Κόμμα Παιδεραστών

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
tsitsilenga :worship: :worship: :woship:

Εκτός των παραπάνω, Χριστινάκι, μου φαίνεται οτι δεν διακρίνεις τη διαφορά μεταξύ βιασμού και αποπλάνησης. Και τώρα μπορεί να πει "το ήθελε" για να φάει μικρότερη ποινή μιας και αν το ήθελε είναι αποπλάνηση και όχι βιασμός.
Όσο για τους παιδόφιλους, προσωπικά πιστευω οτι είναι καλό να μικρύνει το όριο γιατί τότε θα "συμβιβάζονται" πολύ πιο εύκολα με μια 12χρονη αντί να αποπλάνήσουν παιδάκια 7-8 ετών τα οποία σίγουρα τα βλάπτουν και πολύ περισσότερο.


Δεν ξέρω αν θα συμφωνούσα με το κατέβασμα του ορίου. Σίγουρα είναι μια χαρά εκεί που είναι, στα 15 χρόνια, πάντα κρίνοντας από τον εαυτό μου [όχι και το πλέον αντικειμενικό κριτήριο]. Αν και νομίζω ότι έχω συμβιβαστεί με την ιδέα η 14χρονη κόρη μου να έχει σεξουαλικές σχέσεις. Στο κάτω-κάτω, θα πάρει μία άλφα αγωγή στο σπίτι, το τι θα κάνει μετά είναι δικό της θέμα, δεν μπορώ ούτε να την ελέγχω συνέχεια και να καταντήσω παρανοϊκός ούτε να την κλείσω στο σπίτι ή να της βάλω ζώνη αγνότητας.
Κι αν το πάρουμε στην ακραία κατάσταση, ο κάθε γονιός πιστεύει ότι είναι πολύ νωρίς για το παιδί του να έχει σεξουαλικές σχέσεις. Ακόμα κι αν το παιδί είναι 20 χρονών.

[Αληθινή ιστορία]: Ένας φίλος παντρεύτηκε και ήθελε πολύ να αποκτήσει παιδιά. Και ιδιαίτερα κόρες. Με τη λογική ότι τα αγόρια είναι πολύ πιο επιρρεπείς σε διάφορες βλακείες που γίνονται για "μαγκιά". Ενώ, όπως έλεγε, η κόρη τι θα πάθει; Το πολύ-πολύ να πηδ**** νωρίτερα απ' ότι θα'θελες. :)

