Έλληνες και οδηγική συμπεριφορά

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Κοίτα κρονάκο. Όσοι έχουν εξουσία, την εκμεταλλεύονται. Εσύ κι εγώ θα είμαστε στην πικρα, προσέχοντας μη φάμε καμιά κλήση και προκαλέσουμε κανένα ατύχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το ξερω αυτο dooo, αλλα μυαλο δεν εχουν αυτοι οι ανθρωποι; Εχουν στα πισω καθησματα ενα 14χρονο και ενα 13χρονο και ουτε ζωνη και περνανε και με κοκκινο... (Τελικα μηπος να γινω μπατσος αντι για πιλοτος...;:hmm: :devil: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
εχτες ενας παραλιγο να με κοψει στα δυο κ περνουσα με πρασινο κ απο την διαβαση ε τι να κανω η γυναικα κ εγω του εδωσα το βραβειο τις ανοιχτης παλαμης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
γυνραγα το πρωι απο Θεσσαλονικη και εκει στον Μαλιακο ηταν ενας με μια νταλικα που ετρεχε σαν τον μουρλο ( στις 6 το πρωι τωρα ) εγω πηγαινα με 100 - 110 με την μηχανη και αυτος με προσπερασε σαν τον συφουνα λες και ημουν σταματημενος - παραλιγο να πεσω αφου περασε τοσο κοντα , λιγο πριν τον Αγιο Κωνσταντινο τον βλεπω σταματημενο στην ακρη του δρομου και σταματαω και εγω, πλησιασα και βλεπω εναν γυρω στα 60 χρονων χωρις μπλουζα σορτσακι και σαγιοναρα με την κοιλια να κρεμεται μεχρι τους αστραγαλους και τον ρωταω " καλα βρε ανθρωπε μου πως στο καλο τρεχεις ετσι; ειδικα σε αυτο το σημειο που εχει βαφτει στο αιμα τοσα χρονια τωρα; " και τι μου απανταει ο μην πω τι;

ασε μας ρε φιλαρακι πρωι πρωι, ας εγευγες απο την μεση οπιον βλεπω μπροστα μου η θα τον πατησω η θα κατσει σπιτι του.

εκεινη την στιγμη σταματαει ενα περιπολικο της τροχαιας Αγιου Κωνσταντινου και βγαινουν δυο οργανα εξω να δουν τι τρεχει. ζητανε διπλωματα και ολα τα αλλα και καποια στιγμη ακουω τον νταλικερη να λεει, αντε τελειωνετε θελω να ειμαι στην πατρα μεχρι τις μια, και ερωτω λοιπον, πως ειναι δυνατον; Αγιο Κωνστατνινο - Αθηνα ειναι γυρω στα 180 χιλιομετρα και βαλε αλλα 220 περιπου - συνολο 400 που με αυτοκινητο θες ανετα 3 με 4 ωρες να τα κανεις, με την νταλικα φορτωμενη ποσες;

με τετοιου ειδους ανθρωπους στο τιμονι πρεπει οχι μονο να φοβωμαστε αλλα θα πρεπει να μεινουμε μακρια απο τους δρομους.

θελει μεγαλη προσοχη παιδια, παντα με κρανος, ζωνη και καταληλο ρουχισμο για τους μηχανοβιους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Hunter ειπες στους αστυνομικους οτι ετρεχε;
Καλα κι αυτοι αφου τον ειδαν πως ηταν ντυμενος (απαγορευεται να οδηγεις χωρις μπλουζα και αν θυμαμαι καλα ουτε με σαγιοναρα επιτρεπεται και πως τους μιλησςε δεν του εκαναν ελεγχο;
Κατι...
Αυτοι κι αν ειναι επικινδυνοι ρε γαμωτη μου....:mad:
Τα παιδακια ακομα τα κλαινε οι γονεις τους που τα βρηκανε αποκεφαλισμενα...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Καλα κι αυτοι αφου τον ειδαν πως ηταν ντυμενος (απαγορευεται να οδηγεις χωρις μπλουζα και αν θυμαμαι καλα ουτε με σαγιοναρα επιτρεπεται [...]

