Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
To να μιλάς πολιτισμένα χωρίς να τους παραβεις αποκλείεται ε? :confused:
Δεν νομίζω να έχουν και κάτι παράλογο οι κανόνες για να είναι τόσο δύσκολο να τους τηρήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ελπίζω να μου επιτραπεί μια μικρή off topic παρέμβαση καθώς επίσης και να καταλάβετε τις προθέσεις μου :redface:


Το θέμα μας λέγετε : Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία και όχι... ψήστε με τα επιχειρήματα σας όσους διαφωνούν μαζί σας για την άποψη σας περί ομοφυλοφιλίας ;)


γκουχ γκουχ
οι κανόνες μας λένε ότι όλοι μπορούν να έχουν μια άποψη και να τη διατυπώνουν :whistle:


γκουχ γκουχ:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
ελπίζω να μου επιτραπεί μια μικρή off topic παρέμβαση καθώς επίσης και να καταλάβετε τις προθέσεις μου :redface:


Το θέμα μας λέγετε : Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία και όχι... ψήστε με τα επιχειρήματα σας όσους διαφωνούν μαζί σας για την άποψη σας περί ομοφυλοφιλίας ;)


γκουχ γκουχ
οι κανόνες μας λένε ότι όλοι μπορούν να έχουν μια άποψη και να τη διατυπώνουν :whistle:


γκουχ γκουχ:whistle:
Ναι αλλά δεν απαγορεύουν οι κανόνες να διαφωνούμε, αρκεί να θέτουμε πολιτισμένα τη διαφωνία μας :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Up :D
Μιας και έχει περάσει αρκετός καιρός, επαναφέρω το topic για να διατυπώσω κάποια πράγματα που έχω σκεφτεί επι του θέματος όπου περιλαμβάνεται και το πρόβλημα των ετεροφυλόφιλων που δεν τους αποδέχονται, που ουσιαστικά αυτοί οι ίδιοι είναι υπεύθυνοι για αυτό τους το πρόβλημα.
Αφορά τις προκλητικές και γενικά τις κακιές - προβληματικές συμπεριφορές που έχουν αρκετοί ομοφυλόφιλοι.
Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, για να γίνω όσο το δυνατόν κατανοητός.
Όταν ένα παιδί γεννιέται, λαμβάνει από τον περίγυρώ του κάποια -αναγκαστικά- πρότυπα, όπως:
1. το με ποιό φύλο πρέπει να κάνει ερωτική σχέση,
2. τον τρόπο που θα συμπεριφέρεται [ένα αγόρι που θα κάνει παρέα με άλλα αγόρια θα συμπεριφέρεται διαφορετικά από ένα κορίτσι που κάνει παρέα με άλλα κορίτσια - βλέπει τους γονείς του κτλ]
3. μαθαίνει για το σεξ είτε μέσω της τηλεόρασης [δεν αναφέρομαι σε πολύ σκληρό πορνό αλλά τις κλασσικές τσοντο-ταινίες της TV] είτε από συμβουλές των γονιών του, βιβλία, μαθήματα σεξουαλικότητας στα σχολεία και και και.
Και πολλά άλλα που αφορούν τη διαφορά του με το άλλο φύλο σε σχέση με τον έρωτα.

Ας έλθουμε τώρα στη θέση ενώς gay. Γεννιέται και σιγά σιγά αρχίζει να έχει και επαφή με το περιβάλλον και να κατανοεί τα μηνύματα. Έστω και από μικρή ηλικία είναι άσχετος από σεξ αλλά έχει κάποιες ορμές [σεξουαλικές] οι οποίες όπως και να 'χει θα ξέρει τον προσανατολισμό του φύλου που τον ελκύει [άντρας ή γυναίκα].
1. Η μαμά και ο μπαμπάς του λένε ότι πρέπει να κάνει σχέση με κοριτσάκια/ αγοράκια [ανάλογα το φύλο του παιδιού τους, στοχεύοντας το αντίθετο φύλο]. Αυτουνού/ης όμως του/της αρέσουν τα αγοράκια/κοριτσάκια..