Παρεπιπτόντως, αν η ανήλικη πει στο δικαστήριο "με τη συναίνεσή μου έγινε ό,τι έγινε", όντως δεν πρόκειται περί βιασμού αλλά περί αποπλάνησης ανηλίκου.
Σε άλλη περίπτωση [αν δηλ. δεν ήθελε] είναι βιασμός, είτε έγινε με 12χρονη είτε με 35χρονη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
ΛΟΛ!!Πες μου ότι κάνεις πλάκα γιατί δεν είναι σωστό αυτό που έγραψες;) Μα θα'ναι χειρότερο τότε να μικρύνει το όριο καθώς τα 12χρονα παιδιά(αφού το πας έτσι)θα βλάπτονται πιο πολύ απ'τα 16χρονα που είναι το σημερινό όριο
Αχ δεν κατάλαβες. Και βαριέμαι και να σου εξηγήσω. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Γιατί; Ας είμαστε ρεαλιστές.
Καταρχάς, μόνη σου με αυτά ακριβώς που έγραψες παραδέχεσαι ότι το 12χρονο παιδί βλάπτεται αλλά δε βλάπτεται τόσο όσο το 7χρονο.Με την ίδια λογική να πάει το όριο στα 7 γιατί και το 7χρονο βλάπτεται λιγότερο από το 2χρονο.Και πάει λέγοντας...Νομιμοποιείς ένα έγκλημα δηλαδή επειδή είναι λιγότερο(που κι αυτό αμφισβητείται) βλαπτικό από ένα άλλο έγκλημα?Ήμαρτον δηλαδή...
Τελοσπάντων, δε νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω σ'αυτό το θέμα.Μέχρι τώρα δε φαίνεται να μπορεί να με πείσει κανένας με επιχειρήματα ότι όσα έγραψα πιο πάνω είναι λάθος.
Καλό το παράδειγμα-ανέκδοτο του tsitsilega αλλά δε λέει ότι πρέπει να μικρύνει το όριο.Το τί ισχύει στην πράξη είναι εντελώς άλλη ιστορία.Επειδή απ'ότι έχει δείξει σε άλλα θρεντ ξέρει πολύ καλά τα νομικά θέματα, νομίζω ότι κι αυτός θα συμφωνήσει ότι νομικά το όριο δεν πάει πιο κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οπως και ο faithplus νομιμοποιεις ενα εγκλημα για να αποφηγεις ενα αλλο εγκλημα που ειναι χοιροτερο. Θα μπορουσαμε πχ να νομιμοποιησουμε της κλοπες ωστε να μην γινονται ληστιες. Στεκει αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Καλό το παράδειγμα-ανέκδοτο του tsitsilega αλλά δε λέει ότι πρέπει να μικρύνει το όριο.Το τί ισχύει στην πράξη είναι εντελώς άλλη ιστορία.Επειδή απ'ότι έχει δείξει σε άλλα θρεντ ξέρει πολύ καλά τα νομικά θέματα, νομίζω ότι κι αυτός θα συμφωνήσει ότι νομικά το όριο δεν πάει πιο κάτω.
Το ανέκδοτο είναι απλώς αυτό: ανέκδοτο. :)
Το μόνο που νομίζω ότι δείχνει είναι ότι οι αντιλήψεις αλλάζουν, δεν μένουν σταθερές. Άλλα πράγματα θεωρούσαμε ανήθικα το 1900, άλλα θεωρούσαμε ανήθικα το 1950 κι άλλα τώρα.
Μπορεί η Michelle να'χει δίκιο να'χει φτάσει η εποχή να επανακαθορίσουμε τα όρια ηλικίας. Δεν το ξέρω. Δεν με έχει απασχολήσει το θέμα, για να είμαι ειλικρινής.
Γι'αυτό και γράφω ξεκάθαρα "Δεν ξέρω αν θα συμφωνούσα με το κατέβασμα του ορίου." Δεν διαφωνώ απαραίτητα με τη Michelle, απλώς δεν το έχω σκεφτεί το όλο ζήτημα ώστε να έχω κατασταλαγμένη άποψη.

Από τα λίγα νομικά που ξέρω, αν ο νομοθέτης [δηλ. η Βουλή] περάσει αύριο έναν νόμο και λέει "το άρθρο τροποποιείται και η ηλικία για να θεωρείται αποπλάνηση ανηλίκου είναι τα 10 χρόνια" δεν θα υπάρχει πρόβλημα [από νομικής άποψης]. Το όριο καθορίζεται από τον Ποινικό Κώδικα κι αυτός ψηφίζεται από τη Βουλή. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καταρχάς, μόνη σου με αυτά ακριβώς που έγραψες παραδέχεσαι ότι το 12χρονο παιδί βλάπτεται αλλά δε βλάπτεται τόσο όσο το 7χρονο.Με την ίδια λογική να πάει το όριο στα 7 γιατί και το 7χρονο βλάπτεται λιγότερο από το 2χρονο.Και πάει λέγοντας...Νομιμοποιείς ένα έγκλημα δηλαδή επειδή είναι λιγότερο(που κι αυτό αμφισβητείται) βλαπτικό από ένα άλλο έγκλημα?Ήμαρτον δηλαδή...
Τελοσπάντων, δε νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω σ'αυτό το θέμα.Μέχρι τώρα δε φαίνεται να μπορεί να με πείσει κανένας με επιχειρήματα ότι όσα έγραψα πιο πάνω είναι λάθος.
Καλό το παράδειγμα-ανέκδοτο του tsitsilega αλλά δε λέει ότι πρέπει να μικρύνει το όριο.Το τί ισχύει στην πράξη είναι εντελώς άλλη ιστορία.Επειδή απ'ότι έχει δείξει σε άλλα θρεντ ξέρει πολύ καλά τα νομικά θέματα, νομίζω ότι κι αυτός θα συμφωνήσει ότι νομικά το όριο δεν πάει πιο κάτω.

