Τι ανάλυση χρησιμοποιείτε;

Τι ανάλυση χρησιμοποιείτε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λοιπόν αυτό το thread πέρα απο τους -προφανείς- "στατιστικούς" του σκοπούς έχει και μια κρυφή σημασία: Να δούμε αν υπάρχουν χρήστες με ανάλυση 800x600 και αν κατα συνέπεια θα πρέπει να κάνουμε κάτι για την καλύτερη εμφάνιση του site σε τέτοιες αναλύσεις. Γι'αυτο πλιζ κάνετε έναν κόπο και ψηφίστε.

Τι είναι η ανάλυση?

Η οθόνη είναι σαν ένας πίνακας που αποτελείται απο πολύ μικρά τετράγωνα κελιά. Κάθε τέτοιο κελί ονομάζεται pixel (εικονοστοιχείο) και παίρνει κάποιο (μόνο ένα κάθε φορά) χρώμα ώστε όλα μαζι να σχηματίζουν την εικόνα. Η ανάλυση μιας οθόνης είναι το σύνολο των στηλών αυτου του πίνακα επι (x) το σύνολο των γραμμών. Έτσι όταν λέμε οτι έχουμε ανάλυση 1024x768 εννοούμε οτι η οθόνη εμφάνίζει έναν πίνακα απο pixel με 768 γραμμές και 1024 στήλες. Όπως καταλαβαίνετε η οθόνη όσο μεγαλύτερη ανάλυση έχει τόσο πιο πολλά πράγματα δειχνει αλλά και τόσο πιο μικρά τα εμφανίζει. Δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο! Επίσης κάθε οθόνη υποστηρίζει πολλές διαφορετικές αναλύσεις αναλόγως την κατασκευή της και την κάρτα γραφικών που έχετε εγκατεστημένη. Πχ η 12" οθόνη ενός παλιου laptop συνήθως έχει επιλογές τις αναλύσεις 640x480 και 800x600, ενω οι σημερινές 17" οθόνες TFT συνήθως η κατώτατη ανάλυση που υποστηρίζουν είναι 800x600. Γενικά η ανάλυση 640x480 τείνει να εξαφανίστει απο τους υπολογιστές (υπάρχει μόνο σε παλιούς) και σε μερικά χρόνια το ίδιο θα γίνει και με την 800x600.

Πώς βλέπω τι ανάλυση έχω?

Ο πιό κοινός τρόπος για να το δείτε (και να το αλλάξετε φυσικά αν επιθυμείτε και το υποστηρίζει η οθόνη σας) είναι να κάνετε δεξι κλικ στην επιφάνεια εργασίας (εκει που εμφανίζονται τα εικονίδια "Ο Υπολογιστής μου", "Κάδος ανακύκλωσης" κλπ) σε κάποιο κενό σημείο. Απο το μενου που θα εμφανιστεί κάνετε κλικ στην επιλογή Ιδιότητες. Μετά στο παράθυρο που θα δείτε κάνετε κλικ στην Καρτέλα Ρυθμίσεις. Εκεί, στο πλαίσιο "Ανάλυση οθόνης" θα δείτε να αναγράφεται η ανάλυση σας στην μορφή που περιγράφηκε παραπάνω. Εαν επιθυμείτε να την αλλάξετε απλά μετακινείτε το slider που υπάρχει σε αυτό το πλαίσιο σε αυτην που επιθυμείτε και πατάτε ΟΚ ή Εφαρμογη. Πιθανόν να χρειαστεί επανεκίκνηση του Υπολογιστή σας μετά απο αυτή την αλλαγή, ιδίως αν χρησιμοποιείτε παλιότερα Windows απο τα ΧΡ.

Ο υπολογιστής μου είναι Mac, πως να δω/αλλάξω την ανάλυση της οθόνης μου?


  1. Απο το μενού Apple, θα επιλέξετε Control Panels. Έπειτα θα δειτε είτε την επιλογή Monitors & Sound είτε Monitors.
  2. Αν βλέπετε την επιλογή Monitors & Sound:
    • Άνοιξτε το εικονίδιο Monitor.
    • Απο τη λίστα των διαθέσιμων αναλύσεων, διάλεξτε εκείνη που θέλετε να χρησιμοποιήσετε. Η ανάλυση της οθόνης σας θα αλλάξει αμέσως.
  3. Αν βλέπεις την επιλογή Monitors:
    • Βεβαιώσου ότι η επιλογή μενού Show είναι ρυθμισμένη σε Recommended.
    • Απο τη λίστα των διαθέσιμων αναλύσεων, διάλεξτε εκείνη που θέλετε να χρησιμοποιήσετε. Η ανάλυση της οθόνης σας θα αλλάξει αμέσως.
Ελπίζω να βοήθησα και να ψηφίσετε! :rolleyes:
Αν έχετε διαφορετική ανάλυση απο τις επιλογές της δημοσκόπησης διαλέξτε αυτή που είναι πιο κοντά στη δική σας.
Εαν χρησιμοποιείτε πολλούς υπολογιστές (πχ έναν στη δουλεια κι εναν στο σπιτι) διελέξτε τη μικρότερη γιατί έτσι μας βοηθάτε περισσότερο καθως αυτό που μας απασχολει κατα κύριο λόγο είναι αν υπάρχουν χρήστες με μικρές αναλύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
1280 x 1024

