• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Υγεία και φορητά mp3players

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:

WOW is a special combination of SRS audio technologies that creates a thrilling immersive sound experience with deep rich bass from mono or stereo sound sources. Your audio sounds fuller, richer and wider. Based on the elements of the flagship SRS 3D technology, WOW restores the spatial cues and ambient information that is lost during standard stereo playback. It includes TruBass, a patented bass enhancement technology that offers a dramatic improvement in bass tones that are often lost during compression or are unable to be delivered by small speakers.

Τρίχες...(τεχνολογικές υπερβολές)...και τέλοσπάντων δεν είδα πουθενά συγκριτικό "spech mark" για την περιβόητη enhancement...(να αμφισβητείτε συνέχεια τις π@π@ρολογίες, για δήθεν νέες επαναστατικές τεχνολογίες...το 95% αυτών δε βασίζονται πουθενά και αποτελούν μόνο εμπορικές υστερίες..)


Στα αυτιά σας θα το πείτε τί είναι το SRS audio και κλαπατσίμπαλα? (Τα τύμπανα σας βλέπω να κάνουν 48ωρη απεργία..)

Δε θέλω να ακούω μουσική και να κάνω θρύψαλλα τα αυτιά μου...αν είχατε στοιχειώδεις γνώσεις Φυσικής περί κυματικής, θα είχατε απο καιρό καταργήσει τα walkman και τα συν αυτώ mp3s..

Χάθηκε ένα Apple media center από το σπιτάκι σου? Πρέπει να χάσεις μέρος της ακοής σου? Εγώ αν δεν ακούω καλά αγχώνομαι...

Υ.Γ. Τα bass tones έχουν θεωρηθεί υπεύθυνα για την απώλεια του 15% της ακοής (κατά μέσο όρο) πολλών ανθρώπων ειδικά στις Ην. Πολιτείες...και που'σαι ακόμα...

Ωρυλά επισκεφθήκατε πρόσφατα ή περιμένετε να πάτε φαντάροι (γυναίκες και άντρες!) να περάσετε από όλους τους γιατρούς μαζί?

Όταν ακούς μουσική με τις ψείρες στα αυτιά χάνεσαι από το κόσμο...πόσο χρόνο έχετε διαθέσιμο για να χάνεστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης:
Όταν ακούς μουσική με τις ψείρες στα αυτιά χάνεσαι από το κόσμο...πόσο χρόνο έχετε διαθέσιμο για να χάνεστε?
οταν πρεπει να εισαι μεσα σε τρενο/λεφοριο κτλ ή ακομη οταν πρεπει να περπατησεις για πολυ ωρα και μαλιστα μονος ... ποιο το νοημα να μην ταξιδευειες με το μυαλο σου αλλου ...;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
οταν πρεπει να εισαι μεσα σε τρενο/λεφοριο κτλ ή ακομη οταν πρεπει να περπατησεις για πολυ ωρα και μαλιστα μονος ... ποιο το νοημα να μην ταξιδευειες με το μυαλο σου αλλου ...;;)

Μέτρα αρνάκια που πηδούν το φράχτη αλλά στο ξύπνιο..(δίνε τους και ονόματα για να περνάει πιο γρήγορα η ώρα)..

:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
προσωπικά πιστεύω πως πιο γρήγορα θα κουφαθώ με τις μλκιες που ακούω κάθε μέρα σε δρόμους/πεζοδρόμια/μετρό/τρένα/λεωφορεία/αεροπλάνα και βαπόρια, παρά εξαιτίας των ακουστικών του mp3 player. τέσπα, είμαι της άποψης πως δε χρειάζεται να ακούει και το υπόλοιπο βαγόνι αυτά που κάνω κέφι εγώ ας πούμε, και σε νορμάλ ένταση το φχαριστιέμαι μια χαρά :).

