Μακεδονία ή FYROM;

Μακεδονία ή FYROM?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 250)
  • Μακεδονία

    Ψήφοι: 23 9.2%
  • FYROM

    Ψήφοι: 34 13.6%
  • Αλλο, χρησιμοποιωντας τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 36 14.4%
  • Δεν εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιησουν τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 146 58.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 4.4%

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μακεδονια.....

Ως αντιστάθμισμα, η χώρα αυτή οφείλει να δεχθεί ότι ο όρος "Μακεδονία" αναφέρεται σε γεωγραφικό προσδιορισμό και ότι δεν κατοχυρώνει αποκλειστικότητα χρήσης (για να αποφύγουμε τα ιλαρά που ακούμε τελευταία).


Μα οι "Μακεδονες" θεωρουν οτι δικαιουνται το ονομα οχι μονο λογω γεωγραφικης θεσης (αν και το πολυ το 1/5 της χωρας τους ανηκει στην Αρχαια Μακεδονια) αλλα και λογω της ιστοριας τους που τους... συνδεει με τους αρχαιους μακεδονες! Δεν εχω επισημο αρθρο για αυτο παρα μονο αποψεις γνωστων μου απο τη χωρα αυτη. Ειναι προφανης ομως η προσπαθεια τους να αποδειξουν οτι η Ελλαδα δεν εχει καμια σχεση με την Μακεδονια..

https://faq.macedonia.org/history/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Don Carlo, μαλλον μου χαλασες τη μερα, μπορει και τη νυχτα :P
Ρε καλο μου, πρωτο μηνυμα, για καλωσορισμα, ...εδω? ΕΔΩ????
ΨΨΨ!!!

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
[ΕΝΤΕΛΩΣ OFFTOPIC]
Γιατί Giovanna το λες αυτό; Δηλαδή εσύ θες να διαβάζεις μόνο πράγματα με τα οποία θα συμφωνείς; :P Το θέμα αυτό είναι αρκετά ενδιαφέρον (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον :redface:) και είναι καλό να ακουστούν όλες οι φωνές.

Μην αποπαίρνεις κόσμο με σχόλια όπως "Ποιος ψήφισε Μακεδονία?????????" ή "Μου χάλασες τη μέρα..." κτλ. Θυμάστε ελπίζω τι είχε γίνει σε άλλο θέμα με ένα σχόλιο του τύπου "Τρομάζω με αυτά που ακούω", που από κάποιους θεωρήθηκε οτι δεν επιτρέπει την καλή διεξαγωγή διαλόγου. Δεν είναι παραγωγικό να μην παροτρύνεται ο διάλογος...
[/ΕΝΤΕΛΩΣ OFFTOPIC]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Παιδιά έλεος ,σαφώς κάθε λαός έχει αναφαίρετο δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού αρκεί να μην προβάλει ψευδείς πληροφοριές κι να μην καταπατά δικαιώματα άλλων λαών.Εξάλλου το fyrom δεν περιορίζεται στην διεκδίκηση του ονόματος αλλά σφετερίζεται την ιστορία ,πολιτισμό ,την καταγωγή των Μακεδόνων κι διεκδικεί προσωπικότητες όπως ο Μεγα Αλέξανδρος.Είναι φανερό οτι διακυβεύονται πολιτικά κι οικονομικά συμφέροντα. Επομένως ας μην είμαστε αφελείς κι νομίζουμε οτι το θέμα είναι τόσο απλό κι είναι γελοίο απο μέρους μας να διεκδικήσουμε την ιστορία μας.όι ΄σκοπιανοί για ακουλουθουν τέτοια πολιτικη τόσο πιεστικά σε κάτι θα αποσκοπούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
''Δεν έχουν δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν τον όρο Μακεδονία''.Αυτό...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
[ΕΝΤΕΛΩΣ OFFTOPIC]
Γιατί Giovanna το λες αυτό; Δηλαδή εσύ θες να διαβάζεις μόνο πράγματα με τα οποία θα συμφωνείς; :P Το θέμα αυτό είναι αρκετά ενδιαφέρον (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον :redface:) και είναι καλό να ακουστούν όλες οι φωνές.

