• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Δωρητές οργάνων

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
το τρελο το μαθατε;
λοιποοον,μικρο παιδακι τρυφερης ηιλικιας γυρναει σπιτακι του,οταν μια γριουλα ερχεται και του λεει τρεμουλιαστα (υποθετω) να παει αυτο το σημειωμα στην ταδε διευθυνση,και του τη σημειωνει.οποτε το μικρο δεχεται,αλλα πρωτα παει σπιτι του να αφησει την τσαντα.εκει το λεει στη μανα του και αυτη δαιβαζει το σημειωμα αφου το ανοιξει.και τι ελεγε;
"του παιδιου που θα σας παει αυτο το σημειωμα,παρτε του και τα 2 νεφρα"!!!
παει εκει η αστυνομια και ανακαλυπτε πως ηταν.....χειρουργειο (!!!)
για να ξερουμε κιολας πως και να μη θελεις.....

alex,αγαπουλα,εκεινο το θεμα με τα @@....ποιος λες να ηθελε τα @@ σου;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
το τρελο το μαθατε;
λοιποοον,μικρο παιδακι τρυφερης ηιλικιας γυρναει σπιτακι του,οταν μια γριουλα ερχεται και του λεει τρεμουλιαστα (υποθετω) να παει αυτο το σημειωμα στην ταδε διευθυνση,και του τη σημειωνει.οποτε το μικρο δεχεται,αλλα πρωτα παει σπιτι του να αφησει την τσαντα.εκει το λεει στη μανα του και αυτη δαιβαζει το σημειωμα αφου το ανοιξει.και τι ελεγε;
"του παιδιου που θα σας παει αυτο το σημειωμα,παρτε του και τα 2 νεφρα"!!!
παει εκει η αστυνομια και ανακαλυπτε πως ηταν.....χειρουργειο (!!!)
για να ξερουμε κιολας πως και να μη θελεις.....

Kλασσικό Urban Legend, μη φοβάσαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όντως το θέμα με την δωρεά οργάνων είναι πολύπλοκο.
Η πιο σωστή άποψη είναι να αποφασίσουν οι συγγενείς όταν θα είναι ο ασθενής κλινικά νεκρός.Το να προσυπογράψεις ότι δέχεσαι να γίνεις δωρητής οργάνων είναι δίκοπο μαχαίρι καθώς υπάρχει ο κίνδυνος να σε "θεωρήσουν" κλινικά νεκρό μόνο και μόνο για να αφαιρέσουν τα όργανα σου.Ξέρω πως σας ακούγεται πολύ ακραίο όμως πέρα απο την αλτρουιστική πλευρά στη δωρεά οργάνων κρύβεται ολόκληρο κύκλωμα παρεμπορίου καθώς ζωτικά όργανα πουλώνται και αγοράζονται σε υπέρογκες τιμές παγκοσμίως.Βλέπετε όπου υπάρχει ανάγκη πάντα θα υπάρχουν κάποιοι να την εκμεταλλευτούν.
Το νομοσχέδιο είναι απαράδεκτο και σίγουρα κάτι κρύβει.Μην ξεχνάτε πως έχουν γίνει πλήθος απαγωγών μόνο και μόνο για να αφαιρεθούν όργανα.
Μια φίλη μου νοσοκόμα μου είχε πει το εξής:Ένας νεαρός γνώρισε μια κοπέλα σε ένα μπαρ,πήγε σπίτι της,ήπιε ένα ποτό και το πρωί ξύπνησε πάνω σε ένα χειρουργικό τραπέζι.Τον είχαν ναρκώσει και αφαιρέσει το ένα του νεφρό.Μιλάμε για ολόκληρο κύκλωμα,οπότε τίποτε δεν είναι αθώο.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
υπάρχει ο κίνδυνος να σε "θεωρήσουν" κλινικά νεκρό μόνο και μόνο για να αφαιρέσουν τα όργανα σου
CART MASTER: Bring out your dead!
CUSTOMER: Here's one.
CART MASTER: Ninepence.
DEAD PERSON: I'm not dead!
CART MASTER: What?
CUSTOMER: Nothing. Here's your ninepence.
DEAD PERSON: I'm not dead!
CART MASTER: 'Ere. He says he's not dead!
CUSTOMER: Yes, he is.
DEAD PERSON: I'm not!
CART MASTER: He isn't?
CUSTOMER: Well, he will be soon. He's very ill.
DEAD PERSON: I'm getting better!
CUSTOMER: No, you're not. You'll be stone dead in a moment.
CART MASTER: Oh, I can't take him like that. It's against regulations.
DEAD PERSON: I don't want to go on the cart!
CUSTOMER: Oh, don't be such a baby.
CART MASTER: I can't take him.
DEAD PERSON: I feel fine!
CUSTOMER: Well, do us a favour.
CART MASTER: I can't.
CUSTOMER: Well, can you hang around a couple of minutes? He won't be long.
CART MASTER: No, I've got to go to the Robinsons'. They've lost nine today.
CUSTOMER: Well, when's your next round?
CART MASTER: Thursday.
DEAD PERSON: I think I'll go for a walk.
CUSTOMER: You're not fooling anyone, you know.
Ολη η σκηνη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Μια φίλη μου νοσοκόμα μου είχε πει το εξής:Ένας νεαρός γνώρισε μια κοπέλα σε ένα μπαρ,πήγε σπίτι της,ήπιε ένα ποτό και το πρωί ξύπνησε πάνω σε ένα χειρουργικό τραπέζι.Τον είχαν ναρκώσει και αφαιρέσει το ένα του νεφρό.Μιλάμε για ολόκληρο κύκλωμα,οπότε τίποτε δεν είναι αθώο.:(

