Κόμμα Παιδεραστών

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
@Exp: κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει θέμα συζήτησης στην υπόθεση και αυτό γίνεται γιατί κάποιοι θεωρούν "λογικές" τις απόψεις παιδεραστών.
@dooo: μία γυναίκα μπορεί να συλλάβει από τη στιγμή που έχει την πρώτη της περίοδο.Η πρώτη περίοδος θεωρείται φυσιολογικό να εμφανιστεί σε μια ηλικία μεταξύ 10-15.Άρα κατά τη γνώμη μου δεν μπορούμε να συζητάμε από το νόμο να αποδεχθεί ως φυσιολογική τη σεξουαλική επαφή κάτω των 15.

Αν τελικά είναι τόσο ώριμα τα 12χρονα παιδιά, γιατί να μην ψηφίζουν κιόλας?
Σε 60 χρόνια τί θα γίνει δηλαδή, θα πάμε το όριο στα 6 επειδή τα παιδιά σε κάποια χρόνια θα ωριμάζουν πιο γρήγορα?
Συμφωνώ απόλυτα με την XRZ στο ότι στις ηλικίες 10-15 οι αλλαγές είναι τεράστιες από μήνα σε μήνα.Δε μπορούν να μπαίνουν όλα τα 12χρονα παιδιά στο ίδιο καζάνι.Άλλα ψριμάζουν πιο γρήγορα (συναισθηματικά, μπαίνουν στη εφηβεία κτλ), άλλα πιο αργά.Επειδή όμως ο νόμος είναι για όλους, δε μπορεί να παίζει σ'αυτές τις οριακές ηλικίες των 11,12,13,14.Τα 15 είναι ένα όριο ασφαλείας.Το όριο της Ισπανίας είναι πολύ χαμηλό.Αυτό είναι που πρέπει να αλλάξει, όχι το δικό μας.

1. Σε μερικές κοπέλες περίοδος εμφανίζεται στα 17. Να το βάλουμε μήπως και στα 17 το όριο;
2. Αν σε 60 χρόνια στα 6 έχουν την ίδια πνευματική και σωματική ανάπτυξη που έχουν τώρα στα 15 που ειναι το κακό;
3. Ούτε όλα τα 15χρονα μπορούν να μπουν στο ίδιο καζάνι.
4. Δεν έχω ακούσει πάντως να έχουν οι Ισπανοί ψυχολογικά προβλήματα απο αυτό.

ΥΓ: Και 2 χρήσιμα για τη συζήτηση links: https://en.wikipedia.org/wiki/Ages_of_consent_in_Europe
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ef/Age_of_Consent.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Όπως ελπίζω να μην υπάρχουν και άτομα που να λένε ότι το όριο πρέπει να πάει στα 12, επειδή υπάρχουν άτομα που είναι <<ψαγμένα>> από μικρή ηλικία.
+1

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Αν τελικά είναι τόσο ώριμα τα 12χρονα παιδιά, γιατί να μην ψηφίζουν κιόλας?
Σε 60 χρόνια τί θα γίνει δηλαδή, θα πάμε το όριο στα 6 επειδή τα παιδιά σε κάποια χρόνια θα ωριμάζουν πιο γρήγορα?
Συ.Επειδή όμως ο νόμος είναι για όλους, δε μπορεί να παίζει σ'αυτές τις οριακές ηλικίες των 11,12,13,14.Τα 15 είναι ένα όριο ασφαλείας.Το όριο της Ισπανίας είναι πολύ χαμηλό.Αυτό είναι που πρέπει να αλλάξει, όχι το δικό μας.
+101!!!! :thumbsup:


Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Να σε ρωτήσω κάτι; Θεωρείς το σεξ κάτι κακό;
Εσύ στα 12 δεν είχες ορμές; Σημαίνει οτι ήσουν "ψαγμένος" (με την αρνητική έννοια που το λες);
δεν νομίζω ότι το εννοεί ως κακό. Νομίζω ότι το εννοεί με την έννοια της συναισθηματικής κ σεξουαλικής ωριμότητας (προσωπικά είχα ...ορμές όπως τις λες από τα...8! τι,να κατεβάσουμε το όριο στα 8 για μένα????]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ μέχρι εδώ.
Και το πάω παραπέρα:
ο 15χρονος ή ο 40χρονος Γιαννάκης έχει την ίδια παιδεία?
Αν ο Γιαννάκης είναι "εμπειρος" και αρχίσει και τραβάει τα μαλλιά του κοριτσιού, του δίνει κανά χαστουκάκι, του λέει πρόστυχα λόγια, του βάλει κανά βοηθητικό αντικείμενο στον κόλπο, θα του έχουμε δώσει τη κατάλληλη παιδεία, ώστε να έρθει να μας το πει?
Και μετά?? πώς θα του αποδείξουμε ότι το σεκς δεν είναι έτσι, δεν "πονάει" αλλά είναι μια πράξη αγάπης?
Θα έχει τη δύναμη το κοριτσάκι να αναγκάσει τον άλλον να φορέσει προφυλακτικό?
Μπορούμε να καταλάβουμε τι ζημιά θα έχει κάνει κάτι τέτοιο στον ψυχικό του κόσμο και στη μετέπειτα σεξουαλική του πορεία?

Πολλά τα ερωτήματα για τους γονείς... το κοριτσάκι έχει το ποδήλατό του να παίξει και δε το πολυνοιάζει στα 12 του τι εστί εγκυμοσύνη, π.χ.

πρώτα θα αποκτήσουμε αμοιβαία εμπιστοσύνη με τα παιδιά μας και θα τους δώσουμε να καταλάβουν ότι τα αγαπάμε και θέλουμε το καλό τους και μετά θα τα στείλουμε στην πρώτη τους σεξουαλική επαφή, κάνοντας από μέσα την προσευχή μας.

Αυτό είναι κάτι που θα μπορούσε ισοπίθανα να συμβεί και στα 15.

Δηλαδή αφού το παιδί έχει από τα 5 διαμορφώσει τη προσωπικότητά του, τότε γιατί το όριο να μη πάει στα...5? Αφου (Όπως φαίνεται) συμμερίζεσαι αυτές τις απόψεις των ψυχολόγων, τότε να υποθέσω ότι δε θα σε πείραζε να είχε το παιδί σου, μια σεξουαλική επαφή σε... αυτή την ηλικία? :hmm:

Γιατί αφενός μεν στα 5 δεν είναι σωματικά ώριμο για κάτι τέτοιο, αφετέρου είπα οτι το μεγαλύτερο τμήμα της προσωπικότητας του έχει διαμορφωθεί τότε, όχι οτι έχει διαμορφωθεί ολόκληρη η προσωπικότητα του ούτε καν ποσοστό που να μην επιδέχεται αλλαγές πλεον όπως στα 12. Στα 12 δεν θεωρώ οτι μπορεί πλέον να αλλάξει, μιας και μπαίνει πια στην εφηβεία και ό,τι και να κάνει ο γονιός το παιδί θα αντιδράσει και θα κάνει αυτό που θέλει στα κρυφά. Προτιμώ λοιπόν η κόρη μου να μου το πει ευθέως παρά να μου κρύβεται κι εγώ να επαναπαύομαι εθελοτυφλώντας.

δεν νομίζω ότι το εννοεί ως κακό. Νομίζω ότι το εννοεί με την έννοια της συναισθηματικής κ σεξουαλικής ωριμότητας (προσωπικά είχα ...ορμές όπως τις λες από τα...8! τι,να κατεβάσουμε το όριο στα 8 για μένα????]

