Δυστυχία: Eίναι απαραίτητη;

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
"Ήμουν δυστυχής γιατί δεν είχα παπούτσια... μέχρι που είδα κάποιον που δεν είχε πόδια...."


Αυτό το είχα διαβάσει κάπου (δε θυμάμαι που) όταν ήμουν περίπου δέκα ετών... απ όσο θυμάμαι το είχε πει κάποιος γνωστός... δυστυχώς ούτε αυτό μου έμεινε στην επιλεκτική μου μνήμη...
Αυτό όμως που μου έμεινε βαθιά χαραγμένο, ήταν η ίδια η επιγραφή....

το να βιώνεις δυστυχία είναι κάτι μάλλον υποκειμενικό...
αν είναι απαραίτητο? όχι.. δεν το πιστεύω....
αρκεί να κοιτάξεις δίπλα σου αυτόν που δεν έχει... πόδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
θεωρώ την δυστυχία πολύ "βαριά" έννοια για να μπορώ να πω ότι είναι απαραίτητη. Δέχομαι βέβαια την άποψη που λέει πως "Αν δεν υπήρχαν οι κάκες ημέρες δεν θα εκτιμούσαμε ποτέ τις καλές" όμως νομίζω ότι λέγοντας "κακές ημέρες" δεν αναφέρετε στην δυστυχία.
Πολλοί άνθρωποι στiς σημερινές κοινωνίες αρέσκονται στο να βλέπουν άλλους να δυστυχούν προκειμένου να νοιώσουν εκείνοι προνομιούχοι και ξεχωριστοί....και αναφέρομαι περισσότερο στην δυστυχία που ζούν λαοί ολοκληροί στον κόσμο και που άνθρωποι από "πολιτισμένες χώρες" τους παρακολουθούν με δήθεν λύπηση απο την Τ.V.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από simboy:
Ποιός σου είπε πως το να νιώθεις πληρότητα και γαλήνη όταν πιστεύεις είναι αυθυποβολή ? γιατί βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να έχεις προσωπικά βιώματα επ'αυτού του ζητήματος ?
Οσο αφορά το θέμα μας.Οχι δεν είναι απαραίτητη η δυστυχία αλλά είναι δεδομένη.Ολοι θα τη βιώσουμε άλλος πολύ άλλος λίγο
Είμαστε όμως ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ και αρκεί αυτό εδώ το λινκ για να σιγουρευτούμε όλοι πόσο ευτυχισμένοι είμαστε
https://www.ekincaglar.com/coin/flash.html
Το Flashακι με ελίωσε... :/::worry::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Γιατί πρέπει να έχω προσωπικά βιώματα από κάτι για να έχω άποψη;

Αποψη - γνώμη μπορείς να έχεις αλλά σίγουρα υπερισχύει η άποψη αυτού που βιώνει το συγκεκριμένο θέμα που εκφέρεις γνώμη
Οχι μόνο στο θρησκευτικό επίπεδο
Θα σου πω εγώ πχ έχω ημικρανίες και με λιώνει ο πονοκέφαλος μέχρι το μάτι
Εσύ τι θα μου πεις ? όχι δε πιστεύω ότι η ημικρανία πιάνει και το μάτι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το Flashακι με ελίωσε... :/::worry::(

Το κακό είναι ότι δεν λιώνει αυτούς που το προκαλούν αυτό το κακό
Που ενώ τα ξέρουν δεν στέλνουν τροφή και πολεμούν αυτές τις χώρες οικονομικά μη εξωφλόντας τα χρέη τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από simboy:
Αποψη - γνώμη μπορείς να έχεις αλλά σίγουρα υπερισχύει η άποψη αυτού που βιώνει το συγκεκριμένο θέμα που εκφέρεις γνώμη
Οχι μόνο στο θρησκευτικό επίπεδο
Θα σου πω εγώ πχ έχω ημικρανίες και με λιώνει ο πονοκέφαλος μέχρι το μάτι
Εσύ τι θα μου πεις ? όχι δε πιστεύω ότι η ημικρανία πιάνει και το μάτι ?
Όχι, δεν υπερισχύει πάντα η γνώμη αυτού που έχει βίωμα. Εξαρτάται από το βίωμα, από το υπόβαθρο αυτού που το βίωσε και από το τι θέμα συζητάς.

Το βίωμα είναι κάτι το υποκειμενικό και καθόλου σίγουρο. Ξέρεις το πείραμα με το μπάσκετ και το γορίλα; Οι εθελοντές που έπαιρναν μέρος στο πείραμα έβλεπαν ένα βίντεο και έπρεπε να μετρήσουν τις πάσες σε έναν αγώνα μπάσκετ. Στη μέση του αγώνα περνάει εμφανέστατα ανάμεσα στους παίκτες ένας τύπος ντυμένος γορίλας. Ε μετά το πείραμα οι μισοί έπαιρναν όρκο ότι στο βίντεο δεν υπήρχε κανένας γορίλας. Και όταν τους ξανάδειχναν το βίντεο για να τους το αποδείξουν νόμιζαν ότι έβλεπαν άλλο βίντεο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι η δυστυχία είναι απαραίτητη αφού αν υπάρχει μόνο ευτυχία στη ζωή σου τότε θα έρθει μεγάλη δυστυχία και ενώ είσαι χαρούμενος θα γίνεις ξαφνικά δυστυχισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unicorn

Νεοφερμένος

Η Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Είναι απαραίτητη διότι χωρίς αυτήν δεν θα υπήρχε ούτε η ευτυχία.. Μόνο μια ουδετερότητα! :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Unicorn:
Είναι απαραίτητη διότι χωρίς αυτήν δεν θα υπήρχε ούτε η ευτυχία.. Μόνο μια ουδετερότητα! :|

Συμφωνώ μαζί σου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ναι αλλιώς δεν θα είχε αξία η ευτυχία;) θα ήταν κάτι δεδομένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
δηλ. για να εκτιμησουμε την αγαπη πρεπει αναγκαστικα να υπαρχει κ το μισος?