Αυτό είναι κλασσικότατο Urban legend. Πάλι καλά που δεν είπες οτι ξύπνησε σε μια μπανιέρα με παγάκια! 90% ψευδεται η φίλη σου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Και εγώ ξέρω μια ιστορία για μια Εθνική ομάδα που δοκίμασε να πάρει το παγκόσμιο κύπελο και πήρε τα αρχ**** μου! Και δεν το είπε η ψεύτρα φίλη της κλέφτρας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εγώ πάλι όταν μου το είπε την πίστεψα:(
Θες λόγω της δουλειάς της (με το σκεπτικό ότι ακούνε πολλά) θες επειδή γενικότερα τίποτε δεν είναι πλέον απίθανο το πίστεψα.Μάλλον είμαι πολύ αφελής............ή πολύ κινδυνολόγος...δεν ξέρω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Εγώ πάλι όταν μου το είπε την πίστεψα:(
Θες λόγω της δουλειάς της (με το σκεπτικό ότι ακούνε πολλά) θες επειδή γενικότερα τίποτε δεν είναι πλέον απίθανο το πίστεψα.Μάλλον είμαι πολύ αφελής............ή πολύ κινδυνολόγος...δεν ξέρω:(

Έλα βρε,:console: μην στεναχοριέσαι δεν σου αλλάξαμε και την χορίστρα!
Δεν φταίς εσύ που το πίστεψες! Εσύ αθώο είσαι!:confused: Μια γιαπωνέζικη παροιμία λέει:

sufy i hatzo jew ortiszd ba
Την μετάφραση δεν την ξέρω αλλα για να το λένε οι γιαπωνέζοι κάποιο νόημα θα βγάζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τhanks Γιαννάκη:) Κι εγώ σε συγχωρώ που με μπέρδεψες με άλλη.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Προσωπικά δεν φοβάμαι μήπως με απαγάγουν για να κλέψουν τα οργάνα μου ή μήπως πέσω θύμα παράνομων κυκλωμάτων που θα "με φάνε λάχανο" και άλλα τέτοια συναρπαστικά....
Είμαι υπέρ της δωρεάς οργάνων χωρίς ίχνος δισταγμού, και μπορεί να μην έχω κάρτα δωρητή αλλά όσο και να ακούγετε μακάβριο έγω συζητησει με τους δικούς μου και τους έχω δηλώσει πως αν ποτέ βρεθούν μπροστά στο δίλημα αυτό (να δωρήσουν τα οργανά μου) τότε να ξέρουν ότι εγώ θα ήθελα να το κάνουν....:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Υπάρχει ένα λογικό σφάλμα σε αυτή τη συζήτηση, αρκετά συνηθισμένο και σε άλλα παρόμοια θέματα. Ο λόγος που τα όργανα είναι ακριβά δεν είναι ότι είναι πολύτιμα αλλά ότι είναι δυσεύρετα. Αν μια νομοθετική αλλαγή προκαλέσει μεγάλο πλεόνασμα διαθέσιμων οργάνων, οι τιμές στη μαύρη αγορά θα πέσουν ή και θα μηδενιστούν. Κανείς δε θα έχει λόγο να πληρώσει για κάτι που μπορεί να βρει δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Υπάρχει ένα λογικό σφάλμα σε αυτή τη συζήτηση, αρκετά συνηθισμένο και σε άλλα παρόμοια θέματα. Ο λόγος που τα όργανα είναι ακριβά δεν είναι ότι είναι πολύτιμα αλλά ότι είναι δυσεύρετα. Αν μια νομοθετική αλλαγή προκαλέσει μεγάλο πλεόνασμα διαθέσιμων οργάνων, οι τιμές στη μαύρη αγορά θα πέσουν ή και θα μηδενιστούν. Κανείς δε θα έχει λόγο να πληρώσει για κάτι που μπορεί να βρει δωρεάν.

