Adobe Photoshop: Απορίες και Ερωτήσεις

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Μου έχει σπάσει μην πω ποιά (τα νεύρα) γιατί θα πέσει πιπέρι. Δε με αφήνει να τοποθετήσω μια εικόνα (σε δικό της layer) στο σημείο που θέλω εγω. Την κολλάει ή πάνω ή κάτω με αποτέλεσμα να μένει λίγο κενό από την κάτω/πάνω μεριά. Πως απελευθερώνεις το Move tool να σε αφήνει να βάζεις το αντικείμενο όπου σου καπνίσει;

Πχ έχεις μια μπάλα μέσα σε ενα τετράγωνο. Η στην πάνω πλευρά θα μου την κολλήσει, ή στην κάτω. Στη μέση δε με αφήνει... Και θα τα σπάσω όλα! Δουλειά δεν είχα, και δουλειά βρήκα με το Φωτοκατάστημα!:mad:

Επίσης: Εδω θα λέμε (λεω δηλαδή και θα μου λύνετε) όλες τις απορίες σχετικά με αυτό το ρημάδι το πρόγραμμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πρέπει να ναι αρκετά μικρή η εικόνα σου ε;
Ψάξε στα μενού και θα βρεις τσεκαρισμένο ένα Snap. Ξετσεκάρισε το. Τώρα που είναι δεν θυμάμαι ακριβώς, νομίζω στο view και γενικά σε κάποιο απο τα δεξιά μενού, πάντως δεν θα σου πάρει και πολλή ώρα να το βρεις (μην με κάνεις τώρα να το ανοίγω και κάνει εκατό ώρες).

edit: Και μην ξαναβρίσεις κάποιο πρόγραμμα απο τη σουίτα της Adobe (:inlove: ) γιατί θα πλακωθούμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πηγαίνεις στο View και ξε-τσεκάρεις το Snap


EDIT: α..σορρυ δεν ειδα την απάντηση της Michelle. Πάντως είναι στο View. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πρέπει να ναι αρκετά μικρή η εικόνα σου ε;
Ψάξε στα μενού και θα βρεις τσεκαρισμένο ένα Snap. Ξετσεκάρισε το. Τώρα που είναι δεν θυμάμαι ακριβώς, νομίζω στο view και γενικά σε κάποιο απο τα δεξιά μενού, πάντως δεν θα σου πάρει και πολλή ώρα να το βρεις (μην με κάνεις τώρα να το ανοίγω και κάνει εκατό ώρες).

Θα το ψάξω εγω;) Μου αρκεί να μου δείχνετε την πόρτα. Θα την περνώ εγω όμως! Συν Μισελιώ και Valder κίνει!:)

Παω να φαω και θα σου πω μετά αν πέτυχε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

Edit: Ισιλιέλι, να να να κακό Ισιλιέλι!:beating: :beating: :beating: Φχαριστώ κι εσένα!:clapup:
Edit 2: Εσείς πως μάθατε αναλυτικά το Photoshop ώστε να γνωρίζετε πως πρέπει να χειριστείτε και το παραμικρό; Εμπειρία ή διάβασμα κάποιου βιβλίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θυμάμαι όταν πρωτομάθαινα photoshop μου είχε σπάσει τα νεύρα αυτό το snap μέχρι που κι εμένα κάποιος άλλος μου το είπε, lol :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εμ, 1.500 πράματα έχει το σκασμένο!... με την καλή έννοια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Valder, μιας και το θετεις το ερωτημα θελω να προσθεσω οτι οσες φορες προσπαθησα να "μαθω" photoshop απο καποιο βιβλιο ... τα παρατησα μεσα σε 30 λεπτα ... αν δεν κατσεις μονο σου ... δεν θα βγαλεις ακρη με βιβλια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Expy πλάκα στην πλάκα τα περισσότερα προγράμματα έτσι λογικά πρέπει να μαθαίνονται. Και για το Dreamweaver είχα πάρει βιβλίο και κάθεται!

