Οδηγείτε ποδήλατο;

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Να πάρεις και κανονικά φώτα με μπαταρίες.
Οι ανακλαστήρες δεν φαίνονται.
Και είναι πολύ επικίνδυνο το βράδυ. Και εγώ το αμελούσα λίγο και καμιά φορά αλλά όταν οδήγησα συνηδητοποίησα πόσα κιλά Μ@@@@Σ ήμουν.
Είναι λίγο ακριβά ναι. Αλλά για σένα και για τους πεζούς που δεν ακούγεται το ποδήλατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πόσο πήγε περίπου το μαλλί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
270 euros.
Επίσης δεν είχε στηριχτίρα και αναγκάστηκα να προσθέσω εγώ έναν.
Μου έκανε και 20 ευρώ έκπτωση , οπότε το πήρα 255. Ψιλο-καλή τιμή.
Τώρα με τα φώτα θα βγεί λίγο ακριβότερο :)
Αλήθεια πόσο κοστίζουν τα φώτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Το ξέρεται ότι κανονικά πρέπει να έχουμε άδεια κυκλοφορίας??? Σοβαρά!!
Επίσης...

1. Τα ποδήλατα επιβάλλεται να είναι εφοδιασμένα με ένα λευκό ή κίτρινο φως μπροστά και ένα ερυθρό φως και ανταλακλαστικό στοιχείο πίσω, ως και με έναν τουλάχιστον αντανακλαστήρα σε κάθε πλευρά. Ομοίως αντανακλαστικό στοιχείο κίτρινου χρώματος επιβάλλεται να τοποθετείται σε κάθε ποδομοχλό.
Εξαιρούνται της υποχρέωσης να φέρουν τα ως άνω φώτα, εφόσον δεν κυκλοφορούν τη νύκτα, τα ποδήλατα των οποίων η διάμετρος τροχού δεν υπερβαίνει τα 500 χιλιοστά, τα αγωνιστικά και τα ορειβατικά ποδήλατα.
2. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, ως και αυτός που οδηγεί, ποδήλατο το οποίο δεν είναι εφοδιασμένο με τα πιο πάνω προβλεπόμενα φώτα και αντανακλαστικό στοιχεία, που να λειτουργούν σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού, τιμωρείται με πρόστιμο δέκα χιλιάδων (10.000) δραχμών.
Πηγή:www.drivingschool.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
στηριχτίρα
=stand και έτσι το ζητάνε. Συγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδιά η μεταφορά του Laptop με την κλασσική τσάντα με ποδήλατο δεν παλεύεται !!
Τι προτείνετε; Εγώ σκεφτόμουν κάτι σε τσάντα πλάτης , όπως οι σχολικές.
Το έχει υλοποιήσει κανείς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Όχι το είχα σκεφτεί και εγώ και μάλιστα custom made ώστε η τσάντα η υπάρχουσα να πάει στην πλάτη.

Αλλά να σου πώ επειδή έχω μεταφέρει πράγματα με ποδήλατο. Είναι θάνατος για την πλάτη λόγω κραδασμών + και νομίζω και λάπτοπ δεν θα αντέξει πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ναι αλλά στην τσάντα είναι χειρότερα :(
Για την πλάτη ρε σύ.. 3 κιλά είναι..Είναι λίγο βαρύ no doubt αλλά.. Πρέπει κάτι να πατεντάρουμε ιατί πως θα γίνει αλλιώς..Χωρίς λάπτοπ δεν παλεύεται στη δουλειά.

Και να αρχίσω να πηγαίνω πάλι με το αυτοκίνητο, χλωμό το κόβω γιατί την έχω καταβρεί με το ποδηλατάκι !
Ίσως καμία τσάντα με έξτρα επένδυση εσωτερικά και εξωτερικά ;
Ίσως πάλι μια τσάντα όχι πλάτης, αλλά από αυτές που δένουν με αυτοκόλητο και κρέμονται από τον ώμο.
Θα κάνω μια έρευνα αγοράς πάντως και θα αναφέρω αν βρώ κάτι ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ίσως στο internet βρείς κάτι!
3 κιλά να ξέρεις είναι πολύ για την πλάτη ειδικά όταν το σημείο επαφής είναι μόνο στην σπονδυλική στήλη λόγο ότι αυτή εξέχει όταν σκύβεις και επειδή το λαπτοπ είναι σκληρό και επίπεδο!

