Πως σβήνω τα Temporary Internet Files ;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδάκια, πείτε κάτι... Αυτά τα Temp Internet Files τα θέλουμε;; Γιατί αν μη τι άλλω έχω γεμίσει!!!

Άσε που βρήκα και γυμνές, ή μικρογραφίες φωτογραφιών που απλά κάποτε είχα ανοίξει...!

Έχω AntiSpam k Norton και χρησιμοποιώ Firefox... αλλά κατεβάζω πολλά, από BitCOmet...!

Τι να κάνω με το τεράστιο αυτό folder, το Temp. Internet files;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Διεγραψε ολα τα περιεχομενα. Ειναι δεδομενα τα οπια αποθηκευονται στον υπολογιστη περιστασιακα για της αναγκες της πλοηγισεις σου στο Internet τα οπια δεν ειναι καθολου αναγκεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Τα προσωρινά αρχεία Internet είναι αρχεία που αποθηκεύονται με στόχο τη ταχύτερη πλοήγησή σου σε σελίδες που έχεις ξανα επισκεπτεί. Δηλαδή μόλις ανοίγεις το e-steki.com, αντι να κατέβουν πάλι τα εικονίδια [logo - avatars - buttons κτλ] ανακτόνται απευθείας από τον εν λόγο φάκελο.
Αν έχεις PSTN σύνδεση καλύτερα να μην τα απενεργοποιήσεις ενώ μπορείς περιστασιακά να τα διαγράφεις.

Για να τα διαγράψεις:
1. Ανοίγεις τον Internet Explorer και πας: Εργαλεία > Επιλογές Internet
και στο πλαίσιο Temporary Internet files πάτα το πλήκτρο ''Delete files...''.
Tα cookies διατηρούν διάφορες πληροφορίες [όπως πχ τα αναγκαία αρχεία ώστε να μην χρειάζεται να κάνεις Login στα sites κάθε φορά που μπαίνεις]. Μπορείς και αυτά να τα διαγράφεις ανα διαστήματα.

Στο ίδιο πλαίσιο υπάρχει και η επιλογή για τις ρυθμίσεις του συγκεκριμένου φακέλου όπου μπορείς να οριοθετήσεις το μέγεθός του.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Thanx!! δηλαδή εγώ που έχω mozilla firefox, σβήνω cookies και cache;;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Α, εντωμεταξύ, τον άδειασα το φάκελο από τον windows explorer, αλλά όταν κάνω δεξί κλικ πάνω του, μου λέει ότι έχει μέγεθος 1.36 MB!!!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αυτά τα αρχεία δεν είναι για πλάκα και ούτε τα cookies.
Τα cookies στην απλοικότερη περίπτωση υπάρχουν για το αυτόματο login που κάνετε στο forum πχ.

Τα προσωρινά αρχεία υπάρχουν για τον λόγο που έγραψε ο Petros και ανεξαρτήτως σύνδεσης είναι πολύ χρήσιμα! Απλά κάποιες φορές είναι μια λύση να τα αδειάσεις.
Η καλοί browsers δεν το χρειάζονται συνήθως αυτό καθώς έχουν και όριο. Γενικά όλοι οι browsers έχουν κάπου την επιλογή για άδειασμα για να μην ψάχνει ο χρήστης!!!

Τσόντες θα έχεις πάντα μέσα στα αρχεία αν αυτό σε απασχολεί καθώς στο πρώτο popup ενός ενοχλητικού site η φωτογραφία θα σωθεί εκεί μέσα! Ο μόνος τρόπος είναι να μην έχεις cache αλλά είναι χαζό!

Firewalls και Antivirus καμιά σχέση δεν έχουν έδω!! Ίσως τα ad-ware στιλ προγράμματα για τα κακοπροαίρετα cookies.

Και μια παρατήρηση γιατί δεν κατάλαβα αν υπήρξε η σύγχυση. Κάθε browser έχει τα δίκα του cache files.

Τώρα για το αρχείο που έμεινε απλά συνήθως κάποια μένουν σε χρήση και δεν σβήνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αααα... ευχαριστώω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τσοντοβιο γιδι. :P
μπαι δε γουει, αδειασα κι εγω τα δικα μου.
φχαριστω που μου 'πατε πως γινεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γίδι:
Thanx!! δηλαδή εγώ που έχω mozilla firefox, σβήνω cookies και cache;;; :)

Υπάρχει δυνατότητα που τα σβήνεις όλα κάθε φορά που κλείνεις όλους του browsers να σβήνουν όλα. Γενικά κοίτα λίγο τις ρυθμίσεις ασφαλείας σου. Και γενικά δες και κάτι άλλο στο ιντερνετ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι ρε παιδιά, έχασα τις τσόντες, ΚΑΙ μου λέτε να μπαίνω σε άλλα sites;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γίδι:
Thanx!! δηλαδή εγώ που έχω mozilla firefox, σβήνω cookies και cache;;; :)
Ο καθε browser εχει ξεχωριστη cache ... αν σβησεις το Temporary internet files θα ειναι μονο για τον IE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ στον φάκελο Temp internet files βρίσκψ cookies από σελίδες που μπαίνω μόνο με το mozilla
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επισης να σημεισωσω οτι το θεμα το μετεφερα στην σωστη κατηγορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά, κι άλλη ερώτηση. Στον ΙΕ λέει ότι θα σβήσει αν θέλω τα Temporary files, αλλά πακέτο αναφέρει και τους σωσμένους κωδικούς! Δε γίνεται να τους κρατήσω κάπως αυτούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η λύση είναι απλούστατη: Μην χρησιμοποιείς Internet Explorer.
Θα κάνεις και φιλανθρωπία έτσι: Γλιτώνεις απίστευτο χρόνο από τους απανταχού developers (σχεδόν οι μισές ώρες που δουλεύω αφορούν το να κάνω κάτι που φαίνεται σωστά σε όλους τους άλλους browsers να φαίνεται σωστά και στον ΙΕ). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πως σβήνω τα Temporary Internet Files ;
Kατεβάζεις το δωρεάν ccleaner και σβήνεις ό,τι θες, έχει δυνατότητα να κρατήσεις τους κωδικούς σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ, εγώ μαζί σας... αλλά μιλάμε για το λάπτοπ του μπαμπά μου και δεν ξέρω...! Αυτό το πρόγραμμα καλό ακούγεται, αλλά δε χωράει τίιιποτα εδώ πάνω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
3 megabyte είναι.
Τσάκα και το λινκ κλικ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Thanx! Αν και είδα τώρα ότι και ο ΙΕ μου επιτρέπει να διαλέξω... Έσβησα μόνο τα Temporary files, να σβήσω τίποτα άλλο; Πχ cookies;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Σβήσε και αυτά.

Αλλά ο crap cleaner θα σβήσει και άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top