Το νόημα της ζωής

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Νόμιζα ότι το έχω βρει, δέκα φορές μέχρι τώρα :)
Αλλά δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο νόημα. Πλάθουμε ένα δικό μας ανάλογα με το τι δεν πετυχαίνουμε.

Πχ τώρα το νόημα είναι να μπαίνω στο νετ και να λέω στομφώδεις βλακείες που δεν πιστεύω κατά βάθος...!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Νόμιζα ότι το έχω βρει, δέκα φορές μέχρι τώρα :)
Αλλά δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο νόημα. Πλάθουμε ένα δικό μας ανάλογα με το τι δεν πετυχαίνουμε.

Πχ τώρα το νόημα είναι να μπαίνω στο νετ και να λέω στομφώδεις βλακείες που δεν πιστεύω κατά βάθος...!:clapup:
:D Σίγουρα δεν είσαι μόνος με την άποψη αυτή.Το τώρα,το σήμερα,το τι κάνω ΕΓΩ-το κέντρο του σύμπαντος !!! Φυσικά & το παιχνίδι με τις "στομφώδεις βλακείες" γενικότερα στην εκφορά ΜΑΣ ,οσον αφορά κάποιο "υποτιθέμενο"έστω, νόημα ζωής.(το "ΜΑΣ" το τονίζω για να μήν το εκλάβεις σαν προσωπική επίθεση Ο.Κ ; δεν υπάρχει τίποτε τέτοιο) .Θα το ονόμαζα "σημεία των καιρών"μας.Αν το ερώτημα είχε τεθεί σε παλαιότερες γενιές...ας το φανταστούμε...:hmm: :hmm: :D Φιλικά πάντα ,στά πλαίσια ανταλλαγής απόψεων .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το τώρα,το σήμερα,το τι κάνω ΕΓΩ-το κέντρο του σύμπαντος

Eλα ρε Τεό. Αφού ότι ζεις το αντιλαμβάνεσαι ο ίδιος.
Και δε το ζεις στο μέλλον. Το ζεις, και θα το ζεις, στο τώρα.

Κέντρο του σύμπαντος; Ίσως. Όπως έλεγε και ο Στίρνερ "Δεν μπορώ να νοήσω τίποτα εκτός του εαυτού μου". Και δεν το είπε γιατί πίστευε πως ήταν το κέντρο του σύμπαντος... Αλλά γιατί τα μάτια του και ο νούς του ήταν -ερήμην του- συνένοχοι στην αντίληψη της πραγματικότητας γύρω του.


Θα το ονόμαζα "σημεία των καιρών"μας.Αν το ερώτημα είχε τεθεί σε παλαιότερες γενιές...ας το φανταστούμε...

Μη το ψάχνεις. Όλες οι εποχές έχουν τη φαντασία πως παλιότερα ήταν καλύτερα τα πράγματα... Αλλά άμα τους ρωτούσες τους παλιότερους τότε, θα σου έλεγαν "περιμένουμε ένα καλύτερο μέλλον".


Φιλικά πάντα ,στά πλαίσια ανταλλαγής απόψεων .

Ε όχι, έτσι για σπάσιμο μια φορά, αρνούμαι να είμαι φιλικός. Πάρε την άποψή σου και κάντη save στο usb ρε!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
**Ζεις, αγωνίζεσαι, ερωτεύεσαι, αγαπάς, πονάς, σπουδάζεις, κάνεις καριέρα, βγάζεις λεφτά, κάνεις οικόγενεια και μία μέρα απλά δεν υπάρχεις..

Το νόημα της ζωής γενικότερα..Η θεωρία μου είναι ότι είμαστε απλά περαστικοί. Όλοι μας χωρίς καμία εξαίρεση.. Ήρθαμε, θα ζήσουμε τη ζωή μας βάση των επιλογών μας και κάποια στιγμή θα φύγουμε. Απλά είναι τα πράγματα. Το πώς θα αξιοποιήσει ο καθένας από εμάς τα χρόνια που ζει και τι είναι αυτό που θα δώσει σε εκείνον νόημα είναι προσωπική υπόθεση. Εγώ πάντως κάθε μέρα ανακαλύπτω διαφορετικά πράγματα που θα μπορούσαν να δώσουν νόημα στη ζωή μου..και δεν θέλω να το ψάχνω περισσότερο γιατί έχω χάσει κάποιον κοντινό μου άνθρωπο σε μικρή ηλικία και θεωρώ ότι κάποιος εκεί πάνω είναι πολύ άδικος..οπότε μάλλον όλοι περαστικοί είμαστε..τίποτα δηλαδή...

