Χημικοί, τα φώτα σας παρακαλώ

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Βοηθήστε με! Κάνοντας μια ανασκόπηση στη λυκειακή χημεία, μου προέκυψε το εξής πρόβλημα: ξέρετε τη χημική ένωση χλωριούχο νάτριο η οποία έχει μοριακό τύπο NaCl, όταν γίνεται η αντίδραση μεταξύ χλωρίου και νατρίου, πρέπει να προσέξει κάποιος τι γίνεται με τα σθένη των χημικών στοιχείων. Το ζήτημα είναι οτι το νάτριο έχει σθένος +1 και το χλώριο (απ'ότι κοίταξα σε μια εγκυκλοπαίδεια στο διαδίκτυο) έχει σθένος -5. Άμα ισχύει όμως αυτό τότε θα έπρεπε η χημική ένωση να γράφεται Na5Cl. Πράγμα το οποίο δε συμβαίνει. Γιατί;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Γιατί το χλώριο έχει σθένος -1 :P
Το -5 τι να πω, δε ξέρω πως το βρήκες :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Στο wikipedia το βρήκα, αυτό είναι το καλό. Τέλος πάντων, απ'ότι κατάλαβα, αλλάζει η συμπεριφορά του ανάλογα με το δεσμό που κάνει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
όντως... έχει -1 το Cl ...
το ατομικό βάρος του Cl είναι 17 αν θυμάμαι καλά.... κάνε την κατανομή στις ηλεκτρονιακές στοιβάδες...

1s2s2p3s3p3d .... είναι εάν δεν κάνω λάθος με την λίγη χημεία που θυμάμαι:

1s(2) 2s(2) 2p(6) 3s(2) 3p(5) <------ εδώ έχει 5 ηλεκτρόνια... επομένως στον υπόχωρο είναι κάπως έτσι η κατανομή

3p :
(/\, \/ ) (/\, \/ ) (/\, )

/\ και \/ είναι τα ηλεκτρόνια ανάλογα με τον spin που έχουν. (-1/2, +1/2) μόνο δλδ.
το τελευταίο ζευγάρι από ότι μπορείς να δείς έχει ένα μόνο του, επομένως "θέλει" άλλο ένα ηλεκτρόνιο για να κάνει το δεσμό.

Άρα σθένος -1

επίσης νομίζω ότι το NaCl κάνει κρυσταλλικό πλέγμα, χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος όμως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
το θεμα ολο βρισκετε στον δεσμο που κανουν μεταξυ τους κ οχι στο -1και στο -5 σημασια εχουν οι στοιβαδες τους που ενωνονται αλλα στα μαθηματικα ειναι η λυση κατι με τα προσημα που τωρα κολλησα κ δεν το θυμαμαι μολις το βρω θα σας ενημερωσω γιατι με τα μαθηματικα δεν τα πηγαινα κ τοσο καλα!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κάνει κρυσταλλικό πλέγμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos:
όντως... έχει -1 το Cl ...
το ατομικό βάρος του Cl είναι 17 αν θυμάμαι καλά.... κάνε την κατανομή στις ηλεκτρονιακές στοιβάδες...

1s2s2p3s3p3d .... είναι εάν δεν κάνω λάθος με την λίγη χημεία που θυμάμαι:

1s(2) 2s(2) 2p(6) 3s(2) 3p(5) <------ εδώ έχει 5 ηλεκτρόνια... επομένως στον υπόχωρο είναι κάπως έτσι η κατανομή

3p :
(/\, \/ ) (/\, \/ ) (/\, )

/\ και \/ είναι τα ηλεκτρόνια ανάλογα με τον spin που έχουν. (-1/2, +1/2) μόνο δλδ.
το τελευταίο ζευγάρι από ότι μπορείς να δείς έχει ένα μόνο του, επομένως "θέλει" άλλο ένα ηλεκτρόνιο για να κάνει το δεσμό.

Άρα σθένος -1

επίσης νομίζω ότι το NaCl κάνει κρυσταλλικό πλέγμα, χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος όμως....

ΝΑι ναι κρυσταλλικό πλέγμα κάνει.Καλά τη θυμάσαι τη χημεία!:clapup: Πάντως δεν ξέρω αν ισχύει το -5 εστω σε σπάνιες περιπτώσεις αλλά στην wikipedia εχω βρει κατά καιρούς αρκετά λάθη και ασάφειες...:/: Δεν τη θεωρώ και πολύ αξιόπιστη.Μια φορά στο σχολείο είχα βρει κάτι άπό το wikipedia για μια εργασία φυσικής και όταν το διάβασε η καθηγήτρια έσκασε στα γέλια.Ρεζίλι εγινα..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Aπο οτι ξερω το Cl ειναι μονοσθενες στοιχειο και εχει σθενος -1 και οχι -5...Για αυτο η χημικη ενωση γραφεται ΝaCl!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top