Δικαιολογίες...

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Τι κάνετε όταν σας δείχνει το ενδιαφέρον του κάποιος /α και εσείς δεν ενδιαφέρεστε?
Η αν έχετε ήδη βγει μια φορά μαζί του/ης και δεν θέλετε να το επαναλάβετε παρά την δεύτερη, τρίτη κτλ πρόσκληση από το άλλο μέρος?
Λέτε στα ίσια δεν μου αρέσεις ή χρησιμοποιείτε ένα σωρό δικαιολογίες μέχρι να το καταλάβει μόνος του ο άλλος? Καν αν ναι ποιες είναι αυτές?


αν υπάρχει παρόμοιο θέμα, sorry, μετακινήστε το ελεύθερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κοιτα ... προσωπικα θα του το ελεγα στα ισια ωστε να μπορεσει να το ξεπερασει συντομα και με λιγοτερο πονο. Πιστευω οτι αλλιως ειναι να σου πει ενας ενα ΟΧΙ μια και εξω ... και αλλιως εκει που νομιζεις οτι ολα πανε θετικα να ξαθνικα να μαθεις το οχι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Το να του πω χύμα και τσουβαλάτα ότι δεν ενδιαφέρομαι, δεν το κάνω, διότι το θεωρώ πολύ κακότροπο. Υπάρχουν όμως πολλοί τρόποι για να πάρει ο άλλος το μήνυμα. Αν για παράδειγμα σου προτείνει να βγείτε, του απαντάς πολύ αυθόρμητα "πολύ καιρό τώρα ήθελα να γνωρίσω την κοπέλα σου! Θα πω και στον δικό μου, να κανονίσουμε να βγούμε τετράδα. Ψοφάει ο Νίκος (Κώστας, Πέτρος) για τέτοια!!!" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Oύτε εγώ το λέω στα ίσια..εξαρτάται και από την περίπτωση βέβαια..
αυτό που με ενδιαφέρει με αυτό το thread είναι να βγάλουμε στη φόρα όλες τις δικαιολογίες που χρησιμοποιούμε για να αποφυγούμε κάποιον...
Το πιο συνηθισμένο που λέω εγώ είναι ότι έχω δουλειά :redface: ...
τώρα αν τύχει και με πετύχει έξω, γιατί δεν είναι και μεγάλη η πόλη, ενώ πνιγόμουν κατά τ' άλλα χαρακτηρίζεται από μια και μόνο λέξη...ρόμπα :redface: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οταν λεμε στα ισια δεν εννοω "δεν μου αρεσεις, παρατα με" αλλα π.χ. γινομαι πολυ ψυχρος κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ δικαιολογίες χρησιμοποιώ... Αν και δεν μου ρχεται τώρα καμία απο αυτές, είναι ανάλογα την περίσταση...
Το να το πω στα ίσια το αποκλείω, όχι μόνο για να μην τον πληγώσω αλλά και γιατί φοβάμαι μην γυρίσει και μου πει "Και απο που έβγαλες το συμπέρασμα οτι σε γουστάρω, ψωνιο;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Οι πιο κλασσικές δικαιολογίες είναι:
1)Δεν έχω όρεξη / διάθεση
2)Έχω κανονίσει ήδη (εδώ όμως την πατάς αν σου πει: καλά αν έχεις κανονίσει σήμερα βγαίνουμε αύριο ή όποτε θες εσύ).
3)Περιμένω επισκέψεις
4)Πήγα σινεμά πρόσφατα(αν σου ζητήσει να πάτε σινεμά ή ότι άλλο)
5)Δεν είμαι πολύ του έξω
6)Σήμερα έχω να μιλήσω με τους δικούς μου
7)Έχω πολλή δουλειά
8)Θα βγω με τον καλύτερό μου φίλο.
9)Είμαι κουρασμένος
10) κτλ :D