2. Του κοριτσιού του αρέσουν τα κοριτσάκια όμως βλέπει πως τα κοριτσάκια αρέσουν και στα αγοράκια.
Μπορεί να φανεί χαζό αυτό που θα πω, αλλά ένα παιδικό μυαλό που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του και τον τρόπο που λειτουργεί ο κόσμος γύρω του μπορεί να βγάζει και τα πιό χαζά -για τους πιο μεγαλύτερους και συνηδητοποιημένους- συμπεράσματα: Μήπως τελικά είμαι αγόρι; ή Μήπως τελικά είμαι κορίτσι;
Φυσικά όλα αυτά στριφογυρνάνε στο μυαλό του παιδιού ενώ δεν υπάρχει τίποτα που να δίνει φως στα ερωτήματά του. ''Το να είναι κοριτσάκι και να του αρέσουν τα κοριτσάκια είναι εντελώς κουλό'' :confused:.
Ίσως έτσι τελικά να καθορίζεται και η ''παράξενη'' συμπεριφορά μιας λεσβίας όπου θα φαίρεται σαν αγόρι και ενώς gay θυληπρεπή. Μπορεί αργότερα να συνηδητοποιήσουν πως δεν ισχύει αυτό που πίστευαν μικροί, όμως ο τρόπος συμπεριφοράς έχει καθοριστέι βαθιά μέσα τους.

3. Στη τηλεόραση βλέπει έναν άντρα να ερωτοτροπεί με μια γυναίκα όμως γουστάρει να το βλέπει γιατί του αρέσει ο άντρας [αν είναι αγόρι] ή η γυναίκα [αν είναι κορίτσι]. Τα δυο φύλα όμως έχουν διαφορετικά όργανα. Άρα το μόνο που μπορεί να λειτουργήσει είναι η φαντασία και μόνο [του πως θα τη βρει μια γυναίκα με γυναίκα και ένας άντρας με άντρα].

Όταν όμως ανακαλύπτει πως αυτό που ''είναι'' είναι κατακριτέο δια ροπάλου από τη κοινωνία, [από μικρή και εφηβική ηλικία] και σε συνδιασμό με την έλλειψη πληροφόρησης, εμένα προσωπικά μου φαίνεται παρα πολύ δύσκολο να μεγαλώσει ομαλά ένα παιδί. Κάποια στιγμή θα ξεφύγει από τα όρια του και θα πει ΤΕΛΟΣ και θα αρχίσει να αισθάνεται ελεύθερο με τη πρόκληση.

ΑΝ όμως δεν ήταν κατακριτέο, το παιδί θα μπορούσε πιο εύκολα να αποκαλύψει στους γονείς του πως ελκύεται από άτομα του ιδίου φύλου και εκείνοι [αφού το λάβουν ως κάτι δυνατό [=χ αδύνατο] και φυσιολογικό* ] θα καταλάβουν πως πρέπει να ενημερώσουν το παιδί τους τόσο σε σεξουαλικά ζητήματα [ας αγοράσουν βιβλίο :P ] και θα του δίνουνε τις απαντήσεις που ψάχνει στα ερωτήματα ''γιατί αυτοί έτσι και εγώ αλλιώς;''. Η μη αρνητική αντίδραση των γονιών και γενικά της κοινωνία ς απέναντι στο παιδί σίγουρα θα αποτελούσε το Α και το Ω ώστε στην ομαλή ανάπτυξη στο τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς.



* Για να μην πέσουν ορισμένα κοράκια να με φάνε ''αλοίμονο αν το αποδεχτούμε ως φυσιολογικό κτλ'', ας μην ξεχνάμε πως μιλάμε για τη συμπεριφορά ενός γονιού απέναντι στο παιδί του. ;)


Όπως και να 'χει ο καθένας μπορεί να καταλάβει το πόσο δύσκολη είναι μια τέτοια ζωή καθώς οι δυσκολίες και τα προβλήματα δεν είναι μόνο στο πως θα τους αποδεχτεί η κοινωνία ως ζευγάρι αλλά και πως θα μεγαλώσουν ομαλά. Το να καταφέρει κάποιος ομοφυλόφιλος στη κοινωνία που ζούμε να μεγαλώσει έχοντας μια πρέπουσα συμπεριφορά είναι άθλος: πρέπει να αναλογιστεί μόνος του πως θα συμπεριφερθεί και να ανακαλύψει τον πραγματικό κόσμο, να τα βάλει με ολόκληρη τη κοινωνία & τους γονείς του [αν τύχει]. Δεν υπάρχει το πρότυπο ζωής: Μεγαλώνω - κάνω σχέση και παντρεύομαι - κάνω παιδιά - γίνομαι παππούς - ''αυτός ήταν ο στόχος μου στη ζωή''.
Τα παραπάνω τα λέω για να τους δικαιολογήσω για αυτή τους τη συμπεριφορά και όποιος δεν συμφωνεί μπορεί να εκφράσει ελεύθερα την άποψή του [με λογικά επιχειρήματα πάντα].






