Σε ποια ηλικία θεωρείτε σωστό να σταματούν οι "γονικές παροχές";

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
axaxaxaxaxa...αυτό με το συνδυασμό διδακτορικού και ανεξαρτησίας είναι το ανέκδοτο της ημέρας έτσι?

Πίστεψέ με, εδώ που μένω, είναι...!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γίδι:
Πίστεψέ με, εδώ που μένω, είναι...!!! ;)

Eίναι?

εννοείς ότι γίνεται να συνδυάσεις διδακτορικό και ανεξαρτησία ή ότι Indeed είναι το ανέκδοτο της ημέρας? Γιατί αν μιλάμε για το Ελλαδιστάν σίγουρα ισχύει το 2ο! (στη μεγάλη πλειοψηφία έστω!) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε μιλάω για Ελλάδα, σκοπεύω να παραμείνω εδώ στα ξένα...
Και στη συγκεκριμένη πόλη κερδίζει ένας διδακτορικός πολύ καλά, συνήθως...!
:music:

Τώρα για άλλα μέρη, Ελλάδα και όχι μόνο (γιατί και Γερμανία ξέρω παραδείγματα διδακτορικοφτώχειας, αλλά πάντα εξαρτάται από τη σύμβαση και τον τομέα).. ναι, δεν παίζει...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Όσο το νωρίτερο τόσο το καλύτερο....για όλους....χωρίς να σημαίνει αυτό ότι οι γονεις θα πρέπει να αφήνουν τα παιδιά στην μοίρα τους.....να είναι παρατηρητές από μακριά και πολύ πολύ διακριτικά.....
Διαφορετικά θα συνεχιστεί αυτό το φαινόμενο που τα τελευταία χρόνια τείνει να πάρει δραματικές καταστάσεις....το ότι δηλαδή τα παιδιά (χα...κάτι μαντράχαλοι από 22-23 μέχρι 30+)να είναι ακόμα στο σπίτι με την μαμά και τον μπαμπά.....να μην προσφέρουν τίποτα και πουθενά.....και από πάνω να τους χαρτζιλικώνουν κιόλας......και άντε μετά αυτοι οι άνθρωποι να αναλάβουν τις ευθύνες μιας οικογένειας....ή από την άλλη να έχουν μεταλλάχθεί σε απόλυτους ρέμπελους και να τους φταίει και καλά η ανεργία που δέρνει την κοινωνία μας.....γιατί ρε;;;; Εγώ πως βρήκα δουλεια δηλαδή;

Προσωπικά, την πρώτη μου εμπειρία την απέκτησα στα 16 μου, όταν κάποια Χριστούγεννα δούλεψα για πρώτη φορά σε ένα κατάστημα με ρούχα στην Αγ. Σοφίας...και από εκεί και πέρα Χριστούγεννα, Πάσχα και καλοκαίρια (2 μήνες περίπου) δούλευα....Όταν τέλειωσα και το λύκειο έπιασα δούλεια για κάποιους μήνες σε 2 δουλειες....το πρωϊ σε ένα κατάστημα με ρούχα και το βράδυ σε ένα μπαράκι στην παραλία....σέρβις.....αργότερα με την σχολή και τα διαβάσματα κράτησα την βραδινή δουλειά.....στην Ισπανία δούλευα σε ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών (μάθαινα Ελληνικα σε Ισπάνους) και κάποια βράδια σε ένα μπαράκι όπου στην αρχή σύχναζα, ενώ παράλληλα σπούδαζα (ήταν πολύ ακριβή πόλη για τα Ελληνικά δεδομένα και έπρεπε και εγώ με κάποιο τρόπο να βοηθήσω την κατάσταση....δεν ήθελα να πέρνω τηλ. τους δικούς μου και να τους λέω ....ξέμεινα, ελάτε να σας αρμέξω....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
Διαφορετικά θα συνεχιστεί αυτό το φαινόμενο που τα τελευταία χρόνια τείνει να πάρει δραματικές καταστάσεις....το ότι δηλαδή τα παιδιά (χα...κάτι μαντράχαλοι από 22-23 μέχρι 30+)να είναι ακόμα στο σπίτι με την μαμά και τον μπαμπά.....να μην προσφέρουν τίποτα και πουθενά.....και από πάνω να τους χαρτζιλικώνουν κιόλας......και άντε μετά αυτοι οι άνθρωποι να αναλάβουν τις ευθύνες μιας οικογένειας....ή από την άλλη να έχουν μεταλλάχθεί σε απόλυτους ρέμπελους και να τους φταίει και καλά η ανεργία που δέρνει την κοινωνία μας.....γιατί ρε;;;; Εγώ πως βρήκα δουλεια δηλαδή;

