Τι λέμε σε κάποιον που θέλει να αυτοκτονήσει;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πως αποτρέπουμε κάποιον απο την αυτοκτονία όταν πχ λόγω ερωτικής απογοήτευσης ή επαγγελματικού προβλήματος είναι αποφασισμένος; Ή όταν λέει οτι αν συμβεί το Χ θα αυτοκτονήσει; Τι επιχειρήματα θα χρησιμοποιούσατε ώστε να τον κάνετε να δει καθαρά τα πράγματα;
Ιδιαίτερα χρήσιμη θα ήταν και η γνώμη των ψυχολόγων της παρέας αλλά φυσικά όχι μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αν κάποιος είναι αποφασισμένος (και δεν το πετάει έτσι τυχαία) τον αφήνουμε στα χέρια ενός ειδικού.Καμμιά φορά δεν είναι μόνο το τι θα πεις(κάτι που μπορεί να σου υπαγορεύσει ένας ψυχολόγος) αλλά και πως θα το πεις.Κάθε άτομο θέλει ξεχωριστή αντιμετώπιση.Μην μπεις στην διαδικασία(αν το μνμ δεν είναι γενικό και αόριστο) να αποτρέψεις κάποιον μόνη σου όσο καλοπροαίρετες κι αν είναι οι προθέσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
kleftra δεν είναι πάντα εύκολο όμως να τον αφήσεις στα χέρια ειδικού. Πχ όταν στο λέει κάποιος που δεν γνωρίζεις καλά προσωπικά αλλά κυρίως μέσω net, τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν θα σου απαντήσω τώρα σε αυτό γιατί είναι κάπως γενικό έτσι όπως το θέτεις (και γιατί το μυαλό έχει κολλήσει τέτοια ώρα... :P).

Θα σου πω όμως πως οι αυτοκτονίες γίνονται κυρίως από άτομα με προϋπάρχοντα ψυχολογικά προβλήματα (90% περιπτώσεων). Οπότε το πιο πιθανόν είναι ένας που θα σου πει ότι θέλει να αυτοκτονήσει να είναι ήδη κάτω από ψυχολογική παρακολούθηση και άρα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον ηρεμήσεις, να του πιάσεις κουβέντα και να τον πείσεις να πάρει τον ψυχολόγο του το συντομότερο δυνατόν.

Αλλά στην περίπτωση (10%) που δεν έχει εκδηλώσει κάποια άλλο ψυχολογικό πρόβλημα προηγουμένως, καταρχήν θα πρέπει να χαλαρώσεις και να μην τρομάξεις. Οι περισσότεροι λένε ότι σκέφτονται να αυτοκτονήσουν (αυτοκτονικός ιδεασμός), λιγότεροι δείχνουν να είναι έτοιμοι (τάση), ακόμα λιγότεροι το προσπαθούν (απόπειρα) και ακόμη λιγότεροι το καταφέρνουν. Άρα θα πρέπει να λάβεις το μήνυμα όπως θα το λάμβανες εάν κάποιος σου έλεγε: Νοιώθω ότι βρίσκομαι σε αδιέξοδο και ότι η ζωή μου έχει πολλά εμπόδια. Σε αυτή την περίπτωση πάλι δεν μπορείς να κάνεις κάτι άμεσα (με την έννοια να τον αποτρέψεις "μαγικά") πέρα από την στήριξη. Και τις περισσότερες φορές αρκεί...

Ουφ. τα είπα! έκανα 15 λεπτά να τα γράψω! :|

A! απλά να τονίσω ότι και ο ψυχολόγος δεν είναι μάγος... Δεν έχει την "αντι-αυτοκτονική" συνταγή. Βλέποντας και κάνοντας. Οπότε δεν μπορώ να σου δώσω (όχι μόνο εγώ, αλλά κανένας άλλος) "οδηγό" ή κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το ξέρω οτι σπανίως φτάνουν στο σημείο αυτό, αλλά δεν ξέρεις ποτέ... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
kleftra δεν είναι πάντα εύκολο όμως να τον αφήσεις στα χέρια ειδικού. Πχ όταν στο λέει κάποιος που δεν γνωρίζεις καλά προσωπικά αλλά κυρίως μέσω net, τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά... :/:

