο, να ξερεις πανω κατω τι ισχυει. Σαφως και οι γιατροι (οχι ολοι φυσικα) θα τα φουσκωνουν λιγο για να εχουν επισκεψεις, τι περιμενεις ;


Το χάπι, όπως είπε και η ΚΕ απαγορεύεται μετά τα 30 σε καπνίστριες, διότι οι θρομβώσεις καραδοκούν, κατά τα άλλα, τα χάπια της τρίτης γενιάς που κυκλοφορούν στο εμπόριο δεν προκαλούν πλέον ούτε καν κατακράτηση υγρών (μέχρι προσφάτως με την χρήση του χαπιού είχες στο τσεπάκι σου σίγουρα 2-3 κιλάκια), ΑΛΛΑ δεν παύουν να είναι ΦΑΡΜΑΚΑ, οπότε ποτέ δεν τα καταπίνουμε σαν καραμέλες, παρά μόνο μετά τις απαραίτητες εξετάσεις του γυναικολόγου που μας παρακολουθεί.
Πολυ σωστο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πέρα απο το τέστ ΠΑΠ μην ξεχνάτε επίσκεψη ανα 6 μήνες σε γυναικολόγο, ειδικά αν έχεται σεξουαλικές επάφες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εχει ομως διαφορά αν οι σεξ.σχεσεις ειναι με ενα γνωστο ατομο , ή με διαφορετικα αγνωστα. Το 6 μηνες μαλλον ειναι για τη 2η περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Καλα, εσυ μηχανολογος δεν εισαι ; Για χομπυ πας και παρακολουθεις μαθηματα ιατρικης ; :P Δε μου λεει και πολλα παντως το οτι το ακουσες εκει. εχουν ακουστει και καμποσα κουφα απο μερικους καθηγητες ιατρικης εδω...Γιαυτο παρεθεσα στοιχεια απο εξωτερικο.

Προτιμοτερο απο αποψης υγειας μιλαμε. Οποτε ξαναρωταω :που το ξερεις αυτο ; Οπου εχω διαβασει εγω, κανεις δε γραφει για καμια παρενεργεια (περα απο τα προσωρινα ναυτια, νωριτερο/αργοτερο επομενο κυκλο κλπ) για τα χαπια της επομενης ημερας.
:)

Είτε παραθέτω στοιχεία από εξωτερικό είτε από εσωτερικό αμφισβητείς τα πάντα..δεν μπορώ να συνεχίσω με την ίδια λογική...Επισκέπτομαι τον φίλο μου όταν έχω χρόνο δεν κατάλαβα το ειρωνικό σχολιάκι σου για το τι μαθηματα παρακολουθω??Δε νομίζω ότι χρειάζεται να δίνω αναφορά σε άγνωστους για το τι κάνω στη ζωή μου..
Το χάπι της επόμενης μέρας έχει τρομακτικές συνέπειες και καλά θα κάνεις εκτός από αόριστα και καθαρά θεωρητικά στοιχεία που βρίσκεις στο νετ να ρωτήσεις κανεναν γιατρό ή καποια γυναίκα του οικείου σου περιβάλλοντος..Οι παρενέργεις του χαπιού αυτού γράφονται κα επισημαίνονται παντού..Η προσωπική εμπειρία δε είναι κατά πολύ σημαντικότερη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
[..]Σε μάθημα Μικροβιολογίας της Ιατρικής Αθηνών από γνωστό καθηγητή γυναικολογίας: "Μια έκτρωση είναι πολύ πιο επώδυνη από το να παίρνεις χάπια για όλη σου τη ζωή.Και μάλιστα μακάρι να έπαιρναν όλες οι κοπέλες ώστε να μη βλέπω αυτή την ουρά έξω από το ιατρείο μου σε καθημερινή βάση για απανωτές εκτρώσεις..

