Ταυτοχρονη μετάδοση με ethernet

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο Καθηγητής της πληροφορικής σήμερα μου είπε ότι σε ενα τοπικό δικτύο υπολογιστών μπορουν ταυτοχρόνως να επικοινωνουν ΜΟΝΟ 1 ζεύγος υπολογιαστών. Εμένα ομως δεν μου καθετε καλα αυτό γιατι μου ακουγεται πολυ πρωτόγονο, θα μου πειτε οτι και το ethernet ειναι παλιο προτυπο αλλα και παλι δεν μου καθεται καλα, θα είπα να ρωτησω εδω :)

Οντως ισχυει αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ισχύει!
Την ίδια στιγμή μόνο ένα πακέτο μπορεί να μεταφέρεται στο δίκτυο. Αν βρεθεί και 2ο υπάρχει σύγκρουση και τα πακέτα επανεκπέμπονται μετά από λίγο.
Σκέψου απλά ότι πάνω στο καλώδιο, αν δεν υπάρχει διαφορετική διαμόρφωση για κάθε πακέτο, μπορεί να περάσει μόνο ένα τη φορά.
Με ένα απλό παράδειγμα: πόσα αυτοκίνητα μπορούν να περνάνε ταυτόχρονα από ένα στενό δρόμο; (ο οποίος έχει πλάτος όσο ένα αυτοκίνητο);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Α καλο ... το ιδιο ισχυει και για το τοπικο δικτυο με συνδεση 1Gbps; στο wifi αλλαζει κατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Aυτό ισχύει για όλα τα δίκτυα κοινού διαύλου (είτε ενσύρματα είτε ασύρματα) και φυσικά ανεξαρτήτως ταχύτητας;)
Στο wifi μάλιστα τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα...:(
συγκεκριμένα στο σύστημα sloted Aloha (η βάση του σημερινού 802.11) αξιοποιείται μόνο το 37% της συνολικής χωριτηκότητας του καναλιού...
με το 802.11 το ποσοστό αυτό έχει ανέβει, αλλά όχι πάνω από 55~60%...

Γενικά η ταχύτητα δε λέει κάτι. Το 1Gbps που αναφέρεις πχ είναι το θεωριτηκό μέγιστο. (ότι δηλαδή αν πετάξεις στο δίκτυο 1 πακέτο μεγέθους 1Gbit θα περάσει σε 1sec)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
αχα thanks :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παλι με αποσχολει το πιο πανω ερωτημα ... Ας πουμε ειμαστε σε ενα internet cafe πως γινετε να υπαρχουν 2-3 σερβερ για καποιο παιχνιδι και να παιζουν καμια 10αρια ατομα ταυτοχρονως και μαλιστα να μην υπαρχει καθολου lag;

Τελος οταν κατεβαζεις 2 αρχεια ... πως γινετε να κατεβαζεις π.χ. κα τα δυο αρχεια με σταθερη ταχυτητα. Ας πουμε οτι κατεβαινουν 2 αρχεια με καποια ταχυτητα.
Πως γινετε ολη την ωρα και τα 2 αρχεια να εχουν καποια ταχυτητα (συνηθως η ταχυτητα ειναι το max μου της συνδεσης / 2 ); Ποιο λογικο ειναι οταν κατεβαινει το ενα αρχειο το αλλο να μην κατεβαινει; Μηπως σε αυτο παιζει ρολο οτι η download manager δειχνουν το M.O. της ταχυτητας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Το πρώτο ερώτημα σου δεν το κατάλαβα... αν θες εξήγησε τι εννοείς....

Το δεύτερο, είναι πολύ απλό: TDM! Time dividion multiplexing! Ή με απλά λόγια: πέρνει ένα πακέτο από το ένα αρχείο, ένα από το άλλο και ου το καθεξής!;)
Ουσιαστικά ένα τη φορά κατεβάζει, απλά η "φορά" είναι πχ 1msec ,οπότε εσένα σου φαίνεται σαν να κατεβαίνουν μαζί!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπορουμε να τραβιξουμε μονο ενα πακετο την φορα ... αν σε ενα δικτυο υπαρχουν 2-3 παιχνιδι με καμια 10χρηστες που να παιζουν κατι τετοιο θα ειναι υπερβολικα βαρυ (οχι απο ταχυτητα) φανταζομαι ... πως ειναι δυνατον να μην κολανε καθολου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Eαν το ping είναι μικρό (σε lan συνήθως είναι <1msec) τότε τα πακέτα των παιχνιδιών (τα οποία γενικά είναι πολύ μικρά) περνάνε πάρα πολύ γρήγορα...
Αν πχ το πακέτο είναι 1kb(νομίζω είναι μικρότερο), για να περάσει μέσω του 100Μbps καλωδίου, θέλει 0.01msec + την όποια καθυστέρηση (ping)...
έτσι στο 1msec μπορούν να περάσουν αρκετά πακέτα ένα-ένα...
όλα αυτά, υπό την προϋπόθεση ότι το ping είναι μικρό...
Αν αυξηθεί πολύ, τότε παρατηρείται το φαινόμενο του lag....