Μπορείς να τον προτρέψεις να μιλήσει σε ένα ειδικό.Ξέρω πως αυτό δεν είναι εύκολο να πείσεις κάποιον να το κάνει, ειδικά αν δεν τον γνωρίζεις και καλά.Επίσης υπαρχουν και τηλεφωνικές γραμμες υποστήριξης.Στα λέω όλα αυτά για να μην αναλάβεις εσύ το βάρος της ευθύνης στην ατυχή περίπτωση που ο φίλος σου πραγματοποιήσει την επιθυμία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλή ιδέα οι τηλεφωνικές γραμμές υποστήριξης. Μήπως ξέρεις καμία ή που να βρώ να του πω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Παντως μην του πεις τι φυτοφαρμακο να παρει, θα βρεις τον μπελα σου αν κραταει logs! :P
Σε καθε περιπτωση, τις ανακοινωσεις μεσω νετ σε αγνωστο για αυτοκτονιες τις θεωρω τελειως απιθανες να συμβουν, αλλα θα συμφωνησω για το να παει σε ψυχολογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Στο παρελθόν είχα μια φίλη που πολύ συχνά κλαιγόταν για την χάλια ζωή της και κάποια στιγμή ανέφερε την λέξη αυτοκτονια....

Με έπιασε πανικός και δεν ήξερα τι να κανω και τι να της πω...
Ξαφνικά ένοιωσα να έχω την ευθυνη της ζωής της
Αρχισα να ρωταω δεξια κι αριστερα τι να κανω και πως να το κανω και τι να της πω

Εφτασα μέχρι σε ψυχολογο.... εγω αντι αυτης.... για λογαριασμό της...

Εμαθα λοιπόν ότι τα άτομα που σκοπεύουν όντως να αυτοκτονήσουν ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ!
Κανουν πραγματα που ειναι ενδειξεις αλλά δεν λενε ποτε... θα αυτοκτονήσω ή θέλω να αυτοκτονήσω... ή σκέφτομαι να αυτοκτονήσω...
Τα πράγματα που κανουν αφορουν κυριως αυτους που ειναι πολυ κοντα τους (οικογενεια και στενους φιλους)
Παράδειγμα: Παιρνουν ξαφνικά τηλέφωνο και σου λενε... ρε συ... εισαι κολληταρι και σε αγαπω πολύ... θέλω να σου χαρισω όλα μου τα αγαπημένα μου cd :worry:

Κοινώς και με κάποιο ιδιομορφο τροπο σου κληροδωτουν τα αγαπημένα τους αποκτήματα, σου λένε ότι σε αγαπουν και "κλεινουν τους ανοιχτους λογαριασμούς τους"

Οι περιπτώσεις σαν αυτή που περιγραφεις, ως επι το πλήστον είναι τα μάλα απογοητευμένα και στεναχωρημένα άτομα που έχουν απόλυτη ανάγκη την προσοχή σου... η πιθανότητα όμως του να αυτοκτονήσουν είναι μηδαμινή ως ανύπαρκτη.

Υπάρχουν επίσης άτομα που προσπαθούν με αυτή την κουβέντα που θα σου πουν, να σε χειραγωγήσουν και να σε εκβιάσουν ψυχολογικά ωστε να εισαι του χεριου τους...
Στις περισσοτερες περιπτωσεις το κανουν χωρις να το καταλάβουν...

ΑΝ λοιπόν έχεις το κουράγιο και την επόμενη φορα που θα σου πει... "αν συμβει αυτό, θα αυτοκτονήσω" γυρίσεις και του πεις..."ε οκ αν νομίζεις ότι αυτό είναι το καλύτερο για σενα και ότι έτσι θα λύσεις τα προβλήματα σου, κάντο" ... κατά κανόνα θα αντιμετώπισεις ένα επιθετικό άτομο που δεν θα το πιστεύει αυτο που του λες και που θα θυμωσει μαζί σου που δεν το καταλαβαίνεις...

Είναι επίσης πολύ πιθανό το άτομο το οποίο αναφέρεις να σε ζηλεύει για την κατάσταση που βρίσκεσαι όπως την έχει πλάσει στο μυαλό του και να μιζεριάζει με την δική του ζωή...
Ατομα που κλαιγονται όλη την ώρα για την άδικη ζωή και το πόσο χάλια περνάνε υπάρχουν παντού και πολλά.... αυτό που αποζητούν κατα βάθος είναι να νοιώσουν καλύτερα κάνοντας σε να νοιώσεις θκατα καθώς και ευθυνη για τη δική τους ζωή....

