SE w810i

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Σκέφτομαι να το πάρω...
Λέει σαν κινητό;
Τα χαρακτηριστικά του μου αρέσουν...
Υπάρχει και το w810i, που είναι 60-70 ευρώ ακριβότερο... τα αξίζει;;
Για πείτε γνώμες.....

χαρακτηριστικά: w800i w810i



ΥΓ>Μάριεεεεεεεε! Δέβρω έξω!:D :P
(έτσι γράφεται το δέβρω; ):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Κοίτα, βασικά είναι σχεδόν όμοια:

Δες εδω μια σύγκριση:

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone2=1089&idPhone1=1402

Το 800 υπερέχει σε μνήμη 34ΜΒ εσωτερική, έναντι 20ΜΒ του 810 αλλά κατα τη γνώμη μου όταν έχεις να βάλεις και εξτρά καρτούλα και στα δυο (πχ 512ΜΒ) δε θα χρειάζεται να ανησυχείς.

Επίσης το 800 έχει καλύτερη αυτονομία (400 ώρες αναμονή και 9 ομιλία) έναντι του 810 (350 και 8 αντίστοιχα)

Το 810 όμως είναι λεπτότερο κατά ενα εκατοστό και έχει μεγαλύτερο τηλεφωνικό κατάλογο 1000 επαφές επί 24 πεδία έναντι 500 με 20. Επίσης το USB του είναι 2.0.

Τα λέει και στη διεύθυνση που σου έδωσα. Ουσιαστικά είναι θέμα γούστου και των ελάχιστων τεχνικών διαφορών τους.


ΥΓ: Κι ας μη με λένε Μάριο... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Λοιπον φιλε giostau...τα κινητα πανω κατω και στα περισσοτερα -σημαντικα- σημεια ειναι ιδια.
Δηλαδη:Οθονη,Camera,μεγεθος,βαρος,ποιοτητα φωτογραφιων,radio,ποιοτητα ηχου,πακετο αγορας...(Στο τελευταιο να σου πως οτι το w810 το παιρνεις με μια 512 καρτουλα στο πακετο.Το αλλο δεν ξερω.)

Απο εκει και περα στο W810 εχου προσθεσει ορισμενα πραγματκια που λειπουν απο το W800.
Αυτο ειναι το EDGE το οποιο σου χαριζει σαφως μςγαλυτερες ταχυτητες πλοηγησης στο net (αλλα στην Ελλαδα δεν ξερω κατα πσοσο αξιοποιησημο ειναι το EDGE...).
Μετα του εχουν αυξησει σημαντικα τον καταλογο ονοματων.Ουσιαστικα τον διπλασιασαν!
Απο 500 ονοματα επι 20 πεδια στο W800 το εκαναν 1000Χ24 πεδια!
Το οτι του εριξαν την εσωτερικη μνημη στο W810 απο τα 34 στα 20ΜΒ μην σε απασχολει γιατι δυσκολα (εως αδυνατο) να χρειαστει να λαβεις αρχειο ανω των 20ΜΒ).
Και σαν ποιοτητα κατασκευης στα ιδια επιπεδα ειναι, απλως στο W810 εχουν δωσει μερικες πιο φρεσκιες"πινελιες" και το εχουν κανει λιγο πιο μουρατο.
Να σου πω οτι στο W810 μπορεις να βαλεις μεχρι και 2GB καρτα ενω στο αλλο υπηρχε ενα προβλημα μετα τις 512...(Δεν ξερω αν εχει λυθει μετα την τελευταια αναβαθμιση λογισμικου.)
Τωρα ψιλοδιαφορες στο interface υπαρχουν και καποιες προσθετες στο W810 οσον αφορα την "επεξεργασια" φωτο κτλ κτλ, αλλα ειναι κυριως για να διακιολογησουν και την διαφορα τιμης.

Θελω να σε ρωτησω.Το W800 σε τιμη ερχεται;(για να υπολογισω.)
Εσυ πηγαινε ρωτα τι εχει πακετο αγορας του w800 (σε μερικα μαγαζια σα promotion δινουν και 512 δωρο, σε αλλα οχι).Εαν εχει καρτουλα 512 τοτε ουσιαστικα οι διαφορες απο το αλλο περιοριζονται ακομα περισσοτερο.
Γιατι αν δεν εχει, και αποφασισεις να δωσεις καμια 40αρα για μια 512, ε τοτε δεν μαμεις;Δωσε αλλα 20 και παρε κατευθειαν το W810 που θα την εχει μεσα.
Παντως αν μπορεις περιμενε κανα μηνα γιατι λενε πως μεσα στον ιουλιο θα βγει το Κ 8 0 0 το οποιο λενε να κανει καπου 400 και το οποιο θα ειναι ισως το απολυτο imaging κινητο.(γι' αυτο σε ρωταω και ποσο παει το μαλλι για τα αλλα δυο)

Εαν σε μπερδεψα σε τιποτα (πιθανο) πες το μου.:redface:

Α!και κατι τελευταιο!Το W810 δεν εχει προστατευτικο καμερας πισω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!:D

Μάριε το 800 έχει 350 και το 810 έχει 415...
αλλά έχω την εντύπωση πως και με το 800 δίνουν μνήμη 512ΜΒ...
άρα μάλλον δεν αξίζει και τόσο το 810...

