Υπάλληλοι και αποδείξεις

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
έχτες έτυχε να βγούμε με την λία μου :inlove: για καφέ. Η απόδειξη που μας έφεραν και λάθος προϊόν έγραφε και λάθος ώρα. Επειδή είχαμε κέφια :devil: διαμαρτυρηθήκαμε. Το αποτέλεσμα ήταν ο υπάλληλος να του φανεί υπερβολικό. Τελικά μας έφεραν άλλη αποδείξη ... αλλα και πάλι με λάθος ώρα :mad: :angry:

Ο υπάλληλος τι κέρδος έχει στο να μην κόβει αποδείξεις; Μην μου πείτε ότι το κατάστημα δίνει bonus σε όσους κόψουν τις λιγότερες .... :P :P :P :P :P


Y.γ.: Το μαμάτο θα ήταν η ΣΔΟΕ να ήταν κάτι σαν αστυνομία ... να εστέλνες sms ... και σε 5 λεπτά να ήταν εκεί. :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Κερδος μπορει να μην εχει ως υπαλληλος, αλλα αν αυτη ειναι η τακτικη του καταστηματος, τον "υποχρεωνει" το αφεντικο, αν θελει να εχει δουλεια και αυριο φυσικα.
Λογικο σιγουρα δεν ειναι, αλλα ετσι λειτουργουν τα περισσοτερα καφε (και οχι μονο ;) ).



ΠιΕς: Στην αστυνομια στελνεις ΕςΕμΕς και καταφτανει? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Ο υπάλληλος κανένα απολύτως κέρδος δεν έχει....όμως το boss έχει μεγάλο....διότι όσο λιγότερες κόψουν τόσο μικρότερο ποσό θα δηλωθεί ως εισόδημα στην εφορία (ίσως και να κάνω λάθος πάλι)....έτσι λοιπόν η τακτική συνήθως είναι η εξής: από νωρίς το πρώϊ μαζέυουνε και κρατάνε διάφορες αποδείξεις.....τίς ο΄ποίες συνήθως τις ξαναπηγαίνουνε σε άλλον πελάτη και έπειτα σε άλλον....
Αυτό που εσύ μπορείς να κάνεις για να μην αισχροκερδή εις βάρος μας ο boss είναι τις αποδείξεις να τις καταστρέφεις....να τις σκίζεις, να τις βρέχεις, να τις καις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
Ο υπάλληλος κανένα απολύτως κέρδος δεν έχει....όμως το boss έχει μεγάλο....διότι όσο λιγότερες κόψουν τόσο μικρότερο ποσό θα δηλωθεί ως εισόδημα στην εφορία (ίσως και να κάνω λάθος πάλι)....έτσι λοιπόν η τακτική συνήθως είναι η εξής: από νωρίς το πρώϊ μαζέυουνε και κρατάνε διάφορες αποδείξεις.....τίς ο΄ποίες συνήθως τις ξαναπηγαίνουνε σε άλλον πελάτη και έπειτα σε άλλον....
Αυτό που εσύ μπορείς να κάνεις για να μην αισχροκερδή εις βάρος μας ο boss είναι τις αποδείξεις να τις καταστρέφεις....να τις σκίζεις, να τις βρέχεις, να τις καις.....


Δεν κάνεις λάθος!
Αυτό ακριβώς κάνουν!
εγώ πάντως κάνω αυτό που προτείνεις!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
Αυτό που εσύ μπορείς να κάνεις για να μην αισχροκερδή εις βάρος μας ο boss είναι τις αποδείξεις να τις καταστρέφεις....να τις σκίζεις, να τις βρέχεις, να τις καις.....
Αυτό το κάνω πάντα εγώ... Και έχω πιάσει κόσμο του μαγαζιού να στραβοκοιτάζει [όχι μονο εμένα και άλλα τραπέζια]... Σε αυτό που λες exp κάποια στιγμή ήμουνα κέρκυρα (από εκεί είμαι) και είχαμε κάτσει σε ένα μαγαζί με παρέα καλοκαίρι, μας κάναν το αντίστοιχο σκηνικό, είχαμε κέφια και μάλιστα μια γνωστή (φοιτήτρια νομικής) άρχισε να τους κατεβάζει κάτι νόμους και κουλά, ο τύπος του καταστήματος (όχι γκαρσόνι) ήρθε, προσφέρθηκε να μας κεράσει τους καφέδες για να μην κάνουμε φασαρία, εμείς το ...χαβά μας τελικά μας έκοψε επιτόπου την απόδειξη (αφού καταστρέψαμε μπροστά τους και τις 3 αποδείξεις που μας είχε φέρει με άλλα αντι άλλων παραγγελίες και ώρες) και την πληρώσαμε. Οκ, δεν μας συμπαθήσανε κ πολύ, ο κόσμος μας ...κοίταζε αλλά κοίταζε και την απόδειξη του ταυτοχρόνως ;)...

