Απολαμβάνετε την παρέα με τον εαυτό σας;

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εγώ συλλογίζομαι πολλές ώρες την ημέρα αλλά και τη νύχτα, κυρίως τη νύχτα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara:
Εγώ συλλογίζομαι πολλές ώρες την ημέρα αλλά και τη νύχτα, κυρίως τη νύχτα.:redface:

Κι εγώ συλλογίζομαι πολύ και μάλιστα περισσότερο τη νύχτα γιατί πιστεύω ότι έχω ηρεμήσει από το τρέξιμο όλης της ημέρας.

Έχω όμως και κάποια μέρη που πάω, όπου μπορώ και συγκεντρώνομαι και τότε πραγματικά απολαμβάνω την παρέα με τον εαυτό μου, γιατί εκεί κάθε φορά γνωρίζω και μια νέα πτυχή του εαυτού μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
το να μένω μόνη μου με τον εαυτό μου και να τα "λέμε" λιγάκι,είναι απ'τις αγαπημένες μου στιγμές της ημέρας,καθώς αυτό είναι κάτι που κάνω καθημερινά και το απολαμβάνω όσο λίγα πράγματα... :) φυσικά,η νύχτα ευνοεί περισσότερο τέτοιου είδους "ανασκοπήσεις" και μπορεί να γίνει η καλύτερη συντροφιά μου σε τέτοιες στιγμές... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εννοειται.. Υπαρχουν στιγμες που απλα "με εκνευριζω", αλλα οπως και να 'χει το να καθομαι μονη και να σκεφτομαι τα δικα μου, εκτος απο καλη παρεα με κανει και πιο φιλικη με εμενα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρκετά. Ειδικά λίγο πριν κοιμηθώ το βράδυ. Αν και παλιότερα, έκανα περισσότερη παρέα στον εαυτό μου... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Καθόλου. Εκτός και όταν έβλεπα Farscape,babylon5 και Stargate αλλά σίγουρα θα ήταν καλύτερο με φίλους ή ... (σιγά μην υπάρχει γυναίκα που να γουστάρει αυτά)!

Τέλος πάντων πρέπει όπωσδήποτε να κάνω κάτι στο οποίο μετράει και ο ύπνος!
Γιαυτό και η σκοπιά ήταν ο χειρότερος εφιάλτης μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βασικα ολ την ημερα αφτο κανω. Ειμαι ατομο που δεν ειμαι ιδιετερα κοινονικο και απολαμβανω απιστευτα την παρεα με τον εαυτο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Βασικα ολ την ημερα αφτο κανω. Ειμαι ατομο που δεν ειμαι ιδιετερα κοινονικο και απολαμβανω απιστευτα την παρεα με τον εαυτο μου
:) Καλό μου παλληκάρι .Επέτρεψε μου κι αν θες πέτα την άποψη μου στα σκουπίδια.Για την ηλικία σου δεν αρμόζει να απομονώνεσαι τόσο-σύμφωνα με ότι λές-το βλέπω υπερβολή.Ξέρεις τι ? αν ξεκινήσεις απο τώρα ,ίσως το συνηθίσεις(είναι εθιστικό) κι όσο μεγαλώνεις ,τότε σε κάποια στιγμή μπορεί να γίνεις πραγματικά αντικοινωνικός.Οσο το "τρέφεις" το "αντικοινωνικό" σου θεριεύει & μπορεί κάποιες φορές να σε ωφελήσει στην αυτογνωσία, μπορεί να το απολαμβάνεις,αλλά σίγουρα "χαλαρώνει"την πραγματική επαφή με τον κόσμο γύρω μας.Μόνο να το εχεις υπ'όψιν,προς αποφυγή.Γειά χαρά.:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Θεόδωρος:
:) Καλό μου παλληκάρι .Επέτρεψε μου κι αν θες πέτα την άποψη μου στα σκουπίδια.Για την ηλικία σου δεν αρμόζει να απομονώνεσαι τόσο-σύμφωνα με ότι λές-το βλέπω υπερβολή.Ξέρεις τι ? αν ξεκινήσεις απο τώρα ,ίσως το συνηθίσεις(είναι εθιστικό) κι όσο μεγαλώνεις ,τότε σε κάποια στιγμή μπορεί να γίνεις πραγματικά αντικοινωνικός.Οσο το "τρέφεις" το "αντικοινωνικό" σου θεριεύει & μπορεί κάποιες φορές να σε ωφελήσει στην αυτογνωσία, μπορεί να το απολαμβάνεις,αλλά σίγουρα "χαλαρώνει"την πραγματική επαφή με τον κόσμο γύρω μας.Μόνο να το εχεις υπ'όψιν,προς αποφυγή.Γειά χαρά.:) :)

