Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 235)
  • Ναι, και θα το έκανα ξανά!

  • Μια φορά, αλλά δεν θα το έκανα ξανά!

  • Κάποτε το σκεφτόμουν, αλλά...

  • Όχι, ποτέ μου!

  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω.


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
Τι ακριβώς θες να μάθεις?

Θα προτιμούσα να έκανες τη σχέση σου παραμυθάκι και να μας την εξιστορούσες (επηρεασμένος απο το προηγούμενο ποστ μου με Τόλκιν...)

Αλλά ας κάνω μερικές υποβοηθητικές ερωτησούλες, ετσι για να παίρνεις ιδέες..

α) Λαϊκή πήγατε ποτέ μαζί?
β) Του μαγείρευες τίποτα της προκοπής πέρα απο αυγά, πατάτες, καθάρισμα αγγουροτομάτας και μακαρόνια με τυρί ή η καλοπέραση σου/του εξαντλούνταν στην αναπόληση της παλιάς καλής ενσύρματης εποχής, τρώγοντας τον άμπακο ενώ μιλούσατε στα εκάστοτε chat-rooms?
γ) Συνεχίσατε να μιλάτε μέσω chat (ακόμα και σήμερα;) και αν ναι πως επηρέασε τη σχέση σας το γεγονός οτι εξακολουθείτε να μπαίνετε σε chat? Είστε όπως στο αρχικό στάδιο και συμπεριφέρεστε ο ένας στον άλλο σαν γνήσια πιτσούνια? Κοινώς, τί άλλαξε ιν του γιαρς?
δ) Πιστεύεις οτι η μαγεία ή μέρος αυτής έχει πάει για βρούβες ή στη καλύτερη περίπτωση ένα ταξιδάκι δίχως γυρισμό στη Μποτσουάνα και τα νησιά Φήτζι?
ε) Νιώθεις το ίδιο καραερωτευμένη μαζί του όπως τότε που διάβαζες τις σκέψεις του σε real time, από ένα ηλεκτρονικό παράθυρο?
ζ) Τί θα περιέγραφες ως περισσότερο ομιχλώδες, στο ζήτημα της σχέσης σου η οποία προέρχεται
απο το net? Το αν κάνει chat και με άλλες ή το αν έχουν εξαφανιστεί οι πεταλούδες και οι αντιλόπες απο το στομαχάκι σου?
η) Θεωρείς πιθανό να μπορέσεις να τον υποκαταστήσεις (αν πρόκειται για σχέση εξ'αποστάσεως) ή να τον αντικαταστήσεις ολοκληρωτικά, στο μέλλον, με κάποιον άλλο είτε με μία νέα γνωριμία απο το διαδίκτυο είτε με μία παραδοσιακή γνωριμία? Με λίγα λόγια ποίος ο βαθμός της καψούρας σου για εκείνον με άριστα το 100..
θ) Πόσο πολύτιμος είναι για σένα και πόσο απαραίτητος; (Μολόγα τα..)
ι) Σε ενοχλεί που τον γνώρισες απο chat? Αν τον συναντούσες κάπου έξω θα σε τραβούσε εξίσου?
κ) Θα μπορούσες να κάνεις σχέση από προξενιό? (το ραντεβού στα τυφλά δεν είναι η μοδάτη και
εξελιγμένη όψη του προξενιού?)...και μετά λένε ότι έχουμε χάσμα γενεών με τους μεγαλύτερους μας..
λ) Ποιό στοιχείο είναι αυτό που πιστεύεις ότι κρατάει τη σχέση στο επίπεδο που είναι σήμερα μετά από 2 χρόνια γνωριμίας?
μ) Πιστεύεις ότι το διαδίκτυο επιτέλεσε το ρόλο μιας ισχυρής κόλλας και με μια τέτοια αρχή, η συνέχεια μοιραία προδιαγράφθηκε έντονη και δεμευτική και πάντως περισσότερο λατρευτική από το αν γινόταν κάτω απο διαφορετικές συνθήκες? (magic de spell..)..πόσο επηρέασε το internet με λίγα λόγια?
ν) Αν ο ονειρευτής είναι ο ερωτευμένος και ο ερωτευόμενος η σκιά του εσύ τί θεωρείς ότι είσαι?
ξ) Βλέπεις μέλλον ή μια στιγμιαία καλοπέραση? (και μη μου πεις αν δεν έβλεπα δε θα τραβιόμουν 2 χρόνια, γιατί μπορεί να έχεις συνηθίσει τον εαυτό σου στη σχέση αλλά να μη το θεωρείς ότι μπορεί να πάει παραπέρα όπως γάμο και κουτσούβελα..)

Υ.Γ. Ξέρω, είμαι ανελέητος...

