Πρόβληματα σε εγκατάσταση τοπικών δικτύων (LAN)

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Έχω εγκατατήσει ένα μικρό οικιακό δίκτυο 2 υπολογιστών..
Μετά από ένα σωρό προβλήματα στην επικοινωνία τους [ρυθμίσεις των Firewalls/ IPs κτλ], τα κατάφερα και ο ένας αναγνωρίζει τον άλλον [οι κοινόχρηστοι φακελοι/συσκεύες, η επικοινωνία με το Microsoft NetMeeting κτλ είναι ok]..

Το πρόβλημα είναι στη κοινόχρηστη σύνδεση του Server που έχω ορίσει.
Δεν την αναγνωρίζει ο 2ος υπολογιστής ενώ κατα τις προσπάθειες μου να εγκαταστήσω το δίκτυο, κάποιο διάστημα αναγνωριζόταν. [Συγκεκριμένα, στην αρχή είχα πρόβλημα στην αναγνωριση του ένος PC με το άλλο και στο File sharing (ενώ η κοινόχρηστη σύνδεση αναγνωριζόταν κανονικά και έμπαινε το 2ο εξαρτώμενο PC), ενώ μετά την επίλυση της αναγνώρισης μεταξύ τους, έπαψε να αναγνωρίζεται η κοινόχρηστη σύνδεση :mad: ].

Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση που να αφορά τη κοινή χρήση μιας σύνδεση στο Internet σε ένα τοπικό δίκτυο;
[Πέρα του: Δεξί click στη σύνδεση> Properties > Advanced / Allow other network users to connect through this computer's internet connection ]

Μήπως έχει να κάνει με κάποιο ρύθμιση του Windows /Zone Alarm Firewall; :hmm:


help! τα νεύρα μου από χθες [έχω ξοδέψει κάμποσες ώρες και όταν επιδιορθώνω κάτι, χαλάει το άλλο :mad: ].

Παλιά που είχα στήσει το ίδιο δίκτυο με τη διαφορά ότι ο Client είχε Windows XP Home SP1, όλα ήταν ok μετά την εκτέλεση του οδηγού εγκατάστασης δικτύου.

Τώρα, τα λειτουργικά συστήματα είναι:
Server: Windows Media Center
Client: Windows XP Professional
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μηπως φταιει οτι ο server ειναι ο media center; τελος εχεις βαλει σαν gateway τον server; σαν dns τι εχεις βαλει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Τελικά το έλυσα το πρόβλημα!

Έβαλα τις παρακάτω ρυθμίσεις στον Server:


..ενώ στον client, έβαλα:
Obtain an IP address automatically
&
Obtain DNS server address automatically

και τέλος, άνοιξα τις ιδιότητες της σύνδεσης ''Local Area Network'' του client, είδα την IP που έχει και την όρισα ως trust IP στο Zone Alarm και όλα τα προβλήματα λύθηκαν. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
εχουμε την ιδια συνδεση καλε κ εγω εχω ενα μεγαλο οικιακο δυκτιο με 4 υπολογιστες κ εναν φορητο που χρησημοποιω κ στην δουλεια δεν ειχα προβλημα ν εγκαταστησω το δυκτιο αλλα το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι αμα κλεισω το κεντρικο υπολογιστη τερμα η συνδεση στο δυκτιο μου ειπαν οτι πρεπει να βαλω κ δευτερη γραμμη για χρηση φτουυυυυυυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
..ενώ στον client, έβαλα:
Obtain an IP address automatically
&
Obtain DNS server address automatically

και τέλος, άνοιξα τις ιδιότητες της σύνδεσης ''Local Area Network'' του client, είδα την IP που έχει και την όρισα ως trust IP στο Zone Alarm και όλα τα προβλήματα λύθηκαν. :clapup:


Aυτή η ρύθμιση ενδέχεται να σου δημιουργήσει πρόβλημα με το firewall...
και εξηγούμαι:
ο client κάθε φορά που ανοίγει η σύνδεση, θα ζητάει ΙΡ από το server.
Εσύ έχεις ορίσει μια συγκεκριμένη ΙΡ να περνάει από το firewall...
Έτσι αν κάποια στιγμή ο server δώσει άλλη ΙΡ στον client θα σε κόψει το firewall...
Πιστεύω πως αν στον client βάλεις:
IP: 192.168.0.2
netmask: 255.255.255.0
gateway: 192.168.0.1