Ο δικός μου γιατρός δεν κάνει εκτρώσεις (εκτος αν πρόκειται για πρόβλημα υγείας). ;)

Γενικά το θέμα "γυναικολόγοι" είναι τεράστιο και θα βγω off-topic αν αρχίσω να απαριθμώ τις περιπτώσεις φίλων μου γυναικών που παραπλανήθηκαν από το γυναικολόγο τους, ή έπεσαν θύματα τσαρλατάνων με πτυχία κρεμασμένα στον τοίχο και παχουλές τσέπες. (Είμαι άλλωστε ένα από αυτά τα θύματα αν διαβάσατε λίγες σελίδες παραπάνω).
Θα μου πεις βέβαια αν δεν εμπιστευτείς το γιατρό σου, ποιόν θα εμπιστευτεις? Δε θα διαφωνήσω αλλά δυστυχώς δεν είναι όλοι σωστοί επαγγελματίες...
Στην Κέρκυρα (την περίοδο που ήμουν εγκυος και ζούσα εκεί) ήταν γνωστό πως ένας συγκεκριμένος γιατρός, οδηγούσε τις περισσότερες εγκύους του σε καισαρική, για το οικονομικό ώφελος φυσικά.
Θέλω να πω καλό είναι να ψαχνόμαστε και να διαβάζουμε και δύο και τρεις και δέκα διαφορετικές απόψεις.
Κακό δεν κάνει! ;)

Και μια που το ψάχνουμε, υπάρχει καμία έρευνα για τις γυναίκες που μετά το χάπι απόφασίζουν να αποκτήσουν παιδί; Γιατί ακούω διάφορα, δεξιά και αριστερά πάνω στο θέμα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είτε παραθέτω στοιχεία από εξωτερικό είτε από εσωτερικό αμφισβητείς τα πάντα..
Σορυ αλλα το να λες "ενας φιλος μου/ενας γιατρος μου μου πε αυτο" ΔΕΝ ειναι παραθεση στοιχειων. Αν θες να δεις παραθεση στοιχειων ριξε μια ματια στα ποστς μου. Παραλογο ειναι να αμφισβητεις εσυ τα στοιχεια εγκυρων πηγων που αφορουν μαζες, και οχι εμεις τα λεγομενα σου (αγνωστων πηγων) που αφορουν το στενο σου περιβαλλον.

Επισκέπτομαι τον φίλο μου όταν έχω χρόνο δεν κατάλαβα το ειρωνικό σχολιάκι σου για το τι μαθηματα παρακολουθω??Δε νομίζω ότι χρειάζεται να δίνω αναφορά σε άγνωστους για το τι κάνω στη ζωή μου..
Οντως δε το καταλαβες. ειπα να σε πειραξω λιγο. Καλα δε το ξανακανω :/:

Το χάπι της επόμενης μέρας έχει τρομακτικές συνέπειες και καλά θα κάνεις εκτός από αόριστα και καθαρά θεωρητικά στοιχεία που βρίσκεις στο νετ να ρωτήσεις κανεναν γιατρό ή καποια γυναίκα του οικείου σου περιβάλλοντος..
Που τα ειδες να ειναι αοριστα τα στοιχεια απο το νετ ; Επισης μη ξεχνας οτι αυτα που θα σου πει ο γιατρος του περιβαλλοντος σου, τα μαθαινει απο εγκυρες πηγες οπως αυτες που παραθετω. Αν σου λεει πολυ διαφορετικα πραματα....στη θεση σου θα το ψαχνα...

Η προσωπική εμπειρία δε είναι κατά πολύ σημαντικότερη..
Σαν πηγη ναι. Αλλα σαν σημασια οχι. Γιατι αποτελει ΕΝΑ γεγονος. Εμεις ενδιαφερομαστε για στατιστικες. Τι συμβαινει και με τι πιθανοτητα, στην πλειοψηφια.

Κι οπως ειπε και η isliel πολυ σωστα, καλο ειναι να ψαχνομαστε και να ακουμε και μια 2η (και τριτη ) γνωμη, αντι να νομιζουμε οτι τα ξερουμε ολα και αντι να εμπιστευομαστε ακριτα 1-2 ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top