Ναι, γραφικοί δεν λέω αλλά κάτσε ρε φίλε... μου χρεώνεις τον ουρανό με τα άστρα [3.5 ευρώ!!!!] κάτι που σου κοστίζει σαν πρώτη ύλη ...0.05 ε θα με κοροιδεύεις και απο πάνω? Οκ κάντο αν δεν σε πάρουν χαμπάρι αλλά αφού σε παίρνουν μην με κοροιδέυεις 3 φορές στη σειρά!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ακριβως το XRZ ... απο την στιγμη που τους κοστιζει κατι λιγότερο απο το 50% της τιμη που πληρώνουμε πιστεύω ότι είναι ... κάπως ... υπερβολικό να θέλεις να κερδίσεις και αλλά.

Εγώ πάντως πλέον καταστρέφω τις αποδείξεις.

Αλλά δεν φτάνει ... προσπαθώ να πείσω και κανέναν γνωστό μου να τις καταστρέφει ... αλλά όλοι με θεωρούν υπερβολικό ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κοιτάξτε να δείτε....
καταρχάς να πω ότι όχι, δεν τους δικαιολογώ.... αλλά πρέπει να προσπαθούμε να βλέπουμε το πρόβλημα πιο σφαιρικά και όχι μονόπλευρα....

το νόμισμα έχει δύο όψεις....
ναι, χρεώνουν 3,50 ένα καφέ που στοιχίζει 0,50... αγγίζει τα όρια της αισχροκέρδιας! (αγγίζει?! μάλλον είναι....)
ΟΜΩΣ....
ΑΝ υπολογίσουμε τα λειτουργικά έξοδα ενός καταστήματος θα φρικάρουμε
Και θα μου πειτε δικαίως ότι.. οκ αν δεν τους συμφέρει γιατι ανοίγουν καφέ? Ας πάνε να δουλέψουν κάπου αλλού....
ΟΜΩΣ... η εφορία πετσοκόβει κυριολεκτικά τον επαγγελματία...
Τα μαγαζιά κλείνουν όλα το ένα πίσω απ το άλλο...
Τα φαγάδικα και τα ποτάδικα είναι πλέον απ τα μόνα μαγαζιά που μπορεί να ελπίζει κάποιος ότι θα έχει ένα αξιοπρεπές μεροκάματο....
Και γίνεται αξιοπρεπές με τα αυτά τα "κόλπα"... με τις "μικροκλοπές"...
Και θα μου πεις τώρα... και επειδή το κράτος και η εφορία τον κλέβουν, πρεπει να κλεψει κι αυτος πίσω?
Οχι... σίγουρα όχι... απλά... μήπως να προσπαθούμε να κατανοήσουμε την ρίζα του προβλήματος στην συμπεριφορά κάποιων αντί να τους κατακεραυνώνουμε?

Με αυτόν τον τροπο... σιγουρα θα δουμε πολλά περισσοτερα.. και στον ίδιο μας τον εαυτό ... εγω τουλάχιστον για τον εαυτό μου, αν αντί να "κατηγορίσω" μια κατάσταση ψάξω να βρω τις βαθύτερες αιτίες, ανακαλύπτω συνεχως διάφορα πραγματα για μενα... και οσο πιο πολλά ανακαλύπτω... τοσο αρχίζουν και δε μου αρέσουν :/:

ΟΚ ξέρω, το πήγα πολύυυυυυυυυυυ μακρια και ίσως και εκτός θέματος...
ομως.. κουβέντα να κάνουμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
το νόμισμα έχει δύο όψεις....
ναι, χρεώνουν 3,50 ένα καφέ που στοιχίζει 0,50...