Εγώ γενικά χρησιμοποιώ κάποιες από τις παραπάνω δικαιολογίες, γιατί μου φαίνεται πολύ απότομο να πω στον άλλο : δεν με ενδιαφέρεις (ασε που με κάποιες δικαιολογίες -ελαφριές όπως οι παραπάνω- του δίνεις την ευκαιρία να δεις μέχρι που μπορεί να φτάσει και πού ξέρεις, ίσως σε κερδίσει στην πορεία).
Αν πάλι έχω καταλήξει ότι δεν την θέλω θα της πώ δόσε μου το τηλέφωνό σου και όταν μπορέσω θα σε τηλεφωνήσω εγώ. Και δεν αφήνω άλλα περιθώρια.

Αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εξαρτάται..... από το αν το συγκεκριμένο άτομο θέλω να το κρατήσω στις κοινωνικές μου συναναστροφές ή όχι.....

αν θέλω να έχω μαζί του κοινωνικές επαφές γιατί το θεωρώ αξιόλογο αλλά δε μου βγαίνει το ερωτικό μαζί του, του το λέω ευθαίως... "ξέρεις... μου αρέσει η παρέα σου σε ΦΙΛΙΚΟ επιπεδο και όποτε θες θα χαρώ να έρθεις στην παρέα μας"

αν πάλι μου είναι εντελώς αδιάφορο το άτομο...
είμαι λιγο εγκληματίας....
"λυπάμαι αλλά δεν βρίσκω ότι έχουμε κοινά ενδιαφέροντα.... καλά να περνάς"

αν παλι θεωρώ ότι η προηγούμενη ατάκα δεν θα βοηθήσει φροντίζω να κάνω ΣΑΦΕΣ ότι θα τηλεφωνήσω ΕΓΩ :whistle:



Υ.Γ. όλα αυτά παλιά ε? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Εγώ προσπαθώ να δείχνω με τις πράξεις μου στον άλλον πως δεν μ'ενδιαφέρει όταν είμαστε κοντά βέβαια. Γίνομαι λίγο αδιάφορος -ίσως να 'ναι και κακό αυτό-, αλλά γενικά δείχνω αδιαφορία σε πράγματα κ καταστάσεις που δεν με ενδιαφέρουν.
Τώρα από δικαιολογίες τα κλασικά.. "Δεν έχω χρόνο τώρα", "θα σου στείλω εγώ" και τέτοια. Πραγματικά θα στείλω μετά αλλά αυτό που θα πω μάλλον θα δυσαρεστήσει γιατί θα ναι κάποια αρνητική απάντηση.
Αλλά γενικά προσπαθώ περισσότερο με την συμπεριφορά μου και λιγότερο με τα λόγια μου να αποφύγω κάποια συνάντηση. Πάντως μέχρι τώρα δεν έχω πει κατάμουτρα πως δεν θέλω να βγω με κάποια, γιατί πιστεύω δεν είναι στο χαρακτήρα μου να είμαι τόσο απότομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lalakias69

Νεοφερμένος

Ο lalakias69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Το να του πω χύμα και τσουβαλάτα ότι δεν ενδιαφέρομαι, δεν το κάνω, διότι το θεωρώ πολύ κακότροπο. Υπάρχουν όμως πολλοί τρόποι για να πάρει ο άλλος το μήνυμα. Αν για παράδειγμα σου προτείνει να βγείτε, του απαντάς πολύ αυθόρμητα "πολύ καιρό τώρα ήθελα να γνωρίσω την κοπέλα σου! Θα πω και στον δικό μου, να κανονίσουμε να βγούμε τετράδα. Ψοφάει ο Νίκος (Κώστας, Πέτρος) για τέτοια!!!" ;)
Δηλαδή αυτό είναι λιγότερο κακότροπο από το να είσαι ξεκάθαρη; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από lalakias69:
Δηλαδή αυτό είναι λιγότερο κακότροπο από το να είσαι ξεκάθαρη; :confused:

εμένα πάντως μου φαίνεται λιγότερο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Προσπαθούμε να δώσουμε δικαιολογίες εννοείτε προφανώς με αυτό το θέμα γιατί η λέξη δικαιολογώ προέρχεται από τις λέξεις δίκαιο και λόγος και πολλές φορές αυτά που λέμε μόνο δίκαια δεν είναι. Η έννοια "δικαιολογία" λοιπόν είναι παρεξηγημένη. Προσπαθούμε να δώσουμε δικαιολογίες στη μάνα μας που σπάσαμε το βάζο ενω και η ίδια ξέρει οτι δε το έσπασε ο δυνατός άνεμος αλλά η μπάλα μας μετά απο δυνατή κλωτσιά από το ποδαράκι μας. Προσπαθούμε να δώσουμε δικαιολογία στο αγόρι/κορίτσι που μας τίμησε με την προσπάθεια του να εκφράσει και να αναπτύξει τα αισθήματά του -μια αλήθεια- ενω μέσα μας ξέρουμε οτι δε θα συναντήσουμε την Μαρίκα και δεν πάμε για καφέ μαζί του/της, απλά θέλουμε να τον/την αποφύγουμε, δηλαδή είμαστε κοινοί ψεύτες!

Το ψέμα είναι κάτι τόσο συνηθισμένο που δεν θα γκρινιάξω γι αυτό καθεαυτό αλλά θα τονίσω οτι τα άτομα που το αναγάγουν σε μια ολόκληρη σπουδή ("έλα μωρέ με τον κολλητηρτζή/ελα ρε φίλε με το μπάζο, πες του οτι θα πας για ορειβασία στην Κυψέλη!"), είναι άτομα φοβισμένα, δειλά, με ανύπαρκτη ειλικρίνεια. Όταν μια ζωή έχεις μάθει στο ψέμα και στην προσπάθεια για δικαιολογία, είσαι κι εσύ ενα ψέμα από μόνος/η σου.

Θα σας πω κάποια περιστατικά:

Μου είχε πει μια κοπέλα από τη σχολή να πάμε για καφέ μετά τις εξετάσεις (υπήρχε ενα Α, κλίμα όταν μιλάγαμε μέσα στο εξάμηνο, εκτός κι αν πια είχα πέσει τρελά εξω), λεω εντάξει. Μετά τις εξετάσεις κι ενω είχαν πέσει άλλα, άσχετα μηνύματα, ανακυκλώνω την πρόταση σε εναν τόνο εντελώς χαλαρό και φυσικότατο. Η απάντηση ήταν θετική και είχε κανονιστεί ώρα και μέρος την αυριανή ημέρα. Ετοιμάζομαι, παω στη σχολή και μιάμιση ώρα πριν το ραντεβού, έρχεται μήνυμα "Χίλια συγγνώμη, έχουμε τραπέζι απόψε και πρέπει να φύγω νωρίς απ' τη σχολή. Δε θα χαθούμε όμως!" (Τσικνοπέμπτη ήταν). Σαφώς εκνευρίστηκα εγω αλλά δεν το έδειξα στην κοπέλα, ίσως απο εγωισμό, ίσως επειδή λυπήθηκα, λεω ας συγκρατηθώ, δεν αξίζει να φωνάξω. Απάντησα χαλαρότατα."Δεν πειράζει. Τα λέμε όποτε μπορέσεις. Καλά να περάσεις". Μετά γυρνάω και σκέφτομαι "Εντάξει, δε θέλει τελικά να βγεί μαζί μου, δεν ξαναλεω τίποτα, αμα θέλει, θα πεί εκείνη". Τι με είχε κάνει όμως και είχα θυμώσει... Η προσπάθεια για δικαιολογία! Μα καλά για χαζό με περνάει; Τι πάει να πει "έχουμε τραπέζι"; Εσυ θα το στρώσεις και μάλιστα από το μεσημέρι ή μήπως δε το ήξερες και από χτές; Δε μπορεί να μου πει την ώρα που το έριξα "Κοίτα, δεν είναι οτι δε σε συμπαθώ αλλά αν βγούμε μπορεί και να το πάρεις αλλιώς και δεν θέλω, γι αυτό η απάντησή μου είναι οχι"; Κι εστω αν αρχικά ήθελε, ας μου στείλει μήνυμα το πρωί πριν το ραντεβού και να μου πει οτι άλλαξε γνώμη.