* Δεν είμαι απαισιόδοξη, είμαι ρεαλίστρια και ζω τόσο έντονα γι'αυτό και μόνο τον λόγο. Να προλάβω να απολαύσω το οτιδήποτε μπορώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ότι είμαστε απλά περαστικοί. Όλοι μας χωρίς καμία εξαίρεση


Συμφωνώ απόλυτα ότι όλοι χωρίς καμμία εξαίρεση είστε περαστικοί.

Κατά τ' άλλα, δεν είσαι απαισιόδοξη. Ο απαισιόδοξος τι θ' άλλαζε στο μηνυμά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Συμφωνώ απόλυτα ότι όλοι χωρίς καμμία εξαίρεση είστε περαστικοί.

Κατά τ' άλλα, δεν είσαι απαισιόδοξη. Ο απαισιόδοξος τι θ' άλλαζε στο μηνυμά σου;

Προφανώς ο απαισιόδοξος θα έλεγε ότι η ζωή δεν έχει κανένα νόημα γιατί είμαστε περαστικοί...

Εγώ είπα..

Δεν είμαι απαισιόδοξη, είμαι ρεαλίστρια και ζω τόσο έντονα γι'αυτό και μόνο τον λόγο. Να προλάβω να απολαύσω το οτιδήποτε μπορώ..

:) :) :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Καλα ρε !!!! Πλακα κάνουμε;;; το αύριο των παιδιών μας & το νόημα που θα έχει η ζωή γι'αυτά;; Ζούμε απλά για το σήμερα 'οπως κι αν είναι αυτο,χωρίς να προσβλέπουμε σε τίποτε καλύτερο γι'"αύριο" & για κανένα;;; Φίλε μου,δεν γνωρίζω τον "κύριο" που μου συστήνεις αλλά προφανώς έζησε για το τομάρι του ,δίχως να αναλογιστεί οτι για να μπορεί να σκεφτεί την "άπλα" & την "ξάπλα" & το "είμαι",κάποιοι άλλοι το είχαν καποτε σκοπό & νόημα της ζωής τους ωστε να το προσφέρουν στον κόσμο "του". :) Εντάξει ,τέτοιους "εχθρούς" ας έχω:P :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Φίλε μου,δεν γνωρίζω τον "κύριο" που μου συστήνεις αλλά προφανώς έζησε για το τομάρι του ,δίχως να αναλογιστεί οτι για να μπορεί να σκεφτεί την "άπλα" & την "ξάπλα" & το "είμαι",κάποιοι άλλοι το είχαν καποτε σκοπό & νόημα της ζωής τους ωστε να το προσφέρουν στον κόσμο "του".


Έπεσες μέσα, γίγαντα Τεό. Μιλάμε για έναν από τους εργάτες του αναρχικού κινήματος που ταρακούνησε την ευρώπη πριν από 150 χρόνια, με ιδέες που θα ακούγονται πάντα νέες. Ο ίδιος ο Στίρνερ άνοιξε κατάστημα που διοικήτο με βάση την ισοκατανομή των κερδών ανάμεσα σε έμπορους, υπάλληλους και παραγωγούς.

[πικρό, ειρωνικό σχόλιο]Ερώτηση. Γιατί το κατάστημα έκλεισε τελικά; [/πικρό, ειρωνικό σχόλιο]

Εντάξει ,τέτοιους "εχθρούς" ας έχω

Τι λε ρε συ. Είναι πολυτέλεια να διαλέγεις εσύ τους εχθρούς σου. Κυνήγα κάνα "Ιδανικό" καλύτερα.




είμαι ρεαλίστρια και ζω τόσο έντονα γι'αυτό και μόνο τον λόγο.

