Σενάρια άγχους

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Στα πλαίσια της διπλωματικής μου έχω να ετοιμάσω και έναν αρκετά μακρύ κατάλογο με μικρά σενάρια άγχους. Τι εννοώ; Σκοπός είναι μέσα σε 1-3 γραμμές να περιγραφεί μία σκηνή που μπορεί να προκαλεί άγχος.

Τα σενάρια θα πρέπει να είναι γύρω από τις εξής περιοχές:
1) Γενικό Άγχος
2) Ειδικό Άγχος (π.χ. αίμα, ζώα, ύψος κτλ)
3) Κοινωνικό Άγχος

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να συλλέξω τέτοια απλά σενάρια για να τα επεξεργαστώ. Απλά περιγράψτε μια τέτοια σκηνή που είτε ζήσατε εσείς είτε κάποιος γνωστός σας που μπορεί να προκάλεσε άγχος ή γράψτε μία από την φαντασία σας, αλλά αν γίνεται να είναι μέσα στις πιο πάνω 3 κατηγορίες και 1-3 γραμμές. Θα έχει και πλάκα νομίζω...

Υποτίθεται ότι όσα σενάρια θα επιλεγούν τελικά θα δωθούν προς βαθμολόγηση μέσω μίας κλίμακας (1-10 ας πούμε) του άγχους που νοιώθει ο καθένας αν υποθέσει ότι βρίσκεται στην σκηνή αυτή. Χονδρικά, σκοπός είναι να δούμε πως αντιδρούν άτομα με διαταραχές άγχους σε σχέση με άτομα του "κανονικού" πληθυσμού.

Και για να καταλάβετε τι εννοώ ξεκινάω εγώ με ένα παράδειγμα...

Είμαι σε ένα επαγγελματικό συνέδριο και χωρίς να είναι προγραμματισμένο με καλούν στο βήμα για να μιλήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
(αρκετά πρόσφατο)
Εκεί που δεν το περιμένω παίζει το ενδεχόμενο να αναλάβω ενα project κάμποσων χιλιάδων ευρώ και για να το πάρω πρέπει να βρω τρόπο να κόψω απόδειξη (αλλά δεν έχω κάνει ακόμα έναρξη...:().
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι.Σενάρια που προκαλλούν ξαφνικό φόβο (πχ είσαι στο αυτοκίνητο και εκεί που δεν το περιμένεις πετάγεται ένας πεζός ή ένα άλλο αυτοκίνητο από στοπ κτλ.), πιάνονται ως καταστάσεις άγχους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν, είναι μερικά φανταστικά παραδείγματα που προκαλούν άγχος:
1.Έρχεται η σειρά μου στο ταμείο να πληρώσω και αντιλαμβάνομαι πως δεν έχω το πορτοφόλι μου.
2.Ένα πολύ σημαντικό έγγραφο που επείγει να δοθεί στον διευθυντή και έχω παραλάβει έχει χαθεί απο το γραφείο μου και δεν μπορώ να το βρω.
3.Πρέπει να ανακοινώσω στον τάδε που μου δάνεισε το αμάξι του ότι του έκανα πολύ μεγάλη ζημιά.
4.Μόλις ξύπνησα και είδα ότι έχω αργήσει ήδη σε πολύ σημαντικό ραντεβού.
5.Περιμένω στην αίθουσα αναμονής για να παραλάβω σημαντικές ιατρικές εξετάσεις.
6.Περιμένω στην αίθουσα να δοθούν τα θέματα των πανελληνίων.
7.Μέσα στο πλήθος το παιδί μου άφησε το χέρι μου και δεν μπορώ να το βρω.
(αυτό μάλλον είναι σενάριο πανικού:P )

