Ευαίσθητη νοημοσύνη...

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Με αφορμή τον τίτλο ενός παλιού βιβλίου,(ούτε θυμάμαι πιά το περιεχόμενο)θέτω το θέμα εδώ για να μάθω.Εχει σχέση η ευαισθησία με το IQ ; το ξέρετε καλλίτερα απο 'μένα σίγουρα,γιατί είμαι...γυρολόγος της επιστήμης κι οχι ειδικός.Με απλά λόγια,αν απαντηθεί.Δέν ζητάω sites internet !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν νομίζω να έχει σχέση αν και συχνά οι άνθρωποι με αυξημένη νοημοσύνη είναι λιγότερο ευαίσθητοί λόγω ανάπτυξης του ορθολογισμού σε αυτούς.
Πάντως το IQ (Intelligence Quotient) δεν έχει σχέση. Υπάρχει ένα άλλο πηλίκο, το Emotional Quotient - EQ που υποτίθεται οτι μετράει τη συναισθηματική ωριμότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάντως το IQ (Intelligence Quotient) δεν έχει σχέση.
Intelligence Quantity είναι νομίζω;).Κατά τ'άλλα συμφωνώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Intelligence Quantity είναι νομίζω;).Κατά τ'άλλα συμφωνώ
https://en.wikipedia.org/wiki/IQ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εγώ απ'όλους το ακούω Intelligence Quantity:confused:.Τέσπα...έμαθα και κάτι παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Υπάρχει όντως το άλλο πηλίκιο που λέει η Michelle και συμφωνώ αλλά εγω θα ήθελα να εμβαθύνω λίγο για να κάνουμε και κουβέντα :P

Ας ξεκινήσω λοιπόν το υποθετικό σενάριο :D
Ενας άνθρωπος ειναι ιδιαιτερα έξυπνος, αρκετα πάνω απ τον μεσο ορο....
Δεν σας κάνει σε λογικό να εχει και διαφορετικές ευαισθησίες?
Ειδικα δε, αν εχει και ανώτερη - καλυτερη ποιότητα απ τον μέσο όρο??
(ανωτερη ποιότητα για μενα πάντα = ενδιαφέρομαι για τα κοινά, για τον συνάνθρωπο, για το πως ο ίδιος θα γινω καλυτερος άνθρωπος, για το πως μπορω να βοηθήσω να μην υπάρχει βια στον πλανήτη, για την τρύπα του όζοντος, τα δελφίνια, τις φώκιες και την καρέτα καρετα :P)

Για παράδειγμα, ένας ιδιαιτερα έξυπνος άνθρωπος, συχνά δεν μπορει να επικοινωνήσει σε βάθος με τους γυρω ανθρωπους του λογω ακριβως της διαφορετικής συχνότητας που εκπέμπει... αυτο δεν τον κανει πιο ευαισθητο? :/:
Ενας ιδιαιτερα εξυπνος άνθρωπος μπορει να κατανοησει ευκολοτερα το τι συμβαινει γυρω του σε κοινωνικα - πολιτικά ζητήματα.... αυτο δεν τον κάνει πιο ευαισθητο?


Καταλάβατε ελπίζω τι θέλω να πω....
Ενας ιδιαιτερα έξυπνος άνθρωπος λοιπόν.... δεν ειναι και πιο ευαισθητος σε κάποια ζητήματα? ίσως γιατι ειναι περισσοτερο συνειδητοποιημένος.... ίσως γιατι αντιλαμβάνεται τον κόσμο γύρω του, διαφορετικά απ ότι ο μέσος όρος....


:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Υπάρχει όντως το άλλο πηλίκιο που λέει η Michelle και συμφωνώ αλλά εγω θα ήθελα να εμβαθύνω λίγο για να κάνουμε και κουβέντα :P

Ας ξεκινήσω λοιπόν το υποθετικό σενάριο :D
Ενας άνθρωπος ειναι ιδιαιτερα έξυπνος, αρκετα πάνω απ τον μεσο ορο....
Δεν σας κάνει σε λογικό να εχει και διαφορετικές ευαισθησίες?
Ειδικα δε, αν εχει και ανώτερη - καλυτερη ποιότητα απ τον μέσο όρο??
(ανωτερη ποιότητα για μενα πάντα = ενδιαφέρομαι για τα κοινά, για τον συνάνθρωπο, για το πως ο ίδιος θα γινω καλυτερος άνθρωπος, για το πως μπορω να βοηθήσω να μην υπάρχει βια στον πλανήτη, για την τρύπα του όζοντος, τα δελφίνια, τις φώκιες και την καρέτα καρετα :P)

Για παράδειγμα, ένας ιδιαιτερα έξυπνος άνθρωπος, συχνά δεν μπορει να επικοινωνήσει σε βάθος με τους γυρω ανθρωπους του λογω ακριβως της διαφορετικής συχνότητας που εκπέμπει... αυτο δεν τον κανει πιο ευαισθητο? :/:
Ενας ιδιαιτερα εξυπνος άνθρωπος μπορει να κατανοησει ευκολοτερα το τι συμβαινει γυρω του σε κοινωνικα - πολιτικά ζητήματα.... αυτο δεν τον κάνει πιο ευαισθητο?


Καταλάβατε ελπίζω τι θέλω να πω....
Ενας ιδιαιτερα έξυπνος άνθρωπος λοιπόν.... δεν ειναι και πιο ευαισθητος σε κάποια ζητήματα? ίσως γιατι ειναι περισσοτερο συνειδητοποιημένος.... ίσως γιατι αντιλαμβάνεται τον κόσμο γύρω του, διαφορετικά απ ότι ο μέσος όρος....


:hmm:
Σύ ρέ!!!!:D :D ψοφάς για συζήτηση ,αλλά να'χει & κόντρα!!!:clapup: :P Το χαίρομαι αυτό :clapup:Αρχή πάντων η αμφισβήτηση.:mad17: Οχι ρέ !!! (μην θιχτείς απ'το ρε) βλάκες ειναι οι δημιουργοί των δεινών ,του πλανήτη, ας πούμε; εξυπνάδα δε σημαίνει παραλληλα ευαισθησία.Ο ευαίσθητος έχει IQ +;;Ο όρος που θέτω ισχύει.Υ.Γ.μην τα συνδέεις μ'εμένα. φιλάκια πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
ΚΕ όσα λες το πιθανότερο είναι να ισχύουν για έναν έξυπνο άνθρωπο.Μπορεί το ότι είναι πιο συνειδητοποιημένος να τον κάνει και πιο ευαισθητοποιημένο.Σύμφωνοι.Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και πιο ευαίσθητος, ότι δηλαδή μπορεί να συγκινηθεί βλέποντας ένα ηλιοβασίλεμα πχ. ή ότι μπορεί να εκτιμήσει μικρές καθημερινές χαρές σε μεγαλύτερο βαθμό από έναν όχι τόσο έξυπνο άνθρωπο.
Η συναισθηματιη ωριμότητα αν θυμάμαι καλά, έχει να κάνει με την προσφορότητα του συναισθήματος, δηλαδή με την αντιστοιχία του συναισθήματος με τις ανάλογες καταστάσεις.Να είναι κάποιος σε θέση να χαίρεται με ευχάριστα πράγματα και να λυπάται με δυσάρεστα.Είναι δείκτης γενικότερης ωριμότητας και ψυχικής υγείας του ατόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Θεόδωρος:
Οχι ρέ !!! (μην θιχτείς απ'το ρε) βλάκες ειναι οι δημιουργοί των δεινών ,του πλανήτη, ας πούμε; εξυπνάδα δε σημαίνει παραλληλα ευαισθησία.Ο ευαίσθητος έχει IQ +;;Ο όρος που θέτω ισχύει.


