Ποιο πολιτικό κόμμα υποστηρίζετε; (Και γιατί)

Αν σε λίγο καιρό είχαμε εθνικές εκλογές, τί θα ψηφίζατε?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 36)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 9 25.0%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 3 8.3%
  • Κ.Κ.Ε

    Ψήφοι: 4 11.1%
  • Συνασπισμό

    Ψήφοι: 6 16.7%
  • ΛΑ.Ο.Σ

    Ψήφοι: 3 8.3%
  • Άλλο κόμμα (Αν θέλετε διευκρινίστε ποιό)

    Ψήφοι: 1 2.8%
  • Άκυρο/Λευκό

    Ψήφοι: 3 8.3%
  • Δε θα ψήφιζα καθόλου

    Ψήφοι: 4 11.1%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα

    Ψήφοι: 3 8.3%

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αποφάσισα να δημιουργήσω αυτό το θέμα τελικά μόλις σήμερα, αν και το σκέφτομαι εδώ και καιρό. Αν γίνονταν ΕΘΝΙΚΕΣ εκλογές σε λίγο καιρό πιο κόμμα θα ψηφίζατε και γιατί? Μου αρέσει η ιδέα μιας δημοσκόπησης εδώ στο στέκι και γι'αυτό άνοιξα το θέμα αυτό.

Υ.Γ. Καταλαβαίνω ότι είναι ένα λεπτό θέμα, γι'αυτό αν υπάρχουν άτομα που δε θέλουν να εκδηλώσουν τις πολιτικές τους πεποιηθήσεις, ας ψηφίσουν μόνο, χωρίς να δώσουν απάντηση. Θα κλείσει η δημοσκόπηση σε 15 ημέρες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και για να εξηγουμαστε χωρίς να παρεξηγούμαστε και επειδή και οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς τους φίλους, ΠΡΙΝ δημιουργηθεί το οποιοδήποτε πρόβλημα, όποιο μήνυμα θεωρηθεί ότι είναι προκλητικό για τα μέλη ή όποιο μήνυμα σχολιάζει με προβλητικό τρόπο το "ΓΙΑΤΙ" ψηφίζει κάποιος ότι γουστάρει, το μήνυμα αυτό θα διαγράφεται αυτομάτως χωρίς δεύτερη κουβέντα και συζήτηση :)

ευχαριστώ για την κατανόηση και εύχομαι ομαλή και επικοδομητική συζήτηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Και να μπορούσα να ψηφίσω δεν θα πήγαινα καθόλου να ψηφίσω γιατί όλοι το ίδιο πράγμα είναι με διαφορετική μάσκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν μπορουσα να ψιφισω θα ψιφηζα ΛΑΟΣ. Γιατι αυτο; Γιατι ειναι το μονο κομμα που πιστευω οτι εχει να προσφερει κατι παραπανω απο τα αλλα και που θα μας παει πιο μπροστα πιο γρηγορα. Αλλωστε τοσα χονια ΠΑΣΟΚ και Νεα Δημοκρατια δεν μας δειξανε και πολλα, καιρος κατα την γνωμη μου να δουμε τι αξιζουν και οι αλλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω τι θα ψήφιζα. Κανένα δεν με εκφράζει 100% (ούτε καν 70% :P).

Το σίγουρο είναι ότι δεν θα ψήφιζα τις ακρότητες του ΛΑΟΣ (εθνικιστικό κόμμα, κάτι που είναι μίλια μακριά από τα πιστεύω μου) και το ΚΚΕ (λόγω των οπαδών του, οι οποίοι με απογοητεύουν).

ΝΔ και ΠΑΣΟΚ γιατί να ψηφίσω, αφού έτσι και αλλιώς θα βγουν κυβέρνηση;

Οπότε μου μένει ο ΣΥΝ. Θα το ψήφιζα γιατί έχει αρκετές προοδευτικές ιδέες (τις οποίες "κλέβει" από την Ευρώπη φυσικά). Αυτό που θα με έκανε να σκεφτώ δεύτερη φορά για τον ΣΥΝ είναι ότι μερικές φορές λαϊκίζει (και αυτός).

