Φιλικές σχέσεις με τους/τις πρώην;

Θα σας ενοχλούσε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
  • Ναι, θα είχα πρόβλημα

    Ψήφοι: 44 47.3%
  • Όχι, κανένα πρόβλημα

    Ψήφοι: 35 37.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 14 15.1%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα σας ενοχλούσε να είχε ο/η σύντροφος σας φιλικές σχέσεις με τον/την πρώην του; Θα ζηλεύατε; Θα σας πείραζε αν προσπαθούσε ο/η πρώην ή ο/η σύντροφος σας να δημιουργήσει φιλικές σχέσεις με κάποια/ο πρώην που χώρισαν άσχημα; Αν δεν έχετε πρόβλημα, θα ίσχυε το ίδιο αν ξέρατε οτι η προηγούμενη σχέση του/της ήταν αρκετά δυνατή με έντονα συναισθήματα απο τη μεριά του/της συντρόφου σας; Αν έχετε πρόβλημα, θα ίσχυε το ίδιο αν ξέρατε οτι ήταν σχέση της πλάκας; Γενικά, τι παράγοντες θα επηρέαζαν το κατα πόσον έχετε πρόβλημα ή όχι με το θέμα;

Προσωπικά, πάντα έλεγα οτι δεν θα είχα πρόβλημα σε τέτοια περίπτωση αλλά πρόσφατα που τέθηκε κάτι παρόμοιο επι τάπητος διαπίστωσα οτι είμαι πολύ πιο ζηλιάρα απ'οτι νόμιζα και δεν ήθελα ούτε να το σκέφτομαι κάτι τέτοιο. Ίσως γιατί ήξερα οτι απο τη μεριά του ήταν πολύ δυνατά τα συναισθήματα την σύντομη περίοδο που είχαν σχέση :redface: Είμαι παράλογη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Α, ουτε κι εμενα μου αρεσει αυτο.
Στις σχεσεις μου, ασχετα με το πως ειχα χωρισει με καποιον ποτε δεν κρατουσα επαφη, κι αυτο γιατι δεν πιστευω οτι μπορω να μεινω "φιλη" με καποιον που μεχρι πριν λιγο διαστημα ειχα ερωτικα συναισθηματα.
Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως αν τον δω τυχαια στον δρομο δεν θα του μιλησω κιολας! (Αν εχουμε χωρισει "καλα" εννοω, αλλιως..)
Απο την αλλη, αν ο φιλος μου διατηρει φιλικες επαφες με την/τις πρωην του, δεν μπορω να του επιβαλλω να μην το κανει, αλλα σιγουρα ειναι κατι που με ενοχλει. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Και εμενα με ενοχλει...Οπως καταλαβαινα και απο τη συντροφο μου οταν την ενοχλουσε και αυτη...

Αλλα αν και εχω επικοινωνια με πρωην μου. Οταν βρεθουμε μαλλον μονο φιλικα δεν μιλαμε..Βγαζουμε τα μαχαιρια και αρχιζουμε :P Μαλλον πιο μεγαλη εχθρα μου βγαινει παρα φιλια. Αλλα επικοινωνια συνεχιζουμε να εχουμε. Βιτσια ειναι αυτα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στη δική μου περίπτωση κάτι τέτοιο είναι αναγκαίο.
Μιλάω για τον πρώην άντρα μου. Εννοείται πως κάποιος που θα είναι μαζί μου θα πρέπει να δεχτεί την ιδέα ότι θα επικοινωνώ με τον πρώην και θα διατηρούμε μια κάποια σχέση. (Αν και ο άντρας μου μένει μακριά και δυστυχώς για το παιδί, δεν έχει πολλές επαφές μαζί μας).

