Το όνομα των παιδιών...

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τα περισσοτερα αρχαια δεν γιορταζουνε, λιγα ειναι τα αρχαια που τα ειχε καπιος αγιος.
Αμα το μονο που κανεις για να τον τιμισεις ειναι να δωσεις το ονομα του στο παιδι τοτε ναι, ειναι πολυ υποκριτικο. Αλλα μπορει να ειναι ενα μερος του τι κανεις για αυτον, ιδικα ο παπους μου πχ (που μπορω να μιλισω εκ του ασφαλους για αυτον) χαρικε πολυ για τους δυο εγγονους με το ιδιο ονομα και ειμαστε τα δυο αγαπημενα του εγγονια (και εγω λιγο παραπανω λογο επιθετου) και το εχω συζιτισει με τον πατερα μου και μου εχει πει οτι θα χαιροτανε πολυ αν στα γεραματα του ειχε να προσεξει εναν Χρηστακι και να γινει χαζοπαπους. Και απο την στιγμη που το ονομα δεν ειναι υπερβολικα συνιθισμενο και δεν ειναι και κανενα εξωφρενικο για πιον λογο να μην του το δοσω του παιδιου;
Γιαννης, Γιωργος, Μιχαλης κλπ δεν θα ονομαζα ποτε τον γιο μου εκριβος επειδη εχει παραγινει το κακο. Οπως επισης δεν θα το εβγαζα Μιτσο, Μπαμπη και αλλα καθως ειναι"καπος" (no offense, γουστα ειναι αυτα, μην πεσετε να με φατε οσοι εχετε καπιο τετιο ονομα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
To μήτσος είναι το Δημήτρης κρόνε, όπως και το Μπάμπης Χαράλαμπος, άλλο πως σε βαφτίζουν και άλλο πως σε φωνάζουν εκεί είναι καθαρά το τι θέλει ο καθένας κάποια πάντος παράγωγα ονομάτων είναι ωραία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Δεν μπήκα στη διαδικασία να σκεφτώ ποτέ ονόματα για τα μελλοντικά παιδιά μου (αν θα κάνω).
Μ' αρέσουν μερικά από τα αρχαιοελληνικά όπως Φαίδων, Λαέρτης, Σωκράτης, Αλέξανδρος, Ιάσονας, Ηλέκτρα, Ιοκάστη, Κασσάνδρα, Νεφέλη .

Πάντως όποιο όνομα και αν διαλέξει κανείς καλό είναι να μην κάνει υποκοριστικά του τύπου Κώστας αντί Κωνσταντίνος, Αλέξης αντί Αλέξανδρος κτλ.
Τώρα όσον αφορά τις γιαγιάδες και τους παππούδες πρέπει να δείχνουν κατανόηση αν το ζευγάρι δεν επιλέξει τα ονομάτά τους:whistle: αλλιώς good luck to all of us;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ο ξερω οτι ειναι υποκοριστικα (αλλωστε Χαραλαμπο λενε τον φιλο μου και του εχουμε βγαλει τρελα ονοματα απο εκει-Χαραμπαλος, Χαρπαραλος, Μπαμπινο κλπ) αλλα αμα τον παπου τον λενε Μπαμπη εκ τον πραγματων και το παιδι θα καταληξει Μπαμπης. Και εμενα ο Πατερας μου ηθελε αρχικα να με φωναζουν Αναστασιο ωστε να μην μπαιρδευομαστε, 3 Τασοι..., αλλα στο τελος εγινε Τασος... Μια η γιαγια απο σηνιθια, μια η θεια μια ο παπους μια ο θειος δεν θελει και πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κι εμενα τα αρχαιοελληνικα μ'αρεσουν πολυ.. Για κοριτσακι κατι σε Αρτεμις, Ηλεκτρα, Αφροδιτη, Ιφιγενεια, Νεφελη .. Για αγορακι Σωκρατης, Αχιλλεας, και Αλεξανδρος ειναι τα τοπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κρονε εγω ξεφυγα επιτυχως απ'το "Κατινα", ειδικα αν τα υποκοριστικα ειναι πολυ γεροντιστικα, τυπου κατινα, μητσος, κυρθανασης :p και τετοια, συνηθως δεν περνανε στα παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Και εγώ το όνομα του παππού μου πήρα [θυμάμαι πριν χρόνια που είχα ρωτήσει τους γονείς μου γιατί με έβγαλαν έτσι και μου το είπαν]. :)
Επίσης ο πατέρας μου ήθελε να βγάλουν την αδελφή μου το όνομα της μάνας του [Παγώνα :| :knife: ], αλλά η μάνα μου δεν σήκωνε κουβέντα και έτσι τη βγάλανε Μαρία. :D

Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Κρονε εγω ξεφυγα επιτυχως απ'το "Κατινα", ειδικα αν τα υποκοριστικα ειναι πολυ γεροντιστικα, τυπου κατινα, μητσος, κυρθανασης :p και τετοια, συνηθως δεν περνανε στα παιδια
Στη παλιά μου γειτονιά, μια γειτόνισα τη λέγανε Κατίνα. Μιας που ήμουν και πολύ μικρός τότε, αναρωτιώμουν αν προσβάλεται που τη φωνάζανε έτσι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Την κόρη μου την ονομάσαμε Αμφιτρίτη-Μαρία. Μας άρεσε πολύ ο μύθος πίσω από το όνομα και άλλωστε και οι δύο γιαγιάδες (Μαρίες και οι δυό) δεν ήθελαν ντε και καλά το ονομά τους.