Ζουμερά φιλιά (σα τα πορτοκάλια Merlin)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Α να σου απαντήσω εγώ!

α) Λαϊκή πήγατε ποτέ μαζί?
Πηγαίναμε μαζί super market. Πιάνεται? Δεν είχε λαϊκή στο Swansea.

β) Του μαγείρευες τίποτα της προκοπής πέρα από αυγά, πατάτες, καθάρισμα αγγουροτομάτας και μακαρόνια με τυρί ή η καλοπέραση σου/του εξαντλούνταν στην αναπόληση της παλιάς καλής ενσύρματης εποχής, τρώγοντας τον άμπακο ενώ μιλούσατε στα εκάστοτε chat-rooms?
Του έφτιαχνα σπανακόπιτα και του την έστελνα με το ταχυδρομείο... Σοβαρολογώ. Συστημένη σπανακόπιτα με γραμματόσημα να δουν τα μάτια σου! :D

γ) Συνεχίσατε να μιλάτε μέσω chat (ακόμα και σήμερα και αν ναι πως επηρέασε τη σχέση σας το γεγονός οτι εξακολουθείτε να μπαίνετε σε chat? Είστε όπως στο αρχικό στάδιο και συμπεριφέρεστε ο ένας στον άλλο σαν γνήσια πιτσούνια? Κοινώς, τί άλλαξε ιν του γιαρς?
Συνεχίσαμε να επικοινωνούμε μέσω internet αλλά εγώ τουλάχιστον βαριέμαι πλεον στα chatrooms.
a/s/l στα μούτρα τους.
Μια φορά μου άνοιξε κάποιος prive με την εξής ερώτηση: "Θα μου πάρεις μια π...α?"
-"Ναι πουλάκι μου, γιατί να μη σου πάρω μια over the net, αλλά δεν θέλεις να γνωριστούμε λίγο, έτσι για το ρομαντικό του πράγματος? Να μου πεις και να σου πω δύο τρία πραγματάκια να σπάσει ο πάγος?"
και το επόμενο μήνυμα:
"Α! ναι! Με λένε Χ,Ψ,Ζ μένω εκεί, ασχολούμαι με αυτό...Θα μου πάρεις τώρα μια π...α?" :/:
Κάποτε το chat ήταν σημείο συνάντησης για χαλαρή κουβεντούλα αργά τη νύχτα με τις πιζαμούλες. Τώρα τείνει να γίνει γραφείο συνοικεσίων... Έχω κλάψει και έχω γελάσει μέσα στο chat, και τώρα πια δε μου συμβαίνει :/:

δ) Πιστεύεις οτι η μαγεία ή μέρος αυτής έχει πάει για βρούβες ή στη καλύτερη περίπτωση ένα ταξιδάκι δίχως γυρισμό στη Μποτσουάνα και τα νησιά Φήτζι?
Η μαγεία διήρκεσε όσο ακριβώς και η σχέση παρόλη την απόσταση και τις δυσκολίες. Έχω ακόμα το πιο ερωτικό γράμμα που έλαβα ποτέ στη ζωή μου και μάλιστα είναι ΓΡΑΜΜΑ και όχι email.

ε) Νιώθεις το ίδιο καραερωτευμένη μαζί του όπως τότε που διάβαζες τις σκέψεις του σε real time, από ένα ηλεκτρονικό παράθυρο?
Ναι ναι ναι ναι!!! Τότε υπήρχε η αίγλη του άγνωστου που τον πλάθεις όπως θες εσύ, μετά τη γνωριμία υπήρχε η ίδια η ύπαρξή του. :D

ζ) Τι θα περιέγραφες ως περισσότερο ομιχλώδες, στο ζήτημα της σχέσης σου η οποία προέρχεται
από το net? Το αν κάνει chat και με άλλες ή το αν έχουν εξαφανιστεί οι πεταλούδες και οι αντιλόπες απο το στομαχάκι σου?
Ξέρω πως συνομιλούσε με άλλες όπως άλλωστε και εγώ. Αλλά τα είχαμε συζητήσει εξ αρχής αυτά. Μια σχέση εξ αποστάσεως απαιτεί εμπιστοσύνη by default. Αν ήταν να κάθομαι να σκέφτομαι τι κάνει κάθε φορά που δεν κάνει chat μαζί μου...

η) Θεωρείς πιθανό να μπορέσεις να τον υποκαταστήσεις (αν πρόκειται για σχέση εξ'αποστάσεως) ή να τον αντικαταστήσεις ολοκληρωτικά, στο μέλλον, με κάποιον άλλο είτε με μία νέα γνωριμία από το διαδίκτυο είτε με μία παραδοσιακή γνωριμία? Με λίγα λόγια ποίος ο βαθμός της καψούρας σου για εκείνον με άριστα το 100..
Θα τον αγαπώ πάντα αλλά δεν αποκλείω την πιθανότητα να ξαναερωτευτώ από την αρχή. Είναι ζωντανή γιου νοου, και ζωντανή για μένα σημαίνει ερωτευμένη με τη ζωή και ότι αυτή μπορεί να φέρει!