Οταν ομως ολοι οσοι ειναι γυρο σου σου φαινονται "καθυστεριμενοι" και δεν βρισκεις και κανενα κοινο μαζι τους τι κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Καθόλου, βγένω έξω με παρέα καθόμαστε 2-3 ώρες και το πολύ να μιλήσω 15-20 λεπτά. Συνέχεια "σκέφτομαι" και μιλάω με τον εαυτό μου (από μέσα μου :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Οταν ομως ολοι οσοι ειναι γυρο σου σου φαινονται "καθυστεριμενοι" και δεν βρισκεις και κανενα κοινο μαζι τους τι κανεις;
:) Ετσι γίνεται.Αυτό ακριβώς συμβαίνει .Αλλά επειδή δεν μπορώ ,δεν θέλω αλλά & δεν πρέπει-μη ρωτας το λόγο-να τα γράφω όλα,είναι για μένα δεδομένο οτι όποιος προχωράει πολύ στο να γνωρίζει τον εαυτό του ,να εξασκεί τη συνειδητότητα του,να "ακονίζει"το μυαλό & τα αισθητήρια του ,να "καλυτερεύει"σαν νοήμων άνθρωπος,(προυποθέτει απομόνωση) καταλήγει συχνά στο συμπέρασμα που γράφεις εδώ.Αν τους ονομάζεις καθυστερημένους -απο χέρι σφάλμα-κάποτε θα φανεί & στον τρόπο που τους αντιμετωπίζεις-αναπόφευκτα- !Τοτε αρχίζει ο φαύλος κύκλος ! Θα σε απορρίπτουν & θα τους απορρίπτεις & θα βουτάς όλο πιο βαθειά στο "δικό" σου κόσμο.Το αποτέλεσμα είναι η αληθινή μοναξιά,κάτι σαν τους ασκητές...! "Βούτα" στον "όχλο" & αντάλλαξε εκει τα αποτελέσματα της "σπουδής" σου & πάρε χαζομάρες ,κουτά,κακά η καλά,οτιδήποτε απ'εκεί,προς επεξεργασία.Είναι ανώτερη σπουδή αυτό απ'την απομόνωση,πίστεψε με ! Σκέψεις είναι & μέχρι εδώ.Αν θέλεις κάτι ακόμη ΡΜ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Οταν ομως ολοι οσοι ειναι γυρο σου σου φαινονται "καθυστεριμενοι" και δεν βρισκεις και κανενα κοινο μαζι τους τι κανεις;
Φίλε βγαίνεις έξω κάνεις χαβαλέ. Μαθαίνεις να κοινωνικοποιήσε με άτομα που δεν γουστάρεις (κάτι χρήσιμο) προσπαθείς να περνάς καλά!.
Θυμάσαι ατάκες και μετά σχολιάζεις,ξεκατινιάζεσε και θάβεις με φίλους και ξεκολιάζε και στα γέλια!
Αυτά στην περίπτωση που δεν σε κρίνουν απλά αλλά αυτό που λέγεται στα αγγλικά pass judgement.
Αλλιώς απλά συμβιβάζεσαι με ότι έχεις και προσπαθείς να την βγάλεις όσο καλύτερα.
Μαθήματα Ζωής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
κι εμένα μου αρέσει να μένω κάποιες στιγμές μόνη μου να σκέφτομαι, βάζω την ζωή μου σε ένα πρόγραμμα έτσι:) ηρεμώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Περισσότερο από κάθε άλλη παρέα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Θα σε απορρίπτουν & θα τους απορρίπτεις & θα βουτάς όλο πιο βαθειά στο "δικό" σου κόσμο. <----:( Και εγώ σαν τον Dark_Kronos. Περνάω αρκετή ώρα με τον εαυτό μου και συχνά βρίσκω δικαιολογίες για να μην βγω έξω με φίλους:redface::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
.....και συχνά βρίσκω δικαιολογίες για να μην βγω έξω με φίλους:redface::(