-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Respect Petro! Εκπληκτικό άρθρο!!! Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι και θεωρώ ιδιοφυη την προσέγγιση σου!!! :clapup:
Μόνος σου τα σκέφτηκες αυτά; :confused: Αν ναι wow!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο το θεματακι μου ειχε ξεφυγει. Θα πω απλα την γνωμη μου για τους ετεροφυλους χωρις να μπω στην διαδικασια του πως, γιατι, απο ποτε κλπ συμβενει αυτο

Λοιπον, καταρχην ο καθενας στο κρεβατι του μπορει να κανιε οτι θελει. Ετσι λοιπον δεν εχω προβλημα με τος ομοφυλοφυλους, χωρις ομως αυτο να συμενει οτι του βλεπω με τον ιδιο τροπο που βλεπω και τους υπολιπους. Το βρισκω καπος αΐδιαστκο. Ομως, υπαρχουν και διαφορων ειδων ομοφυλοφυλοι. Υπαρχουν αυτοι στους οπιους δεν φενετε καθολου, υπαρχουν αυτοι που ναι μεν το δειχνουν λιγο αλλα οχι υπερβολικα, υπαρχουν αυτοι που φενετε απο χιλιομετρα κλπ. Αυτοι με τους οπιους δεν το καταλαβενεις αν δεν το ξερεις δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο την πλευρα μου. Οπως ειπα και πιο πανω οτι κανιε στο κρεβατι του ο καθενας ειναι δικος του λογαριασμος. Ομως αυτοι που τ δειχνουν και ειδικα οι "ξεσαλομενοι" μου δεινουν στα νευρα. Ρε παιδια ειπαμε, δικαιωμα του καθενος αλλα αυτοι προκαλουν υπερβολικα. Εκει μου γυρνανε τα λαμπακια...
Γενικα ειμαι μεγαλωμενος με το παλιο πρωτιπο. Γενικα μου δειμιουργιτε μια αΐδια, η οπια ομως μου προκαλειτε και οταν βλεπω τον καθενα με ροζ ρουχα, τον καθενα που ειναι θυλιπρεπεις στις κινισεις του κλπ, ειτε αυτος ειναι η οχι ομοφυλοφυλος.
Με λιγα λογια, στο κρεβατι τους ας κανουν οτι θελουν, αλλα αμα προκαλουν στον δρομο δεν αξιωνομαι ουτε να τους φτυσω... Ισως καπιοι θυχτουν, ισως ειναι "σκληρο" ισως ειναι πουριτανικο, ισως ειναι δεν ξερω και εγω τι, αλλα παροτι ειμαι υπερ της σεξουαλικης απελευθερωσεις και γενικα ειμαι πολυ ροκ σε τετια θεματα, σε συγκεκριμενα πραγματα εντος αυτων τον θεματων ειμαι πολυ πουριτανος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
η οποια ομως μου προκαλειται και οταν βλεπω τον καθενα με ροζ ρουχα

τι σου καμε το ροζάκι; :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Υπάρχουν και ροζ ρούχα για άντρες [σε στυλ μπλουζάκια - πουκάμισα] που προσωπικά τα βρίσκω πολύ sexy :redface:
[Αυτά που έχω δει τουλάχιστον είναι σε ανοιχτό ροζ].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
όπου περιλαμβάνεται και το πρόβλημα των ετεροφυλόφιλων που δεν τους αποδέχονται, που ουσιαστικά αυτοί οι ίδιοι είναι υπεύθυνοι για αυτό τους το πρόβλημα.