Η θέα Αμφιτρίτη ήταν μια από τις γυναίκες του Ποσειδώνα. Στην αρχή η Αμφιτρίτη φοβόταν να τον πλησιάσει, έτσι ρωμαλαίο και δυνατό που τον έβλεπε, κι εκείνος για να την καλοπιάσει έστειλε δύο δελφίνια να παίξουν μαζί της. :)

Τώρα βέβαια έχει και τα κακά του αυτό. Ας πούμε σε μια έρευνα που έγινε στο σχολείο ζήτησαν από τα παιδιά να συμπληρώσουν μονάχα το μικρό τους όνομα (γενικά πολύ ύποπτη έρευνα...τέσπα) και βέβαια όπως φαντάζεστε η δική μου κόρη έχει πολύ χαρακτηριστικό όνομα έτσι κι αλλιώς! :/:

Σε αυτό το site μπορείτε να βρείτε τη σημασία του ονοματός σας. Δοκιμάστε με το ελληνικό σας όνομα με λατινικούς χαρακτήρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
εμενα ο νονος που θα κανω εβαλε ορους χεχε θα βγαλει τα ονοματα του μπαμπα μου κ της μαμας μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Τα κορίτσια βρε είναι αλλιώς;)... "Μιασμένα" καθώς είναι να μην...μπορούν να συνεχίσουν το όνομα της οικογένειας (γιατί εκτός των άλλων είμαστε όλοι και από πολύ μεγάλα τζάκια και άμα χαθεί το όνομα...:tongue: ) τη γλυτώνουμε που και που και έτσι μας ξεφεύγει και κανα πιο συμπαθητικό ονοματάκι... :P

Πως δεν μπορούν να συνεχίσουν το όνομα της οικογένειας. Εγώ έχω και των δύο τα επίθετα (επίσημα) και ανεπίσημα περισσότερο χρησιμοποιώ της μητέρας μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Σε αυτό το site μπορείτε να βρείτε τη σημασία του ονοματός σας. Δοκιμάστε με το ελληνικό σας όνομα με λατινικούς χαρακτήρες.

Καλέ απίστευτο!! Είχαν το Michaelia (Μιχαήλια)!!! :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πως δεν μπορούν να συνεχίσουν το όνομα της οικογένειας. Εγώ έχω και των δύο τα επίθετα (επίσημα) και ανεπίσημα περισσότερο χρησιμοποιώ της μητέρας μου ;)

Eξαίρεση! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Δεν το εχω σκεφτει, προφανως γιατι δεν εχει χρειαστει :confused:.
Σε γενικες γραμμες παντως οι δικοι μου, δεν κολλανε σε τετοια πραγμα και δεν νομιζω να εχουν προβλημα οταν και αν συμβει. Τωρα οι γονεις του καλου μου δεν ξερω.. :hmm:

Απο εκει και περα ομως, κανενας δεν μπορει να σε "υποχρεωσει" να κινηθεις βαση εθιμου, και το να επιλεξεις κατι αλλο θα ειναι το καλυτερο για να μην χρειαστει να ερθεις και σε κοντρα με το ετερον ημισυ, με ποιο απο τα 4 ονομα θα κανετε την αρχη. :P

Προσωπικα μου αρεσουν ονοματα του στυλ Αλεξανδρος, Κωνσταντινος (ολοκληρα!! :mad:), Ελπιδα, Ζωη, Χαρα.. κλπ


Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Σε λιγο θα λεμε Γιωργος και θα γυρνα το μισο συνταγμα...:/:

Ενω με το.. Μαρια, ολοκληρο.. :beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μου θυμίζει ένα παλιό τραγουδάκι:
"Κάθε σπίτι και μια Μαρία
στα κουδούνια της γης χαλασμός
αν φωνάξεις στο δρόμο Μαρία
θα γυρίσει ο μισός πληθυσμός"
(Αν σε λένε και Παπαδοπούλου την έκατσες:P )

Πάντως το Αλέξανδρος και Κωνσταντίνος έχουν πολύ πέραση, σε λίγο θα ξεπεράσουν τους Γιωργηδες.
Για να δούμε αν είναι αγοράκι και τελικά δεν του δώσω όνομα συγγενή μου αρέσουν Νικόλας, Αχιλλέας, Τηλέμαχος, Φοίβος.
Για κοριτσάκι μου αρέσουν πολύ Φαίδρα, Θάλεια, Ηλέκτρα, Ευριδίκη, Μελίνα.

