Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Και σημαντικο οταν κανουμε καμψεις η μεση μας να μην ειναι σαν την γεφυρα του Καλατραβα!;)
Οπως ακομα στους κοιλιακους να μην σπρωχνουμε το σωμα μας με τα χερια!Γι αυτο τα εχουμε πισω απο το κεφαλι,αλλα κι εκει δεν σπρωχνουμε τον σβερκο!
Τα χερια να ειναι "ανοιχτα" οταν ανεβαινουμε (καταλαβενετε.Δεμενα πισω απο το κεφαλι, και οι αγκωνες οσο πιο εξω γινεται.Σαν μια πεταλουδα με ανοιχτα τα φτερα.)
Και τελος το κεφαλι μας να κοιταει ευθεια και προς -σχετικα- τα επανω.
Και να μην ξεχναμε τους ραχιαιους μετα τους κοιλιακους!

κατι αλλο, τα ποδια στους κοιλιακους πρεπει να ειναι τεντομενα?και μεχρι που φτανουμε τον κορμο(δηλ. μεχρι να κανει ορθη γωνια ή ισα ισα να σηκωθει η μεση)?
Τελος, πως γινονται οι ραχιαιοι
???????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsus:
κατι αλλο, τα ποδια στους κοιλιακους πρεπει να ειναι τεντομενα?και μεχρι που φτανουμε τον κορμο(δηλ. μεχρι να κανει ορθη γωνια ή ισα ισα να σηκωθει η μεση)?
Τελος, πως γινονται οι ραχιαιοι
???????????

Τα ποδια στους κοιλιακους ειναι λυγισμενα, αν δυσκολευεσαι στην αρχη βαλε τις πατουσες σου κατω απο εναν καναπε η πες σε καποιον να σου τις κραταει στο πατωμα για να μην σηκωνονται! Εμενα η γυμναστρια μου μου ειχε πει να σηκωνομαι μονο λιγο, οτι απο τισ 40 μοιρες μεχρι τις 90 ειναι χασιμο χρονου και ενεργειας.. το σημαντικο ειναι να σηκωθεις μεχρι εκεινο το σημειο (40 μοιρες ας πουμε).
Τωρα για τους ραχιαιους, ξαπλωνεις μπρουμυτα, τα χερια τεντωμενα μπροστα και σηκωνεις το σωμα σου (κεφαλι ωμους στηθος) λιιιιγο απο το πατωμα. Προσοχη μην πονεσεις τη μεση σου. Επισης. μια παραλαγη ειναι να σηκωνεις αριστερο ποδι δεξι χερι και το αντιθετο! Αποτι ξερω, παντα πρεπει να κανουμε ραχιαιους μετα τους κοιλιακους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
λυγισμενα ειναι ευκολο κ δεν χρειαζεται καποιος να τα κραταει...μηπως ενοεις τεντομενα?????
κ δεν καταλαβα ακριβως πως γινονται οι ραχαιοι...να υποθεσω τον ιδιο αριθμο με τους κοιλιακους κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Οχι οχι λυγισμενα εννοω! Εντσαξει, ευκολο ειναι αλλα αμα ειναι και κανενας πολυ αρχαριος δυσκολευει λιγο! Ειδικα αν σηκωνεσαι μεχρι πανω!

Οσο για τους ραχιαιους, πεσε μπρουμυτα, απλωσε τα χερια μπροστα (φαντασου αν ησουν καθετος σαν να κρεμεσαι) και μετα ειτε σηκωσε το πανω μερος του κορμου ειτε αντιθετο χερι-ποδι. Δεν νομιζω οτι θες πανω απο 30 επαναληψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Οσο για τους ραχιαιους, πεσε μπρουμυτα, απλωσε τα χερια μπροστα (φαντασου αν ησουν καθετος σαν να κρεμεσαι) και μετα ειτε σηκωσε το πανω μερος του κορμου ειτε αντιθετο χερι-ποδι. Δεν νομιζω οτι θες πανω απο 30 επαναληψεις...