Αυτά μου έρχονται τώρα(μετά μπορεί να γράψω κι άλλα), προσαρμοσέ τα ανάλογα(εσύ ο ψυχολόγος όχι εγώ) και ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Να ρωτήσω κάτι.Σενάρια που προκαλλούν ξαφνικό φόβο (πχ είσαι στο αυτοκίνητο και εκεί που δεν το περιμένεις πετάγεται ένας πεζός ή ένα άλλο αυτοκίνητο από στοπ κτλ.), πιάνονται ως καταστάσεις άγχους?
Όχι. Φόβος είναι αντίδραση σε ένα εμφανές εξωτερικό ερέθισμα κινδύνου που απειλει άμεσα το άτομο, ενώ άγχος είναι η ίδια αντίδραση (φοβική) αλλά χωρίς να υπάρχουν εμφανή εξωτερικά ερεθίσματα κινδύνου που απειλούν το άτομο άμεσα. Δηλαδή στον φόβο η σειρά είναι ΕΡΕΘΙΣΜΑ=> ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ. Ενώ στο άγχος είναι: ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ (χωρίς ερέθισμα)

Το άγχος έχει να κάνει συνήθως με σκέψεις για το μέλλον (τι θα κάνω αν... τι βαθμό θα πάρω... τι θα γίνει αν... κτλ)


Βοηθάτε... βοηθάτε... Μην ανησυχείτε! Και την πιο άσχετη ιστορία να μου γράψετε, έχει μεγάλη αξία, πίστέψτε με!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
"που θα παρκάρω στο κέντρο/σε κεντρική περιοχή?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Χμμμ...θα προσπαθήσω και εγώ και ελπίζω να σε βοηθήσω λίγο:
1. Κάθομαι αμέριμνη στο σαλόνι μου απολαμβάνοντας την θέα και ξαφνικά αρχίζω να κουνιέμαι....γίνεται σεισμός(!)....κρύος ιδρώτας στο μέτωπο, κομμένα πόδια....(μετράει αυτο;) :redface:
2. Οδηγώ μέσα στην τρελή χαρά μετά την δουλειά και κατευθύνομαι προς το κέντρο από τον περιφεριακό......βρίσκομαι στην αριστερη λωρίδα και πηγαίνω με 120....σε μια στροφή από το αντίθετο ρευμα πετάγεται στο δικό μου μόλις λίγα μέτρα πριν από μένα.....το αυτοκίνητο καταστρέφεται και καλούμαι να βοηθήσω στον απεγκλωβισμό των τραυματιών.....(αυτο;):confused:
....αυτά μου ήρθαν και ελπίζω να σου κάνουν ή έστω να σε βοηθήσουν λίγο!:)
Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
"κοιμάμαι με τη μπαλκονόπορτα ανοιχτή, με λούζει κρύος ιδρώτας στη σκέψη ότι μπορεί να μπει κλέφτης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμμμ... μπορω να αραδιασω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΛΙΣΤΑ ΑΓΧΟΥΣ που αφορα προετοιμασιες γαμου :P :P :P


1) Ο γάμος ειναι στις 30 και εγω ενα μηνα πριν σκεφτομαι αν θα κοντινουν σωστα το νυφικο :P (α ρε μάνα... 20 ποντοι μου λειπουν απ τα κιλα μου)
2) Θα προλαβω να μοιρασω τα προσκλητήρια On time?
3) Θα μπορέσει η μαμα μου να παραστει σε όλο το μυστήριο?


ok enough με το θέμα γαμος...
σου εχω κι αλλα :P άλλα πραγματικά και άλλα εντελώς σεναριακά
1) Ο καλος μου οδηγει μηχανή...αργει να με παρει τηλεφωνο (ΠΑΝΙΚΟΣ, όχι απλά άγχος)
2) Στη δουλεια μου, έχουν απαιτησεις από μένα που αντικειμενικά δε μου φτανει ο διατειθέμενος χρόνος
3) Αργησα να κάνω τη φορολογική μου δήλωση και με παίρει τηλ ο λογιστής ότι υπάρχει προστιμο


οτι αλλο σκεφτω θα στο γραψω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
1)Περιμένω για να δώσω συνέντευξη για δουλειά.
2)Τα αποτελέσματα (της συνέντευξης) ήρθαν με γράμμα και ετοιμάζομαι να το ανοίξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Μερικά από τα άγχη μου αυτόν τον καιρό!