:hmm: Τείνω προς τον ΣΥΝ, αφήνωντας ανοιχτά τα ενδεχόμενα (εκτός ΛΑΟΣ και ίσως ΚΚΕ για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
χμου. απογοητευμένος είμαι από όλα τα "μεγάλα" κόμματα, για διαφορετικούς λόγους σε κάθε περίπτωση (μεγάλα με την έννοια ότι χτυπάνε είσοδο στη βουλή ε). πράσινο ή μπλε πάντως δεν ψηφίζω.

δεν ξέρω γιατί μου χει κάτσει έτσι, αλλά μέχρι τώρα θέλω να ψηφίζω κόμμα που έχει ελπίδες να μπει στη βουλή, αλλιώς νιώθω ότι κατά κάποιον τρόπο πάει χαμένη η ψήφος μου... :redface: κάτι που πιθανώς να αλλάξει στο μέλλον... για αυτό βέβαια φταίει και το γεγονός ότι δεν ισχύει η απλή αναλογική, κι επομένως ένα κόμμα που ψηφίζεται από έναν στους τριακόσιους έλληνες, στερείται του δικαιώματος να έχει ένα δικό της παιδί στην βουλή των "αντιπροσώπων".

ψ. MonaXoS, με κούφανες λιγάκι για τον λόγο που δεν ψηφίζεις Κ.Κ.Ε. :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Στις τελευτάιες εθνικές εκλογές, ψήφισα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΣΟΚ. Έπεσα θύμα της πόλωσης - το ομολογώ. Ακόμα πίστευα ότι ο Παπανδρέου, θα έφερνε ένα άνεμο αλλαγών στο κόμμα, βγάζοντάς το από τη μιζέρια και κάνοντάς πράξη τις διακυρήξεις του. Δυστυχώς με απογοήτευσε οικτρά. Τώρα τον θεωρώ λίγο. Λιγότερο από τον Καραμανλή που δε θα τον ψήφιζα ποτέ, γιατί ''το χέρι μου δεν πάει με τίποτα, να ψηφίσω ΝΔ''. ΚΚΕ εννοείτε δε θα ψήφιζα με τίποτα - Θα προτιμούσα να μου κόψουν το χέρι. Στις επόμενες εκλογές έχω αποφασίσει σίγουρα να ψηφίσω ΛΑ.Ο.Σ. Έχω δώσει μια υπόσχεση στον εαυτό μου να μην ξαναπέσω ποτέ πια θύμα του Δικομματισμού και της τεχνητής πόλωσης. Το έμαθα το μάθημά μου. Ουσιαστικά πρόκειται για κόμματα που λένε και κάνουν τα ίδια πράγματα. Η μοναδική τους διαφορά είναι ο μανδύας και η μάσκα της ιδεολογικής διαφοράς τους. Συνασπισμό ή άλλο κόμμα δε θα ψήφιζα διότι δε με εκφράζουν πολιτικά. Από όλα τα κόμματα μόνο το ΛΑ.Ο.Σ με εκφράζει πολιτικά. Αν όχι απόλυτα, τότε σε μεγάλο ποσοστό, που να δικαιολογεί τη ψήφο μου πρός τα εκεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άκυρο rules :D
Είναι και δημιουργικό το άκυρο!
Στις περσινές φοιτητικές είχα ρίξει ένα σερβιετάκι που έγραφε πάνω "Είστε όλοι μ***πανα" :lol:
Στις φετινές δεν πήγα καν.
Ούτε στις κανονικές θα πάω εκτός αν με υποχρεώσουν.
Είχα μπει πέρσι στην ΚΝΕ γιατί νόμιζα οτι τουλάχιστον αυτοί είναι ιδεολόγοι.
Απογοητεύτηκα οικτρά και έφυγα μετά απο ένα μήνα (αυτοί βέβαια έκαναν πολύυ καιρό να με διαγράψουν).
Μακριά απο μας. Ουστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
ψ. MonaXoS, με κούφανες λιγάκι για τον λόγο που δεν ψηφίζεις Κ.Κ.Ε. :P.
Ναι; Κάτσε να το εξηγήσω λίγο γιατί έτσι ακούγεται λίγο κουφό! :P