θ) Πόσο πολύτιμος είναι για σένα και πόσο απαραίτητος; (Μολόγα τα..)
Πολύτιμος όσο ο έναστρος καλοκαιρινός ουρανός, και απαραίτητος όσο η ματιά της κόρης μου.

ι) Σε ενοχλεί που τον γνώρισες απο chat? Αν τον συναντούσες κάπου έξω θα σε τραβούσε εξίσου?
Δεν με ενοχλεί. Αν τον γνώριζα κάπου έξω πιστεύω θα μου έπαιρνε περισσότερο χρόνο να ανακαλύψω το θησαυρό που έκρυβε μέσα του.

κ) Θα μπορούσες να κάνεις σχέση από προξενιό? (το ραντεβού στα τυφλά δεν είναι η μοδάτη και
εξελιγμένη όψη του προξενιού?)...και μετά λένε ότι έχουμε χάσμα γενεών με τους μεγαλύτερους μας..
Δηλαδή να μου γνωρίσουν κάποιον? Αν μου ταίριαζε γιατί όχι. Το θέμα είναι πως θα σου σερβίρουν το προξενιό, όχι το ίδιο το άτομο που κάνει τη διαφορά.

λ) Ποιο στοιχείο είναι αυτό που πιστεύεις ότι κρατάει τη σχέση στο επίπεδο που είναι σήμερα μετά από 2 χρόνια γνωριμίας?
:( Σχέση γίοκ, αλλά ακόμα και αυτή η μη σχέση έχει το επίπεδο των γλυκών αναμνήσεών μας, αν και όχι πάντα...

μ) Πιστεύεις ότι το διαδίκτυο επιτέλεσε το ρόλο μιας ισχυρής κόλλας και με μια τέτοια αρχή, η συνέχεια μοιραία προδιαγράφθηκε έντονη και δεμευτική και πάντως περισσότερο λατρευτική από το αν γινόταν κάτω από διαφορετικές συνθήκες? (magic de spell..)..πόσο επηρέασε το internet με λίγα λόγια?
Ειλικρινά δεν ξέρω...

ν) Αν ο ονειρευτής είναι ο ερωτευμένος και ο ερωτευόμενος η σκιά του εσύ τί θεωρείς ότι είσαι?
"Έτσι που αν στ' αλήθεια ο έρωτας είναι καταπώς λεν «κοινός
διαιρέτης»
εγώ θα πρέπει να 'μαι η Μαρία Νεφέλη κι εσύ φευ
ο Νεφεληγερέτης.
Χαράξου κάπου με οποιονδήποτε τρόπο και μετά πάλι
σβήσου με γενναιοδωρία." ~ Οδυσσέας Ελύτης.

ξ) Βλέπεις μέλλον ή μια στιγμιαία καλοπέραση? (και μη μου πεις αν δεν έβλεπα δε θα τραβιόμουν 2 χρόνια, γιατί μπορεί να έχεις συνηθίσει τον εαυτό σου στη σχέση αλλά να μη το θεωρείς ότι μπορεί να πάει παραπέρα όπως γάμο και κουτσούβελα..)
Έβλεπα μέλλον... Αν θες μπορώ να σου απαριθμήσω τα επιτυχώς παντρεμένα μέσω internet ζευγάρια που γνωρίζω. Ένας internetiκος φίλος, ερωτεύτηκε στην Αυστραλία και πήγε να ζήσει εκεί με την αγαπημένη του! Απ' ότι έμαθα ετοιμάζουν και παιδάκι! :)

Και Ναι! Είσαι ανελέητος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Και Ναι! Είσαι ανελέητος! :)

Και το'λεγε η Παγιατάκη στο ζώδιο του Υδροχόου το πρωϊ...κάποιος άγνωστος θα σας εκτιμήσει για αυτό που είστε...έχει μπεί η Αφροδίτη στον Ερμή (άραγε περνάει καλά? Της χαρίζει πολλαπλούς οργασμούς? χαίρονται μαζί τα γιουβαρλάκια και το γαλοτύρι?) και η γοητεία σας φαίνεται έκδηλη στους πάντες γύρω σας..
Αχχχχ....

Υ.Γ. Που να σε ρωτούσα κιόλας!

