Το νόημα της ζωής

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εν κατακλείδι, ουσιαστικά αυτό που είπε ο Μάριος "μπορουμε ναπουμε οτι το νοημα της ζωης ειναι η προοδος...σε οποιονδηποτε τομεα"
αυτο δεν ερχεται σε αντιθεση με το παρακάτω; :hmm:
δεν υπάρχει συγκεκριμένη σωστή απάντηση στο ερώτημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
αυτο δεν ερχεται σε αντιθεση με το παρακάτω; :hmm:

τσούκου....
δεν υπάρχει σωστή απάντηση για αυτό το θέμα με την έννοια ότι ο καθένας έχει τη δική του σωστή απάντηση για τον εαυτό του και για μένα προσωπικά το νόημα της ζωής είναι αυτό που είπε και ο Μάριος περί προόδου....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον Μάριο και την ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ (ακόμα δεν έγινες ΚΑΛΗ???? :P )

Μου είναι αδιάφορο αν θα με θυμούνται μετά θάνατο....Σχεδόν μου είναι αδιάφορο αν κάποιοι θα με θυμούνται και εν ζωή!!!!
Αυτό που είναι σημαντικό για μένα, είναι να μην προσπερνώ συναισθήματα, χάνοντας το μεγαλείο τους, είτε πρόκειται για αρνητικά είτε για θετικά. Ο θυμός, η λύπη, η χαρά, ο έρωτας (σε μικρό ή σε μεγάλο βαθμό), κανουν την καρδιά σου να χτυπάει, σου δίνουν λόγο ύπαρξης. Λόγο να προχωρήσεις, να σταθείς στα πόδια σου, να απολαύσεις....και τέτοια συναισθήματα είναι κρυμμένα παντού μέσα στην καθημερινότητα. Σκοπός μου και προσπάθειά μου λοιπόν, είναι να τα ανακαλύπτω και να τα ζω όλα αυτά μέχρι το μεδούλι τους, γιατί, για μένα, χωρίς αυτά δεν υπάρχει νόημα να ζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Εγώ δεν το είπα το θα χαθούν όλα οτι δεν θα μείνουεμ στην ιστορία, εγώ το είπα οτι δουλεύουμε αγωνιζόμαστε για να μαζέψουμε λεφτά, να φτιάξουμεσ σπίτι και διάφορα αλλά ενώ στο τέλος θα πεθάνουεμ κι όλα αυτα τα χανουμε. ο αγώνας μας πάει χαμένος αυτό σκέφτομαι κάποιες φορες.
Δεν λειτουργώ όμως έτσι κι εγώ αγωνίζομαι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:hmm: :hmm: ....Το νοημα της ζωης ατομικα : αυτοτελειωση.Να γινομαι καλλιτερος κι αν γινεται να βοηθω κι άλλους στην κατεύθυνση .Ομως θέλω να το θέσω λίγο διαφορετικά το θέμα κι ας βγεί ενας εσφαλμένος συλλογισμός.Ολοι & όλα στον πλανήτη,άνθρωποι & ζώα & φυτά,έχουμε...ενσωματωμένους μηχανισμους αυτοσυντήρησης στη ζωή.ΓΙΑΤΙ; Γιατί να συντηρείται η ζωή εσαεί;Η απαντηση καλύπτει ολο το φάσμα "νόημα".Η απάντηση (για το σύνολο) λοιπόν πιστεύω οτι θα δοθεί πολλά έτη...φωτός αργότερα,όταν η ζωή θα ....αλλάξει μορφή κι όνομα;;;:hmm: Για τον καθένα μας ατομικά,το ερώτημα μπορεί να τεθεί οποιαδήποτε στιγμη στη ζωή μας. θα έπρεπε να τίθεται & καποια χρόνια μετά...κατα τη στιγμή της...μετάβασης...Εστω κι αν οι απαντήσεις του καθ'ενός περι ατομικού "νοήματος" την ώρα εκείνη...δημοσιεύονταν ωστε να γίνουν γνωστές "τοις πάσοι",προσωπικά πιστεύω οτι δεν θα βοηθουσαν στην ανακάλυψη του "νοήματος" για το σύνολο.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
τι νοημα εχει αυτη η ζωη χωρις της μικρες χαρεσ τηςεγω λατυρευω τα καθημερινα μικρα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Και γιατί να έχει νόημα η ζωή;Κι αν έχει γιατί να μπορεί να γίνει κατανοητό απο τους ανθρώπους;
Εξάλλου ό,τι κάνουμε πρέπει να έχει νόημα;
