Πεζοδρόμιο, πεζοί και συμπεριφορά

Τι πεζός είστε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • Αρχηγός τον "παράνομων" πεζών

    Ψήφοι: 6 16.2%
  • Κάπου στην μέση

    Ψήφοι: 24 64.9%
  • Τύπος και υπογραμμός!

    Ψήφοι: 7 18.9%

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Χθές που γύρναγα από δουλειά προς σπίτι από το μετρό σχεφτόμουν διάφορα και ενώ ήμουν για μια ακόμη φορά εκτός πεζοδρομίου σκέφτηκα ώραιο εκείνο το θέμα για την οδηγική συμπεριφορά ειδικά σε ένα άλλο forum αλλά και ως πεζοί τι κάνουμε???

Θα πω εγώ!!!
Είμαι απαράδεκτος πεζός. Είμαι ο αρχηγός των παράνομων πεζών.Είμαι μόνιμα στο δρόμο και διασχίζω τους δρόμους από όπου να είναι. Και μάλιστα έχω άποψη επι του θέματος χωρίς όμως να με αγιάζω γιατί για κάποια είναι μόνο επιλογή μου!!
1) Τα πεζοδρόμια δεν υπάρχουν ή είναι καταλειμένα από κάτι με ρόδες ή κάποιας άλλης μορφής βλακεία κάποιου άλλου
2)Ο κόσμος έχει φτοιαχτεί κυριολεκτικά για θεόκοντους ανθρώπους και βαριέμαι στο περπάτημα μου να αποφεύγω κάθε τι που είναι στο ύψος του κεφαλιού μου για να μην στουκάρω (το έχω πάθει δλδ)
3)Ο κόσμος περπατάει αργά και εγώ γρήγορα λόγω διασκελισμού
4)Ο πεζός είναι απρόβλεπτος όταν υπάρχουν βιτρίνες τριγύρω. Πόσες φορές έχω κοντέψει να στουκάρω σε γυναίκα.
5)Τις διαβάσεις και τους δρόμους τους διασχίζω όταν δεν πρέπει γιατί βαριέμαι να περιμένω. φυσικά μόνο όταν δεν ενοχλώ κανένα όχημα αλλά και πάλι δεν είναι δικαιολογία.
6)Έχω καταλήξει έτσι σαν πεζός γιατί όταν μεγάλωνα τα οχήματα δεν με σέβονταν καθόλου συνεπώς και εγώ αντίδραση


Τέλος πιστεύω στην προτεραίοτητα του πεζού στο δρόμο που όταν είμαι στο τιμόνι πάντα παραχωρώ όταν γίνεται, και μάλιστα κάτι γιαγιάδες ή μανάδες με παιδιά με κοιτάζουν περίεργα αλλά τουλάχιστον με έκπληξη.

Γιατί πήρε και μία "κάπου στην μέση".Αφού δεν το έπελεξα ποτέ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ κάπου στη μέση8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές, είμαι αρκετά προσεκτική όταν κυκλοφορώ πεζή. Έχω κινδυνεύσει ελάχιστες φορές και αυτό από δική μου αφηρημάδα. Το πιο χοντρό σκηνικό που έχω κάνει ήταν επί της Πανεπιστημίου, την εποχή που είχαν πρωτοκαθιερώσει την ανάποδη λεωφορειολωρίδα, όπου εγώ αμέριμνη και με walkman στ'αυτιά, έχω ξεχάσει ότι τα λεωφορεία έρχονται ανάποδα, και αντί να στρέψω το κεφάλι μου από δεξιά και να τσεκάρω, γύρισα προς τ'αριστερα, είδα ότι δεν έρχεται κανένα αυτοκίνητο (σώπα!!!!) και κατέβηκα από το πεζοδρόμιο. Το λεωφορείο σταμάτησε μερικά εκατοστά, με κόρνες (αλλά εγώ όπως είπαμε δεν άκουγα τίποτα, καθότι το walkman έπαιζε τσίτες στ'αυτιά μου) και μετά επακολούθησαν μπινελίκια τόσο από τον οδηγό όσο και από όλους τους επιβάτες του λεωφορείου! Επίσης δεν άκουσα τίποτα....... :redface:
Ζήτησα συγνώμη και τους άφησα να με βρίζουν και να με μουτζώνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καπου στην μεση ειμαι.

