Μύθοι και πραγματικότητα

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Τι ισχύει και τι όχι. Ρωτήστε για οποιδήποτε είδος μύθου ενδιαφέρεσται και οι υπόλοιποι ας γράψουμε ότι έχουμε ακούσει. Απο εμφανήσεις UFO μέχρι αν η κοκα κόλα βγάζει την σκουριά. Η επιλογή δική σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
snopes.com
τεράστια συλλογή urban legends.
Πχ για την κοκακόλα έχει ειδική ομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Τι ισχύει και τι όχι. Ρωτήστε για οποιδήποτε είδος μύθου ενδιαφέρεσται και οι υπόλοιποι ας γράψουμε ότι έχουμε ακούσει. Απο εμφανήσεις UFO μέχρι αν η κοκα κόλα βγάζει την σκουριά. Η επιλογή δική σας.
:) Μιά λέξη.....Κένταυροι ! Παρακολουθώντας μια απ'τις εκπομπές του Χαρδαβέλλα πέρυσι το χειμώνα,παρουσίασε κάποια ομάδα ενός Αμερικάνικου πανεπιστημίου,....οστά κένταυρου !!! Είναι -φαντάζομαι-γνωστό σε όλους,οτι τα Αμερικάνικα πανεπιστήμια (&όχι μόνο) με τις σχολές αρχαιολογίας τους,φράζουν ολόκληρες εκτάσεις αρχαιολογικών χώρων στην Ελλάδα,για δική τους χρήση !! Λέτε να βρήκαν πραγματικα κάτι τέτοιο? Τι απόψεις-τι έχετε ακούσει για το μύθο των κενταύρων?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάντως εγώ που ζω δίπλα στο βουνό των κενταύρων δεν έχω ακούσει καμία ιστορία...ότι ξέρω είναι από την μυθολογία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Πάντως εγώ που ζω δίπλα στο βουνό των κενταύρων δεν έχω ακούσει καμία ιστορία...ότι ξέρω είναι από την μυθολογία :)
:) Είπε κανείς οτι απαγορεύεται να μας πείς απο εκει τα στοιχεία σου? Δεν νομίζω....Επειτα για να γεννηθεί ένας μύθος (ειδικά για την μυθολογία μας),καπνός...χωρίς φωτιά....υπάρχει ? Εκτός αν είναι γι'άλλο thread:P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πολλοι μύθοι δημιουργήθηκαν στην αρχαιότητα λόγω του φόβου! Ακόμη και σήμερα ίσως γίνεται αυτό ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Πολλοι μύθοι δημιουργήθηκαν στην αρχαιότητα λόγω του φόβου! Ακόμη και σήμερα ίσως γίνεται αυτό ... :)
:) Πάν,εδω θα διαφωνήσω κάθετα!! Λόγω φόβου??? το 1% ίσως ! Μήν παραλείπεις το οτι η γνώση αντικαθιστά το φόβο !Μάλλον,δεν είναι αυτό που παραλείπεις ,να το τονίσεις θές,αλλά στην Ελλάδα η γνώση ήρθε πολύ νωρις κι όμως δεν αντικατέστησε τους μύθους (για το μεγάλο ποσοστό μιλάω).μή ξεχνάς οτι η Τροία ηταν ένας μύθος πρίν το Sleeman,παραμυθάκι του Ομήρου...Επειτα η ρήση του Αριστοτέλη,καθαρα λεει :Η μυθολογία,είναι η ιστορία της Ελλάδας ! Μήν πάω κ off.:D :D :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
:) Πάν,εδω θα διαφωνήσω κάθετα!! Λόγω φόβου??? το 1% ίσως ! Μήν παραλείπεις το οτι η γνώση αντικαθιστά το φόβο !Μάλλον,δεν είναι αυτό που παραλείπεις ,να το τονίσεις θές,αλλά στην Ελλάδα η γνώση ήρθε πολύ νωρις κι όμως δεν αντικατέστησε τους μύθους (για το μεγάλο ποσοστό μιλάω).μή ξεχνάς οτι η Τροία ηταν ένας μύθος πρίν το Sleeman,παραμυθάκι του Ομήρου...Επειτα η ρήση του Αριστοτέλη,καθαρα λεει :Η μυθολογία,είναι η ιστορία της Ελλάδας ! Μήν πάω κ off.:D :D :)
Μιλαω για την αρχαιοτητα! Η αγνοια και ο φοβος εκαναν τους ανθρωπους τοτε να δημιουργησουν πολλους μυθους. π.χ. τους 12θεους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Οι μύθοι είναι ιστορίες που κατά ένα μεγάλο ποσοστό έχουν βάση την αλήθεια απλά περιγραφή του με την μορφή του μύθου το κάνει πιο δεν ξέρω φαντασμαγορικό?