Γενικά στα παιχνίδια, το πρόβλημα δεν είναι το bandwith, αλλά το ping!
(πάρα πολλά παιχνίδια, παίζουν άνετα και με μια PSTN σύνδεση...)

Ελπίζω να σε κάλυψα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
απολυτα ... thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ο Καθηγητής της πληροφορικής σήμερα μου είπε ότι σε ενα τοπικό δικτύο υπολογιστών μπορουν ταυτοχρόνως να επικοινωνουν ΜΟΝΟ 1 ζεύγος υπολογιαστών. Εμένα ομως δεν μου καθετε καλα αυτό γιατι μου ακουγεται πολυ πρωτόγονο, θα μου πειτε οτι και το ethernet ειναι παλιο προτυπο αλλα και παλι δεν μου καθεται καλα, θα είπα να ρωτησω εδω

Οντως ισχυει αυτο;

Εχμ, οχι πάντα...
Αναλόγως την τοπολογία. Παλιά στο ομοαξωνικό ethernet ειχες κοινό μέσο (το ιδιο καλώδιο) και ισχυε. Με το ethernet που ξέρετε (UTP) μπορεί να ισχύει η όχι. Σίγουρα ισχύει οτι ενας υπολογιστής μπορεί να μιλάει με εναν μονο αλλον και οχι με πολλους. Αν το δίκτυο έχει hubs που ειναι χαζά κουτιά που απλα ο,τι πληροφορία λάβουν την στέλνουν σε όλους τους υπολογιστές του δικτύου (οι υπολογιστές καταλαβαίνουν οτι η πληροφορία δεν πήγαινε σε αυτους και την πετάνε) τοτε ισχύει, γιατι απλά πάντα ολοι "ακουνε" οποιον μιλάει, γινεται δηλαδή εξομοίωση του "ενός καλωδίου". Το ethernet switch έχει τη διαφορά απο το ethernet hub οτι καταλαβαίνει ποιος ακουει σε ποιά πόρτα του και στέλνει την πληροφορία μονο σε εκεινον. Αυτό το κάνει για να μπορέσουν δυο άλλα pcια να μιλήσουν ταυτόχρονα με τα πρώτα (αφου δεν θα ακουνε την συνομιλία των πρότων σα τις Κατίνες).

Tι σημαίνει αυτο σε bandwidth πχ αμα έχεις 10 χρήστες με 100 mbits ο καθένας:
Ενώ και στις 2 περιπτώσεις αμα παει να στειλει ο ενας κατι στον αλλο και δεν υπάρχει αλλη δραστηριότητα στο δικτυο πιάνουν 100 mbits, αν αποφασίσουν οι 5 να στείλουν κάτι στους άλλους 5 με hub μοιράζονται το bandwidth των 100 mbits (εστω οτι κανουν τα ίδια οποτε θα πιάσουν απο 20mbits ο καθένας) ενώ με το switch ολοι πιανουν full ταχύτητα και μέσα απο το switch περνάνε maximum 500 mbits (αυτο το μεγεθος λεγεται backplane bandwidth, backplane λενε την "πλακέττα" που έχει μεσα το switch και κανονιζει τι παει που).

Στην ερώτηση "γιατι υπάρχουν hubs" η απαντηση είναι οτι παλιά που δεν κανανε τα switches 30 ευρώ αλλα ακριβά τα έπαιρνες αμα δεν ειχες ιδιεταιρες απαιτήσεις γιατι ηταν φτηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμμ τα Access Point δουλευουν σαν hub ή σαν switch ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
99% σαν hub γιατι το φασμα στον αερα ειναι "ενα καλωδιο". Δεδομενου οτι το καθε access point πιανει μονο 1/3 του φάσματος (για να μην μπουκώνει τα αλλα APs στην περιοχη) μπορεις να κανεις πραγματα του τύπου "πολλα SSIDs (virtual acces point, υπαρχουν APs που το κανουν) σε αλλο καναλι το καθενα και καθε pc συνδεδεμενο σε αλλο SSID" για να το κανεις λιιιγο πιο σαν switch. Καπως ετσι δουλευουν και τα 108 Μbits APs (πιανουν ολα τα καναλια) οποτε αυτα ειναι πιο "switch/like" πετυχαινοντας μεγαλυτερη διαμεταγωγή (αλλα στελνοντας παλι σε εναν καθε φορα, απλα με το time-division προσομοιώνεις την παραλληλη αποστολη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top