Απλά ο κομμουνισμός ως ιδεολογία μπορώ να πω ότι έχει μερικά υπέρ και το αναγνωρίζω αυτό. Πολλοί οπαδοί του όμως (τουλάχιστον έτσι όπως τους έχω γνωρίσει εγώ και όχι φυσικά όλοι!!!) επιμένουν να είναι τυφλοί μπροστά στα εγκλήματα του παρελθόντος, πράγμα που δείχνει ότι δεν ξέρουν να παραδέχονται λάθη και φυσικά να τα διορθώσουν. Με τέτοια μυαλά η ιδεολογία πάει περίπατο. Η στενοκεφαλιά αυτή ουσιαστικά οδηγεί σε πνευματική στειρότητα και η μουλαριά στο να κάνουν ένα βήμα πίσω στα "πιστεύω" τους μου αφήνει άσχημη γεύση.

Φυσικά υπάρχει και ο αντίποδας. Έχω γνωρίσει και άτομα που είναι μεν κομμουνιστές, αλλά είναι ανοιχτοί σε αναθεωρήσεις και σε κριτική απέναντι στην ιδεολογιά κ την πολιτική του παρελθόντος, κριτική την οποία κάνουν οι ίδιοι πολλές φορές! Μιλάω και πάλι εκ πείρας με φίλους. Δυστυχώς, προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτή είναι η μειοψηφία.

Όλα αυτά χωρίς να κατακρίνω τον οποιοδήποτε είναι κομμουνιστής, έτσι; Αλίμονο! Όλες οι φωνές είναι καλό και σωστό να ακούγονται. Έτσι πρέπει σε μία δημοκρατική χώρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
ΚΚΕ με τίποτα όχι (μόνο) για τον λόγο που λέει ο monaxos αλλά κυρίως γιατί το ΚΚΕ προβοκατόρικα διασπάει μια ζωή όλους τους αγώνες (φοιτητικούς, εργατικούς) καθώς και την αριστερά στο σύνολό της. Είναι το μοναδικό κομμουνιστικό κόμμα στην Ευρώπη το οποίο είναι τόσο προσκολλημένο στην Σοβιετική Ένωση.

ΝΔ, ΛΑ.Ο.Σ. κτλ. δεν θα ψήφιζα με τίποτα γιατί ο χώρος της δεξιάς δεν με εκφράζει σαν άνθρωπο σε καμία περίπτωση (για να μην αναφερθώ σε στελέχη των κομμάτων που είχαν ενεργή συμμετοχή στη χούντα και μας το παίζουν σήμερα δημοκρατικοί).

