Το όνομα των παιδιών...

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πρέπει για κάποιο λόγο να βγάζουμε τα παιδιά μας με τα ονόματα των παππούδων? Εγώ πάντος δεν είμαι διατεθημένος καθώς δεν με τρελαίνει κανένα απο τα ονόματα των γονιών/πεθερικών και έχω σκεφτεί κάποια που μου αρέσουν. Άσε που σιγά μην βγάλω την κόρη μου Καλιόπη να τρώει το δούλεμα στο σχολείο:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
κι εγώ κατά είμαι... τι δλδ, θα πρέπει να κάνουμε όλοι από 2 κορίτσια κ 2 αγόρια για να μείνουν ευχαριστημένοι όλοι; ε δε συμφέρει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ένα απλό έθιμο είναι. Δεν είναι ανάγκη να το τηρήσει κανένας αν δεν το θέλει. Κάθε χώρα έχει τα δικά της. Στις ΗΠΑ παίρνουν το όνομα του γονιού+Jr, στην Βουλγαρία ξέρω ότι παίρνουν σκέτο το όνομα του πατέρα (τα αγόρια), στην Κύπρο παλιά άλλαζαν και το επώνυμο σύμφωνα με το όνομα του πατέρα, σε εμάς παίρνουν το όνομα των παππούδων κ.ο.κ. Φαντάζομαι τα έθιμα είναι πάρα πολλά σε όλα τα κράτη του κόσμου.

Το παιδί μου εγώ σίγουρα δεν θα το βγάλω στο όνομα του πατέρα μου διότι δεν έχω κ τις καλύτερες σχέσεις μαζί του, οπότε ούτε καν θα νοιώσω τύψεις :P Γενικά το θεωρώ κάπως ακραίο να είναι δεσμευτική η συνήθεια αυτή για την επίλογη του ονόματος. Καλό είναι για τους αναποφάσιστους βέβαια...

Εγώ προσωπικά δεν θα σκεφτώ με το σκεπτικό του εθίμου κ το έχω συζητήσει και με τους δικούς μου... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εχεις δικιο Γιαννη...Το θεμα ειναι οτι μιας και το αγορι "πρεπει" να παρει το ονομα του πατερα του ανδρα ,ενω για το κοριτσι δεν τρεχει και τσοσο προβλημα, εχω παρατηρησει στην Ελλαδα στους ανδρες τα ονοματα να ειναι πανω κατω τα ιδια...
Καθολου ποικιλια.
Ενω αντιθετα στις γυναικες εχω συναντησει και συναντω συνεχεια πολυ ομορφα ονοματα και διαφορετικα.
Δηλαδη σε μια παρεα 5-6 αγοριων στανταρ θα συναντησω 2 να εχουντο ιδιο ονομα, ενω σε κοπελες οχι τοσο ευκολα.
Σε λιγο θα λεμε Γιωργος και θα γυρνα το μισο συνταγμα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Φυσικά! Γιατί δοκιμάστε να εξηγήσετε στον Γιαννη Παπαδόπουλο του Γεωργίου, που ο γιος του λέγεται Γεώργιος Παπαδόπουλος του Ιωάννη ότι το νέο μέλος της οικογένειας δεν θα βαφτιστεί ...Γιαννάκης!!! Και αμα το καταφέρετε (ειδικά όταν μιλάμε για άτομα της ηλικίας μας, ακα τους δικούς μας παππούδες-όχι ότι δεν συμβάινει πλέον) χωρίς ...ενδοοικογενειακή σύρραξη ελάτε πείτε το και σε μένα!!!