ακριβος το ιδιο ειναι με την δυστηχια κ την ευτυχια...
πρεπει να μαθουμε να εκτιμαμε χωρις να χανουμε πρωτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Θα συμφωνούσα μαζί σας (και εσείς με τους εαυτούς σας, απ' ότι φαίνεται) αν η συνολική δυστυχία του κόσμου ήταν στο ίδιο ποσό με την ευτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
δηλ. για να εκτιμησουμε την αγαπη πρεπει αναγκαστικα να υπαρχει κ το μισος?

Κατά την άποψή μου ναι... Αν δεν υπήρχε μίσος (ή δυστυχία), τότε απλά δεν θα υπήρχε η έννοια της αγάπης (ή της ευτυχίας). Είναι απλά ονομασίες δύο διαφορετικών πόλων της ανθρώπινης διάθεσης/κατάστασης.

Όλες αυτές οι αντίθετες έννοιες είναι αλληλένδετες (ευτυχία-δυστυχία, καλό-κακό, αγάπη-μίσος, αλήθεια-ψέμα κ.ο.κ.)

Φυσικά αυτό ισχύει μόνο για την έννοιες των λέξεων αυτών. Φυσικά και μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα κόσμο με ελάχιστα αρνητικά χαρακτηριστικά και πολλά θετικά. Απλά αν δεν υπάρχουν τα αρνητικά τότε απλά δεν νομίζω ότι θα αισθανόμαστε τόσο ζωντανά τα θετικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οπως λεει και ενα παραγωγο του νομου του Μερφυ : Τα πραγματα θα γινουν χειροτερα πριν γινουν καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Oπως λενε και οι θεοι πυξ λαξ "πως να τη νιωσω τη χαρα αν δεν στεγνωσει η λυπη"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οπως λεει και ενα παραγωγο του νομου του Μερφυ : Τα πραγματα θα γινουν χειροτερα πριν γινουν καλυτερα.


O Μέρφυ θα έλεγε "θα γίνουν καλύτερα πριν γίνουν χειρότερα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Απλά αν δεν υπάρχουν τα αρνητικά τότε απλά δεν νομίζω ότι θα αισθανόμαστε τόσο ζωντανά τα θετικά :)
: δηλαδή, καλά έκανε κάποιος "επουράνιος πατέρας", και έβαλε ανάμεσα μας το "εκπαιδευτικό όργανό" του(Σατανά, Διάβολο κ.π.). Για να μας μαθαίνει τα "αντίθετα"; Πολύ της "Παλιάς Διαθήκης", δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Εγώ θα συμμετέχω στην κουβέντα με ένα απόσπασμα απο τον "Προφήτη" του Χαλίλ Γκιμπράν.

" Η χαρά είναι η λύπη μας χωρίς προσωπείο... Όσο βαθύτερα σκάψει η λύπη στο είναι μας τόσο μεγαλύτερη θα είναι η χαρά μας... Οταν είσαι χαρούμενος, κοίταξε στα βάθη της καρδιάς σου και θα διαπιστώσεις ότι χαρά σου δίνει μόνο ότι σου φέρνει λύπη. Οταν είσαι λυπημένος, κοίταξε ξανά μέσα στην καρδιά σου και θα δείς οτι κλαίς ουσιαστικά για εκείνο που υπήρξε η χαρά σου. "


δεν ξέρω αν ισχύει γενικά, αλλά κ τα 2 είναι αλληλένδετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Ω, δυστυχία! Είναι το αποκούμπι της ευτυχίας. Ω, ευτυχία! Εκεί καραδοκεί η δυστυχία.
Λαο Τσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εγώ θα συμμετέχω στην κουβέντα με ένα απόσπασμα απο τον "Προφήτη" του Χαλίλ Γκιμπράν.

" Η χαρά είναι η λύπη μας χωρίς προσωπείο... Όσο βαθύτερα σκάψει η λύπη στο είναι μας τόσο μεγαλύτερη θα είναι η χαρά μας... Οταν είσαι χαρούμενος, κοίταξε στα βάθη της καρδιάς σου και θα διαπιστώσεις ότι χαρά σου δίνει μόνο ότι σου φέρνει λύπη. Οταν είσαι λυπημένος, κοίταξε ξανά μέσα στην καρδιά σου και θα δείς οτι κλαίς ουσιαστικά για εκείνο που υπήρξε η χαρά σου. "


δεν ξέρω αν ισχύει γενικά, αλλά κ τα 2 είναι αλληλένδετα...

Ο Χ. Γκιμπράν λέει με τέλειο τρόπο αυτό που θα ήθελα να πω στο θέμα οπότε "κλέβω" το ποστ της Niyia και συμφωνώ απολύτως με αυτήν την άποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top