Υ.Γ 2. Για να μη μην εκληφθεί ως off topic τούτο το post, ναι έχω κάνει σχέση με κάποια από το ιντερνετ...
:P

Υ.Γ. 3 Κατά που πέφτει το Σουόνσι να μου στείλεις και μένα καμιά σπιτική σπανακόπιτα τώρα που χεις πάρει το κολάϊ ..
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
αβάπτιστε, οι ερωτήσεις που κάνεις εκτός ότι έιναι προσωπικές και εγώ είμαι σχετικά μυστικοπαθής με τα προσωπικά μου, μου φαίνεται ότι στις περισσότερες από αυτές ρωτάς το ίδιο πράγμα με διαφορετικό τρόπο..

Σε προκαλώ να κάνεις μια και μόνο ερωτήση που θα συνοψίζει την ουσία όσων θες να μάθεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Καταδικαζω ομως το να αναπτυσσεται η ελξη ιντερνετικα, πριν καν δεις τον αλλον και πεις μαζι του δυο κουβεντες. To βρισκω πολυ ανουσιο και "καπως" (για να μην πω τη λεξη που μου ρχεται :p). Σοζ για οσους το εκαναν, δε διαβασα τα παραπανω οποτε δεν ξερω ποιοι μπορει να θιγονται :X

Συμφωνώ απόλυτα. Άλλωστε δεν νομίζω να το κάνει αυτό κανείς άνω των 16 (εγκεφαλικά). Πάντως για να πω την αμαρτία μου, και πριν τον συναντήσω τον τώρα φίλο μου, με είχε γοητεύσει τόσο ο χαρακτήρας του που πολλές φορές ονειροπολούσα ακόμα και πριν τον δω. Φυσικά όμως, δεν είχα εκδηλώσει κάτι, ούτε έπαιρνα τις ονειροπολήσεις μου στα σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μιλάμε για έλξη ή για σχέση? Γιατί φυσικά έχει διαφορά.
Δεν είναι δύσκολο να νιώσεις έλξη στο ιντερνετ επειδή ακριβώς πλάθεις εσύ στο μυαλό σου μια εικόνα για τον άλλο όπως τη θέλεις εσύ.
Νομίζω υποσυνείδητα, πλάθουμε μια εικόνα για οποιοδήποτε συνομιλητή μας στο ιντερνετ.
Πόσο μάλλον όταν η γραπτή επικοινωνία είναι όχι απλά ευχάριστη αλλά και γοητευτική.

Ας μην ξεχνάμε πως και πριν την έλευση του ιντερνετ, οι άνθρωποι ερωτεύονταν μέσω αλληλογραφίας. Δεν είναι απίθανο να συμβεί.

Άνθρωποι ξεκινούν από την μια γωνιά του πλανήτη και πάνε στην άλλη για να γνωρίσουν το συνομιλητή τους. Ε δε νομίζω να πρόκειται μονάχα για περιέργεια...
Κάτι άλλο υπάρχει που μονάχα έλξη μπορώ να το ονομάσω.

Τώρα αν από αυτή την έστω λανθάνουσα έλξη (γιατί όπως είπα μας έλκει η εικόνα που έχουμε πλάσει στην ουσία, όχι το ίδιο το πρόσωπο) θα προκείψει μια σχέση, αυτό σίγουρα προυποθέτει την εξ επαφής γνωριμία, τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Μέσω internet;;;
Όχι προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ....Δεν είμαι κατά, απλά ποτέ δεν μπήκα στο τρυπάκι....και ποτέ δεν ανέπτυξα ιδιαίτερες σχέσεις με κάποιον συνομιλητή μου μέσω internet. Έχω κάποια γνωστή όμως ή οποία διατηρεί εδώ και αρκετά χρόνια σχέση με έναν Αθηναίο και σχεδιάζουν να παντρευτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Μιλάμε για έλξη ή για σχέση? Γιατί φυσικά έχει διαφορά.
Δεν είναι δύσκολο να νιώσεις έλξη στο ιντερνετ επειδή ακριβώς πλάθεις εσύ στο μυαλό σου μια εικόνα για τον άλλο όπως τη θέλεις εσύ.
Νομίζω υποσυνείδητα, πλάθουμε μια εικόνα για οποιοδήποτε συνομιλητή μας στο ιντερνετ.
Πόσο μάλλον όταν η γραπτή επικοινωνία είναι όχι απλά ευχάριστη αλλά και γοητευτική.

Ας μην ξεχνάμε πως και πριν την έλευση του ιντερνετ, οι άνθρωποι ερωτεύονταν μέσω αλληλογραφίας. Δεν είναι απίθανο να συμβεί.

Άνθρωποι ξεκινούν από την μια γωνιά του πλανήτη και πάνε στην άλλη για να γνωρίσουν το συνομιλητή τους. Ε δε νομίζω να πρόκειται μονάχα για περιέργεια...
Κάτι άλλο υπάρχει που μονάχα έλξη μπορώ να το ονομάσω.