ψ. άντε να πάρω ένα mp3 player κι εγώ επιτέλους, βαρέθηκα το προπολεμικό walkman που είχα πάρει δώρο στη sis πάλαι ποτέ (και της το βούτηξα στα καπάκια :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το κάπνισμα σκοτώνει, η ηλιοθεραπεία σκοτώνει, η οθόνη έχει ακτινοβολία, τα ακουστικά κουφαίνουν, τα φαγητά έχουν ένα κάρο συντηρητικά και 'γω δεν ξέρω τι άλλο, το αλκοόλ βλάπτει στο συκώτι, ακόμα και σεξ να θέλω να κάνω ίσως να πρέπει να χρησιμοποιήσω αντισυλληπτικά με ορμόνες....ουφ... :sick: :wall: :rant:

Γιατί πρέπει οτιδήποτε απολαμβάνω να μου το απομυθοποιούν και να μου το καταστρέφουν ε?
Γιατί? :( :'(

Όσο για το SRS WOW, νομίζω πως πρέπει να το δοκιμάσεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Το κάπνισμα σκοτώνει, η ηλιοθεραπεία σκοτώνει, η οθόνη έχει ακτινοβολία, τα ακουστικά κουφαίνουν, τα φαγητά έχουν ένα κάρο συντηρητικά και 'γω δεν ξέρω τι άλλο, το αλκοόλ βλάπτει στο συκώτι, ακόμα και σεξ να θέλω να κάνω ίσως να πρέπει να χρησιμοποιήσω αντισυλληπτικά με ορμόνες....ουφ... :sick: :wall: :rant:

Γιατί πρέπει οτιδήποτε απολαμβάνω να μου το απομυθοποιούν και να μου το καταστρέφουν ε?
Γιατί? :( :'(

Όσο για το SRS WOW, νομίζω πως πρέπει να το δοκιμάσεις. ;)


1. Το κάπνισμα σκοτώνει, έχεις αμφιβολίες περί τούτου? Σε βρίσκω ανενημέρωτη...την ενημέρωση, του σε ποιό βαθμό συμβάλλει το πάφα πούφα σε πολλές μορφές καρκίνου, τη βρίσκω ωφελιμότερη από τη γνώση του SRS WOW και PLM WOO-HOO...και πάλι δεν αρκεί η γνώση, χρειάζεται και συνειδητοποίηση που αποδεικνύεται στη προκειμένη περίπτωση με σεβασμό του εαυτού μας (= στοπ σκρούινγκ μι γουίθ δε φακινκ σμοουκ)

2. Η ηλιοθεραπεία δε σκοτώνει...γερνάει....το ξεροτηγάνισμα σκοτώνει...

3. Τα επίπεδα ακτινοβολίας της οθόνης υπολογιστών δε σκοτώνουν (πιά)...(αλλά και πάλι: do you know what a screen filter is?)

4. Αμφισβητείς τους ωρυλάδες και τις διαπιστώσεις τους που είναι στενά συνυφασμένες με τη τεχνολογική έκρηξη στα φορητά, μετά ακουστικών, music-players? (άπιστη Θωμού...)

5. Εξαρτάται απο τα συντηρητικά και τη ποσότητα...αλλά σου διέφυγαν τα καλλυντικά...(απομυθοποίηση τώρα!...)..

6. Το αλκοόλ δε βλάπτει μόνο το συκώτι...βλάπτει τον εγκέφαλο πάνω απ'όλα... :tongue:

7. Δεν απομυθοποιώ τίποτα...σέβομαι το κορμί μου, την υγεία μου και όσο μπορώ αποφεύγω τις κακοτοπιές...
Θα πιώ ένα κρασάκι (από ποτήρι του κρασιού) 1-2 φορές τη βδομάδα, θα κάνω τράκα (1-2 φορές το χρόνο) κανένα light τσιγαράκι ή ακόμα και αρωματικό πούρο..αλλά δε θα ακούσω με extra wild bass/dubs goa-psy trance, ούτε καν τα γαλάζια γράμματα της Γαλάνη...!

Είναι, σε ένα αρκετά σημαντικό βαθμό, του χεριού μας, να ελαχιστοποιήσουμε τις μικρές, κρυφές παγίδες που μας φυλάνε κερδοφόρες επιχειρήσεις που στηρίζουν τις κερδοφορίες τους στο ψέμα (τι να πρωτοπώ.... για τις καπνοβιομηχανίες και τα παράγωγα της ατελής καύσης του περιτυλίγματος του καπνού που τεχνηέντως και στα μουλωχτά δεν απεκάλυπταν εδώ και χρόνια?) με σκοπό να πλουτίσουν τα δισέγγονα των βιομηχάνων εις βάρος της δικής μας υγείας και της τσέπης μας...

