Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
[Τσιγκουνοψυχανόμαλος mode] Να κεράσει αυτή και μάλιστα να μου δώσει και αποζιμήωση που χάλασα πολύτιμο χρόνο για να βγω μαζί της :P [/Τσιγκουνοψυχανόμαλος mode]

Προτιμώ να κεράσω εγώ, μου τη σπάει να με κερνάνε και βαριέμαι για τα μισά μισά να κάνω πράξεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Στο πρωτο ραντεβου ειναι καθιερωμενο πλεον να κερναει ο αντρας, τουτ'εστιν θα ξενερωνα αρκετα αν εβλεπα πως δεν κανει καμια κινηση. Δεν νομιζω οτι αν θα μου αρεσε θα στεκομουν μονο σ'αυτο, αλλα σιγουρα θα αφαιρουσε ποντους. Στα επομενα ραντεβου δεν εχω προβλημα να κερασω εγω η να πληρωσει ο καθενας το μεριδιο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
άλλο αυτό πάλι... ειδικά όταν τύχει καμμιά φορά και βγω με φιλική παρέα των γονιών μου, θέλω να ανοίξει η γη να με καταπιεί όταν φτάνει το πλήρωμα του... λογαριασμού. φωνές, αναψοκοκκινισμένες φάτσες, θιγμένοι ανδρισμοί :P, ιπτάμενα χαρτονομίσματα (τσακώνουμε κανένα στα μουλωχτά :D) κτλ

οι δικοί μου το έχουν ανάγει σε επιστήμη: σε άσχετη φάση, σηκώνεται ο ντάντι και καλά για τόιλετ, και πάει στο ταμείο με τον λογαριασμό:D
βέβαια με τον δικό σου τρόπο, βγάζεις μάνεϋ στη ζουλα, το οποίο είναι καλύτερο και ας σκοτώνονται οι άλλοι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει να πληρώνουν άλλοι για μένα. Με την παρέα μου ο καθένας τα δικά του, με τον κολλητό μου μια ο ένας μια ο άλλος. Ξέρω πως με ζευγάρια είναι λίγο χοντρό να βγάλεις το πορτοφόλι και να λες "δύο ποτά έχω, τι χρωστάω;" Αλλά με λίγη καλή διάθεση μπορεί να κανονιστεί κι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως μου αρέσει πολύ όταν ο φίλος μου θέλει να κεράσει και το κάνει ενώ έχω πάει στην τουαλέτα. Και κάνει την ευγενική πράξη και δεν με φέρνει σε αμηχανία ή σε ανούσιες διαμάχες μπροστά στο γκαρσόνι. :)
Πλάκα πλάκα τώρα που το σκέφτομαι, καλό θα ήταν αφού μου αρέσει να το κάνω κι εγώ στις περιπτώσεις που κερνάω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και για μένα είναι ωραία η "παράδοση" του να κερνάει αυτός στην αρχή...! Από εκεί και πέρα, εξαρτάται. όταν ο τότε μου είχε καλή οικονομική κατάσταση κι εγώ φοιτητριούλα, με κερνούσε πολύυυ συχνά... βέβαια έπαιζε ρόλο η διαφορά ηλικίας, αλλά κι εγώ τον είχα ζαλίσει στα δώρα...! Από την άλλη, δε μ'αρέσει να με συντηρούν, ακόμα και τώρα που πάλι ο καλός μου κερδίζει πολλά παραπάνω από ότι παίρνω εγώ χαρτζηλίκι... Ε, με τον καιρό συνηθίσαμε αυτό το "εγώ πήρα αυτό κι εκείνο", αλλιώς δε λέει...! Κ¨απου χάνει και τη γοητεία του το κέρασμα, αν όλο σου πληρώνει αυτός... :huglove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για να απαντήσω αρχικά στο θέμα, θα πω πως αν δεν κάνει κίνηση στο πρώτο ραντεβού να πληρώσει, ε, δεν θα υπάρξει δεύτερο. Μιλάω πάντα για έναν απλό καφέ, κι όχι ραντεβού σε κυριλέ εστιάτοριο που θες μπλοκ επιταγών για να πληρώσεις.. Ραντεβού είναι, όχι φιλική έξοδος. Και ναι, αυτό είναι δείγμα ότι είναι τζέντλεμαν και θα με προσέχει.

