Σχετικά με τους όρκους

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχει για εσας αξία ο όρκος; Δίνεται για όρκους; Εμπιστεύεστε πιο πολύ την υπόσχεση κάποιου αν σας ορκιστεί; Γενικά ποια η γνώμη σας για τον όρκο;


Για εμένα έχει αξία ο όρκος, δίνω όρκους ... αλλά προτιμώ να κερδίσω την εμπιστωσύνη κάποιου με το "είναι" μου και όχι επειδή του ορκίστικα. Πάντως αν κάποιον δεν εμπιστεύομαι καθόλου όσους όρκους και αν ου δώσει ... δεν αλλάζει... απλώς καμια φόρα μετράει ένα +
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
H εποχή που το να δίνεις τα χέρια, ήτοι να δίνεις το λόγο σου, και να έχει αξία έχει περάσει ανεπιστρεπτί...όπως επίσης και να ορκίζεσαι σε κάτι για να ισχυροποιήσεις την αλήθεια της υπόσχεσης ή των όσων λες..
Δεν μου λένε τίποτα οι όρκοι..talk is cheap and promises are made to be broken..
θα ΣΥΜΦΩΝΉΣΩ ΜΕ EXPOSED σημασία έχει να σε πείθει το άτομο με την προσωπικότητά του και κατ' επέκταση τη συνέπεια που επιδεικνύει μεταξύ θεωρίας και πράξης.

Στον μόνο όρκο που θα ήμουν λιγότερο δύσπιστη θα ήταν αυτός που μια μάνα ορκίζεται στη ζωή των παιδιών της..αλλά και πάλι ποια μάνα το κάνει αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Δε θυμάμαι να έχω ορκιστεί ποτέ.Δε μου λέει κάτι, ούτε να ορκιστώ εγώ ούτε να ορκιστεί κάποιος άλλος.
Αλλά...ο λόγος μου είναι συμβόλαιο. :D
Ντάξει, δεν παίρνω κι όρκο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
H εποχή που το να δίνεις τα χέρια, ήτοι να δίνεις το λόγο σου, και να έχει αξία έχει περάσει ανεπιστρεπτί...
Συμφωνω απολυτα ... Στην εποχη μας τα παντα στειριζονται με επιχειρηματα ... ειναι για εμενα ακυρο κάποιος να δίνει αξία σε κάτι τόσο ρευστό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
@faith: πλησιάζει ο όρκος του Ιπποκράτη για σένα, θα γελάσουμε:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Έχω "ορκιστεί" μόνο για να πάρω το πτυχίο του Μαθηματικού. Τα εισαγωγικά είναι γιατί κατά την διαδικασία του όρκου όταν συνηδητοποίησα τι βλακείες λέει κατέβασα το χέρι.
Άλλωστε η προσωπική μου ηθική είναι κατά την άποψη μου πολύ καλύτερη από αυτή του κράτους/ κοινωνικού συνόλου της Ελλάδας. Ψωνάρα/ξεψωνάρα αυτό πιστεύω

Επίσης λέω πάντα την αλήθεια και περιμένω πάντα την αλήθεια. Δηλαδή όταν πω ότι θα γίνει κάτι ή έτσι είναι κάτι τότε θα γίνει ή είναι αντίστοιχα to the best of my knowledge (γιατί δεν είμαστε και αλάθητοι). Επίσης το ίδιο περιμένω και από τους αντικρινούς μου!

Γενικά το θεωρώ χαζό να ορκίζεσαι για κάτι, καθώς την παρούσα χρονική στιγμή οι πληροφορίες που έχεις για την απόφαση σου μπορεί να είναι και ελλειπής. Κανείς δεν είναι θεός και γιαυτό θεωρώ και τραγική αφέλεια να ορκίζεσαι στο "για πάντα" ή στο "ποτέ" που είναι πρακτικά τα ίδια ακριβώς

Γιαυτό και η ιδέα του γάμου που περιλαμβάνει την ιδέα του όρκου και το "για πάντα" είναι απαράδεκτη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Γιαυτό και η ιδέα του γάμου που περιλαμβάνει την ιδέα του όρκου και το "για πάντα" είναι απαράδεκτη!!

Μην το δει η κουε αυτό γιατί κάηκες :P :P


Συμφωνώ και εγώ πάντως ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Διευκρίνιση.
Δεν είμαι από τους κλασσικούς άνδρες που λέω ότι γάμος μπλιαχ και ποτέ και άλλα.
Απλά αναγνωρίζω στον εαυτό μου ότι θα είναι κάτι που θα κάνω μόνο και μόνο για να μην θεωρείται μπάσταρδο το παιδί μου σε αυτήν κοινωνία.Αλλά μην συνεχίσω. Μήπως άλλο θέμα αν θέλεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν δίνω όρκους ούτε υποσχέσεις αυτό που έχω μέσα στην καρδιά μου το φανερώνω με πράξεις. Όταν δίνω τον λόγο μου (δεν είναι όρκος ούτε υπόσχεση απλά λέω πως θα κάνω κάτι) τον τηρώ πάντα σε όλους τους τομείς της ζωής μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Και να μου ορκιστεί κάποιος(στη ζωή του για παράδειγμα)θα τον εμπιστεύομαι το ίδιο και με πριν.Προσπαθώ να αποφεύγω να ορκίζομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω δεν ορκιζομαι καθος για να ορκιστεις καπου πρεπει πρωτα απο ολα να πιστευεις σε κατι ιερο, πραγμα που εγω δεν κανω. Επισης πιστευω οτι με το να ορκιστει καπιος πολλες φορες δειχνει οτι δεν σου λεει αληθεια. Αμα εχω δικιο δεν κρεμομαι απο μια λεξη.
Το μονο πραγμα που μπορω να πω σε καπιον σαν "συμαδει" ειναι να του δοσω τον λογο μου η να του υποσχεθω κατι, πραγμα που κανω μονο οταν ειμαι 1000% σιγουρος. Αν καπιος μου υποσχεθει κατι η μου δοσει τον λογο του για κατι και δεν το κρατισει δεν θα ξαναεμπιστευτω αυτο το ατομο, οπως και δεν θα τον θεωρισω αρκετα αντρα, ετσι λοιπον δεν περιμενω να κανω εγω λαδιες και να ειναι ολα μελι-γαλα, ετσι μονον αμα ειμαι απολυτα συγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
Μην το δει η κουε αυτό γιατί κάηκες :P :P