Τώρα αν από αυτή την έστω λανθάνουσα έλξη (γιατί όπως είπα μας έλκει η εικόνα που έχουμε πλάσει στην ουσία, όχι το ίδιο το πρόσωπο) θα προκείψει μια σχέση, αυτό σίγουρα προυποθέτει την εξ επαφής γνωριμία, τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα. :)

Θα συμφωνήσω μαζί σου, Isiliel. Νομίζω, ότι είναι πολύ εύκολο να ερωτευτείς κάποιον μόνο "γραπτώς". Παλιά ερωτευόντουσαν με γράμματα, τώρα με το internet...Προσωπικά, επηρρεάζομαι πολύ εύκολα εγκεφαλικά και μπορώ να ερωτευτώ κάποιον μόνο και μόνο επειδή έγραψε ένα ερωτικό ποίημα που με συγκίνησε, από τον τρόπο που γράφει, από τις απόψεις του για τα πάντα! Μου έτυχε και μένα μια φορά να κολλήσω με κάποιον στο Internet...Εν μέρει...δυστυχώς, γιατί μετά τη διακοπή μας, υπέφερα πολύ μέχρι να τον ξεπεράσω...:/: Νιώθω όμως πολύ πιο γεμάτη μετά τη γνωριμία μου μαζί του. Μου έδωσε πάρα πολλά και πάντα θα είναι στη σκέψη μου...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Farmas

Νεοφερμένος

Ο Farmas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Κατ'αρχην καλησπερα σας. Κατα δευτερων θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε αυτους που εχουν κανει κατι μεσω νετ. Εχετε αναρωτηθει ποτε τι ειδους ειναι ο ανθρωπος που του μιλατε απεναντι? Εννοω οτι ας πουμε οτι μιλας με καποιον στο νετ, ειναι πολυ ευκολο για αυτον να υποκριθει καποιον αλλο που ταιριαζει στα γουστα σας, και γινεται το ολο νταλαβερι.Μετα απο καποιο διαστημα ερχεται η ωρα που γνωριζεστε και ο "Πριγκηπας" ειναι εντελει τραγος (για να μην μιλησω για την επικινδυνοτητα του θεματος) τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? Η και τραγος να μην ειναι ας πουμε οτι εικανοποιει τους σκοπους του και την κανει αλλα Λουις. Μετα τι γινεται? Ας μην ξεχνιομαστε οτι οι ιστιοσελιδες και τα ποικιλα δωματια συζητησης ειναι κατα το πλειστο γεματα απο "αναιδεις" (να μην πω κανα πιο βαρυ και σηκωσω καρμα) και ανιδεους. Αυτοι που πραγματικα ειναι το 50% του εαυτου μας πιστευω ειναι ελαχιστοι ή γενικοτερα ανθρωποι οι οποιοι αξιζει να χαραμισεις χρονο μαζι τους. Το καλο βεβαια ειναι οτι υπαρχουν και σοβαρα φορουμ (βλεπε στεκι) που με κανουν να πιστευω οτι ισως αυτο που περιγραφεται παραπανω να μπορει να συμβει, αλλα και παλι ποσοι απο σας θα δοκιμαζατε ξανα μια παρομοια σχεση?
:alljumpy:????
Υ.Γ Συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη αλλα εχω καιρο να γραψω στα Ελληνικα εκθεση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Farmas:
Μετα απο καποιο διαστημα ερχεται η ωρα που γνωριζεστε και ο "Πριγκηπας" ειναι εντελει τραγος (για να μην μιλησω για την επικινδυνοτητα του θεματος) τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? Η και τραγος να μην ειναι ας πουμε οτι εικανοποιει τους σκοπους του και την κανει αλλα Λουις. Μετα τι γινεται?

Ό,τι γίνεται και στην "πραγματική ζωή" σε τέτοιες περιπτώσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ό,τι γίνεται και στην "πραγματική ζωή" σε τέτοιες περιπτώσεις ;)
Ναι δεν διαφωνώ..Απλώς μέσω νετ είναι πιο εύκολο να παρουσιάσεις άλλο πρόσωπο λόγω της απρόσωπης επικοινωνίας..Γι'αυτο μια επιφυλακτικότητα είναι απαραίτητη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
η γνωριμία μέσω του internet...δεν είναι τίποτα άλλο απλά ένας άλλος ,σύγχρονος δε, τρόπος γνωριμίας..ο,τι κινδυνους εγκυμονει μια γνωριμια π.χ σε ενα μπαρ..τους ιδιους θα εχει και μια τέτοια γνωριμια...η διαφορα ειναι οτι αυτου του ειδους η γνωριμια ειναι ως επί το πλείστον εγκεφαλική...και συνεπώς κατά τη δική μου γνώμη περισσότερο "επικίνδυνη"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
αβάπτιστε, οι ερωτήσεις που κάνεις εκτός ότι έιναι προσωπικές και εγώ είμαι σχετικά μυστικοπαθής με τα προσωπικά μου, μου φαίνεται ότι στις περισσότερες από αυτές ρωτάς το ίδιο πράγμα με διαφορετικό τρόπο..