Αναλόγως τι ορμές. Εγώ ορμές είχα απο τα 5 (και όσο περίεργο και αν σου φαίνεται απο τα 5 είχα και μόνη μου οργασμό) αλλά δεν το είχα συνδέσει με το σεξ. Αυτά που σκεφτόμουν δεν ήταν σεξουαλικά. Σεξουαλικά έγιναν κάπου στα 11-12.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
1. Σε μερικές κοπέλες περίοδος εμφανίζεται στα 17. Να το βάλουμε μήπως και στα 17 το όριο;
2. Αν σε 60 χρόνια στα 6 έχουν την ίδια πνευματική και σωματική ανάπτυξη που έχουν τώρα στα 15 που ειναι το κακό;
3. Ούτε όλα τα 15χρονα μπορούν να μπουν στο ίδιο καζάνι.
4. Δεν έχω ακούσει πάντως να έχουν οι Ισπανοί ψυχολογικά προβλήματα απο αυτό.
1.εκεί υπάρχει ιατρικό πρόβλημα.Προφανώς είναι άλλη περίπτωση αυτή και όχι ο γενικός κανόνας.
2.No comment...:confused:
3.Ιατρικά μπορούν και αυτό μετράει στη σύνταξη του νόμου.
4.Δε θεωρώ την ισπανική κοινωνία πρότυπο ακριβώς...Και σε άλλες χώρες κάνουν άλλα (πχ είναι μια φυλή που βάζει αυτά τα βραχιόλια στο λαιμό και ο λαιμός μακραίνει.Ούτε εκεί έχω ακούσει να έχουν ψυχολογικά προβλήματα.Τί πάει να πει αυτό?).Πάντως είμαι σίγουρος ότι θα έχουν στο μέλλον, γιατί τα παιδιά αυτά ακόμα δεν έχουν μεγαλώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αυτό είναι κάτι που θα μπορούσε ισοπίθανα να συμβεί και στα 15.
Γιατί αφενός μεν στα 5 δεν είναι σωματικά ώριμο για κάτι τέτοιο, αφετέρου είπα οτι το μεγαλύτερο τμήμα της προσωπικότητας του έχει διαμορφωθεί τότε, όχι οτι έχει διαμορφωθεί ολόκληρη η προσωπικότητα του ούτε καν ποσοστό που να μην επιδέχεται αλλαγές πλεον όπως στα 12. Στα 12 δεν θεωρώ οτι μπορεί πλέον να αλλάξει, μιας και μπαίνει πια στην εφηβεία και ό,τι και να κάνει ο γονιός το παιδί θα αντιδράσει και θα κάνει αυτό που θέλει στα κρυφά. Προτιμώ λοιπόν η κόρη μου να μου το πει ευθέως παρά να μου κρύβεται κι εγώ να επαναπαύομαι εθελοτυφλώντας.

Δηλαδή στα 12 και στην αρχή της εφηβείας, θεωρείς ότι το παιδί είναι σωματικά και ψυχικά ώριμο για κάτι τέτοιο? Ότι ο χαρακτήρας που διαμορφώνεται στα 12, δεν επιδέχεται αλλλαγών? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αυτό είναι κάτι που θα μπορούσε ισοπίθανα να συμβεί και στα 15.

Μίλησα για ηλικίες?

Σορρυ, αλλά δε μπερδεύω τους νόμους και τις ψυχολογικές μελέτες σεξουαλικής ωριμότητας, με το πότε θα κρίνω και θα κρίνει το παιδί μου ότι καιρός είναι να αρχίσει τις σεξουαλικές επαφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή στα 12 και στην αρχή της εφηβείας, θεωρείς ότι το παιδί είναι σωματικά και ψυχικά ώριμο για κάτι τέτοιο? Ότι ο χαρακτήρας που διαμορφώνεται στα 12, δεν επιδέχεται αλλλαγών? :hmm:

Θεωρώ οτι επιδέχεται ελάχιστες αλλαγές και ακόμα λιγότερες εξ αυτών μπορεί να τις επιτελέσει ο γονιός λόγω της αντιδραστικότητας των εφήβων. Ο γονιός μπορεί να ενημερώσει, να μάθει πράγματα στο παιδί, αλλά όχι να του αλλάξει χαρακτήρα.

1.εκεί υπάρχει ιατρικό πρόβλημα.Προφανώς είναι άλλη περίπτωση αυτή και όχι ο γενικός κανόνας.
2.No comment...:confused:
3.Ιατρικά μπορούν και αυτό μετράει στη σύνταξη του νόμου.
4.Δε θεωρώ την ισπανική κοινωνία πρότυπο ακριβώς...Και σε άλλες χώρες κάνουν άλλα (πχ είναι μια φυλή που βάζει αυτά τα βραχιόλια στο λαιμό και ο λαιμός μακραίνει.Ούτε εκεί έχω ακούσει να έχουν ψυχολογικά προβλήματα.Τί πάει να πει αυτό?).Πάντως είμαι σίγουρος ότι θα έχουν στο μέλλον, γιατί τα παιδιά αυτά ακόμα δεν έχουν μεγαλώσει.