Αυτο το φαινομαινο οπως το περιγραφεις ναι, ειναι χοιριστο. Αλλα αν καπιος ζει με τους γονεις μεχρι να κανει οικογενια (ασχετα απο την ηλικια, ειτε παντρευτει στα 25 ειτε στα 35) δουλευοντας ομως, συντιροντας τον ευατο του κλπ πιστευω οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι ισως ειναι καλυτερα απο το να δεινει 500+ ? γα νοικι (η να τα χανει μενοντας σε δικο του που θα μπορουσε να το νοικιαζει σε καπιον, οπως και να εχει ειναι χαμενος κατα 500?) και αλλα δεν ξερω ποσα για την συντιριση και για τα εξοδα του σπιτιου. Ετσι θα μπορει οι οικογενια να εχει περισσοτερα λευτα στην τσεπη και να ζει πιο ανετα εχοντας δυνατοτιτα για κατι παραπανω. Πρωσοπικα αυτο το θεωρο καλυτερο απο το να ζει καπιος μονο του μονο και μονον για να πει οτι ειανι ανεξαρτιτιος κλπ. Φυσικα πολοι θελουν να φυγουν απο το σπιτι τους γιατι εχουν προβλημα με τους γονεις κλπ και τοτε φυσικα αλλαζει η κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ σωστότερο να σταματήσει να δίνει χαρτζηλίκι μέχρι να πιάσει δουλειά το παιδί έτσι ώστε να μπορεί να συντηρείται μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
εμενα οι γονικες παροχες οταν τισ εχω αναγκη μεχρι κ τωρα μου δινονται παρολο που δουλευω κ ειμαι κ 30 χρονων γαιδαρα κανα χαρτζιλικακη γιατι δεν με φτανουν ποτες τα λεφτα που περνω κ ειδικα στο τελος καθε μηνα ας ειναι καλα οι ανθρωποι δεν μου στερισαν ποτε τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Νομιζω οτι εχει να κανει και με το παιδι.. Κι αν δεν ισχυει αυτο, σε εμας συμβαινει.
Εμενα το χαρτζιλικι εχει κοπει απο τα 16. Τοτε δηλαδη που ξεκινησα να δουλευω. Παρολο που πηγαινα και σχολη ταυτοχρονα οποτε θεωρητικα ημουν ακομα μαθητρια, ειχα κανονικα τον μισθο μου και πληρωνα τα παντα μονη μου. Εξοδους, ρουχα, καλυντικα, κινητο κλπ. Στα 18 μου πηραν ενα αυτοκινητο -αυτο το εχουν ταξει σε ολες μας, για οταν φτασου(α)με στα 18- το οποιο εννοειται οτι "συντηρω" εγω.
Η αδερφη μου -η μεσαια- ειναι 19 και τα παντα της τα πληρωνουν οι δικοι μου.