Ο λόγος που το ξέρω είναι γιατί στην Πάτρα όταν είχε χαλάσει το ηχείο (πιο λίγα ζύγιζε) έτρεχε με αυτό στο σακίδιο και μου έκανε νερά στην πλάτη! Επίσης επειδή βαριόμουν να περπατήσω έστω και 10 μέτρα είχα ανακαλύψει την μοναδική χρήση των κλασσερ που πέρνουν όλοι οι φοιτητές για το μπλοκ με τα φύλλα (δεν ξέρω πως λέγεται)!
Η μοναδική του χρησιμότητα ήταν να παρέχει μια επίπεδη επιφάνεια στήριξης στο σακίδιο για τα ψώνια του supermarket (2λιτρα γάλατα τουλάχιστον) αλλά σου λέω ζορίζεται η μέση! Πλάκα πλάκα αυτό το πράγμα υπάρχει ακόμα μέσα στο σακίδιο για γενικές μεταφορές. Τελικά άξιζε που το αγόρασα στο 1ο έτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
να βάλεις καλαθάκι:smartass: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
να βάλεις καλαθάκι:smartass: :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τα φτερά είναι καλή ιδέα, θα τα βάλω και εγώ στο ποδήλατό μου:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Να περάσει και από καμιά λακούβα και να γίνει το laptop airborn. θα πετάει που λένε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ έχω μία υπέροχη παλιατζούρα, με 60s μπορντωχρυσό χρώμα...! Του έχω και καλαθάκι για το λαπτοπ...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALR:
Κι εδώ η κατάσταση δεν είναι τόσο άσχημη και η κύρια διαδρομή που φαντάζομαι ότι θα κάνω είναι μέσα από πεζόδρομο, οπότε όλα καλά από το θέμα της επικυνδυνότητας :).

Δε σκοπέυω να δαπανήσω μεγάλο ποσό πάντως. Το πολύ 250 ευρώ.
Έχω δεί μια προσφορά στα carrefour με 100 ευρώ περίπου αλλά δεν εμπιστεύομαι και πολύ supermarket για αγορά ποδηλάτου γιατί έχει να κάνει και με την άνεση αλλά και την ασφάλεια ( φρένα , σωστός σκελετός κλπ).
Βρίσκω ideal με αυτά τα χρήματα ;

Όσο για τον πρώτο φίλο που ρώτησε, το θέλω για την Πόλη, αλλά αν τύχει καμια βόλτα στο βουνό δεν θα πώ όχι :)


ωραιο ποστ αυτο!
κι εγω το σκεφτομουν, ειδικα για τωρα που τα δρομολογια εχουν αραιωσει πολυ λογω εποχης...
η φτηνη λυση του ποδηλατου απο σουπερμαρκετ, ριχνοντας ομως πανω του φραγκα για ο,τι αλλο θεωρεις απαραιτητο εσυ, δε παιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Και εμένα πάντως η ιδέα του να αγοράζεις ποδήλατο δίπλα απο την φέτα και το κουνουπίδι δεν μου αρέσει.
Μπορεί να μην φαίνετε απο πρώτη ματιά κάτι αλλα την αντοχή του σκελετού, την ποιότητα των φρένων, αλυσίδας κτλ δεν μπορείς να τα ελένξεις.
Αν θες μια φτηνή λύση ακούγετε καλό αλλα αν το θες για κάτι παραπάνω ίσως θα ήταν καλή λύση να ψάξεις τα πιο εξειδικευμένα καταστήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ποδήλατο από σούπερμάρκετ παιδιά, βρίσκουμε το λιγότερο με 100 ευρώ.
Μια φορά υπήρξε προσφορά 50 ευρώ από το alex pack και ήταν ότι χειρότερο έχω δεί. Το έπαιρνες σε κουτί και το συναρμολογούσες μόνος σου !!