Καμια φορα απλως απο θεμα βαρεμας π.χ. περναω με κοκκινο ... ειδικα στην αθηνα που μερικα φαναρια αργουν να γινουν πρασινα. Σπανια ομως κανω καμια βλακεια επειδη ξεχναω ... π.χ. να κατεβω απο το πεζοδρομιο χωρις να κοιταξω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
ΑΑΑΑ....καλά.....περνάω ανάμεσα από αυτοκίνητα εν κινήση....δεν περιμένω ποτέ σε διάβαση να ανάψει ο πράσινος ανθρωπάκος (βασικά ποτέ δεν πάω από διάβαση, παρά μόνο αν τύχει και με βγάλει το διάβα μου εκεί).....τα πεζοδρομια τα φοβάμαι και είδικότερα όταν υπάρχούν πάνω απότο κεφάλι μου ταβάνια τα οποία είναι ετοιμόρροπα(μου έχει μείνει όταν πριν από κάποια χρόνια στην Τσιμισκή με Αγίας Σοφιας είχε πέσει ένα μπαλκόνι και τραυμάτισε σοβαρά μια γυναίκα).....
Γενικά τολμώ να πω πως είμαι μια παράνομη και εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Από τότε που έπεσε πάνω μου ένα μηχανάκι (από δικό μου λάθος μάλιστα) είμαι αρκετά πιο προσεκτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ πάντως παρόλη την άπειρη παρανομία μου έχω κινδυνέψει μια φορά στουρνάρα και πατησίων.
που απλά δεν πήρα χαμπάρι ένα τρόλει που ερχόταν και άκουσα μια κόρνα!!! Αλλά οκ δεν ήταν και δίπλα μου αλλά αγχώθηκα λίγο. Το γελοίο είναι ότι περίπου καμιά ώρα πριν χτύπησε ένα τρόλεϋ κάποιον άνθρωπο με τον ίδιο τρόπο και σκεφτόμουν "πόσο βλάκας πρέπει να είσαι??". Ναι ήμουν και 16 ή 17 τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Τέλος πιστεύω στην προτεραίοτητα του πεζού στο δρόμο που όταν είμαι στο τιμόνι πάντα παραχωρώ όταν γίνεται, και μάλιστα κάτι γιαγιάδες ή μανάδες με παιδιά με κοιτάζουν περίεργα αλλά τουλάχιστον με έκπληξη.
δεν θα παρακαμψω ποτε το φανάρι των πεζων.... σπανιο για μένα το να μην περάσω από διάβαση η γενικώς να παρανομίσω ώς πεζή....
θα έλεγα ότι ειμαι ο τυπος του πεζού που είναι προτυπο για τα ελληνικά δεδομένα πάντα :P
Εχει τύχει πάρα πολλές φορές στο δρόμο να βάλω γκάζια σε μαμά που κρατάει το παιδάκι απ το χερι της και αγνοει παντελώς τον σταμάτη στο φανάρι και απλά αγνοεί επιδεικτικά τα αυτοκίνητα και πετάγεται η μάγκισα μπροστα τους...
το θεωρώ την απόλυτη ξεφτυλα... καλά κυρα μου να μη σε νοιάζει ο δικός σου κ@λος αλλά το μωρο? τι φταίει? τι παιδεία παιρνει? :mad:

Σαν οδηγός σταματάω στις διαβάσεις των πεζων για να περασουν αν υπαρχουν (αρκει να μην έρχετε κανενας πίσω μου με φόρα και με στουκαρει, πάντα ελέγχω απ τον καθρεφτη γιατι εχουμε πολλους στοκους :mad:)
Η φορα που θυμαμαι χαρακτηριστικά ήταν όταν σταμάτησα σαν οδηγος σε μια διάβαση να περάσουν κάτι τουριστες και με κοίταξαν... και άρχισαν να βαράνε παλαμάκια.... οτι επιτέλους καποιος Ελληνας οδηγός ειχε σταματήσει!
Ενοιωσα ντροπή για οσους περασαν πριν απο μενα και δεν σταμάτησαν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,815 μηνύματα.
Αρχηγός τον "παράνομων" πεζών
Περπατώ αρκετές ώρες την ημέρα, δεν υπάρχουν φανάρια ή λωρίδες διάβασης πεζών [πως τις λένε]. Όποτε υπολογίζω πως έχω το χρόνο, περνάω το δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πρωσοπικα προσεχω ελαχιστα στον δρομο, πολες φορες εχω βρισει καπιων οδηγο που παραλιγο να με πατισει και μετα απο λιγη ωρα συνιδιτοποιησα οτι εγω εφτεγα.
Λιγο το εμαθα να κινουμε σε δρομους με ελαχιστα αμαξια και τωρα εχουν εχουν οχι απλα πολαπλασισταστειμε το 10(τουλαχιστων) αλλα και χειροτερεψει στην οδηγισει , λιγο οτι ειμαι πολυ εξικειωμενος με τους δρομους οπου κινουμε και ξερω ποτε και απο που θα πεταχθει αμαξι κλπ δεν προσεχω παρα μονον σε επικυνδινα σημεια. Τα φαναρια δεν τα κοιταω καν, βλεπω μονο αν ερχετε καπιος, στους δρομους που κινουμε συχνα, σε δρομους που δεν τους ξερω τα τιρω.
Γενικα πολλες φορες εχω πει στον ευατο μου οτι ετσι οπως παω καπια στιγμη θα με πατισει καπιο αμαξι αλλα ποτε δεν συμωρφονομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Εγώ είμαι ο κύριος αυτοκτονάκης γιατί πρώτα περνάω και μετά κοιτάω αν έρχετε αμάξι :P