Έτσι μένει το ΠΑ.ΣΟ.Κ και ο ΣΥΝ. Ο χώρος της κεντροαριστεράς με εκφράζει αρκετά. Δυστυχώς όμως τα τελευταία χρόνια το ΠΑΣΟΚ έχει πάρει δεξιά στροφή και με παιδαριώδεις χειρισμούς της νυν ηγεσίας του έχει οδηγηθεί στην παρακμή. Όσο είναι ο Γιωργάκης πάνω, δεν νομίζω ότι υπάρχει καμιά ελπίδα να αναγεννηθεί. Ενδεχομένως με νέο πρόεδρο (Βενιζέλο ή όποιον άλλο) κάτι μπορεί να αλλάξει. Ως τότε όμως μάλλον θα το έριχνα στο Συνασπισμό, κόμμα που δεν γυρίζει την πλάτη στην Ευρώπη και είναι αρκετά ρεαλιστικό (για αριστερό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να ρωτισω λιγο σχετικα με το λαυκο/ακυρω οσους πιστευουν οτι αυτο ειναι καλυτερο μια και κανενα κομα δεν τους αντιπρωσοπευει.
Καταλαβενω τον τροπο με τον οπιον σκευτεστε, αλλα δεν πιστευετε οτι θα ητανε καλυτερο να ψηφισετε καπιο κομμα που δεν εχει στον ηλιο μοιρα (Του Βεργη, τους Φιλελευθερους, τους Κεντροους, την Πρωτη Γραμμη κλπ) απ'το να ψηφισετε απλα ακυρω; Το "Ειστε ολου Μ****πανα" δεν βοηθειαει ιδιετερα, απλα σαν συνολο πολλα λευκα τους ταρακουνουν, αλλα αμα δουνε τα μεγαλα κοματα οτι τα μικρα αρχιζουν να περνουν ψηφους δεν θα αρχισουν να κανουν κατι για να παρουν ισω της ψηφους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από lost_in_space:
Και να μπορούσα να ψηφίσω δεν θα πήγαινα καθόλου να ψηφίσω γιατί όλοι το ίδιο πράγμα είναι με διαφορετική μάσκα.
Εγώ μπορώ και όπως λες και εσύ, δεν θα πάω καν. Είμαι αδιάφορος στο ποιος θα βγει γιατί τα ίδια λαμόγια είναι όλοι. Έτσι κι αλλιώς το παιχνίδι γίνεται ανάμεσα σε 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Emufear και οι άλλοι ρίξτε την ψήφο και στη δημοσκόπηση. Έτσι για να μη χαθούμε μετά όταν γίνουν πολλές οι απαντήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Να ρωτισω λιγο σχετικα με το λαυκο/ακυρω οσους πιστευουν οτι αυτο ειναι καλυτερο μια και κανενα κομα δεν τους αντιπρωσοπευει.
Καταλαβενω τον τροπο με τον οπιον σκευτεστε, αλλα δεν πιστευετε οτι θα ητανε καλυτερο να ψηφισετε καπιο κομμα που δεν εχει στον ηλιο μοιρα (Του Βεργη, τους Φιλελευθερους, τους Κεντροους, την Πρωτη Γραμμη κλπ) απ'το να ψηφισετε απλα ακυρω; Το "Ειστε ολου Μ****πανα" δεν βοηθειαει ιδιετερα, απλα σαν συνολο πολλα λευκα τους ταρακουνουν, αλλα αμα δουνε τα μεγαλα κοματα οτι τα μικρα αρχιζουν να περνουν ψηφους δεν θα αρχισουν να κανουν κατι για να παρουν ισω της ψηφους;
Τα μεγάλα κόματα ξέρουν πολύ καλά που είναι το παιχνίδι. Σιγά μη φοβιθούν τους Οικολόγους. Όχι τίποτα άλλο αλλά αν δω τους οικολόγους να βγαίνουν τότε είναι που θα ανησυχώ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
ΣΥΝ.
Ανέκαθεν είχα ριζοσπαστικές απόψεις.ΚΚΕ δεν θα ψήφιζα ποτέ,γιατί είναι ένα τρομερά οπισθοδρομικό κόμμα και ομολογώ παρόλο που η Αλέκα δίνει ρέστα δεν με εκφράζει.

Βέβαια μπορεί να ψήφιζα και κάτι πιο ακραίο κυρίως από αντίδραση(Αντικαπιταλιστική Συμμαχία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Να ρωτισω λιγο σχετικα με το λαυκο/ακυρω οσους πιστευουν οτι αυτο ειναι καλυτερο μια και κανενα κομα δεν τους αντιπρωσοπευει.
Καταλαβενω τον τροπο με τον οπιον σκευτεστε, αλλα δεν πιστευετε οτι θα ητανε καλυτερο να ψηφισετε καπιο κομμα που δεν εχει στον ηλιο μοιρα (Του Βεργη, τους Φιλελευθερους, τους Κεντροους, την Πρωτη Γραμμη κλπ) απ'το να ψηφισετε απλα ακυρω; Το "Ειστε ολου Μ****πανα" δεν βοηθειαει ιδιετερα, απλα σαν συνολο πολλα λευκα τους ταρακουνουν, αλλα αμα δουνε τα μεγαλα κοματα οτι τα μικρα αρχιζουν να περνουν ψηφους δεν θα αρχισουν να κανουν κατι για να παρουν ισω της ψηφους;

