Save Nazanin

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
https://www.petitiononline.com/Nazanin/petition.html

Σώστε την Nazanin,

Προς: To γενικό γραμματέα των Ηνωμένων Εθνών, Κόφη Αννάν, την υψηλή Επίτροπο Ηνωμένων Εθνών των ανθρώπινων δικαιωμάτων, Louise Arbour, τον ηγέτη της ισλαμικής Δημοκρατίας του Ιράν, Ayatollah Seyed ali Khamenei, και τον επικεφαλή του Υπουργείου Δικαιοσύνης, IRI Ayatollah Mahmoud Has


Εμείς, οι υπογεγραμμένοι, ενδιαφερόμαστε για την τύχη της δεκαοκτάχρονης Nazanin που αντιμετωπίζει ποινή εκτέλεσης από την Ισλαμική Δημοκρατία του Ιράν.

Στις 3 Ιανουαρίου 2006, η δεκαοκτάχρονη Nazanin καταδικάστηκε σε θάνατο για δολοφονία από το δικαστήριο στο Ιράν αφού σύμφωνα με τις υπάρχουσες πληροφορίες παραδέχτηκε πως μαχαίρωσε σε βαθμό θανάτου το ένα από τα τρία άτομα που προσπάθησαν να βιάσουν την ίδια και την δεκαεξάχρονη ανιψιά της σε ένα πάρκο στο Karaj (προάστιο της Τεχεράνης) τον Μάρτιο του 2005. Ήταν τότε δεκαεπτά ετών. Η ποινή της θα επανεξεταστεί από το αρμόδιο Εφετείο και εάν εγκριθεί θα προωθηθεί στο Ανώτατο Δικαστήριο για επισημοποίηση.

Σύμφωνα με τις εκθέσεις στην Ιρανική εφημερίδα Eʼtemaad, η Nazanin είπε στο δικαστήριο ότι τρία άτομα είχαν πλησιάσει την ίδια και την ανηψιά της, τις ανάγκασαν να πέσουν στο έδαφος και προσπάθησαν να τις βιάσουν. Επιδιώκοντας να υπερασπιστεί την ανιψιά της και τον εαυτό της, η Nazanin χτύπησε τον έναν άνδρα στο χέρι με ένα μαχαίρι που είχε στην κατοχή της. Δεδομένου ότι τα άτομα συνέχισαν την επίθεσή τους, μαχαίρωσε άλλον ένα, εκ των ανδρών στο στήθος, το οποίο και προκάλεσε τελικά το θάνατό του.
Σύμφωνα με τις υπάρχουσες πληροφορίες δήλωσε στο δικαστήριο:

Θέλησα να υπερασπιστώ εμένα και την ανηψιά μου. Δεν ήθελα να σκοτώσω εκείνο το αγόρι. Εκείνη τη στιγμή δεν ήξερα τι να κάνω επειδή κανένας δεν ήρθε να μας βοηθήσει.
Εντούτοις καταδικάστηκε στη μέγιστη δυνατή τιμωρία βάσει του νόμου:
Θάνατο δια απαγχονισμού.

Απαιτείται άμεση δραστηριοποίηση για να σωθεί μια νεανική ζωή της οποίας το μόνο έγκλημα ήταν η προσπάθειά της να υπερασπιστεί τον εαυτό της. Η Nazanin όπως πολλοί άλλοι στη θέση της παγιδεύονται μεταξύ δύο ανεπιθύμητων επιλογών. Από τη μια, ο Ιρανικός ποινικός κώδικας περιορίζει σοβαρά τη δυνατότητα της αυτοάμυνας ως νόμιμη άμυνα. Αφ' ετέρου, εάν η Nazanin είχε επιτρέψει το βιασμό, θα αντιμετώπιζε πιθανή φυλάκιση, και θα κινδύνευε να μαστιγωθεί και να λιθοβοληθεί επειδή ήρθε σε σεξουαλική επαφή χωρίς γάμο, εκτός κι αν τέσσερις άνδρες μάρτυρες πιστοποιούσαν εξ ονόματός της, το βιασμό.