Στο παρελθόν με αυτή τη φίλη, μου έχει τύχει να νοιώθω ΤΥΨΕΙΣ που εγώ ήμουν "καλά" ενω αυτή δεν ήταν! Κι όταν τα έβαλα κάτω ειδα ότι η ζωή της ήταν κατα κανόνα πολύ καλύτερη απ τη δική μου αλλα την αντιμετώπιζε με πολύ διαφορετικό τροπο και με σαφως πολύ λιγοτερη αισιοδοξία απ οτι εγω.....

Μην νοιώθεις υπεύθυνη για τη ζωή των άλλων... δεν είσαι! Είσαι υπεύθυνη μόνο για τη δική σου πορεία ζωής....
Μην χάνεις τον προσανατολισμό σου απ τα δικά σου προβλήματα με το να μπαινεις μέσα στα προβληματα των άλλων.... (οχι να μην ακους και να μην προσπαθεις να βοηθήσεις, απλά μην τα κανεις κτημα σου)
Δεν βοηθας ούτε εσένα ούτε τους άλλους

Δεν ξέρω αν θα με πιστέψεις ή όχι αλλά το άτομο που λες ΔΕΝ προκειται να αυτοκτονήσει... αλλά ακόμα και ΑΝ όπως λες.... αυτή η μια μικρή πιθανοτητα στο εκατομύριο που σε κάνει να νοιώθεις ασχημα.... ε θα είναι επιλογή του και θα το έκανε έτσι κι αλλιώς... ότι και να του έλεγες... όσοι γιατροι και αν το έβλεπαν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Σύμφωνα με κάποιους, όποιος διατυμπανίζει ότι θα αυτοκτονήσει, τελικά δε το κάνει. Αυτοί που πραγματικά είναι επικίνδυνοι, είναι αυτοί που δε λένε ότι θέλουν να αυτοκτονήσουν, αλλά το κρατούν μέσα τους. Πιστεύω ότι αυτό έχει μια βάση, αλλά δεν το αποδέχομαι απόλυτα.(Κάλιστα κάποιος μπορεί να αυτοκτονήσει και να το έχει διατυμπανίσει προηγουμένως)

Θα σας πώ τί είχε κάνει μια οικογενειακή φίλη μας, όταν η δωδεκάχρονη κόρη της, της είπε ότι θέλει να αυτοκτονήσει. ''Εκεί είναι το μπαλκόνι, πήγενε και πήδα. Δε θα προσπαθήσω να σε εμποδίσω. Απλά να ξέρεις ότι όταν πεθαίνεις, είναι σα να κοιμάσαι αιωνίως, χωρίς να αναπνέεις, ή να αλλάξεις πλευρό. Χωρίς να βλέπεις όνειρα ή να υπάρχει η δυνατότητα να ξυπνήσεις κάποτε. Αυτό θες πραγματικά? Αν ναι αυτοκτόνησε.'' Τελικά η κοπέλα δεν αυτοκτόνησε... Βέβαια κανείς δε ξέρει αν τα εννούσε αυτά που είπε ή το είπε έτσι για να ''φρικάρει'' τη μάνα της. Εξάλλου μιλάμε για μικρό παιδί. (Αν και αυτό δε λέει και πολλά...) Πάντως, επικροτώ την ενέργεια της μάνας. Έκανε με το τρόπο της, τη κόρη της να σκεφτεί αλλιώς. Δε ξέρω βέβαια αν θα είχα τη ψυχραιμία να έκανα το ίδιο, αν είχα παιδί και μου τα έλεγε αυτά. Πιθανότατα να ''φρίκαρα'', και να το έτρεχα σε κάποιο ειδικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ουάου! Εγώ δεν θα μπορούσα να αντιμετωπίσω έτσι το παιδί μου, το ομολογώ! Νομίζω πως ακόμη και τώρα που "ξέρω" για τους αυτοκτονικούς, αν μου τύχαινε μία περίπτωση (εννοώ φίλος) δεν θα μπορούσα να το χειριστώ κατάλληλα. Εκείνη τη σιτγμή θα τα έχανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
από πείρα σου λέω ότι το χειρίζεσαι κατάλληλα αν και εφόσον δεν θες να χειρίζεται ο φίλος εσένα