εγώ στην τρίτη έχω πάρει τη μέση μου στα χέρια κ πάω σπίτι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω αρχίσει συστηματικά τις τελευταίες 2 βδομάδες τρέξιμο. Θέλει καλές διατάσεις και προσοχή στην υπερβολή. Μην γίνει και καμιά ζημιά.
Τον χειμώνα σκέφτομαι να ξεκινήσω ποδηλασία ή τέννις.
Επίσης πολύ καλό για όποιον θέλει να αθληθεί είναι το κολύμπι. Θέλω να βρω λίγο χρόνο να στριμώξω και αυτό κάπου τον χειμώνα. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
^στριμωξε καπου και Ξιφασκια :P

οκ περα απο τη πλακα ειναι ενα πολυ καλο αθλημα για οσυς θελουν να γυμνασουν τα ποδια κυριως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Το βασικότερο όλων ειδικά για το Bill_Slayer.
ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ! έκανα και εγώ κάτι τέτοια πουσαπς και μόνοζυγο και απέκτησα μια τενοντίτιδα στο αγκώνα που δεν λέει να φύγει!και σιγά μην φύγει !
Επίσης όταν ήμουν γυμνάσιο λόγω πάλι ίδιας βλακείας έπαθα ερεθισμό επιγονατίδας και με τρέχει από τότε εκείνο το γόνατο (συνέβησαν και άλλα)

Σχετικά με την διατροφή περά από το τι τρως έχει σημασία πότε το τρώς και πως! Ο στρατός αποδυκνύει ότι αν τρως την ίδια ώρα κάθε μέρα βοηθάει πολύ! ΕΠίσης πρέπει να μην χλαπακιάζεις κάτι που κάνω εγώ! Γενικά η αερόβια άσκηση είναι η καλύτερη για την υγεία αλλά εγώ βαριέμαι γιατί συνήθως είναι μοναχική! Προτιμώ το μπάσκετ όμως που είναι κυρίως αναερόβιο για την θέση που παίζω! (ψήνεται κανένας για κανα παιχνίδι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα - αν ναι, συγγνώμη, έκανα τη σχετική έρευνα αλλά δεν βρήκα κάτι, γι' αυτό και άνοιξα αυτό :redface:- αλλά σίγουρα ένα θέμα με απλές ασκησούλες που μπορούμε να κάνουμε σπίτι για να πέσουν τα παχάκια και να εξαφανιστούν τα σωσίβια, αλλά και για να αισθανόμαστε καλά εμείς, πρέπει να συνοδεύει το "Εδώ κάνουμε δίαιτα"! :D

Ξέρετε εσείς καμία αποτελεσματική άσκηση που μπορεί ο καθένας να κάνει στο σπίτι ώστε να σφίξει και να τονώσει κάποιο σημείο του σώματός του; Ειδικότερα, έχετε κάνει εσείς κάποιες ασκήσεις που βοήθησαν να γυμνάσετε την κοιλιά και τα πόδια (σε αυτά τα σημεία έχουν πρόβλημα οι περισσότεροι); :) Μοιραστείτε το μαζί μας!

-αναφέρομαι σε ασκήσεις που μπορούμε να κάνουμε εύκολα χρησιμοποιώντας πράγματα που έχουμε στο σπίτι, όπως μπουκάλια νερού για βαράκια κλπ. :)-

Γενικά κάνετε μόνοι σας γυμναστική;


--Σημείωση: Το ποστ προήλθε από το θέμα "Εδώ κάνουμε γυμναστική"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
για να πέσουν τα παχάκια και να εξαφανιστούν τα σωσίβια, αλλά και για να αισθανόμαστε καλά εμείς, πρέπει να συνοδεύει το "Εδώ κάνουμε δίαιτα"! :D

Για να πεσουν τα παχακια ειναι ευκολοτερο να προσεξεις λιγο τη διατροφη σου. Αν κανεις "απλες ασκησουλες" αλλα συνεχισεις να τρως οπως και τωρα, δεν γινεται τιποτις.


--Σημείωση: Το ποστ προήλθε από το θέμα "Εδώ κάνουμε γυμναστική"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γι' αυτό είπα σε συνδυασμό με το "Εδώ κάνουμε δίαιτα" :D


--Σημείωση: Το ποστ προήλθε από το θέμα "Εδώ κάνουμε γυμναστική"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tha+nos

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα - αν ναι, συγγνώμη, έκανα τη σχετική έρευνα αλλά δεν βρήκα κάτι, γι' αυτό και άνοιξα αυτό :redface:- αλλά σίγουρα ένα θέμα με απλές ασκησούλες που μπορούμε να κάνουμε σπίτι για να πέσουν τα παχάκια και να εξαφανιστούν τα σωσίβια, αλλά και για να αισθανόμαστε καλά εμείς, πρέπει να συνοδεύει το "Εδώ κάνουμε δίαιτα"! :D

Ξέρετε εσείς καμία αποτελεσματική άσκηση που μπορεί ο καθένας να κάνει στο σπίτι ώστε να σφίξει και να τονώσει κάποιο σημείο του σώματός του; Ειδικότερα, έχετε κάνει εσείς κάποιες ασκήσεις που βοήθησαν να γυμνάσετε την κοιλιά και τα πόδια (σε αυτά τα σημεία έχουν πρόβλημα οι περισσότεροι); :) Μοιραστείτε το μαζί μας!