Μήπως πρέπει να επαναπροσδιορίσεις με τον εαυτό σου τι σημαίνει πραγματικά ΦΙΛΟΣ για σένα και να εξετάσεις ίσως αν έχεις ΦΙΛΟΥΣ που πληρούν τα νέα σου κριτήρια? :/:
Εν ολίγης... μήπως έχεις απλά γνωστούς κι όχι φίλους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ίσως να είναι αυτός ο λόγος. Αλλά και πάλι να βρείς φίλους είναι δύσκολο, τουλάχιστον για εμένα. Προτιμώ τα forums & chats που οι άλλοι δεν σε κατακρίνουν για την παραμικρή διαφορά που έχεις με αυτούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Ίσως να είναι αυτός ο λόγος. Αλλά και πάλι να βρείς φίλους είναι δύσκολο, τουλάχιστον για εμένα. Προτιμώ τα forums & chats που οι άλλοι δεν σε κατακρίνουν για την παραμικρή διαφορά που έχεις με αυτούς...


Κι όμως... όλοι μας είμαστε διαφορετικοί σε κάποιον τομέα....
Ολοι μας, για κάποιους άλλους είμαστε ουφα.... και για κάποιους άλλους ταμάμ....
Μην μπαίνεις στο τρυπάκι αυτό του "είμαι διαφορετικός, άρα δεδομένο ότι με κατακρίνουν".....
ΣΙΓΟΥΡΑ υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που σε αποδέχεται ακριβώς όπως είσαι χωρίς να θέλει να σε αλλάξει ή να σε επικρίνει....
Αν δεν ψάξεις όμως, δεν θα τους βρεις ποτε... δεν θα σου χτυπήσουν αυτοί την πόρτα...
εσύ πρέπει να επιθυμείς να ΧΤΙΣΕΙΣ γερές και αξιόλογες φιλίες με ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ ανθρώπους....
Ίσως όντως δύσκολο, στάνταρ όχι ακατόρθωτο....
Στα 35 μου, έχω δύο όλες κι όλες φίλες.... ;) τις οποίες απέκτησα πριν 5 χρόνια ;)
Ήμουν... είμαι ... και θα είμαι... διαφορετική σε άλλους τομείς :)
Ετσι κι εσύ.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Προτιμώ τα forums & chats που οι άλλοι δεν σε κατακρίνουν για την παραμικρή διαφορά που έχεις με αυτούς...
Αυτό βλέπεις εσύ και στο λέω αυτό από εμπειρία στο χώρο! Την πραγματικότητα δεν την ξέρεις μέχρι να μελετήσεις τους συνομιλητές σου με προσωπική επαφή! Η αλήθεια είναι ότι σε πιο ελεύθερα φόρουμ όσον αφορά την πρέπουσα συμπεριφορά αν δεις τι γίνεται ή τι έχει γίνει!! Απλά οι κανονισμοί δεν επιτρέπουν σε φόρουμ σαν αυτό την
ανάλλωση σε τέτοιους τύπους διαξιφισμούς συνήθως! Και αυτό είναι για την φανερή κατάκριση!