εγώ τελικά τα κατάφερα...
όταν της είπα "οκ αντε αυτοκτόνα".... και έμεινε να με κοιτάει αποσβολωμένη για κανα δεκάλεπτο.... φυσικά και δεν το έκανε... άλλαξε θέμα στη κουβέντα και με ρωτησε αν θα βγαιναμε εξω το βραδυ :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Σύμφωνα με κάποιους, όποιος διατυμπανίζει ότι θα αυτοκτονήσει, τελικά δε το κάνει.
αυτο ειναι λαθος, οι περισοτεροι που αυτοκτονουν καποια στιγμη το εχουν συζητησει με φιλους/συγγενεις.



down the road, not cross the alley

ητοι, αν θελει να κοψει τις φλεβες του για να παιθανει πρεπει να τις κοψει κατα μηκος (του πηχη) οχι καθετα γιατι ετσι ειναι πιο ευκολο (και πιθανο) να τη γλυτωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Κάπου στο φόρουμ νομίζω ότι έχει ξανααναφερθεί, ένα ντοκυμανταίρ της κρατικής τηλεόρασης, που είχε να κάνει με άτομα που αυτοκτονούν ανακοινώνοντάς το σε chat rooms ή γενικά στο ίντερνετ.Εκεί έλεγε ότι ο υποψήφιος αυτόχειρας δε θέλει να ακούσει πόσο ωραία είναι η ζωή και άλλα τέτοια.Αυτός που ενδιαφέρεται να τον αποτρέψει μπορεί να ρωτήσει για το πώς σκέφτεται ο άλλος να αυτοκτονήσει.Από εκεί μπορεί να δει πόσο καλά το έχει σκεφτεί.Μπορεί μετά να του πει πόσο δύσκολο είναι να πετύχει μία απόπειρα.Πχ πέφτοντας κάποιος από το μπαλκόνι έχει περισσότερες πιθανότητες να ζήσει παράλυτος την υπόλοιπη ζωή του παρά να πεθάνει.Στη συγκεκριμένη εκπομπή έλεγε ότι με παρόμοιες μεθόδους συνήθως αποτρέπονταν να κάνουν απόπειρα όσοι το σκέφτονταν.Γενικά, η λογική ήταν να παίρνουμε σοβαρά αυτόν που λέει ότι θα αυτοκτονήσει.Αν δεν το εννοεί τότε όλα καλά, δεν υπήρχε κίνδυνος από την αρχή.Στις λίγες περιπτώσεις που το εννοεί, πρέπει αν νίωσει ότι και να θέλει δε μπορεί να αυτοκτονήσει.Ακούγεται κάπως απλοϊκό, αλλά αυτός που είναι στα πρόθυρα αυτοκτονίας δε σκέφτεται και πολύ καθαρά και ίσως να αρκεί κάτι απλό για να τον πείσει να μη το κάνει.
Όλα αυτά θεωρητικά πάντα.Προσωπικά, δεν έχω κάποια εμπειρία με το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Στο μάθημα κλινικής ψυχολογίας πάντως μάθαμε πως όσο πιο σοβαρή είναι η σκέψη τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα. Α! Και ΔΕΝ το ανακοινώνουν οι περισσότεροι epote (για την ακρίβεια πολύ μικρό ποσοστό το συζητάει γιατί αν το έχεις πάρει απόφαση δεν το ανακοινώνεις για να μην σε αποτρέψουν. Εφόσον το συζητάς, σημαίνει ότι θέλεις κάποιος να το σταματήσει αυτό...)

Αν κάποιος σου πει π.χ. θέλω να πεθάνω, ε, δεν χτυπάει κόκκινος ο συναγερμός, γιατί τα άτομα δεν το ανακοινώνουν έτσι.
Εάν σου πει θέλω να πεθάνω με χάπια, εκεί σοβαρεύουν τα πράγματα.
Εάν σου πει θέλωνα πεθάνω με χάπια, τα οποία θα πάρω όταν θα λείπουν οι γονείς μου από το σπίτι, ακόμη πιο σοβαρό
Εάν μάλιστα έχει κάνει συγκεκριμένο σχέδιο (π.χ. αυτή την Κυραική, όταν θα πάνε Εκκλησία) ακόμη χειρότερα
Επίσης, η βιαιότητα της σχεδιαζόμενης αυτοκτονίας είναι άλλος ένας σοβαρός παράγοντας. Για παράδειγμα αν κάποιος σου πει θα πάρω χάπια και ένας άλλος σου πει θα κρεμαστώ από το ταβάνι ή θα αυτοπυροβοληθώ με την καραμπίνα, τότε ο δεύτερος έχει περισσότερες πιθανότητες από τον πρώτο να το κάνει
Εννοείται ότι ο συνδιασμός των πιο πάνω κάνει τα πράγματα πιο σοβαρά...