Παω να φαω το παστίτσιο μου (ναι ναι μισό ταψί βραδιάτικα) και επιστρέφω!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Edit 2: Εσείς πως μάθατε αναλυτικά το Photoshop ώστε να γνωρίζετε πως πρέπει να χειριστείτε και το παραμικρό; Εμπειρία ή διάβασμα κάποιου βιβλίου;
ΠΟΤΕ δεν μπορείς να μάθεις 100% ένα τέτοιο πρόγραμμα!
Μπορείς απλά να μάθεις να κάνεις εύκολα αυτό που θες.
Και με βιβλίο λίγο δύσκολο το βλέπω. Προσωπικά με εμπειρία και αρκετά tutorials (βοηθάνε πολύ οφείλω να ομολογήσω!)

Προσωπικά βιβλίο με βοηθάει μόνο σε γλώσσες προγραμματισμού. Για πρόγραμμα ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Expy πλάκα στην πλάκα τα περισσότερα προγράμματα έτσι λογικά πρέπει να μαθαίνονται. Και για το Dreamweaver είχα πάρει βιβλίο και κάθεται!
ιιου εγω προσπαθησα να διαβασω απο το βιβλιο του dreamweaver ... αλλα αυτο σε μπερδευει περισσοτερο. Δλδ εξηγει τα παντα με βασει το προγραμμα ... ασε που ολα οσα λεει μπορεις να τα μαθεις και απο καποια εισαγωγη της html :)

edit: θα συμφωνησω οτι τα tutorial βοηθανε ... ειδικα για καποιον που ξερει τα βασικα ... του μαθαινουν ακριβως αυτο που χρειαζετε χωρις να το γεμιζουν με αχριστα που συνηθως τον μπερδευουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Εγω παντως εμαθα τα βασικα του photoshop μεσα απο τα βιβλια σειρα γνωστου περιοδικου. Και μεσα απο τα tutorial που ειχε το dvd, καθως και απο μηνιαια παραδειγματα επεξεργασιας φωτογραφιας που ειχε αλλο ενθετο :) Τρεις μηνες μου πηρε, γιατι εψαχνα και στοι internet tutorial.Το ζορι μου ηταν να καταλαβω τα Layer και τα Channel(αυτα ακομη δεν τα καταλαβα:redface: ) Ποτε δεν θα φαναταζονουν οτι με το liquify μπορεις να κανεις φλογες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Εγω παντως εμαθα τα βασικα του photoshop μεσα απο τα βιβλια σειρα γνωστου περιοδικου.

Βρε, έχετε παρεξηγήσει την έννοια της διαφήμισης. Δεν είμαστε υπερβολικοί! Αν έλεγες "του RAM" ουδεν πρόβλημα. Το πρόβλημα θα ήταν αν έλεγες "του RAM, το οποίο είναι φοβερό περιοδικό, έχει τα πάντα και αυτό το μήνα σε περιορισμένα αντίτυπα με το Χ δώρο! ΤΡΕΞΤΕ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

slem

Νεοφερμένος

Ο slem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Εγω παντως εμαθα τα βασικα του photoshop μεσα απο τα βιβλια σειρα γνωστου περιοδικου. Και μεσα απο τα tutorial που ειχε το dvd, καθως και απο μηνιαια παραδειγματα επεξεργασιας φωτογραφιας που ειχε αλλο ενθετο :) Τρεις μηνες μου πηρε, γιατι εψαχνα και στοι internet tutorial.Το ζορι μου ηταν να καταλαβω τα Layer και τα Channel(αυτα ακομη δεν τα καταλαβα:redface: ) Ποτε δεν θα φαναταζονουν οτι με το liquify μπορεις να κανεις φλογες....
Lol... Ακόμα τα έχω και κάθονται στο ράφι. Photoshop αν δεν παίξεις μόνος σου, δε μαθαίνεις.
Πάντως, κι εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα τα channels,παρόλο που ασχολούμαι αρκετά με το ρημάδι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από slem:
Lol... Ακόμα τα έχω και κάθονται στο ράφι. Photoshop αν δεν παίξεις μόνος σου, δε μαθαίνεις.
Πάντως, κι εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα τα channels,παρόλο που ασχολούμαι αρκετά με το ρημάδι :P
Εμενα με βοηθησαν αρκετα :) Και μονος δεν τα εκανες πραγματα που ειχε μεσα σε αυτα τα βιβλιαρακια. Δεν παει ο νους σου οτι μερικα εργαλια μπορουν να κανουν πραγματα που δεν ειναι η φυσικη δουλεια τους.