μπα.... με τον τρόπο που το θέτει συμφωνώ και γω :P


αλλά για να είμαι και εντός θέματος....

γενικώς πιστεύω όταν κάποιος ορκίζεται κάπου.... ίσως γιατί και εγώ σε εξαιρετικές περιπτώσεις όταν δόσω "όρκο" τον τηρώ έως θανάτου....

ο μοναδικός όρκος που δείνω και που έχει και ισχύ για μένα είναι "στα κοκκαλα της γιαγιάς μου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Δεν ορκιζομαι γιατι πολυ απλα δεν πιστευω σε αυτον τον "ορο".
Αν πω για κατι οτι θα το κανω, ε θα κανω το ανθρωπινος δυνατο να το πετυχω.
Ε, κι αν οχι, δεν χαλασε ο κοσμος. :P


Αν καποιος μου ορκιστει, το βλεπω περισσοτερο σαν να θελει να "ξεφυγει" απο κατι (ζορι κλπ) παρα οτι πιστευει τι κανει. :/: (Δεν ξερω αν το ειπα σωστα, και σας εδωσα να καταλαβετε, αλλα ειναι δυσκολη ωρα.. :| )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Εγω δεν ορκιζομαι καθος για να ορκιστεις καπου πρεπει πρωτα απο ολα να πιστευεις σε κατι ιερο, πραγμα που εγω δεν κανω.
Το μονο πραγμα που μπορω να πω σε καπιον σαν "συμαδει" ειναι να του δοσω τον λογο μου η να του υποσχεθω κατι, πραγμα που κανω μονο οταν ειμαι 1000% σιγουρος.
Το ιερό είναι υποκειμενικό και νομίζω ότι δεν χρειάζεται στον ορκο.
Και για μερικούς ο λόγος τους είναι ιερός!!

Εμείς στην χώρα μας αλλά και σε άλλες έχουμε ανάγει τον όρκο σε κάτι άμεσα συσχετιζμένο με την θρησκεία! Νομίζω ότι το σε τι ορκίζεσαι έχει μεγάλη εξάρτηση από τον πολιτισμό που σε έχει μεγαλώσει!

Άλλωστε ένας άθεος μπορεί να ορκιστεί? Εγώ πιστεύω ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι μπορώ να δώσω όρκο που θα περιέχει την λέξη "πάντα" ή "ποτέ"....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Λόγος Τιμής: ναι
Όρκος: όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Δεν νομίζω ότι μπορώ να δώσω όρκο που θα περιέχει την λέξη "πάντα" ή "ποτέ"....:)
Τείνω να συμφωνήσω με την προλαλήσασα, αν και πολλές φορές ορκίζομαι στον εαυτό μου πως δεν θα ξανακάνω κάτι ας πούμε και πάντα (καλά σχεδόν πάντα) το αθετώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και εγω τους ορκους που περιεχουν λεξεις "παντα" "ποτε" κτλ κτλ δεν μου αρεσουν καθολου. Στην ζωη καθε τι ειναι τοσο ρευστο ... και αυτες οι λεξεις στα αυτια μου ηχουν πολυ άσχημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
συνειδητοποιώ ότι υπάρχουν όρκοι για διάφορους λόγους....
να αναδιατυπώσω λοιπόν κάτι....

δεν θα έλεγα ΠΟΤΕ :P σου ορκίζομαι οτι θα σε αγαπώ για ΠΑΝΤΑ :P ή σου ορκίζομαι ότι θα κάνω αυτό ή το άλλο....

η φάση που έχω ορκιστεί είναι στυλ... σου ορκίζομαι ότι σου λέω αλήθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Αποφεύγω να ορκίζομαι. Απλά ''υπόσχομαι'' μερικές φορές, και πάλι όχι πάντα. Και ο λόγος που δεν ορκίζομαι είναι ότι αν μερικές φορές αργώ να πραγματοποίησω τον όρκο μου λίγο μου λένε :''Θυμήσου που το ορκίστηκες''.... Αυτό με εκνευρίζει απίστευτα. Όχι, ότι με την υπόσχεση δεν συμβαίνει το ίδιο... Απλά με τον όρκο γίνεται πιο συχνά και εξάλλου το να ορκιστώ ακούγεται πιο ''βαρύγδουπο'' από το απλά να υποσχεθώ κάτι.

Επίσης, δεν ζητάω από τους άλλους να μου ορκιστούν, και ακόμη και αν το κάνουν προσπαθώ να μη τους το χτυπάω συνέχεια και σχεδόν ποτέ δεν θεωρώ ότι επειδή απλά ξεστομίσαν αυτές τις δυο-τρεις λέξεις ότι οτιδήποτε και να γίνει, με οποιοδήποτε κόστος θα κρατήσουν τον όρκο τους... Θα ήμουν πιστεύω υπερβολικά ανόητη αν περίμενα ή ήλπιζα κάτι τέτοιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top