Το κεφάλαιο υγεία, Isiliel, δε το παίζουν μπαρμπούτι (εξάρες, πεντάρες και ντόρτια: κόβω τις κακιές συνήθειες, ασσόδυο κ' διπλές: τις συνεχίζω για κανά μήνα ακόμα μέχρι το επόμενο game) υπό τη σκέπη ενός άκαιρου ρομαντισμού ούτε βέβαια η απομυθοποίηση είναι η λέξη που περιγράφει κάποιες συστάσεις που μπορώ να σκεφτώ εν συντομία, που καλό είναι να μη μας ξεφεύγουν...

Άν σου θιξα τα χούγια (ενικός: το χούι) το'κανα για το καλό σου (Μηλιώκας) κι όχι για να τα κόψεις αλλά να τα περιορίσεις σε βαθμό που 1) να μην εξαρτάσαι απο αυτά και 2) να μη σε βλάπτουν και να το ξέρεις αυτό..όχι να είσαι πεπεισμένη ότι δε σε βλάπτουν επειδή υπάρχουν και χειρότερα!

Δε σου παίρνει κανείς τη μουσική...άκουγε τη μόνο με ανεχτή ένταση για τα ιαρς...γνώριζε απλώς, ότι οι προτεινόμενες νέες τεχνολογίες ακουστικής που βελτιώνουν το "κρύσταλλο" στον ήχο δεν μπορεί να τις συλλάβει και τόσο το αυτί σου το φρακαρισμένο...

Ένα καιρό (κυρά βαγγελιώ), άκουγα κι εγώ μουσική στο Hi-Fi, με τις λεγόμενες γέφυρες (ακουστικά Pioneer που πριν 10 χρόνια κόστιζαν 50 χιλιάρικα!!) που κούμπωναν σε όλο το αυτί και δε παιρνούσαν πάνω απο 10 λεπτά και τα αυτιά μου λούζονταν στον ιδρώτα...

Μετά από λίγες εβδομάδες (ούτε μήνες, ούτε χρόνια) παρατήρησα τα αυτιά μου να μαζεύουν κερί σε δεκαπλάσια ποσότητα και ο ιδρώτας ιδρώτας...πάνω στη πόρωση μου δεν έδινα σημασία...

Θα μου πείς ότι μπορούσα να μαζεύω το κερί απο τα αυτιά να φτιάξω καμιά λαμπάδα για το Πάσχα...ε δεν ήξερα τη τέχνη...
Άρχισα να πονάω και τελικά κατήργησα τα ακουστικά τελείως και η υγεία των αυτιών μου επανήλθε στα φυσιολογικά της...

Μπείτε στη θέση των αυτιών σας, όπου βίαια διοχετεύετε ήχους ασχέτως πόσο σας είναι αρεστοί...(και χωρίς καμία διαφυγή ή διασπορά του ήχου απο πουθενά ή εναλλακτική απορρόφηση των κυμάτων)

Αναρωτηθήκατε ποτέ (focus) σε τί συχνότητα πάλλονται τα ώτα μας και πόσο αντέχουν να πάλλονται και ότι ακόμα κι αν ο παλμός είναι πολύ κάτω απο τα όρια που αντέχουν τα αυτιά μας, η διάρκεια των παλμικών κινήσεων είναι ικανή να προκαλέσει απώλεια της ακοής σε ένα σοβαρό ποσοστό?

Είναι αυτό που λέμε ¨την άκουσα.." !!!!

Δεν απομυθοποιώ τίποτα...προβληματισμούς εκφράζω...έτσι απλά...

Δε πα να στήνεις το αυτί σου και δίπλα σε εξάτμιση νταλίκας 10 tn ? Άν σου απομυθοποιώ το SRS της εξάτμισης..συγγνώμη δε το ξανακάνω φεγγαράκι μου λαμπρό...

Και μη φέγγεις να περπατώ γιατί με το φεγγαρόφως σεληνιάζομαι...:devil:

Υ.Γ. Πρέπει να το δοκιμάσω? Μπά, λέω να χτυπήσω μια crunch... :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καταρχήν ΔΕΝ αγόρασα το mp3 player μου ΕΠΕΙΔΗ έχει SRS WOW. ΕΤΥΧΕ να έχει κι απ' αυτό.