Ούτως η άλλως και στις δύο περιπτώσεις θα το έπαιρνα το μήνυμα και δε θα μίλαγα. Όπως σέβομαι το να αρέσω σε μια κοπέλα, έτσι σέβομαι και το να μην της αρέσω. Εκείνη είχε διαλέξει εναν άσχημο τρόπο να το πει και αυτό με εκνεύρισε. Ακόμα και να ήταν αλήθεια κι αν με ήθελε, έπρεπε στοιχειωδώς να προτείνει κάποια άλλη ημερομηνία, αλλά δεν πρότεινε. Βέβαια την αμέσως επόμενη ημέρα που είχα πάει για καφέ με παρέα, όλως τυχαίως είχε κανονίσει μέσω των άλλων κι εκείνη να έρθει μαζί. (κάτι που συμβαίνει μια στο δισεκατομμύριο). Ολο προσπαθούσε να μου τραβήξει την προσοχή αλλά ούτε λόγος για το άλλο περιστατικό. Λεω μα καλά τι προσπαθεί να κάνει; Να με τσεκάρει; Εκεί έχασε οριστικά την εκτίμηση που της είχα και από τότε όποτε τη συναντάω, της μιλάω λες και μιλάω στα φιλαράκια μου που παίζουμε τάβλι.

Άλλο περιστατικό. Είχε έρθει μια κοπελίτσα και μου λέει " Δε σου αρέσει κάποια από το τμήμα μας; Καμιά ιδιαίτερη προτίμηση;" και τελικά έρχεται το μεγάλο "Η τάδε φίλη μας είναι ωραία κοπέλα και σε συμπαθεί πολύ, γιατί δεν κάνεις κάτι επιτέλους; ". Η απάντηση μου: " Γιατί δεν μου αρέσει η κοπέλα ". Κόκκαλο η μικρή. Μου έλεγε διάφορα μετά αλλά ενα πράγμα έχει σημασία. Οτι εγω δεν μετάνιωσα για ότι είπα. Και ότι είπα ήταν η αλήθεια.

Οι προσπάθειες λοιπόν για δικαιολογίες είναι μια ψευδαίσθηση που προσπαθούμε να δημιουργήσουμε στους άλλους για να κρύψουμε κάτι απόλυτα φανερό. Τους κανόνες του κόσμου. Ενός σκληρού κόσμου. Και τι καταφέρνουμε; Να κάνουμε τον άλλο να πλέει σε ροζ πελάγη; Μήπως δεν ξέρει ο άλλος σε τι κόσμο ζει; Γιατί να του το παίξουμε θέατρο και έτσι να τον αποδυναμώσουμε αλλά να χάσουμε και την εκτίμησή του; Μια άσχημη αλήθεια εκτιμάται καλύτερα από ενα πανέμορφο ψέμα. (αν ο άλλος είναι αρκετά ώριμος φυσικά για να την ακούσει, γιατί κολλημένοι/ες υπάρχουν εν αφθονία).