Τα κορίτσια βρε είναι αλλιώς;)... "Μιασμένα" καθώς είναι να μην...μπορούν να συνεχίσουν το όνομα της οικογένειας (γιατί εκτός των άλλων είμαστε όλοι και από πολύ μεγάλα τζάκια και άμα χαθεί το όνομα...:tongue: ) τη γλυτώνουμε που και που και έτσι μας ξεφεύγει και κανα πιο συμπαθητικό ονοματάκι... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Πρέπει για κάποιο λόγο να βγάζουμε τα παιδιά μας με τα ονόματα των παππούδων? Εγώ πάντος δεν είμαι διατεθημένος καθώς δεν με τρελαίνει κανένα απο τα ονόματα των γονιών/πεθερικών και έχω σκεφτεί κάποια που μου αρέσουν. Άσε που σιγά μην βγάλω την κόρη μου Καλιόπη να τρώει το δούλεμα στο σχολείο:mad:

Καταρχήν να σου πω πως το Καλιόπη είναι πολύ όμορφο όνομα!!! (Δεν γνωρίζω αν είναι της πεθεράς σου ή της μητέρας σου)
Κατά δεύτερον το όλο σκηνικό ξεκίνησε από τους άντρες....δηλάδη παλιότερα στις οικογένειες που γεννιόντουσαν αγόρια (που σήμαινε ότι το γενος θα συνεχιζόταν)δίνανε στο μωρό το όνομα του παππού κοκ......με τα χρόνια αυτό μεταφέρθηκε και στα κορίτσια....
Θεωρώ πως πλέον τείνει να ξεπεραστεί αυτό το φαινόμενο....και σίγουρα δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις αν δεν σου αρέσει κάποιο από τα ονόματα τους.....
Απλά(ίσως θα πρέπει) να είστε προετοιμασμένοι για μουτράκια, ψιλογκρίνιες κλπ, κλπ,....

Καλή τύχη ....
Και με την ευκαιρία....περιμένετε μωρακι;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
H πλακα ξερεις που ειναι; (οχι η περιοχη βρε συ!:P )
Οταν ενας γονιος εχει δυο αγορια, τα οποια κανουν απο ενα αγορι και εχεις δυο ξαδερφια τωρα να λεγονται και τα δυο Κωστας Παπαδοπουλος....:clapup: :D
Να δω εγω με το αδερφο μου τι θα κανουμε...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
Καταρχήν να σου πω πως το Καλιόπη είναι πολύ όμορφο όνομα!!! (Δεν γνωρίζω αν είναι της πεθεράς σου ή της μητέρας σου)
Κατά δεύτερον το όλο σκηνικό ξεκίνησε από τους άντρες....δηλάδη παλιότερα στις οικογένειες που γεννιόντουσαν αγόρια (που σήμαινε ότι το γενος θα συνεχιζόταν)δίνανε στο μωρό το όνομα του παππού κοκ......με τα χρόνια αυτό μεταφέρθηκε και στα κορίτσια....
Θεωρώ πως πλέον τείνει να ξεπεραστεί αυτό το φαινόμενο....και σίγουρα δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις αν δεν σου αρέσει κάποιο από τα ονόματα τους.....
Απλά(ίσως θα πρέπει) να είστε προετοιμασμένοι για μουτράκια, ψιλογκρίνιες κλπ, κλπ,....

Καλή τύχη ....
Και με την ευκαιρία....περιμένετε μωρακι;;;;;

Όχι ακόμα για το μωρό έχουμε καιρό μπροστά μας.
Έκανα το λάθος και δεν συμπλήρωσα ότι καλιόπη λέγεται απο τους φαντάρους η λεκάνη της τουαλέτας οπότε ο μύθος του είναι μια χαρά όνομα ψιλο-χαλάει! Γενικά υπάρχει κόσμος που το ξέρει και δεν γουστάρω το ζουζούνι μου να έρχεται κλαμένο απο το σχολείο γιατί όλο και κάποιος θα τις μαζέψει (ακόμα δεν το είδαμε...:P )
Μου αρέσει πολύ το Χριστίνα, Ιφιγένεια, Ηλέκτρα ΄και προς τα εκεί το σκεφτόμουν, στην τελική θέλω να δώσω στο παιδί μου ένα ωραίο όνομα και όχι να καλύψω τις ανάγκες κάποιου γονιού/πεθερού. Δεν έχω πρόβλημα με τις γκρίνιες τις έχω συνηθήσει και στην τελική πρώτα μετράει ο λόγος μου και της γυναίκας μου (που συμφωνεί) και μετά τών άλλων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
'Αρτεμη να τη βαφτίσετε... και μη μου πεις ότι θα σου θυμίζει τον Μάτσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
για αγόρι: Ρας










