Τρόποι για έξτρα εισόδημα

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Το μόνο που μαθαίνει ο Κριστοφ απο όλο αυτό είναι η εκμετάλλευση. Διότι εκμετάλλευση είναι τα 50 και 60 ευρώ το μήνα για part time δουλειά. Άλλο να καταλάβουν την αξία του χρήματος, και άλλο να πάμε στο άλλο άκρο κινδυνεύοντας να γίνουν είλωτες. Διότι ότν ο Κριστόφ βρει μια δουλειά που θα παίρνει 500 ευρώ το μήνα για οχτάωρο και θα πεθαίνει στη δουλειά θα είναι και ευχαριστημένος γιατί θα του φαίνονται τρομερά πολλά.

2-3 φορες την εβδομαδα παει. Δεν παει καθε μερα. Δλδ συνολο 12 μερες... νταξει δεν λεω ειναι πολυ λιγα αλλα δεν ειναι και τοσο εκμεταλευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicole!

Νεοφερμένος

Η nicole! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Christof δεν υπάρχει κάτι που να ξέρεις να κάνεις καλά? πχ ο αδερφός μου όταν ήταν στην ηλικία σου έφτιαχνε τα ποδήλατα των γνωστών του και έβγαζε καλά λεφτουδάκια.
Εγώ περυσι το καλοκαίρι δούλευα σε ενα μικρό φροντιστήριο και έκανα εντατικά μαθήματα μόνο ως native speaker όμως και ετσι δεν ηταν πολλά τα λεφτά. Επίσης αν κοιτάξεις στην Χρυσή Ευκαιρία μπορείς να βρείς δουλειές που κατασκευάζεις στο σπίτι εικονίτσες ή άλλα πραγματάκια (σου δίνουν τα υλικά) και μετά τα πουλάς όμως τα λεφτά είναι λίγα. Πάντως νομίζω οτι καλό θα ήταν να ζητήσεις απο τον πατέρα σου λίγα παραπάνω λέφτα, δηλαδή αν θές να κεράσεις μια κοπελίτσα ένα παγωτό βρε παιδί μου τι θα κεράσεις με πενήντα λεπτα? Τσίχλα?:D:D Χωρίς παρεξήγηση ε? Δεν λέω να απαιτήσεις και εκατό ευρώ την μέρα αλλά τρια-τέσσερα ευρώ δεν νομίζω οτι είναι πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
2-3 φορες την εβδομαδα παει. Δεν παει καθε μερα. Δλδ συνολο 12 μερες... νταξει δεν λεω ειναι πολυ λιγα αλλα δεν ειναι και τοσο εκμεταλευση...

Ακόμα και αν δουλεύει 4 ώρες κάθε φορά μόνο, ένας κανονικός μήνας έχει περίπου 25 εργάσιμες. Άρα δουλεύει περίπου τις μισές, θα έπρεπε δηλαδή να παίρνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 300/2=150 ευρώ. Πιο κάτω το θεωρώ εκμετάλλευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Το μόνο που μαθαίνει ο Κριστοφ απο όλο αυτό είναι η εκμετάλλευση. Διότι εκμετάλλευση είναι τα 50 και 60 ευρώ το μήνα για part time δουλειά. Άλλο να καταλάβουν την αξία του χρήματος, και άλλο να πάμε στο άλλο άκρο κινδυνεύοντας να γίνουν είλωτες. Διότι ότν ο Κριστόφ βρει μια δουλειά που θα παίρνει 500 ευρώ το μήνα για οχτάωρο και θα πεθαίνει στη δουλειά θα είναι και ευχαριστημένος γιατί θα του φαίνονται τρομερά πολλά.