Ενσταση. 0.50 δεν κοστίζει ούτε σε μένα στο σπιτι [καφέδες που φτιάχνονται από ένα τυπικό μέγεθος συσκευασίας καφέ αγορασμένου σε σούπερ μάρκετ]

Το εννοώ το 0.05 [οκ με μια δόση υπερβολής ίσως αλλά σαν τ'αξη μεγεθους θεωρώ ότι είανι πιο κοντά στο πραγματικό!]
που έγραψα και τόνισα οτι μιλάω για κόστος 1ων υλών. Φυσικά και έχω στο νου μου λειτουργικά έξοδα και για αυτο εξακολουθώ να πηγαίνω και να τον πληρώνω !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Ενσταση. 0.50 δεν κοστίζει ούτε σε μένα στο σπιτι [καφέδες που φτιάχνονται από ένα τυπικό μέγεθος συσκευασίας καφέ αγορασμένου σε σούπερ μάρκετ]

Το εννοώ το 0.05 [οκ με μια δόση υπερβολής ίσως αλλά σαν τ'αξη μεγεθους θεωρώ ότι είανι πιο κοντά στο πραγματικό!]
που έγραψα και τόνισα οτι μιλάω για κόστος 1ων υλών. Φυσικά και έχω στο νου μου λειτουργικά έξοδα και για αυτο εξακολουθώ να πηγαίνω και να τον πληρώνω !!!!


τυπογραφικό λάθος από μεριάς μου! σορρυ! ο δαίμων του τυπογραφείου!:redface:


και να πω κάτι και να εξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ....
δεν μαλώνω κανέναν ε?!
απλά θυμήθηκα την εποχή που η αδερφή μου είχε μια εποχιακή κρεπερί....
και θυμήθηκα όοοοολα αυτα, ακόμα και τις αποδείξεις ;)
και απλά προσπαθώ να κάνω κουβέντα και να μιλήσω εκ μέρους και της άλλης πλευράς για να υπάρχει αντίλογος και γόνιμος διάλογος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
και να πω κάτι και να εξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ....

τσακώθηκε κανεις? :worry:
Νο se αλλά και εγώ αυτό εδώ είχα καταλάβει τουλ :)

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
απλά προσπαθώ να κάνω κουβέντα και να μιλήσω εκ μέρους και της άλλης πλευράς για να υπάρχει αντίλογος και γόνιμος διάλογος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Λοιπον ας ατα παρουμε απο την αρχη.
Αποδειξεις παλιοτερες (της ιδιας μερας δηλαδη) φαιρνουν τα γκαρσονια οχι γιατι οι ιδιοι εχουν κερδος, αλλα γιατι το αφεντικο το οποιο ειναι συνεννοημενο ειτε με τον πασαδορο (αυτος που δουλευει μεσα) ειτε απευθεις με σενα σου λεει να το κανεις για να κερδισει αυτος.Εχω κανει και τα δυο ποστα και μου το εχουν πει.
Μετα ο καφες δεν κανεις σε καμια περιπτωση 0.50 ευρω για να φτιαχτει.;)
Π.Χ. ο φραπες αντε να κοστιζει κανα 5-7 λεπτα στις περιοχες που τον φτιαγνουν με εμφιαλομενο νερο.Η ζαχαρη και ο καφες που βαζουν μεσα ειναι παμφθηνοι.Ειδικα στις ποσοτητες που ορισμενες καφετερειες τον αγοραζουν.(Εξαρταται βεβαια απο την ποιοτητα του καφε, αλλα η φραπεδια ειναι γενικα παμφθηνη.)
Τα εξοδα μιας καφετερειας ερχονται αλλου και ειναι τα παρα πολλα.
Το πρωτο χοντρο ειναι παντα το ενοικιο.Ολες σχεδον οι καφετερειες πληρωνουν τσουχτερο ενοικιο.Μιλαμε στο Αργος και να ακους 700 με 1000+ ευρω.
Μετα ερχονται τα εξοδα σε ρευμα, εξοπλισμο μαγαζιου,αδειες (δηλωνεις τραπεζακια που εχεις στο μαγαζι και καρεκλες),εφοριες, κτλ κτλ και παει λεγοντας.Αυτα πετσοκωβουν!
Οπως και να εχει παντως αυτο που γινεται με τις αποδειξεις ειναι λαθος.
Τωρα βεβαια οτι στην Ελλαδα εχει φτασει ο espresso freddo ή ο φραπες 3.5 me 5 euro και στην Ιταλια π.χ. εναν Caffè scecherato ακομα και με baileys μεσα και στην Πιζα τον πληρωσα 2.5 euro, ειναι αλλου παπα τροπαριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι μου λετε για εφοριες κτλ ... Στο αγρίνιο δεν ξέρω καμια καφετέρια που αν παω είτε πρωι ειτε απογεύμα να μην έχει πάνω απο 20 παρέες. Πολλές μάλιστα είναι πάντα γεμάτες. Μάλιστα εκεί που έγινε το σκηνικό ... έχει φοβερό κόσμο ...