Εμπειρίες τώρα. Ο πρώην μου όταν τον γνώρισα έβγαζε τον βασικό μισθό. Ένα εξάμηνο αργότερα έφτασε να βγάζει κοντά στα 2.500? τον μήνα(κι αυτό πριν 4 χρόνια και βάλε, όπου τα χρήματα είχαν άλλη αξία). Ε, στο σημείο που ο μισθός του ξεπέρασε τα 1000?, παρόλο που είχε σαφώς αρκετά έξοδα, δεν με άφηνε πλέον να πληρώνω τίποτα (εγώ τότε ήμουν μια απλή φοιτήτρια με χαρτζηλίκι).Έτρεχα στο περίπτερο για να προλάβω να πάρω τσιγάρα και δεν τολμούσα ποτέ, έξω από μια βιτρίνα, να αναφωνήσω "πω πω τι ωραίο φόρεμα" αν το μαγαζί ήταν ανοιχτό, διότι μέσα στο επόμενο πεντάλεπτο με είχε σύρει μέσα και μου το είχε αγοράσει. Δεν μπορώ να πω πως ένιωσα ποτέ άσχημα, ίσως γιατί ποτέ δεν το απαίτησα - άσε που το χαρτζιλίκι μου δεν έφτανε για τα μέρη που ήθελε να πηγαίνουμε, οπότε.. ήταν και πρακτικοί οι λόγοι. Δεν μου το χτύπησε ποτέ βέβαια και το θεωρούσαμε και οι δύο αυτονόητο μετά από κάποιο σημείο..

Όταν χωρίσαμε γνώρισα τον τωρινό μου φίλο, ο οποίος δεν είναι τόσο υψηλόμισθος, αλλά ούτε είναι στον βασικό μισθό. Όσο ήμουν φοιτήτρια, οι λογαριασμοί πηγαιναν σε αναλογία 70-30 συνήθως, αλλά χωρίς φυσικά να το μετράμε- απλά κάποιες φορές του έλεγα πως θα κεράσω εγώ και απλά κέρναγα. Πλέον δεν δίνουμε σημασία, στις διακοπές έχουμε κοινό πορτοφόλι και τις υπόλοιπες φορές είναι απλά ..όποιος προλάβει(πλέον δουλεύω κι εγώ και πληρώνομαι σχετικά καλά). Ποτέ δεν έχουμε πληρώσει μισά μισά και να σας πω την αλήθεια είναι μέγιστο ξενέρωμα το μισά μισά σε ζευγάρι (θυμάμαι φάση με ένα παιδί που είχε έρθει ο λογαριασμός 9? κι έβγαλε 5? και τ' άφησε πάνω στο τραπέζι.. Άσε, θα τα πληρώσω όλα εγώ αν είναι έτσι.. Έλεος!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Kajira οκ... εχεις δικαιο σε οσα λες! αλλα τι θα εκανες στην περιπτωση που ο δικος σου μισθος ηταν μεγαλυτερος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ίσως είναι λίγο σκληρό και δεν μαρέσει αλλά επειδή έχω δει πολλά και διάφορα και μάλιστα κάποια πρόσφατα ongoing στο οικογενειακό περιβάλλον που μου ενισχύουν το συμπέρασμα ότι υπάρχει ένα όριο στην κοινοκτημοσύνη των λεφτών! Και δυστυχώς έτσι όπως αλλάζουν οι καιροί αυτό το όριο γίνεται όλο και πιο κυνικό και εμφανίζεται στους γάμους με την μορφή προγαμιαίων συμβόλαιων.