από το Ναβουχοδονόσορας :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Εμένα πάντως με έτρωγε να την βγάλω Μήδεια!
Με ξέχε**** η γυναίκα μου όμως:P
Κορυφαίο γέλιο θα είναι όταν θα έχω εγγόνια, θα ακούγονται τρελές ατάκες
...Πήρε η Μήδεια έρχεται για τα παιδιά..
... Τι θα κάνεις με το παιδί Μήδεια? κτλ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αληθινό περιστατικό, που συνέβη στο σόι μου (εδώ είναι που λέμε γ@*ώ το σόι μου):P:
Γεννιέται το κοριτσάκι, όλα καλά, και μετά από λίγο καιρό έρχεται η ώρα της βάφτισης...
Αποφασίζουν οι γονείς να τη βγάλουν Μαρία...
Το πρόβλημα ήταν ότι και οι δύο γιαγιάδες λεγόντουσαν... Μαριά!!!
Και γιατί πρόβλημα;
Γιατί ξέσπασε πόλεμος μεταξύ των γιαγιάδων!!!
Η κάθε μία έλεγε ότι το όνομα της μικρής ήταν για... την άλλη και ότι αυτή δεν την αγαπάει κανένας!!!:confused:
ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ;;;;


Αυτό που είπε ο Μάριος, συμβαίνει με μένα!
Έχω ακριβώς το ίδιο όνομα με ένα ξάδερφο....
(βέβαια έχουμε και 3ο Γιώργο στο σόι, αλλά είναι από αδερφή του πατέρα μου και έχει άλλο επώνυμο...):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Εμένα πάντως με έτρωγε να την βγάλω Μήδεια!
Με ξέχε**** η γυναίκα μου όμως:P
Κορυφαίο γέλιο θα είναι όταν θα έχω εγγόνια, θα ακούγονται τρελές ατάκες
...Πήρε η Μήδεια έρχεται για τα παιδιά..
... Τι θα κάνεις με το παιδί Μήδεια? κτλ:D

Ναι.....ενω το όνομα Μήδεια δεν σε παραπέμπει αλλού...:P ....(μύδια....:redface: )....στο Καλιόπη μου άρεσε που κόλλησες!:P
Από αυτά που ανέφερες το Ηλέκτρα είναι σούπερ!!!!:)
Αν είναι αγόρι;;; Τι όνομα σκέφτεστε να του δώσετε;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Καταρχήν πες μας αν περιμένετε γεννητούρια για να αρχίσουμε τις ευχές ή αν το θέμα το άνοιξες γενικά και αόριστα.:D

Η επιλογή του ονόματος θα πρέπει να γίνεται σύμφωνα με την γνώμη των γονέων.Πολλοί επιλέγουν να δώσουν τα ονόματα των παππούδων όχι μόνο λόγω παράδοσης ή συνέχισης του ονόματος αλλά και για να τιμήσουν τους γονείς τους.
Προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου το όνομα του παιδιού αλλά αν έχει δοθεί ήδη το όνομα των παππούδων σε άλλα εγγόνια θα επιλέξω κάτι άλλο, επειδή μου την δίνει όλα τα πρώτα ξαδέρφια να έχουν το ίδιο όνομα(εμείς που είμαστε ας πούμε 3 Γιωργίες και με την γιαγιά μου 4 ξέρετε τι ενοχλητικό που ήταν να τρέχουμε στην γιορτή μας πανικόβλητες απο την μια ξαδέρφη στην άλλη και μετά να κάνουμε τις οικοδέσποινες στην δική μας γιορτή;).
Πάντως εγώ θα ήθελα να δώσω έστω και σαν δεύτερο όνομα τα ονομάτα των παππούδων μου (γονείς της μαμάς μου) πρώτον γιατι είχαν μόνο κόρες και έτσι δεν ακούστηκαν και δεύτερον γιατί εκείνοι με μεγάλωσαν(λόγω της δουλειάς της μαμάς μου) και δυστυχώς δεν βρίσκονται πια στη ζωή.Αλλά και έτσι να μην γίνει καθόλου δεν θα με πείραζε.
Γενικά δεν έχω πρόβλημα αρκεί να μην είναι απο τα ονόματα που δεν μου αρέσουν και έτσι το παιδί μεγαλώνοντας με καταριέται μια ζωή(όπως έκανε μια γνωστή μου στην μάνα της μιας και την βγάλανε Λεμονιά εκ της γιαγιάς και το επίθετο της είναι Πεπόνα:D )