Καλό για τώρα. Για μετά... Θα τα βρεις μπροστά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Το νόημα της ζώης ίσως συνοψίζεται στις υπογραφές σας.
Το νόημα της ζωής σας δε μπορεί να μ΄ενδιαφέρει.
Το νόημα της ζωής μου δε θα το βρώ ποτέ.
Τι νόημα να δώσεις σε έναν στίχο του Σεφέρη, σε ένα πίνακα του Dali;
Δε μπορώ να πώ πως θέλω μόνο την ευτυχία.Η δυστυχία δίνει την ευτυχία. Η λύπη τη χαρά. Ο ανθρωπός επιβίωσε γιατί έχει το χάρισμα να προσαρμόζεται.Αυτό που κάνει το παιδί που του χαρίζουν μια καραμέλα να νιώθει την ίδια ευτυχία με μένα που μου χαρίζουν όλη τη γή... γι αυτό και μερικά τα νοήματα δε πρέπει να βρίσκονται ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Ευχαριστώ φίλε μου Ρεμπεσκέ για την προτροπή σου .Φυσικά & θα συνεχίσω να κυνηγώ ιδανικά & νοήματα που χάνονται στις κερκίδες των γηπέδων,στις οδομαχίες,στην αδιαφορία μας,στην tv,στην αποχαύνωση τη γενική & οπου αλλού...Αναρχία;;;...κάτι μου λέει πως σημαίνει, οτι γουστάρει ο καθ'είς κατα πώς συμφέρει την πάρτη του.Τέτοια επαγγέλματα (κυριολεκτώ) ουδεμία σχέση έχουν με το νόημα της ζωής,γιατί ζωή ,δεν είναι μόνο η δική μου,αλλά όλων των έμβιων όντων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Στις διακοπές μου διάβασα σε ένα μικρό γαλάζιο βιβλίο....


Είχε 41 μικρά κεφάλαια.... εξηγούσε με διαφορετικό τρόπο σε κάθε κεφάλαιο το νόημα της ζωής που όμως συνοψίζεται σε μια φράση τελικά όπως το βλέπω εγώ....


Το νόημα της ζωής είναι ....τέχνη.... να ζεις κάθε λεπτό με τρόπο που σου υπενθυμίζει ότι είσαι ζωντανός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Φυσικά & θα συνεχίσω να κυνηγώ ιδανικά

Eίμαι βέβαιος.

...Αναρχία;;;...κάτι μου λέει πως σημαίνει,

Επειδή δε μου φαίνεται να έχεις και το πιο ανεπτυγμένο κριτήριο για τέτοια θέματα, ίσως το πανεπιστήμιο του Στάνφορντ να σου φανεί χρήσιμο:

https://plato.stanford.edu/entries/redistribution/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Για να τελειώνω απο εδώ φίλε μου,θα σου πώ οτι η ζωή δε μαθαίνεται στα πανεπιστήμια,η κοσμοθεωρία, οι απόψεις μου & η εμπειρία ,δεν χωράνε σε κειμενάκια,για το χώρο που μιλάς τώρα, μίλα μου κάποιες 10ετίες μετα γιατι τον γνώρισα πριν γεννηθείς.Χαίρομαι ομως που "δουλεύεις"το μυαλό & θα ανακαλύψεις τελικά (όταν αποκτήσεις & την ανάλογη πείρα) τις αδιάβλητες αξίες της ζωής.Με τη δική σου σκέψη,πέρα απο ιδεολογίες,δόγματα & είδολα.Βαρυέμαι να γράφω τελευταία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Θεόδωρος:
:) Για να τελειώνω απο εδώ φίλε μου,

'Ντάξει ρε συ. Δε μου έκάνες και χάρη που ασχολήθηκες. Κουλάρισε.



θα σου πώ οτι η ζωή δε μαθαίνεται στα πανεπιστήμια. η κοσμοθεωρία, οι απόψεις μου & η εμπειρία ,δεν χωράνε σε κειμενάκια,για το χώρο που μιλάς τώρα, μίλα μου κάποιες 10ετίες μετα γιατι τον γνώρισα πριν γεννηθείς.
,

Το ψήσιμο στη ζωή δε το μετράς με το πόση ώρα έχεις μείνει στο φούρνο, αλλά και σε πόσους βαθμούς το έφαγες.