2. Γιατί;
4. Η Ισπανία είναι Ευρώπη. Δεν νομίζω οτι συγκρίνεται με τις φυλές που βάζουν βραχιόλια στο λαιμό.
Πάντως εγώ σας υπογράφω οτι σε 10-20 χρόνια κανείς δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα να κάνουν τα παιδιά σεξ απο τα 12, ακόμα και στην Ελλάδα. Αν βγώ λάθος να έρθετε με με φτύσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Θεωρώ οτι επιδέχεται ελάχιστες αλλαγές και ακόμα λιγότερες εξ αυτών μπορεί να τις επιτελέσει ο γονιός λόγω της αντιδραστικότητας των εφήβων. Ο γονιός μπορεί να ενημερώσει, να μάθει πράγματα στο παιδί, αλλά όχι να του αλλάξει χαρακτήρα.

Αφού επομένως δεν επιδέχεται αλλαγές, τότε ας κάτσει ο γονιός στα αυγά του και ας αφήσει το παιδί του (Το 12χρονο) να κάνει ότι αυτό θεωρεί σωστό. Ας το αφήσει να αρχίσει τις ερωτικές σχέσεις, να αρχίσει το κάπνισμα, να αρχίσει τα ναρκωτικά ή οτιδήποτε κρίνει αυτό σωστό. Διότι δεν είναι δυνατό να δεχόμαστε μόνο σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις τις πρωτοβουλίες του παιδιού μας και όχι σε όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μίλησα για ηλικίες?

Σορρυ, αλλά δε μπερδεύω τους νόμους και τις ψυχολογικές μελέτες σεξουαλικής ωριμότητας, με το πότε θα κρίνω και θα κρίνει το παιδί μου ότι καιρός είναι να αρχίσει τις σεξουαλικές επαφές.

Τότε είσαι εκτός θέματος. Εδώ μιλάμε για το απο πότε θα πρέπει να το επιτρέπει ο νόμος.
Όσον αφορά το άλλο, όταν το παιδί σου κρίνει οτι είναι καιρός να αρχίσει τη σεξουαλική του ζωή δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά. Και μέσα να το μαντρώσεις, αυτό θα βρει τρόπο να το κάνει. ;)

