Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 108 46.2%
  • Κατά

    Ψήφοι: 118 50.4%
  • Δε ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 8 3.4%

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη..

Καταρχήν δεν δέχομαι το διαχωρισμό των ναρκωτικών σε μαλακά ή σκληρά.
Όλα τα ναρκωτικά προκαλούν εθισμό και το αναφέρουμε περιστασιακή χρήση δεν εξωραΐζει τα πράγματα, αντίθετα αποδεικνύει υποτροπή η οποία θα μπορούσε ανάλογα με τις περιστάσεις να οδηγήσει και σε συστηματική χρήση.
Εξάλλου περισσότερες πιθανότητες να πέσει στην ηρωίνη έχει κάποιος ο οποίος δεν έχει κάνει ποτέ ναρκωτικά πριν στη ζωή του ή αυτός που για κάποια χρόνια δοκίμασε χάπια, μαύρο και απλά δεν την βρίσκει άλλο με αυτά?…σκεφτείτε και το εξής …ο δεύτερος είναι ήδη μέσα στα κόλπα και ξέρει και που να βρει τη σκόνη ..

Η αποποινικοποίηση των λεγόμενων ΄΄μαλακών ναρκωτικών΄΄ ειπώθηκε ότι θα έδινε στην πολιτεία τη δυνατότητα ελέγχου της διακίνησης….και αύξηση των εσόδων από φόρους να προσθέσω …ουσιαστικά είναι σαν να λέμε ότι η εκάστοτε κυβέρνηση θα μπορούσε βάσει νόμου να γίνει ο μεγαλύτερος drug dealer, τη στιγμή που οι καμένοι από ναρκωτικά γονείς υποστηρίζουν την επαναφορά της θανατικής ποινής για τους εμπόρους..
Στα δικαστήρια γίνεται χαμός καθημερινά από υποθέσεις ναρκωτικών και κατηγορούμενοι είναι συνήθως οι χρήστες…έχει γίνει επιδημία στις νεαρότερες κυρίως ηλικίες…σκέψου τώρα να μπορούν νόμιμα να καπνίζουν το ΄΄γάρο ΄΄ πίνοντας το καφεδάκι τους στην κεντρική πλατεία τι έχει να γίνει..
Μη μου πείτε ότι θα υπάρχουν ασφαλιστικές δικλείδες και όροι του τύπου ότι θα απαγορεύεται σε δημοσίους χώρους…έλεος !


Σχετικά τώρα με το αλκοόλ και τα συμβατικά τσιγάρα…δεν πίνω αλλά καπνίζω...και καπνίζω επειδή μ’ αρέσει και το είχα κόψει για ένα χρονικό διάστημα στο παρελθόν…αν το απαγορεύσει όμως η κυβέρνηση και βάλει για τους παραβάτες καμιά ποινή 2ετούς φυλάκισης θα σας πω εγώ αν το ξανακουμπίσω…
Δεν πρόκειται να γίνει όμως ποτέ αυτό γιατί παίζονται πολλά συμφέροντα και είναι στη μέση πολλά λεφτά..

Όπως καταλάβατε δε συμφωνώ καθόλου με DrJ …

Υγ που να μην προσπαθούσα να είμαι και σύντομη :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
@prime,
Αν απαγορευτεί το αλκοόλ και το τσιγάρο δε νομίζω να είναι πολλοί σαν εσένα που δε θα το ξανακουμπήσουν. :)
Θα χουμε και σκηνές σε σκοτεινά δρομάκια του στυλ:
"Ε ψιτ, φιλαράκι... έχω καλό ουισκάκι.... γουστάρεις;":) :)