(Βέβαια ο σύντροφός μου, θα πρέπει πριν από αυτό να έχει δεχτεί και αγαπήσει και το παιδί μου!
ΚΑΝΕΝΑ ΘΑΡΡΑΛΕΟ ΞΕΡΕΤΕ? :worry: )

Πάντως ο πρώην σύζυγος μου μπορεί να μην είχε φιλική σχέση με την πρώην του, είχε όμως πολλά αγαπημένα ενθύμια από τη σχέση τους. Στην αρχή ήταν περίεργο, (ήμουν και πολύ πιο μικρή απ' ότι τώρα), αλλά με τον καιρό πολλά από αυτά τα αντικείμενα τα αγάπησα πολύ κι εγώ. Η κοπέλα ήταν φοβερή ζωγράφος και είχαμε σπίτι πίνακές της. Όταν ξεπέρασα το ανταγωνιστικό συναίσθημα (κι εγώ ζωγραφίζω και θα είχα δώσει στη σχολή καλών τεχνών αν δεν με είχε κερδίσει η φωτογραφία) και συνειδητοποίησα πως το παρελθόν του άντρα μου ήταν κομμάτι του αναπόσπαστο, χαλάρωσα και όλα ήταν μια χαρά.

Σε μια επόμενη σχέση ο νέος φίλος μου ήταν χωρισμένος με ένα παιδί οπότε η επαφή με την πρώην ήταν επιβεβλημένη. Πολλές φορές ήταν ενοχλητικό (ειδικά επειδή εκείνη δεν γνώριζε την ύπαρξή μου) αλλά από την άλλη μου άρεσε που την εκτιμούσε τόσο και είχε διατηρήσει καλές σχέσεις με την μητέρα του παιδιού του και τη σέβεται! Περνούσε βέβαια όλες τις γιορτές στο σπίτι της και αυτό ήταν ένα ουσιαστικό πρόβλημα γιατί εμείς (εγώ και η κόρη μου) ήμασταν έτσι πάντα μόνες μας.

Σε γενικές γραμμές νομίζω αντιμετωπίζουμε όλοι το παρελθόν σαν απειλή το οποίο αν και κατανοητό, δεν είναι πάντα σωστό, τουλάχιστον όχι σε όλες τις περιπτώσεις.

Αν η προηγούμενη σχέση έχει πραγματικά τελειώσει δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα! Ίσα-ίσα που η συμπεριφορά του συντρόφου μας απέναντι στο παρελθόν του μπορεί να μας μάθει πολλά για το χαρακτήρα του και -αντίθετα απ' ότι νιώθουμε- να μας κάνει πιο δυνατούς στη σχέση, μια που τελικά αυτή τη στιγμή έχει επιλέξει ΕΜΑΣ και είναι ΜΑΖΙ μας!

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να συζητήσουμε με τον άνθρωπό μας τους φόβους μας ανοιχτά ώστε να μην μένουν να πλανώνται συννεφάκια πάνω από τη σχέση μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Λογικο ειναι να σε πειραζει, αλλα θα πρεπει να τα δεις ολα στη σωστη τους διασταση.. Κι εγω τρελαινομουν με την ιδεα να μιλαει ο φιλος μου με την πρωην του, αν και το θεωρουσα δεδομενο για μενα οτι μ'ενα ατομο που περασα καποια πραγματα στο παρελθον και πλεον τον βλεπω μονο φιλικα επιβαλλεται να κραταω επαφες (μια παροιμια για τον χορτατο σκυλο και την ολοκληρη πιτα μου κολλαει γαντι νομιζω :p). Με τον καιρο χαλαρωσα, το ειδα ανετα το πραγμα, οτι αν ηθελε να ηταν μαζι της θα μπορουσε, αλλα επελεγε να ειναι μαζι μου (κι αυτες οι σκεψεις επαναλαμβανονται καμια χιλιαρα φορες σε κρισεις ζηλειας), και μας τελειωσε το φαντασματακι. Παντως ειδικα μετα απο καιρο, και αφου φυγουν ολα τα ερωτικα αισθηματα, νομιζω οτι καλο ειναι να κρατας μια επαφη με τους πρωην αν το νιωθεις, και δε σημαινει απαραιτητα οτι παει να σου κανει στραβη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Παντως ειδικα μετα απο καιρο, και αφου φυγουν ολα τα ερωτικα αισθηματα, νομιζω οτι καλο ειναι να κρατας μια επαφη με τους πρωην αν το νιωθεις, και δε σημαινει απαραιτητα οτι παει να σου κανει στραβη.