I AM NOT IN ANY WAY AFFILIATED WITH SRS WOW και δεν μου δίνουν φράγκο για τη διαφήμιση που τους κάνω (τα ρεμάλια).

Δεν ξέρω πως ακριβώς με φανταζεσαι αλλά δεν κυκλοφορώ 24 ώρες το 24ωρο με ακουστικά.
Αν είναι να μειωθεί η ακοή μου από 2 όχι συνεχόμενες ωρίτσες που ακούω μουσική την ημέρα σε μέτρια ένταση ...Oh well..
Δεν θεωρώ πως έτσι σέβομαι λιγότερο το σώμα μου, sorry..

Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου (μαμά) αλλά ενηλικιώθηκα (πια).:P
Μην προβληματίζεσαι τόσο πολύ, γιατί ξέρεις τι λενε... Θα πεθάνεις νέος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Καταρχήν ΔΕΝ αγόρασα το mp3 player μου ΕΠΕΙΔΗ έχει SRS WOW. ΕΤΥΧΕ να έχει κι απ' αυτό.

Δεν το αγόρασες λόγω SRS αλλά το πρότεινες (το ίδιο κάνει)...εγώ προτείνω καλύτερα να εμφυτεύσουμε mini σαμπ γούφερ στο ένα αυτί για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα..(και ο τύμπανος να πάει περίπατο μια ώρα αρχίτερα)

Και δεν έτυχε, προφανώς...πέτυχε...το εγκρίνεις και μάλιστα συνομωτείς στην αγορά ενός τέτοιου συστήματος γιατί τί άλλο να σημαίνει: "σου συνιστώ να το δοκιμάσεις"????


Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
I AM NOT IN ANY WAY AFFILIATED WITH SRS WOW και δεν μου δίνουν φράγκο για τη διαφήμιση που τους κάνω (τα ρεμάλια).

Θυμίζεις το ανέκδοτο με τις πουτ@νες που μια μέρα η αρχιπουτ@να μαθαίνει ότι οι άλλες πληρώνονται!
no offense...έλα καλό καλό :console:

Υου are affiliated with everything (eeeeverything i have...eeevrything i am...everything i'll be κ.ο.κ) even though you are not earning money by it...how? By the use, dear....απλώς δε το ξέρεις...το ίδιο και με το τσιγάρο και με κάθε τι που σου δίνει μικρές απολαύσεις όπως εσφαλμένα πιστεύεις...Είναι ψευδοαπολαύσεις...

Σε ζημιώνει περισσότερο από ότι σε ωφελεί...πώς λοιπόν αποτελεί απόλαυση επί της ουσίας (πηλίκο απόλαυσης/ωφέλειας = κλάσμα καταχρηστικό!)? Άσε δε, που η μοναδική απόλαυση που σου προσφέρει συνίσταται στο ότι απλώς γουστάρεις που το κάνεις...! Αλοίμονο, όμως να κάνουμε, σε ορισμένες περιπτώσεις αυτό που επιθυμούμε...

Τη πατάμε συνήθως επειδή επιθυμούμε!

Άν αυτό που ταυτίζουμε με απόλαυση σήμερα επιτελεί τον χαντακωτικό ρόλο του μεθαύριο, δεν είναι απόλαυση, μπέιμπι..είναι χαντάκωμα εν εξελίξει...

Κι εσύ επιστράτευσε όλη σου τη ρομαντικότητα πιστεύοντας ότι θα πάθαινες στέρηση αν δεν άκουγες μουσικούλα με ακουστικά..και οτι προσπαθώ να απομυθοποιήσω τον κίνδυνο...

Δε λέω να μη ρισκάρεις...λέω όμως ότι ορισμένα ρίσκα δεν αξίζουν να παίρνονται, ειδικά όταν τα παίρνουμε και είναι επιβεβαιωμένο πως οι στιγμιαίες απολαύσεις που προκύπτουν απο αυτά σε χαλάνε...


Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Δεν ξέρω πως ακριβώς με φανταζεσαι αλλά δεν κυκλοφορώ 24 ώρες το 24ωρο με ακουστικά.
Αν είναι να μειωθεί η ακοή μου από 2 όχι συνεχόμενες ωρίτσες που ακούω μουσική την ημέρα σε μέτρια ένταση ...Oh well..
Δεν θεωρώ πως έτσι σέβομαι λιγότερο το σώμα μου, sorry..