Αφού επομένως δεν επιδέχεται αλλαγές, τότε ας κάτσει ο γονιός στα αυγά του και ας αφήσει το παιδί του (Το 12χρονο) να κάνει ότι αυτό θεωρεί σωστό. Ας το αφήσει να αρχίσει τις ερωτικές σχέσεις, να αρχίσει το κάπνισμα, να αρχίσει τα ναρκωτικά ή οτιδήποτε κρίνει αυτό σωστό. Διότι δεν είναι δυνατό να δεχόμαστε μόνο σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις τις πρωτοβουλίες του παιδιού μας και όχι σε όλα...
Είπα οτι μπορεί να το ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ. Απο κει και πέρα, ναι δεν μπορεί να κάνει κάτι. Απλώς να καθυστερήσει τα πράγματα. Γι'αυτό ας κοιτάξει να του δώσει σωστή παιδεία μέχρι τα 12 ώστε να μην τα κάνει όλα αυτά (αναφέρομαι κυρίως στο κάπνισμα και τα ναρκωτικά, το σεξ δεν το θεωρώ κακό, αρκεί να το ευχαριστιούνται και οι δύο). Γιατί, λίγα παιδιά ξέρεις που οι γονείς τους ήταν κάθετα αντίθετοι με το κάπνισμα και αυτά κάπνιζαν κρυφά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Στα 12 δεν θεωρώ οτι μπορεί πλέον να αλλάξει, μιας και μπαίνει πια στην εφηβεία και ό,τι και να κάνει ο γονιός το παιδί θα αντιδράσει και θα κάνει αυτό που θέλει στα κρυφά.
Kαλώς λοιπόν έρχεται ο νομοθέτης και του απαγορεύει αυτό που δεν πρέπει να κάνει και ο γονιός αδυνατεί να το νουθετήσει... [με βάση αυτή τη λογική!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τότε είσαι εκτός θέματος.
πάντα ήμουν.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Όσον αφορά το άλλο, όταν το παιδί σου κρίνει οτι είναι καιρός να αρχίσει τη σεξουαλική του ζωή δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά. Και μέσα να το μαντρώσεις, αυτό θα βρει τρόπο να το κάνει. ;)
απεύχομαι να έχω ένα παιδί που δε θα με εμπιστεύεται ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
2. Γιατί;
4. Η Ισπανία είναι Ευρώπη. Δεν νομίζω οτι συγκρίνεται με τις φυλές που βάζουν βραχιόλια στο λαιμό.
Πάντως εγώ σας υπογράφω οτι σε 10-20 χρόνια κανείς δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα να κάνουν τα παιδιά σεξ απο τα 12, ακόμα και στην Ελλάδα. Αν βγώ λάθος να έρθετε με με φτύσετε.
2.Αν μου βρεις έναν υπαρκτό τρόπο που το 6χρονο παιδί θα έχει την ίδια σωματική και πνευματική ανάπτυξη με το 15χρονο τότε οκ.Παρεπιπτώντως ούτε ο 12χρονος έχει την ίδια σωματική και πνευματική ανάπτυξη με τον 15χρονο και ποτέ δε θα μπορεί να την έχει γιατί απλά δεν εξαρτάται από αυτόν.
4.Αν είδα καλά στο link που παρέθεσες, η Ισπανία ανήκει στην ελάχιστη μειοψηφία του κόσμου και της Ευρώπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
απεύχομαι να έχω ένα παιδί που δε θα με εμπιστεύεται ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Ακριβώς. Γι'αυτό προτιμώ να μου τα λέει παρά να του το απαγορεύσω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να κάνει ο,τι θέλει στα κρυφά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Είπα οτι μπορεί να το ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ. Απο κει και πέρα, ναι δεν μπορεί να κάνει κάτι. Απλώς να καθυστερήσει τα πράγματα. Γι'αυτό ας κοιτάξει να του δώσει σωστή παιδεία μέχρι τα 12 ώστε να μην τα κάνει όλα αυτά (αναφέρομαι κυρίως στο κάπνισμα και τα ναρκωτικά, το σεξ δεν το θεωρώ κακό, αρκεί να το ευχαριστιούνται και οι δύο).

Μα δε σε καταλαβαίνω... Πρίν λίγο έλεγες ότι ο κόσμος δεν είναι άσπρο ή μαύρο... και τώρα δέχεσαι ότι το σεξ δεν είναι κακό, αλλά το κάπνισμα και τα ναρκωτικά είναι. Μιλάς με τη θεωρία του άσπρου/μαύρου και κάνεις διακρίσεις. Στο κάτω κάτω το κάπνισμα και τα ναρκωτικά θα είναι για το παιδί μια ευχαρίστηση, σα το σεξ. Γιατί να μη τα ζήσει και αυτά επομένως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Kαλώς λοιπόν έρχεται ο νομοθέτης και του απαγορεύει αυτό που δεν πρέπει να κάνει και ο γονιός αδυνατεί να το νουθετήσει... [με βάση αυτή τη λογική!]

Ξέρεις πολλά άτομα που τα περιορίζει ο νόμος; Μόνο σε παγίδες το βλέπω να βοηθάει (πχ σε επαρχιακή πόλη, μικρούλα παγιδεύει μεγαλύτερο πλούσιο παιδί για να κάνουν σεκς και μετά το απειλεί να την παντρευτει για να μην του κάνει μήνυση)

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
2.Αν μου βρεις έναν υπαρκτό τρόπο που το 6χρονο παιδί θα έχει την ίδια σωματική και πνευματική ανάπτυξη με το 15χρονο τότε οκ.Παρεπιπτώντως ούτε ο 12χρονος έχει την ίδια σωματική και πνευματική ανάπτυξη με τον 15χρονο και ποτέ δε θα μπορεί να την έχει γιατί απλά δεν εξαρτάται από αυτόν.
4.Αν είδα καλά στο link που παρέθεσες, η Ισπανία ανήκει στην ελάχιστη μειοψηφία του κόσμου και της Ευρώπης.