ητοι, αν θελει να κοψει τις φλεβες του για να παιθανει πρεπει να τις κοψει κατα μηκος (του πηχη) οχι καθετα γιατι ετσι ειναι πιο ευκολο (και πιθανο) να τη γλυτωσει

Πολύ αστείο! Ωραίο θέμα διάλεξες για χιούμορ! :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Εγώ θα πρότεινα να αντιμετωπίζετε παρόμοιες καταστάσεις με τον τρόπο που περιέγραψε η ΚουΕ.
Όποιος είναι αποφασισμένος να το κάνει, θα το κάνει. Ενώ όποιος θέλει απλά να δημιουργήσει εντυπώσεις και να σας αποσπάσει τη προσοχή, πολύ απλά αν διαπιστώσει πως απέτυχε με εσάς, θα πάει να βρει άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Όποιος είναι αποφασισμένος να το κάνει, θα το κάνει. Ενώ όποιος θέλει απλά να δημιουργήσει εντυπώσεις και να σας αποσπάσει τη προσοχή, πολύ απλά αν διαπιστώσει πως απέτυχε με εσάς, θα πάει να βρει άλλον
οχι δεν ειναι ετσι...οι ανθρωποι που αυτοκτονουν αισθανονται οτι βρισκονται σε καποιο απελπιστικο αδιεξοδο.

αν μπορεσεις να τους βγαλεις η να τους δειξεις οτι υπαρχει διεξοδος τοτε δεν θα το ξνασκεφτουν. Το δυσκολο ειναι να εντοπισεις τον τροπο με τον οποιο θα τους δειξεις το οτι υπαρχουν και αλλες λυσεις πολυ απλα γιατι οι ανθρωποι αυτοι εχουν φαει τα βραδυα τους ξαγρυπνοι σκεπτομενοι αυτα τα πραγματα οποτε το να πεις "η ζωη ειναι ωραια" η να προτεινεις καποια χαζολυση δεν προκειται να κανει τιποτα.

πρεπει να τον προσεγγισεις με ενα τροπο που να τον κανει να σταματησει να αισθανεται μονος του αντιμετοπος με τα δυσβασταχτα (στο μυαλο του) προβληματα του.

προσωπικα το εχω περασει το λουκι στην πλευρα του αποδεκτη. Εχω ερθει αντιμετοπος με ενα φιλο που ηθελε να παρει διπλομα ωστε να μπορεσει καποια στιγμη να το στουκαρει με 200 σε κανα τοιχο για να φανει σαν ατυχημα ωστε να μην πληγωσει τη κοπελια και τους γονεις τους με την ανικανοτητα του.

προσπαθισα να βοηθησω αλλα αυτες οι καταστασεις εχουν την ταση να σε παρασερνουν, η νοσηρη ψυχοσυνθεση ειναι πολυ ισχυρη και ακαμπτη με αποτελεσμα ενας τετοιος ανθρωπος πραγματικα να μπορει να καταστρεψει τη ζωη σου.

εξου και το κοψε "κατα μηκος"...

Επίσης, η βιαιότητα της σχεδιαζόμενης αυτοκτονίας είναι άλλος ένας σοβαρός παράγοντας. Για παράδειγμα αν κάποιος σου πει θα πάρω χάπια και ένας άλλος σου πει θα κρεμαστώ από το ταβάνι ή θα αυτοπυροβοληθώ με την καραμπίνα, τότε ο δεύτερος έχει περισσότερες πιθανότητες από τον πρώτο να το κάνει
Εννοείται ότι ο συνδιασμός των πιο πάνω κάνει τα πράγματα πιο σοβαρά...