Όπως το περιγράφεις, ιτ ις φάιν γουίθ μι...αλλά περί SRS i have my doubts...

Πρίν καταταγώ στο στρατό, είχα δίλημμα ανάμεσα σε στρατό και Ειδικές Δυνάμεις (όταν πέρναγα περιοδεύων) για τη λοξάρα μου και για να δώ που φτάνουν τα όρια μου...(παρόλο οτι είχα "στρωμένη" θητεία στην αεροπορία λόγω ντάντι=σμήναρχος εν αποστρατεία)

Αλλά τελικά επικράτησε η βαθειά ριζωμένη φιλοσοφία μέσα μου, ότι αγαπώ το κορμί μου και όταν μάλιστα, δεν υπάρχει λόγος γιατί να το θέσω σε κίνδυνο ..

Βέβαια ακολούθησα τη μέση λύση, που ήταν ΔΕΑ (ΠΖ) και τελικά, δε το γλύτωσα το φακινκ σκουλ ΣΤΑ Λ.Ο.Κ (λόγω στρ. εγκυκλίου)... Εκεί όμως συνειδητοποίησα πόσο δίκιο είχα που δε πήγα ΕΔ...
Μέσα σε ένα μήνα έφτυσα αίμα και γαστρικά υγρά...4 γουάτ? Που να πήγαινα για 19 μήνες? Θα'χα αφήσει τα κόκαλα μου να τα ξερογλύφουν τα τσακάλια στα βουνά της Ρεντίνας...

Ποιότητα ζωής σημαίνει να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη σε συνδυασμό με την απόλαυση και όχι να την απολαμβάνεις μόνο...να μη κάνεις χρήση σε σκουπίδια...ξέρω, όλοι έχουμε κάνει...we can't help it...

Δεν είδα ποτέ όμως, έναν τηλεμαραθώνιο για τους καρκινοπαθείς, αλκοολικούς κλπ εξαρτώμενους απο τις απολαύσεις του χθές...γιατί άραγε? Ξύπνα και κάνε το μποϊκοτάζ σου...

Είσαι εύστροφη και φαίνεται αυτό από το πόσο στρογγυλεμένες απόψεις εκφράζεις σε ποικίλα θέματα...

Αλήθεια, τι γνώμη έχεις αν μια μέρα η ντοτερ σου έκανε ένα πακέτο κάμελ την ημέρα, in your face?

(καραδοκεί παγίδα..)

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου (μαμά) αλλά ενηλικιώθηκα (πια).:P
Μην προβληματίζεσαι τόσο πολύ, γιατί ξέρεις τι λενε... Θα πεθάνεις νέος ;)

Ενηλικιώθηκες και μυαλό δεν έβαλες, παιδί μου (avaptistomama)
Who said i wanna grow old?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epidromi

Νεοφερμένος

Ο epidromi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Τα .mp3 players είναι του θανάτου!!! MP3 IS KILLER!!! 666!!! Όχι μόνο σκοτώνουν το αυτί αλλά σκοτώνουν και τη μουσική:jumpy:

Επιπλέον δεν έχετε ακουστά την ενέργεια που απελευθερώνεται με τη μορφή ακτινοβολίας όταν γίνεται αποσυμπίεση του mp3; Δεν μιλάμε για αθώα CD του Θεού(RIAA) αλλά διαβολικά mp3 που συμπιέζονται με έκθεση σε πλουτώνιο.:wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epidromi:
Τα .mp3 players είναι του θανάτου!!! MP3 IS KILLER!!! 666!!! Όχι μόνο σκοτώνουν το αυτί αλλά σκοτώνουν και τη μουσική:jumpy:

Επιπλέον δεν έχετε ακουστά την ενέργεια που απελευθερώνεται με τη μορφή ακτινοβολίας όταν γίνεται αποσυμπίεση του mp3; Δεν μιλάμε για αθώα CD του Θεού(RIAA) αλλά διαβολικά mp3 που συμπιέζονται με έκθεση σε πλουτώνιο.:wall:

respect!!! :clapping: :clapup:
:rofl::rofl::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epidromi

Νεοφερμένος

Ο epidromi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δεν εκπέμπει ουράνιο ή πλουτώνιο κατά το παίξιμο (η συμπίεση μόνο γίνεται με χρήση software που περιέχει πλουτώνιο π.χ. LAME Encoder, etc - τα CD των Windows είναι ασφαλή διότι ο Windows Media Player δεν έχει mp3 encoder).