Να μιλάτε στα ίσα ρε! Τι φοβάστε; Μη σας κάνουν ντα; Τους πετάς και ενα "αντε και γ...σου ρε που θα με απειλήσεις" και καθάρισες. Γεμίσαμε δειλούς/ες και ψεύτες/ρες.... Για συμμορφωθείτε λεω εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Valder δε διαφωνώ ότι είναι πιο έντιμο να είσαι ειλικρινής αλλά μην ξεχνάς ότι όταν δεν είναι ανοιχτά τα χαρτιά, να έχει γίνει δλδ μια συζήτηση του τύπου μου αρέσεις κτλ δεν μπορείς να απορρίψεις ευθέως τον άλλον γιατί και εσύ μπορεί να εκτεθείς και να τον φέρεις σε πολύ δύσκολη θέση..
Φυσικά δεν πρέπει να δίνεις ελπίδες γιατί αυτό το θεωρώ πρόστυχο..
Προτιμώ να είμαι ευγενική και διακριτική κυρίως όταν και το άλλο μέρος είναι διακριτικό και όχι ενοχλητικό και με τη στάση μου να δείξω αν ενδιαφέρομαι ή όχι..
Μην ξεχνάς ότι από κάποια ηλικία και μετά πρέπει να βλέπουμε και το κοινωνική πλευρά του θέματος και -για μένα μιλάω- δεν με παίρνει να συμπεριφέρομαι άκομψα.
ΑΛΛΟ αν δεν καταλαβαίνει και με ενοχλεί..τότε αντιδρώ άμεσα και ευθέως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
Valder δε διαφωνώ ότι είναι πιο έντιμο να είσαι ειλικρινής αλλά μην ξεχνάς ότι όταν δεν είναι ανοιχτά τα χαρτιά, να έχει γίνει δλδ μια συζήτηση του τύπου μου αρέσεις κτλ δεν μπορείς να απορρίψεις ευθέως τον άλλον γιατί και εσύ μπορεί να εκτεθείς και να τον φέρεις σε πολύ δύσκολη θέση..
Φυσικά δεν πρέπει να δίνεις ελπίδες γιατί αυτό το θεωρώ πρόστυχο..
Προτιμώ να είμαι ευγενική και διακριτική κυρίως όταν και το άλλο μέρος είναι διακριτικό και όχι ενοχλητικό και με τη στάση μου να δείξω αν ενδιαφέρομαι ή όχι..
Μην ξεχνάς ότι από κάποια ηλικία και μετά πρέπει να βλέπουμε και το κοινωνική πλευρά του θέματος και -για μένα μιλάω- δεν με παίρνει να συμπεριφέρομαι άκομψα.
ΑΛΛΟ αν δεν καταλαβαίνει και με ενοχλεί..τότε αντιδρώ άμεσα και ευθέως..

Άλλο άκομψα, άλλο ωραιοποιημένα! Δε λέμε να σου πω "Φύγε ρε μ@λ@κα που θες να κάνεις και καμάκι", αλλά "Φίλε/η μου, σε ευχαριστώ για την πρότασή σου να πάμε για καφέ αλλά θα μου επιτρέψεις να μην δεχτώ" Τι πάει να πει κοινωνική πλευρά; Εαν είναι σημαντικό το πρόσωπο πχ. εργοδότης σου, πάλι το ίδιο ευγενικά θα του απαντήσεις. Θα μου πεις "Θα με απολύσει". Και με τις δικαιολογίες θα σε απολύσει γιατί κάποτε θα το πάρει πρέφα ότι δε θες και θα ψάχνει αφορμές να σου ρίχνει δυσκολίες για να φύγεις ή να σε διώξει. Υπάρχει παλιόκοσμος εκεί έξω και τις βγάζει τις ορμές του, όπως και αν του φερθείς. Καλύτερα λοιπόν να είσαι σωστή εσυ εξ' αρχής παρά να σου βγεί η βρώμα της ψεύτρας.

Η προσπάθεια για δικαιολογία είναι ψέμα και το ψέμα στα αισθηματικά είναι αλητεία!


Έχουμε μάθει μια ζωή να ακούμε και να λέμε ή το ναι ή μια προσπάθεια για δικαιολογία. Το όχι άραγε, μάθαμε να το ακούμε και να το λέμε ποτέ;

ΥΓ: Όσο για το αν εκτεθείς ή οχι.... ας εκτεθείς! Συναισθήματα είναι! Και; Τι φοβάσαι; Άμα είσαι σεμνή και είναι σωστός ο άλλος θα σου πει "Συγγνώμη Ελενίτσα με παρεξήγησες, δεν το παω εκει". Αν όμως του έχεις κωλοκουνηθεί πεντακόσιες φορές αλλά ακόμα δε τον θες και δε θες και να εκτεθείς καλώς να ακούσεις και το "ψωνάρα" και όλα τα σχετικά. Αν όντως όμως είσαι σεμνή και ακούσεις το "ψωνάρα", πάλι να χαίρεσαι που εκτέθηκες γιατί γλύτωσες πιο γρήγορα από εναν ηλίθιο!