Χαίρομαι ομως που "δουλεύεις"το μυαλό & θα ανακαλύψεις τελικά (όταν αποκτήσεις & την ανάλογη πείρα) τις αδιάβλητες αξίες της ζωής.Με τη δική σου σκέψη,πέρα απο ιδεολογίες,δόγματα & είδολα
.

Δε γράφουμε έκθεση ιδεών, καλέ μου.

Πες το καθαρά.

Αν επέμενα στο ότι ποτέ δεν είναι αργά να μάθεις κάτι νέο, είναι γιατί πίστευα πως θα σε ενδιέφερε να μάθεις τι έκαναν άνθρωποι εξυπνότεροι και ικανότεροι από μας, όταν βάδισαν στους ίδιους δρόμους.

Πέρα από αυτό... Μου αρέσει ν' ακούω νουθεσίες. Όχι γιατί απλά τη βρίσκω να με θεωρούν παιδάκι - - και αυτό γίνεται γιατί οι ίδιοι στα 26 ήταν καλοθρεμμένα βρέφη.
Μου αρέσει γιατί αποκαλύπτονται τα στεγανά στο μυαλό καθενός.

"Ιδεολογίες, δόγματα και είδωλα"...

Το να με θεωρείς στόκο και κολλημένο με είδωλα, δε με πειράζει.
Το να μη σκέφτεσαι όμως ότι "ρεμπεσκές" και "ιδεολογία" είναι κάπως ασυμβίβαστα... Δε με πειράζει ούτε αυτό.



Βαρυέμαι να γράφω τελευταία...

Μηn το κάνεις. Δεν έχεις να αποδείξεις τίποτα σε κανέναν.


Γιατί δεν έχεις και κάτι στα χέρια σου ν' αποδείξεις.

Μόνο μια ανωτερότητα φτιαχτή, σαν αυτή που δείχνει ο λοχίας στο φαντάρο, επειδή λόγω παλαιότητας του φόρεσαν σαρδέλα.

Καλό βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Προς Θεόδωρο και Rempeskes

Παίδες μην ανέβουν αλλο οι τόνοι απο κανέναν απο τους δύο. Στην περίπτωση επίθεσης ισχύουν οι κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιάννη μου, μάζεψε τη ρομφαία σου, δεν είμαστε παιδιά με τον τεό, να αρχίσουμε να βριζόμαστε/πλακωνόμαστε/παραφερόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Ναι ! Δεν έχω τίποτε να αποδείξω,ούτε αποσκοπώ ! Αλλού το πήγα,αλλοιώς μου το γυρνάς .Η αρχική απάντηση σου στο θέμα,-για το νόημα της ζωής-εχει μεγάλη διαφορά απ'αυτά που γράφεις τώρα.Λες οτι ανακαλύπτεις "στεγανα",οτι σου θυμιζει κατι απο λοχίες & φαντάρους & οτι τελικά είσαι ιδεολόγος.Αυτό ήθελα να δω !!! Τις "στομφώδεις βλακείες" & το κενό στην απάντηση για το νόημα ,να μετατρέπονται,έστω σε ιδεολογία.Εχω υψηλό σημείο ζέσης & σηκωσα & ακόμα τραβάω πολλή "κάψα".Δε θα αρχίσω τώρα να παραθέτω εμπειρίες για σύγκριση,είναι βλακεία ! Για να με χαρακτηρίσεις ομως ,βιάστηκες !Στο εξήγησα οτι δεν υπάρχει καμμία μορφή επίθεσης,η επιβολής κάποιου "status" .Λίγο οικονομία στους υπαινιγμούς & τους έμμεσους χαρακτηρισμούς αρμόζει,οχι τιποτε άλλο,απλα γιατι-& μην το παρεξηγείς-ο πεπειραμένος βγάζει πολλά συμπεράσματα.Αν σου πώ όμως οτι την ίδια στάση αμφισβήτησης απέναντι στους "παλαιότερους"την είχα κι εγώ,θα πρέπει να καταλαβαίνεις οτι την έχουμε το 90% των ανθρώπων,πολλές φορές αδικαιολόγητα.Ας κόψουμε λοιπον αυτη τη χαζή αντιπαράθεση που δεν έχει τίποτε χρήσιμο για κανένα.Πάντα φιλικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Γιάννη μου, μάζεψε τη ρομφαία σου, δεν είμαστε παιδιά με τον τεό, να αρχίσουμε να βριζόμαστε/πλακωνόμαστε/παραφερόμαστε.