Δεν είπα οτι βλάπτεται το 12χρονο, είπα οτι βλάπτεται ΛΙΓΟΤΕΡΟ. Αν σου πω οτι α<β θα συμπεράνεις οτι α>0?

Το ανέκδοτο είναι απλώς αυτό: ανέκδοτο. :)
Το μόνο που νομίζω ότι δείχνει είναι ότι οι αντιλήψεις αλλάζουν, δεν μένουν σταθερές. Άλλα πράγματα θεωρούσαμε ανήθικα το 1900, άλλα θεωρούσαμε ανήθικα το 1950 κι άλλα τώρα.
Μπορεί η Michelle να'χει δίκιο να'χει φτάσει η εποχή να επανακαθορίσουμε τα όρια ηλικίας. Δεν το ξέρω. Δεν με έχει απασχολήσει το θέμα, για να είμαι ειλικρινής.
Γι'αυτό και γράφω ξεκάθαρα "Δεν ξέρω αν θα συμφωνούσα με το κατέβασμα του ορίου." Δεν διαφωνώ απαραίτητα με τη Michelle, απλώς δεν το έχω σκεφτεί το όλο ζήτημα ώστε να έχω κατασταλαγμένη άποψη.

Από τα λίγα νομικά που ξέρω, αν ο νομοθέτης [δηλ. η Βουλή] περάσει αύριο έναν νόμο και λέει "το άρθρο τροποποιείται και η ηλικία για να θεωρείται αποπλάνηση ανηλίκου είναι τα 10 χρόνια" δεν θα υπάρχει πρόβλημα [από νομικής άποψης]. Το όριο καθορίζεται από τον Ποινικό Κώδικα κι αυτός ψηφίζεται από τη Βουλή. ;)

Μου αρέσει πολύ ο τρόπος σκέψης σου! :clapup:
Πάντως για να είμαι ειλικρινής, αν έθετα εγώ το όριο, δεν θα το έβαζα στα 12. Απλά θεωρώ τα 12 πιο λογική και ρεαλιστική ηλικία απο τα 15-16. Προσωπικά ιδανικό θεωρώ τα 13-13,5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Από τα λίγα νομικά που ξέρω, αν ο νομοθέτης [δηλ. η Βουλή] περάσει αύριο έναν νόμο και λέει "το άρθρο τροποποιείται και η ηλικία για να θεωρείται αποπλάνηση ανηλίκου είναι τα 10 χρόνια" δεν θα υπάρχει πρόβλημα [από νομικής άποψης]. Το όριο καθορίζεται από τον Ποινικό Κώδικα κι αυτός ψηφίζεται από τη Βουλή. ;)
Οι νόμοι όμως στηρίζονται σε κάποια λογική.Προφανώς για να συνταχθεί ένας τέτοιος νόμος θα ζητηθεί η γνώμη ειδικών, που στην προκειμένη περίπτωση είναι γιατροί και ψυχολόγοι, σωστά?Ε, για τους λόγους που είπα πιο πάνω, δε νομίζω ότι αυτοί οι ειδικοί θα συμφωνήσουν στο να μειωθεί το όριο.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν είπα οτι βλάπτεται το 12χρονο, είπα οτι βλάπτεται ΛΙΓΟΤΕΡΟ. Αν σου πω οτι α<β θα συμπεράνεις οτι α>0?
Ότι βλάπτεται λιγότερο σημαίνει ότι δε βλάπτεται?Πάλι μόνη σου τα λες βρε Michelle.Με το μαθηματικό παράδειγμα προσπαθείς να μου πεις ότι δεν ισχύουν όλα τα ιατρικά δεδομένα που σου έιπα πριν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν είπα οτι βλάπτεται το 12χρονο, είπα οτι βλάπτεται ΛΙΓΟΤΕΡΟ. Αν σου πω οτι α<β θα συμπεράνεις οτι α>0?