2. Θεωρητικά μίλησα. Και δεν νομίζω ένα 12χρονο να έχει την ίδια ακόμα και σωματική ανάπτυξη με ένα 12χρονο πριν 50 χρόνια. Για πνευματική δεν το συζητώ καν.
4. Υπάρχει όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Να λύσουμε πρώτα το νομικό θέμα :

άρθρο 339 ΠΚ Αποπλάνηση παιδιών

1. όποιος ενεργεί ασελγή πράξη με πρόσωπο νεότερο από 15 ετών ή το παραπλανά με αποτέλεσμα να ενεργήσει ή να υποστεί τέτοια πράξη τιμωρείται, αν δεν υπάρχει περίπτωση να τιμωρηθεί για άλλη βαρύτερη αξιόποινη πράξη, ως εξής :
α) αν ο παθών δεν συμπλήρωσε τα 10 έτη, με κάθειρξη τουλάχιστον 10 ετών,
β)αν ο παθών συμπλήρωσε τα 10 έτη, με κάθειρξη μέχρι και 10 έτων και
γ) αν συμπλήρωσε τα 13 έτη, με φυλάκιση (10 μέρες έως 5 έτη ).

2. Αν στην περίπτωση γ της προηγούμεης παραγράφου ο υπαίτιος όταν τέλεσε την πράξη δεν είχε συμπληρώσει τα 17 έτη, το δικαστήριο μπορεί να του επιβάλλει μόνο αναμορφωτικά η θεραπευτικά μέτρα.

3. Αν μεταξύ του υπαιτίου και του παθόντος τελέστηκε γάμος, δεν ασκείται ποινική δίωξη, και αν τυχόν έχει ασκηθεί δεν συνεχίζεται, αλλά κηρύσσεται απαράδεκτη. Η ποινική δίωξη ασκείται ή συνεχίζεται μετά την ακύρωση του γάμου.


Προσωπικά αν η 12χρονη κόρη θυμα αποπλάνησης από άτομο 18 και άνω θα θρηνούσαμε θύματα.Οι άνθρωποι αυτοί είναι αρρωστοι και επικίνδυνοι για την κοινωνία και κρίμαι που δεν εφαρμόζεται πλέον η θανατική ποινή.
Αν έμπλεκε με τον κάθε Γιαννάκη και παρασυρόταν θα είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα και πραγματικά θα ζητούσα τη βοήθεια ειδικού για να χειριστώ την κατάσταση.

Δεν μπορεί κανείς να με πείσει ότι ένα 12χρονο είναι ώριμο συναισθηματικά να προβεί σε ολοκληρωμένη σωματική επαφή και περαιτέρω να επιδείξει και την υπευθυνότητα που απαιτείται.
Από την πλευρά των γονιών δεν υπάρχει κανένας λόγος να επιδεικνύουν ανεκτικότητα ή συναίνεση στην απώλεια της παιδικότηας και αθωότητας των παιδιών τους.
Φρίττω μόνο και με το πως ντύνονται ορισμένα κοριτσάκια του γυμνασίου και απορώ πώς το επιτρέπουν οι γονείς τους.
Γυναίκα και άντρας θα είσαι για μια ζωή από κάποια στιγμή και μέτα, παιδί όμως ποτέ ξανά.


Τα σχόλια δικά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα δε σε καταλαβαίνω... Πρίν λίγο έλεγες ότι ο κόσμος δεν είναι άσπρο ή μαύρο... και τώρα δέχεσαι ότι το σεξ δεν είναι κακό, αλλά το κάπνισμα και τα ναρκωτικά είναι. Μιλάς με τη θεωρία του άσπρου/μαύρου και κάνεις διακρίσεις. Στο κάτω κάτω το κάπνισμα και τα ναρκωτικά θα είναι για το παιδί μια ευχαρίστηση, σα το σεξ. Γιατί να μη τα ζήσει και αυτά επομένως?