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι ακριβές.
Πού αναγράφεται ότι απαγορεύεται να οδηγείς χωρίς μπλούζα ή με φανελάκι;
Πού αναγράφεται ότι απαγορεύεται να οδηγείς με σαγιονάρα;
Για να μην πούμε ότι η σαγιονάρα είναι σαφώς πιο ακίνδυνη από... ψηλοτάκουνα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Δεν νομίζω ότι αυτό είναι ακριβές.
Πού αναγράφεται ότι απαγορεύεται να οδηγείς χωρίς μπλούζα ή με φανελάκι;
Πού αναγράφεται ότι απαγορεύεται να οδηγείς με σαγιονάρα;
Για να μην πούμε ότι η σαγιονάρα είναι σαφώς πιο ακίνδυνη από... ψηλοτάκουνα. ;)
Κανονικά θα έπρεπε να απαγορευόταν όπως σε άλλες χώρες.που βλέπεις οδηγούς λεωφορειών με σακάκι κλπ
Και που δεν απαγορεύεται πρέπει να έχει ο οδηγός(πώς να το πω)λίγο σεβασμό,λίγη συναίσθηση,και όχι να μπαίνει κάποιος πχ σε λεωφορείο και να βλέπει τον οδηγό χωρίς μπλούζα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Κανονικά θα έπρεπε να απαγορευόταν όπως σε άλλες χώρες.που βλέπεις οδηγούς λεωφορειών με σακάκι κλπ
Και που δεν απαγορεύεται πρέπει να έχει ο οδηγός(πώς να το πω)λίγο σεβασμό,λίγη συναίσθηση,και όχι να μπαίνει κάποιος πχ σε λεωφορείο και να βλέπει τον οδηγό χωρίς μπλούζα!

Έχω την εντύπωση ότι ο ΚΟΚ δεν ασχολείται με την αισθητική του καθενός αλλά με την ασφάλεια στο οδόστρωμα.
Ενδεχομένως να κάνω λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Έχω την εντύπωση ότι ο ΚΟΚ δεν ασχολείται με την αισθητική του καθενός αλλά με την ασφάλεια στο οδόστρωμα.
Ενδεχομένως να κάνω λάθος...
Ναι αλλά δεν είναι ωραίο να βλέπεις τον οδηγό λεωφορείου,ταξί χωρίς μπλούζα!!Σε άλλες χώρες,όπως στην Αγγλία,οι οδηγοί είναι πιο κύριοι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ρε μανία με τον οδηγό λεωφορείου :hehe:

έχει δίκιο ο τσιτσιλέγκας (συνέχεια το διαβάζω τσέλιγκας το νικ σου, για κάποιο λόγο).

όσοι άντρες έχουν κοιλιακούς επιβάλλεται να οδηγούν χωρίς μπλουζα πάντως :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
ρε μανία με τον οδηγό λεωφορείου :hehe:

έχει δίκιο ο τσιτσιλέγκας (συνέχεια το διαβάζω τσέλιγκας το νικ σου, για κάποιο λόγο).

όσοι άντρες έχουν κοιλιακούς επιβάλλεται να οδηγούν χωρίς μπλουζα πάντως :bleh:
Κι ο οδηγός ταξί το ίδιο είναι:PΚαι κοιλιακούς να έχει...ΣΑΚΑΚΙ ΚΑΙ ΓΡΑΒΑΤΑ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Ναι αλλά δεν είναι ωραίο να βλέπεις τον οδηγό λεωφορείου,ταξί χωρίς μπλούζα!!Σε άλλες χώρες,όπως στην Αγγλία,οι οδηγοί είναι πιο κύριοι;)

Δεν διαφωνώ κατ'αρχήν αλλά προτιμώ να είναι προσεκτικοί οδηγοί παρά να φορούν σακάκια, γραββάτες και καπέλα.
Ας φορούν και nipple-rings, δεν με απασχολεί τόσο.