στους αντρες περισοτερο απο τις γυναικες. Οι γυναικες πολυ σπανια αυτοκτονουν με βιαιο τροπο, φοβουντε την εμφανιση τους (χωρις πλακα). Συνηθος ειναι χαπια η κοβουν τις φλεβες τους. Ενω οι αντρες οντας καφροι και επιθετικοι απο τη φυση τους γουσταρουν μπιστολια:p

επισις, νομιζω οτι οι αντρες ειναι πιο επιρεπεις στα αλματα απο οτι οι γυναικες.

παντος αν δειτε αυτοχειρες, ολοι μα ολοι στο τελος προσπαθουν να σωθουν, παρακαμπτουν καθε ιδεολογια και επιθυμια, αναλαμβανει το ενστικτο εκει...

ΕΠΙΣΙΣ (ουφ) ακομα και σε ανθρωπους που εχουν κανει την πραξη εχει σημασια ΤΙ εκαναν. Για παραδειγμα καποιος που πηδηξε απο το μπαλκονι, η πυροβολιθηκε το πιθανοτερο ειναι πως θα ξαναδοκιμασει. Καποιος που εκοψε τις φλεβες του στη μπανιερα η ηπιε τρια κουτια ασπιρινες (λολ) εψαχνε προσοχη.

ειχα μια γνωστη που προσπαθησε να αυτοκτονησει πνιγομενη με μια σακουλα του σουπερ μαρκετ...λολ, δηλαδη την τηληξε γυρω απο το λαιμο της και εσφιξε και στη πορεια πηρε τηλεφωνο και ελεγε οτι αυτοκτονει, ελεος, αμα μου το ελεγε πιο νωρις θα τη σκωτωνα εγω free of charge (μεθοριακη η τυπησα παρεπιπτοντος-τα ειχε με τον παραπανω φιλο*)


*θελετε κατι αστειο? αυτη ειναι 10 χρονια μεγαλυτερη απο εκεινο

και τα ειχε πριν με τον ξαδελφο του φιλου που σκοτωθηκε με μηχανη

και τα εφτιαξε με το φιλο 2 βδομαδες μετα το θανατο του ξαδελφου

και ειναι 1.53, 110 κιλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
ειχα μια γνωστη που προσπαθησε να αυτοκτονησει πνιγομενη με μια σακουλα του σουπερ μαρκετ...λολ, δηλαδη την τηληξε γυρω απο το λαιμο της και εσφιξε και στη πορεια πηρε τηλεφωνο και ελεγε οτι αυτοκτονει, ελεος, αμα μου το ελεγε πιο νωρις θα τη σκωτωνα εγω free of charge (μεθοριακη η τυπησα παρεπιπτοντος-τα ειχε με τον παραπανω φιλο*)


*θελετε κατι αστειο? αυτη ειναι 10 χρονια μεγαλυτερη απο εκεινο

και τα ειχε πριν με τον ξαδελφο του φιλου που σκοτωθηκε με μηχανη

και τα εφτιαξε με το φιλο 2 βδομαδες μετα το θανατο του ξαδελφου

και ειναι 1.53, 110 κιλα

δεν μπορω να πω οτι βρισκω κατι αστειο στην κατασταση. δλδ και προσοχη να εψαχνε, η ζωη της πρεπει να ηταν σιχαμα για να ψαχνει με τετοιον τροπο. το οτι ειναι υπερβαρη και μεγαλυτερη και οτι εκανε τετοιες σχεσεις δειχνει ισα-ισα σε τι ερειπεια ηταν ο εαυτος της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κουε βοήθησες πολύ μπορώ να πω!
faithplus, όταν ήμουν έφηβη και όπως πολλοί έφηβοι κάποια στιγμή το είπα κι εγώ όντως κάπως έτσι αποτράπηκα! Μόνο που δεν μου το είπε κάποιος αλλά ενημερώθηκα εγώ!
Πάντως αρκετά απο αυτά που λέτε του τα είπα ενστικτωδώς! Πχ ότι με τις ασπιρίνες θα πονάει πάρα πολύ για αρκετή ώρα και αν δεν πετύχει (πράγμα αδύνατο κατ αυτόν γιατί θα είναι μόνος στο σπίτι) θα του βάλουν έναν μεγάλο σωλήνα μέσα στο στόμα μέχρι το στομάχι που θα βγάζει νερό κλπ κλπ
Πάντως λέει οτι έχει αγοράσει ήδη τις ασπιρίνες οπότε μάλλον δεν το λέει και πολύ επιπόλαια :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top