Το όνομα των παιδιών...

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εγώ πάντως για ένα πράγμα είμαι κάθετη: Δεν υπάρχει περίπτωση να επιτρέψω να μην έχει το παιδί μου και κάποιο απο τα επίθετα μου. Και πραγματικά θαυμάζω τη μητέρα μου που σε μια τέτοια εποχή το έκανε αυτό, λίγα μόλις χρόνια αφότου επιτράπηκε.
Θεωρώ τελείως χαζό και φαλλοκρατικό έθιμο να παίρνουν τα παιδιά το επίθετο του πατέρα και συγγνώμη αν αυτό προσβάλλει κάποιους. Καταλαβαίνω το πρακτικόν του θέματος αλλά εγώ δεν θα το έκανα ποτέ.
Προφανώς άποψή σου.;)Αλλά όπως και να το κάνουμε έχει μείνει σαν έθιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Προφανώς άποψή σου.;)Αλλά όπως και να το κάνουμε έχει μείνει σαν έθιμο.
Φυσικά και αποτελεί άποψη μου. Ποιανού άποψη να είναι δηλαδή; Του γείτονα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω δεν θα επερνα ποτε το επιθετο της μανας μου για πρακτικους λογους, οι οπιοι στην περιπτωση μου ειναι πολοι, και μαλιστα θα ειμουν χαμενος σε παραπολους τομεις αν ειχα το επιθετο της.
Γενικοτερα ομως πιστευω οτι ειναι καλητερα τα παιδια να περνουν το επιθετο του πατερα, χωρις ομως να υπαρχει προβλημα αν παρουν τις μητερας. Τα παιδια μου δεν θα τα αφηνα με τπτ να μην παρουν το επιθετο μου, αλλα αν ηθελαν να εχουν και της μητερας του τοτε φυσικα θα το επετρεπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Εγω δεν θα επερνα ποτε το επιθετο της μανας μου για πρακτικους λογους, οι οπιοι στην περιπτωση μου ειναι πολοι, και μαλιστα θα ειμουν χαμενος σε παραπολους τομεις αν ειχα το επιθετο της.
Γενικοτερα ομως πιστευω οτι ειναι καλητερα τα παιδια να περνουν το επιθετο του πατερα, χωρις ομως να υπαρχει προβλημα αν παρουν τις μητερας. Τα παιδια μου δεν θα τα αφηνα με τπτ να μην παρουν το επιθετο μου, αλλα αν ηθελαν να εχουν και της μητερας του τοτε φυσικα θα το επετρεπα.
Δεν είπα πουθενά να μην πάρουν και του πατέρα τους. Όσο άδικο όμως σου φαίνεται εσένα να πάρουν μόνο της γυναίκας σου, εξίσου άδικο μου φαίνεται κι εμένα να πάρουν μόνο του άντρα μου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicole!

Νεοφερμένος

Η nicole! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Εγώ το παιδί μου εαν είναι αγόρι θέλω να το ονομάσω 'Αγγελο το όνομα της μαδερ, ή Μενέλαο. Για κορίτσι δεν ξέρω και παρόλο που μ'αρέσουν τα αρχαιοελληνικά μερικές φορές το παρακάνουν.πχ έχω μια φίλη που την λένε Ηλάειρα ναι μεν ευηχο όνομα αλλά λίγο κουφό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
περιμενω πως και πως να παω 18 να ξεφωρτοθω το ενα απο πανω μου. Αλλοι ισως να μην θελουν και να το ξεφωρτοθουν

αχμ.... δε θέλω να σε πικράνω και να σε στεναχωρήσω αλλά....
το ΒΑΦΤΙΣΤΙΚΟ όνομα δεν αλλάζει ΠΟΤΕ ότι κι αν κάνεις :worry:
(εκτός και αν απαρνηθείς την θρησκεία σου και αλλαξεις ή εκτός κι αν εισαι απλά δηλωμένος απ τους γονείς σου και δεν εισαι βαφτισμένος!)
Το επώνυμο με διάφορες νομικές πράξεις αλλάζει... δικαστήρια, δημοσιες ανακοινωσεις κλπ... το βαφτιστικό όμως... ατύχησες!