Μώρε δεν είναι οτι φοβάμαι μην πάει να μου κάνει στραβή, τον εμπιστεύομαι περισσότερο απο οποιονδήποτε άλλο άνθρωπο, αυτό που φοβάμαι είναι μήπως αν τη βλέπει συχνά του ξαναφουντώσει το παλιό αίσθημα και αυτό είναι κάτι που κανείς μας δεν μπορεί να ελέγξει, οπότε δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ξεκινα με το σκεπτικο οτι δεν υπαρχει κατι να πλαναται στον αερα, και αρα σιγουρη.
ΑΝ τους ξαναφουντωσει ο ερωτας, ειναι κατι που δεν μπορεις να προβλεψεις και να εμποδισεις ουτε σ'αυτη τη σχεση, ουτε σε καμια.. Το μονο που σου/μας μενει ειναι να ειμαστε χαλαροι και να χαιρομαστε αυτο που εχουμε για οσο το εχουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν είναι να ξαναφουντώσει ο έρωτας, μπορεί να συμβεί και χωρίς να τη βλέπει.
Η απόσταση εξιδανικεύει τις καταστάσεις ;)
Γι' αυτό πιστεύω δεν αξίζει τον κόπο να ανησυχείς, ειδικά όταν έχεις τον καλό σου μαζί σου και είσαστε καλά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Εγώ είμαι κάθετη και απόλυτη στο θέμα αυτό, καμία σχέση με τις πρώην.
Παλιότερα ήμουν πιο διαλλακτική σε αυτό το θέμα αλλά κάηκα .. και στο εξής δεν θα επιδείξω καμία ανοχή επί τούτου.
Είμαι της άποψης ότι όταν κάτι τελειώνει, τελειώνει.. και αυτό περιλαμβάνει επίσης καμία επαφή με τους δικούς μου πρώην με μία μόνο εξαίρεση λόγω ειδικών συνθηκών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cuto

Νεοφερμένος

Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Α, ουτε κι εμενα μου αρεσει αυτο.
Στις σχεσεις μου, ασχετα με το πως ειχα χωρισει με καποιον ποτε δεν κρατουσα επαφη, κι αυτο γιατι δεν πιστευω οτι μπορω να μεινω "φιλη" με καποιον που μεχρι πριν λιγο διαστημα ειχα ερωτικα συναισθηματα.
Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως αν τον δω τυχαια στον δρομο δεν θα του μιλησω κιολας! (Αν εχουμε χωρισει "καλα" εννοω, αλλιως..)
Απο την αλλη, αν ο φιλος μου διατηρει φιλικες επαφες με την/τις πρωην του, δεν μπορω να του επιβαλλω να μην το κανει, αλλα σιγουρα ειναι κατι που με ενοχλει. :/:

συμφωνω σε μεγαλο βαθμο.
δεν θα με πειραζε ομως να διατηρει επαφη με καποιον που ειχε σχεση της πλακας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δύσκολο θέμα. Μου έχει τύχει κι είχα σκυλιάσει (βέβαια σκύλιασα διότι υποτίθεται πως ο τύπος δεν είχε επαφές μαζί της και αυτή ξαφνικά μια ωραία ..νυχτιά ήρθε σπίτι του και άφησε κάτι πράγματα που της είχε πάρει δώρο όσο είχαν σχέση και μόλις πήγαμε σπίτι του τα βρήκαμε πάνω στο κρεβάτι - και τότε είχαμε σχέση κάνα χρόνο ήδη και εγώ ξέρω πως καμιά γυναίκα δεν κάνει τέτοια παλαβά αν δεν της έχει δώσει αέρα ο άλλος..Τεσπά, περσινά ξινά σταφύλια).