Μην αποπαίρνεις κόσμο με σχόλια όπως "Ποιος ψήφισε Μακεδονία?????????" ή "Μου χάλασες τη μέρα..." κτλ. Θυμάστε ελπίζω τι είχε γίνει σε άλλο θέμα με ένα σχόλιο του τύπου "Τρομάζω με αυτά που ακούω", που από κάποιους θεωρήθηκε οτι δεν επιτρέπει την καλή διεξαγωγή διαλόγου. Δεν είναι παραγωγικό να μην παροτρύνεται ο διάλογος...
[/ΕΝΤΕΛΩΣ OFFTOPIC]


sorry, αλλα με ατομα που γνωριζω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ νομιζω οτι μπορω να λεω και μια κουβεντα παραπανω.
μην θιγεσαι...:)
εννοειται οτι ο καθενας μπορει να λεει τη γνωμη του, αλλα ΚΑΙ να εκφραζει τη δυσαρεσκεια του, αν αυτο νιωθει.. σωστα? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν θίχτηκα βρε... Ούτε καν ήξερα οτι είναι γνωστός σου. Συγνώμη :redface:
Και η δυσαρέσκεια φυσικά είναι έκφραση γνώμης, απλά ένιωσα οτι αποπήρες κόσμο... Όλα OK όμως! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Μα οι "Μακεδονες" θεωρουν οτι δικαιουνται το ονομα οχι μονο λογω γεωγραφικης θεσης (αν και το πολυ το 1/5 της χωρας τους ανηκει στην Αρχαια Μακεδονια) αλλα και λογω της ιστοριας τους που τους... συνδεει με τους αρχαιους μακεδονες! Δεν εχω επισημο αρθρο για αυτο παρα μονο αποψεις γνωστων μου απο τη χωρα αυτη. Ειναι προφανης ομως η προσπαθεια τους να αποδειξουν οτι η Ελλαδα δεν εχει καμια σχεση με την Μακεδονια..
https://faq.macedonia.org/history/

Δεν ανήκει μόνο το 1/5 (Γεωγραφικά πάντα) της χώρας τους στην αρχαία Μακεδονία, αλλά σχεδόν όλη η χώρα τους. Φυσικά έχεις δίκιο ότι προσπαθούν να αποδείξουν ότι η Ελλάδα δεν έχει καμία σχέση με τη Μακεδονία και αυτό είναι κατακριτέο. ;) Όπως κατακριτέα θεωρείται και η προσπάθεια σφετερισμού με το έτσι θέλω πολιτισμικών στοιχείων της Ελλάδας που κατέχει από την αρχαιότητα και μεγάλων προσωπικοτήτων που ήταν αναμφισβήτητα Έλληνες. ;) Αν η χώρα επεδίωκε μόνο την ονομασία Μακεδονία, χωρίς να αμφισβητεί τα κεκτημένα της Ελλάδας, τότε ειλικρινά δε θα είχα κανένα πρόβλημα - μα κανένα. Καθαρά γεωγραφικά έχουν το δικαίωμα να ονομάζονται Μακεδονία, καθώς ανήκουν στον ευρύτερο χώρο. (Προσωπικά θα επιθυμούσα την ονομασία "Βόρεια Μακεδονία" και δε θα με χάλαγε καθόλου - αν όπως είπα δεν αμφισβητούσαν τα της Ελλάδος κεκτημένα εδώ και χρόνια.) ;) Όμως δυστυχώς οι Σκοπιανοί εδώ και χρόνια έχουν αποδείξει περίτρανα ότι άλλα πράγματα επιθυμούν. Ποτέ βέβαια δεν είναι αργά για τίποτα - ακόμα και αλλαγή πολιτικών θέσεων, αλλά η δυναμική τους δεν προιονίζει κάτι τέτοιο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν ανήκει μόνο το 1/5 (Γεωγραφικά πάντα) της χώρας τους στην αρχαία Μακεδονία, αλλά σχεδόν όλη η χώρα τους.

https://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Macedonia
Αρχική Δημοσίευση από Wikipedia:
It must be noted though, that the ancient kingdom of Macedon was centered in what is known today as Greek Macedonia and its boundaries did not span north of the town Bitola[2]

Και ενας χαρτης για να δειτε: https://en.wikipedia.org/wiki/Image:Mk-map.png
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Δεν θα με πείραζε να είναι Μακεδονία αντί για Fyrom. Δεν θέλουν να το κάνουν Ελλάδα αλλά Μακεδονία, που είναι το κακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αξίζει να ριχτεί μια ματιά σε αυτούς τους χάρτες:

1) https://en.wikipedia.org/wiki/Image:Macedonian_Kingdom.jpg

2) https://en.wikipedia.org/wiki/Image:Map-alexander-empire.png

Ειδικά ο δεύτερος δείχνει την έκταση της Αυτοκρατορίας του Μ. Αλεξάνδρου στη μεγαλύτερη ακμή της και όλο το σημερινό κράτος των Σκοπιών περιλαμβάνεται στην ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Don Carlo

Νεοφερμένος

Ο Don Carlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
...το ζήτημα παίδες δεν είναι ποίος έχει δίκαιο και ποίος όχι...αλλά να απεγκλωβιστούμε από αυτήν την ατέρμονη διαδικασία και να αποκτήσουμε μοχλό πίεσης αλλά και στήριξης στα διαδραματιζόμενα στην ΠΓΔΜακεδονιας....ο χρόνος δεν μετράει για πάρτι μας...η χώρα είναι στα πρόθυρα εμφύλιου...και όταν πάρει φωτιά το σπίτι του γείτονα περίμενε να καεί και το δικό σου.....

ΥΓ...Giovanna :hug:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
...το ζήτημα παίδες δεν είναι ποίος έχει δίκαιο και ποίος όχι...αλλά να απεγκλωβιστούμε από αυτήν την ατέρμονη διαδικασία και να αποκτήσουμε μοχλό πίεσης αλλά και στήριξης στα διαδραματιζόμενα στην ΠΓΔΜακεδονιας....ο χρόνος δεν μετράει για πάρτι μας...η χώρα είναι στα πρόθυρα εμφύλιου...και όταν πάρει φωτιά το σπίτι του γείτονα περίμενε να καεί και το δικό σου.....​

ΥΓ...Giovanna :hug:

Νομίζω ότι η πιθανότητα εμφυλίου πολέμου, είναι μεν υπαρκτή ακόμα και σήμερα, αλλά πολύ μικρότερη σε σχέση με τη προηγούμενη πενταετία. Σαφώς και δε μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στην Αλβανική μειονότητα, ιδιαίτερα μετά την έμμεση αλλά ουσιαστική νίκη των Αλβανών στο Κόσσοβο που τους άνοιξε την όρεξη, αλλά σήμερα στην ΠΓΔΜ δεν υπάρχουν ενεργές εθνοτικές εντάσεις. Οι αντάρτες έχουν σταματήσει τη δράση τους και αφοπλιστεί από το 2001 ή -2 αν θυμάμαι σωστά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Don Carlo

Νεοφερμένος

Ο Don Carlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Νομίζω ότι η πιθανότητα εμφυλίου πολέμου, είναι μεν υπαρκτή ακόμα και σήμερα, αλλά πολύ μικρότερη σε σχέση με τη προηγούμενη πενταετία. Σαφώς και δε μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στην Αλβανική μειονότητα, ιδιαίτερα μετά την έμμεση αλλά ουσιαστική νίκη των Αλβανών στο Κόσσοβο που τους άνοιξε την όρεξη, αλλά σήμερα στην ΠΓΔΜ δεν υπάρχουν ενεργές εθνοτικές εντάσεις. Οι αντάρτες έχουν σταματήσει τη δράση τους και αφοπλιστεί από το 2001 ή -2 αν θυμάμαι σωστά. ;)


...φίλε μου...ήμουν εκεί πριν ένα μήνα...γύρισα όλη σχεδόν την Δυτική ΠΓΔΜακεδονιας...ήταν γεμάτη αλβανικές σημαίες...υπάρχουν ολόκληρες περιοχές της χώρας που ούτε ο στρατός ούτε η αστυνομία της ΠΓΔΜ τολμάνε να πάνε....μίλησα με ντόπιους Σλαβομακεδόνες....μου θύμισε έντονα την Βοσνία το 1989 όταν είχα πάει.....

:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Don Carlo

Νεοφερμένος

Ο Don Carlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
...και να προσθεσω....γνωμη μου βεβαια....ο ασκος του Αιολου θα ανοιξει οταν το Κοσσοβο γινει ανεξαρτητο....κατι που ειναι πολυ κοντα

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
...φίλε μου...ήμουν εκεί πριν ένα μήνα...γύρισα όλη σχεδόν την Δυτική ΠΓΔΜακεδονιας...ήταν γεμάτη αλβανικές σημαίες...υπάρχουν ολόκληρες περιοχές της χώρας που ούτε ο στρατός ούτε η αστυνομία της ΠΓΔΜ τολμάνε να πάνε....μίλησα με ντόπιους Σλαβομακεδόνες....μου θύμισε έντονα την Βοσνία το 1989 όταν είχα πάει.....
:/:

Δεν αντιλέγω ότι έχει δημιουργηθεί ένα ''στάτους κβό'' στη χώρα που θυμίζει Λίβανο του '80,(Χωρίς όμως ένοπλη αντιπαράθεση) με περιοχές που κατοικούν εξολοκλήρου Αλβανοί ή Σλαβομακεδόνες και οι άλλες εθνότητες δεν είναι καλοδεχούμενες, όμως αυτό καθ' αυτό το στάτους κβό, είναι που διασφαλίζει την ειρήνη. Ξέρω ότι ακούγεται κάπως αυτό, αλλά σκέψου: Ο καθένας εχει ουσιαστικά κατοχυρώσει τις ''ζώνες επιρροής'' του και μόνο η διεκδίκηση επέκτασης αυτών θα μπορούσε να δυναμητίσει την ειρηνευτική διαδικασία. ;) Δε πιστεύω ότι το 20% των Αλβανών της Δύσης θα τολμήσει κάτι τέτοιο, ούτε βέβαια οι Σλαβομακεδόνες που κατέχουν τα κλειδιά του κράτους και τυχόν εμφύλιος μπορεί να οδηγήσει σε αυτό που πάθαν οι Σέρβοι στο Κόσσοβο το 2000. Η δε μητέρα Αλβανία, έχει πετύχει εμμέσως πλήν σαφώς τους στόχους της με τη νίκη στο κόσσοβο και δε νομίζω ότι επιθυμεί νέες περιπέτειες. Ας μη ξεχνάμε ότι αν η Αλβανία υποσκάψει την ειρήνη αυτό θα σημάνει και το ουσιαστικό τέλος της όποιας Ευρωπαικής της προοπτικής. Μας φαίνεται σήμερα εντελώς εκτός πραγματικότητας, αλλά η Αλβανία θέλει να μπεί στην Ε.Ε - Τόσοι και τόσοι μπήκαν (Το πότε βέβαια είναι άλλο θέμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
...και να προσθεσω....γνωμη μου βεβαια....ο ασκος του Αιολου θα ανοιξει οταν το Κοσσοβο γινει ανεξαρτητο....κατι που ειναι πολυ κοντα:confused:

Θα γίνει το Κόσσοβο κάποτε ανεξάρτητο ή μήπως παραμείνει ως έχει? (Μου θυμίζει τη περίπτωση της Ταιβάν) Η Σερβία έχει χάσει ήδη το κομμάτι που λέγεται Μαυροβούνιο, θα δεχτεί να χάσει έτσι απλά και άλλα εδάφη? Τί θα της μείνει μετά? Μη ξεχνάμε ότι η Σερβία δεν είναι ο εχθρός σήμερα των Δυτικών Ευρωπαικών κρατών και των ΗΠΑ, αλλά σύμμαχος και έχει άλλη επιρροή. ;) Ένα ανεξάρτητο Κόσσοβο δε συμφέρει την Ευρώπη (κυρίως) καθώς θα ανάψει φωτιές σε όλα τα Βαλκάνια. Πιστεύω απλά θα ακολουθήσει το τρίτο δρόμο που ακολουθεί εδώ και δεκαετίες η Ταιβάν. (Ούτε Ανεξαρτησία, ούτε πλήρης προσάρτηση από τη Σερβία, αλλά αυτονομία. Εξάλλου αυτό ήταν και το αίτημα των εξεγέρσεων του 1989 κόντρα στους Σέρβους και ΟΧΙ ανεξαρτησία.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω πιδια μ, λεω να πουμε και το ουζμπεκισταν ..Μακεδονια, γιατι και αυτο περιλαμβάνεται στην ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας συμφωνα παντα με το https://en.wikipedia.org/wiki/Image:Map-alexander-empire.png :clapup:
Φιλε troll, no offence :)


βρε, τι λετε?????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
ΟΧΙ το Ουζεμπεκιστάν ΔΕΝ ανήκει στην ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας. ;) Κάποιος που έχει τις στοιχειώδεις γνώσεις γεωγραφίας, κατανοεί πλήρως τί εννοώ λέγοντας ευρύτερη περιοχή μιας γεωγραφικής τοποθεσίας.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
να πω τουρκια? να πω περσία? να πω αίγυπτο? μη μου πεις ότι τίποτα από αυτά δεν ανήκει στην ευρύτερη περιοχή....!!! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top