Σε προκαλώ να κάνεις μια και μόνο ερωτήση που θα συνοψίζει την ουσία όσων θες να μάθεις..

1. Οι ερωτήσεις είναι προσωπικές και το topic και τα όσα είπες εισαγωγικά δεν είναι?

2. Άν σου τις υπέβαλα με προσωπικό μήνυμα τις ερωτήσεις, θα απαντούσες πάλι ότι είσαι σχετικά μυστικοπαθής με τα προσωπικά σου?

3. Με ρώτησες τί ακριβώς θέλω να μάθω και σε ρώτησα αυτά ακριβώς που θέλησα να μάθω..έπρεπε ή να μου έλεγες: "avaptiste τί θα ήθελες να μάθεις που να είμαι διατεθειμένη να απαντήσω" είτε να μας πείς ποιό είναι το πλαφόν σου...μέχρι τι μπορείς να αντέξεις να μοιραστείς μαζί μας...

Σκέψου ότι είσαι πάνω σε μια μυγδαλιά που ανθίζει (όχι σε ένα forum) και εγώ δεν είμαι ο χιονιάς που τα κλαδιά σου θα τσακίσει...

4. Δεν είμαι τσιράκι του συστήματος Echelon για να σε φακελώσω, prime-παραμιλητό μου..(πιές λίγο νερό και κατάπιε)

5. Υπάρχουν και ερωτήσεις απρόσωπες? Εγώ σε κάθε ερώτηση δίνω σάρκα και οστά...κάθε μου ερώτηση (για μένα) είναι ένα απο τα χαμένα παιδιά που εγκυμονεί η φαντασία ενός πεσμένου άστρου που δεν έπεσε λόγω έλλειψης καυσίμων αλλά γιατί ήταν της μοίρας του να εκπέσει...και παλεύει να δίνει "μούρες" στις σκέψεις τώρα, και να αγκαλιάζεται τις νύχτες απο σκέψεις αφού η αγάπη τον έχει εξορίσει...(σνιφ)

6. Έστω ότι υπάρχουν ερωτήσεις απρόσωπες...Το να μένουν απρόσωπες όμως, πάει να πεί ότι το εννοιολογικό τους πεδίο και υπόβαθρο καταλαμβάνει το χώρο ενός γενικού πλαισίου...(που ποιός είπε οτι δε καταβαραθρώνεται απο πολύ ειδικές εξαιρέσεις...και τελικά ποιός απέκτησε τα δικαιώματα του να λέει ότι οι εξαιρέσεις είναι τόσο πιό λίγες ή επειδή είναι πολύ λιγότερες έχουν και λιγότερα δικαιώματα..?)
Ποιόν ενδιαφέρουν οι απρόσωπες ερωτήσεις που μένουν απρόσωπες?
Εκτός αν εννοείς να παίξουμε κουκλοθέατρο ότι είναι απρόσωπες ενώ δεν είναι, οπότε περίμενε να φορέσω στο χέρι κάτι φιγούρες απο χαρτόνι και ρολό τουαλέτας και ταυτόχρονα εσύ παίζε μαράκες για μουσικοκινητική αγωγή της Ευλαμπίας (Ευλαμπία=βασική πρωταγωνίστρια κούκλα)

Συμπέρασμα: Δεν είναι του γούστου μου οι απρόσωπες ερωτήσεις, υπάρχουν δεν υπάρχουν...προσωπικά προτιμώ προσωπικές ερωτήσεις, κάτι σα τις φρυγανιές Βοσινάκη..

6. Δε ξεφεύγεις από της ζωής τις χαραμάδες (που λέει και ο Τερζής) με το να είσαι μυστικοπαθής...θα'σαι πάντα τόσο απροκάλυπτα φανερή στον εαυτό σου γιατί τα όμορφα σου χέρια προεξέχουν απο το δεντράκι πίσω από το οποίο κρύβεσαι..(και εύχομαι, αυτό, να είναι μια Ακακία Ροδομέταξη..)