Και στην τελική όλοι πληρώνουμε εφορία ... αυτοί είναι έξυπνοι να μην πληρώνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Χμμμμ....τα φαγάδικα έχουν όντως περισσότερα λειτουργικά έξοδα από τα μπαράκια.....
Το μοναδικό μεγάλο έξοδο που έχουνε είναι ως επι το πλείστον το ενοίκιο....το οποίο σε γενικές γραμμές είναι τεράστιο.....από εκεί και πέρα.....πολύ σπάνια συναντάς μαγαζιά τα οποία κολλάνε ένσυμα στα παιδιά που δουλευουν και φυσικά τα χρήματα αυτά είναι υπέρ των άνω.....
Αυτό που γνωρίζω (από πρώτο χέρι) είναι πως δεν βγάζουν απλά ένα μεροκάματο.....αλλά ένα ΠΟΛΥ ΓΕΡΟ μεροκάματο.....
Για να μην μιλήσω τις μιζες από διάφορες εταιρίες για την προώθηση συγκεκριμένων ποτών.....ή τις εκπτώσεις από τις μεγάλες κάβες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τι μου λετε για εφοριες κτλ ... Στο αγρίνιο δεν ξέρω καμια καφετέρια που αν παω είτε πρωι ειτε απογεύμα να μην έχει πάνω απο 20 παρέες. Πολλές μάλιστα είναι πάντα γεμάτες. Μάλιστα εκεί που έγινε το σκηνικό ... έχει φοβερό κόσμο ...

Και στην τελική όλοι πληρώνουμε εφορία ... αυτοί είναι έξυπνοι να μην πληρώνουν

Μα οι εφοριες δεν αναφερονται σαν δικαιολογια.Αλλοιμονο.
Απλως για να σου πουμε οτι τα εξοδα ουσιαστικα δεν ειναι απο τους καφεδες και τα ποτα αλλα απο ενοικια φορολογιες κτλ κτλ.;)
Ενσημα παιρνουν ελαχιστοι απο αυτους που δουλευουν σε τετοια μαγαζια.Ετσι κι αλλιως πολλοι δουλευουν εποχιακα εκει και δεν το ζητανε πολλες φορες ουτε καν και οι ιδιοι.(ειτε απο φοβος ειτε πειδη δεν τους ενδιαφερει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καπιοι υπαλιλοι μπορει να το κανουν αυτο και για να κερδισουν οι ιδιοι. Σε μια καφετερια (και οπιαδηποτε αλλη επειχηριση) αν το αφεντικο δεν ειναι εκει συνεχια τοτε αμα δεν κοβεις αποδειξεις μπορεις να τον κλεψεις ευκολα.
Επισης τα λειτουργικα εξοδα ενος τετιου μαγαζιου ειναι τεραστια. Για την Ροδο ξερω και παραδειγματα να σας πω μια και ο πατερας μου εχει αρκετους φιλους που εχουν τετιου ειδους μαγαζια και ειχε και πιτσερια.
Αυτο δεν συμενει οτι ειανι σωστο και καλα κανουν που δεν κοβουν αποδειξεις (πρωσοπικα δεν μου εχει τυχει ποτε) αλλα αν ερθουμε και στην θεση τους θα δουμε οτι δεν κερδιζουν οσα νομιζουμε οτι κερδιζουν. Αν θελετε μπορω να σας αναλυσω εξοδα μιας καφετεριας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Oι υπαλληλοι δεν ειναι τοσο χαζοι πλεον να το δοκιμασουν αυτο...
Υπαρχουν και αυτοι αλλα ειναι ελαχιστοι.Απλουστατα γιατι καθε καφετερεια δεν αποτελειτε μονο απο εποχιακους υπαλληλους, αλλα σιγουρα υπαρχει καποιος ο οποιος ειναι παντα μεσα απο την μπαρα και ειναι αν οχι αφεντικο, αφεντικο στη θεση του αφεντικου και απο τον οποιο εξαρτονται ολα.
Οι μονες στιγμες που μπορει να λειπει και αυτος και να ανοιγει το μαγαζι καποιο απλο γκαρσονι υπαρχουν, αλλα πιστεψε με δεν το δοκιμαζουν κατι τετοιο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Κι εγώ έχω ζητήσει απόδειξη σε καφετέρια στο Θησείο και επειδή το γκαρσόνι είχε ούτως ή άλλως ξινισμένη μούρη, έτσι κι εγώ δεν έκανα πίσω...