Κοπελιά μάζεψε τα μαχαίρια:P
Η πληρωμή με την ώρα κυμαίνεται απο 3 έως 5 ευρώ το ανώτερο σύμφωνα με τον νόμο(εκτός σε βαριές δουλειές). Αλλά ακόμη και σε αυτήν την βάση θα έπρεπε να του βγαίνουν γύρω στα 120 το μήνα αν υποθέσουμε ότι εργάζεται 2-3 ώρες 3 φορές την εβδομάδα.
Όμως παρόλα αυτά δεν το θεωρώ εκμετάλλευση καθώς στην ηλικία του είναι καλο να ξέρει πόσο σκληρά βγαίνουν τα λεφτά και θα τα εκτιμήσει πολύ περισσότερο απο το να του δίνανε χαρτζηλίκι 50-60 ευρώ.
Τώρα όταν θα πιάσει μια 8ωρη κανονική δουλειά τα 530 που είναι ο βασικός υπαλλήλου γραφείου ίσως δεν του φανούν πολλά όμως θα είναι η βάση για να διεκδικήσει καλύτερη δουλειά και αποδοχές.Και είναι πάρα πολλοί εκείνοι που δουλεύουν με αυτόν τον μισθό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το οτι είναι πολλοί δεν σημαίνει οτι δεν είναι εκμετάλλευση.
Όσο για τα 5 ευρώ την ώρα, είναι αναλόγως το επάγγελμα, εκτός αν εννοείς ανειδείκευτες εργασίες μόνο οπότε πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και είναι και ανήλικος και χωρίς απολυτήριο λυκείου!!
Δεν λέω ότι είναι πολλά αλλά οι δουλειές για χαρτζιλίκι έτσι είναι συνήθως και δεν γίνονται για τα πολλά λεφτά και επίσης δεν γίνονται για να συντηρηθείς. Γίνονται για να κάνεις αυτό το έξτρα που οι γονείς πχ πιστεύουν ότι πρέπει να μοχθήσεις για να το έχεις.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το απολυτήριο λυκείου σε τι ακριβώς συμβάλλει στο να είναι καλύτερος σερβιτόρος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Κανένα όπως και η έννοια βασικός μισθός δεν έχει καμιά πρακτική υπόσταση αν είσαι θεός στην δουλειά σου.
Αλλά αυτός που σε πληρώνει θέλει να δίνει τα λιγότερα και ο μόνος τρόπος να τους ελέγχξείς είναι με νομικά τεχνάσματα όπως ο βασικός μισθός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ή απλά να πας σε άλλες πορτοκαλιές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Aγαπητή Michele

Ποια είναι η άποψή σου για το web design?Το έχεις προσπαθήσει καθόλου? Έχω ακούσει ότι αμείβεται πολύ καλά!Ισχύει κάτι τέτοιο ή μήπως κάνω λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτή είναι η δουλειά μου princess μου! (κάνω και print αλλά όλο για web μου ρχονται πελάτες :( ).
Έχει όντως καλά χρήματα αλλά για να το κάνει κάποιος πρέπει να έχει και κάποιες γνώσεις (και κώδικα και γραφιστικές γνώσεις) και κάποια εξάσκηση πάνω σε αυτές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Τι σημαίνει ότι κάνεις print? Που βρίσκεις πελάτες και γιατί σου έρχονται όλοι για web? Eντάξει, ξέρω ότι πρέπει να ξέρεις 4-5 προγράμματα, κώδικες κτλ. αλλά εντάξει δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Και για να χουμε καλό ερώτημα, αν δε είμαι αδιάκριτη βέβαια, πόσα χρήματα περίπου βγάζεις? Όχι τίποτα άλλο, αλλά ενδιαφέρομαι και εγώ!
Με πόσες ώρες δουλειάς κάθε μέρα? Είσαι ευχαριστημένη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Sorry ,Michelle

Μόλις τώρα είδα ότι ο/η Σνουπ ξεκίνησε αυτό το topicκαι όχι εσύ. Sorry,τα μπέρδεψα λιγουλάκι.....!!!Πάντως ανοίξαμε ενδιαφέρουσα συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν αρκεί να ξέρεις τους κώδικες και τα προγράμματα. Αν βέβαια μάθεις κώδικα πολύ καλά μπορείς να κάνεις web development. Για web design χρειάζονται και γνώσεις γραφιστικής ώστε το αποτέλεσμα να είναι όμορφο και να περνάει το σωστό μήνυμα για το target group. Τα χρήματα ποικίλουν τρομερά, υπάρχουν sites για τα οποία θα πάρεις 500 ευρώ και sites απο τα οποία μπορείς να έχεις κέρδος χιλιάδες ευρώ (και να χρειαστεί να απασχολήσείς και κάποιο εξωτερικό συνεργάτη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Για ένα απλό site συνήθως πόσο καιρό σου πέρνει να το φτιάξεις? Και πόσες ώρες κάθε μέρα δουλεύεις?