Θεωρητικά είναι λογικό πρακτικά όμως είναι ανεφάρμοστο.Δεν να υπάρξει ποτέ μεγαλύτερη προσφορά απο την ζήτηση οργάνων ώστε να διμιουργηθεί πλεόνασμα.Πέρα απο την ύπαρξη δότη υπάρχουν κι άλλες συνθήκες για να βρεθεί ένα μόσχευμα(πχ.να είναι κατάλληλο).Ακόμη μην ξεχνάς πως υπάρχουν λίστες αναμονής οπότε πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα επείγεται για μόσχευμα και θα ακολουθήσει τον "πλάγιο" τρόπο.
Εδώ κλέβουμε την σειρά των άλλων στα ταμεία για να κερδίσουμε 10 λεπτά δεν θα το κάνουμε όταν πρόκειται για τη ζωή μας;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Ναι θα γινόμουν δωρητής οργάνων με την έννοια ότι θα ήθελα οι δικοί μου στην περίπτωση που ... να προβούν στην κίνηση αυτή..Κάρτα δωρητού οργάνων δεν σκοπεύω να βγάλω..
είχα ακούσει στον Μάκη ότι οι γιατροί μπορεί να σε αφήσουν και να πεθάνεις αν ξέρουν από πριν ότι είσαι δωρητής για να πουλήσουν τα όργανα σου..

άσχετα πάντως με την απαράδεκτη και πρόστυχη εμπορευματοποίηση των ανθρωπίνων οργάνων και την εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου είναι ένα ανεκτίμητο δώρο ζωής προς τον συνάνθρωπο που έχει ανάγκη..

Ξέρω να πω σίγουρα ότι τα ποσοστά θνησιμότητας στους χρόνια νεφροπαθείς είναι πολύ μεγάλα..κάθε χρόνο πεθαίνει 1/4 !!!!!! και οι περισσότεροι είναι σε μια λίστα και περιμένουν μόσχευμα από πτωματικό δότη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Δεν ξερω τι θα εκανα αν επρεπε να παρω εγω την αποφαση για καποιον δικο μου ανθρωπο, αλλα στην δικη μου περιπτωση (φτου, φτου) θα ηθελα να δοθουν τα οργανα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Ποιά είναι η γνώμη σας. Θα είσασταν υπέρ αν κάποια μερα τα "τινάζατε" να δορίσετε τα όργανα σας σε άλλους
Εγώ είμαι υπέρ έτσι και αλλιώς νεκρός θα ήμουνα οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Διαβαζω οτι η (συντριπτικη; ) πλειοψηφια θα γινοταν δωρητης οργανων. Ποσοι ομως οντως ειναι δωρητες; Μηπως η διαφημιση που ειχε βγει προ ετων (αν δεν τη θυμαστε πειτε το) ηταν παρα πολυ ευστοχη; ;)

Αρχική Δημοσίευση από prime:
Ναι θα γινόμουν δωρητής οργάνων με την έννοια ότι θα ήθελα οι δικοί μου στην περίπτωση που ... να προβούν στην κίνηση αυτή..Κάρτα δωρητού οργάνων δεν σκοπεύω να βγάλω..
είχα ακούσει στον Μάκη ότι οι γιατροί μπορεί να σε αφήσουν και να πεθάνεις αν ξέρουν από πριν ότι είσαι δωρητής για να πουλήσουν τα όργανα σου..

άσχετα πάντως με την απαράδεκτη και πρόστυχη εμπορευματοποίηση των ανθρωπίνων οργάνων και την εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου είναι ένα ανεκτίμητο δώρο ζωής προς τον συνάνθρωπο που έχει ανάγκη..

