Πώς κρίνετε τη μανία της Eurovision;

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Παρακολουθώ τα τελευταία χρόνια την μανία που έχει πιάσει τους Έλληνες με την Eurovision. Έναν διαγωνισμό τραγουδιού τον έχουμε ανάγει σε μέγιστο εθνικό θέμα.. Διαγωνισμοί για τις δεύτερες φωνές, διαγωνισμοί για το κύριο τραγούδι, τρελά έξοδα για promotion ανά την Ευρώπη, τρελά έξοδα για την φετινή διοργάνωση.
Όσο για τους λόγους που γίνεται αυτό έχουν κατά καιρούς ακουστεί πολλά. Προσωπικά δεν βρίσκω κάποιο λόγο για όλο αυτό το πανηγύρι που ξεσηκώνεται στην Ελλάδα. Αυτό που ξέρω είναι πως εχουμέ τόσα άλλα προβλήματα και το μόνο που κάνει η Eurovision, είναι να αποκοιμίζει τον κόσμο και να απορροφά κονδύλια.
Πιστεύετε πως αξίζει να γίνεται όλος αυτός ο χαμός -και η σπατάλη κατα τη γνώμη μου- για έναν απλό διαγωνισμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
ειναι τροπος για ναμας αποσπαν την προσοχη κ να κανουν οτι θελουν μας τονωνουν μαλλον τον εθνικισμο μας με κατι τετοια κουλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
H Eurovision είναι ένα προς μελέτη θέμα... Πράγματι οι κοινωνιολόγοι και οι αναπτυξιακοί ψυχολόγοι το έχουν συνδέσει και με τον εθνικισμό, παρέα με άλλες εκδηλώσεις, όπως το παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου κτλ. Αλλά δεν νομίζω ότι κάποιοι μας το κάνουν επίτηδες. Απλά μας βγαίνει επειδή μεγαλώσαμε με αυτόν τον τρόπο σκέψης (εμείς VS οι άλλοι) και είναι φυσικό.

Αλλά βέβαια η εξήγηση αυτή είναι μονοδιάστατη και ο εθνικισμός δεν νομίζω πως είναι αρκετή αιτιολογία. Στο εξωτερικό δεν υπάρχει τέτοια μανία (Γερμανία ας πούμε). Ίσως εκεί η ένταση να βρίσκει άλλες εξόδους ή απλά η ματιά τους να διαφέρει, λόγω του ότι δεν χρειάζονται την Eurovision για αποδείξουν κάτι, όπως εμείς(;)

Νομίζω πως απλά έτσι είναι η μόδα. Και ναι, η μόδα πλασσάρεται. Τα γούστα μας είναι εύπλαστα. Όταν μας το προβάλουν ως κάτι μεγαλειώδες και με τεράστια σημαντικότητα είναι φυσικό η λαϊκή μάζα να το βλέπει έτσι.

Πάντως ως γενικότερο σχόλιο έχω να πω πως πιο πολύ μου άρεσε παλαιότερα που ήταν πιο ethnic η μουσική. Τώρα τα περισσότερα είναι αγγλοβλακειούλες. Προτιμώ να ακούω περίερργους ήχους από τη χώρα του καθενός (Αθάνατο Sanomi!!!) :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για εμενα ενα απλο πανηγυρι ειναι ... δεν κρυβεται τπτ πισω του ... καμια συνομωσια ... ενα πανηγυρι ... ισως ειναι τοσο διασημο επειδη ειναι το μοναδικο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Βρίσκουν και τα κάνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το φαινόμενο συνομοσιάς και εμένα δεν μου ακούγετε νορμάλ, απλά είναι το κλασικό... κόλλημα που έχουμε σαν λαός να θεωρούμε ότι όλοι ασχολούνται με την πάρτυ μας. Σε άλλες χώρες την ευροβίζιον την έχουν λίγο στο φτύσιμο ειδικά επειδή έχουν καταλάβει ότι στηρίζεται πάνω σε σημμαχίες και όχι στο τραγούδι αυτός αν θυμάμε καλά είναι και ο λόγος που δεν συμμετέχει η ιταλία.
Είναι τυχαίο που μέσα σε 2 χρονίες έχουμε πάρει την 3η και την 1η θέση υπολογίζοντας ότι το 2004 είχαμε Ολυμπιακούς και το Ευρωπαικό κύπελλο πιστέυω ότι όποιος ψηφίζει το κάνει απο συμπάθεια προς την άλλη χώρα και όχι βάση τραγουδιού.
Ποιός θα ψήφιζε απο εμάς Αλβανία, Σκόπια η Τουρκία ανεξάρτητα με το πόσο καλό ήταν το τραγούδι τους.
Δυστηχώς κάθε χρόνο τα ίδια όλοι να λένε ότι είμαστε φαβορί, να ασχολούμαστε νυχθημερόν με το θέμα, μετά μια άσχημη θέση και για κανα-δυο μέρες η γκρίνια απο όλους σε όλους. Προσωπικά είτε πρώτη είτε 18η θέση εμένα το ίδιο μου κάνει καθώς είναι απλά ένας διαγωνισμός τραγουδιού και τίποτα παραπάνω. Δεν είναι καθόλου άσχημος τρόπος όμως να περάσεις ένα βράδυ με φίλους αλλα ως εκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Συμφωνώ Γιάννη... Μόνο να διευκρυνήσω πως ούτε εγώ μίλησα για μυστικές συνωμοσίες, αλλά για την λειτουργικότητα του θεσμού στα απλά άτομα. Σιγά τώρα να μην υπάρχουν ολόκληρα σχέδια πίσω από το πολύχρωμο πανηγύρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Στο εξωτερικό δεν υπάρχει τέτοια μανία (Γερμανία ας πούμε). Ίσως εκεί η ένταση να βρίσκει άλλες εξόδους ή απλά η ματιά τους να διαφέρει, λόγω του ότι δεν χρειάζονται την Eurovision για αποδείξουν κάτι, όπως εμείς;)