Γενικά πιστεύω πως αν το αλκοόλ και η ινδική κάνναβη άλλαζαν θέσεις θα συζητάγαμε το ίδιο και για το αλκοόλ όπως συζητάμε για την κάνναβη.
Αυτό θέλω να πω από την αρχή.Πως έχουμε συνηθίσει σα κοινωνία την κάναβη σαν κακό (όχι οτι δεν είναι) και το αλκοόλ σαν συνηθισμένο. Ενώ το ίδιο κακό κάνουν.Είναι και κοινωνικό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Απʼ ότι κατάλαβα DrJ αυτό που προσπαθείς να πεις είναι ότι ναι μεν τα ΄΄ μαλακά ΄΄ ναρκωτικά κάνουν κακό αλλά αποτελεί κυρίως κοινωνικό ταμπού η αποποινικοποίηση τους επειδή έχει καλλιεργηθεί η όλη νοοτροπία περί ναρκωτικών….?
Τη στιγμή μάλιστα που η κατανάλωση αλκοόλ όπως λες κάνει το ίδιο κακό αλλά θεωρείται κατά ταʼ άλλα άκρως φυσιολογική…?
Άρα είναι υποκριτική η στάση της κοινωνίας στο θέμα των ναρκωτικών έτσω και των ΄΄μαλακών΄΄…..?

Η ερώτησή μου έγκειται ως εξής….αν είσαι υπέρ της αποποινικοποίησης, κατʼ εμέ το πείραμα της χιλιετίας για την ελληνική κοινωνία όχι μόνο με κοινωνικό αντίκτυπο αλλά και πολιτικό, υπό ποιους όρους θα έπρεπε να γίνει…στήσε ένα σκηνικό…πού, πώς, ποιοι, πόσο θα πουλάνε, θα αγοράζουν κτλ…αν έχεις φυσικά την καλή διάθεση, για να καταλάβω και εγώ πώς το σκέφτεσαι.. :)

Σχετικά με την απαγόρευση χρήσης του αλκοόλ ή των συμβατικών τσιγάρων είπαμε δεν γίνεται με τίποτα από τη στιγμή που διακυβεύονται τεράστια συμφέροντα τα οποία έχουν εδραιωθεί και νομότυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Απο την μία είμαι υπέρ στην κατάργηση όλων των νόμων περί ναρκωτικών,μήπως και καθαρίσει ο πλανήτης απο τους ηλίθιους και μάλιστα με πολύ βολικό τρόπο αφού θα αυτοκτονήσουν στην ουσία,γιατί αμα σου λιβανίζουνε τα αυτιά ολη μέρα με το τι κάνουν τα ναρκωτικά και εσύ πας και τα χρησιμοποιείς δεν είσαι κάτι άλλο,η αυτοσυντήρηση είναι δείγμα νοημοσύνης.Απο την άλλη είμαι υπέρ του επιτόπου τουφεκισμού των εμπόρων σε αυτόφορο(πώληση σε μυστικό αστυνομικό,έφοδος κτλπ.).Και στις δύο περιπτώσεις θα σταματήσει το κακό.Ας νομιμοποιηθούν λοιπόν καθώς το δεύτερο είναι "βάρβαρο" οποίος θέλει να καταστραφεί και δεν παίρνει απο λόγια η πόρτα είναι ανοικτή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη..

Καταρχήν δεν δέχομαι το διαχωρισμό των ναρκωτικών σε μαλακά ή σκληρά.
Όλα τα ναρκωτικά προκαλούν εθισμό και το αναφέρουμε περιστασιακή χρήση δεν εξωραΐζει τα πράγματα, αντίθετα αποδεικνύει υποτροπή η οποία θα μπορούσε ανάλογα με τις περιστάσεις να οδηγήσει και σε συστηματική χρήση.

Οι συνέπειες όμως;
Δλδ πρέζα=μπάφος;
δεν είναι έτσι τα πράγματα... και η ισοπέδωση του διαχωρισμού μαλακών και σκληρών (που υφίσταται κάτι τέτοιο, βέβαια) δεν προσφέρει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ας νομιμοποιηθούν λοιπόν καθώς το δεύτερο είναι "βάρβαρο" οποίος θέλει να καταστραφεί και δεν παίρνει απο λόγια η πόρτα είναι ανοικτή...