-αναφέρομαι σε ασκήσεις που μπορούμε να κάνουμε εύκολα χρησιμοποιώντας πράγματα που έχουμε στο σπίτι, όπως μπουκάλια νερού για βαράκια κλπ. :)-

Γενικά κάνετε μόνοι σας γυμναστική;


--Σημείωση: Το ποστ προήλθε από το θέμα "Εδώ κάνουμε γυμναστική"--

Ασκήσεις που μπορείς να κάνεις για σύσφιξη της κοιλιάς είναι φυσικά οι κοιλιακοί.υπάρχουν πολλές παραλλαγές ασκήσεων που γυμνάζουν τους κοιλιακούς μυς απο διαφορετικές γωνίες βοηθώντας έτσι να τονιστούν ακόμη περισσότερο οι κοιλιακοί.(για να φτάσει κάποιος όμως σ'αυτό το σημείο,δηλαδή να φαίνονται οι κοιλιακοί του έστω αχνά,πρέπει να ακολουθεί μια αρκετά ισορροπημένη διατροφή=>χαμηλό σωματικό λίπος).Ενδεικτικές ασκήσεις: ροκανίσματα με λυγισμένα πόδια/σηκωμένα παράλληλα προς το πάτωμα,πλάγια ροκανίσματα,γέφυρα/πλάγια γέφυρα,άρσεις ποδιών.όσο για τα πόδια, ασκήσεις που μπορεί να κάνει κάποιος (με μπουκάλια νερό ή βαράκια) είναι: προβολές με αλτήρες(ή μπουκάλια), βαθιά καθίσματα, άρσεις θανάτου με ίσια πόδια,άρσεις κνημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Να ρωτήσω...

Μιας που δε μπορώ να ξυπνάω πρωινές ώρες για γυμναστήριο, αποφάσισα να πηγαίνω βράδυ (μεσημέρι- απόγευμα δεν πηγαίνω γιατί έχει πολύ κόσμο).
Πηγαίνω 9:30 με 10:30 - 11:00 το βράδυ

Εγώ καθημερινά έχω συνηθίσει να τρώω το βραδινό μου στις 9 και άρα μέχρι τις 9:30 πεινάω ήδη πολύ. :/:
Ο κυριότερος λόγος που πηγαίνω στο γυμναστήριο είναι το χάσιμο κιλών.

Ερώτηση 1: Να τρώω πρώτα βραδινό και να πηγαίνω γυμναστήριο ή να τρώω μετά το γυμναστήριο;
Το ωράριό μου είναι: Ξυπνάω 12 το μεσημέρι - Κοιμάμαι 4 ξημερώματα
(δλδ είτε φάω πριν είτε μετά το γυμναστήριο, περνάνε κάποιες ώρες μέχρι να κοιμηθώ)

Ερώτηση 2: Το Lucozade πέρα από ενέργεια, σε γεμίζει και με θερμίδες; :redface:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Βραδινό να τρώς πάντα. Φρόντισε όμως να υπάρχει ένα χρονικό διάστημα 1μιση με 2 ώρες πριν πας γυμναστήριο όταν έχεις φάει (δεν κάνει να πηγαίνεις με άδειο στομάχι).

Αυτό που προτείνω εγώ είναι να τρώς ΚΑΙ πριν το γυμναστήριο ΚΑΙ μετά από αυτό. Απλά τα δυό αυτά γεύματα να είναι πιο "ελαφριά". Το διάστημα 9 με 4 είναι πολύ μεγάλο για να μείνεις χωρίς καθόλου φαγητό. Προσπάθησε να τρώς κάθε 3 με 5 ώρες έτσι ώστε να λειτουργεί συνέχεια ο μεταβολισμός σου.

Τώρα για το Lucozade, φυσικά και έχει θερμίδες και αρκετούτσικες απ' όσο θυμάμαι. Δεν νομίζω ότι η άσκηση που θέλεις να κάνεις για χάσιμο κιλών (κυρίως αεροβική αλλά ΚΑΙ βάρη γιατί αλλιώς θα χάσεις μυς) είναι τόοοοοοσο βαρία ώστε να ..."δικαιολογεί" την χρήση του. (καλά όχι ότι έχει και καμμία διαφορά - απ' οτι έχω παρατηρήσει δηλαδή). Προσωπικά πάντως θα σου πρότεινα να προτιμήσεις το νερό. (που δεν έχει και καθόλου θερμίδες:P)

Αυτά απο εμένα...