Δυο ερωτησεις θελω να κανω:
  1. Λες οτι υπευθυνοι για το οτι οι ομοφυλοφιλοι ειναι ομοφιλοφιλοι, ειναι οι ετεροφυλοι? Η κατι δεν καταλαβα καλα..? :hmm:
  2. Οταν λες "προβλημα" αναφερεσαι στον ορο "ομοφυλοφιλος"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
@petros: Δε μ αρέσει που θεωρείς τον εαυτό σου άτυχο,προβληματικό και αφύσικο.
Όλα αυτά θα ήσουν αν δεν είχες δεχτεί αυτό που είσαι και καταπίεζες τα συναισθήματα και τις ορμές σου για κοινωνικούς λόγους.Όσον αφορά τους γύρω σου, δε χρειάζεται να κρύβεις από κανένα τις σεξουαλικές σου επιλογές. Αυτοί που σ αγαπάνε πραγματικά μπορεί να διαφωνήσουν αλλά θα σε καταλάβουν κάποια στιγμή.

Και δυο ερωτήσεις: Όλα αυτά που έγραψες μερικά ποστ πιο πάνω είναι από προσωπική σου εμπειρία? Οι δικοί σου γονείς ξέρουν για τις σεξουαλικές σου επιλογές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Δυο ερωτησεις θελω να κανω:
  1. Λες οτι υπευθυνοι για το οτι οι ομοφυλοφιλοι ειναι ομοφιλοφιλοι, ειναι οι ετεροφυλοι? Η κατι δεν καταλαβα καλα..? :hmm:
  2. Οταν λες "προβλημα" αναφερεσαι στον ορο "ομοφυλοφιλος"?
Παρακαλώ να διαβάζετε καλύτερα τα γραφόμενά μου για να μην υπάρχουν και παρεξηγήσεις:
όπου περιλαμβάνεται και το πρόβλημα των ετεροφυλόφιλων που δεν τους αποδέχονται, που ουσιαστικά αυτοί οι ίδιοι είναι υπεύθυνοι για αυτό τους το πρόβλημα.
Αφορά τις προκλητικές και γενικά τις κακιές - προβληματικές συμπεριφορές που έχουν αρκετοί ομοφυλόφιλοι.

Και για να τα ξανα γράψω, το πρόβλημα των ετεροφυλόφιλων είναι οι προκλητικές - προβληματικές συμπεριφορές πολλών ομοφυλόφιλων [και αυτή είναι η δικαιολογία άλλωστε που δεν τους αποδέχονται] και η κοινωνία δεν επιτρέπει σε αυτά τα άτομα να μεγαλώσουν όσο το δυνατόν πιο ομαλά. Δεν τους παρέχεται κάποια ενημέρωση τόσο σε ότι αφορά το σεξ όσο και στο τρόπο συμπεριφοράς.


Αρχική Δημοσίευση από DrJ7000:
@petros: Δε μ αρέσει που θεωρείς τον εαυτό σου άτυχο,προβληματικό και αφύσικο.
Όλα αυτά θα ήσουν αν δεν είχες δεχτεί αυτό που είσαι και καταπίεζες τα συναισθήματα και τις ορμές σου για κοινωνικούς λόγους.Όσον αφορά τους γύρω σου, δε χρειάζεται να κρύβεις από κανένα τις σεξουαλικές σου επιλογές. Αυτοί που σ αγαπάνε πραγματικά μπορεί να διαφωνήσουν αλλά θα σε καταλάβουν κάποια στιγμή.

Και δυο ερωτήσεις: Όλα αυτά που έγραψες μερικά ποστ πιο πάνω είναι από προσωπική σου εμπειρία? Οι δικοί σου γονείς ξέρουν για τις σεξουαλικές σου επιλογές?
Αρχικά δεν θα σου απάνταγα καθώς θεωρώ την απάντησή σου off-topic, αλλά οκ.
Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι θεωρώ τον εαυτό μου προβληματικό και αφύσικο και γενικά ότι το παραπάνω κείμενο αναφέρομαι σε εμένα και μόνο;
Ήταν μια προσέγγιση στο ζήτημα που αφορά τις προκλητικές συμπεριφορές πολλών ομοφυλόφιλων, ποιά θεωρώ πως είναι η αιτία και η λύση. Επίσης, ανέφερα τον τρόπο που μεγαλώνει ένας str8 και ένας gay και έστω και αν αναφέρεσαι σε μένα προσωπικά περι ''αποδοχής'', να σου πω πως είναι αδύνατον [όχι ένας έφηβος -ενήλικος] ένα παιδί να αποδεχτεί τον εαυτό του από τη στιγμή που όλοι γύρω του κατακρίνουν αυτό που είναι. Φυσικά μιλάω για μικρές ηλικίες, δεν υπάρχει πληροφόρηση.