Kαι τα σκυλιά δεμένα; :P Κι εγώ σου λέω ότι είναι παράνομα οκ; Παράνομα ξε-παράνομα όποιος θέλει βρίσκει! Δεν είναι τοσο δύσκολο believe me... Και όποιος θέλει να το δοκιμάσει το κάνει... Και μην ακούσω την θεωρία ότι κάποιος δοκιμάζει γιατί είναι απαγορευμένο άρα και δελεαστικό... Έχει τύχει να συζητώ με έναν φίλο μου για ένα κοινό γνωστό μας που κάνει κόκα και τον ρωτούσα αν όντως κάνει 100 ευρώ το γραμμάριο όπως λέει και γυρνάει χαλαρά και μου λέει " Ναι, αλλά αν θες σου βρίσκω με 90" :worry: Και ούτε ο φίλος μου έκανε...ούτε εγώ... αλλά αν ήθελα να βρω...από μια αθώα συζήτηση που απλά άρχισε κάποιος που ξέρει θα με βοηθούσε ευχαρίστως :)

edit: δεν διαφωνώ σε αυτό που λες...απλά πιάστηκα από την πρόταση σου για να πω τι γίνεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Οι συνέπειες όμως;
Δλδ πρέζα=μπάφος;
δεν είναι έτσι τα πράγματα... και η ισοπέδωση του διαχωρισμού μαλακών και σκληρών (που υφίσταται κάτι τέτοιο, βέβαια) δεν προσφέρει κάτι.


Οι συνέπειες μπορεί να διαφέρουν υπό την έννοια του χρόνου γιατί στα μεν ΄΄σκληρά΄΄ μπορεί τα αποτελέσματα να είναι βραχυπρόθεσμα και στα ΄΄μαλακά΄΄ μακρυπρόθεσμα.. If you know what I mean..

Δεν είπα ότι πρέζα = μπάφος αλλά σίγουρα μπάφος δεν = συμβατικό τσιγάρο…
και σίγουρα από μπάφο έχει κάποιος περισσότερες πιθανότητες να επεκταθεί και περαιτέρω...
στο κάτω κάτω της γραφής κάνε μαύρο και κάτσε δούλεψε μετά να δούμε πόσο θα αποδώσεις …όχι εσύ γενικά το λέω… δεν είναι και τόσο ακίνδυνο μην τρελαθούμε.. καίει τον εγκέφαλο ρε παιδιά και εθίζει…
Πόσοι και πόσοι ξεκίνησαν χαλαρά και πλέον δεν μπορούν να λειτουργήσουν αν δεν πιούν πρώτα?

Στα ΄΄μαλακά ΄΄ θα μπει και το κρακ ή τα χάπια ?
Κάν’ τε μου μια λίστα τι θεωρείτε ΄΄μαλακό ΄΄ και τι ΄΄σκληρό΄΄.
Δλδ μόνο όταν χτυπάει ένεση με ηρωίνη κάποιος είναι ναρκομανής επειδή θεωρείται ΄΄σκληρό΄΄.?

Μην παρεξηγηθώ δεν έχω τίποτα με τους χρήστες με την αποποινικοποίηση έχω ενστάσεις .

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Πρέπει να πίνεις πολύ συχνά μπάφο για να κάψεις. Δλδ, και οι αλκοολικοί καίνε κύτταρα (ελλείψει συκωτιού...)

Το κρακ δεν είναι μαλακό. Είναι ίσως ό,τι πιο εθίστικο υπάρχει. Εθίζεσαι ίσως και απ' την πρώτη φορά που θα δοκιμάσεις. Κι αυτό γιατί είναι επεξεργασμένο χημικά, κόκα με αμμωνία και διάφορα άλλα. Είναι μεγάλος κίνδυνος.
Τα χάπια, δεν είναι ναρκωτικά. Παραισθησιογόνα είναι. Ψυχεδελικές ουσίες.
Αρκεί να σου πω ότι ο Hofmann, που παρασκεύασε το LSD πρώτος στο εργαστήριο (άρα και έχει πάρει περισσότερες φορές απ' τον κάθε έναν :P) κοντεύει τα 100 χρόνια :P Και φυσικά μόνο "καμμένος" δεν είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Πρέπει να πίνεις πολύ συχνά μπάφο για να κάψεις. Δλδ, και οι αλκοολικοί καίνε κύτταρα (ελλείψει συκωτιού...)

Αρκεί να σου πω ότι ο Hofmann, που παρασκεύασε το LSD πρώτος στο εργαστήριο (άρα και έχει πάρει περισσότερες φορές απ' τον κάθε έναν :P) κοντεύει τα 100 χρόνια :P Και φυσικά μόνο "καμμένος" δεν είναι...