Κάτι άσχετο να ρωτήσω: Όταν δίνουμε αρχαιοελληνικά ονόματα δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δίνουμε και χριστιανικό μόνο για την βάφτιση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Σκηνικό:
εγώ και το άλλο μου μισό, επίσκεψη σε φιλικό ζευγάρι που περιμένει μπεμπέ:
Έχουμε αράξει στους καναπέδες και αρχίζουμε απαρίθμηση ονομάτων.
Πρέπει να είπαμε καμιά εκατοστή ονόματα (τα περισσότερα αρχαία).
Εμένα μου άρεσε το Μενέλαος και το Λυδία, και μερικά άλλα που δε τα θυμάμαι γμτ (μπορεί να τα θυμάται ο άλλος μου μισός, οπότε θα επανέλθω).

Ιδέα: για πείτε ονόματα που θα σας άρεσαν να έχουν τα παϊδάκια σας:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Κάτι άσχετο να ρωτήσω: Όταν δίνουμε αρχαιοελληνικά ονόματα δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δίνουμε και χριστιανικό μόνο για την βάφτιση;

βάφτιση = μάνεϋ για την εκκλησία. Πέτα σπόντες στο παπά που προβάλει αντίσταση στο όνομα του παιδιού, ότι θα πας σε άλλη εκκλησία (ακόμα και ότι θα το κάνεις καθολικό το παιδί), να δεις για πότε αλλάζει γνώμη (πραγματικό περιστατικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το ονομα των παπουδων το δυνουμε και σαν μια τιμη/ευχαριστιση στους γονεις μας που μας μεγαλωσαν, μας σταθικαν κλπ. Πρωσοπικα τον πρωτο μου γιο (αν κανω-που θελω να κανω) θα τον βγαλω Χρηστο, απο τον πατερα μου. Για δευτερο γιο αμα ειναι ωραιο το ονομα του πεθερου και αν η γυναικα μου θελει θα παρει το ονομα του. Για κορη αμα εχει ωραιο ονομα η πεθερα και θελει και η γυναικα... απο εκει και περα υπαρχουν παρα πολα ωραια αρχαια και μη ασυνιθιστα ονοματα. Για αγορι εχω πολλα αρχαια κατα νου, και για κορη τα τρια επικρατεστερα ειναι Αριστεα, Ανδρομαχη και Βαλασια.
Εγω εχω το ιδιο ακριβος ονομα με τον παπου μου μονο. Ο μονος αλλος Τασος στο ευριτερο σοΐ ειναι ο ξαδερφος μου (γιος της αδερφης του πατερα μου) ο οπιος ομως δεν εχει το ιδιο επιθετο, γιαυτο και επειδη ειμαι και το μιρκοτερο ειμαι το αγαπημενο απο τα εγγονια του παπου μου:D:clapup:

Δεν ξερω γενικα για τα αρχαια αλλα την αδερφη μου και την ξαδερφη μου μια χαρα της βαφτισανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Ιδέα: για πείτε ονόματα που θα σας άρεσαν να έχουν τα παϊδάκια σας:D

Αν είναι γένους θηλυκού, σίγουρα θα την ονομάσουμε Μινώα (από τον Μίνωα - το λατρεύουμε το όνομα αυτό!)....Αν είναι γένους αρσενικού είμαστε ανάμεσα στο Αλέξανδρος και το Ηρακλής....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:) μου αρέσει αυτό το θεμα.... ίσως γιατί εμεις πολύ το συζητάμε τελευταία.... το μελετάμε ένα πραγμα βρε παιδί μου :P


Είναι ένα εθιμο που δεν μπορω οτι με βρισκει σύμφωνη.... δε μου αρέσει...
Για πολλους και διάφορους πνευματικούς και μη λόγους....
Εχει να κάνει με κάποια βαθυτερα πιστευω μου για το ποιοι πραγματικα ειμαστε, πως γεννιόμαστε, για τους γονεις, για τους συγγενείς και διαφορα άλλα που δεν ειναι της παρουσης :P