Δεν ειναι οτι αν τους ζητησω δεν θα μου δωσουν, καθε αλλο. Προσωπικα, δεν ξερω αν θα μπορουσα να δεχομαι να με χαρτζιλικωνουν ακομα και τωρα στα 23 μου, αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη πως οχι. Εχουμε και εναν εγωισμο, αμ πως?! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Νομιζω οτι εχει να κανει και με το παιδι.. Κι αν δεν ισχυει αυτο, σε εμας συμβαινει.
Εμενα το χαρτζιλικι εχει κοπει απο τα 16. Τοτε δηλαδη που ξεκινησα να δουλευω. Παρολο που πηγαινα και σχολη ταυτοχρονα οποτε θεωρητικα ημουν ακομα μαθητρια, ειχα κανονικα τον μισθο μου και πληρωνα τα παντα μονη μου. Εξοδους, ρουχα, καλυντικα, κινητο κλπ. Στα 18 μου πηραν ενα αυτοκινητο -αυτο το εχουν ταξει σε ολες μας, για οταν φτασου(α)με στα 18- το οποιο εννοειται οτι "συντηρω" εγω.
Η αδερφη μου -η μεσαια- ειναι 19 και τα παντα της τα πληρωνουν οι δικοι μου.

Δεν ειναι οτι αν τους ζητησω δεν θα μου δωσουν, καθε αλλο. Προσωπικα, δεν ξερω αν θα μπορουσα να δεχομαι να με χαρτζιλικωνουν ακομα και τωρα στα 23 μου, αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη πως οχι. Εχουμε και εναν εγωισμο, αμ πως?! :/:

:worship: :worship: :worship:


Το σύστημα σε μας ήταν το εξής και εφαρμόστηκε από τη στιγμή που περάσαμε φοιτητές και εγώ και αργότερα ο bro.. σας διαθέτουμε τόσα, αν πιστεύτε ότι χρειάζεστε περισσότερα να δουλέψετε.. ήταν η νοοτροπία της μάνας μου τέτοια να μας βάλει σε αυτή τη διαδικασία για να εκτιμήσουμε τα χρήματα και να μάθουμε έστω και με πιο ομαλό τρόπο τι σημαίνει δουλειά..και όντως δούλευα και εγώ ως φοιτήτρια και ο bro δουλεύει..

Ο father διαφορετικός ακόμα και μέχρι σήμερα θέλει να προσφέρει οικονομικά ακόμη και όταν δεν υπάρχει ανάγκη..μου βάζει κρυφά 50αρικα στην τσάντα και μετά μου λέει να πιεις έναν καφέ από μένα σαν παιδί και εσύ..

Τώρα από ποια ηλικία πρέπει να κόβεται η γονική παροχή, θα έλεγα ότι εξαρτάται από τις ιδιαίτερες συνθήκες της κάθε οικογένειας και το κάθε παιδί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Οι γονικές παροχές, σταμάτησαν την μέρα που εισέπραξα τον πρώτο μου μισθό. Παρόλα αυτά, ξέρω ότι αν κάποια στιγμή τα βρω ζόρικα τα πράγματα και ξεμείνω, δεν θα αρνηθούν να με βοηθήσουν.
Προσπαθώ να το αποφεύγω γιατί ψιλό-ντρέπομαι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
να πω και εγώ την δική μου ιστορία , είμαι ένας γάιδαρός 28 χρονών, έχω τελειώσει ένα ΤΕΙ , έχω δουλέψει κατα διαστηματα απο 26 περιστασιακές δουλειές όπως αποδέίχθηκαν αλλά τώρα συντηρούμε από τους γονείς μου, βέβαια αυτο κάποιες φορές μαρέσει κάποιες άλλες δε μαρέσει καθόλου, αλλά κάτι άκουσα για 1000 "μισθό" το μήνα από την powerz , τι είναι αυτά? ευρώ, όχι παιδιά εγώ προσπαθώ να τα βγάζω πέρα με 300 ευρώ το μήνα .αλλά παρ'ολα αυτά δεν μπορώ να κάτσω και σε δουλειά πάνω από μερικές μέρες. Μια φορά έκατσα ένα μήνα και μια άλλη φορά στο θείο μου 6 μήνες. και έπαιρνα και χαρτζιλίκη.αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.


