Το δίλημμα

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Κάποτε ένας από τους λίγους ανθρώπους που εκτιμώ τις συμβουλές τους, μου είπε να μην κυνηγάω τις σχέσεις μου, αλλά να το αφήνω "να έρθει μόνο του". Δεν εδωσα και πολύ σημασία στα λόγια του, όμως μέσα από την κουβέντα που κάναμε με έβαλε σε σκέψεις για την ορθότητα αυτού που έλεγε.
Και εξηγώ:
Γιατί να μην κυνηγήσω κάποιον που μου αρέσει και να προσπαθήσω να κάνω κάτι μαζί του? Είναι δλδ καλύτερα να αφήνουμε τα πάντα στην φυσιολογική ροή των πραγμάτων?
Αυτό υποστήριζα και εγώ μέχρι να ακούσω ολοκληρωμένο αντίλογο.
Μήπως τελικά αυτές οι προσδοκίες που δημιουργούμε για κάποιον που μας αρέσει εξωτερικά, είναι αυτές που μας κάνουν στην συνέχεια να απογοητευόμαστε όταν βλέπουμε πως τελικά δεν ήταν κάτι το διαφορετικό αυτό που κυνηγούσαμε? Μήπως είναι αυτός ο λόγος για τον εφήμερο χαρακτήρα που έχουν οι σχέσεις σήμερα? Ένας ενθουσιασμός με απότομη προσγείωση..
Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις σας έστω και με 2 σειρές.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Κοίτα, θα σου πω πως το έχω σκεφτεί εγω. Μου αρέσει η τάδε κοπέλα για παράδειγμα. Εαν δεν επιδιώξω επικοινωνία-συνάντηση-επαφές, δε μπορώ να περιμένω κανένα αποτέλεσμα. Είναι μικρές οι πιθανότητες πρώτον να με θέλει κι αυτή στο βαθμό του να κάνει εκείνη το πρώτο βήμα και δεύτερον, αν το προηγούμενο ισχύει, να κάνει τελικά το πρώτο βήμα.

Έχω πει κάτι στο θέμα με τη Γερμανιδούλα μου:

"ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ μην αγνοήσετε, όταν έχετε κάτι καλό, όσο συνηθισμένο και να σας φαίνεται σαν φιλία ή ότι άλλο, μη το αγνοήσετε, μη το προσπεράσετε, μην επαναπαυθείτε στις πρόσκαιρες δάφνες σας. Κυνηγήστε ότι σας αρέσει!"

Το πιστεύω αυτό που λεω. Δεν είναι ντροπή να ζητάς κάτι. Το κηνύγι αυτή την έννοια έχει. Ζητάω τη συντροφιά της τάδε κοπέλας. Μπορεί να ανταποκριθεί είτε θετικά, είτε αρνητικά.

Πολλοί έχουν συνυφάνει την έννοια "κηνυγάω" με την έννοια "γλύφω, γίνομαι σκυλάκι της, σάπιος, μ**νόδουλος κλπ". Όχι φίλοι μου, κι εγω τα λεω αυτά αλλά δεν τα συνδέω με το κηνύγι. Όλα αυτά είσαι μόνο αν χάσεις αυτό που σε κάνει άντρα, δηλαδή την ικανότητα να επιλέγεις! Φαντάσου ενα αγόρι που έχει δεχθεί απόρριψη από μια κοπελιά και τρέχει ξωπίσω της μπας και καταφέρει τίποτα. Το μόνο που θα καταφέρει είναι να χάσει τον ανδρισμό του και να γίνει ενοχλητικός στην κοπελιά (είτε αυτή είναι άγια, είτε πορνίδιο, δεν έχει σημασία). Φαντάσου και ενα άλλο αγόρι που η κοπέλα του, του λέει "για να σου κάτσω, θα με παντρευτείς" ή "τι πάει να πει έχεις φίλους; Τι πάει να πει Μουντιάλ; Και η καθημερινή βόλτα μας; Το καθημερινό δείπνο μας; Το καθημερινό μπάνιο μας μαζί;" Άλλος σάπιος από κεί αν τα υποστεί αυτά.