Παρεπιπτόντως, δεν είναι όλες οι ξένες χώρες όπως τις περιγράφεις. Για μπες σε ταξί στη Νέα Υόρκη και θα καταλάβεις τι εννοώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Δεν νομίζω ότι αυτό είναι ακριβές.
Πού αναγράφεται ότι απαγορεύεται να οδηγείς χωρίς μπλούζα ή με φανελάκι;
Πού αναγράφεται ότι απαγορεύεται να οδηγείς με σαγιονάρα;
Για να μην πούμε ότι η σαγιονάρα είναι σαφώς πιο ακίνδυνη από... ψηλοτάκουνα. ;)

Eαν θυμαμαι καλα τα εγραφε το βιβλιο οταν εδινα για διπλωμα.:confused:
Γιατι πρεπει παντα να φοραμε ζωνη και απαγορευεται χωρις μπλουζα γιατι ειναι επικινδυνο.Σε αποτομο φρεναρισμα σε εκοψε φετες!
Για τακουνι ελεγε σιγουρα αλλα νομιζω οτι ελεγε γενικα για παπουτσι που μπορει να μπλεχτει με το γκαζι να μην φοραμε.Γι αυτο ειπα για σαγιοναρα.
Και να προσθεσω οτι ξαδερφος μου περσυ το καλοκαιρι που το σταματησαν μεσημερι για διπλωμα μετα απο μπανιο ή εφφαγε κληση ή παρατηρηση για ενα απο τα παραπανω.(δεν θυμαμαι πιο)
Δεν το ειπα σε καμια φαση για αισθητικους λογους!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
(συνέχεια το διαβάζω τσέλιγκας το νικ σου, για κάποιο λόγο).
Και τσέλιγκας, άμα λάχει. :)

Αρχική Δημοσίευση από dooo:
όσοι άντρες έχουν κοιλιακούς επιβάλλεται να οδηγούν χωρίς μπλουζα πάντως :bleh:

Μα οι κοιλιακοί δεν φαίνονται συνήθως στο αυτοκίνητο...
Άσε που θα κινδυνεύουμε από τα ατυχήματα που θα προκαλούν οι γυναίκες...
Παραπάνω από τα συνήθη που ούτως ή άλλως προκαλούν, that is. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Eαν θυμαμαι καλα τα εγραφε το βιβλιο οταν εδινα για διπλωμα.:confused:
Γιατι πρεπει παντα να φοραμε ζωνη και απαγορευεται χωρις μπλουζα γιατι ειναι επικινδυνο.Σε αποτομο φρεναρισμα σε εκοψε φετες!
Για τακουνι ελεγε σιγουρα αλλα νομιζω οτι ελεγε γενικα για παπουτσι που μπορει να μπλεχτει με το γκαζι να μην φοραμε.Γι αυτο ειπα για σαγιοναρα.
Και να προσθεσω οτι ξαδερφος μου περσυ το καλοκαιρι που το σταματησαν μεσημερι για διπλωμα μετα απο μπανιο ή εφφαγε κληση ή παρατηρηση για ενα απο τα παραπανω.(δεν θυμαμαι πιο)
Δεν το ειπα σε καμια φαση για αισθητικους λογους!;)

Ειλικρινά, προσπαθώ να βρω τη σχετική διάταξη στον ΚΟΚ αλλά προς το παρόν δεν τα έχω καταφέρει.
Γι'αυτό μου κάνει εντύπωση να'χει φάει ο ξάδερφός σου κλήση για τέτοιο παράπτωμα.
Αν βρω κάτι, θα επανέλθω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Και τσέλιγκας, άμα λάχει. :)
για πόσα κεφάλια (πρόβατα) μιλάμε?:P


Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Μα οι κοιλιακοί δεν φαίνονται συνήθως στο αυτοκίνητο...
Άσε που θα κινδυνεύουμε από τα ατυχήματα που θα προκαλούν οι γυναίκες...
Παραπάνω από τα συνήθη που ούτως ή άλλως προκαλούν, that is. ;)
περιμένεις να διαμαρτυρηθώ, αλλά εγώ θα στη σκάσω και θα συμφωνήσω. Αμί.:D