Έχω ενα πρόβλημα και πρέπει να παω να κάνω Ιατρικές εξετάσεις. Τι να είναι άραγε;
Πρέπει να επικοινωνήσω με τη Γερμανίδα. Θα τη βρώ; Κι αν δε χρησιμοποιήσω τηλέφωνο αλλά μέηλ, θα απαντήσει;
Το Sony Ericsson Κ800 πότε θα βγεί να το πάρω... άντε άντεεεεεεε.
Αλήθεια, πόσα μόρια θα έχει συγκεντρώσει άραγε ο αδερφός μου στις Πανελλαδικές; Περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα.
Το Σεπτέμβρη θα έχω διπλή εξεταστική. Θα τα παω καλά;
Πόσο να έρθει ο λογαριασμός της ΔΕΗ αφού εχω το κλιματιστικό και τον Η/Υ, πολύ συχνά ανοιχτά;
Αλήθεια τι θα γίνει στην 3η σεζόν του Battlestar Galactica; Άντε να έρθει ο Οκτώβρης επιτέλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Χμμμ... ας βοηθήσω και εγώ λιγάκι

1) Να νιώθεις ένα ελαφρί αεράκι και με μια απλή κίνηση να καταλάβεις ότι έχει σχιστεί το παντελόνι σου στην πανεπιστημίου.

2) Να τσεκάρεις ότι έχει πιάσει το τζόκερ και να ψάχνεις που έχεις βάλει το δελτίο

3) Να καταλάβεις ότι ο τύπος που μόλις φασκέλωσες στον δρόμο είναι το αφεντικό σου

4) Να καταλάβεις ότι η πόρτα του μπάνιου στο γειτονικό σπιτι που είχες πάει επίσκεψη μάγκωνε γιατί ήταν κλειδωμένη, και η κυριά που σε κοιτά έντρομη και γυμνή απο την μέση και κάτω δεν κάθεται εκεί για να ξεκουραστεί.

5) Να ψάχνεις την πτυχιακή σου μετά απο μια σύντομη διακοπή ρευματος και να βρήσκεις συνέχεια αρχεία του στύλ sjhdfs.doc που περιέχουν απλά κινέζικα μέσα

6) Να προσπαθείς να καταλάβεις αν αυτό που έδωσες στον ζητιάνο ήταν το 50άρικο που είχες μαζί σου η κάτι άλλο.

7) Να καταλάβεις ότι ο τύπος που μόλις καράφλα και στούμπο επειδή σε αγριοκοίταξε είναι ο Μιχάλης Ζαμπίδης (παγκόσμιος πρωταθλητής Kick Boxing)

8) Την στιγμή που αποφάσισες να "αερίσεις" την καφετέρια να αποφασίσει να κολήσει το cd του dj αφήνοντας μια καφετέρια να σε κοιτάζει

9) Την ώρα που έχεις απομακρυνθεί απο το ΑΤΜ να καταλάβεις ότι έχεις ξεχάσει λεφτά και κάρτα μέσα και τρέχεις να τα προλάβεις

10) Να έχεις γράψει μια τεράστια απάντηση στο στέκι και να περιμένεις μπροστά σε λευκή οθόνη να δεις αν θα σου βγάλει error.

11) Το χθεσινό "καυτό" βράδυ να συνεχίζεται απο την έκφραση -Ξέχασα να πάρω το χάπι χθες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ποιά θα είναι η τύχη της κόρης μου μεγαλώνοντας. (Δε νομίζω να υπάρχει μεγαλύτερο άγχους για γονιό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Να μπαίνεις στη θάλλασα να κάνεις μπάνιο και να κοιτάς γύρω και κάτω σου για καρχαρίες:redface: :redface: ( ή μήπως αυτό είναι ψύχωση ? :hmm: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Χεχε! Μερικά έχουν πολύ πλάκα πάντως! Πολύ ευφάνταστοι μου βγήκατε!:D:D:clapup:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
5) Να ψάχνεις την πτυχιακή σου μετά απο μια σύντομη διακοπή ρευματος και να βρήσκεις συνέχεια αρχεία του στύλ sjhdfs.doc που περιέχουν απλά κινέζικα μέσα