Αυτό είναι το ενα πράγμα που πρέπει να αποφύγεις. Την ηθική πτώση. Ηθική πτώση δε θα επέλθει αν πας και πεις σε μια κοπελιά "μου αρέσεις, θα ήθελα να σε γνωρίσω καλύτερα γιατί φαίνεσαι καταπληκτική κοπέλα". Ηθική πτώση θα επέλθει αν γίνεις ο μ@λ@κας της κάθε παρακμιακής γκόμενας που επειδή νομίζει οτι έχει νινί, μπορεί να σέρνει το μισό πλανήτη από δαύτο. Και μ@λ@κας και χάνεις και την ευκαιρία να κοιτάξεις για πιό ποιοτικές επιλογές σε σώμα και ψυχή! Ξέρεις πόσες καλές υπάρχουν εκεί έξω;:)

Το δεύτερο που συνήθως συγχέουν με τον έρωτα και το κηνύγι. Στην ΑΣΟΕΕ μου αρέσουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ κοπέλες. Ούτε σαβούρης είμαι, ούτε με έλλειψη σεξ (έχει περάσει κάποιος καιρός από την τελευταία φορά, αλλά δεν "μου τρέχουν τα σάλια" κι όλας. Παρ' όλα αυτά πιστεύω πως είμαι έτοιμος όποτε χρειαστεί!:redface: ), απλά υπάρχουν πολλές ωραίες κοπέλες εκεί, είναι γεγονός! Αυτό δεν πρέπει να το μπερδέψει κάποιος με τον έρωτα. Δε σημαίνει οτι επειδή σου αρέσουν 12 κοπέλες, τις έχεις ερωτευτεί και τις 12! Ούτε επειδή είσαι μόνος σου αυτό τον καιρό, πρέπει ντε και καλά να ερωτευτείς μια από τις 12! Εκεί πάει αυτό που σου έχουν πει "άσε το, να έρθει μόνο του". Να αποφεύγεις τις καταπιέσεις και τις αυθυποβολές.

Θα σου πω κάτι σαν φίλος, κάτι προσωπικό...

Υπάρχουν πολλές στιγμές που ξαπλώνω σε αυτή την καρέκλα και ακούω τη μουσική μου ή απολαμβάνω το Battlestar Galactica μου κλπ. και λεω "άντε τώρα να βάλεις κοπέλα στη ζωή σου. Θα σε ανακατώσει, θα σε πρήζει, θα σε καταπιέζει....δε βαριέσαι, καλά περνάω κι έτσι εδώ τώρα". Από την άλλη, επειδή είμαι και τύπος που μου αρέσει να ξέρω και να νιώθω ότι με αγαπάνε (Ζυγός, το πιό συναισθηματικό ζώδιο, παιδιά της Αφροδίτης), μέχρι κάποιου σημείου φυσικά (βλέπε καταπίεση), πολλές φορές φοβάμαι ότι δε θα βρω το κατάλληλο άτομο στη ζωή μου, ότι ίσως να μείνω μόνος (στο θέμα σχέση), ότι ως το 2004 ήταν η "τύχη" μου με τις σχέσεις, κλπ. και στενοχωριέμαι. Βλέπω άλλους, που ειλικρινά δε θεωρώ ότι τους κόβει και πολύ να πούν την πιό απλή κουβέντα σε μια συζήτηση, να κυκλοφορούν με ωραία κορίτσια αγκαλιά κλπ.

Ξέρεις ποιά είναι η χρυσή τομή μου; "Κάποτε θα έρθει! Κάνε εσυ τις επαφές σου, τις φιλίες σου, και από κάπου θα ξεφυτρώσει ο καρπός της συντροφικότητας. Μην καταπιέζεσαι. Έχε πίστη! Θα έρθει και θα είναι όμορφο και ποιοτικό! Κι αν δεν έρθει, δεν πειράζει, εσυ θα ζείς την κάθε ημέρα σου σα να το περιμένεις στην αγκαλιά σου την αμέσως επόμενη, η ζωή είναι κι έτσι όμορφη". Έτσι, δεν είμαι ερωτευμένος με καμία, αλλά κάνω τις επαφές μου, χωρίς να αφήνω τη μοναχικότητα μου στο θέμα δεσμός, να με καταπλακώνει. Ζω τη ζωή με ελπίδα, ευτυχία και προσπάθεια.... για όλα τα θέματα!:) Τα έχω βρεί με τον εαυτό μου! Σου το συνιστώ αν ποτέ βρεθείς σε μπέρδεμα μέσα σου.