τσου ρε, δε θίγομαι :P (αντιλήφθηκα το χουμορ σου και οτι εισαι καλοπροαίρετος, No worries ;))
όχι δεν ειναι βλακες (αν και δεν μπορω να πω οτι πιστευω στο υψηλο IQ του Μπους :P) είναι όμως εγωκεντρικα ατομιστικά αιμοδειψή καθίκια :P εν ολίγης... παρτάκιδες :P

Παρόλα αυτα.... δεν νομίζω ότι οι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ έξυπνοι άνθρωποι θα στρέφονταν ποτε κατα της ανθρωπότητας....
Αυτός που ανακαλυψε την ατομική ενέργεια δεν είχε προθεση να φτιαξει ατομική βομβα που σκοτώνει αλλά άλλου ειδους ενέργειας για το καλό του πλανήτη!
Είχε ευαισθησία ως προς το περιβάλλον.... άσχετα αν τον χρησιμοποιησαν κι αυτον και την ανακάλυψη του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
ΚΕ όσα λες το πιθανότερο είναι να ισχύουν για έναν έξυπνο άνθρωπο.Μπορεί το ότι είναι πιο συνειδητοποιημένος να τον κάνει και πιο ευαισθητοποιημένο.Σύμφωνοι.Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και πιο ευαίσθητος, ότι δηλαδή μπορεί να συγκινηθεί βλέποντας ένα ηλιοβασίλεμα πχ. ή ότι μπορεί να εκτιμήσει μικρές καθημερινές χαρές σε μεγαλύτερο βαθμό από έναν όχι τόσο έξυπνο άνθρωπο.
Η συναισθηματιη ωριμότητα αν θυμάμαι καλά, έχει να κάνει με την προσφορότητα του συναισθήματος, δηλαδή με την αντιστοιχία του συναισθήματος με τις ανάλογες καταστάσεις.Να είναι κάποιος σε θέση να χαίρεται με ευχάριστα πράγματα και να λυπάται με δυσάρεστα.Είναι δείκτης γενικότερης ωριμότητας και ψυχικής υγείας του ατόμου.

Συμφωνω χιλια τα εκατο... και την τελευταια σου γραμμή την προσυπογράφω!
Απλά όσα γραφω ειναι μια διαφορετική οπτική για να κάνουμε κουβεντα :redface:




(εγω πάντως εχω κλαψει μπροστα σε ανατολή ηλίου και δεν ενοιωσα καθολου έξυπνη... μάλλον ηλίθια έννοιωσα που έκλαιγα απ τη χαρα μου που ειδα την ανατολή :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Παρόλα αυτα.... δεν νομίζω ότι οι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ έξυπνοι άνθρωποι θα στρέφονταν ποτε κατα της ανθρωπότητας....
Αυτός που ανακαλυψε την ατομική ενέργεια δεν είχε προθεση να φτιαξει ατομική βομβα που σκοτώνει αλλά άλλου ειδους ενέργειας για το καλό του πλανήτη!
Είχε ευαισθησία ως προς το περιβάλλον.... άσχετα αν τον χρησιμοποιησαν κι αυτον και την ανακάλυψη του....