Δεν νομίζω, πως αυτό το θέμα μπορεί να γενικευτεί.
Εξαρτάται από πολλά επί μέρους ζητήματα, τα οποία δημιουργούν τις αιτίες, οι οποίες αναγκάζουν... ένα γονέα, να συνεχίζει, ή να διακόπτει, κάποιες παροχές σε ένα παιδί.

Η άποψή μου όμως είναι, πως όταν υπάρχουν σωστές σχέσεις μεταξύ τους, κάποιες παροχές από αυτές, δεν κόβονται ποτέ, γιατί πάντα κάτι μπορούν να προσφέρουν και αυτό είναι γι΄ αυτούς και μια μεγάλη ικανοποίηση, ιδιαίτερα όταν είναι σε προχωρημένη ηλικία και δεν έχουν πολλά προσωπικά ενδιαφέροντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Καιρό το σκέφτομαι.
Ήρθε ο καιρός να το γράψω κιόλας.
Ο δικός μου απο...χρηματισμός από τους γονείς μου δεν έγινε και με τον καλύτερο τρόπο.
Μια φράση του πατέρα μου όταν ήμουν 19 και φοιτητής στο πρώτο έτος ήταν η αιτία να πάρω τα ηνία στα χέρια μου.
Μου είπε: εγώ σε πληρώνω και θα κάνεις ότι σου λέω εγώ.Δεν ξέρω αν το εννοούσε πραγματικά ή αν το είπε απλά για να με φοβίσει, όμως εγώ το πήρα πολύ στα σοβαρά! Και φυσικά χάλασε η σχέση με τους δικούς μου.
Την επόμενη μέρα το πρωί είχα βρεί δουλειά. Το μόνο που του ζήτησα ήταν να μου πληρώνει το ενοίκιο στα 4 χρόνια που διαρκούσε η φοίτηση. Και αυτό έγινε. Μου πλήρωνε το ενοίκιο και μόνο μέχρι να συμπληρωθούν τα 4 χρόνια. Λογαριασμούς και διατροφή ήταν δικό μου μέλημα. Μετά τα 4 χρόνια και το ενοίκιο. Μέχρι τώρα συντηρώ τον εαυτό μου μόνος μου. Ακόμη και στο στρατό εγώ συντηρούσα τον εαυτό μου αφού πήγα Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός ( 17 αντί για 12 μήνες), για να πληρώνομαι και να μην ζητάω χρήματα από κανέναν. Βέβαια μόνο εγώ ξέρω πόσο δύσκολες ήταν κάποιες περίοδοι. Το καλό είναι ότι από τα 19 μου μέχρι τώρα μόνο ένα μήνα έμεινα χωρίς δουλειά.

Και τώρα το μεγάλο μείον.

Είμαι ένας από τους πολλούς αιώνιους φοιτητές. Ευτυχώς το έχω παλέψει και 2 μαθήματα με χωρίζουν από το να μεταπηδίσω από τον τίτλο Αιώνιος Φοιτητής στον τίτλο Οικονομολόγος. Ελπίζω μόνο να μην με προλάβουν τα νομοσχέδια.

Όπως και να έχει, έχω ισορροπίσει τη σχέση μου με τους δικούς μου, αν και στο θέμα των χρημάτων είμαι ανένδοτος. Οι γονείς όπως λέει και η lilith πάντα θέλουν να δίνουν και να βοηθούν τα παιδιά τους. Απλά πιστεύω ότι και τα παιδιά θα πρέπει κάποια στιγμή -που θα την οριοθετούσα στα 22 έτη συν πλην 2- να παίρνουν τη ζωή στα χέρια τους και να την ορίζουν μόνοι τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από lilith:


Δεν νομίζω, πως αυτό το θέμα μπορεί να γενικευτεί.
Εξαρτάται από πολλά επί μέρους ζητήματα, τα οποία δημιουργούν τις αιτίες, οι οποίες αναγκάζουν... ένα γονέα, να συνεχίζει, ή να διακόπτει, κάποιες παροχές σε ένα παιδί.