Για πολλούς μύθους της αρχαιότητας έχουν αρχίσει και επαληθεύονται ή ανακαλύπτονται στοιχεία που αναδυκνύουν την αλήθεια στην βάση τους! Απλά εμείς στην Ελλάδα μαθαίνουμε τα παιδιά μας μόνο για τις καλυτεχνικές (παπαγαλία) δραστηριότητες και όχι για τις επιστημονικές και άλλα εξίσου (για μένα πιο ενδιαφέροντα) ζητήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Οι μύθοι είναι ιστορίες που κατά ένα μεγάλο ποσοστό έχουν βάση την αλήθεια απλά περιγραφή του με την μορφή του μύθου το κάνει πιο δεν ξέρω φαντασμαγορικό?

Για πολλούς μύθους της αρχαιότητας έχουν αρχίσει και επαληθεύονται ή ανακαλύπτονται στοιχεία που αναδυκνύουν την αλήθεια στην βάση τους! Απλά εμείς στην Ελλάδα μαθαίνουμε τα παιδιά μας μόνο για τις καλυτεχνικές (παπαγαλία) δραστηριότητες και όχι για τις επιστημονικές και άλλα εξίσου (για μένα πιο ενδιαφέροντα) ζητήματα!
:) Πές τα !!!+1;) Κρίμα.....δεν έχεις ! Ακυρο το +:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Διαδεδομένος μύθος: Το "Κρυφό Σχολειό".
Δεν υπήρξε ποτέ. Προπαγάνδα της εκκλησίας για να δείξει ότι "συνέβαλε" στην ανάπτυξη επαναστατικού φρονήματος στην υπόδουλη Ελλάδα (ενώ στην πραγματικότητα μάλλον το αντίθετο συνέβαινε). Άλλωστε οι Τούρκοι δεκάρα δεν έδιναν για την παιδεία και την ανάπτυξή της στις κατακτημένες περιοχές.

Διαδεδομένος μύθος: Η "Βυζαντινή Αυτοκρατορία" ήταν ελληνική.
Φυσικά και δεν ήταν, ήταν η Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.
Το γεγονός μιλούσαν ελληνικά (η αντίστοιχη lingua franca της εποχής, όπως σήμερα είναι τα αγγλικά) δεν συνιστά σοβαρό επιχείρημα.

Υπάρχουν κι άλλα τέτοια, λίγο ψάξιμο χρειάζεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
:) Πές τα !!!+1;) Κρίμα.....δεν έχεις ! Ακυρο το +:P
Δεν κατάλαβα. Συμφωνείς η διαφωνείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα. Συμφωνείς η διαφωνείς?
:) Συμφωνώ κι επαυξάνω φίλε μου ! το + 1, αφορά το κάρμα στο οποίο δε συμμετέχεις ,αλλά το κατάλαβα αργότερα οταν πήγα να προσθέσω το 1 στον πίνακά σου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Καλά ε τώρα έκανε ανακάλυψη ο εγκέφαλος έτσι!
Το +1 που γράφεται είναι για το κάρμα??

Εγώ νόμιζα ότι είναι κάτι σαν +1 ψήφο!