Αλλο ομως να στρεφεσε εναντιων του πλανιτη και αλλο να εισαι ευαιστιτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν νομίζω να έχει σχέση αν και συχνά οι άνθρωποι με αυξημένη νοημοσύνη είναι λιγότερο ευαίσθητοί λόγω ανάπτυξης του ορθολογισμού σε αυτούς.
Πάντως το IQ (Intelligence Quotient) δεν έχει σχέση. Υπάρχει ένα άλλο πηλίκο, το Emotional Quotient - EQ που υποτίθεται οτι μετράει τη συναισθηματική ωριμότητα.
Και λέω τώρα εγω michelle,-να το πώ ξανά,δέν είμαι ειδικός-η συναισθηματική ωριμότητα -βαλε ισορροπία-του ατόμου, δεν συμβάλλει στην ικανότητα μάθησης που -υποθέτω-επηρρεάζει έμμεσα έστω, το καθ'εαυτό IQ; η δεν υπάχει αυξηση η μείωση του δείκτη με την εκπαίδευση; :confused: Αν λέω αρλουμπες κόψτε με ε..;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Το ΙQ αλληλεπιδρά με το EQ. Και τα δύο είναι πολύ σημαντικά για την ανάπτυξη του ατόμου! Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε το ένα από το άλλο....Είναι αλλυλεσύνδετα....Γι'αυτό τα τεστ που χρησιμοποιούν οι ψυχολόγοι μετράν και τους δύο αυτούς παράγοντες....Υπάρχει και η άποψη ότι το E.Q είναι πιο σημαντικό για την ανάπτυξη του ατόμου απ' ότι το I.Q.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Το ΙQ αλληλεπιδρά με το EQ. Και τα δύο είναι πολύ σημαντικά για την ανάπτυξη του ατόμου! Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε το ένα από το άλλο....Είναι αλλυλεσύνδετα....Γι'αυτό τα τεστ που χρησιμοποιούν οι ψυχολόγοι μετράν και τους δύο αυτούς παράγοντες....Υπάρχει και η άποψη ότι το E.Q είναι πιο σημαντικό για την ανάπτυξη του ατόμου απ' ότι το I.Q.
:clapup: Ε,πές το παιδί μου!!! αρχισα κι εγώ ν'αναρωτιέμαι...τωρα έτσι όμως είναι οτι ο βλάκας συναιθηματικά -για παθολογία μιλάμε-ειναι & χαμηλής νοημοσύνης;καλά το "έπιασα";:confused: δεν ψάχνω αυτο ακριβώς...ευχαριστώ για τη συμβολή.:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Mε μπέρδεψες τώρα παιδι μ' :P Βλάκας συναισθηματικά;

Το E.Q δεν πρέπει να το μπερδεύουμε με χαρακτηρισμούς όπως αναίσθητος, ευαίσθητος, παγωκολώνα, πυρκαγιά κλπ :P

Το μόνο παράδειγμα που μου έρχεται τώρα είναι από τα παιζάκια μου. Ο Κ. έχει αυτισμό και χαμηλή νοημοσύνη και βρίσκεται στους ασκήσιμους μαθητές (που μαθαίνουν να κάνουν παζλ και σφηνώματα )....Το IQ του είναι χαμηλό, το EQ του πάλι είναι πιο υψηλό αλλά σε σύγκριση με το μέσο όρο είναι χαμηλό. Η Γ. πάλι σε σύγκριση με το Κ. έχει υψηλότερο ΙQ αλλά δεν μπορούμε να μετρήσουμε το EQ της, αν και από τις ενδείξεις που έχουμε το θεωρούμε πιο χαμηλό από το IQ! Και τα δύο συμβάλλουν στην ανάπτυξη αλλά το καθένα αναπτύσσεται με διαφορετικά ερεθίσματα του περιβάλλοντος 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
ΚΕ όσα λες το πιθανότερο είναι να ισχύουν για έναν έξυπνο άνθρωπο.Μπορεί το ότι είναι πιο συνειδητοποιημένος να τον κάνει και πιο ευαισθητοποιημένο.Σύμφωνοι.Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και πιο ευαίσθητος, ότι δηλαδή μπορεί να συγκινηθεί βλέποντας ένα ηλιοβασίλεμα πχ. ή ότι μπορεί να εκτιμήσει μικρές καθημερινές χαρές σε μεγαλύτερο βαθμό από έναν όχι τόσο έξυπνο άνθρωπο.
Η συναισθηματιη ωριμότητα αν θυμάμαι καλά, έχει να κάνει με την προσφορότητα του συναισθήματος, δηλαδή με την αντιστοιχία του συναισθήματος με τις ανάλογες καταστάσεις.Να είναι κάποιος σε θέση να χαίρεται με ευχάριστα πράγματα και να λυπάται με δυσάρεστα.Είναι δείκτης γενικότερης ωριμότητας και ψυχικής υγείας του ατόμου.
:D :) Πές μου όμως πώς μπορεί να τεθεί & απο ποιόν & με τί κριτήρια,οτι εδώ είναι αστείο γελάς,γελάω,γελ...η εδώ κλαίς,κλαίει,κλπ.αν δε γελάσω εκει που γελάς;; χάνω;;; τα test των ειδικών;δε το θέτω προσωπικά σ'εσένα το ερώτημα έτσι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Mε μπέρδεψες τώρα παιδι μ' :P Βλάκας συναισθηματικά;