Την καλύτερη ατάκα την είχε πει μια γνωστή μου (την οποία δυστυχώς δε θυμάμαι), αλλά ήταν πολύ καλή, για να τσιμπίσει το γκαρσόνι...

Δεν καταλαβαίνω τη λογική με την εφορία που γράφτηκε παραπάνω... ΟΛΟΥΣ μας κλέβουν αν το πάμε έτσι, θα αρχίσω εγώ να κάνω διαρρήξεις για να έχω λεφτά...;;;

Και για να καταλάβω, ΕΓΩ θα πληρώσω το φόρο του ιδιοκτήτη καφετέριας;;; ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΟ :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nana:
Δεν καταλαβαίνω τη λογική με την εφορία που γράφτηκε παραπάνω... ΟΛΟΥΣ μας κλέβουν αν το πάμε έτσι, θα αρχίσω εγώ να κάνω διαρρήξεις για να έχω λεφτά...;;;

Και για να καταλάβω, ΕΓΩ θα πληρώσω το φόρο του ιδιοκτήτη καφετέριας;;; ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΟ :hmm:
Ολους μας κλεβουν, δεν διαφωνω, αλλα τους επειχειριματιες περισσοτερο. Ειναι τυχαιο οτι επιχειριματιες που βγαζουν τρελα λευτα εχουν μικροτερη φορολογικη δηλωση απο εσενα; Και επισης αυτοι εχουν την δυνατοτιτα να κλεψουν την εφορια, ενας υπαλιλος δεν μπορει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αντε αλλη μια φορα....
Η εφορια δεν γραφτηκε για να διακιολογηθουν για τις τιμες ή ττις κομπινες!!!!
Ενταξει μεχρι εδω;
Γραφτηκε μονο και μονο για να ειπωθει οτι σε μια καφετερεια τα εξοδα ΔΕΝ ειναι αυτα που πλασαρουν -τοσο- ποτα,καφεδες,τοστακια μαμακιουλες, αλλα οτι ειναι αλλα!
Τοσο απλα.;)
Οχι για να δικαιολογηθουν για τις οποιες αυξησεις ή αυτο που κανουν με τις αποδειξεις.
Το ξεκαθαρισαμε;:P
Αλλιως μην κολλαμε στην εφορια,ας κολλησουμε στο ενοικι, που πραγματικα πιανει οποισθια.
Φυσικα δεν θα τους τα πληρωσουμε εμεις, αλλα ουσιαστικα αυτο κανουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Κ γω τρελαίνομαι όταν το κάνουν αυτό. Κόβω τις αποδείξεις, τις κάνω μπαλάκια.
Πράγματι ισχύει πως από τις αποδείξεις φαίνονται τα έσοδά τους και ανάλογα φορολογούνται. Οπότε,λιγότερες αποδείξεις λιγότερα τα έσοδα που φαίνονται. Ακόμη παίζουν και άλλα. Ενσημα στους υπαλλήλους, άδειες τα εξω τραπέζια. Πολύ λίγα μαγαζιά πληρώνουν γι αυτά. Οπότε ας κοψουν καμιά απόδειξη κ μν κοροιδευουν τον κοσμο με 3 κ 4 ευρώ καφέ ενώ σ' αυτούς κοστίζει 2 κουταλιες καφέ κ ζάχαρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top