ΕΛπίζω να μην παρεξηγείται αυτό που λέω σαν τσιγκουνιά και μαγκουφιά αν και δεν με ενδοιαφέρει. Οι καφέδες είναι μια μικρή προέκταση μιας σχέσης. Ανάλλογα με το που πάει το κοινό και τα βρίσκουμε στα λεφτά δεν έχει πάντα καλό τέλος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Και δυστυχώς έτσι όπως αλλάζουν οι καιροί αυτό το όριο γίνεται όλο και πιο κυνικό και εμφανίζεται στους γάμους με την μορφή προγαμιαίων συμβόλαιων.

Στην Ελλάδα προγαμιαία συμβόλαια;
Δεν νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Στην Ελλάδα προγαμιαία συμβόλαια;
Δεν νομίζω.
Είχαν κάνει οι γονείς μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Στην Ελλάδα προγαμιαία συμβόλαια;
Δεν νομίζω.

+1

τα προγαμιαία ιδωτικά συμφωνητικά που καταρτίζονται στην Ελλάδα είναι άκυρα. **Μπορεί να δημιουργείται ένα πρόβλημα στα πλαίσια του ιδ.διεθν.δικ γιατί αντίκεινται στα χρηστά ήθη αλλά ο κανόνας είναι αυτός που αναφέρω άνω.

** οι περισσότερες διατάξεις του οικογενειακού δικαίου είναι δημόσιας τάξης που σημαίνει ότι δεν μπορούν να καμφθούν από την ιδιωτική βούληση των μερών και υπερισχύει αυτό που αναφέρει ο νόμος.
Μισέλ μήπως οι γονείς σου πήγαν σε συμβολαιογράφο και επέλεξαν την κοινοκτημοσύνη στις περουσιακές τους σχέσεις? Μήπως είναι κάτι τέτοιο και θυμάσαι λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
για ξήγα το παραπάνω αυτό με ένα ωραίο σενάριο και ηθοποιούς της αρεσκείας σου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
για ξήγα το παραπάνω αυτό με ένα ωραίο σενάριο και ηθοποιούς της αρεσκείας σου:D

αν αναφέρεσαι σε μένα..και εγώ ό,τι ακούω λέω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
+1

τα προγαμιαία ιδωτικά συμφωνητικά που καταρτίζονται στην Ελλάδα είναι άκυρα. **Μπορεί να δημιουργείται ένα πρόβλημα στα πλαίσια του ιδ.διεθν.δικ γιατί αντίκεινται στα χρηστά ήθη αλλά ο κανόνας είναι αυτός που αναφέρω άνω.

** οι περισσότερες διατάξεις του οικογενειακού δικαίου είναι δημόσιας τάξης που σημαίνει ότι δεν μπορούν να καμφθούν από την ιδιωτική βούληση των μερών και υπερισχύει αυτό που αναφέρει ο νόμος.
Μισέλ μήπως οι γονείς σου πήγαν σε συμβολαιογράφο και επέλεξαν την κοινοκτημοσύνη στις περουσιακές τους σχέσεις? Μήπως είναι κάτι τέτοιο και θυμάσαι λάθος?

Κοίτα δεν το ξέρω.
Αλλά θα κάνω ερώτηση στους άπειρους δικηγόρους που έχω γνωρίσει πρόσφατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Κάποιος που μπορεί να το εξηγήσει μήπως; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Τα προγαμιαία συμβόλαια είναι συμφωνητικά που υπογράφει το ζευγάρι πριν παντρευτεί.

Ανάλογα με τις επιθυμίες τους, μπορεί να περιέχει υποχρεώσεις του ή της συζύγου κατά τη διάρκεια του έγγαμου βίου [πχ επιτρέπεται στο σύζυγο να πηγαίνει το ανώτατο δύο φορές την εβδομάδα για χαρτιά με τους φίλους του και τέτοια].