Νομίζω πως απλά έτσι είναι η μόδα. Και ναι, η μόδα πλασσάρεται. Τα γούστα μας είναι εύπλαστα. Όταν μας το προβάλουν ως κάτι μεγαλειώδες και με τεράστια σημαντικότητα είναι φυσικό η λαϊκή μάζα να το βλέπει έτσι.

Μοναχέ συμφωνώ μαζί σου σε κάποια σημεία.
Το πρώτο έχει κάποια βάση. Πράγματι, δεν έχουμε να επειδείξουμε και πολλά κατορθώματα σε σχέση με τους υπόλοιπους Ευρωπαίους, και ίσως μέσω της Eurovision θέλουμε να δείξουμε πως και μεις αξίζουμε κάτι.

Όσο για το δεύτερο, αυτό είναι που πιστεύω και εγώ. Το πασάρουν στον κόσμο λες και είναι εθνική μας υπόθεση. Και ο πανηγυρτζής ο Έλληνας δεν θέλει και πολύ να ξεχάσει όλα τα υπόλοιπα και να ασχολείται πως ξυπνάει και πώς κοιμάται η Βίσση και η κάθε Βίσση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εγω ενα πργμα ξερω και μονο, φετος ειμαστε κυριολεκτικα για τα μπαζα, προσωπικη μου αποψη παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
(Αθάνατο Sanomi!!!) :clapup:
Καλά αυτό ήταν κορυφαίο :clapup: και ****το είχε βγει 2ο αλλιώς θα το ακούγαμε συνέχεια στη TV!
Έχω κατεβάσει και το mp3. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Συμφωνώ Γιάννη... Μόνο να διευκρυνήσω πως ούτε εγώ μίλησα για μυστικές συνωμοσίες, αλλά για την λειτουργικότητα του θεσμού στα απλά άτομα. Σιγά τώρα να μην υπάρχουν ολόκληρα σχέδια πίσω από το πολύχρωμο πανηγύρι...

Στην κοσμάρα μου είμαι σήμερα! Καταραμένο χανκ όβερ!:P Είχα διαβάσει πάντος την τηλεθέαση του διαγωνισμού στην Ελλάδα και στις άλλες χώρες 4-5 θέση σε όλους τους άλλους 1 σε εμάς.
Όσο πλησιάζουν οι μέρες πάντος όλο και θα αυξάνονται οι συζητήσεις ά ρε παράθυρο που έχει να πέσει πάλι με όποιον έχει συμμετάσχει απο το 1822 και μετά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Το φαινόμενο συνομοσιάς και εμένα δεν μου ακούγετε νορμάλ, απλά είναι το κλασικό... κόλλημα που έχουμε σαν λαός να θεωρούμε ότι όλοι ασχολούνται με την πάρτυ μας. Σε άλλες χώρες την ευροβίζιον την έχουν λίγο στο φτύσιμο ειδικά επειδή έχουν καταλάβει ότι στηρίζεται πάνω σε σημμαχίες και όχι στο τραγούδι αυτός αν θυμάμε καλά είναι και ο λόγος που δεν συμμετέχει η ιταλία.