Δλδ two wrongs can make a right? Δεν ξέρω αν με πιάνεις…

Τώρα όσο για το παράδειγμα που ανέφερες ,σχετικά με τον φίλτατο Hofmann –ζωή να έχει :P – θα σου αντιπαραβάλλω το παράδειγμα του προπαππού μου που κάπνιζε σα φουγάρο για δεκαετίες και πέθανε σε ηλικία 98 ετών από φυσικά γηρατειά πριν από 5 χρόνια…
Aποτελεί αυτό απόδειξη ότι το κάπνισμα δεν προκαλεί καρκίνο..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Οχι βέβαια, απλά το ότι το LSD δεν είναι ναρκωτικό, δε χρειάζεται απόδειξη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Οχι βέβαια, απλά το ότι το LSD δεν είναι ναρκωτικό, δε χρειάζεται απόδειξη :D


είναι ομως παραισθησιογόνο.. ναι? εχει λοιπόν δική του κατηγορία? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ναι, ψυχότροπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Απʼ ότι κατάλαβα DrJ αυτό που προσπαθείς να πεις είναι ότι ναι μεν τα ΄΄ μαλακά ΄΄ ναρκωτικά κάνουν κακό αλλά αποτελεί κυρίως κοινωνικό ταμπού η αποποινικοποίηση τους επειδή έχει καλλιεργηθεί η όλη νοοτροπία περί ναρκωτικών….?
Τη στιγμή μάλιστα που η κατανάλωση αλκοόλ όπως λες κάνει το ίδιο κακό αλλά θεωρείται κατά ταʼ άλλα άκρως φυσιολογική…?
Άρα είναι υποκριτική η στάση της κοινωνίας στο θέμα των ναρκωτικών έτσω και των ΄΄μαλακών΄΄…..?

Περίπου αυτό εννοώ.:)

Η ερώτησή μου έγκειται ως εξής….αν είσαι υπέρ της αποποινικοποίησης, κατʼ εμέ το πείραμα της χιλιετίας για την ελληνική κοινωνία όχι μόνο με κοινωνικό αντίκτυπο αλλά και πολιτικό, υπό ποιους όρους θα έπρεπε να γίνει…στήσε ένα σκηνικό…πού, πώς, ποιοι, πόσο θα πουλάνε, θα αγοράζουν κτλ…αν έχεις φυσικά την καλή διάθεση, για να καταλάβω και εγώ πώς το σκέφτεσαι.. :)

Είμαι υπερ μιλώντας σε θεωρητική βάση.Η εφαρμογή της αποποινικοποίησης θα δείξει κατά πόσο είναι καλό στην Ελλάδα. Και φυσικά είναι ρίσκο για αυτόν που θα το τολμησει.
Όσον αφορά το "σκηνικό", υπάρχουν πολλοί τρόποι και μέσα ελέγχου. Μρικοί: Το κράτος ελέγχει την εισαγωγή-καλλιέργεια, ειδικές άδειες για την πώληση σε συγκεκριμένα καταστήματα, μέγιστο όριο κατοχής από τον πολίτη και γενικώς ένα παράδειγμα είναι η νομοθεσία που ισχύει και στην ολανδία.
Σίγουρα θα ωρεθεί κάποιο νομοθετικό μοντέλο για την ελληνική πραγματικότητα.
Εξάλλου γιατί να μη δοκιμάσουμε και αν το μοντέλο αποτύχει το άλλάζουμε :)

Σχετικά με την απαγόρευση χρήσης του αλκοόλ ή των συμβατικών τσιγάρων είπαμε δεν γίνεται με τίποτα από τη στιγμή που διακυβεύονται τεράστια συμφέροντα τα οποία έχουν εδραιωθεί και νομότυπα.
Ναι αλλά αυτό δε στερεί το δικαίωμα σε κάποιον να υποστηρίζει την απαγόρευσή τους αφού κάνουν κακό. Ακόμη και για τα νομότυπα μπορούμε να εκφέρουμε άποψη.