Αλλά να είσαι κυρία όμως πρώτα! (Δεν υπονοώ κάτι για σένα, μια χαρά φαίνεσαι. Γενικά το λεω!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Valder μ' αρέσει που παθιάζεσαι αλλά επιμένω στο προηγούμενο μου ποστ γιατί ακριβολογούσα σε ό,τι έγραφα και δεν ξέρω πώς να τα κάνω πιο λιανά.
Μια ερώτηση...αν ερχόταν η κοπέλα που ενδιαφερόταν και που αναφέρεις στο πρώτο ποστ και όχι η φίλη της θα έλεγες στα μούτρα δεν μ' αρέσεις ή θα το χειριζόσουν διαφορετικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πιστευω οτι αλλιως ειναι να σου πει ενας ενα ΟΧΙ μια και εξω ... και αλλιως εκει που νομιζεις οτι ολα πανε θετικα να ξαθνικα να μαθεις το οχι ...

Πρέπει να είναι κάποιος εντελώς στόκος για να μη καταλάβει από τις δικαιολογίες ότι κάτι δεν πάει καλά και να νομίζει ότι "όλα πάνε θετικά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Άλλο άκομψα, άλλο ωραιοποιημένα! Δε λέμε να σου πω "Φύγε ρε μ@λ@κα που θες να κάνεις και καμάκι", αλλά "Φίλε/η μου, σε ευχαριστώ για την πρότασή σου να πάμε για καφέ αλλά θα μου επιτρέψεις να μην δεχτώ" Τι πάει να πει κοινωνική πλευρά; Εαν είναι σημαντικό το πρόσωπο πχ. εργοδότης σου, πάλι το ίδιο ευγενικά θα του απαντήσεις. Θα μου πεις "Θα με απολύσει". Και με τις δικαιολογίες θα σε απολύσει γιατί κάποτε θα το πάρει πρέφα ότι δε θες και θα ψάχνει αφορμές να σου ρίχνει δυσκολίες για να φύγεις ή να σε διώξει.

Αν κατάλαβα καλά εδώ έχουμε μια υποθετική περίπτωση όπου σου την πέφτει ο εργοδότης (ή ας πω κι εγώ ο συνάδελφος), ο οποίος δε σου αρέσει...

Είναι ποτέ δυνατόν να του πεις: Ευχαριστώ για την πρότασή σου, αλλά θα μου επιτρέψεις να μη δεχτώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν δε σε βάλει μετά στη μπούκα, εμένα έλα να μου το πεις...

Θα του πεις: Δε θα ήθελα να δημιουργήσω τέτοιου είδους σχέσεις μέσα από το χώρο εργασίας, διαφορετικά.... Έτσι ξεγλιστράς... αλλιώς....

Δε γίνεται να τα λες ΟΛΑ χύμα (και ας είναι με τρόπο). Επειδή υπάρχουν "κακοί" εκεί έξω ψάχνουν το παραμικρό για να σε "ρίξουν" οπότε πρέπει να προσέχεις και σε αυτό τον τομέα και σε όλους τους άλλους. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicole!