Ελπίζω να βοήθησα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Valder :D
To θεμα που έβαλα εδώ δεν έχει να κάνει με μια τωρινή μου σκέψη, αλλά γενικότερα με αυτήν την "απορία" να το πω. Δλδ δεν έζησα κάτι που να με κάνει να ψαχτώ τώρα. Από μιά συζήτηση ξεκίνησε.
Λοιπόν, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα πολλά και ουσιώδη που έγραψες.:D:D:D
Κάνω quote αυτά που πιστεύω κυριότερα:

Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Πολλοί έχουν συνυφάνει την έννοια "κηνυγάω" με την έννοια "γλύφω, γίνομαι σκυλάκι της, σάπιος, μ**νόδουλος κλπ". Όχι φίλοι μου, κι εγω τα λεω αυτά αλλά δεν τα συνδέω με το κηνύγι. Όλα αυτά είσαι μόνο αν χάσεις αυτό που σε κάνει άντρα, δηλαδή την ικανότητα να επιλέγεις! Φαντάσου ενα αγόρι που έχει δεχθεί απόρριψη από μια κοπελιά και τρέχει ξωπίσω της μπας και καταφέρει τίποτα. Το μόνο που θα καταφέρει είναι να χάσει τον ανδρισμό του και να γίνει ενοχλητικός στην κοπελιά (είτε αυτή είναι άγια, είτε πορνίδιο, δεν έχει σημασία). Φαντάσου και ενα άλλο αγόρι που η κοπέλα του, του λέει "για να σου κάτσω, θα με παντρευτείς" ή "τι πάει να πει έχεις φίλους; Τι πάει να πει Μουντιάλ; Και η καθημερινή βόλτα μας; Το καθημερινό δείπνο μας; Το καθημερινό μπάνιο μας μαζί;" Άλλος σάπιος από κεί αν τα υποστεί αυτά.

Αυτό είναι το ενα πράγμα που πρέπει να αποφύγεις. Την ηθική πτώση. Ηθική πτώση δε θα επέλθει αν πας και πεις σε μια κοπελιά "μου αρέσεις, θα ήθελα να σε γνωρίσω καλύτερα γιατί φαίνεσαι καταπληκτική κοπέλα". Ηθική πτώση θα επέλθει αν γίνεις ο μ@λ@κας της κάθε παρακμιακής γκόμενας που επειδή νομίζει οτι έχει νινί, μπορεί να σέρνει το μισό πλανήτη από δαύτο. Και μ@λ@κας και χάνεις και την ευκαιρία να κοιτάξεις για πιό ποιοτικές επιλογές σε σώμα και ψυχή! Ξέρεις πόσες καλές υπάρχουν εκεί έξω;:)

Σωστά. Απλά οι προσδοκίες που σε ωθουν στο κυνήγι είναι το point του θέματος. Και γω μαζί σου σε όσα λες. Δεν λέω αν θα σε πουν σκυλάκι ή δούλο. Αν το κάνεις αυτό εισαι άξιος της μοίρας σου. Μεγάλα παιδια είμαστε μπορούμε να προσέχουμε.;) Απλά λέω πως εκεί που μπορεί να φας τα μούτρα σου είναι στην απογοήτευση πως και αυτή η σχέση είνα σαν όλες τις άλλες κοινές σχέσεις, χωρίς κάτι διαφορετικό. Και θέλω να πιστεύω όπως λες πως πράγματι υπάρχουν καλές κοπέλες εκεί έξω.

Παραλείπω αυτά που λες περί έρωτα και κηνυγιού. Μαζί σου κ σ αυτά! Πολλοί μπερδεύουν τα πράγματα εκεί. Και μπορεί υπάρξει διάκριση πιά..

Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Θα σου πω κάτι σαν φίλος, κάτι προσωπικό...

Βλέπω άλλους, που ειλικρινά δε θεωρώ ότι τους κόβει και πολύ να πούν την πιό απλή κουβέντα σε μια συζήτηση, να κυκλοφορούν με ωραία κορίτσια αγκαλιά κλπ.