Στην αποσυμπίεση εκπέμπει ακτινοβολίες τύπου γ, λόγω μετάβασης από υψηλή εντροπία(συμπίεση) σε χαμηλή.

Αυτή η μορφή ακτινοβολίας υπάρχει σε κάθε αποσυμπίεση(ακόμα και στο zip), αλλά ευτυχώς στο .wma ο encoder λειτουργεί χωρίς πλουτώνιο ή άλλο ραδιενεργό στοιχείο αλλά με ψήσιμο στα 2.4GHz με ισχύ 30W(καλό είναι να διατηρείς απόσταση ασφαλείας από το PC κατά το encoding βέβαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epidromi:
Δεν εκπέμπει ουράνιο ή πλουτώνιο κατά το παίξιμο (η συμπίεση μόνο γίνεται με χρήση software που περιέχει πλουτώνιο π.χ. LAME Encoder, etc - τα CD των Windows είναι ασφαλή διότι ο Windows Media Player δεν έχει mp3 encoder).

Στην αποσυμπίεση εκπέμπει ακτινοβολίες τύπου γ, λόγω μετάβασης από υψηλή εντροπία(συμπίεση) σε χαμηλή.

Αυτή η μορφή ακτινοβολίας υπάρχει σε κάθε αποσυμπίεση(ακόμα και στο zip), αλλά ευτυχώς στο .wma ο encoder λειτουργεί χωρίς πλουτώνιο ή άλλο ραδιενεργό στοιχείο αλλά με ψήσιμο στα 2.4GHz με ισχύ 30W(καλό είναι να διατηρείς απόσταση ασφαλείας από το PC κατά το encoding βέβαια)


Το δεύτερο θερμοδυναμικό αξίωμα ορίζει ότι η εντροπία του συστήματος (ΔS=ΔQ/T) είτε παραμένει σταθερή , αν σε κάθε στιγμή τα διάφορα μέρη του συστήματος βρίσκονται σε θερμική ισορροπία μεταξύ τους (δηλ οι μετατροπές που πραγματοποιούνται είναι αντιστρεπτές), είτε αυξάνεται, άν μερικές μετατροπές δεν είναι αντιστρεπτές ( για παράδειγμα, παράγεται θερμότητα λόγω τριβής)...

Εγκυκλοπαίδεια Δομή Τόμος 9 "περί εντροπίας" ...

Υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα από όπου προκύπτει το συμπέρασμα ότι όλες οι αυτόματες θερμοδυναμικές μεταβολές (ανταλλαγή θερμότητας, διαστολή σε κενό κλπ.) πραγματοποιούνται κατά την καθορισμένη διεύθυνση των πιο πιθανών μικροσκοπικών γεγονότων. Η διεύθυνση αυτή είναι εκείνη ακριβώς που αντιστοιχεί σε μια αύξηση της Εντροπίας..(είσαι αστοιχείωτος λοιπόν μιλώντας για μετάβαση ενός συστήματος απο υψηλή σε χαμηλή εντροπία...)

Μάλιστα ο Μπόλτσμαν απέδειξε ότι οι θερμοδυναμικοί νόμοι μπορούν να ληφθούν απο τους στατιστικούς αν θεωρηθεί ότι η εντροπία μιας κατάστασης είναι ανάλογη με τον λογάριθμο της πιθανότητας να πραγματοποιηθεί...
Αυτό τί σου λέει?

edit:Αφαιρέθηκε άσχετο και προσβλητικό περιέχομενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.


The Fletcher-Munson loudness curves (shown above) indicate that low-level listening may not be as satisfying because perception of loudness is not linear, but is dependent on frequency and volume. The curves are flattest when the SPL is at the threshold of pain. Tone controls can rebalance sound to have the same pleasing amplitude spectrum at lower listening levels. The most accurate loudness compensation would dynamically adjust to both frequency and volume. Such dynamic filters are not widely available to consumers. Still, a small amount of equalization (treble and bass boost) can restore naturalness to the sound of headphones, so that listening at safe levels is appealing (or at least, not unappealing).