Συμπερασματικά, αν θέλει κάποιος να κάνει κακό στον εαυτό του μπορεί εύκολα να το κάνει.Αυτός που θέλει να διοχετεύσει τα "προβλήματά" του σε ουσίες θα το κάνει με ή χωρίς τα ναρκωτικά (πχ αλκοόλ). Ο καθένας πρέπει να γνωρίζει το καλό για τον εαυτό του.
Από την άλλη καλό είναι το κράτος να προσπαθεί να αποτρέψει τις "κακές επιλογές". Είναι χρέος του να προστατεύει τον πολίτη.
Απλά δε πιστεύω οτι η αποποινικοποίηση θα κάνει μεγαλύτερο κακό από το υπάρχον.Και σε μερικές περιπτώσεις, αν εφαρμοστεί σωστά, μπορεί να ωφελήσει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι, ψυχότροπα.

και δηλαδή αυτά δεν κάνουν κακό? :confused:



Η φαρμακοθεραπεία των ψυχικών διαταραχών βασίζεται στα ψυχοτρόπα φάρμακα .Τα ψυχοτρόπα φάρμακα είναι χημικοί παράγοντες που επιδρούν στον εγκέφαλο και επηρεάζουν τις ψυχικές λειτουργίες ή τη συμπεριφορά του ατόμου.Τα φάρμακα αυτά δεν έχουν αποδεχθεί μόνον αποτελεσματικά στην ανακούφιση των οξέων ψυχωτικών συμπτωμάτων , αλλά και χρήσιμα στην πρόληψη υποτροπών και στη σταθεροποιήση της λειτουργίας των ασθενών για μεγάλες χρονικές περιόδους
:confused: :confused:


πηγή: https://www.psychologia.gr/therapy/somatic.htm

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πολλά έχουν γραφτεί συνεπώς ξεπερνώ το quoting και να πω κάτι που απλά ξεχάσατε συνεπώς η διαφωνία σας μάλλον δεν έχει βάση καθώς έχετε άλλα κριτήρια ο καθένας!
Παρόλο που η λέξη ναρκωτικό σημαίνει κάτι συγκεκριμένο, η χρήση της δεν είναι! Και επίσης πως κρίνουμε μια ουσία αν είναι κακή ή όχι! Και εξηγώ!

Με την ευρεία έννοια που αναφέρεται το ναρκωτικό για μένα είναι και το τσιγάρο,αλκοόλ,σοκολάτα,φαγητό,πιπέρι μπλα μπλα! Όλα έχουν σαν τελικό αποτέλεσμα την καλυτέρευση για κάποιο χρονικό διάστημα της διάθεσης μας! Το ζήτημα είναι τι κερδίζουμε και τι χάνουμε αλλά και πως θα κρίνεις ποιο είναι αρκετά "βαρύ" και πιο όχι? Από το πόσο επικίνδυνο είναι? Από το πόσο σε βγάζει off? Από την ποσότητα που χρειάζεται?
Για την δική μου λογική όλα εξίσου ένοχα είναι γιατί στην κατάχρηση όλα επικίνδυνα γίνονται για το φορέα αλλά και τους τριγύρω, όπως πχ ένας μεθυσμένος που μπορεί να πεθάνει αλλά μπορεί να και να σκοτώσει!

Γιατί συνεπώς αποποινικοποιούμε το αλκοόλ και όχι πχ το μαύρο? Μήπως γιατί στο πρώτο υπάρχει εμπορική εκμετάλευση? Άρα οι νόμοι είναι νόμοι συμφερόντων?

Συνεπώς είμαι κατά της ποινικοποιήσης όλων των ναρκωτικών! Ευθύνη του καθενός είναι να προστατέψει ή όχι την ζωή του αλλά και των άλλων! Και πριν μου πείτε τι φταίω εγώ επειδή ο άλλος πχ με σκότωσε με το αμάξι επειδή ήταν κομμάτια από μαύρο, και να ορίστε ότι πρέπει να είναι ποινικοποιημένο να σας πω και τι φταίω εγώ όταν ο άλλος μεθύσει ή έχει φάει τον κώλο του και τον πάρει ο ύπνος στο τιμόνι! Ποινική ευθύνη έχουν και οι δύο μετά για λάθος χρήση των ουσιών. Όχι για κατοχή!