Ελαφρως ασχετο και αρκετα σχετικό ταυτόχρονα....
Μόλις σήμερα και εντελώς τυχαία, πληροφορήθηκα από συναδέλφους σε κουβέντα που είχαμε ότι αν κανεις πολιτικό γάμο κι όχι θρησκευτικό, η εκκλησια λέει δεν ΔΕΧΕΤΑΙ να σου βαφτίσει το παιδι!!!???!!!!:blink:
Ισχυει αυτο? Ξέρει κάποιος ΣΙΓΟΥΡΑ κάτι?
(οτι και καλά ο γάμος σου δεν ειναι ευλογημένος και άρα :whatever: ..... αλήθεια.... αν ισχυει αυτο το σκεπτικό.... τα παιδιά εκτός γάμου δεν τα βαφτίζουν στην εκκλησια αν θελει ο γονιος? :fool:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nicole!:
Εγώ το παιδί μου εαν είναι αγόρι θέλω να το ονομάσω 'Αγγελο το όνομα της μαδερ, ή Μενέλαο. Για κορίτσι δεν ξέρω και παρόλο που μ'αρέσουν τα αρχαιοελληνικά μερικές φορές το παρακάνουν.πχ έχω μια φίλη που την λένε Ηλάειρα ναι μεν ευηχο όνομα αλλά λίγο κουφό.

Γιατί κουφό? Αδερφή της Φοίβης και κόρη του Λεύκιππου (βασιλιά της Μεσσηνίας) ήταν η Ιλάειρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
αχμ.... δε θέλω να σε πικράνω και να σε στεναχωρήσω αλλά....
το ΒΑΦΤΙΣΤΙΚΟ όνομα δεν αλλάζει ΠΟΤΕ ότι κι αν κάνεις :worry:
(εκτός και αν απαρνηθείς την θρησκεία σου και αλλαξεις ή εκτός κι αν εισαι απλά δηλωμένος απ τους γονείς σου και δεν εισαι βαφτισμένος!)
Το επώνυμο με διάφορες νομικές πράξεις αλλάζει... δικαστήρια, δημοσιες ανακοινωσεις κλπ... το βαφτιστικό όμως... ατύχησες!

Το χω ψαξει το θεμα. Το ονομα που θελω να ξεφωρτοθω ειναι σουηδικο και δεν ειναι αποδεχτο απο την ορθοδοξη θρησκεια, αποτελεσμα να ειναι μονο διλωμενο στο λυξιαρχειο. Με της ιδιες διαδικασιες που αλλαζεις επιθετο μπορω να βγαλω το ονομα.


@michele ΚΛαταλαβα οτι δεν ενοουσες αυτο. Απλα ειπα την γνωμη μου επι του θεματος. Και φυσικα οπως θελω (για φ,χ,ψ λογους) μπορει και εσυ να παρει το επιθετο σου το παιδι, και για αυτον τον λογο δεν θα ειχα προβλημα να παρει και της γυναικας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Ελαφρως ασχετο και αρκετα σχετικό ταυτόχρονα....
Μόλις σήμερα και εντελώς τυχαία, πληροφορήθηκα από συναδέλφους σε κουβέντα που είχαμε ότι αν κανεις πολιτικό γάμο κι όχι θρησκευτικό, η εκκλησια λέει δεν ΔΕΧΕΤΑΙ να σου βαφτίσει το παιδι!!!???!!!!:blink:
Ισχυει αυτο? Ξέρει κάποιος ΣΙΓΟΥΡΑ κάτι?
(οτι και καλά ο γάμος σου δεν ειναι ευλογημένος και άρα :whatever: ..... αλήθεια.... αν ισχυει αυτο το σκεπτικό.... τα παιδιά εκτός γάμου δεν τα βαφτίζουν στην εκκλησια αν θελει ο γονιος? :fool:)

Το έχω ακούσει και εγώ αυτό. Εξαρτάται σε τι παπά θα πέσεις. Οι πιο σκληροπυρηνικοί τα κάνουν αυτά. Οι πιο νέοι σε ηλικία δεν νομίζω ότι έχουν τέτοια κολλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κανετε λαθος.
To βαφτηστικο ονομα αλλαζει (εθελουσια) με δικαστικη αποφαση κτλ κτλ.:) (Δεν ειαι και οτι πιο απλο...αλλα γινεται!
Θα το αλλαξει (εχει ρωτησει και ξερει και τιην διαδικασια) η κοπελα του αδερφου μου και ξερω και αλλες 2 περιπτωσειςβασικο ομως ειναι να εχει καποιος λευκο ποινικο μητρωο.;)
Οχι δεν εχουν απαρνηθει την θρησκεια τους.