PS. πόσα κιλά θέλεις να χάσεις?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Βραδινό να τρώς πάντα. Φρόντισε όμως να υπάρχει ένα χρονικό διάστημα 1μιση με 2 ώρες πριν πας γυμναστήριο όταν έχεις φάει (δεν κάνει να πηγαίνεις με άδειο στομάχι).

Αυτό που προτείνω εγώ είναι να τρώς ΚΑΙ πριν το γυμναστήριο ΚΑΙ μετά από αυτό. Απλά τα δυό αυτά γεύματα να είναι πιο "ελαφριά". Το διάστημα 9 με 4 είναι πολύ μεγάλο για να μείνεις χωρίς καθόλου φαγητό. Προσπάθησε να τρώς κάθε 3 με 5 ώρες έτσι ώστε να λειτουργεί συνέχεια ο μεταβολισμός σου.

Τώρα για το Lucozade, φυσικά και έχει θερμίδες και αρκετούτσικες απ' όσο θυμάμαι. Δεν νομίζω ότι η άσκηση που θέλεις να κάνεις για χάσιμο κιλών (κυρίως αεροβική αλλά ΚΑΙ βάρη γιατί αλλιώς θα χάσεις μυς) είναι τόοοοοοσο βαρία ώστε να ..."δικαιολογεί" την χρήση του. (καλά όχι ότι έχει και καμμία διαφορά - απ' οτι έχω παρατηρήσει δηλαδή). Προσωπικά πάντως θα σου πρότεινα να προτιμήσεις το νερό. (που δεν έχει και καθόλου θερμίδες:P)

Αυτά απο εμένα...

PS. πόσα κιλά θέλεις να χάσεις?;)
Αυτό με το πριν και το μετά πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση. :)

6-7 κιλά :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Κανονικα, το ιδανικο αν θες να χασεις βαρος - λιπος, ειναι να τρως 5-6 γευματα την μερα (ελαφρια εννοειται).

Επισης, οταν γυμναζεσαι απλα πινε οσο νερο χρειαζεται ο οργανισμος σου. Και σε βοηθαει να χασεις βαρος - λιπος, και δεν σε παχαινει;Ποιο το νοημα να πινεις Lucozade;

EDIT: Α και να τρως γυρω στη μια ωρα πριν πας γυμναστηριο (ή και λιγο παραπανω αν νιωθεις βαρυς.) Αλλιως καις μυες, και οχι λιπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Κανονικα, το ιδανικο αν θες να χασεις βαρος - λιπος, ειναι να τρως 5-6 γευματα την μερα (ελαφρια εννοειται).

Επισης, οταν γυμναζεσαι απλα πινε οσο νερο χρειαζεται ο οργανισμος σου. Και σε βοηθαει να χασεις βαρος - λιπος, και δεν σε παχαινει;Ποιο το νοημα να πινεις Lucozade;

EDIT: Α και να τρως γυρω στη μια ωρα πριν πας γυμναστηριο (ή και λιγο παραπανω αν νιωθεις βαρυς.) Αλλιως καις μυες, και οχι λιπος.
Για το Lucozade ρώτησα μιας που είχα ένα μπουκάλι στο ψυγείο σήμερα και αναρωτιόμουν.

ok, αυτό θα κάνω! :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
EDIT: Α και να τρως γυρω στη μια ωρα πριν πας γυμναστηριο (ή και λιγο παραπανω αν νιωθεις βαρυς.) Αλλιως καις μυες, και οχι λιπος.
Aυτο 1η φορα το ακουω. Και δε μου ακουγεται και εγκυρο.Εχεις ακουσει το λογο μηπως ;


Δελτιο τυπου : εχασα 6 κιλα σε 1μιση μηνα, χωρις γυμναστικη (αλλά οκ με κουραση στη δουλεια). Αμα μπορω εγω ο λιχουδης και υπο τις συνθηκες που το εκανα, μπορειτε ολοι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μερικές πληροφορίες για όσους ενδιαφερονται να ξερουν περι λιπους, μυων και γυμναστικής :