Τώρα σχετικά με αυτό που έτσι και αλλιώς δεν θα σου δείξουν φανερά!!! Άστα φίλε για την πραγματική ζωή! Αντιθέτως online ο άλλος πιθανά θα σταματήσει να ασχολείται μαζί σου πριν ακόμα πάρεις πρέφα τις σποντούλες!

Σε κάθε περίπτωση η κοινωνικοποίηση ενός νέου δεν μπορεί να αποκαθίσταται από το internet. Όλες οι μελέτες (ποια υπάρχουν και πειραματικά δεδομένα) συνηγορούν! Η κοινωνικοποιήση μέσω ιντερνετ αν επιλέγεται πρέπει να συμπληρώνει την πραγματική!

Φίλους είναι δύσκολο να βρεις και είναι και θέμα τύχης αλλά και τι ακριβώς θεωρείς φίλο! Μην ξεγελιέστε όμως από την ασφάλεια του απρόσωπου online! Αν δεν σε στεναχωρήσουν δεν στεναχωρήσεις δεν θα αποκτήσεις ποτέ τις απαραίτητες εμπειρίες για να συνυπάρχεις ομαλά μέσα στην κοινωνιά! Προσωπικά προτιμώ την προσωπική επαφή (δεν έχω ακόμα αλλά μετά διακοπές πρέπει να λυθεί το πρόβλημα) με όλα τα άτομα του φόρουμ έστω και αν αυτή έχει τους διαξιφισμούς που είχα σε ένα άλλο thread! Δύσκολα κρύβεται κανείς στην πραγματική επαφή αρά ξέρεις καλύτερα με τι έχεις να κάνεις καλό ή κακό! Και όποιες παρεξηγήσεις, αν η επαφή αξίζει συνήθως λύνονται και αν όχι TOUGH LUCK! Διαφωνίες έχουμε με όλους,αλλά δεν πρέπει είναι εμπόδιο πάντα στην συνύπαρξημε αυτούς μέχρι και την φιλία μεταξύ μας. Φυσικά και με βάση αυτά που διαβάζουμε ξεχωρίζουμε κάποιους πιθανούς φίλους και εχθρούς αλλά η πραγματική επαφή θα λύσει όποιες αμφιβολίες και που ξέρεις ίσως να φέρει και τα πάνω κάτω. Και η απρόσωπη επαφή δημιουργεί πολλές φορές προσδοκίες που δεν εκπληρώνονται γιατί απλά ήταν δημιουργήματα της φαντασίας μας!

ΚΟΥΕ και τουχρόνου μπορεί να έχεις μία καμία τρείς ή άλλες φίλες! (Συμπληρώνοντας δλδ σε αυτό που λες) Η δυναμική των προσωπικών σχέσεων για μένα δεν αποκαθίσταται με την απρόσωπη επαφή ενός Nickname. Και έχω το πιο απρόσωπο επίτηδες αρχικά για πλάκα μετά επίτηδες!Η προσαρμογή και αντιμετώπιση αυτής της δυναμικής είναι και μια προσωπική μας δυναμική που δεν πρέπει να αμελούμε αν μπορούμε! Τώρα αν είμαστε μόνοι στην κορυφή του βουνού τότε από το τίποτα καλύτερα το internet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Αυτό βλέπεις εσύ και στο λέω αυτό από εμπειρία στο χώρο! Την πραγματικότητα δεν την ξέρεις μέχρι να μελετήσεις τους συνομιλητές σου με προσωπική επαφή! Η αλήθεια είναι ότι σε πιο ελεύθερα φόρουμ όσον αφορά την πρέπουσα συμπεριφορά αν δεις τι γίνεται ή τι έχει γίνει!! Απλά οι κανονισμοί δεν επιτρέπουν σε φόρουμ σαν αυτό την
ανάλλωση σε τέτοιους τύπους διαξιφισμούς συνήθως! Και αυτό είναι για την φανερή κατάκριση!