Θεωρητικά δεν υπάρχει λόγος να είσαι φίλος με πρώην. Πέρα από το ότι είναι και αδύνατο, διότι άπαξ και σε ελκύσει σεξουαλικά κάποιος, αυτό δεν σταματάει ποτέ (χωρίζεις πάντα για άλλους λόγους εκτός του κρεβατιού, από μακροχρόνιες σχέσεις!), ε, πόσο ήρεμη να είμαι η γυναίκα ενώ ξέρω πως μιλάνε και κάποιο καιρό πριν δεν μιλούσαν μόνο;;;..

Μοναδική εξαίρεση φυσικά να μιλάμε για πρώην σύζυγο και να υπάρχει παιδί στην μέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Μια φορά μου έτυχε κάποιος να διατηρεί καλές σχέσεις με την πρώην του, οπότε μην έχοντας κάτι άλλο να κάνω έγινα καλή της φίλη. Καλύτερα να ασχολείται με εμένα είπα, παρά με εκείνον. Το αστείο είναι ότι αφού χώρισα εγώ δεν κράτησα επαφές μαζί του, ενώ με την κοπελιά κάνουμε ακόμα παρέα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ^^Vampire^^:
Μια φορά μου έτυχε κάποιος να διατηρεί καλές σχέσεις με την πρώην του, οπότε μην έχοντας κάτι άλλο να κάνω έγινα καλή της φίλη. Καλύτερα να ασχολείται με εμένα είπα, παρά με εκείνον. Το αστείο είναι ότι αφού χώρισα εγώ δεν κράτησα επαφές μαζί του, ενώ με την κοπελιά κάνουμε ακόμα παρέα! :D

:blink::blink: :blink: :blink:

Καλή τακτική;) .. κέρδισες και μια φίλη..

δυστυχώς me not so civilized :angry: .. ουγκ

υγ. θα μπορούσες όμως να το κάνεις αν ήσουν τρελά ερωτευμένη με τον τύπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάλι όπως έχω δηλώσει σε άντίστοιχο θέμα, πιστευω οτι μπορούν 2 άτομα να είναι φίλοι μετά απο χωρισμό.
Απλά δεν μπορώ να μυρίσω τα νύχια μου αν όντως τα αισθήματα είναι και θα παραμείνουν φιλικά απο τη μεριά του φίλου μου γι'αυτό θα με πείραζε. (και όχι, δεν μπορώ να δεχτώ οτι αν είναι να ξαναφουντώσει θα γίνει ούτως ή άλλως. Αν δεν βλέπονται πολύ πιο δύσκολο να γίνει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
:blink::blink: :blink: :blink:

Καλή τακτική;) .. κέρδισες και μια φίλη..

δυστυχώς me not so civilized :angry: .. ουγκ

υγ. θα μπορούσες όμως να το κάνεις αν ήσουν τρελά ερωτευμένη με τον τύπο?

Εννοείται ;)
Σκέψου ότι έχεις υποψίες ότι μπορεί να είναι κάπου μαζί με την πρώην του.Όχι να τρέχει κάτι, απλά να μην στο έχει πει και να μην ξέρεις που είναι. Κι εσύ έχεις την ευχέρεια να της πάρεις τηλεφωνάκι να την καλέσεις για καφέ, να μιλήσεις, να μάθεις που είναι. Η αλήθεια είναι πως αν θέλουν να σου κάνουν κουτσουκέλα θα την κάνουν όσο και να προσέχεις. Απλά με αυτόν τον τρόπο νιώθεις εσύ καλύτερα. Γιατί πολύ συχνά μας πιάνει μια κρίση ζήλειας τελείως άκυρη. Ζηλεύουμε με το παραμικρό, φρικάρουμε σε κάτι άσχετες φάσεις... κι όταν τρέχει κάτι στ'αλήθεια συνήθως κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
μπορει να σας φανει λιγο σκληρο αυτο που θα πω αλλα ειμαι απολυτος σε αυτο το θεμα.


