Απορίες σχετικά με την αναβάθμιση του υπολογιστή σας

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Λοιπον, εχω σκοπο να βελτιωσω τον υπολογιστη μου για να πηγαινει πιο γρηγορα....θα μου πειτε τα πιο βασικα που πρεπει να αλλαξω?

Τα χαρακτηριστικα του ειναι:
pentium4 3.2Gh
skiros maxtor 120G 7200taxythta
mnhmh 512kingston


αμα χρειαζετστε τπτ αλλο πειτε μου
τα κοκκινα μαλλον χρειαζονατι αλλαγη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
καταρχην δεν το λενε βελτιωση, το λενε αναβαθμιση. PC ειναι, οχι αμαξι;)
Καταδευτερων,ο επεξεργαστης πιστευω σου φτανει, ο σκληρος αν δεν σου φτανει απλα βαλτου αλλων εναν.
Μνημη βαλτου αλλη μια 512 η αν θελεις και 1gb για πιο καλα ακομα
Απο εκει και περα δεν μας λες τι καρτα γραφικων, τι τροφοδοτικο, τι καρτα ηχου και τι μητρικη εχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Βάλε τουλάχιστον άλλα 512MB μνήμη [ή και παραπάνω αν μπορείς].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
οπωσδηποτε μνημη(οσο περισσοτερη τοσο καλυτερα)και για ποιο special καταστασεις
σκληρο δισκο 10.000rpm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
η καρτα γραφικων μου ειναι του κ***λου.....gforce fx5200 128mb....γενικα αν και καινουργιο, σερνεται....μαλλον μνημη ειναι το κυριοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsus:
η καρτα γραφικων μου ειναι του κ***λου.....gforce fx5200 128mb....γενικα αν και καινουργιο, σερνεται....μαλλον μνημη ειναι το κυριοτερο
Ένας υπολογιστής με χαρακτιριστικά σαν του δικού σου δεν νομίζω πως δικαιολογείται να σέρνεται. Θεωρώντας πως έχεις Windows [XP], πρέπει να έχεις υπόψη σου πως πρέπει να τα διατηρείς σε καλή κατάσταση.

1. [ΒΑΣΙΚΟ] Απενεργοποίησε την εκκίνηση των προγραμμάτων και υπηρεσειών που δεν χρειάζεσαι κατα την εκκίνηση των Windows. [Έναρξη > Εκτέλεση και γράψε msconfig και στη συνέχεια στις καρτέλες Εκκίνηση & Υπηρεσείες κάνε uncheck ότι δε χρειάζεσαι [στη καρτέλα των υπηρεσειών κάνε πρώτα Απόκρυψη υπηρεσειών της Microsoft].

2. Κάνε ανασυγκρότηση του δίσκου [όσες φορές χρειαστεί μέχρι να συγκροτηθούν όσο το δυνατόν περισσότερο τα αρχεία] Έναρξη > Ο υπολογιστής μου > Δεξί click στο σκληρό δίσκο / Ιδιότητες - Εργαλεία /Ανασυγκρότηση

3. Έλεγχος του δίσκου για σφάλματα. Έναρξη > Ο υπολογιστής μου > Δεξί click στο σκληρό δίσκο / Ιδιότητες - Εργαλεία /Έλεγχος (Κάνε check και τις δύο επιλογές και αφού σου εμφανίσει ένα μήνυμα, κάνε check μόνο τη 2η επιλογή και αφησέ το να κάνει check για bad sectors]. Μετά από ένα restart θα κάνει και έλεγχο για επιδιόρθωση τυχον λαθώς σου συστήματος αρχείων.

4. Καθαρισμός της registry [μητρώο του συστήματος] με ένα εργαλείο όπως το CCleaner.


;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Το PC μου έχει τα εξής τεχνικά χαρακτηριστικά. Τι μου προτείνετε να αναβαθμίσω για να κάνω τη ζωή μου πιο γρήγορη?

λοιπόν έχουμε και λέμε

1)windows XP
2)μητρική QDI advance 10T
3)RAM 256MB:redface:
4)Intel Celleron 1.3MHz
5)Antivirus: AVG Free Edition
6)Antispyware: Ad Aware se-Spybot Search & Destroy
7)Κάρτα Γραφικών : Ge Force FX 5200

Ευχαριστώ:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara:
Το PC μου έχει τα εξής τεχνικά χαρακτηριστικά. Τι μου προτείνετε να αναβαθμίσω για να κάνω τη ζωή μου πιο γρήγορη?