δε βλέπω στο κομμάτι που παραθέτεις να αναφέρει πουθενά ο faithplus1 πως δεν βλάπτεται το 12 χρονο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
δε βλέπω στο κομμάτι που παραθέτεις να αναφέρει πουθενά ο faithplus1 πως δεν βλάπτεται το 12 χρονο :)
Είπα εγώ οτι ανέφερε κάτι τέτοιο;

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Ότι βλάπτεται λιγότερο σημαίνει ότι δε βλάπτεται?Πάλι μόνη σου τα λες βρε Michelle.Με το μαθηματικό παράδειγμα προσπαθείς να μου πεις ότι δεν ισχύουν όλα τα ιατρικά δεδομένα που σου έιπα πριν?

Όχι, προσπαθώ να σου πω οτι δεν είπα οτι βλάπτεται σε αυτό που παρέθεσες (ούτε οτι δεν βλάπτεται, στο συγκεκριμένο πάντα μήνυμα). Ο λόγος είναι οτι θέλω πρώτα να επεξεργαστώ τα δεδομένα αυτά, πριν αποφασίσω αν πρέπει να αναθεωρήσω ή όχι απόψεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Νομίζω πρέπει να κάνουμε κάποιους διαχωρισμούς. Για μένα:

1. Είναι άλλο να είσαι παιδεραστής και να ζητάς να μειωθεί το όριο ηλικίας για το σεξ και άλλο να είσαι ο άμεσα ενδιαφερόμενος ή οι γονείς του ας πούμε!
2. Ο,τι και να λέει ο νόμος στην πράξη πάντα θα υπάρχουν αποκλίσεις και προς τα πάνω και προς τα κάτω! (ευτυχώς και δυστυχώς)
3. Το ερωτικό παιχνίδι μπορεί -ακόμα και στην ηλικία μου- να είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από την ίδια την πράξη! ;)
4. Σκεφτείτε πόσο άμεση σχέση έχει το άλλο thread που έχουμε απαντήσει "Ποιός μας μίλησε για το σεξ" (που περιλαμβάνει και το πότε και το πως).
5. Ας δώσουμε μια προτεραιότητα -στο μυαλό μας- στα άτομα που είναι κοντά στις επίμαχες ηλικίες και ας ακούσουμε πολύ προσεχτικά τις γνώμες τους. Εμένα πάντως αυτό με ενδιαφέρει ιδιαίτερα!
6. Δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο -άλλο ωριμάζει νωρίτερα, άλλο αργότερα- και η ηλικία μόνο ενδεικτική μπορεί να είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μου αρέσει πολύ ο τρόπος σκέψης σου! :clapup:
Σε ευχαριστώ. :)

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάντως για να είμαι ειλικρινής, αν έθετα εγώ το όριο, δεν θα το έβαζα στα 12. Απλά θεωρώ τα 12 πιο λογική και ρεαλιστική ηλικία απο τα 15-16. Προσωπικά ιδανικό θεωρώ τα 13-13,5.

Πρέπει να αναλογιστούμε ότι μιλάμε πάντα για την ηλικία κατά την οποία ένας νέος δίνει ελεύθερα τη συναίνεσή του προκειμένου να έχει σεξουαλικές σχέσεις με άλλο άτομο της ίδιας ή άλλης ηλικίας.