Ξέρεις ποιά είναι η χρυσή τομή μου; "Κάποτε θα έρθει! Κάνε εσυ τις επαφές σου, τις φιλίες σου, και από κάπου θα ξεφυτρώσει ο καρπός της συντροφικότητας. Μην καταπιέζεσαι. Έχε πίστη! Θα έρθει και θα είναι όμορφο και ποιοτικό! Κι αν δεν έρθει, δεν πειράζει, εσυ θα ζείς την κάθε ημέρα σου σα να το περιμένεις στην αγκαλιά σου την αμέσως επόμενη, η ζωή είναι κι έτσι όμορφη". Έτσι, δεν είμαι ερωτευμένος με καμία, αλλά κάνω τις επαφές μου, χωρίς να αφήνω τη μοναχικότητα μου στο θέμα δεσμός, να με καταπλακώνει. Ζω τη ζωή με ελπίδα, ευτυχία και προσπάθεια.... για όλα τα θέματα!:) Τα έχω βρεί με τον εαυτό μου! Σου το συνιστώ αν ποτέ βρεθείς σε μπέρδεμα μέσα σου.
Το θέμα του χάλια που κυκλοφορεί με κοπέλα έιναι πληγή. Θα γίνω νομοθέτης κάποτε και θα πατάξω αυτά τα φαινόμενα:D:D.
Απλά τί μπορείς να κάνεις γι' αυτό? Για κάποιο λόγο είναι μαζί, οπότε.. βάρα το κεφάλι σου να δεις τί μπορεί να του βρήκε. Τέλος πάντων.

Τα υπόλοιπα είναι το ζουμί από όλα όσα είπες :)

Σ' ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Ο Valder έχει καλύψει σε μεγάλο βαθμό το θέμα (αν όχι πλήρως) & με λεπτομέρεια.Απλά για να έχεις & αλλες δυό προτάσεις συνοπτικές,είναι δύσκολο να περιμένεις το πρώτο βήμα απο μια γυναίκα (σπάνιο),αλλά μήν επιμένεις πάρα πολύ στο κυνήγι.Σε κάποιες φορές ισως πληγεί ο αυτοσεβασμός σου.Δεν είπα κάτι παραπάνω,απλά συνόψισα για εύκολη...χώνευση...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Νομίζω το δίλημμα αυτό υπάρχει όταν δεν σου αρέσει κάποιο συγκεκριμένο άτομο πάρα πολύ γιατί τότε το πιο φυσιολογικό πράγμα είναι να το διεκδικήσεις και να προσπαθήσεις να το κερδίσεις.
Σε γενικές γραμμές είμαι υπέρ της άποψης ότι όταν κυνηγάς κάτι -για τα προσωπικά μιλάω- δε θα σου κάτσει.
Από προσωπική εμπειρία .. πάντα μου ερχόταν όταν και από κει που δεν το περίμενα. Δλδ σε φάσεις που ήθελα να είμαι μόνη ή δεν σκεφτόμουν καθόλου το θέμα ''άντρες'' τσουπ παρουσιαζόταν και το φλερτ.
Το καλύτερο πάντως είναι να δείξεις το ενδιαφέρον σου και από κει και πέρα να εξελιχθεί από μόνο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ο Valder νομιζω υπερκαλυψε το θεμα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Πιστεύω ότι όταν κάτι αξίζει, το καλαβαίνεις (τουλάχτιστον σε εμένα ισχύει αυτό). Οπότε αν χρειαστεί το κυνηγάς (αλλά μη γίνουμε και γλέιφτες, όπως είπε και ο Valder).

Αν μιλάμε όμως για φάσεις "είμαι μόνος-η και θέλω επειγόντως κάποια-ον, μόνο και μόνο για να λέω ότι έχω", ε όχι, εκεί δε συμφωνώ ούτε με αυτή τη λογική, πόσο μάλλον με το να κυνηγήσεις μια τέτοια σχέση. Και αυτή η λογική πιστεύω ότι είναι και ένας λόγος "για τον εφήμερο χαρακτήρα που έχουν οι σχέσεις σήμερα" όπως λες. Για το "σήμερα" βέβαια δεν είμαι και τόσο σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Γιατί να μην κυνηγήσω κάποιον που μου αρέσει και να προσπαθήσω να κάνω κάτι μαζί του? Είναι δλδ καλύτερα να αφήνουμε τα πάντα στην φυσιολογική ροή των πραγμάτων?
Αυτό υποστήριζα και εγώ μέχρι να ακούσω ολοκληρωμένο αντίλογο.
Κάποιες φορές έστω στην αρχή ίσως χρειαστεί να "σπρώξει" κάποιος την κατάσταση πχ για να υπάρξει μια ευκαιρία και να γνωριστεί με ένα άτομο, αλλά από εκεί και πέρα δεν ωφελεί μάλλον να πιέζει κάποιος τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top