λοιπόν έχουμε και λέμε

1)windows XP
2)μητρική QDI advance 10T
3)RAM 256MB:redface:
4)Intel Celleron 1.3MHz
5)Antivirus: AVG Free Edition
6)Antispyware: Ad Aware se-Spybot Search & Destroy
7)Κάρτα Γραφικών : Ge Force FX 5200

Ευχαριστώ:redface:

Αν έβαζες 2χ512 ή άλλο ένα dim 256mb μνήμη η ζωή σου θα γινόταν λίγο γρηγορότερη τίποτα άλλο δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις γιατί το pc είναι κάπως παλιό. (Θα μπορούσες να βάλεις και win2000 για να γίνει ακόμα πιο γρήγορη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
λοιπον εγω προτεινω οτι τα xp καλο ειναι να δουλευουν με τουλαχιστον ενα 1GB ραμ. Π.χ. Εγω καταλαβα πραγματικα αξιοπρεπες μηχανημα οταν του εβαλλα 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λοιπον, εχουμε και λεμε
Στο ταπεινο (πλεων... καποτε ειτανε θυριαρα...:() μου pcακι εχω μια Kingston 512. Βλεπωντας ομως οτι τα Vista ζητανε τουλαχιστων 512mb RAM και καθος σκευτομαι να τα βαλω, αλλα και καθος εχει αρχισει να πραπαλιωνει ολη η αρχιτεκτονικη του και προτιμω να του αλλαζω σιγα-σιγα καπια πραγματα ωστε ουτε να δινω πολα λευτα μαζι ουτε να προλαβενει να παλιωνει. Σκευτικα λοιπον αρχισω με την RAM μια και ισως να με βοηθειση στην μετακεινιση μεγαλων αρχειων η οπια ειναι αρκετα συχνη. Εσεις τι λετε; Αξιζει να βαλω;
Λεω να βαλω αρχικα μια Kingston 1gb ωστε να εχω συνολικα 1,5gb και ενα ακομα slot ανοιχτο ωστε αργοτερα καπια στιγμη να βαλω και αλλη (δεν θα ητανε ασχιμη αλλη μια του giga σε κανα 6μηνο...) Λεω να βαλω Kingston μονο και μονο γιατι και η αλλη ειναι Kingston. Θα εχω καλυτερη αποδοση ετσι η οτι εταιριας και αν βαλω το ιδιο θα ειναι; Ειδα οτι εχει μια με 433mhz στα 85? και μια με 500κατι mhz στα 100?. Αξιζει να δωσω 15 ευρω παραπανω; Θα καταλαβω διαφορα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Όσο RAM και να βάλεις κακό δεν κάνεις!
Τώρα 1,5GB είναι μια πολύ καλή τιμή!
Τα winXP με 512 πάνε καλά, αλλά όχι πολύ καλά. Με 1GB είναι αρκετά άνετα.
Με 1.5 θα είσαι άρχοντας!
(εγώ έχω 2, και ο υπολογιστής σε κανονικές συνθήκες τρώει τα 700ΜΒ...)
Για την ταχύτητα τώρα, αυτή τη στιγμή, όσο γρήγορο chip και να πάρεις, θα το καθυστερεί το παλιό σου!
(αν πχ το παλιό σου δουλεύει στα 300ΜΗz, τότε και το νέο θα "αναγκαστεί" να δουλέψει εκεί!)
Οπότε, (γνώμη μου) πάρε ένα σχετικά γρήγορα τσιπ (όσο σηκώνει η μητρική σου) και κάποια στιγμή που θα βάλεις κι άλλο, σουτάρεις το παλιό και είναι αρχηγός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να σου θυμησω οτι αν κανεις καποτε χοντρη αναβαθμιση ... ισως θα χρειαστει να αλλαξεις και ram. Ας μην ξεχνας οτι εχουμε και ενα προτυπα στην αγορα, το DDR2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Να σου θυμησω οτι αν κανεις καποτε χοντρη αναβαθμιση ... ισως θα χρειαστει να αλλαξεις και ram. Ας μην ξεχνας οτι εχουμε και ενα προτυπα στην αγορα, το DDR2

Ειναι και αυτο βεβαια... Αλλα αυτο πια θα ειναι ανα αλαξω motherboard, αμα φτασω μεχρι εκει μαλλον ηρθε η ωρα να παρω και ενα δευτερο pc...