Σε ορισμένα πράγματα αργεί το καβουρδιστήρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Η είδηση που ακολουθεί - αν είχε επαληθευτεί - τις Άγιες αυτές ημέρες, θα είχε διχάσει την παγκόσμια κοινή γνώμη και τους απανταχού γονείς. Ευτχώς, αποδείχθηκε μια κακόγουστη διαφημιστική φάρσα και θα μπορούσε να χαρακτηριστεί, ως ένα εφιαλτικό παραμύθι των Χριστουγέννων. Παραθέτουμε ολόκληρη την είδηση, για να δείξουμε πόσο αρρωστημένα κινείται στις μέρες μας ο ανταγωνισμός.
"Ενα γενετικά τροποποιημένο ον, που σχεδιάστηκε για να πωληθεί ως pet από εταιρεία γενετικής μηχανικής, προκαλεί σάλο σε ολόκληρο τον κόσμο.

Πρόκειται για μια μορφή παιδικής κούκλας με γενετικά τροποποιημένο DNA, η οποία έχει μεν το μέγεθος παιδικού παιχνιδιού, διαθέτει ωστόσο μηχανισμούς καρδιακών παλμών, αίσθηση του πόνου, ακόμη και αληθινά δόντια. Διατίθεται σε επτά διαφορετικούς τύπους.
Το genpet, είναι ένα ζωντανό μαστοφόρο που αναπνέει. Η εταιρεία Bio-Genica που το κατασκεύασε, φρόντισε να του τοποθετήσει αίμα, κόκαλα και μύες που μπορούν να αιμορραγήσουν εάν κοπεί ένα μέρος τους. Σχεδιάστηκε για να πωλείται σε καταστήματα παιδικών παιχνιδιών και όχι κατοικιδίων ζώων, αν και θα πωλείται ως κατοικίδιο. Γι' αυτό και διατίθεται σε πλαστική συσκευασία.


Η διαδικασία σύμφωνα με την οποία κατασκευάστηκε το genpet, ονομάζεται "Zygote Micro Injection" και αποτελεί συνδυασμό DNA, με την εισροή συγκεκριμένων πρωτεϊνών διαφορετικών ειδών. Χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά το 1997, κατά τη διάρκεια ερευνών για τον εντοπισμό κοινών στοιχείων ανάμεσα σε ποντίκια και μέδουσες βιοκαλλιέργειας και από τότε συναντάται στην κλωνοποίηση κουνελιών, γουρουνιών, ψαριών και πιθήκων. Μέχρι σήμερα χρησιμοποιείτο σε χιμπατζήδες, αράχνες και πρόβατα. Και τώρα έρχεται το genpet.​
To genpet διατηρείται στην πλαστική συσκευασία με έναν τύπο χειμερίας νάρκης που ελέγχεται από σωλήνα από τον οποίον διοχετεύεται ειδική πρωτεϊνη."
Ευχόμαστε αυτό το τρομερό σενάριο να μην επαληθευτεί ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μα τι αλλο θα ακουσουμε πια! (αν και, παλιο το κολπο..περσινο νομιζω!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μια αναγούλα μου ήρθε καθώς το διάβαζα:/:
Ελπίζω να μην πραγματοποιηθεί ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Όντως κάπου το είχα ξαναδει μέσα στο στέκι, αλλά και πάλι την ίδια αναγούλα μου έφερε. :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Μια αναγούλα μου ήρθε καθώς το διάβαζα:/:
Ελπίζω να μην πραγματοποιηθεί ποτέ

Όντως κάπου το είχα ξαναδει μέσα στο στέκι, αλλά και πάλι την ίδια αναγούλα μου έφερε. :sick:

Μια αναγούλα μου ήρθε και εμένα :sick::sick::sick:! Μα αν είναι ποτέ δυνατον!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ας ξερασουμε ομαδικως τοτε!
κι εγω μια απο τα ιδια εννοειται..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top