Και ποδήλατα με 100 ευρώ έχουν ούτως ή άλλως τα καλά ποδηλατάδικα, σε όλα τα μεγέθη, οπότε ποιος ο λόγος..

Το βασικό είναι ότι αγοράζεις ποδήλατο για να κάνεις 1)Την βόλτα σου , 2) να μετακινείσαι ευκολότερα και με διαφορετική νοοτροπία.
Οπότε, θα πρέπει να μεριμνήσεις ώστε να μην μετατραπεί η βόλτα σε βάσανο, επειδή η σέλα πχ είναι σκληρή, ο σκελετός τρίζει, το ποδήλατο είναι βαρύ και δεν τσουλάει, οι αναρτήσεις είναι σαν πέτρα κτλ..Για αυτό πιστεύω θα ήταν καλύτερο η επιλογή μιας εταιρίας που έχει μελετήσει και λίγο το θέμα.

Πάντως η φωτογραφία με το καλαθάκι και το χνουδωτό ρόζ ποδήλατο είναι ολα τα λεφτά :lol:
Θα έβαζα κι εγώ καλάθι, αλλά θα χαλάσει το look του ποδηλάτου και επίσης θα μετατρέψει το notebook μου σε flybook , αφού στην κάθε λακούβα θα πετάει:P
Και δεν ακούγονται τα καλύτερα για το service της Acer οπότε λέω να βρώ μια ασφαλέστερη μέθοδο μεταφοράς! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALR:
Ποδήλατο από σούπερμάρκετ παιδιά, βρίσκουμε το λιγότερο με 100 ευρώ.
Μια φορά υπήρξε προσφορά 50 ευρώ από το alex pack και ήταν ότι χειρότερο έχω δεί. Το έπαιρνες σε κουτί και το συναρμολογούσες μόνος σου !!

Και ποδήλατα με 100 ευρώ έχουν ούτως ή άλλως τα καλά ποδηλατάδικα, σε όλα τα μεγέθη, οπότε ποιος ο λόγος..

Το βασικό είναι ότι αγοράζεις ποδήλατο για να κάνεις 1)Την βόλτα σου , 2) να μετακινείσαι ευκολότερα και με διαφορετική νοοτροπία.
Οπότε, θα πρέπει να μεριμνήσεις ώστε να μην μετατραπεί η βόλτα σε βάσανο, επειδή η σέλα πχ είναι σκληρή, ο σκελετός τρίζει, το ποδήλατο είναι βαρύ και δεν τσουλάει, οι αναρτήσεις είναι σαν πέτρα κτλ..Για αυτό πιστεύω θα ήταν καλύτερο η επιλογή μιας εταιρίας που έχει μελετήσει και λίγο το θέμα.

Πάντως η φωτογραφία με το καλαθάκι και το χνουδωτό ρόζ ποδήλατο είναι ολα τα λεφτά :lol:
Θα έβαζα κι εγώ καλάθι, αλλά θα χαλάσει το look του ποδηλάτου και επίσης θα μετατρέψει το notebook μου σε flybook , αφού στην κάθε λακούβα θα πετάει:P
Και δεν ακούγονται τα καλύτερα για το service της Acer οπότε λέω να βρώ μια ασφαλέστερη μέθοδο μεταφοράς! :)

Μπορείς να πάρεις μια δερμάτινη τσάντα και να την επενδύσεις εσωτερικά με (αυτό που κάνει τσακ τσακ όταν το σπάμε και δεν έχει όνομα!).
Αν δεν σου κάνει σαν ιδέα τι θα έλεγες να πρόσθετες πορτ-μπαγκαζ ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το έχω το έχω :jumpy:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και ηλεκτρονικό κλείδωμα και κλιματισμό για το καλοκαίρι!! Απλά θα πρέπει να κρατάς τις στροφές λίγο πιο ψηλά αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top