Φοβάμαι ότι οι ομιλούντες περί εγκλημάτων και λοιπών αστειοτήτων, νομίζουν ότι αν κατέβει η ηλικία στα 13 ή στα 14 έτη, ο κάθε... καυλ***** 40άρης ή 50άρης θα βγει στο δρόμο με το πουλί έξω και θα... κουτουπώνει ό,τι κινείται. Δεν είναι έτσι βέβαια. Μιλάμε για συναίνεση του νεαρού ατόμου. Όχι για υποταγή.

Επίσης φοβάμαι ότι όλοι κολλήσαμε λίγο στον 40χρονο που θα παραπλανήσει το αθώο παιδάκι. Θέλετε να πάτε στα σχολεία να δείτε πόσα 14χρονα κοριτσάκια άγονται και φέρονται κατά τρόπο που θα τον ζήλευε μια ώριμη γυναίκα; Πλανάσθε πλάνην οικτράν αν νομίζετε ότι θα τις ξεγελάσετε εύκολα. Στο κάτω-κάτω, αν μια κοπέλα θαμπωθεί από το κάμπριο αμάξι και τα δώρα και παραδοθεί στις αγκάλες του επίδοξου διακορευτή της, δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο η ηλικία. Και τα 20χρονα θαμπώνονται. Και τα 30χρονα.
Αφήστε τα αγοράκια, είναι παντελώς μαμούχαλα. No offence στους εδώ 14χρονους αλλά οι άντρες είμαστε πάντα τουλάχιστον ένα βήμα πίσω από τις γυναίκες. Ιδίως στις μικρές ηλικίες. Ίσως πρέπει να θεσπιστούν ως όριο τα 18 χρόνια. Ειδικά για τους άντρες.

Προσωπικά, τείνω να καταλήξω στο όριο των 14 χρόνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
κάτι χάνω :P.
κάνεις κουότ τον φέιθ που λέει ότι το 12 χρονο βλάπτεται λιγότερο, αλλά και πάλι βλάπτεται, δηλώνεις ότι το 12 χρονο όντως βλάπτεται και στο τέλος του "δείχνεις" ότι δεν είναι σωστό αυτό που λέει; :confused:
τέσπα, άστο. μάλλον με βάρεσε ο ήλιος στο κεφάλι, άσε που είμαι και οφφ τόπικ :redface:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
\6. Δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο -άλλο ωριμάζει νωρίτερα, άλλο αργότερα- και η ηλικία μόνο ενδεικτική μπορεί να είναι!
Γι'αυτό και το όριο ηλικίας δεν πρέπει να πέσει στα 12 χρόνια,γιατί σ'αυτή την ηλικία υπάρχουν παιδιά που ωριμάζουν αργά αλλά και άλλα που είναι πολύ ώριμα ήδη και έχουν αναπτυχτεί πιο γρήγορα.Έτσι πώς γίνεται ένα παιδί 12 χρόνων,ανώριμο και μη ανεπτυγμένο,να κάνει σεξ?Δε θα είναι έτοιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μου φαινεται τελειως σουρεαλιστικο το συγκεκριμενο θεμα. Βγηκε ενας αθλιος παιδερας που θελει να κατεβασει κομμα με προγραμμα να μικρυνει την ηλικια των μελλοντικων του παρτενερ, και τιθεται και θεμα για το αν ειναι σωστο η οχι. Και δε μιλαω για ηθικολογιες. Στα 12(και κατα τη γνωμη μου και σε μεγαλυτερη ηλικια) το παιδι καλα καλα δεν ξερει τι εχει στο βρακι του. Οι πιο πολλες 16χρονες θεωρουν περιττη τη χρηση προφυλακτικου, τα σμν κανουν παρτυ στα στενα, κι εμεις συζηταμε για το αν ειναι και νομικα πλεον σωστο το σεξ στα 12! Δεν ξερω, κατα τη γνωμη μου περα απο θεμα ενημερωσης και γνωσης του θεματος, ειναι και ψυχολογικο. Ενα 16χρονο που θα εχει μια α γνωση του αντικειμενου, αλλιως θα διαχειριστει μια ασχημη σεξουαλικη εμπειρια, με αλλον τροπο θα το επηρεασει απ'οτι ενα 12 χρονο, μιλαμε για ενα παιδακι ακομη! Ειναι μεγαλη η διαφορα αναμεσα σ'ενα πιτσιρικι του δημοτικου, που ανακαλυπτει τον εαυτο του, απο ενα παιδι στα 15 που εχει μια αλλη γνωση των πραγματων. Και οι ηλικιες μπορει να φαινονται υποκριτικες, να λεμε καλυτερα στα 15 παρα στα 12, ομως θα συμφωνησω με καποιον (δε θυμαμαι ποιος το γραψε) που εγραψε οτι οι αλλαγες ειναι τεραστιες καθε μηνα σ'αυτες τις ηλικιες.