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να αναζητάμε το νόημα της ζωής αφήνοντας την ίδια την ζωή να μας προσπεράσει όσο εμείς ψάχναμε να βρούμε την "βαθύτερη έννοια της";
Όσο απλοικό κι αν ακούγεται προτιμώ να ζω χωρίς να αναρωτιέμαι συνεχώς το γιατί, προτιμώ να κοιτάω τα συννέφα χωρίς να αναρωτιέμαι που πάνε, προτιμώ να βλέπω τα κύμματα χωρίς να αναρωτιέμαι τι τα διμιούργησε.
Λυπάμαι που απογοητεύω τους θετικούς επιστήμονες του σαιτ αλλά πιστεύω πως όταν αναλύουμε πολύ τα πράγματα χάνουμε την ουσία τους.
Μου θυμίζει το σχολείο που διαβάζαμε συγκλονιστικά πεζά και ποίηματα στα κείμενα και μετά τα απομυθοποιούσαμε αναλύοντας στίχο-στίχο, λέξη-λέξη.Γιατί ρε φίλε μου το κάνεις αυτό, προτιμώ κάποια πράγματα να μην τα προσεγγίζω με το μυαλό να τα προσεγγίζω με την καρδιά.
Γιατί πρέπει να κοιτάω μονίμως το δάχτυλο και να αναρωτιέμαι, χάνοντας το φεγγάρι;
Γιατί να μην αφήσω την ίδια την ζωή να με συνεπάρει ταξιδεύοντας με στην μοναδική και ανεπανάληπτη πορεία της χωρίς να ρωτήσω ποτέ που πάμε και γιατί;
Let it be.....(κάτι έχω πάθει με τον Λέννον σήμερα:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Και γιατί να έχει νόημα η ζωή;Κι αν έχει γιατί να μπορεί να γίνει κατανοητό απο τους ανθρώπους;
Εξάλλου ό,τι κάνουμε πρέπει να έχει νόημα;
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να αναζητάμε το νόημα της ζωής αφήνοντας την ίδια την ζωή να μας προσπεράσει όσο εμείς ψάχναμε να βρούμε την "βαθύτερη έννοια της";
Όσο απλοικό κι αν ακούγεται προτιμώ να ζω χωρίς να αναρωτιέμαι συνεχώς το γιατί, προτιμώ να κοιτάω τα συννέφα χωρίς να αναρωτιέμαι που πάνε, προτιμώ να βλέπω τα κύμματα χωρίς να αναρωτιέμαι τι τα διμιούργησε.
Λυπάμαι που απογοητεύω τους θετικούς επιστήμονες του σαιτ αλλά πιστεύω πως όταν αναλύουμε πολύ τα πράγματα χάνουμε την ουσία τους.
Μου θυμίζει το σχολείο που διαβάζαμε συγκλονιστικά πεζά και ποίηματα στα κείμενα και μετά τα απομυθοποιούσαμε αναλύοντας στίχο-στίχο, λέξη-λέξη.Γιατί ρε φίλε μου το κάνεις αυτό, προτιμώ κάποια πράγματα να μην τα προσεγγίζω με το μυαλό να τα προσεγγίζω με την καρδιά.
Γιατί πρέπει να κοιτάω μονίμως το δάχτυλο και να αναρωτιέμαι, χάνοντας το φεγγάρι;
Γιατί να μην αφήσω την ίδια την ζωή να με συνεπάρει ταξιδεύοντας με στην μοναδική και ανεπανάληπτη πορεία της χωρίς να ρωτήσω ποτέ που πάμε και γιατί;
Let it be.....(κάτι έχω πάθει με τον Λέννον σήμερα:P )
:) Ευτυχώς ,δεν υπάρχει περίπτωση απομυθοποίησης του νοήματος της ζωής & η προσπάθεια κατανόησης του σίγουρα μάταια,αλλά η αναζήτηση του, αποκομίζει πολλά θετικά για την ποιότητα του ερευνητή.Παράλληλα,δεν εμποδίζει την προσέγγιση..."καρδιόθεν" .Αλλωστε, "αφ'εαυτού"το θέμα δεν είναι επιστημονικό .Ούτε στερεί απο κανένα τη χαρά να βλέπει το κύμα η το φεγγάρι.Ίσως να του προσφέρει μια πιό πλήρη εικόνα του τι εστί ,αυτό που ζεί (βιώνει) η βλέπει, παρά το διχως αναρρωτήσεις "ζώ" "κοιττάζω"...αλλά δεν βλέπω !!! Γιατι & αυτό το "βλέπω"τελικά είναι υπόθεση &αποτέλεσμα εγκεφάλου...Άποψη...:) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
42
(Και οποιος καταλαβε...καταλαβε! ;) :P )

(Sorry! i couldn't help it!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
42
(Και οποιος καταλαβε...καταλαβε!