Ειναι και πολυ πιο ωραια απο τα αλλα και τα διακρηνεις πιο ευκολα τα εικονιδια. .Τα 1024 x 768 μου φενοντια σαν τερατα τωρα πλεον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι, κι εγω 1280x1024 χρησιμοποιω, και πλέον η 1024x768 μου φαίνεται τραγικά μικρή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Τη ''κανονική'' 1024x768 καθώς η κάρτα και η οθόνη δεν υποστηρίζουν παραπάνω... πάντως με βολεύει μια χαρά [ίσως αν είχα μεγαλύτερες αναλύσεις, να μου φαινόταν αλλιώς] αλλά δεν έχω ξανα ''δουλέψει'' σε υπολογιστή με μεγαλύτερες αναλύσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Α, δεν αναφερα οτα στα παιχνιδια βαζω 1152x864 για να μην κολαει γιατι αμα βαλω παραπανω δεν τα πολυ αντεχει η καρτα μου
Δεν ξερω αμα παιζει καπιον ρολο για εσας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τη ''κανονική'' 1024x768 καθώς η κάρτα και η οθόνη δεν υποστηρίζουν παραπάνω... πάντως με βολεύει μια χαρά [ίσως αν είχα μεγαλύτερες αναλύσεις, να μου φαινόταν αλλιώς] αλλά δεν έχω ξανα ''δουλέψει'' σε υπολογιστή με μεγαλύτερες αναλύσεις...
εεε δεν υποστηρίζει;;;
Ε σε λαπτοπ δουλεύεις; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
εεε δεν υποστηρίζει;;;
Ε σε λαπτοπ δουλεύεις; :|
Μασ η μέγιστη ανάλυση που μπορεί να προβάλει η οθόνη μου είναι 1024*768. Το ίδιο αν δε κάνω λάθος και η κάρτα γραφικών [εκτός αν εκεί το ''έχασα'']...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Μασ η μέγιστη ανάλυση που μπορεί να προβάλει η οθόνη μου είναι 1024*768. Το ίδιο αν δε κάνω λάθος και η κάρτα γραφικών [εκτός αν εκεί το ''έχασα'']...
Να υποστηρίζει και η καρτά γραφικών σου μόνο τέτοια ανάλυση πολύ κουλό, λογικά θα έχεις TFT 15αρά ή κάποια παλία οθονή που υποστηρίζει 1024 μόνο και έτσι το λειτουγρικό δεν σε αφήνει να βάλεις παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotetsi

Νεοφερμένος

Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Industrial designer. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Καμία από τις παραπάνω. Χρησιμοποιώ 1280x960 (λ = 4/3) σε Hitachi 19" CRT Flat με πραγματική διαγώνιο θέασης 18".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όπως έχω πει τότε ψήφισε αυτή που είναι πιο κοντά δλδ προφανώς την 1280x1024 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Να υποστηρίζει και η καρτά γραφικών σου μόνο τέτοια ανάλυση πολύ κουλό, λογικά θα έχεις TFT 15αρά ή κάποια παλία οθονή που υποστηρίζει 1024 μόνο και έτσι το λειτουγρικό δεν σε αφήνει να βάλεις παραπάνω...
Εντάξει φυσικά και δεν είπα ότι υποστηρίζει μόνο τέτοια ανάλυση [απλά 1024*768 εννούσα η maximum]. Αλλά ναι, είναι θέμα οθόνης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Εντάξει φυσικά και δεν είπα ότι υποστηρίζει μόνο τέτοια ανάλυση [απλά 1024*768 εννούσα η maximum]. Αλλά ναι, είναι θέμα οθόνης....
Ούτε και εγώ εννούσα ότι υποστηρίζει μόνο αυτή, απλά δεν νομίζω ότι η κάρτα σου υποστηρίζει σαν μέγιστο μόνο αυτή ή εκτος έχεις πολύ παλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S1RHC

Νεοφερμένος

Ο S1RHC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
desktop: 1152x864
games: 1280x1024

Αυτό γίνεται λόγω του χαμηλου refresh rate στα 1280x1024 (60Hz) το οποίο κουράζει τα μάτια μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Desktop: 1280x800(Αν και θα ήθελα 2048χ1536 αλλά που λεφτά; )
Games: 1024x768(Αν υποστιρίζει 1280χ800 τότε το βάζω εκεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
1024x768 σταθερή προτίμηση από τότε που πήρα pc (πριν 2 χρόνια δηλαδη)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
1280x1024 είναι πλέον η νέα μου ανάλυση :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδια εχω την 1280x1024 αλλα σκευτομαι να την ανεβασω ενα σκαλοπατακι, εσεις τι λετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Aν έχεις TFT τότε μην το κάνεις, εκτός αν ειναι η προτεινόμενη ανάλυση της οθόνης, οπότε σε τέτοια περίπτωση θα έπρεπε να το είχες κάνει καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
1280x1024. Πιστευω πως μεγαλυτερη αναλυση απο αυτην σε κουραζει στα ματια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν έχεις μεγαλύτερη όθονη από 19" πρέπει να βάλεις μεγαλύτερη ανάλυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top