Διότι τα ναρκωτικά και το τσιγάρο του κάνουν κακό στην υγεία εκτός απο το να αποτελούν ευχαρίστηση. Το σεξ όχι.

Δεν μπορεί κανείς να με πείσει ότι ένα 12χρονο είναι ώριμο συναισθηματικά να προβεί σε ολοκληρωμένη σωματική επαφή και περαιτέρω να επιδείξει και την υπευθυνότητα που απαιτείται.
Από την πλευρά των γονιών δεν υπάρχει κανένας λόγος να επιδεικνύουν ανεκτικότητα ή συναίνεση στην απώλεια της παιδικότηας και αθωότητας των παιδιών τους.
Φρίττω μόνο και με το πως ντύνονται ορισμένα κοριτσάκια του γυμνασίου και απορώ πώς το επιτρέπουν οι γονείς τους.
Γυναίκα και άντρας θα είσαι για μια ζωή από κάποια στιγμή και μέτα, παιδί όμως ποτέ ξανά.
1. Πιστευεις οτι δεν έχει αλλάξει τίποτα απο τότε που ήσουν 12, 16 χρόνια πριν; Όσο για την υπευθυνότητα που απαιτείται, να ποιά είναι η δουλειά του γονιού και τι μπορεί να κάνει. Αλλά όταν οι περισσότεροι γονείς λένε στα παιδιά τους οτι τα έφερε ο πελαργός.............το πρόβλημα είναι στους γονείς.
2. Δηλαδή τι να κάνουν οι γονείς; Εσύ τι θα έκανες; Θα το μάντρωνες; Μόνο χειρότερα θα έκανες τα πράγματα και το παιδί σου θα σου κρυβόταν. Αυτό θέλεις;
3. Το ντύσιμο και η απουσία σεξ μόνο ορίζουν την παιδικότητα; Τι πιο ωραίο απο 2 παιδια που ανακαλύπτουν μαζί το σεξ; Γιατί έχω την εντύπωση οτι θεωρείτε όλοι το σεξ κάτι κακό, κάτι που σε καταστρέφει και σε φθείρει; Ε ρε Kinsey που μας χρειάζεται, ακόμα και σήμερα... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Διότι τα ναρκωτικά και το τσιγάρο του κάνουν κακό στην υγεία εκτός απο το να αποτελούν ευχαρίστηση. Το σεξ όχι.

Και το σεξ, μπορεί να κάνει κακό και ανεπανόρθωτο στην υγεία. Και δε μιλάω μόνο για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα. Ένα μικρό ανήλικο που θα ερθει σε σεξουαλική επαφή με ένα μεγάλο, πέρα από τυχόν ψυχολογικά προβλήματα, μπορεί να πάθει ΚΑΙ σωματική ζημιά. Και ακόμα αν καπνίζεις ή παιρνεις ναρκωτικά, δε σημαίνει 100% ότι θα πεθάνεις από αυτό. Γιατί επομένως αυτές οι διακρίσεις από μια ανοιχτόμυαλη μελλοντική μητέρα? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Ξέρεις πολλά άτομα που τα περιορίζει ο νόμος; Μόνο σε παγίδες το βλέπω να βοηθάει (πχ σε επαρχιακή πόλη, μικρούλα παγιδεύει μεγαλύτερο πλούσιο παιδί για να κάνουν σεκς και μετά το απειλεί να την παντρευτει για να μην του κάνει μήνυση)
Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξει ο νόμος, αλλά η συμμόρφωση των πολιτών προς το νόμο και η αντίληψή τους περί του νόμου.