Το λοιπόν.... εχω την τύχη να εχω αρκετα προοδευτικούς γονεις και την ευτυχία να εχω επίσης πολύ προοδευτικά πεθερικά :clapup:

Κανένας τους δεν ενδιαφέρεται να δωθεί το όνομα του...
ο δε πατέρας μου και η πεθερά μου που έχουν "άσχημα" ονόματα, φωνάζουν ότι σε καμία περίπτωση δεν θέλουν να βγει το ονομα τους και οτι αρκετα ασχημα περασαν αυτοι τα παιδικα τους χρονια με πολλα προβληματα δεν θέλουν και το εγγονι τους ;)
Σημειωση.. ο πατερας (και η μάνα μου επισης) μου το εχει αποδειξει κι ολας οτι το εννοει γιατι η αδερφή μου εχει 2 γιους και μια κορη και κανενα απ τα παιδια της δεν εχει ονομα παππου-γιαγιας :)


Θεωρω ότι η ονοματοδοσια ειναι πολυ σημαντικό πραγμα....
Το ονομα που φερει ο καθενας μας, τον ακολουθει για μια ολοκληρη ζωή και ταυτόχρονα... προσδιοριζει και το ποιος ειναι ως ένα μεγαλο βαθμο.... ή... ακόμα καλύτερα... αν η μαμά είναι ανοιχτή.... μπορεί να δώσει το όνομα με βάση του ΠΟΙΟ πραγματικά ειναι το παιδι της (κατι που "ξερει" απ την ώρα που το έχει μεσα της) -δικά μου πιστευω φυσικα όλα αυτα-

Μια Ανδρομάχη για παράδειγμα.... ενώ ειναι πολυ ωραίο ονομα.. θα πρέπει να δωσει πολλές μάχες με τους άνδρες :/:

Μια Μήδεια για παράδειγμα... επίσης πολύ ωραίο όνομα αλλά... βαρυα και πολύ άσχημη ιστορία... το ονομα λοιπον για τα δικα μου δεδομένα ειναι καταδικασμένο :P

Εμεις ψάχνουμε αρχαια ελληνικα ονόματα μεν, αλλά που δεν έχουν κι ένα βαρύ καρμα δε....
Για αγόρι ήταν εύκολο... έχουμε καταλήξει :redface: Απολωνας ... θεός του ήλιου :redface:
Για κορίτσι είμαστε ανάμεσα σε διάφορα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
@kleftra όχι βρε, δεν περιμένουμε παιδί γενικά συζητάω.

@erodia Για αγόρι έλεγα Αλέξανδρο ρε γμτ πάντος θέλω πολύ να είναι κορίτσι και να μοιάσει πολύ στην γυναίκα μου, θα είναι φοβερό ζουζούνι

Πάντως όντως τι γίνεται με τα αρχαία Ελληνικά ονόματα, πότε γιορτάζουν? Και γενικά υπάρχουν άλλα προβλήματα?

Έπίσης να σας πω την αλήθεια μου φαίνετε τελείως υποκριτικό να δίνεις το όνομα του παππού για να τον τιμήσεις, αν θες να τιμήσεις κάποιον μπορείς να το κάνεις με χίλιους δυο τρόπους αν είναι να τον τιμήσεις δίνοντας το όνομα του στο παιδί σου και μετά να τον στέλνεις στο γεροκομείο να το σέσω!
Αυτόν που πρέπει να σκεφτούμε πάντος είναι το ίδιο το παιδί στην τελική και λόγο δεν έχει στην επιλογή και εκεινο θα το φωνάζουν έτσι για την υπόλοιπη ζωή του. Φτάνει πια στους 489.000 Γιάννηδες 384.239 Γιώργηδες κτλ ας βρούμε και κάποια άλλα ονόματα. Το ξέρετε ότι σχεδόν ποτέ δεν έκανα γιορτή γιατί την ίδια μέρα είχαν 3 Θείοι μου ο παππούς μου και καμια 10αρία φίλοι των γονιών μου? Τα τελευταία χρόνια το γιορτάζουμε μόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top