Νεοφερμένος

Η nicole! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Valder, προτιμώ να λέω την αλήθεια και να αποφεύγω τις δικαολογίες και υπεκφυγές. Συνήθως όμως οι άντρες είναι αυτοί που χρησιμοποιούν τις δικαιολογίες και κάνουν τις γυναίκες να περιμένουν πάνω απο το τηλέφωνο μήπως τυχόν και τηλεφωνήσει.
Αλλά μερικοί άντρες είναι πολύ πιεστικοί! Μία φορά ήμουν σε ένα πάρτυ και έρχεται ένας γνωστός και μου λέει ξέρεις να βγούμε για ένα καφεδάκι,να τα πούμε οι δυό μας και τα λοιπά.Απαντάω εγώ πολύ απλά ότι παρόλο που τον συμπαθώ πολύ δεν θα ήθελα να γίνει κάτι παραπάνω ,μεταξύ μας. Με το που το λέω παθαίνει ένα σοκ και μου λέει "καλά πως είναι δυνατόν να μου το λες έτσι?" Εγώ μένω κόκκαλο. Συνεχίζει θρασύτατα "Δεν μπορούσες να πείς μια δικαιολογία ότι έχεις μια δουλειά ρε παιδί μου?" και φεύγει. Δεν του ξαναμίλησα όμως,ποτε ακούς εκεί να μου την πεί επειδή είμαι ειλικρινής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
Valder μ' αρέσει που παθιάζεσαι αλλά επιμένω στο προηγούμενο μου ποστ γιατί ακριβολογούσα σε ό,τι έγραφα και δεν ξέρω πώς να τα κάνω πιο λιανά.
Μια ερώτηση...αν ερχόταν η κοπέλα που ενδιαφερόταν και που αναφέρεις στο πρώτο ποστ και όχι η φίλη της θα έλεγες στα μούτρα δεν μ' αρέσεις ή θα το χειριζόσουν διαφορετικά?

Κι εμένα μου αρέσει που επιμένεις. Είδες που βρήκαμε και κοινά σημεία αρεσκείας; Εσυ το πάθος μου κι εγω την ξεροκεφαλιά σου. Στο θέμα μας, δε χρειάζεται άλλος χειρισμός με την ίδια την κοπέλα. Την ευχαριστώ για το άνοιγμα καρδιάς (καθότι δεν ήταν και υποχρεωμένη να με γουστάρει από τη μέρα που γεννήθηκε) και της λεω την άποψή μου. Ξέρω, θα σοκαριστεί αλλά δε μου αρέσει να κοροϊδεύω._


Αρχική Δημοσίευση από Nana:
Αν κατάλαβα καλά εδώ έχουμε μια υποθετική περίπτωση όπου σου την πέφτει ο εργοδότης (ή ας πω κι εγώ ο συνάδελφος), ο οποίος δε σου αρέσει...

Είναι ποτέ δυνατόν να του πεις: Ευχαριστώ για την πρότασή σου, αλλά θα μου επιτρέψεις να μη δεχτώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν δε σε βάλει μετά στη μπούκα, εμένα έλα να μου το πεις...

Θα του πεις: Δε θα ήθελα να δημιουργήσω τέτοιου είδους σχέσεις μέσα από το χώρο εργασίας, διαφορετικά.... Έτσι ξεγλιστράς... αλλιώς....

Δε γίνεται να τα λες ΟΛΑ χύμα (και ας είναι με τρόπο). Επειδή υπάρχουν "κακοί" εκεί έξω ψάχνουν το παραμικρό για να σε "ρίξουν" οπότε πρέπει να προσέχεις και σε αυτό τον τομέα και σε όλους τους άλλους.

Μετά βρε πορτοκαλάκι (έτσι θα σε λεω) θα έχεις καταδικάσει κάθε δική σου θέληση για σχέση με άλλον άντρα, μέσα από το χώρο εργασίας ή θα τρέχετε στα κρυφά από το αφεντικό. Συγχαρητήρια, άλλη μια αποτυχημένη δικαιολογία!

Υπάρχει και η επιλογή αντί της δικαιολογίας να το αποφεύγεις με το να το παίζεις καλή εργαζόμενη:

-Νανά τι λες; Θα πάμε στο Μασαμπούκα για δείπνο;
-Φοβάμαι κύριε Αντραπολλαβαρύ πως ο κύριος Ψωνάρας δε θα συμφωνήσει καθώς πρέπει να υπογράψουμε πρώτα την σύμβαση παραχώρησης 50 μοντέλων στην εταιρία του "Φούσκα Α.Ε."