Με έπιασε κρύος ιδρώτας Γιάννη! :|:|:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Με το σεναριο του Γιαννη μου ρθε το συνηθισμενο μου..
Καθομαι στο πισι και δουλευω κανονικα μια εργασια που παραδιδω την επομενη μερα. Η ωρα ειναι περασμενη κι εγω εχω ωρα να πατησω το μπιπ το save. Γινεται μια μινι διακοπουλα ρευματος των δυο δευτερολεπτων, αυτο που ισα ισα τρεμοπαιζει το φως, και σβηνει την οθονη? Αυτο. Ανοιγει το πισι και φυσικα τιποτα δεν εχει σωθει. Απ'αυτη τη στιγμη μεχρι το πρωι ειμαι λες κι εχω πιει 10 καφεδες.

Αλλο προσφατο.. Παραδιδω εργασιες σε μαθημα, κι ενω τις εχω ολες μαζεμενες (ηταν σχεδια), ανακαλυπτω οτι εχω ενα λιγοτερο απ'αυτα που θα πρεπε να χω για να θεωρηθει οτι εχω επαρκεις παρουσιες. Προσπαθω να σκεφτω πως ηταν, θυμαμαι τι ακριβως ειχα ζωγραφισει, ημουν σιγουρη οτι το χω κανει, αλλα αρχιζουν τα σεναρια. Μηπως ξεχασα τη σακουλα που το ειχα στη σχολη? Μηπως την αφησα στο σπιτι της κολλητης μου? Μηπως το μπερδεψα με τα αλλα? Μεχρι να το βρω το ατιμο ειχαν προλαβει να μωβισουν τα νυχια!

Το χειροτερο του σχολειο, απροειδοποιητο τεστ σε μαθημα αδιαβαστο, η διαγωνισμα στο μαθημα της πιο αυστηρης καθηγητριας. Παγωμενα χερια, παγωμενη γενικως, αγχος στο φουλ, να διαβασω ο,τι προλαβαινω (η πλακα ειναι πως παρατηρησα οτι ο,τι διαβαζα τοτε οντως το θυμομουν καλυτερα). Το πιο απαισιο με διαφορα βεβαια ηταν οι πανελληνιες που εκει πρωτα ξερνουσα το συμπαν, και μετα πηγαινα να δωσω (σχωρατε με :p).

Αλλο.. Σε καταστασεις φοβερου και τρομερου αγχους "καταπινω" τη φωνη μου. Μιλαω αλλα δεν μπορει να βγει φωνη, τρεμουλιαζει μεχρι που σβηνει. Ειναι το χειροτερο μου, μου χει συμβει 1-2 φορες μεχρι τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συνεχίζω ακάθεκτη....

1) Καλοκαιρινό αεράκι μπαινει απ την μπαλκονόπορτα και μαζι και μια τεράστια κατσαρίδα.
2) Τι θα γινει αυτός ο φουκαρας τελικά στην ταινια που βλεπω, θα ζησει η θα πεθάνει μεσα σε φρικτους πονους?
3) Ειναι σωστη η αποφαση μου να παντρευτω? :whistle:
4) ειναι σωστή η απόφαση μου να χωρίσω? (όχι εγω! για άλλους λεμε :P)
5) θα μπει ελεγκτης στο λεωφορείο ΕΙΔΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ που δεν εχω εισητήριο? :redface:
6) εγω..... ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ????????

Βασικά όσο σκεφτομαι τι να σου γραψω συνειδητοποιώ ότι στη ζωή μου σε γενικές γραμμές έχω ελάχιστο άγχος... κι αυτο προσανατολίζεται ως επί το πλήστον στο επαγγελματικό μου κομμάτι.... :hmm:
Μου αρέσει αυτο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top