Λαθος δεν ΘΑ το κανει..το εχει ηδη κανει και εχειβγαλει και καινουργια ταυτοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:worry: λες η περίφτωση που ήξερα να μην είχε λευκό ποινικό μητρώο?
(ωρε γλέντια!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δεν ξερω...κι εγω πιστευα οτι δεν γινεται, αλλα δυο γνωστες μου μου το ειπαν πριν κανα 2 χρονια μαλιστα κι εγω να σου πω την αληθεια δεν τις πολυπιστεψα.
Πεερσυ το καλοκαιρι μου το ελεγε και η κοπελα του αδερφου οτι θελει να το κανει και φανηκε οτι το ειχε ψαξει.
Πριν απο λιγο που μιλαγαμε μου το ειπε οτι εδω και 2 μηνες εχει καινουργιο ονομα (παραπλησιο με το παλιο) καινουργια ταυτοτητα κτλ κτλ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Ελαφρως ασχετο και αρκετα σχετικό ταυτόχρονα....
Μόλις σήμερα και εντελώς τυχαία, πληροφορήθηκα από συναδέλφους σε κουβέντα που είχαμε ότι αν κανεις πολιτικό γάμο κι όχι θρησκευτικό, η εκκλησια λέει δεν ΔΕΧΕΤΑΙ να σου βαφτίσει το παιδι!!!???!!!!:blink:
Ισχυει αυτο? Ξέρει κάποιος ΣΙΓΟΥΡΑ κάτι?
(οτι και καλά ο γάμος σου δεν ειναι ευλογημένος και άρα :whatever: ..... αλήθεια.... αν ισχυει αυτο το σκεπτικό.... τα παιδιά εκτός γάμου δεν τα βαφτίζουν στην εκκλησια αν θελει ο γονιος? :fool:)

Οι γονείς μου παντρεύτηκαν ΜΟΝΟ με πολιτικό γάμο λόγω κολλημάτων με τη θρησκεία και εγώ όπως και ο αδεφός μου είμαστε βαφτισμένοι κανονικά!Οπως καταλαβαίνεις Πιο ΣΙΓΟΥΡΑ δε γίνεται λοιπόν. Και μάλιστα οι δικοί μου παντρέυτηκαν ένα μήνα αφότου είχε ψηφιστεί ο πολιτικός γάμος οπότε φαντάζομαι τώρα τα πράγματα θα είναι και πιο λάσκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Οι γονείς μου παντρεύτηκαν ΜΟΝΟ με πολιτικό γάμο λόγω κολλημάτων με τη θρησκεία και εγώ όπως και ο αδεφός μου είμαστε βαφτισμένοι κανονικά!Οπως καταλαβαίνεις Πιο ΣΙΓΟΥΡΑ δε γίνεται λοιπόν. Και μάλιστα οι δικοί μου παντρέυτηκαν ένα μήνα αφότου είχε ψηφιστεί ο πολιτικός γάμος οπότε φαντάζομαι τώρα τα πράγματα θα είναι και πιο λάσκα...