χΕ Χε!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Δεν ξέρω, αλλά όποιο κι αν είναι, το χάνεις όταν ψάχνεις να το βρεις...:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
42
(Και οποιος καταλαβε...καταλαβε! ;) :P )
(Sorry! i couldn't help it!)
Yesi'm very sorry too for what you v'done! do we know each other from...nowhere? you ceep your number firmly closed why? if you "got"me,by.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Θεόδωρος:
.Ούτε στερεί απο κανένα τη χαρά να βλέπει το κύμα η το φεγγάρι.Ίσως να του προσφέρει μια πιό πλήρη εικόνα του τι εστί ,αυτό που ζεί (βιώνει) η βλέπει, παρά το διχως αναρρωτήσεις "ζώ" "κοιττάζω"...αλλά δεν βλέπω !!! Γιατι & αυτό το "βλέπω"τελικά είναι υπόθεση &αποτέλεσμα εγκεφάλου...Άποψη...:) :) :)

Ναι άποψη...δική σου που δεν συνέπεσε με την δική μου ούτε κάτα σύμπτωση:P :D
Είναι πολύ διαφορετικός ο τρόπος που προσεγγίζουμε τα πράγματα.
Για μένα το ότι βιώνω χωρίς να αναρωτιέμαι διακαώς τον λόγο δεν σημαίνει πως προσεγγίζω επιδερμικά τις καταστάσεις, ούτε ότι κοιτάζω χωρίς να βλέπω.
Εξάλλου όπως ξαναρωτάω ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί ότι η ζωή έχει υποχρεωτικά νόημα και δεν είναι απλά ένα συναρπαστικό ταξίδι;
Και δεν θέλω να το χάσω διερωτώμενη διαρκώς πως και γιατί.
Μήπως όπως όλες οι μεγάλες έννοιες δεν επιδέχεται ικανοποιητικής εξήγησης;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό που λέμε ''νόημα της ζωής'' και τι ακριβώς είναι..
Σίγουρο πάντως ότι για τον καθένα είναι διαφορετικό..άλλοι βρίσκουν νόημα μέσα από τα παιδιά τους, άλλοι μέσα από τη δουλειά τους, άλλοι μέσα από μικρά καθημερινά πράγματα..κτλ
Προσωπικά προτιμώ να μην πολυψάχνω έννοιες και σημασίες πίσω από τις λέξεις..Χαμένος χρόνος είναι..
Και η ζωή δεν είναι τίποτε άλλο από χρόνος που περνάει..Το πώς θα αξιοποιήσει ο καθένας αυτό το χρόνο είναι δικό του θέμα..
Ίσως το νόημα της ζωής να έγκειται τελικά στη συνεχή προσπάθεια του να κάνουμε αυτά που θα μας φέρουν πιο κοντά σε αυτό που θεωρεί ο καθένας για τον εαυτό του ''ευτυχία''..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Για μενα το νόημα της ζωής είναι να έχεις την υγεία σου, να έχεις ενεργοποιήσει και τις 5 αισθήσεις σου, να ζείς, να αισθάνεσαι, να χαμογελάς και να αγαπάς!!!!
Χαλιόμαστε καθημερινά για χαζομάρες (τουλάχιστον ένα μεγάλο ποσοστό) και αγνωούμε τις λίγες μικρές χαρές της ζωής που όλη η ουσία βρίσκεται εκεί.... Λές και πάντα θα είμαστε 19, 22, 25, 35, 45.... Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι...
Κάθε στιγμή είναι μοναδική και πρέπει να την ζούμε όπως της αξίζει την στιγμή που ΠΡΕΠΕΙ και όχι νοσταλγώντας την στα δύσκολα...
Για μένα εκεί είναι το νόημα της ζωής! Να βρείς το μυστικό της και να κάνεις την ζωή σου ευτυχισμένη!!!Με απλά πράγματα, αρκεί να έχεις διάθεση και να μπορείς να αισθάνεσαι...
Σίγουρα λόγω του οτι είμαστε άνθρωποι με παραξενιές (εγώ ίσως και με τις περισσότερες) και και και δεν είναι και τόσο εύκολο... Τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa:
Για μενα το νόημα της ζωής είναι να έχεις την υγεία σου, να έχεις ενεργοποιήσει και τις 5 αισθήσεις σου, να ζείς, να αισθάνεσαι, να χαμογελάς και να αγαπάς!!!!
Χαλιόμαστε καθημερινά για χαζομάρες (τουλάχιστον ένα μεγάλο ποσοστό) και αγνωούμε τις λίγες μικρές χαρές της ζωής που όλη η ουσία βρίσκεται εκεί.... Λές και πάντα θα είμαστε 19, 22, 25, 35, 45.... Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι...
Κάθε στιγμή είναι μοναδική και πρέπει να την ζούμε όπως της αξίζει την στιγμή που ΠΡΕΠΕΙ και όχι νοσταλγώντας την στα δύσκολα...
Για μένα εκεί είναι το νόημα της ζωής! Να βρείς το μυστικό της και να κάνεις την ζωή σου ευτυχισμένη!!!Με απλά πράγματα, αρκεί να έχεις διάθεση και να μπορείς να αισθάνεσαι...
Σίγουρα λόγω του οτι είμαστε άνθρωποι με παραξενιές (εγώ ίσως και με τις περισσότερες) και και και δεν είναι και τόσο εύκολο... Τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε!
:flowers: Μια απλή απορία stalitsa μου,όποιος χάσει την υγειά του χάνει το νόημα & την ευτυχία;:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Θεόδωρος:
:flowers: Μια απλή απορία stalitsa μου,όποιος χάσει την υγειά του χάνει το νόημα & την ευτυχία;:) :)
Κατα την γνώμη μου όποιος χάνει την υγεία του πλεον νοσταλγεί όσα δεν έζησε και άφησε να περάσουν έτσι... Φυσικά και δεν χάνει την ευτυχία, αλλά προσπαθεί να την βρεί??? Όταν εγώ αρρώστησα κατάλαβα το νόημα της ζωής αλλά είχα χάσει την ευτυχία μου... Όταν έχεις την υγεία σου, μπορείς να κάνεις τα πάντα, τίποτα να μην εμποδίζει το δρόμο σου και τίποτα να μην μπορεί να επισκιάσει την ευτυχία σου.. Όταν όμως έχεις κάτι (από το πιο απλό λέμε) σε εμποδίζει να προχωρήσεις, σε εμποδίζει να δείς τα πράγματα θετικά και φυσικά είναι δύσκολο να είσαι
ευτυχισμένος όταν ξέρεις οτι έχεις κάτι. Γι' αυτό το λόγο θαυμάζω τα παιδιά που έχουν την δύναμη ψυχής και προσπαθούν και βρίσκουν την ευτυχία κάπου εκεί... Γιατί εγώ τότε αν και κατάλαβα το νόημα της ζωής, δεν μπόρεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
42
(Και οποιος καταλαβε...καταλαβε! ;) :P )