Noise-Induced Hearing Loss (NIHL) can be caused by a one-time exposure to loud sound as well as by repeated exposure to sounds at various loudness levels over an extended period of time. Damage happens to the microscopic hair cells found inside the cochlea. These cells respond to mechanical sound vibrations by sending an electrical signal to the auditory nerve. Different groups of hair cells are responsible for different frequencies (rate of vibrations). The healthy human ear can hear frequencies ranging from 20Hz to 20,000 Hz. Over time, the hair cell's hair-like stereocilia may get damaged or broken. If enough of them are damaged, hearing loss results. The high frequency area of the cochlea is often damaged by loud sound.

Decibel Exposure Time Guidelines
Accepted standards for recommended permissible exposure time for continuous time weighted average noise, according to NIOSH and CDC, 2002. For every 3 dBs over 85dB, the permissible exposure time before possible damage can occur is cut in half.

Continuous dB Permissible Exposure Time

85 db 8 hours

88 dB 4 hours

91 db 2 hours

94 db 1 hour

97 db 30 minutes

100 db 15 minutes

103 db 7.5 minutes

106 dB 3.75 min (< 4min)

109 dB 1.875 min (< 2min)

112 dB .9375 min (~1 min)

115 dB .46875 min (~30 sec)

Common sounds and their decibel ratings:

194 Theoretical limit for a sound wave at 1 atmosphere environmental pressure
180 Rocket engine at 30 m; Krakatoa explosion at 100 miles in air(160 km)[1]
150 Jet engine at 30 m
140 Rifle being fired at 1 m
120 Threshold of pain; train horn at 10 m
110 Accelerating motorcycle at 5 m; chainsaw at 1 m
100 Jackhammer at 2 m; inside disco
90 Loud factory, heavy truck at 1 m
80 Vacuum cleaner at 1 m, curbside of busy street
70 Busy traffic at 5 m
60 Office or restaurant inside
50 Quiet restaurant inside
40 Residential area at night
30 Theatre, no talking
10 Human breathing at 3 m
0 Threshold of human hearing (with healthy ears)

Και ένα Online Test ακοής https://www.phys.unsw.edu.au/~jw/hearing.html (made by George Hatsidimitris) Προσοχή στις οδηγίες χρήσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Προκειμένου να συνεχιστεί ομαλά η συζήτηση κάποια μυνήματα βγήκαν off-topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epidromi

Νεοφερμένος

Ο epidromi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Όταν λέω εντροπία, δεν εννοώ την εντροπία στην θερμοδυναμική αλλά την Information Entropy ( https://en.wikipedia.org/wiki/Information_entropy ). Η συμπιεσμένη πληροφορία έχει υψηλότερη εντροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epidromi:
Όταν λέω εντροπία, δεν εννοώ την εντροπία στην θερμοδυναμική αλλά την Information Entropy ( https://en.wikipedia.org/wiki/Information_entropy ). Η συμπιεσμένη πληροφορία έχει υψηλότερη εντροπία.

This means that the Boltzmann entropy is not a limit of the Shannon entropy
for n → ∞ and, consequently is not a measure of uncertainty and information.

Κερνάω καφέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγω ελειπα και δε καταλαβα ακριβως ποια η διαφωνια.

Οτι το να ακους με ακουστικα βλαπτει ;
Οτι το να ακους με ακουστικα δυνατα, βλαπτει ;
Οτι τα mp3 players + walkmans βλαπτουν σαν συσκευες ;

help ! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γειά σου Lorien,

Το θέμα ξεκίνησε από τη συζήτηση για τα mp3 players.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Εγω ελειπα και δε καταλαβα ακριβως ποια η διαφωνια.

Οτι το να ακους με ακουστικα βλαπτει ;
Οτι το να ακους με ακουστικα δυνατα, βλαπτει ;
Οτι τα mp3 players + walkmans βλαπτουν σαν συσκευες ;

help ! :worry:
το θεμα ειναι οτι τα ακουστικα βλαπτουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Τα ακουστικά βλάπτουν σοβαρά την ακοή!!! Αλλά αν δεν τα φοράω προβλέπω να μαζεύουν υπογραφές οι γείτονες για να με διώξουν από εδώ... Πάντως ακόμα μια χαρά ακούω!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top