Γιος ευχαριστω για της συμβουλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Ειναι και αυτο βεβαια... Αλλα αυτο πια θα ειναι ανα αλαξω motherboard, αμα φτασω μεχρι εκει μαλλον ηρθε η ωρα να παρω και ενα δευτερο pc...

Γιος ευχαριστω για της συμβουλες

Λοιπον κοιτα αν δωσεις 1000Ε για αναβαθμιση θα σου βγει καλλιτερο το μηχανημα αν εδεινες 1000Ε για μηχανημα.

για να βαλεις DDR2 για να βαλεις θα πρεπει να αλλαξεις CPU και motherboard ή εκτος εχεις intel

Παντως για απο τι βλεπω θελεις να καθυστερισεις να κανεις χοντρη αναβαθμιση ... τοτε πηγενε και παρε κανενα GB RAM ... θα δεις διαφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Άσε να βγουν τα vista και βλέπεις!!
Κάτσε γιατί ίσως και να μην μπορούμε να τα εγκαταστήσουμε όλοι!!
Η microsoft φαίνεται αρκετά σοβαρή στο θέμα αντιγραφής, και η κίνηση ότι DirectX10 θα έχει μόνο στα Vista λέει πολλά!!
Δεν ξέρω τι φράγκα έχεις αλλά μην δίνεται λεφτά για πράγματα που δεν χρειάζεστε. Εκτός και αν οι απαιτήσεις σου αλλάξαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Άσε να βγουν τα vista και βλέπεις!!
Κάτσε γιατί ίσως και να μην μπορούμε να τα εγκαταστήσουμε όλοι!!
Η microsoft φαίνεται αρκετά σοβαρή στο θέμα αντιγραφής, και η κίνηση ότι DirectX10 θα έχει μόνο στα Vista λέει πολλά!!
Δεν ξέρω τι φράγκα έχεις αλλά μην δίνεται λεφτά για πράγματα που δεν χρειάζεστε. Εκτός και αν οι απαιτήσεις σου αλλάξαν!

θα συμφωνήσω απόλυτα,:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara:
Μου προτείνετε κάτι για αναβάθμιση γιατί σέρνεται?
Τουλαχιστον για αρχη βαλε 1GB ραμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara:
Μου προτείνετε κάτι για αναβάθμιση γιατί σέρνεται?
Συμφέρει να πάρεις έναν καινούριο χώρις όμως καινούρια οθόνη.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara:
Μου προτείνετε κάτι για αναβάθμιση γιατί σέρνεται?


Παρόμοια χρακτηριστικά είχα και εγώ πριν την αναβάθμιση.Εκτος τις κάρτας γραφικών Radeon 9700Pρο αυτήν την κράτησα.Με 300E περίπου μπορείς να κανεις αυτό που έκανα εγώ. 805D διπλoπύρινος τις intel με ashrock mobo (AGP+PCI-X)1 gb ram DDRII 533 και 430 Watt Tagan τροφοδοτικό.Καλή και φτηνή αναβάθμιση ;)

PS:Και φυσικά μην κανεις το λάθος και βάλεις 1gb ram γιατί θα πετάξεις τα λεφτά σου,μια και η απλές SDRAM δεν είναι συμβατές με τους P4 και dual core..


CPU: Dual core 805D Intel
PSU: Tagan 430 Watt.
M/B: Ashrock 775 Dual 800 Pro.with 7.1 channel.
Mem:1 GB DDR II 533
HDD: 6GB quantum fireball IDE,and 300GB WD IDE.
GFX card: Ati radeon 9700Pro.
S/C: Sound blaster Live.
DVD rec: Pioneer 4x,Nec 3550A 8x; with labelflash.
CD rec: Plextor SCSi 8x,Plextor SCsi 4x (candy model)

Τωρα αν ξεχασα και κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
H αλλαγη επεξεργαστή χρειάζεται format;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top