Kronos, μα αν δεν τους (μας) εκφράζει κάποιο κόμα γιατί να το ψηφίσουν; Σκοπός είναι η ψήφος να πάει κάπου που σε εκφράζει. Αν δεν σε εκφράζει κάτι, γιατί να είναι ο εκπρόσωπός σου στην Βουλή; Ειδικά εάν ιδεολογικά δεν λέει και τίποτα παραπάνω (για τον καθένα προσωπικά) από τα άλλα κόματα δεν βρίσκω λόγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lexx:
Τα μεγάλα κόματα ξέρουν πολύ καλά που είναι το παιχνίδι. Σιγά μη φοβιθούν τους Οικολόγους. Όχι τίποτα άλλο αλλά αν δω τους οικολόγους να βγαίνουν τότε είναι που θα ανησυχώ. ;)
Δεν θα τους φοβιθουν οσοι περνουν κατω του 1%, αμα αρχισουν ομως το ΠΑ.ΣΟ.Κ. και η Ν.Δ. Να αρκουνται με ενα 30-35% και το ΛΑΟΣ και το ΚΚΕ και ο Συν. να εχουν κατι λιγοτερο απο τωρα και ολα τα μικρα μαζι να εχουν αλλο 30% τοτε δεν θα πρεπει το καθε κομμα ξεχωριστα να πιστεψει και να κανει πραγματικοτιτα ιδεες που να εκφραζουν τους περισσοτερους πολιτες μιας χωρας; Οσο απιλει μονο το ενα κομμα το αλλο τοτε δεν θα κανουν και πολλα, αμα ομως απιλουνται απο πολλα...

@monaxos, δεν διαφωνω, Αυτη ειναι η ιδεα τους ολου συστιματος. Αλλα οπως και παντου καμια φορα πρεπει να φευγουμε απο την πραγματικη ιδεα και να κανουμε καπια "φουστια" προκιμενου να καταφερουμε αυτο που θελουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Kronos, μα αν δεν τους (μας) εκφράζει κάποιο κόμα γιατί να το ψηφίσουν; Σκοπός είναι η ψήφος να πάει κάπου που σε εκφράζει. Αν δεν σε εκφράζει κάτι, γιατί να είναι ο εκπρόσωπός σου στην Βουλή; Ειδικά εάν ιδεολογικά δεν λέει και τίποτα παραπάνω (για τον καθένα προσωπικά) από τα άλλα κόματα δεν βρίσκω λόγο

Ακριβώς αυτό ;)
Άσε που τα έχω σιχαθεί πλέον τόσο που νιώθω οτι αν ψηφίσω κάποιο είναι σαν να βάζω το χέρι μου στα σκ@τά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Κανένα γιατι όλοι λένε ψεματα!
Κάντε με μια μερα πρωθυπουργό και θα τους δείξω εγω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Παντως αν θυμάμαι καλά από τότε που πήγαινα σχολείο και το μάθημα του δημοκρατικού πολιτεύματος, τα ακυρα - λευκά, μετράνε στο τέλος υπερ του πρώτου κομματος. Του δίνουν βουλευτές. άρα, όποιος ψηφίζει άκυρο λευκό, πέρα απ τον τροπο αντιδρασης - διαμαρτυρίας που επέλεξε, επιλέγει να ψηφίσει τελικώς τον πρώτο σε ψήφους... δλδ για την ελλάδα Ν.Δ. ή ΠΑΣΟΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top