Άλλωστε οι χρήση των ουσιών είναι θέμα παιδίας όπως έχει αναδείξει και η ολλανδική απόφαση! Μια χαρά τα πάνε και σαν χώρα οι άννθρωποι με νόμιμοι μια ουσία που εμείς εδώ καταδικάζουμε! Από την άλλη έχουμε τρελό Death-Toll από μεθυσμένους χάρις σε μια ουσία που είναι νόμιμοι! και χάρις στην τηλεόραση που κάθε παπακαλιάτης είναι με ένα ουίσκυ στο ένα χέρι και στο άλλο τσιγάρο είμαι μακράν οι κατεκεφαλήν μεγαλύτεροι καταναλωτές αλκοόλ στην ευρώπη και μάλιστα σκληρών ποτών αν θέλετε!

Και σχετικά με το μαύρο πιστεύω ότι δεν υπάρχει καπνιστής που να μην έχει κάνει ή δεν θα κάνει σε ένα εύλογο όριο νεαρής ηλικίας και οι μή καπνιστές ακολουθούν και αυτοί με σχεδόν απόλυτα ποσοστά! Και κακά τα ψέματα δεν κάνει την ζημιά που λένε σε λογική ποσότητα! Έχετε δει παιδιά που οι γονείς τους τα τρέχαν σε καφενεία από μικρά και κατεβάζαν τα ούζα και όλοι χαίρονταν για το πόσο μάγκας ή μάγκισα ήταν? Εϊναι λες και το στόμα έχει πρόβλημα επικοινωνίας με τον εγκέφαλο μόνιμα!

Η χρήση και όχι η ούσία είναι το πρόβλημα! Αλλά είναι πιο εύκολο να κυνηγάς την ουσία γιατί το άλλο θέλει παιδεία και επένδυση στον χρόνο! Άσε που αν επιμορφώσεις τον κόσμο σίγουρα κάποια φάση θα δει το λογικό κενό σε ποια είναι βαπτισμένα και ποια όχι παράνομα!

Αν εγώ σαν αντικαπνιστής κάνω δυο τσιγάρα prince και πιάσω το τιμόνι με το μυαλό ζελέ και τρακάρω ποιος θα φταίει? Εγώ ή τα prince? Ελπίζω να με καταλάβατε!Κάποιοι τα είπαν είδη!Απλά τα είπα και εγώ αλλιώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
και δηλαδή αυτά δεν κάνουν κακό? :confused:



Η φαρμακοθεραπεία των ψυχικών διαταραχών βασίζεται στα ψυχοτρόπα φάρμακα .Τα ψυχοτρόπα φάρμακα είναι χημικοί παράγοντες που επιδρούν στον εγκέφαλο και επηρεάζουν τις ψυχικές λειτουργίες ή τη συμπεριφορά του ατόμου.Τα φάρμακα αυτά δεν έχουν αποδεχθεί μόνον αποτελεσματικά στην ανακούφιση των οξέων ψυχωτικών συμπτωμάτων , αλλά και χρήσιμα στην πρόληψη υποτροπών και στη σταθεροποιήση της λειτουργίας των ασθενών για μεγάλες χρονικές περιόδους
:confused: :confused:


πηγή: https://www.psychologia.gr/therapy/somatic.htm

Πάντως υπάρχουν και μερικά που δε κάνουν απολύτως κανένα κακό.Είχα διαβάσει στο βιβλίο φαρμακευτικής της ιατρικής σχολής για ένα λουλούδι που υπάρχει σε πολλές αυλές.Αν επεγεργαστεί ο σπόρος του γίνεται ισχυρό παραισθησιογόνο. Αλλά χωρίς καμία σωματική παρενέργεια. Ο μόνος κίνδυνος είναι να νομίσεις οτι κάτω από το μπαλκόνι είναι θάλασσα και να βουτήξεις. :) .
Γενικώς υπάρχουν παραισθησιογόνα που δε κάνουν κανένα κακό εκτός από τη περιοδική παραίσθηση.
Προς θεού δεν εννοώ οτι πρέπει να δίνονται ελεύθερα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ο μόνος κίνδυνος είναι να νομίσεις οτι κάτω από το μπαλκόνι είναι θάλασσα και να βουτήξεις. :) .