θα της επαιρνα το σκαλπ αμα τολμουσε να κανει κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hunter:
μπορει να σας φανει λιγο σκληρο αυτο που θα πω αλλα ειμαι απολυτος σε αυτο το θεμα.


θα της επαιρνα το σκαλπ αμα τολμουσε να κανει κατι τετοιο
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην λες ;)
Καταρχάς με ποιό δικαίωμα θα της απαγορεύσεις κάτι;
Το μόνο που μπορείς να της κάνεις είναι να τη χωρίσεις, τίποτε παραπάνω.
Τα περι σκαλπ, σόρρυ αλλά μου φαίνονται "γενναιότητες του κιμπορντ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μώρε δεν είναι οτι φοβάμαι μην πάει να μου κάνει στραβή, τον εμπιστεύομαι περισσότερο απο οποιονδήποτε άλλο άνθρωπο, αυτό που φοβάμαι είναι μήπως αν τη βλέπει συχνά του ξαναφουντώσει το παλιό αίσθημα και αυτό είναι κάτι που κανείς μας δεν μπορεί να ελέγξει, οπότε δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης... :/:

Αααααααααααααααααααααααααχ!!! Πόσο πολύ σε νιώθω!!!! Καλά κάνεις και δεν θές και εγώ το ίδιο θα αντιδρούσα! Κατα την γνώμη μου τέτοιου είδους επαφές αμα δεν είναι αναγκαίες,καλό θα είναι να αποφεύγονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χμ, επειδή δε μου έχει πετύχει ή τύχει, δε θα μπορούσα κι εγώ να το καταλάβω.
Οκ, ίσως υπό συνθήκες; Αλλά δε θα ήμουν καθόλου ανοιχτή, σε μία τέτοια φιλία.
Γενικά, δεν την πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Κι εγω τρελαινομουν με την ιδεα να μιλαει ο φιλος μου με την πρωην του, αν και το θεωρουσα δεδομενο για μενα οτι μ'ενα ατομο που περασα καποια πραγματα στο παρελθον και πλεον τον βλεπω μονο φιλικα επιβαλλεται να κραταω επαφες[...]
[...]
ΑΝ τους ξαναφουντωσει ο ερωτας, ειναι κατι που δεν μπορεις να προβλεψεις και να εμποδισεις ουτε σ'αυτη τη σχεση, ουτε σε καμια.. Το μονο που σου/μας μενει ειναι να ειμαστε χαλαροι και να χαιρομαστε αυτο που εχουμε για οσο το εχουμε
Θα μείνω λίγο σε αυτά που λέει η katerina. Θεωρώ πολύ δύσκολο σε κάποιες περιπτώσεις χωρισμών, να βλέπεις πλέον τον άλλο μόνο φιλικά. Αλλά ακόμα και αν εσύ τον βλέπεις έτσι, το πιθανότερο είναι ότι αυτός δεν θα σε βλέπει έτσι. Σχεδόν αποκλείω το γεγονός δλδ και οι δύο να βλέπουν την κατάσταση πλέον φιλικά. Αυτό μάλλον πιστεύει και η katerina, αφού αφήνει το ενδεχόμενο να "ξαναφουντώσει ο έρωτας". Οπότε για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο, θεωρώ ότι δεν πρέπει να δέχεσαι κάτι τέτοιο. Απο τη στιγμή όμως που θα το δεχθείς, τότε όπως πολύ σωστά πάλι είπε η katerina, πρέπει "να ειμαστε χαλαροι και να χαιρομαστε αυτο που εχουμε για οσο το εχουμε".:)

Ουσιαστικά, συμφωνώ με την katerina για όσους δεν το κατάλαβαν :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top