Επιπλέον, το Ιράν έχει συνυπογράψει το Διεθνές Συμβόλαιο Αστικών και Πολιτικών Δικαιωμάτων (ICCPR) και τη σχετική Συνθήκη για τα Δικαιώματα του Παιδιού (CRC). Υποχρεούται επομένως να μην επιβάλει την ποινή του θανάτου σε άτομα κάτω των δεκαοκτώ ετών.

Εντούτοις, η Διεθνής Αμνηστία έχει καταγράψει 18 εκτελέσεις ανήλικων εγκληματιών στο Ιράν από το 1990. Το 2005, καταγράφηκαν τουλάχιστον οκτώ εκτελέσεις ανήλικων εγκληματιών. Η Nazanin ήταν 17 ετών όταν της καταλόγισαν το αδίκημα και επομένως το Ιράν παραβιάζει τη συνθήκη.

Υποστηρίζουμε ότι η θανατική ποινή που επιβλήθηκε στην Nazanin θα πρέπει να μειωθεί αμέσως.
Πιέζουμε τις αρχές να διεξαγάγουν λεπτομερή διαδικασία επανεξέτασης της υπόθεσης, και ειδικότερα τα όρια της αυτοάμυνας όπως εκτίθενται λεπτομερώς στον Ιρανικό Ποινικό Κώδικα.
Πιέζουμε τις αρχές να εξασφαλίσουν ότι η οικογένεια της θα ενημερωθεί για το δικαίωμά της -βάσει του ισλαμικού νόμου- να ζητήσει χάρη/αμνηστία για την κατάδικο.
Απευθυνόμαστε στην ισλαμική Δημοκρατία του Ιράν και ζητάμε να τηρήσει τη δέσμευσή της σύμφωνα με το ICCPR και το ICC, στα οποία είναι κράτος-μέλος.

Μετάφραση απο Isiliel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Αν μπορείς κάνε ένα edit στο ποστ σου και γράψε 2 λόγια για το θέμα ώστε να ξέρει κάποιος τι είναι ο σύνδεσμος που θα ακολουθήσει.
Εγώ πάντως υπέγραψα :) Αν και ξέχασα να γράψω επώνυμο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Αν μπορείς κάνε ένα edit στο ποστ σου και γράψε 2 λόγια για το θέμα ώστε να ξέρει κάποιος τι είναι ο σύνδεσμος που θα ακολουθήσει.
Εγώ πάντως υπέγραψα :) Αν και ξέχασα να γράψω επώνυμο :redface:

Ακόμα μπερδέυεσαι να κάνεις 2 πράγματα μαζί ε? :P

Και αν μπορείς βρε neraida διόρθωσε λίγο και τον τίτλο, θα βοηθούσε κυρίως για άτομα με χαμηλο΄μπανγουιθ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Kinder...ο,τι ειχα να γραψω το εγραψα..σαν admins καντε ο,τι νομίζετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
[η μετάφραση μεταφέρθηκε στο πρώτο ποστ]

(να σημειώσω πως δεν είμαι μεταφράστρια και ενδέχεται να έχω κάνει λάθη. Όποιος τα εντοπίσει ας με ενημερώσει. Επίσης αν οι Mods κρίνουν πως πρέπει να μεταφερθεί η μετάφραση στο πρώτο post, ας το κάνουν και ας σβήσουν το δικό μου ποστ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πάντως έχουν υπογράψει πολλοί έλληνες απ' ότι βλέπω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Έλεος βρε παιδιά, τί νόμοι είναι αυτοί;;; :confused: :|

Άμα επέτρεπε τον βιασμό θα πήγαινε φυλάκή και πιθανότατα να υποστούσε [σωστά το έγραψα;] βασανισμό επειδή ήλθε σε σεξουαλική επαφή προτού παντρευτεί ενώ από την άλλη δε μπορούσε να αμυνθεί αλλιώς :confused: :/:

Έλεος με τους νόμους αυτών των χωρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Παίζει καμια περίπτωση να είναι προπαγάνδα των ΗΠΑ άραγε? Τα κάνουν κάτι τέτοια πριν ξεκινήσουν πόλεμο, τα απιστευτα έλεγα και για το Ιρακ πρίν τον πόλεμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το σκέφτηκα κι εγώ είναι η αλήθεια, αλλά ξέρω πως η νομοθεσία είναι εξωφρενική σε αυτές τις χώρες, ειδικά σε ότι αφορά τις γυναίκες, και άλλωστε αναφέρεται και στο επίσημο site της Διεθνούς Αμνηστίας εδώ:
https://web.amnesty.org/library/Index/ENGMDE130052006