Ξέρω να πω σίγουρα ότι τα ποσοστά θνησιμότητας στους χρόνια νεφροπαθείς είναι πολύ μεγάλα..κάθε χρόνο πεθαίνει 1/4 !!!!!! και οι περισσότεροι είναι σε μια λίστα και περιμένουν μόσχευμα από πτωματικό δότη..

Θες να πεις δηλαδη οτι επειδη εχεις ακουσει εναν αστικο μυθο, δεν εισαι διατεθειμενη να γινεις δωρητης οργανων; :worry: Καταρχην δεν ισχυει, κατα δευτερον και αν ισχυει προφανως δεν θα ισχυει για την πλειοψηφια των περιπτωσεων, και κατα τριτον...Ακομα και να ισχυει, παλι τη ζωη καποιου αλλου δεν θα εσωζες; Γιατι αν δεν τα δωσεις καθολου τα οργανα σου, θα σου χρησιμευσουν μετα θανατον;

EDIT: Sorry, τα παραπανω ισχυουν σε περιπτωση που απλα εννοουσες οτι τα πουλανε μετα το θανατο σου. Απλα δεν θυμομουν οτι εννοουσες οτι θα σε αφησουν να πεθανεις κιολας...Το οποιο θεωρω ακρως απιθανο: Μια ολοκληρη ομαδα γιατρων και νοσοκομων, ανθρωπων, να καθονται και να σε βλεπουν να πεθαινεις; Ποσο πιθανο ειναι να συμβαινει αυτο, και μαλιστα συχνα; Α! Διαβασε και αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Insomniac ... συμφωνω απολυτα μαζι σου ... Παντως να ξερεις οτι ισως μερικοι δεν εχουν βγαλει καρτα ειναι οτι δεν ξερουν πως ... εγω παντως οταν μπω στα 18 λογικα θα βγαλω ... δεν πιστευω σε μεταθανατων καταστασεις οποτε μου ειναι αχρηστα ... για τι να αχρηστεψω τελειως ...

Υ.γ.: Παντως οποιος θα παρει τα πνευμονια μου ... θα ειναι φοβερα ατυχος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Insomniac ... συμφωνω απολυτα μαζι σου ... Παντως να ξερεις οτι ισως μερικοι δεν εχουν βγαλει καρτα ειναι οτι δεν ξερουν πως ... εγω παντως οταν μπω στα 18 λογικα θα βγαλω ... δεν πιστευω σε μεταθανατων καταστασεις οποτε μου ειναι αχρηστα ... για τι να αχρηστεψω τελειως ...

Υ.γ.: Παντως οποιος θα παρει τα πνευμονια μου ... θα ειναι φοβερα ατυχος :P

Δυσκολο μου φαινεται παντως καποιος ο οποιος πχ μπαινει σε φορα και γραφει, να μην ξερει να κανει ενα google search για "δωρητης οργανων". Αν το κανει πηγαινει απευθειας στο site του Εθνικου Οργανισμου Μεταμοςσχευσεων, και μαλιστα στο Link που λεει πως μπορεις να γινεις δωρητης. ;) (Παρεμπιπτοντως γινεται και online :D ) Επισης αν εισαι ασχετος και ενδιαφερεσαι, πας σε οποιοδηποτε νοσοκομειο και θα σε εξυπηρετησουν...

Οσο για τη μετα θανατον ζωη, πιστευεις δεν πιστευεις, δεν νομιζω οποιαδηποτε θρησκεια να απαξιωνει/κατακρινει/απαγορευει τη δωρεα οργανων ωστε να βοηθησεις το συνανθρωπο σου...Ή τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
εχω βγαλει καρτα, ειμαι υπερ, παρολα αυτα επιφυλασσομαι για ορισμενες ενεργειες γιατρων σε τετοιες περιπτωσεις, διοτι "ειναι πολλα τα λεφτα Αρη...!" (οποιος καταλαβε, καταλαβε...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο θα πρέπει να βγάλεις ανακοινωθέν ότι είσαι δωρητής οργάνων.....
Πιστεύω ότι αρκεί το ότι ξέρει ΟΛΗ η οικογένεια μου ότι αν (φτου φτου) κάτι μου συμβεί, ότι θέλω να δοθούν τα όργανά μου καθώς και το σώμα μου για τους φοιτητές της ιατρικής αν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top