Γιάννη δεν μίλησα για καμία συνομωσία από το εξωτερικό ή κάτι τέτοιο. Οι ξένοι μάλλον είναι μάλλον αρκετά ώριμοι για να μην ασχολούνται όπως εμείς. Η μόνη συνομωσία από τις άλλες χώρες θα μπορούσε να γίνει μόνο για να βλέπουν πώς ασχολούμαστε εμείς με το θέμα κ να γελάν μαζί μας.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maik85:
Γιάννη δεν μίλησα για καμία συνομωσία από το εξωτερικό ή κάτι τέτοιο. Οι ξένοι μάλλον είναι μάλλον αρκετά ώριμοι για να μην ασχολούνται όπως εμείς. Η μόνη συνομωσία από τις άλλες χώρες θα μπορούσε να γίνει μόνο για να βλέπουν πώς ασχολούμαστε εμείς με το θέμα κ να γελάν μαζί μας.:P

Ναι βρε maik μου το ξέρω απλά όπως έγραψα και στον monaxo διάβασα άλλα ντάλον λόγω χανκ - όβερ!Οι ξένοι είναι αρκετά ώριμοι ώστε να ασχολούνται με πολύ πιο σοβαρά πράγματα!
Όταν εκείνοι έχουν τις πρωτιές σε αθλήματα, τεχνολογία, άλματα προόδου, βιομηχανική ανάπτυξη, θέματα που επιρρεάζουν την παγκόσμια πορεία και κινήσεις που σε κάποιες περιπτώσεις γράφουν ιστορία, εμείς έχουμε να θυμόμαστε τι έκαναν οι αρχαίοι να θυμήζουμε τι εστί σουβλάκι για την παγκόσμια ιστορία και κανα 2 διακρίσεις.
Γενικά όταν κάπιοι σχεδιάζουν αποικίες στο διάστημα εμείς έχουμε να κοκορεβόμαστε για την επιτυχία στο Αμερικάνικο σοφτμπολ του Στιβ παπαδάκις 3ης γενιάς μετανάστης που απο Ελληνικά δεν ξέρει λέξη με τον τίτλο σε όλα τα δελτιά Ο Έλληνας που κατέκτησε την Αμερική, και αν το παράδειγμα σας φαίνετε υπερβολικό δυστηχώς αντικατροπτίζει την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Γενικά όταν κάπιοι σχεδιάζουν αποικίες στο διάστημα εμείς έχουμε να κοκορεβόμαστε για την επιτυχία στο Αμερικάνικο σοφτμπολ του Στιβ παπαδάκις 3ης γενιάς μετανάστης που απο Ελληνικά δεν ξέρει λέξη με τον τίτλο σε όλα τα δελτιά Ο Έλληνας που κατέκτησε την Αμερική, και αν το παράδειγμα σας φαίνετε υπερβολικό δυστηχώς αντικατροπτίζει την πραγματικότητα.

Τι είναι αυτό; Θα βγούμε off topic, αλλά θα σκάσω! Ποιος είναι πάλι αυτός και τι κατέκτησε ακριβώς;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Τι είναι αυτό; Θα βγούμε off topic, αλλά θα σκάσω! Ποιος είναι πάλι αυτός και τι κατέκτησε ακριβώς;:confused:

Παράδειγμα ήταν βρε μοναχέ δεν ισχύει κάτι τέτοιο! Απλά ανάλογα παραδείγματα μικρής σημασία κατακλίζουν τα δελτιά ειδήσεων με βαρύγδοπους τίτλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
:redface: ΟΚ!
:stupid:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Ένα άθλιο πανιγίρι που πάνε κάτι φάλτσοι χαζοχαρούμενοι τραγουδιάριδες τραγουδντας
μερικές χαζομάρες που τις έγραψαν κάτι άλλοι βλάκες και πηγαίνει ο κόσμος δίνει ένα κάρο ? για να τους ακούσει.

ΥΓ : Όταν θα φωνάζουμε δεν έχουμε λεφτά να μην ξεχάσουμε τους ολυμπιακούς και όλες αυτές τις μπούρδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Καλά ρε λοστ, τους Λόρντι τους ξεχνάς;

Γκλαμ δεν είναι και αυτοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Άκουσα το τραγούδι τους σήμερα και μου άρεσε! Δείτε το εδώ αν ενδιαφέρεστε...

Μέσα στην τρέλα της Eurovision η αλήθεια είναι ότι κάθε χρόνο ξεχωρίζω 2-3 τραγουδάκια που μου αρέσουν κ φέτος νομίζω αυτό είναι ένα από αυτά, αν και δεν είναι πρωτότυπος ο ρυθμός... :)

Υ.Γ. Σκεφτείτε να κερδίζουν αυτοί! Θα βουήξουν οι μεσημεριανές εκπομπές, αλλά και οι βραδινές "δημοσιογραφικές" με παπάδες, αναλυτές κτλ οι οποίοι θα μιλάνε για σατανάδες, διαόλια κ τέτοια! Καλή φάση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πωπω...Mοναχέ,κατά τη γνώμη μου τραγικοί οι Φιλανδοί :confused:
Και τους συμπαθούσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top