Καλύτερα μια χαμένη υπογραφή, παρά μια υπογραφή λιγότερη! ;)

Επίσης έχω σκεφτεί και την πιθανότητα sites όπως το onlinepetitions να ευθύνονται για τα spam που γεμίζουν τα mailboxes μας, γι' αυτό έχω ένα web-based mail account που χρησιμοποιώ σε παρόμοιες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Παίζει καμια περίπτωση να είναι προπαγάνδα των ΗΠΑ άραγε? Τα κάνουν κάτι τέτοια πριν ξεκινήσουν πόλεμο, τα απιστευτα έλεγα και για το Ιρακ πρίν τον πόλεμο.
Είναι λογικό να περνάει από το μυαλό όλων αυτό, αφού "τυχαίνει" τέτοια θέματα να παίρνουν δημοσιότητα όταν μια χώρα αποτελεί στόχο της Αμερικής.Αυτό δεν κάνει φυσικά τέτοια φαινόμενα λιγότερο απαράδεκτα.Αλλά θα ήταν πιο ειλικρινές αν ασχολούνταν περισσότεροι με τέτοια ζητήματα, ακόμα και για χώρες που δεν αποτελούν στόχο βομβαρδισμών.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Καλύτερα μια χαμένη υπογραφή, παρά μια υπογραφή λιγότερη! ;)
Σίγουρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η μετάφραση της Isiliel (ευχαριστούμε!) μεταφέρθηκε στο πρώτο ποστ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,871 μηνύματα.
Ρε σα δε ντρέπονται λίγο λεω εγω... Από τη μία δεν κάνει να σε βιάσουν (εννοώ να πει κάποια οτι τη βίασαν) γιατι θα σε σκοτώσει το κράτος, από την άλλη δεν κάνει να μη τους αποτρέψεις (ουσιαστικά με αυτοάμυνα) να σε βιάσουν γιατί θα σε σκοτώσει το κράτος.

Σπουδαία.... Ωραίες κοινωνίες.... Τους μάρτυρες των βιασμών και τις δίκες με επιχειρήματα πότε θα τις ανακαλύψουν;:worry:

Να πω κυρία; Να πω; Όχι σύντομα πάντως:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Καταραμένοι υπανάπτυκτοι λεχρίτες. Από το 1979 που οι Ισλαμιστές κατέλαβαν εκεί την εξουσία, τέτοιου είδους δικαιοσύνη είναι συνηθισμένη. Γύρισαν τη χώρα αιώνες πίσω και φέραν το σκοταδισμό. Το φαινόμενο είναι γενικότερο και η συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι παρά μια σταγόνα στον ωκεανό. Ανυπομονώ, να αρχίσουν οι Αμερικανικοί βομβαρδισμοί σύντομα και να κλονιστεί συθέμελα αυτό το σιχαμερό τυρρανικό καθεστός. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εγω ανυπομονώ να πας στρατιώτης εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Υπέγραψα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χθες στο ράδιο άκουσα περί Nazanin και ότι υπάρχει και κάποιο αρθρο σε μια εφημεριδα (δεν θυμαμαι ποια)..απλά εψαξα στο internet αν υπάρχει κάτι γι αυτό το θέμα και βρήκα το site το οποίο έθεσα..simple as that...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,871 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Καταραμένοι υπανάπτυκτοι λεχρίτες. Από το 1979 που οι Ισλαμιστές κατέλαβαν εκεί την εξουσία, τέτοιου είδους δικαιοσύνη είναι συνηθισμένη. Γύρισαν τη χώρα αιώνες πίσω και φέραν το σκοταδισμό. Το φαινόμενο είναι γενικότερο και η συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι παρά μια σταγόνα στον ωκεανό. Ανυπομονώ, να αρχίσουν οι Αμερικανικοί βομβαρδισμοί σύντομα και να κλονιστεί συθέμελα αυτό το σιχαμερό τυρρανικό καθεστός. :mad:

Εγω στη θέση σου θα το σκεφτόμουν δυο φορές αν θα έπρεπε να πω τέτοια πράγματα.... Καταρχάς πιστεύω οτι είσαι από τα άτομα που λατρεύουν να βλέπουν μια σύρραξη από τον καναπέ του σπιτιού τους, χωρίς να υπολογίζεις καν τι εστί πόλεμος. Δεύτερο σημείο που θα θίξω... Να πάνε οι Αμερικάνοι στους Πέρσες και να τους κάνουν "τσα! Ήρθαμε για να φύγετε". Να διώξουμε δηλαδή το παρατράγουδο υπ' αριθμόν 1 για να ρθει το παρατράγουδο υπ' αριθμόν 2. Και μη μου πείς οτι δεν είναι παρατράγουδα! Πάρε τον ένα και χτύπα τον άλλο... Όλη η Γη είναι σα μια γελάδα, οι Πέρσες είναι μια κακή ίωση που την βλάπτει, αλλά δεν πειράζει, να φύγει η ίωση αλλά να έρθει -και πάλι- ο κτηνοτρόφος να την αρμέξει μέχρι αφυδάτωσης για να μην πεθάνει η κακομοίρα από την ίωση. :confused:

Εκτίθεσαι φίλε μου, εκτίθεσαι! Κακό συνήθειο για κάποιον που θέλει να λέει οτι σκέπτεται ορθά.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Και τί είναι προτιμότερο, η σημερινή κατάσταση στο Ιράν? Σου αρέσει εσένα? Δε νομίζω να υπάρχει άτομο που να νομίζει ότι η Δημοκρατία θα έρθει από κινήσεις, μέσα στη χώρα αυτή. Μόνο μια ξένη παρέμβαση μπορεί να φέρει αποτελέσματα. Δες τις γειτονικές χώρες του Ιράν που είναι σύμμαχοι των ΗΠΑ, και τί επίπεδο ζωής και ασφάλειας απολαμβάνουν. Αυτό τα λέει όλα. Ακόμα πιστεύω ότι πολλοί είναι αυτοί μέσα στο Ιράν που επιθυμούν μια αλλαγή. Και αυτή η αλλαγή μόνο με δραστικά μέτρα μπορεί να επέλθει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
...δες και τι ωραία είναι να μένεις σε compounds, με το αγκαθωτό συρματόπλεγμα πάνω από 5 μέτρα τοίχο, επειδή είσαι "σύμμαχος αμερικάνος" και δουλεύεις στις χώρες αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,871 μηνύματα.
Ναι ρε παλικάρι μου, μαζί σου. Δε μου αρέσει η κατάσταση στην Περσία. Μαζί σου και για το "δραστικές αλλαγές". Καλά στο επίπεδο των γειτόνων.... άστο... δεν είναι και τόσο απόλαυση όπως το περιγράφεις. Πιο πολύ συμβιβασμένη πρόοδος μου μοιάζει. Για να έχουν όλοι την ησυχία τους, στήνονται στο θεριό. Αυτο είναι η "συμμαχία". Ε για μένα δεν είναι απόλαυση να στήνομαι αλλά να στήνω (και μάλιστα όχι συρράξεις αλλά πολιτισμό). Εσυ που βλέπεις τον πολιτισμό; Στο οτι "Ανεβαίνει ο γείτονας στο κρεβάτι μου, για να μου πει πως θα κάνω σεξ με τη γυναίκα μου"; Από τη στιγμή που είμαστε 400 χώρες και οχι μια (κράτος Γη) δε μπορεί να πάει ο Τεξανός και να γκρινιάξει στον Πέρση. Αν όμως ενωθούν οι φωνές από κάθε φυλή της Γης, έχουν δικαίωμα να σταματήσουν τα αίσχη του Πέρση.

Δες το κι αλλιώς. Κάνεις σεξ στο αυτοκίνητο. Έτσι και σε δεί κόσμος, την έβαψες, θα σε πάνε μέσα και καλώς μάλιστα. Αν έρθω όμως μόνο εγω και κάνω μπανιστήρι, δε μπορώ να μπω στο αμάξι να σου αρπάξω το λιθρίνι και να το βάλω στη μύτη της κοπέλας σου...

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top