Ναι, τα παραπάνω αποτελούν και προσωπική εμπειρία απλά συλλογίζοντάς τη περισσότερο την ανέπτυξα, χωρίς να σημαίνει πως με αντιπροσωπεύουν όλα καθώς τουλάχιστον ανέπτυξα μια πρέπουσα συμπεριφορά.

Πάντως πραγματικά με ενοχλεί να κάθομαι να γράφω ένα κατεβατό προσπαθώντας να γίνω όσο πιο σαφής γίνεται και να λαμβάνω απαντήσεις όπως τις παραπάνω :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
@petros: Δεν είχα καμία πρόθεση να σε προσβάλω ή να μη σεβαστώ αυτά που γράφεις.Ισα ισα μάλιστα εκτιμώ το γράψιμό σου (και από άλλα ποστ). Αν εξέλαβες κάποια τέτοια πρόθεση προσβολής ή μή σεβασμου σου ζητώ συγνώμη.

Το συμπέρασμα για αυτά που έγραψα το έβγαλα διαβάζοντας τα ποστ σου άπό την αρχή.
Εγώ που είμαι ομοφυλόφιλος, δεν αισθάνομαι τυχερός, ούτε μ' αρέσει,

μπορεί να είναι μια ''ανωμαλία'' της φύσης,

Και γενικώς μου δωσες την εντύπωση πως θεωρείς "πρόβλημα" την ομοφυλοφιλία.Δε σου λέω οτι έχεις άδικο. Απλά σου είπα πως δε μ΄αρεσει. Ίσως δε μ αρέσει επειδή είχα φίλο ομοφυλόφιλο ο οποίος δε ντρεπόταν γι αυτό, είχε μια πολύ καλή σχέση με τους δικούς του και όλοι είχαν αποδεχτει τις επιλογές του.Τον θαύμαζα γι αυτό.
Το ξέρω πως δεν είναι όλες οι περιπτώσεις έτσι και συμφωνώ μαζί σου στο οτι είναι δύσκολο και χρειάζεται αγώνας για να επιβιώσεις με τις επιλογές σου στη σημερινή κοινωνία.Εσύ θα ξέρεις καλύτερα απο μένα που δεν είμαι ομοφυλόφιλος τον κοινωνικό ρατσισμό.


YΓ1:Δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα οτι το παραπάνω αρθρο που έγραψες αναφερόταν μόνο σε σένα.Απλά ρώτησα.
ΥΓ2: Δε θεώρησα αυτά που έγραψα offtopic και δε ξέρω γιατί το πες.Το topic λέει "Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία". Όπως και να χει αν τα θεωρείς έτσι μπορείς να τα σβήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τα παιδιά!
Ίσα ίσα, που τους πάω και πάρα πολύ....ένας από τους καλύτερους μου φίλους είναι ομοφιλόφιλος και τον λατρεύω....συχνάζω στα στέκια τους.....βγαίνω μαζί τους....
Σε καμία περίπτωση δεν τους θεωρώ "μιάσματα" ή "τέρατα", "ανώμαλους" ή "διεστραμένους"...... όπως εγώ(και ίσως και αρκετοι από εσάς) έχω ιδιαίτερες προτιμήσεις στο σεξ....έτσι και αυτοι.....
Τί το παράξενο υπάρχει σ'αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Δεν με ενοχλουν οι gay.Εχω φιλους gay κι δε με ενοχλει ,με ενοχλει αντιθετα ο τροπος που τους φερονται ακομα κι δικα τους ατομα.Εχω ακουσει απο πανεξυπνους ανθρωπους να λενε θα προτιμουσα το παιδι μου να ηταν καθαρμα η κι ναρκομανης παρα gay.De θα χα κανενα προβλημα το παιδι μου να ναι gay αρκει να ναι καλο παιδι.Κι δεν με νοιαζουν οι κακιες του καθενος.Προσωπικα με ενοχλουν περισσοτερο οι μισανθρωποι που τους
ενοχλουν οι παντες που διαφερουν ( οι gay, οι ξενοι, οι ανυπαντρες μανες) δεν κοιτανε τα δικα τους λαθη . Εχω δει περιπτωσεις τετοιων ανθρωπων που δε ειναι καθολου αγιοι (πολλες φορες κρυβουν πραγματα παρομοια με αυτα που κατηγορουν) κι κατακρινουν τους αλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DrJ7000:
@petros: Δεν είχα καμία πρόθεση να σε προσβάλω ή να μη σεβαστώ αυτά που γράφεις.Ισα ισα μάλιστα εκτιμώ το γράψιμό σου (και από άλλα ποστ). Αν εξέλαβες κάποια τέτοια πρόθεση προσβολής ή μή σεβασμου σου ζητώ συγνώμη.