7. Αντί να απαντήσεις καταναλώνεσαι στο να ζητάς το ρεζουμέ των ερωτήσεων μου σε μία ερώτηση...
Άν πάλι σε ρωτούσα όσα ρώτησα σε μία ερώτηση θα ήταν πάλι μια προσωπική ερώτηση...μου φαίνεται, λοιπόν, ότι θα φυλάξω την σπατάλη αυτής της ενέργειας για να πατήσω καμιά σφραγίδα με περισσότερο σφρίγος και όρεξη, αύριο στη δουλειά...

8. Αντί να ψάχνεις δικαιολογίες για τη μή απάντησή σου έστω στο 25% των ερωτήσεων (εφόσον μάλιστα με παρότρυνες να σε ρωτήσω διάφορα) θα ήλπιζα είτε να μην αναφερόσουν είτε απλώς να πράξεις με έναν παρεμφερή τρόπο (με τη δικιά σου ξεχωριστή πινελιά) κατά το μοντέλο της Isiliel...

9. Σκλάβος σου για πάντα...μωρό μου (λαλαλαλα τουρουρουρουρου...) :vroum:

Με σύγχυσες και έκανα λάθος στην αρίθμηση...ουφ.. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Εφόσον δεν επιθυμεί να σου απαντήσει, πρέπει να το σεβαστείς αντί να επιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εχω κανει, και ηταν και μακροχρόνια και πολυ καλη μαλιστα! μεχρι που αλλαξα εγω μυαλα... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
φυσικα
και ηταν απο τις πιο σοβαρες σχεσεις που ειχα..
ετυχε, αλλα ηταν.
αν εισαι αληθινος απεναντι στον αλλον, δεν υπαρχουν εκπληξεις.
ολα ειναι καλα και κανεις δεν απογοητευεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Farmas

Νεοφερμένος

Ο Farmas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Neraida:
η γνωριμία μέσω του internet...δεν είναι τίποτα άλλο απλά ένας άλλος ,σύγχρονος δε, τρόπος γνωριμίας..ο,τι κινδυνους εγκυμονει μια γνωριμια π.χ σε ενα μπαρ..τους ιδιους θα εχει και μια τέτοια γνωριμια...η διαφορα ειναι οτι αυτου του ειδους η γνωριμια ειναι ως επί το πλείστον εγκεφαλική...και συνεπώς κατά τη δική μου γνώμη περισσότερο "επικίνδυνη"...
Ναι μεν, αλλα πιστευω οτι μια πιο αμεση επαφη, δηλαδη οταν βλεπεις τα ματια και τις εκφρασεις του αλλου πιστευω οτι ειναι ελαφρως πιο ευκολο να χαρακτιρησεις καποιον εαν καποιος ειναι "περιεργος" ή οχι. Και οπως λεει και το ασμα αυτα που θελουν να σου πουν τα χειλη μου τα ματια μου στα λενε...(η κατι παρομοιο) και το εγκεφαλικη δεν την κανει ποιο επικυνδυνη αν δεν το εχεις αφησει εσυ ο ιδιος.:baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FvR

