Τι θα διάλεγες, εσένα ή την μητέρα σου;

Θα διαλέγατε να πεθάνει η μητέρα σας για να ζήσετε έσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
  • Ναι

    Ψήφοι: 25 37.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 42 62.7%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Black_Butter_flies:
Λοιπόν, εκτός του ότι με ανατρίχιασε λίγο το topic :hmm: έχω να πω το εξής:
Ας σκεφτούμε όλοι τι είδους ζωή θα ζούσαμε ξέροντας ότι είχαμε την ευκαιρία να σώσουμε έναν άνθρωπο που αγαπάμε και δεν το κάναμε.
Για μένα προσωπικά θα ήταν εφιάλτης.


ας σκεφτούμε επίσης και τι είδους ζωή θα έκανε η μάνα μας γνωρίζοντας ότι έχασε το παιδί της για να ζήσει αυτή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
εγώ λέω να σκεφτούμε τπτ άλλο :| :(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
ας σκεφτούμε επίσης και τι είδους ζωή θα έκανε η μάνα μας γνωρίζοντας ότι έχασε το παιδί της για να ζήσει αυτή...
Τελικά οδηγούμαστε σε έναν φαύλο κύκλο....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
ας σκεφτούμε επίσης και τι είδους ζωή θα έκανε η μάνα μας γνωρίζοντας ότι έχασε το παιδί της για να ζήσει αυτή...
Όπως είπε και ο Exposed_Bone είναι φαύλος κύκλος.
Όμως, για το σενάριο το οποίο αναλύουμε, η μάνα τουλάχιστον δεν κάνει καμία επιλογή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φαντάζομαι πάνω κάτω την ίδια απάντηση θα είχαμε ακόμη και αν η μάνα είχε την επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anakin

Νεοφερμένος

Ο Anakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
δεν καταλαβα το σκεπτικο της υποθεσης. ποιος ο λογος να πεθανω αν ηταν αρωστη η μανα μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Φίλε Exposed_Bone, κρίνοντας από το τελευταίο πόστ, νομίζω ότι δεν έθεσες σωστά την ερώτηση. Η ερώτηση θα έπρεπε να είναι του τύπου: Υποθέστε ότι σας έχουν πιάσει με τη μητέρα σας, κάποιοι άγνωστοι σχιζοφρενείς δολοφόνοι (Λεμε τώρα...) Σας λένε ότι θα αφήσουν μόνο τον ένα από τους δυο να ζήσει και ο άλλος θα πεθάνει. Πρέπει εσείς να κάνετε την επιλογή για το ποιός θα ζήσει. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή, εσείς ή η μητέρα σας, τί θα διαλέγατε? ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να σωθείτε και οι δύο ή να δραπετεύσετε.

Σε αυτή τη περίπτωση, θα διάλεγα να ζήσω εγώ, όσο σκληρό και αν ακούγεται. Παρόλα αυτά, αν είχαν πιάσει εμένα και το πατέρα μου, θα διάλεγα να ζήσει ο πατέρας μου δίχως άλλη σκέψη. Ο πατέρας μου, είναι και το μοναδικό άτομο στο κόσμο που θα διάλεγα να σωθεί αυτός και να πεθάνω εγώ στη θέση του. Τί να κάνουμε, δεν αισθάνομαι το ίδιο και για τη μάνα μου-Χωρίς φυσικά να θέλω το κακό της. Την αγαπώ αλλά λιγότερο από τον εαυτό μου ή το πατέρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δε θέλω να βιώσω το θάνατο αγαπημένου μου προσώπου ..
θα είμαι μια ζωντανή νεκρή..
εκτος αυτού..(μία αισθηση που την έχω τα τελευταια χρονια)...νιώθω γεμάτη..ωστε να μη με νοιάζει αν θα πεθάνω αύριο...
τον δικό μου θάνατο δεν τον φοβάμαι...σαν σκέψη τουλάχιστον...

** βέβαια μιλάω εκ του ασφαλούς..όπως όλοι μας..
απλά αυτή την αίσθηση έχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ και στην περίπτωση που αναφέρει ο Crow θα διάλεγα εμένα αντί του πατέρα ή της μάνας μου. Όσο κι αν τους εκτιμώ, θεωρώ οτι ό,τι είχαν να προσφέρουν, κατά μεγάλο βαθμό το έχουν ήδη προσφέρει. Τόπος στα νιάτα ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ειναι βεβαια περιπτωσεις στις οποιες κανεις μας δε θα θελε να βρεθει.