Αν δεν υπήρχε λόγος για να γράψω κάτι μην τρελένεσε δεν θα το έγραφα, χαλάρωσε λιγάκι με τους χαρακτηρισμούς και άσε και κάποιον άλλο να κρίνει κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
'Ντάξει ρε συ. Δε μου έκάνες και χάρη που ασχολήθηκες. Κουλάρισε.

Αν επέμενα στο ότι ποτέ δεν είναι αργά να μάθεις κάτι νέο, είναι γιατί πίστευα πως θα σε ενδιέφερε να μάθεις τι έκαναν άνθρωποι εξυπνότεροι και ικανότεροι από μας, όταν βάδισαν στους ίδιους δρόμους.

Πέρα από αυτό... Μου αρέσει ν' ακούω νουθεσίες. Όχι γιατί απλά τη βρίσκω να με θεωρούν παιδάκι - - και αυτό γίνεται γιατί οι ίδιοι στα 26 ήταν καλοθρεμμένα βρέφη.
Μου αρέσει γιατί αποκαλύπτονται τα στεγανά στο μυαλό καθενός.

"Ιδεολογίες, δόγματα και είδωλα"...

Το να με θεωρείς στόκο και κολλημένο με είδωλα, δε με πειράζει.
Το να μη σκέφτεσαι όμως ότι "ρεμπεσκές" και "ιδεολογία" είναι κάπως ασυμβίβαστα... Δε με πειράζει ούτε αυτό
:) Χάρη σου έκανα,αλλά δεν πήρες χαμπάρι -άλλωστε στόκος δήλωσες !!!έτσι γιατί κολλάς εκει που δε σε παίρνει.Κατ'αρχήν σου το΄πα η οδος είναι "πεπατημένη" & δεν μ'ενδιαφέρει να μάθω τις πράξεις & απόψεις των πάντων, λογικά ώπως & ο καθένας δεν "ψάχνει τα πάντα & ιδιαίτερα οτι του είναι άχρηστο.Ναί στα 26 μου -καλά μαντεύεις-ηταν βρέφος,ο δεύτερος γιός μου !Στεγανά στο δικό μου μυαλό ,είναι αυτά που εγώ έχω δοκιμάσει & απορρίψει,ενώ για σένα παραμένουν κάτι σπουδαίο.δεν έχεις επιλέξει ακόμη το πώς & ποιός θα είσαι ,αλλά & το τι αξίζει η οχι.Η μόνη ικανότητα σου -οτι δείχνεις εδώ- είναι να πιάνεσαι απο λέξεις & να πουλάς μούρη & πνεύμα φτήνο,κάκιστο.Είσαι απο την αγιά βαρβάρα ε; γεννήθηκα & μεγάλωσα στο πασαλιμάνι,δουλεύω απ'τα 14 παράλληλα με το σχολείο & τις σπουδές αργότερα,έτσι για τους βαθμούς ψησήματος.Αν δουλεύεις(αμφιβάλλω)δουλεύεις για μένα !!! Μια & πουλάς εξυπνάδα ,έλα να σου κάνω ενα test IQ,για να πιστοποιήσεις αν "σε παίρνει".Δεν θέλω για πάρτη σου να ριξω κι άλλο το επίπεδο για να το χαρείς,αλλά μια & ο Γιάννης με συμπεριέλαβε στην παρατήρηση του ενώ φερόμουν με το "γάντι"έπρεπε να δώσω κι εγώ μιά αφορμή.Είμαστε "πάτσι" & μήν ξαναδώ ειρωνείες εδω γιατι θα χάσω & την εκτίμηση μου γενικότερα -προς άπαντες αυτό!!! Κακώς σου έδωσαν βήμα για εξυπνάδες:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έεεετσι. Δεν νοιώθεις καλύτερα τώρα που έπεσαν οι γλύκες και τα προσχήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top