ΥΓ: Είμαι τυχερός κάνω τουλάχιστον 6 χιλιόμετρα την ημέρα και δεν έχω κινδυνέψει ποτέ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
[Εξυπνάκιας mode on]δεν υπάρχεις πεζός λέξη, είναι πεζή και είναι επίρρημα.. :P[/]

Πριν αρχίσω να οδηγάω ήμουνα πολύ τολμηρός! Πλέον, όμως, είμαι κάπου στη μέση προς καλός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το χειρότερο που τσαντίζει εμενα ειναι το τρέξιμο μεχρι τη μεση του δρομου και μετα αααπ χαλαρωνει ο πεζος και πάει με το πάσο του. Δηλαδη κοιταει πως να κόψει το αυτοκίνητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Καπου στην μεση ειμαι.

Καμια φορα απλως απο θεμα βαρεμας π.χ. περναω με κοκκινο ... ειδικα στην αθηνα που μερικα φαναρια αργουν να γινουν πρασινα. Σπανια ομως κανω καμια βλακεια επειδη ξεχναω ... π.χ. να κατεβω απο το πεζοδρομιο χωρις να κοιταξω ...

μια απο τα ίδια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
εγω ετσι κ ετσι, ας πουμε οταν δεν εχει κινηση παραβιαζω διαβασεις κλπ....αλλα αμα ειμαι σε μεγαλουπολη καλα.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Κάπου στη μέση. Αν έχει κόκκινο στους πεζούς και δεν έχει αμάξια, θα τη κάνω τη κουτσουκέλα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Διάβαζα το ποστ της crazyhelen και θυμήθηκα κάτι για το οποίο αναρωτιέμαι συχνά όταν είμαι στο δρόμο. Πώς μπορείτε να κυκλοφορείτε με ακουστικά; Προσωπικά δεν μπορώ καθόλου αφενός επειδή για να μπορείς να ακούσεις πρέπει να ανεβάσεις πολύ την ένταση και αφετέρου έχω την αίσθηση ότι όταν κυκλοφορείς σε μία πόλη πρέπει να είσαι συνεχώς σε εγγρήγορση :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Συμφωνώ obscura
Στο παρελθόν το είχα επιχειρήσει και ένιωθα ότι έθετα τον εαυτό μου σε κίνδυνο, γιατί δεν άκουγα τα αυτοκίνητα.
Ως πεζός στα μεγάλα αστικά κέντρα όντως χρειάζεται να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός και δυο μάτια δε φτάνουν.
Ακόμα και αν ανάψει πράσινο σε φανάρι για τους πεζούς, μου έχει συμβεί άπειρες φορές να περάσει κάποιος εκείνη τη στιγμή με μεγάλη ταχύτητα γιατί πέρασε με κόκκινο το δικό του. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αυτό κι αν δεν είναι τρομαχτικό! 'Εχω παρατηρήσει ότι στους μεγαλύτερους δρόμους που τα αυτοκίνητα έρχονται με μεγαλύτερη ταχύτητα, ανάβει κόκκινο για τους οδηγούς και μονο μετά από λίγο ανάβει το πράσινο για τους πεζούς. Με τα υπόλοιπα φανάρια όμως που το κόκκινο για τους οδηγούς και το πράσινο για τους πεζούς ανάβει ταυτόχρονα τι γίνεται; Άμα είσαι αφηρημένος την πάτησες (πόσο μάλλον ένας τυφλός που "ακούει" το πράσινο και προχωράει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγω πάντως μπορώ άνετα να κυκλοφορήσω με ακουστικά στην πόλη (βαρηκοΐας ή όχι :P), αλλά μάλλον φταίει το ότι ούτως ή άλλως δεν ακούω καλά, οπότε ούτως ή άλλως, πάντα κοιτάζω δέκα φορές πριν να περάσω τον δρόμο. Στα ατού και το ότι λόγω κατάστασης, δεν χάνω εντελώς ακουστική επαφή με τον δρόμο και στην ουσία απλά την εμπλουτίζω με ..δυνατή μουσική :P

ΥΓ: Εννοείται στα φανάρια των πεζών περιμένω πρώτα να σταματήσουν όλοι πριν περάσω και κοιτάζω και ανάμεσα στα αυτοκίνητα μήπως κάνα μηχανάκι δεν έχει την πρόθεση να σταματήσει και περάσει ανάμεσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top