;) Ευχαριστω!
Μα λέω και γω.... ειναι δυνατόν να χάσουν αυτοι χρήμα? :P


Αλλη ερωτηση που θελω να μάθω ΣΙΓΟΥΡΗ απάντηση σχετικά με το θεμα...
Αν το όνομα που θα δωσει ο γονιος στο παιδι, δεν ειναι καποιου αγιου.... (δες για παράδειγμα το Ιλάειρα που αναφέρθηκε κι όλας) βαφτίζουν το παιδι κανονικά ή και εκεί κάνουν νερά? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν πρόκειται να το βαφτίσω το παιδί μου και έχω το κεφάλι μου ήσυχο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εγώ πάντως δεν πρόκειται να το βαφτίσω το παιδί μου και έχω το κεφάλι μου ήσυχο :)

Κ εγ'ω μαζί σου!:clapup: :clapup: Δεν ξέρεις πόσες φορές εχω κατηγορήσει τους δικούς μου επειδή με βάφτισαν και δε θα ήθελα τα παιδιά μου να με κατηγορήσουν για τον ίδιο λόγο..Για μένα είναι φασιστικό και να επιβάλλεις ενα όνομα αλλά και πόσο μάλλον μια θρησκεία στο παιδί σου που μπορεί στην τελική όταν αποκτήσει κρίση να μην τα θέλει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν και ειμαι υπερ στη μη βαφτιση.... δεν ξέρω... το σκέφτομαι ακόμα.
Ο λόγος που το σκέφτομαι? Βλέπω τι ταλαιπωριες περνανε και τα 3 ανήψια μου ... στο σχολείο.... στην αστυνομία για την ταυτότητα.... κλπ κλπ κλπ...

.....γραφειοκρατεία :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Αν και ειμαι υπερ στη μη βαφτιση.... δεν ξέρω... το σκέφτομαι ακόμα.
Ο λόγος που το σκέφτομαι? Βλέπω τι ταλαιπωριες περνανε και τα 3 ανήψια μου ... στο σχολείο.... στην αστυνομία για την ταυτότητα.... κλπ κλπ κλπ...

.....γραφειοκρατεία :|

Εχεις δικιο σ αυτό..Τα ταμπού της κοινωνίας μας..Εκτός απο τη γραφειοκρατία τι προβλήματα θα αντιμετωπίσουν στο σχολείο κλπ κλπ Εδώ εγώ είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα για τον πολιτικό γάμο των γονιών μου και είχα ακούσει τα χίλια μύρια,πόσο μάλλον αν θα ήμουν κ αβάπτιστη..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μέχρι τότε θα έχει αλλάξει αρκετά η κοινωνία. Μπορεί και να μην ζω καν στην ελλάδα. Πάντως να τα φορτώσω απο τόσο μικρά με μια θρησκεία που πιθανότατα δεν θα θέλουν (μιας και ούτε εγώ την πιστευω οπότε λίγο σπάνιο να μου βγουν αυτά χριστιανόπουλα) το θεωρώ άκρως φασιστικό και χωρίς νόημα. Έχουμε καταλήξει χάριν εθίμου να γίνονται τα πιο ηλίθια και στερούμενα λογικής πράγματα (βλέπε και περι επιθέτων παραπάνω).
Όνομα δεν γίνεται να μην του δώσω, κάπως πρέπει να το φωνάζουν! Νομίζω δεν χρειάζεται η τελετή για να πάρει το παιδί όνομα. Απλώς οι γραφειοκρατικές διαδικασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Κ εγ'ω μαζί σου!:clapup: :clapup: Δεν ξέρεις πόσες φορές εχω κατηγορήσει τους δικούς μου επειδή με βάφτισαν και δε θα ήθελα τα παιδιά μου να με κατηγορήσουν για τον ίδιο λόγο..Για μένα είναι φασιστικό και να επιβάλλεις ενα όνομα αλλά και πόσο μάλλον μια θρησκεία στο παιδί σου που μπορεί στην τελική όταν αποκτήσει κρίση να μην τα θέλει..

Κι εγώ υπέρ.Όχι στην επιλογή του ονόματος γιατί δεν είναι δυνατόν να τον φωνάζεις μπεμπη/α μέχρι να είναι σε θέση να αποφασίσει μόνο του, αλλά στην επιβολή θρησκείας. Δεν είμαι άθεη αλλά θέλω το παιδί μου να είναι ελεύθερο να επιλέξει την θρησκεία του με βάση την δική του κρίση (μόνο σε ένα πράγμα θα του επιβληθώ μη τυχόν και δεν γίνει γάβρος :P ).
Νομίζω πως διαδικαστικά θα υπάρχουν όντως κολλήματα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top