θα είσαι 100% ΟΚ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Aυτή η ρύθμιση ενδέχεται να σου δημιουργήσει πρόβλημα με το firewall...
και εξηγούμαι:
ο client κάθε φορά που ανοίγει η σύνδεση, θα ζητάει ΙΡ από το server.
Εσύ έχεις ορίσει μια συγκεκριμένη ΙΡ να περνάει από το firewall...
Έτσι αν κάποια στιγμή ο server δώσει άλλη ΙΡ στον client θα σε κόψει το firewall...
Πιστεύω πως αν στον client βάλεις:
IP: 192.168.0.2
netmask: 255.255.255.0
gateway: 192.168.0.1

θα είσαι 100% ΟΚ!
Αυτές τις ρυθμίσεις τις είχα ορίσει εξ αρχής..
το δίκτυο λειτουργούσε κανονικά εκτός από τη κοινόχρηστη σύνδεση!
Μόλις έβαλα στο auto, η κοινόχρηση σύνδεση Internet αναγνωρίζόταν από τον client :| :hmm:

Ο client έχει απανεκκινήσει κάμποσες φορές από τότε που έβαλα το δίκτυο και η IP του δεν έχει αλλάξει ευτυχώς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cuto

Νεοφερμένος

Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ladycat:
εχουμε την ιδια συνδεση καλε κ εγω εχω ενα μεγαλο οικιακο δυκτιο με 4 υπολογιστες κ εναν φορητο που χρησημοποιω κ στην δουλεια δεν ειχα προβλημα ν εγκαταστησω το δυκτιο αλλα το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι αμα κλεισω το κεντρικο υπολογιστη τερμα η συνδεση στο δυκτιο μου ειπαν οτι πρεπει να βαλω κ δευτερη γραμμη για χρηση φτουυυυυυυυ
δευτερη γραμμη γιατι??γιατι δεν παιρνεις ενα wi-fi modem/router να κανεις την δουλεια σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γιατί μπορεί να έχει ντουβάρια στο σπίτι. Και να μην πιάνει τζίζους όταν απομακρυνθεί 10 μέτρα.


ΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ:mpinelik:



(διφορούμενη έννοια το doooβάρι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω το εξής πρόβλημα. Ενώ στο Network (έχω vista και στα 3 PC) δεν μου εμφανίζει τους υπολογιστές των τοπικών δικτύων αν γράψω στον Windows Explorer "//[Local IP]" μπορώ να δω κανονικά τα αρχεία του υπολογιστή, όσα φυσικά είναι shared.

Ωστόσο δεν ισχύει το ίδιο αν γράψω "//[Name of PC]".

Τι λάθος μπορεί να έχω κάνει στις ρυθμίσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Να ρωτησω και εγω κατι γιατι θα με φαει η περιεργια:P
Ενας γνωστος μου μεσω του κινητου του εντοπισε το ρουτερ μου,αλλα του ζητουσε κωδικο,γιατι ειναι κλειδωμενο....θεωρητικα , λοιπον αν ειχε τον κωδικο θα ειχε και προσβαση,ε;
Χρεωση θα υπηρχε;
Βασικα δεν καταλαβα πως το εντοπισε..οποιος ξερει κατι ας πει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μέσω του ασύρματου δικτύου που έχεις ενεργοποιημένο πήγε να μπει.
Μπορείς κανονικά μέσω κινητού να μπεις στο ίντερνετ μέσω ασύρματου δικτύου και είναι κανονικά όπως εσύ μπαίνεις από τον υπολογιστή του σπιτιού σου.Δε χρεώνει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μέσω του ασύρματου δικτύου που έχεις ενεργοποιημένο πήγε να μπει.
Μπορείς κανονικά μέσω κινητού να μπεις στο ίντερνετ μέσω ασύρματου δικτύου και είναι κανονικά όπως εσύ μπαίνεις από τον υπολογιστή του σπιτιού σου.Δε χρεώνει τίποτα.
και πως ακριβως γινεται;
εψαξα στο κινητο μου και δεν βρηκα λυση:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε γίνεται με όλα τα κινητά.
Αναζήτηση για ασύρματα δίκτυα κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Όχι, δεν έχει χρέωση...
..εκτός αν φτιάξεις το router σου να μετράει πόσα kb έκανε η χρόνο έμεινε και του στείλεις λογαριασμό εσύ στο τέλος του μήνα που γίνεται :P
(ουσιαστικά αυτό κάνει η vodafon και η cosmote).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
(ουσιαστικά αυτό κάνει η vodafon και η cosmote).
Και η wind ... Βασικά δεν υπάρχει άλλος τρόπος, φαντάζομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top