Fire απο το liquify...Flaming guitar
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μια καλή χρήση των channels:

Red Eye Correction:Διόρθωση κόκκινων ματιών

  • Ανοίγουμε μια φωτογραφία στην οποία το πρόσωπο έχει κόκκινα μάτια.
  • Κάνουμε copy το backround σαν layer
  • Πηγαίνουμε στο Channel's Tab
  • Επιλέγουμε το Green Channel και το κάνουμε paste στο Red Channel
  • Έπειτα πηγαίνουμε από το menu bar: Select Layer>Add Layer Mask>Hide All
  • Με επιλεγμένο το copy layer (του βήματος 2) χρησιμοποιούμε λευκό για να "βάψουμε" πάνω στα μάτια.

Ta-Daaaa!!!!!

Για βοήθεια, PM me!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Μια καλή χρήση των channels:

Red Eye Correction:Διόρθωση κόκκινων ματιών

  • Ανοίγουμε μια φωτογραφία στην οποία το πρόσωπο έχει κόκκινα μάτια.
  • Κάνουμε copy το backround σαν layer
  • Πηγαίνουμε στο Channel's Tab
  • Επιλέγουμε το Green Channel και το κάνουμε paste στο Red Channel
  • Έπειτα πηγαίνουμε από το menu bar: Select Layer>Add Layer Mask>Hide All
  • Με επιλεγμένο το copy layer (του βήματος 2) χρησιμοποιούμε λευκό για να "βάψουμε" πάνω στα μάτια.

Ta-Daaaa!!!!!

Για βοήθεια, PM me!
Εγω επειδη ακομη δεν τα παω καλα με τα "καναλια" απλως με το βουρτσακι τα κανω τα ματια και την επιλογη "colour" ωστε να πετυχαινω σωστες αποχρωσεις και οχι ενα ενιαιο χρωμα για φυσικα αποτελεσματα. μπακαλιστικη δουλεια απο ερασιτεχνη δηλαδη αλλα με καλο χερι :P

ΥΓ Ετσι μπορω να κανω οτι χρωμα θελω τα ματια :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
ΠΟΤΕ δεν μπορείς να μάθεις 100% ένα τέτοιο πρόγραμμα!
Μπορείς απλά να μάθεις να κάνεις εύκολα αυτό που θες.
Και με βιβλίο λίγο δύσκολο το βλέπω. Προσωπικά με εμπειρία και αρκετά tutorials (βοηθάνε πολύ οφείλω να ομολογήσω!)

Προσωπικά βιβλίο με βοηθάει μόνο σε γλώσσες προγραμματισμού. Για πρόγραμμα ποτέ.


τι ειναι tutorials?:redface: :hmm: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω παλι κανω τα βασικα που χρειαζομαι με paint shop pro.
και ναι, τα βασικα που λεγαμε περιοριζονται τοσο πολυ, που ακομα δε ξερω πρακτικα τι ειναι layers.
μαλλον το χρειαζομαι το βιβλιοtutorial whatever, hm?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
τι ειναι tutorials?:redface: :hmm: :worry:
Γεια σου Giovanna! :hello:

Αυτη η σελιδα εχει μερικα καλα https://www.absolutecross.com/tutorials/photoshop/
https://www.planetphotoshop.com/tutorials.html
https://www.photoshoproadmap.com/Photoshop-tutorials

Ειναι βηματα για να κανεις σωστη χρηση των εργαλειων και να ξετιληξεις τις καλλιτεχνικες σου ανησυχιες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Γεια σου Giovanna! :hello:

Αυτη η σελιδα εχει μερικα καλα https://www.absolutecross.com/tutorials/photoshop/
https://www.planetphotoshop.com/tutorials.html
https://www.photoshoproadmap.com/Photoshop-tutorials

Ειναι βηματα για να κανεις σωστη χρηση των εργαλειων και να ξετιληξεις τις καλλιτεχνικες σου ανησυχιες:P


ευχαριστω πουλι μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top