Πάντως γενικά στο δικό μου το σόι παίζουν πολύ περίεργα ονόματα (εκτός απο το δικό μου:P ) υπήρχε προπάππος Τροπαιοφόρος( ευτυχώς κανείς δεν το συνέχισε), προγιαγιά Μόιρα(απο το Καλομοίρα), θεία Ιοκάστη, θείος Ζηνόβιος(έλα Χριστέ μου) και την αδερφή του μπαμπά μου την λένε Ρενάτα.
Νομίζω ότι αυτό οφείλεται στο ότι παλιά που έκαναν πολλά παιδιά εξαντλούσαν τα ονόματα των πεθερικών και μετά τους έδιναν ό,τι τους κατέβαινε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Νομίζω ότι αυτό οφείλεται στο ότι παλιά που έκαναν πολλά παιδιά εξαντλούσαν τα ονόματα των πεθερικών και μετά τους έδιναν ό,τι τους κατέβαινε:D

αυτό ξαναπέστο:D
Στο χωριό της μάμυ, υπάρχει μια πολυμελής οικογένεια με το ίδιο επίθετο με το δικό μας, χωρίς να έχουμε συγγένεια, όπου όλοι μας έχουμε αντιστοιχίσει τα ονόματα μας με κάποιο από τα 9 (?!?!) παιδιά -ακόμα και η μάμυ, που τη λένε Ανδρομάχη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
Πάντως όποιο όνομα και αν διαλέξει κανείς καλό είναι να μην κάνει υποκοριστικά του τύπου Κώστας αντί Κωνσταντίνος, Αλέξης αντί Αλέξανδρος κτλ.

To Αλέξης δεν είναι ξεχωριαστό όνομα από το Αλέξανδρος?Το Αλέξανδρος συνήθως κατακρεουργείται σε Αλέκος..
Πάντως υπάρχει τεράστια ποικιλία ονομάτων για να περιοριζόμαστε στα κλασσικά Μαρία,Νίκος,Γιώργος..
Από ονόματα για κορίτσι μου αρέσουν τα: Φαίδρα, ΙΣμήνη, Ελίζα, Δανάη,Μελίνα,Μυρσίνη,Ραφαέλλα ενώ για αγόρι:Φίλιππος, Λεωνίδας, Ιάσονας , Στέφανος,Αγγελος
Γενικότερα όμως οποιοδήποτε πρωτότυπο όνομα και μη σύνηθες εχει τη χάρη του!!
Για τα διπλά ονόματα, ακόμα και τριλπλά-τετραπλά σε άλλες χώρες, τι γνώμη εχετε?? Θα δίνατε στο παιδί σας 2 ονόματα ας πούμε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Για τα διπλά ονόματα, ακόμα και τριλπλά-τετραπλά σε άλλες χώρες, τι γνώμη εχετε?? Θα δίνατε στο παιδί σας 2 ονόματα ας πούμε??


Αλλη χαζομαρα αυτη.. Ονομα σιδηροδρομος!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αν επεμενε παντως η μαμα του αλλου μισου πορτοκαλιου να βγαλω το παιδι μου Θεκλα, θα προτιμουσα να το βγαλω Θεκλα-και κατι αλλο μπας και σωθει!
(Δεν πιστευω να χουμε καμια Θεκλα εδω? :P εχω φοβια μ'αυτο το ονομα! :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πιος ο λογος να υπαρχουν 2-3-4-5-6-7-8-9 ονοματα; Εγω εχω δυο και δεν χρησιμοποιω ποτε το ενα παρα μονον οταν πρεπει να γραψω καπου ολο μου το ονομα. Ακομα και στο σχολειο ειμαι γραμενος με το ενα μονο ονομα και περιμενω πως και πως να παω 18 να ξεφωρτοθω το ενα απο πανω μου. Αλλοι ισως να μην θελουν και να το ξεφωρτοθουν αλλα πιος ο λογος να εχει δυο ονοματα το παιδι;
Αυτο που μου την σπαει πιο πολυ ομως ειναι οτι βλεπω καπιους "διθεν" να δινουν στα παιδια τους ξενα "αριστοκρατικα" ονομα και συνα 2-3 για να φανουν αριστοκρατες... Δωσε ενα νορμαλ ονομα στο παιδι να μην το κοροΐδευουν κιολας... Το κοματι σου θα το κανεις χρησιμοποιωντας τα παιδια σου; ΕΛΕΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως για ένα πράγμα είμαι κάθετη: Δεν υπάρχει περίπτωση να επιτρέψω να μην έχει το παιδί μου και κάποιο απο τα επίθετα μου. Και πραγματικά θαυμάζω τη μητέρα μου που σε μια τέτοια εποχή το έκανε αυτό, λίγα μόλις χρόνια αφότου επιτράπηκε.
Θεωρώ τελείως χαζό και φαλλοκρατικό έθιμο να παίρνουν τα παιδιά το επίθετο του πατέρα και συγγνώμη αν αυτό προσβάλλει κάποιους. Καταλαβαίνω το πρακτικόν του θέματος αλλά εγώ δεν θα το έκανα ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top