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FvR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Χμμμ έχω κάνει.Και νομίζω ότι μάλλον θα ξανακάνω αν τύχει.Όχι ότι το επιδιώκω απλά έχω ένα κουσούρι.Πάντα ερωτευόμουν άτομα που γνώριζα κάμποσο καιρό..και πάντα με εξίταρε ο χαρακτήρας τους.Με το παιδί που έκανα σχέση μιλάγαμε αρκετό καιρό εντελώς μα εντελώς φιλικά.Είχαμε ανταλλάξει αφάνταστα προσωπικά θέματα και ουδέποτε είχε πάει στο ερωτικό ούτε απο μέρους του,ούτε απο μέρους μου παρόλο που οι απόψεις μας και ο τρόπος σκέψης μας ταίριαζε πάρα πολυ.Γι αυτό και κάναμε καλή παρέα και ρίχναμε τρομερό γέλιο.Μέχρι που μέσα σε chatιστικη παρέα είπαμε να συναντηθούμε για καφεδάκι αρκετά ατομάκια.Και εκεί είδα το χαμόγελο του.Εεε εκεί ήταν και το τέλος μου.:redface: Μετά τη συνάντηση μας άρχισαν διαφορετικά πειράγματα..και το πράγμα πηγε αλλού ..τεσπά..δεν κράτησε..δυστυχώς ή ευτυχώς.Δεν ξέρω.Κάποια πράγματα στη ζωή μας τελικά συμβαίνουν για καλό ποτέ δεν ξέρουμε.
Το θέμα είναι ότι φοβάμαι πως ο λόγος που δεν κράτησε ήταν γιατί ξέραμε ο ένας για τον άλλο πολλά πράγματα..ξέραμε αρκετά καλά σχετικά..ή μάλλον νομίζαμε ότι ξέραμε ο ένας τον άλλο οπότε δεν υπήρχε όλο αυτό το να ανακαλύψεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου και όλο αυτό.Δεν ξέρω.Ή το ότι τον ένιωσα τόσο δικό μου άνθρωπο και ότι τον γνωρίζω τόσο καλά να με έκανε να δεθώ περισσότερο μαζί του με αποτέλεσμα αυτός να νιώσει ότι πνίγεται..(και αυτά τα συναφή που συνήθως λένε οι άντρες..δεν θα το σχολιάσω εδώ όμως :P ).
Το net σου προσφέρει τη δυνατότητα να μιλήσεις με τον άλλο χωρίς ταμπού και επιφυλάξεις να ανοιχτείς στον άλλο και όλη αυτή η συμπεριφορά οδηγεί στο να δεθείς με το άτομο που έχεις απέναντι σου.Πώς συμβαίνει με τους ψυχαναλυτές και τους ασθενείς τους ένα πράγμα.Αυτόοοο ακριβώς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από FvR:
Το net σου προσφέρει τη δυνατότητα να μιλήσεις με τον άλλο χωρίς ταμπού και επιφυλάξεις να ανοιχτείς στον άλλο και όλη αυτή η συμπεριφορά οδηγεί στο να δεθείς με το άτομο που έχεις απέναντι σου.Πώς συμβαίνει με τους ψυχαναλυτές και τους ασθενείς τους ένα πράγμα.Αυτόοοο ακριβώς..
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη μ'αυτό, FvR! Ειδικά εγώ, δεν τα πάω καθόλου καλά με τον προφορικό λόγο...:redface: Άλλα θέλω να πω, άλλα λέω και γενικά αποφεύγω να εκφέρω άποψη για ουκ ολίγα θέματα ή για πράγματα που με προβληματίζουν. Μιλώντας όμως με τον άλλο για όλα και χωρίς ντροπές, μια και δεν τον έχεις μπροστά σου, βγάζεις τον εσωτερικό σου κόσμο. Και ο άλλος το ίδιο. Έτσι, τυχαίνει και να ερωτευτεί ο ένας τον άλλο, όχι την εμφάνιση, αλλά την ψυχή. Ερωτεύεσαι τελικά δλδ τον πραγματικό του εαυτό, γιατί αυτόν βγάζει όταν μιλάτε. Αυτός φαίνεται. Ακόμα και αν υπάρχουν δισταγμοί και καχυποψίες για το αν υποκρίνεται, διαλύονται κι αυτές μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, γιατί αν ο άλλος υποκρίνεται, θα φανεί 100%.
Οπότε, αν το θέσουμε κι έτσι: Στο Internet ερωτεύεσαι την ψυχή του άλλου, την προσωπικότητά του, τον γνωρίζεις καλύτερα, τον νιώθεις, ξέρεις πώς σκέφτεται, ακόμα και τις πιθανές απαντήσεις του. Στο μπαράκι, στο club ή στο πανεπιστήμιο που γνωρίζεις κάποιον και σου αρέσει η εξωτερική εμφάνιση, το χαμόγελο κλπ κι αφού τον γνωρίσεις, το χιούμορ, το τί λέει και λοιπά...όλα αυτά είναι επιφανειακά, απλώς σου κάνουν "κλικ" αρχικά και στην πορεία της σχέσης αρχίζεις και βλέπεις και τον εσωτερικό του κόσμο και...από αυτό το σημείο και μετά εξαρτάται τελικά η πορεία της σχέσης...Ενώ στο Internet, το σημείο αυτό το έχεις ήδη γνωρίσει πολύ καλά. Άρα;; Το συμπέρασμα -το δικό μου τουλάχιστον- είναι ότι και οι δύο τρόποι γνωριμίας έχουν τα ίδια ρίσκα, τα ίδια υπέρ και κατά, για να μην πω, ότι το internet είναι και καλύτερο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Farmas:
Ναι μεν, αλλα πιστευω οτι μια πιο αμεση επαφη, δηλαδη οταν βλεπεις τα ματια και τις εκφρασεις του αλλου πιστευω οτι ειναι ελαφρως πιο ευκολο να χαρακτιρησεις καποιον εαν καποιος ειναι "περιεργος" ή οχι. :baby:

χμ..για να κάνεις σχέση με κάποιον απο το ιντερνετ σήμαινει οτι έχει υπάρξει και η πιο άμεση επαφή οπώς την ονομάζεις...
για μένα η πρώτη συνάντηση face to face ΄΄ισως να εγκυμονεί κάποιον κίνδυνο..γιατί δεν ξέρεις τι άτομο μπορεί να συναντήσεις.."κυκλοφορούν " πολλοι ψυχανωμαλοι στο net..είτε μας αρέσει είτε όχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top