Το συμπέρασμα για αυτά που έγραψα το έβγαλα διαβάζοντας τα ποστ σου άπό την αρχή.




Και γενικώς μου δωσες την εντύπωση πως θεωρείς "πρόβλημα" την ομοφυλοφιλία.Δε σου λέω οτι έχεις άδικο. Απλά σου είπα πως δε μ΄αρεσει. Ίσως δε μ αρέσει επειδή είχα φίλο ομοφυλόφιλο ο οποίος δε ντρεπόταν γι αυτό, είχε μια πολύ καλή σχέση με τους δικούς του και όλοι είχαν αποδεχτει τις επιλογές του.Τον θαύμαζα γι αυτό.
Το ξέρω πως δεν είναι όλες οι περιπτώσεις έτσι και συμφωνώ μαζί σου στο οτι είναι δύσκολο και χρειάζεται αγώνας για να επιβιώσεις με τις επιλογές σου στη σημερινή κοινωνία.Εσύ θα ξέρεις καλύτερα απο μένα που δεν είμαι ομοφυλόφιλος τον κοινωνικό ρατσισμό.


YΓ1:Δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα οτι το παραπάνω αρθρο που έγραψες αναφερόταν μόνο σε σένα.Απλά ρώτησα.
ΥΓ2: Δε θεώρησα αυτά που έγραψα offtopic και δε ξέρω γιατί το πες.Το topic λέει "Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία". Όπως και να χει αν τα θεωρείς έτσι μπορείς να τα σβήσεις.
ok sorry καθώς νόμιζα πως αναφερόσουν στο παραπάνω post που έγραψα χθες και σε συνδιασμό με το post της misslittledevil που ουσιαστικά λέγατε τα ίδια πράγματα [(αν)ότι θεωρώ τους ομοφυλόφιλους πρόβλημα κτλ] και ενοχλήθηκα με τη σκέψη πως από όσα έγραψα βγήκε αυτό το συμπέρασμα.


Στη πρώτη παράθεση: Δεν θεωρώ πως είμαι τυχερός και δεν μου αρέσει αλλά απο εκεί και πέρα δεν έχω παρά να το αποδεχτώ, έτσι δεν είναι; Να αισθανθώ τυχερός:
- Που δεν μπορώ να κάνω οικογένεια
- Να κάνω εύκολα σχέση [γιατί κακα τα ψέματα, λίγοι οι ομοφυλόφιλοι, δύσκολα ανοίγονται λόγο του ρατσισμού ώστε να κάνουνε κίνησεις για να ξεκινάνε σχέση και ένα σωρό άλλα].
- Να δέχομαι έναν κοινωνικό ρατσισμό εντελώς άδικο. [& ''Το ξέρω πως δεν είναι όλες οι περιπτώσεις έτσι και συμφωνώ μαζί σου στο οτι είναι δύσκολο και χρειάζεται αγώνας για να επιβιώσεις με τις επιλογές σου στη σημερινή κοινωνία.'' όπως είπες].

Φυσικά τα παραπάνω μπορεί να μην ισχύουν για όλους, πχ υπάρχουν άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται να κάνουνε οικογένεια, έκαναν εύκολα σχέση ή που δέχονται μεν τον κοινωνικό ρατσισμό αλλά όχι από κοντινά πρόσωπα ή όχι έντονα από τη κοινωνία.
Από τα παραπάνω, μοναδική ατυχία θα ήταν το πρώτο [περι οικογένειας] αν τα πράγματα ήτανε αλλιώς.
Δεν νομίζω πως υπάρχει αμφιβολία πως άλλο το να είσαι str8 και άλλο gay [υπάρχουν κάποιες στερήσεις στους δεύτερους] και φυσικά σε καμμία περίπτωση δεν πιστεύω πως οι gay είναι δυστηχισμένα άτομα ή δεν μπορούν να κάνουν τη σχέση τους και να ζήσουν όλη τους τη ζωή ευτυχισμένη.