καλά στη τελική, ας βλέπουμε μπρατσάκια. και στέρνο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εμενα παντως δεν με ενδιαφερει τι φοραει ο αλλος τοσο αλλα το πως οδηγει!
Και αυτο με τον hunter ειναι τραγικο.
Ρε παιδια, τα φορτηγα δεν καταγραφουν σε ενα ειδικο στρογγυλο "χαρτι";;; την ταχυτητα με την οποια κινειται;:confused:
Το θυμαμαι γιατι τοτε μετα το τραγικο συμβαν με τα παιδια μεσα στο λεωφορειο που ειχαν ξεχυθει οι αστυνομικοι και εκαναν ελεγχους σε ολα τα φορτηγα κοιτουσαν τους ταχογραφους.(ετσι δεν λεγονται;)

tsitsilegas ,μπορει να κανω και λαθος ε!'Η να μην θυμαμαι καλα...:redface:
Παντως οτι κατι του ειπαν ειναι σιγουρο γιατι ηταν και μικρος σε ηλικια και ηρθε "χεσ...ος" ο μαυρος...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
για πόσα κεφάλια (πρόβατα) μιλάμε?:P
Εξαρτάται για ποιόν σκοπό ρωτάτε δεσποινίς.
Ανάλογα με τον αριθμό θα προχωρήσει η σχέση μας; :P

Αρχική Δημοσίευση από dooo:
καλά στη τελική, ας βλέπουμε μπρατσάκια. και στέρνο:P
Να πω "και στηθάκια για τα κοριτσάκια" ή θα θεωρηθεί φαλλοκρατικό;
Εκεί να δεις ατυχήματα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Ρε παιδια, τα φορτηγα δεν καταγραφουν σε ενα ειδικο στρογγυλο "χαρτι";;; την ταχυτητα με την οποια κινειται;:confused:
Το θυμαμαι γιατι τοτε μετα το τραγικο συμβαν με τα παιδια μεσα στο λεωφορειο που ειχαν ξεχυθει οι αστυνομικοι και εκαναν ελεγχους σε ολα τα φορτηγα κοιτουσαν τους ταχογραφους.(ετσι δεν λεγονται; )
[...]

Ναι, ο ταχογράφος είναι υποχρεωτικός για όλα τα οχήματα άνω των 3,5 τόννων (αν δεν κάνω λάθος), πρέπει να μπαίνει καινούργιο στογγυλό χαρτί (δεν θυμάμαι πώς λέγεται) κάθε 24ωρο που αρχίζει καινούργια βάρδια.
Αλλά γίνονται κάποιες "αλχημείες" και με τον ταχογράφο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Δεν νομίζω ότι αυτό είναι ακριβές.
Πού αναγράφεται ότι απαγορεύεται να οδηγείς χωρίς μπλούζα ή με φανελάκι;
Πού αναγράφεται ότι απαγορεύεται να οδηγείς με σαγιονάρα;
Για να μην πούμε ότι η σαγιονάρα είναι σαφώς πιο ακίνδυνη από... ψηλοτάκουνα.


Για μπλουζα, φανελακι και λοιπα δεν γνωριζω να απαντησω, αλλα με σαγιοναρα απαγορευεται!
Οπως επισης και να οδηγεις ξυπολιτος. :/:



Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Ρε παιδια, τα φορτηγα δεν καταγραφουν σε ενα ειδικο στρογγυλο "χαρτι";;; την ταχυτητα με την οποια κινειται;:confused:
Το θυμαμαι γιατι τοτε μετα το τραγικο συμβαν με τα παιδια μεσα στο λεωφορειο που ειχαν ξεχυθει οι αστυνομικοι και εκαναν ελεγχους σε ολα τα φορτηγα κοιτουσαν τους ταχογραφους.(ετσι δεν λεγονται;)


Ετσι ακριβως λεγονται, μονο που υπαρχει τροπος να "πειραχτει" και να μην καταλαβει κανενας μπατσος τιποτα! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top