Επίσης με τους πελάτες πως επικοινωνείς? Είναι εύκολο, δύσκολο?
Σου λένε αυτοί ας πούμε τι θέλουν?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Στο ελευθερο επάγγελμα δεν υπάρχουν ώρες ανα ημέρα... Όταν έχω όρεξη μπορέι να δουλέψω και 12 ώρες τη μέρα, όταν δεν έχω μπορεί και να μην το πιάσω γιατί και να το έπιανα κακό θα έκανα αν δεν είμαι σε διάθεση και δεν έχω έμπνευση.
Ενδεικτικά σήμερα πήρα μια δουλειά απο την οποία θα κερδίσω 1300 ευρώ και θα μου πάρει κάπου 2 εβδομάδες με 6-7 ώρες δουλειά τη μέρα πολύ χονδρικά (υπολογίζοντας οτι θα δουλεύω κάθε μέρα, ναι και τις κυριακές). Μπορεί βέβαια να πέφτω και πολύ έξω, αφενός μεν γιατί ποτέ δεν δουλεύω τις ίδιες ώρες κάθε μέρα, αφετέρου γιατί ως γνωστόν το 90% ενός project σου παίρνει το 90% του χρόνου που υπολόγισες και το υπόλοιπο 10% άλλο 90% αυτού του χρόνου :P
Επίσης παίζει πολύ και η έμπνευση που θα έχεις. Μπορεί να σου ρθει ένα καλό concept αμέσως, μπορέι να παλεύεις μέρες το brainstorming και να κάνεις σχέδια που απορρίπτεις μόνη σου.
Όσο για τους πελάτες, ελάχιστοι ξέρουν τι θέλουν πολύ καλά, οπότε πρέπει συνήθως να τους τα βγάζεις με το τσιγκέλι, κάνοντας τους ερωτήσεις για να καταλάβεις και πόσο πρέπει να κοστολογήσεις. Με τον καιρό θα χρειάζεσαι όλο και λιγότερες ερωτήσεις γιατί θα συμπληρώνεις το παζλ ευκολότερα και θα έχεις μεγαλύτερη πείρα στην κοστολόγηση (παρόμοια δουλειά με την σημερινή πριν 6 μήνες μόνο μπορεί να τη χρέωνα και τα μισά! Και να ένιωθα μετά ζώον όταν θα έβλεπα τι δουλειά θέλει). Γενικά στην αρχή όλοι τείνουν να κοστολογούν πολύ χαμηλά, με τον καιρό μπαίνουν στο κλίμα. (αποκτουν και μεγαλύτερη εμπειρία οπότε είναι και λογικό να κοστολογούν παραπάνω) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Τους πελάτες πάντως πώς τους βρίσκεις ? Να υποθέσω ότι έχεις και συνεργάτη?

Η μήπως δεν έχεις φτάσει σε αυτό το επίπεδο ακόμα?:) Αναλαμβάνεις πάντα και

την ανανέωση του site?

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τους πελάτες συνήθως μέσω ίντερνετ τους βρίσκω μιας και είμαι αρκετά ενεργή σε διάφορα φόρα, οπότε αν ξέρουν με τι ασχολούμαι και χρειαστούν κάποιο site για παράδειγμα, αντί να ψάχνουν για αγνώστους έρχονται σε μένα που με ξέρουν κάαπως.
Συνεργάτη στάνταρ δεν έχω αλλά πχ αν πάρω μια δουλειά που αιωρείται εδώ και κάτι μήνες, αρκετά μεγάλη (σύνολο θα πληρωθώ 7000) θα δώσω το προγραμματιστικό κομμάτι σε developer μιας και αφενός μεν τον θεωρώ αγγαροδουλειά τον ΤΟΣΟ προγραμματισμό, αφετέρου αυτός ξέρει καλύτερα μιας και ασχολείται ΜΟΝΟ με αυτό. Οπότε θα μου φύγουν 2000-3000 αλλά θα έχω κέρδος 4000-5000 με ελάχιστη δουλειά. ;) Πάντως μόνιμο συνεργάτη δεν θα ήθελα να έχω με την έννοια να έχουμε κοινή επιχείρηση...
Για την ανανέωση δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής, πάντως σίγουρα αναλαμβάνω το support για κανα χρόνο μετά (άλλωστε αν έχει bug το site, ο πελάτης φταίει; Όχι βέβαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Λοιπόν, χρειάζομαι τη συμβουλή σας, σκέπτομαι εκτός από τα ιδιαίτερα που κάνω, να βρω και μια δουλειά τετράωρη. Έχω σκεφτεί για υπάλληλος γραφείου, αλλά δεν ξέρω πώς ακριβώς θα είναι η δουλειά. Έχει κάποιος εμπειρία πάνω στο θέμα να μου πει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πως ακριβώς το θέτεις το
Έχω σκεφτεί για υπάλληλος γραφείου, αλλά δεν ξέρω πώς ακριβώς θα είναι η δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top