Ομως νομιζω οτι οι περισσοτεροι θα διαλεγαν να ζησουν οι ιδιοι και οχι ο γονιος τους.
Επισης πολλοι γονεις θα το προτειναν αυτο. Ειδικα οσοι αγαπουν βαθυτατα τα παιδια τους.
Και γενικα ειναι πιο λογικό να ζησει ο νεος παρα ο ηλικιωμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Πολύ δύσκολη ερώτηση..:hmm: :hmm: :hmm:

Μάλλον θα συμφωνήσω με την Κακή Επιρροή.
Η μητέρα μου θα πέθαινε αν ποτέ πέθαινα εγώ για να ζήσει αυτή και πιστεύω η κάθε μάνα, όχι μόνο η δική μου. Όπως ακριβώς φαντάζομαι ότι θα έκανα και εγώ αν είχα παιδί. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από άναν γονέα να θάβει το παιδί του και στην προκειμένη περίπτωση θα μισύσε η κάθε μάνα τη ζωή της για την οποία έχασε το παιδί της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...
Όντως είναι πολύ δύσκολη ερώτηση, γιατί αφορά ζωές, αλλά η απάντηση μου και μένα είναι ότι θα έκανα αυτό που θα ήθελε πραγματικά η μαμά μου...Όσο σκληρό κι εγωιστικό κι αν ακούγεται, να πεθάνει εκείνη....Επειδή είμαι η ίδια μητέρα και ξέρω, ποτέ των ποτών δε θά'θελα να ζήσω εγώ και να πεθάνει το παιδί μου [ειδικά αν ήξερα για ποιό λόγο πέθανε]! Θα ήμουν απλώς μια ζωντανή-νεκρή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
να προσθέσω κάτι..διότι διαβάζω συνέχεια ότι θεωρείτε εγωιστικό να επιλέξετε να ζήσετε εσεις αντί της μητέρας σας...
εξίσου εγωιστική φαντάζει και η άλλη επιλογή...
και κατά την ταπεινή μου άποψη..έξω από το χορό ..πολλά τραγούδια λέγονται...ειδικά για ένα τόσο σημαντικό θέμα...όπως είναι ο θάνατος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα εγωισμού κάποιος να επιλέγει να ζήσει αντί των γονιών του.Εγωιστικό θα ήταν αν η επιλογή ήταν πχ.μεταξύ αυτού και του αδερφού του.
Αλλά στο θέμα των γονιών, όσο δύσκολη κι αν φαντάζει η επιλογή είναι και η πιο λογική, τόσο γιατί κανένας γονιός δεν θα μπορούσε να ζήσει με αυτό το βάρος όσο και γιατί οι γονείς μας αυτό που θέλουν να αφήσουν πίσω τους φεύγοντας είμαστε εμείς, κατά κάποιο τρόπο μέσα απο εμας(και των απογόνων μας αργότερα) διαιωνίζονται και οι ίδιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα εγωισμού κάποιος να επιλέγει να ζήσει αντί των γονιών του.Εγωιστικό θα ήταν αν η επιλογή ήταν πχ.μεταξύ αυτού και του αδερφού του.
Αλλά στο θέμα των γονιών, όσο δύσκολη κι αν φαντάζει η επιλογή είναι και η πιο λογική, τόσο γιατί κανένας γονιός δεν θα μπορούσε να ζήσει με αυτό το βάρος όσο και γιατί οι γονείς μας αυτό που θέλουν να αφήσουν πίσω τους φεύγοντας είμαστε εμείς, κατά κάποιο τρόπο μέσα απο εμας(και των απογόνων μας αργότερα) διαιωνίζονται και οι ίδιοι.

Ναι, όντως, έτσι είναι τα πράγματα, kleftra μου. Αυτή είναι η ουσία δλδ.
Ο χαρακτηρισμός "εγωιστικό" χωράει μόνο στην έννοια ότι επιλέγεις εσένα και αφήνεις να πεθάνει ένας άλλος για να ζήσεις εσύ. Μόνο εκεί. Στη συγκεκριμένη σχέση όμως που μιλάμε, όντως, δεν πρόκειται για κάτι εγωιστικό.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Η μάνα μου διότι δεν θα ήταν σίγουρο για το αν θα ζήσει ή όχι αλλά και αυτή θα προτιμούσε να πεθάνει και να ζήσω εγώ οπότε αν το ήθελε ... Θα της έκανα την χάρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω γιατι ειναι για σας αλλο να επιλεξει κανεις να ζησει αντι των γονεων του (οποιος και να ειναι ο λογος) και αλλο αντι καποιου αλλου αγαπημενου του προσωπου οπως ειναι τα αδερφια του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
για μένα είναι άλλο να πρεπει να διαλέξω ανάμεσα στη μάνα μου και την αδερφή μου...
όπως έχω γραψει πιο πριν ανάμεσα σε μενα και τη μάνα μου, θα διάλεγα να πεθάνει η μαμά μου :'(
όσο να το κάνεις, είναι η πορεία της ζωής αυτή... τα παιδια θαβουν τους γονεις και οχι οι γονεις τα παιδια.... :'(

ανάμεσα σε μένα και την αδερφη μου όμως.. τα πραγματα αλλάζουν..
η αδερφή μου έχει 3 παιδιά (Εγω κανένα ακόμα)... το ένα μωρό... σε καμία περίπτωση δεν θα επέλεγα να ζήσω εγώ και να αφησει πισω της 3 ορφανα!

υπάρχουν ουσιώδεις διαφορες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να πεθάνει κάποιος :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Μάλλον τη μητέρα μου γιατί θα έχει ζήσει ουσιαστικά τη ζωή της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top