Τώρα σχετικά με αυτό που έτσι και αλλιώς δεν θα σου δείξουν φανερά!!! Άστα φίλε για την πραγματική ζωή! Αντιθέτως online ο άλλος πιθανά θα σταματήσει να ασχολείται μαζί σου πριν ακόμα πάρεις πρέφα τις σποντούλες!

Σε κάθε περίπτωση η κοινωνικοποίηση ενός νέου δεν μπορεί να αποκαθίσταται από το internet. Όλες οι μελέτες (ποια υπάρχουν και πειραματικά δεδομένα) συνηγορούν! Η κοινωνικοποιήση μέσω ιντερνετ αν επιλέγεται πρέπει να συμπληρώνει την πραγματική!

Φίλους είναι δύσκολο να βρεις και είναι και θέμα τύχης αλλά και τι ακριβώς θεωρείς φίλο! Μην ξεγελιέστε όμως από την ασφάλεια του απρόσωπου online! Αν δεν σε στεναχωρήσουν δεν στεναχωρήσεις δεν θα αποκτήσεις ποτέ τις απαραίτητες εμπειρίες για να συνυπάρχεις ομαλά μέσα στην κοινωνιά! Προσωπικά προτιμώ την προσωπική επαφή (δεν έχω ακόμα αλλά μετά διακοπές πρέπει να λυθεί το πρόβλημα) με όλα τα άτομα του φόρουμ έστω και αν αυτή έχει τους διαξιφισμούς που είχα σε ένα άλλο thread! Δύσκολα κρύβεται κανείς στην πραγματική επαφή αρά ξέρεις καλύτερα με τι έχεις να κάνεις καλό ή κακό! Και όποιες παρεξηγήσεις, αν η επαφή αξίζει συνήθως λύνονται και αν όχι TOUGH LUCK! Διαφωνίες έχουμε με όλους,αλλά δεν πρέπει είναι εμπόδιο πάντα στην συνύπαρξημε αυτούς μέχρι και την φιλία μεταξύ μας. Φυσικά και με βάση αυτά που διαβάζουμε ξεχωρίζουμε κάποιους πιθανούς φίλους και εχθρούς αλλά η πραγματική επαφή θα λύσει όποιες αμφιβολίες και που ξέρεις ίσως να φέρει και τα πάνω κάτω. Και η απρόσωπη επαφή δημιουργεί πολλές φορές προσδοκίες που δεν εκπληρώνονται γιατί απλά ήταν δημιουργήματα της φαντασίας μας!

ΚΟΥΕ και τουχρόνου μπορεί να έχεις μία καμία τρείς ή άλλες φίλες! (Συμπληρώνοντας δλδ σε αυτό που λες) Η δυναμική των προσωπικών σχέσεων για μένα δεν αποκαθίσταται με την απρόσωπη επαφή ενός Nickname. Και έχω το πιο απρόσωπο επίτηδες αρχικά για πλάκα μετά επίτηδες!Η προσαρμογή και αντιμετώπιση αυτής της δυναμικής είναι και μια προσωπική μας δυναμική που δεν πρέπει να αμελούμε αν μπορούμε! Τώρα αν είμαστε μόνοι στην κορυφή του βουνού τότε από το τίποτα καλύτερα το internet

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου....
Ναι πρέπει το διαδικτυακό να συμπληρώνει την πραγματική επαφή και όχι αντίστροφα!
έχω κάποιες ενστάσεις αλλά δεν είναι της παρούσης... θα τα πούμε αναλυτικότερα όταν δωθεί η ευκαιρία από κοντά ;)


όσο για την τελευταία σου παράγραφο.. μα ναι.. φυσικά!
Μπορεί του χρόνου να μην έχω καμία... πέρισυ είχα 3 φίλες.... φέτος έχω 2... του χρόνου ποιός ξέρει! Μπορεί 5... μπορεί και καμία!
Έγραψα ότι έχω δύο φίλες γιατί έφτασα στα 35 μου για να πω έχω δύο φίλες.. εκ των οποίων η μία είναι η ΑΔΕΡΦΗ μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top