Φοβάμαι ότι οι ομιλούντες περί εγκλημάτων και λοιπών αστειοτήτων, νομίζουν ότι αν κατέβει η ηλικία στα 13 ή στα 14 έτη, ο κάθε... καυλ***** 40άρης ή 50άρης θα βγει στο δρόμο με το πουλί έξω και θα... κουτουπώνει ό,τι κινείται. Δεν είναι έτσι βέβαια. Μιλάμε για συναίνεση του νεαρού ατόμου. Όχι για υποταγή.

Πιστευεις δηλαδη οτι ενα ΔΩΔΕΚΑΧΡΟΝΟ εχει την ωριμοτητα να φτυσει εναν 40αρη? Πιθανον να την εχει, αλλα ποσο πολυ πιο ευκολα μπορει να παραπλανηθει απο κατι που θα του ταξει η οτιδηποτε? ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ του 12χρονου? Μα καλα, απο ποιον ενημερωθηκε το δωδεκαχρονο απ'το σεξ και θα συναινεσει για να το κανει? Απ'τη Μπαρμπι σεξουαλα?
Σε μεγαλυτερες ηλικιες τα παιδια ναι, αναζητουν και τον εαυτο τους, και τη γνωριμια με το αντικειμενο..εχουν και αλλη γνωση και αλλα μυαλα. Αλλα ειναι τουλαχιστον αστοχο να ζητας απ'το 12χρονο συναινεση για να εχεις σεξουαλικες επαφες μαζι του!
(Αληθεια θυμαστε καθολου πως ειναι τα παιδια σ'αυτες τις ηλικιες, η λεμε θεωρητικουρες κι οποιον παρει ο χαρος?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάτε τόσο στο τι μπορεί να γραφτεί στο νόμο. Θα μπορούσε να μην υπήρχε καν τέτοιος νόμος.
Λες δλδ και αν οριστεί ως όριο ηλικίας τα 12 έτη, θα σπεύσουν όλοι οι 12χρονοι να κάνουν sex επειδή ο νόμος ορίζει πως επιτρέπεται -και αντίστροφα- λες και αν δεν το επέτρεπε, δεν θα έκαναν... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάτε τόσο στο τι μπορεί να γραφτεί στο νόμο. Θα μπορούσε να μην υπήρχε καν τέτοιος νόμος.
Λες δλδ και αν οριστεί ως όριο ηλικίας τα 12 έτη, θα σπεύσουν όλοι οι 12χρονοι να κάνουν sex επειδή ο νόμος ορίζει πως επιτρέπεται -και αντίστροφα- λες και αν δεν το επέτρεπε, δεν θα έκαναν... :whistle:
Νταξ άμα θες να κάνεις απ'τα 12 θα κάνεις κρυφά.Ο νόμος θα στο απαγορέψει?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Νταξ άμα θες να κάνεις απ'τα 12 θα κάνεις κρυφά.Ο νόμος θα στο απαγορέψει?:P
Και στα 16/18/20/50 κτλ να κάνω, πάλι κρυφά θα κάνω, λες να το κάνω και δημόσια δήλωση; :P
Εκτός και αν είχα κάνει στα 12 και το είχα ομολογήσει [σα να ομολογώ μια εγκληματική πράξη :D ένα πράγμα ]...