Σε άλλα προγαμιαία συμβόλαια καθορίζεται η τύχη της περιουσίας σε περίπτωση χωρισμού - αν πχ εγώ, που είμαι πτωχός πλην τίμιος, νυμφευθώ την Αθηνά Ωνάση [πάει αυτή...], προβλέπεται ότι σε περίπτωση διαζυγίου από υπαιτιότητά μου, δεν παίρνω ούτε ευρωλεπτό. Ενώ σε περίπτωση διαζυγίου από υπαιτιότητά της, παίρνω τα χ-ψ-ω περιουσιακά στοιχεία.

Και ούτω καθ' εξής.

Νομική ισχύς στην ελληνική έννομη τάξη:
Στην Ελλάδα, τα προγαμιαία συμβόλαια δεν υφίστανται.
Εάν ένα ζευγάρι φτιάξει τέτοιο συμβόλαιο, δεν έχει νομική ισχύ και ο σύζυγος ή η σύζυγος δεν μπορεί να διεκδικήσει αυτά που του αναλογούν από το προγαμιαίο συμβόλαιο σε ελληνικό δικαστήριο.
Εάν ένα ζευγάρι παντρευτεί στο εξωτερικό και έρθει στην Ελλάδα και χωρίσει, δεν μπορεί να επικαλεστεί εδώ το προγαμιαίο συμβόλαιο που έκανε στο εξωτερικό.

That's all folks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
σορρυ ... μονο εγω θεωρω το προγαμιαία συμβόλαια οτι σαν τα συμβολαια κινητης τηλεφωνιας; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Περίεργο... Μου έχουν πει οι γονείς μου οτι είχαν κάνει (για τα περιουσιακά τους στοιχεία σε περίπτωση χωρισμού) και στην Ελλάδα έχουν παντρευτεί... Ίσως βέβαια και να το μπερδεύω και να μου έχουν πει απλά οτι η μητέρα μου ήθελε να κάνουν... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Περίεργο... Μου έχουν πει οι γονείς μου οτι είχαν κάνει (για τα περιουσιακά τους στοιχεία σε περίπτωση χωρισμού) και στην Ελλάδα έχουν παντρευτεί... Ίσως βέβαια και να το μπερδεύω και να μου έχουν πει απλά οτι η μητέρα μου ήθελε να κάνουν... :hmm:

Κοίτα, κανείς δεν τους εμποδίζει να κάνουν όσα συμβόλαια θέλουν και με ό,τι περιεχόμενο θέλουν.

Για να το εξηγήσω απλά και όχι με επιστημονικούς όρους, το συμβόλαιο είναι στην ουσία μία υπόσχεση.
Απλό παράδειγμα: Εγώ υπόσχομαι ότι θα σου πουλήσω 100 κιλά κρέας κι εσύ υπόσχεσαι να μου δώσεις 1.000 ευρώ. Ένα απλό συμβόλαιο, η λεγόμενη σύμβαση πώλησης.

Υπ' αυτήν την έννοια, μπορείς να φτιάξεις συμβόλαιο για οτιδήποτε. Ένα κλασσικό "παιχνίδι λέξεων" που κάνουν στη Νομική περιέχει την εξής ερώτηση προς τους ανυποψίαστους: "Μπορείς να πουλήσεις την Πλατεία Συντάγματος;".
Η ορθή απάντηση είναι "Φυσικά, αλλά δεν μπορείς να τη μεταβιβάσεις".

Το θέμα λοιπόν είναι η νομική τους ισχύ και κατά πόσο μπορούν να "εφαρμοστούν" στην πράξη.

Γι'αυτό, ακόμα και εάν οι γονείς σου έχουν κάνει προγαμιαίο συμβόλαιο, σε περίπτωση που [ο μη γένοιτο] χωρίσουν, δεν θα μπορούν να πάνε στο δικαστήριο και να επικαλεστούν το προγαμιαίο συμβόλαιο. Το δικαστήριο δεν θα δεχθεί ως ισχυρό το προγαμιαίο συμβόλαιο, αφού αυτό δεν προβλέπεται από την ελληνική έννομη τάξη.

ΥΓ: Μάλλον ξεφύγαμε πολύ off-topic...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top