Η άποψή μου όμως είναι, πως όταν υπάρχουν σωστές σχέσεις μεταξύ τους, κάποιες παροχές από αυτές, δεν κόβονται ποτέ, γιατί πάντα κάτι μπορούν να προσφέρουν και αυτό είναι γι΄ αυτούς και μια μεγάλη ικανοποίηση, ιδιαίτερα όταν είναι σε προχωρημένη ηλικία και δεν έχουν πολλά προσωπικά ενδιαφέροντα...
Συμφωνώ απόλυτα με τη lilith :D :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από lilith:
Η άποψή μου όμως είναι, πως όταν υπάρχουν σωστές σχέσεις μεταξύ τους, κάποιες παροχές από αυτές, δεν κόβονται ποτέ, γιατί πάντα κάτι μπορούν να προσφέρουν και αυτό είναι γι΄ αυτούς και μια μεγάλη ικανοποίηση, ιδιαίτερα όταν είναι σε προχωρημένη ηλικία και δεν έχουν πολλά προσωπικά ενδιαφέροντα...


Δεν ειναι μονο να μπορουν, ειναι και να θελουν, αλλα και να δεχεσαι εσυ -σαν παιδι, οχι εσυ συγκεκριμενα- να παιρνεις. :confused:
Απο την αλλη, το να σε χαρτζιλικωνουν αιωνια επειδη δεν εχουν αλλα προσωπικα ενδιαφεροντα.. τι να πω? Μου φαινεται περιεργο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Απο την αλλη, το να σε χαρτζιλικωνουν αιωνια επειδη δεν εχουν αλλα προσωπικα ενδιαφεροντα.. τι να πω? Μου φαινεται περιεργο..
Αυτό που κατάλαβα ότι θέλει να πει η lilith, είναι ότι κι εσύ σαν παιδί μπορεί να μην έχεις ανάγκη να σε χαρτζιλικώνουν, αλλά διακριτικά να το δέχεσαι μόνο και μόνο επειδή βλέπεις ότι δίνει χαρά στους γονείς σου.Από μία ηλικία και μετά σίγουρα πρέπει να συντηρείται κάποιος μόνος του και να μπορεί να συντηρεί και τη δική του οικογένεια.Άλλο το χαρτζιλικώνω, άλλο το συντηρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Αυτό που κατάλαβα ότι θέλει να πει η lilith, είναι ότι κι εσύ σαν παιδί μπορεί να μην έχεις ανάγκη να σε χαρτζιλικώνουν, αλλά διακριτικά να το δέχεσαι μόνο και μόνο επειδή βλέπεις ότι δίνει χαρά στους γονείς σου.Από μία ηλικία και μετά σίγουρα πρέπει να συντηρείται κάποιος μόνος του και να μπορεί να συντηρεί και τη δική του οικογένεια.Άλλο το χαρτζιλικώνω, άλλο το συντηρώ.

Α, δηλαδη να δινει 20 ευρω καθε τοσο ας πουμε να πιεις μια μπυρα? :worry:
Αν ειναι ετσι, τοτε παω πασο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πριν την ηλικια των 15
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ:
Πριν την ηλικια των 15

Πριν τα 15 μου φαίνετε πάρα πολύ νωρίς. Ο σκοπός έιναι το παιδί να μάθει να στηριχθεί στα πόδια του και όχι να πρέπει να καταστρέψει το μέλλον του απο το άγχος να βρεί μια δουλειά.
Είναι καλό να ξεκινάς να δουλεύεις απο μικρή ηλικία αλλα όχι εις βάρος των σπουδών σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
θέλω να γίνω ανεξάρτητηηηηηη!!!!!!!!!! :kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top