αλήθεια, σε περίπτωση που δύο 12χρονοι κάνουνε σεξ, ενώ δεν το επιτρέπει ο νόμος, τί γινεται; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάτε τόσο στο τι μπορεί να γραφτεί στο νόμο. Θα μπορούσε να μην υπήρχε καν τέτοιος νόμος.
Λες δλδ και αν οριστεί ως όριο ηλικίας τα 12 έτη, θα σπεύσουν όλοι οι 12χρονοι να κάνουν sex επειδή ο νόμος ορίζει πως επιτρέπεται -και αντίστροφα- λες και αν δεν το επέτρεπε, δεν θα έκαναν... :whistle:
Δηλαδή εσύ Πέτρο, δεν κλέβεις ή δε δολοφονείς επειδή υπάρχει νόμος που το απαγορεύει?Μάλλον όχι.Άρα μήπως δε χρειάζονται ούτε αυτοί οι νόμοι?Οι νόμοι είναι που κρατάνε την τάξη στην κοινωνία, πώς να το κάνουμε τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Δηλαδή εσύ Πέτρο, δεν κλέβεις ή δε δολοφονείς επειδή υπάρχει νόμος που το απαγορεύει?Μάλλον όχι.Άρα μήπως δε χρειάζονται ούτε αυτοί οι νόμοι?Οι νόμοι είναι που κρατάνε την τάξη στην κοινωνία, πώς να το κάνουμε τώρα...
Και που ξέρεις ότι δεν κλέβω και δεν δολοφονώ; :whistle: :P
Ναι, κρατάνε τη τάξη στη κοινωνία, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα αμφιβάλω αν έχουν κάποια επίδραση. Κανείς δεν δίνει σημασία και δεν καθορίζει με βάση το νόμο το πότε θα ολοκληρώσει σεξουαλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτό το θέμα πρέπει να έχει σπάσει κάθε ρεκόρ στο στέκι.... 19 σελίδες μέσα σε μια μέρα και συνεχίζει ακάθεκτο....!

Διάβασα λοιπόν και τις 19 σελίδες (οχι με ροή αλλά με διαλείμματα όταν είχα χρόνο κι απ τη δουλεια) και στις πρώτες σελίδες κι όλας συμμετείχα... στη συνέχεια απλά σας διάβασα....
Τελικώς αυτό που κατάφερα είναι να μπερδευτω :P

Ποιό είναι το θέμα μας βρε παιδια....
α) Τα 12χρονα δεν πρέπει γενικώς να έχουν σεξουαλικές επαφές
β) τα 12χρονα δεν πρέπει να έχουν σεξουαλικές επαφες με ενήλικες.....

Τι σχέση έχει αν 2 παιδιά στην ηλικία των 12 αρχίσουν να ανακαλύπτουν τα κορμια τους και τον έρωτα με το ένας ενήλικας κάνει έρωτα(?) με ένα ανηλικο στην ηλικία των 12?

Για να ειμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλεια εχει ενας σαρανταρης με ένα 12χρονο αλλά ουτε και με ένα 17χρονο ή 20χρονο αλλά τες πα... κομμάτια να γίνει!

Ο ορισμός παιδεραστία από μόνος του παραπέμπει σε κάτι το μη κοινωνικά αποδεκτό και ως αρρωστη συμπεριφορά ενηλικου από την επιστήμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top