Στη δεύτερη παράθεση: Είπα πως όντως μπορεί να είναι ανωμαλία της φύσης, αυτό δε σημαίνει όμως πως είναι και πρόβλημα. Γιατί να είναι και γιατί να μην είναι; [άντε να βρεις απάντηση τώρα, γι αυτό άλλωστε είπα ''μπορεί''. Κανείς δεν είναι σε θέση να απαντήσει απόλυτα].

Όπως και να 'χει -γενικά- ο καθένας πρέπει να αποδέχεται τον εαυτό του όπως είναι. Άτυχος μπορεί να θεωρεί πως είναι ένας ομοφυλόφιλος, άτυχος μπορεί να θεωρεί πως είναι και ένας που φοράει γυαλιά γιατί τον ενοχλούν κτλ, δεν σημαίνει πως δεν αποδέχεται τον εαυτό του. Άλλωστε θα ήταν εντελώς άτοπο να μην τον αποδεχτεί καθώς δεν θα καταλήξει πουθενά.



ΥΓ2: Παρεξήγηση, καθώς νόμιζα πως αναφερόσουν στο χθεσινό post στο οποίο δεν αναφέρθηκα προσωπικά για εμένα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Γιατί βρε Πετράν τα βλέπεις έτσι τα πράγματα;;;; Νομίζω πως πρέπει να αλλάξεις λίιιγο την οπτική γωνία από όπου τα βλέπεις....πάνε κάτσε σε άλλη γωνία και κοίτα τα από εκεί....!
Λοιπόν....Δεν θα είσαι ποτέ ευτυχισμένος γιατί δεν θα δημιουργήσεις ποτέ οικογένεια ....χμμμμ....1ον ποιος το προεξοφλεί αυτό; 2ον με την δική σου λογική τότε ούτε εγώ (και εκατομμυρια άλλοι) δεν θα πρέπει να αισθάνομαι ευτυχισμένη γιατί δεν μπορώ να τεκνοποιήσω......οποτέ μήπως δεν θα πρέπει να κάνω και όνειρα με τον σύντροφο μου....να απομονωθω;;;;....
Δεν κάνω ευκολά σχέση γιατί δεν υπάρχουν πολλοι ...κλπ κλπ.......ποιος σου είπε ότι είναι λίγοι οι ομοφυλόφιλοι Πετρή μου;....Ναι, δεν ανοίγονται εύκολα....αλλά υπάρχουν διάφορα στέκια όπου και μπορέις να γνωρίσεις και να συναντησεις και να φλερτάρεις ακόμα μαζί τους....
Κοινωνικός ρατσισμός.....ΕΔΩ γελάω.....χαχαχαχα...πες μου εσύ βρε Πέτρο μου σε ποιον τομέα της κοινωνικής μας ζωής δεν υπάρχει έστω και μια μικρή μορφή ρατσισμού.....πες μου ένα παράδειγμα....και θα σηκώσω τα χέρια ψηλά....θα πω οκ...έχει δίκιο το παιδί παλέυω να τον πείσω για κάτι ουτοπικό.....
ΑΑΑΑ....και μην ακούω χαζά για ανωμαλίες της φύσης κλπ κλπ....φρικάρω με τέτοια χαζα....
Κοίτα τα πράγματα είναι πολύ απλά....είσαι αυτός που είσαι....είσαι καλά στην υγεία σου, έχεις την οικογένεια σου κοντά σου....τους φίλους σου (όσοι κι αν είναι αυτοι, άλλωστε η ποιότητα μετράει και όχι η ποσότητα).....πιθανόν την δουλειά σου ή τις σπουδές σου....είσαι ένας εντελώς φυσιολογικός άνθρωπος, όποιος λοιπόν έχει πρόβλημα με τις ερωτικές σου προτιμήσεις τότε είναι καλύτερα να του γυρίσεις απλά την πλάτη και να φύγεις γιατί δεν αξίζει να ασχοληθεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Δεν θεωρω οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ανωμαλια 1ον γιατι παντα σε ολες τις εποχες υπηρχαν ομοφιλοφυλοι.Αν θεωρουσε η φυση οτι οι ομοφυλοφιλοι δε της χρησιμευουν θα τους ειχε εξαλειψει.Εχω μια αποψη γιατι λογικα γινεται αυτο αλλα επειδη θα ακουστει λιγο περιεργη δε θα την πω.Παντως θεωρω οτι αποκλειεται να ναι τυχαιο.ποιοι ειμαστε εμεις για να αντιληφθουμε πως λειτουργει η φυση? Αν ηταν ετσι θα χαμε βρει τις λυσεις για ολες τις αρρωστιες κι θα μασταν ατρωτοι.Αλλα επειδη οι ανθρωποι ειμαστε πολυ ευαλωτοι (χαρακτηριστικα παραδειγματα ο τυφωνας Κατρινα κι το τσουναμι ) ειναι αστειο να την αμφισβητουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Όπως και να 'χει -γενικά- ο καθένας πρέπει να αποδέχεται τον εαυτό του όπως είναι. Άτυχος μπορεί να θεωρεί πως είναι ένας ομοφυλόφιλος, άτυχος μπορεί να θεωρεί πως είναι και ένας που φοράει γυαλιά γιατί τον ενοχλούν κτλ, δεν σημαίνει πως δεν αποδέχεται τον εαυτό του. Άλλωστε θα ήταν εντελώς άτοπο να μην τον αποδεχτεί καθώς δεν θα καταλήξει πουθενά.