1. Το λιπος των θηλαστικών έχει πυκνότητα 0.919 kg/lt .
2. Ο μυικός ιστός τους, έχει πυκνότητα 1.06 kg/lt.
3. Αυτό σημαίνει πως ο μυικός ιστός είναι περίπου 15% βαρύτερος , με σταθερό όγκο. Δλδ 1 λιτρο μυικου ιστου θα ζυγίζει 1060 γραμμάρια, ενω ενα λιτρο λιπους 919 γραμμάρια.
4. Μια μεση περιεκτικότητα σε μυς για ενηλικη γυναικα ειναι 35%. Η αντιστοιχη περιεκτικοτητα λιπους ειναι 20%.
5. Ετσι αν παρουμε μια γυναικα "Α" 55 κιλων, θα φέρει 11 κιλά λίπωδη ιστου και 19.2 κιλά μυικου ιστου.
6. Για να φτάσει αυτη η γυναικα μεσω αθλησης, να δειχνει πιο λεπτη (λιγοτερο λιπος), αλλά να έχει το ιδιο βάρος, θα πρεπει να αυξάνει τη μυική μαζα της αναλογα με το λιπος που χανει. Για καθε κιλο λιπους που χανει, θα πρεπει να "βαζει" κάτι λιγοτερο απο 1 κιλο μυων.
7. Μεταξυ 2 γυναικων ιδιου περιπου βαρους και σωματικης διαπλασης, εκεινη που γυμναζεται θα φαινεται πιο λεπτη, κυριως επειδη εχει λιγοτερο λιπος , το οποιο καταλαμβανει μεγαλυτερο ογκο, παρά επειδη έχει μεγαλυτερους μυς.
8. Για να αυξησουμε μυικη μαζα (μαζι με γυμναστικη παντα), πρεπει να καταναλωνουμε περιπου 1.5 γραμμαρια καθαρής πρωτείνης ανα κιλο βάρους μας την ημερα. Η γυναικα των 55 κιλων δλδ, να καταναλωνει καθημερινα 77.5 γραμμαρια πρωτεινης. Αν δεν λαμβάνει διαιτιτικά βοηθηματα διατροφής (πρωτεινη σε σκονη κλπ), πρεπει να εχει αρκετα πλουσιο διαιτολογιο σε κρεας,ψαρι,αυγα,τυρια κλπ. Σκεφτειτε πως 1 μεση μπριζολα θα σας δωσει περιπου 30 γραμμαρια πρωτεινης μονο.
9. Επομενως καποιος που ειναι πιο γυμνασμενος απο εμας, εχει ιδιο βαρος και φαινεται λεπτοτερος, οφειλεται κυριως στο οτι έχει χασει λιπος (και αρα φαινεται γραμμωμενος, και λιγοτερο "στρογγυλοπος"), και εχει σφιξει, και λιγότερο στο οτι εχει αυξησει τους μυς του. (κατι που θα φαινόταν πολύ, ειδικά σε λεπτες γυναικες). Αν τωρα δεν ειχε απο πριν λιπος, και εκανε μεγαλης εντασης γυμναστικη καταναλωνοντας τις προαναφερθεισες ποσοτητες πρωτεινης, τοτε σαφως, αυξησε κυριως τη μυικη μαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
η γυναστικη με γλιτωσε, οταν ΕΒΑΛΑ καμια 15αρια κιλα μυς σταματησα να αγχωνομαι για το ποσο πρεπει να τρωω ακομα και στα χειροτερα μου μπορω να τρωω επαρκως αρκετα ωστε να μην εχω το φαγητο συνεχεια στο μυαλο μου

Πχ περασες μια κουραστικη μερα και θελεις να γυρισεις σπιτι να φας λιγακι και να δεις τηλεοραση να χαλαρωσεις. Εκει ειναι το επικυνδηνο, προσωπικα το περναω καθε χειμωνα και τα καλοκαιρια επανερχομαι.

again γυμναστικη, βαρη πολλα πολλα βαρη...θα σε λυτρωσουν δεν κανω πλακα

Αχ κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. τι θα κάνω εχω απογοητευτεί και πιστεύω ότι δεν θα καταφέρω να το μαζέψω. δεν μπορω ούτε γυμναστήριο να πάω ούτε για τζόκιν έξω και εχω αρχήσει να κάνω κοιλιά. Δεν θέλω γραμμώσεις ούτε Σώμα τέλειο. Απλά δεν θέλω να κάνω κοιλιά και να παχύνω γενικά.

Καμιά λύση? :(

Σημείωση συντονιστή: το παρόν προήθλε από το θέμα Πώς έχασα 40+ κιλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top