Συμφωνώ.

Το θέμα είναι...

... ποιά είναι η ερώτηση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το νόημα της ζωής, για μένα τουλάχιστον είναι η επίτευξη της ευτυχίας.Και εδώ ανοίγει ένα μεγάλο κεφάλαιο.Ο άνθρωπος γενικά ζεί σχιζοφρενικές καταστάσεις.Άλλο είναι,άλλο νομίζει οτι είναι,άλλο θέλει να δείχνει οτι είναι,άλλο δείχνει οτι είναι, και όλα αυτά σχίζουν τας φρένας του.Χωρίζεται σε κομμάτια δηλαδή ,γινόμενος πολλοί εαυτοί.Αν μπορέσουμε να δούμε ποιοί είμαστε και να στηριχτούμε,και να προβάλλουμε αυτό,(γνώθι σαυτόν),θα αποκτήσουμε λίγη ευτυχία και θα καταλάβουμε γιατί ζούμε.(Το νόημα της ζωής),νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Το νοημα της ζωης ειναι μια καθαρα προσωπικη υποθεση. Κατι διαβασα περι υστεροφημιας στην αρχη, περι του τι μενει αφοτου πεθανουμε κλπ... μα καλα, για το ΝΟΗΜΑ της ΖΩΗΣ δεν μιλαμε?:)

Το δικο μου, δεν ξερω αν το εχω βρει εως τωρα στα 26 μου χρονια, αλλα αν ναι, τοτε αυτο ειναι να κατορθωσω να γινω μια καλη οικογενειαρχης, αριστη νομικος, επιστημων και φιλανθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top