Δε θέλω να κολλήσω σε συγκεκριμένες λέξεις και την ερμηνία τους.Απλά θα συμφωνήσω στο παραπάνω. Αυτό που δε μ αρέσει είναι ακριβώς αυτό: η μη αποδοχή του εαυτού μας και η απαισιοδοξία. Αυτό ακριβώς ήθελα να πω πιο πάνω.Και αυτό ακριβώς μου φάνηκε από τα γραφόμενά σου.Υπάρχουν άνθρωποι που δε θέλουν να δεχτούν αυτό που είναι, καταπιέζονται και ζουν διστυχισμένοι. Η τύχη και η ατυχία είναι σχετικές έννοιες.

Στη κοινωνία μας ένας ομοφυλόφιλος πρέπει ουσιαστικά να ξεχάσει την οικογένεια- παιδιά. Δυστυχώς ή ευτυχώς δε ξέρω,ακόμη το ψάχνω, απλά για την ώρα αυτό είναι το τίμημα.Όλα τα άλλα μπορούν να ξεπεραστούν.

ΥΓ: Οι ερωτήσεις για το αν το έχουν αποδεχθεί οι γονείς σου,οι γύρω σου, αν το χθεσινό ποστ αναφερόταν σε σενα... κτλ έγιναν μόνο και μόνο για την καλύτερη κατανόηση αυτών που γράφεις και όχι ως προοϊον αδιακρισίας ή φθόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
ok sorry καθώς νόμιζα πως αναφερόσουν στο παραπάνω post που έγραψα χθες και σε συνδιασμό με το post της misslittledevil που ουσιαστικά λέγατε τα ίδια πράγματα [(αν)ότι θεωρώ τους ομοφυλόφιλους πρόβλημα κτλ] και ενοχλήθηκα με τη σκέψη πως από όσα έγραψα βγήκε αυτό το συμπέρασμα.

Δεν ειχα σκοπο να σε προσβαλω/θιξω!
Με συγχωρεις αν το εκανα, αλλα οι αποριες που ειχα ηταν οντως αποριες, ισως γιατι η σειρα που τα περιεγραφες ηταν λιγο μπερδεμενη, ή ισως εγω να το μην το καταλαβα οπως το ελεγες. Σημασια εχει οτι δεν το καταλαβα και απλα ηθελα διευκρινησεις. Οπως και να εχεις σορυ αν σε "φορτωσα". :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Δεν ειχα σκοπο να σε προσβαλω/θιξω!
Με συγχωρεις αν το εκανα, αλλα οι αποριες που ειχα ηταν οντως αποριες, ισως γιατι η σειρα που τα περιεγραφες ηταν λιγο μπερδεμενη, ή ισως εγω να το μην το καταλαβα οπως το ελεγες. Σημασια εχει οτι δεν το καταλαβα και απλα ηθελα διευκρινησεις. Οπως και να εχεις σορυ αν σε "φορτωσα". :|
Δεν προσβλήθηκα ούτε θίχτηκα από κανέναν, no prob
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top