Ο κατάλογος μου φαίνεται αρκετός και στο 800... έτσι κι αλλιώς γύρω στις 150 καταχωρήσεις έχω...
Άρα μάλλον πάω για το 800άρι....

Όσο για το Κ800, δε με ενδιαφέρει και τόσο η φωτογραφική στο κινητό. Έτσι κι αλλιώς έχω υτην ψηφιακή γι αυτή τη δουλειά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
χμμμ μαριε γιατι τονιζεις τοσο πολυ οτι το w810 δεν εχει προστατευτικο στην καμερα;

Τελος giostau, ετσι ελεγα και εγω για την ψηφιακη ... αλλα οταν αγορασα το k750i ... πλεον παιρνω την ψηφιακη μου σε πολυυυυ extreme περιπτωσεις! Το autofocus σκιζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τοτε giostau πηγαινε για το W800!;)
Εxposed δεν το τονιζω ιδιατερα, (τις φωτο τις εβαλα για επεξηγηση) απλως ειναι λιγο καπως να αφηνουν εκτεθμενο το πιο δυνατο σημειο του κινητου.
Ναι μεν το δαχτυλιδι της καμερας του W810 ειναι υπερυψωμενο για να μην ερχεται αμεσα σε επαφη με την επιφανεια που ακουμπα η πλατη του κινητου, αλλα σιγουρα δεν ειναι και προστατευμενο με τον καλυτερο δυνατο τροπο.(κοιτα για παραδειγμα το Κ750.)
Τελoς giostau οντως ο αριθμος επαφων αν και ο μισος στο W800 ειναι υπεραρκετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
giostau τωρα που το θυμηθηκα, πανω κατω τι θες απο το κινητο;
εαν δεν σε ενδιαφερει τοσο η camera και αν θες και καλη ποιοτητα, και καλη οθονη και τρομερο ηχο, και πολυ φτηνο ριξε και μια ματια στο καινουργιο Alcatel One Touch S853
Δεξι κλικ και "save as"
Video 1
Video 2
Video 3

Το ειχα δει τις προαλλες και μου αρεσε παρα πολυ, και ειδικα ο ηχος απο τα ηχεια του με εστειλε αδιαβαστο.Μονο alcatel δεν θυμιζει πραγματικα.το μεγαλο του "ατου" ειναι η τιμη η οποια ειναι καπου στα 200ευρω σκετη συσκευη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Tελικά πήρα το w810i!
Το βρήκα στην τιμή του 800 και το χτύπησα!
Η πρώτες εντυπώσεις (μετά το σοκ της μετάβασης από μενού Nokia σε SE), είναι ότι το κινητό είναι εξαιρετικό!
Πολύ καλή κατασκευή,
πολύ καλή ποιότητα ήχου στο ράδιο και στα mp3,
αρκετά εύχρηστο μενού (είπαμε μετά το πρώτο σοκ!),
καλή αυτονομία (6-7 μέρες με νορμάλ χρήση)...
Αυτά!
(την κάμερα δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα)

Επίσης, όταν το πήρα, το συνέκρινα λίγο με το 800...
Η οθόνη έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα! Στο 810 τα χρώματα της οθόνης είναι πολύ πιο ζωντανά από ότι στο 800!!

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Aφου το βρηκες στην ιδια τιμη, πολυ καλα εκανες και το πηρες!:clapup:
Οπως να το κανουμε ειναι ποιοομορφο/βελτιωμενο σε εμφανιση απο τον προκατοχο του.;)
Και πιστεψε με και απο την καμερα του υπερ ευχαριστημενος θα μεινεις!
Δεν θα σε αγχωνει πια το να εχεις την ψηφιακη παντα μαζι σου.(Γενικα μιλωντας);)

Το θεμα δεν το κλειδωνω, ωστε να μας πεις αργοτερα αναλυτικοτερα την γνωμη σου και ωστε εαν καποιος θελει να ρωτησει κατι για το κινητο, να το κανει εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top