Το E.Q δεν πρέπει να το μπερδεύουμε με χαρακτηρισμούς όπως αναίσθητος, ευαίσθητος, παγωκολώνα, πυρκαγιά κλπ :P

Το μόνο παράδειγμα που μου έρχεται τώρα είναι από τα παιζάκια μου. Ο Κ. έχει αυτισμό και χαμηλή νοημοσύνη και βρίσκεται στους ασκήσιμους μαθητές (που μαθαίνουν να κάνουν παζλ και σφηνώματα )....Το IQ του είναι χαμηλό, το EQ του πάλι είναι πιο υψηλό αλλά σε σύγκριση με το μέσο όρο είναι χαμηλό. Η Γ. πάλι σε σύγκριση με το Κ. έχει υψηλότερο ΙQ αλλά δεν μπορούμε να μετρήσουμε το EQ της, αν και από τις ενδείξεις που έχουμε το θεωρούμε πιο χαμηλό από το IQ! Και τα δύο συμβάλλουν στην ανάπτυξη αλλά το καθένα αναπτύσσεται με διαφορετικά ερεθίσματα του περιβάλλοντος 8)
εδώ ειν'το ζουμί !!!:D .Εκτός παθολογιας στους "νορμάλ" κι ενήλικες...κάπως;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Θεόδωρος:
εδώ ειν'το ζουμί !!!:D .Εκτός παθολογιας στους "νορμάλ" κι ενήλικες...κάπως;;:)

Βασικά δεν ασχολούμαστε για τα νορμάλ γιατί δεν μας ενδιαφέρουν...Όλα είναι στο φυσιολογικό μέρος οπότε όλα οκ :P Αυτά που παρεκκλίνουν είτε προς τα κάτω είτε προς τα άνω μας ενδιαφέρουν...Όποτε για τους νορμάλ, όλα είναι νορμάλ :P 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Intelligence Quantity είναι νομίζω;).Κατά τ'άλλα συμφωνώ
Όπως είδες είναι Quotient. Γιατί όμως είναι quotient (πηλίκο);
Διότι το IQ ορίζεται ως η πνευματική ηλικία του ατόμου προς την πραγματική. Ουσιαστικά δηλαδή διαίρεση μεταξύ 2 μεγεθών, εξ ου και το πηλίκο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Θεόδωρος:
:D :) Πές μου όμως πώς μπορεί να τεθεί & απο ποιόν & με τί κριτήρια,οτι εδώ είναι αστείο γελάς,γελάω,γελ...η εδώ κλαίς,κλαίει,κλπ.αν δε γελάσω εκει που γελάς;; χάνω;;; τα test των ειδικών;δε το θέτω προσωπικά σ'εσένα το ερώτημα έτσι;:)
Τα κριτήρια δεν είναι αυστηρά.Υπάρχουν σχετικά αντικειμενικά τεστ ειδικών, ναι, αλλά και αυτό που η πλειοψηφία του κόσμου θεωρεί ως "φυσιολογικό".Εντάξει, συχνά κάποιος μπορεί να κλάψει για κάτι ευχάριστο ή να γελάσει έντονα σε μια κηδεία πχ, λόγω της μεγάλης έντασης των συναισθημάτων.Η συναισθηματική απροσφορότητα όμως είναι η πλήρης έλλειψη αντιστοιχίας μεταξύ συναισθήματος και γεγονότος.Δε μπορεί πχ να δώσεις σε κάποιον μι καραμέλα κι αυτός να αρχίσει να κλαίει ασταμάτητα.Και αυτό να είναι ο κανόνας για το συγκεκριμένο άτομο.Κάπως έτσι μπορώ να το εξηγήσω.
Δεν είναι αν γελάς με τα ίδια που γελάνε οι περισσότεροι, δεν έχει να κάνει με την αίσθηση του χιούμορ, που εννοείται ότι διαφέρει από άτομο σε άτομο.Αν κάποιος σου πει ένα ανέκδοτο μπορείς να μη γελάσεις αλλά αν αρχίσεις να κλαις υπάρχει πρόβλημα συναισθηματικής ωριμότητας, έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top