Θα φανείς τόσο δύσκολη στα μάτια του που δε θα σε απολύσει (μια κατάσταση "Με καίς αλλά γουστάρω"), μέχρι να βρείς αλλού δουλειά.

Αρχική Δημοσίευση από nicole!:
Συμφωνώ με τον Valder, προτιμώ να λέω την αλήθεια και να αποφεύγω τις δικαολογίες και υπεκφυγές.

Μπράβο γλυκιά μου, ο Παράδεισος σου ανήκει!:clapup:

Αρχική Δημοσίευση από nicole!:
Συνήθως όμως οι άντρες είναι αυτοί που χρησιμοποιούν τις δικαιολογίες και κάνουν τις γυναίκες να περιμένουν πάνω απο το τηλέφωνο μήπως τυχόν και τηλεφωνήσει.

Πλανάσαι οικτρά! Στην Κόλαση πάραυτα!:devil: Το πολύ, καθαρτήριο!:clapup:

Αρχική Δημοσίευση από nicole!:
Αλλά μερικοί άντρες είναι πολύ πιεστικοί! Μία φορά ήμουν σε ένα πάρτυ και έρχεται ένας γνωστός και μου λέει ξέρεις να βγούμε για ένα καφεδάκι,να τα πούμε οι δυό μας και τα λοιπά.Απαντάω εγώ πολύ απλά ότι παρόλο που τον συμπαθώ πολύ δεν θα ήθελα να γίνει κάτι παραπάνω ,μεταξύ μας. Με το που το λέω παθαίνει ένα σοκ και μου λέει "καλά πως είναι δυνατόν να μου το λες έτσι?" Εγώ μένω κόκκαλο. Συνεχίζει θρασύτατα "Δεν μπορούσες να πείς μια δικαιολογία ότι έχεις μια δουλειά ρε παιδί μου?" και φεύγει. Δεν του ξαναμίλησα όμως,ποτε ακούς εκεί να μου την πεί επειδή είμαι ειλικρινής!

Πες το ελεύθερα παιδί μου, "Μερικοί άντρες είναι μ@λ@κες". Μη το καταπιέζεις! Και κάτι άλλο...Αυτοί είναι όχι άντρες αλλά αγοράκια. Άπαξ και βρείς άντρα, μένεις. Έπρεπε να του πεις "Εσυ δε θες γκόμενα, θες δικαιολογία για να νιώσεις άντρας. Στο καλό!"

...και απλά του δίνεις τα....κότσια στο χέρι!:clapup:

Μη μασάς ρε φάτσα!!!:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Κι εμένα μου αρέσει που επιμένεις. Είδες που βρήκαμε και κοινά σημεία αρεσκείας; Εσυ το πάθος μου κι εγω την ξεροκεφαλιά σου. Στο θέμα μας, δε χρειάζεται άλλος χειρισμός με την ίδια την κοπέλα. Την ευχαριστώ για το άνοιγμα καρδιάς (καθότι δεν ήταν και υποχρεωμένη να με γουστάρει από τη μέρα που γεννήθηκε) και της λεω την άποψή μου. Ξέρω, θα σοκαριστεί αλλά δε μου αρέσει να κοροϊδεύω._

Άρχισα να ανησυχώ που δε φάνηκες τόσες ώρες:D ..
Ξεροκέφαλη? are u talking to me?:D :D :D

Δεν είναι θέμα ξεροκεφαλιάς ρε val, διαφωνία απόψεων που παραμένει είναι ;)


ΔΕΝ κοροιδεύεις κάποιον όταν τον αποφεύγεις ευγενικά..είπα και πριν το να δίνεις ελπίδες για όποιον λόγο πχ καβάντζα...- έιναι πρόστυχο..

όσο για αυτά που γράφεις στη nicole ...:rofl::rofl: :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top