Και ειναι καλο αυτο? Για φαντασου να μενεις και στον 4ο! :hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Φαντάζομαι γράφει πάνω : Μόνο για όσους ζούν σε ισόγειο [ή υπόγειο]:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Καταρχήν είτε αποποινικοποιηθουν είτε όχι, κυκλοφορούν ανάμεσα μας και μάλιστα σε τεράστιες ποσότητες.
Κατάδεύτερον δεν δέχομαι τους όρους "σκληρα" ή "μαλακά", αλλά δέχομαι τους όρους "φυσικά" ή "χημικά".
Σε όλα ύπάρχει εθισμός είτε αυτός είναι οργανικός, είτε αυτός είναι ψυχολογικός.
Όσον αφορά τα "φυσικά" ναρκωτικά (κάνναβη, όπιο[παπαρούνα], μανιτάρια,φύλλα κόκας κλπκλπ), θα μου επίτρέψετε να είμαι διαλακτική όσον αφορα την αποποινικοποιησή τους....γιατί η γιαγιά μου εφτιάχνε τσάι με βότανα και ένα από τα βότανα που χρησιμοποιούσε ήταν και τα φύλλα της κάνναβης, έφτιαχνε πίττα με χόρτα και ένα από τα χόρτα που χρησιμοποιούσε ήταν τα φύλλα της κάνναβης. Ο προπάππους μου χρησιμοποιούσε τα μανιτάρια(παριασθησιογόνα) για να τα δώσει σε τραυματισμένους ανθρώπους σαν ηεμιστικό ή ακόμα και σαν υπνωτικό. Το όπιο το έδιναν σε μικρά παιδιά για να ηρεμήσουνε ή και να κοιμηθούνε, όταν αυτά ήταν άρρωστα ή για να πάνε οι γυναίκες στα χωράφια να δουλέψουνε.

Και για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω για χρήση και όχι για κατάχρηση όπως κάνουνε οι σημερινοί νεολαίοι!

Επίσης, σε καμμία περίπτωση δεν θεωρώ πως η χρήση κάνναβης είναι ένα σκαλοπάτι για κάτι πιο σκληρό. Το σκαλοπάτι είμαστε εμείς οι ίδιοι και όχι αυτά.


Είμαι κάθετα αρνητική σε οποιαδήποτε ουσία είναι χημική ή έχει επεξεργαστεί με οποιονδήποτε χημικό τρόπο.

Γενικά είναι ένα θέμα το οποίο με απασχολεί όσες φορές και αν έχω προσπαθήσει να βρώ μια απάντηση σε αυτό το ερώτημα, γιατί πάντα έχω την εξής απορία, αν γίνει αποποινικοποίηση των "μαλακών" (όπως θέλουν να λένε) ναρκωτικών, πως θα ελέγχουν την κατάσταση; Πως θα μπορέσουν να ελέγξουν όλα αυτό το κύμμα; Τί μέτρα θα πάρουν γιανα προστατέψουν μικρά παιδιά; ζητώντας απλά ταυτότητα; Για να γίνει κάτι τέτοιο χρείαζεται πολύ καλή μελέτη και σχεδιασμός, γιατί η διαχωριστική γραμμή που χωρίζει την χρήση από την κατάχρηση είναι εξαιρετικά ευθραυστη και λεπτή.
Για τον λόγο αυτό θα ψηφίσω δεν ξέρω/ δεν απαντώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ νομίζω απλά ότι αν γίνει ελεύθερο λιγότερη αλόγιστη χρήση (μετά το πρώτο μπουμ)θα υπάρξει! (Φυσικά αν δεν βάλλουν το Παπακαλιάτη πχ ή την τάδε θέα αντί για ποτό και τσιγάρο να έχει κόκα και μαύρο)
Δλδ άλλο να μαζευτούμε μια φορά στα κρυφά να γίνουμε κομμάτια και άλλο να το έχεις προσβάσιμο όποτε θες σε νορμάλ χρήση! Και από εκεί και πέρα κριτήριο χρήσης θα είναι και οι επιδόσεις σου στον χώρο σου! Το ρισκάρεις να χάσεις την δουλειά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top