2. Θεωρητικά μίλησα. Και δεν νομίζω ένα 12χρονο να έχει την ίδια ακόμα και σωματική ανάπτυξη με ένα 12χρονο πριν 50 χρόνια. Για πνευματική δεν το συζητώ καν.
4. Υπάρχει όμως.
2.Μπορεί να είναι λίγο ψηλότερο γιατί τρώει καλύτερα, η αφηβεία όμως έρχεται την ίδια περίοδο και αυτό δεν αλλάζει με τα χρόνια.
4.Εσύ γιατί παραδειγματίζεσαι από την Ισπανία και όχι από τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες?Ίσως γιατί η Ιασπανία είναι η μόνη που μπορεί να στηρίξει ότι είναι σωστό το όριο να πέσει στα 12.Μπορώ όμως εγώ, πανεύκολα, να αντικρούσω το επιχείρημά σου, φέρνονατς ως παράδειγμα τις Σκανδιναβικές χώρες ή οποιαδήποτε άλλη χώρα (ακόμα και την κατά τεκμήριο πιο ανεπτυγμένη χώρα του κόσμου, τις ΗΠΑ, που το όριο είναι 16!!!! αν είδα καλά), που όπως και να το κάνουμε είναι ένα κλικ παραπάνω ως κοινωνίες από την Ισπανία.

1. Πιστευεις οτι δεν έχει αλλάξει τίποτα απο τότε που ήσουν 12, 16 χρόνια πριν; Όσο για την υπευθυνότητα που απαιτείται, να ποιά είναι η δουλειά του γονιού και τι μπορεί να κάνει. Αλλά όταν οι περισσότεροι γονείς λένε στα παιδιά τους οτι τα έφερε ο πελαργός.............το πρόβλημα είναι στους γονείς.
2. Δηλαδή τι να κάνουν οι γονείς; Εσύ τι θα έκανες; Θα το μάντρωνες; Μόνο χειρότερα θα έκανες τα πράγματα και το παιδί σου θα σου κρυβόταν. Αυτό θέλεις;
3. Το ντύσιμο και η απουσία σεξ μόνο ορίζουν την παιδικότητα; Τι πιο ωραίο απο 2 παιδια που ανακαλύπτουν μαζί το σεξ; Γιατί έχω την εντύπωση οτι θεωρείτε όλοι το σεξ κάτι κακό, κάτι που σε καταστρέφει και σε φθείρει; Ε ρε Kinsey που μας χρειάζεται, ακόμα και σήμερα... :(
Αφού μόνη σου τα λες.............
Οι παιδεραστές πού χωράνε σ'αυτή την ωραία εικόνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και το σεξ, μπορεί να κάνει κακό και ανεπανόρθωτο στην υγεία. Και δε μιλάω μόνο για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα. Ένα μικρό ανήλικο που θα ερθει σε σεξουαλική επαφή με ένα μεγάλο, πέρα από τυχόν ψυχολογικά προβλήματα, μπορεί να πάθει ΚΑΙ σωματική ζημιά. Και ακόμα αν καπνίζεις ή παιρνεις ναρκωτικά, δε σημαίνει 100% ότι θα πεθάνεις από αυτό. Γιατί επομένως αυτές οι διακρίσεις από μια ανοιχτόμυαλη μελλοντική μητέρα? :hmm:

1. Τι σωματική ζημιά μπορεί να πάθει ένα 12χρονο που δεν μπορεί να πάθει ένα 15χρονο; Όσο για τα ΣΜΝ, αυτό είναι δουλειά του γονιού να ενημερώσει το παιδί του σωστά.
2. Το κάπνισμα και τα ναρκωτικά πάντα προκαλούν μικρή ή μεγάλη ζημιά. Μπορεί να μην πεθάνει, αλλά κακό στην υγεία του θα κάνει σίγουρα.

Αφού μόνη σου τα λες.............
Οι παιδεραστές πού χωράνε σ'αυτή την ωραία εικόνα?

Αυτό είναι το ιδανικό. Απο κει και πέρα, και ένα 12χρονο που ανακαλύπτει το σεξ με κάποιο μεγαλύτερο, δεν βρίσκω που είναι το κακό αν γίνει σωστά. Και για να σε προλάβω, λάθος μπορεί να γίνει και σε μεγαλύτερες ηλικίες. Και ένα 15χρονο με έναν σαραντάρη τον ίδιο κίνδυνο διατρέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top